Uit onze Raadzaal. II Firma li. v. d. Molen KOLENHANDEL N. N EN NIEÜWSTIOHIO. -=□=- D I Fa- H. v. d. MOLEN Olfidiil Oroin ior liaiuti hiil 41e JAAR8AR6 ZATER0A8 13 JURI 1825 Eerste Bled ReclamekolonL en len set i.-. in i. 3 25 10 x 0 ■o. 74 30 30 50 70 70 70 70 10 10 10 25 Kantoor en Magazijnen 2e Oosterkade maakt bekend dat de prijs van hare prima geklopte gascokes 65 ct. per H.L. franco huis bedraagt Telefoon 53 Elke hoeveelheid wordt geleverd. Minste kwantum 3 H.L. Vroegtijdige bestelling gewenscht. iO >0 10 ►o 10 ik. o r. UHTlDAGi u VRIJDAGS* VOMDP Brandenburqh Co., öastra Tsiefeo M*» *50» u Vtlgtna Hawaii ev<wMBH«Mmsa van een alhier wordt, blijkens het hierbij overgelegd schrijven van 1 raar Gymnastiek; benoemd met 14 st \el van Burgemeester en Wethouders proef” in de verordening te zetten? De heer Blok: Wat er voor? verlichte wetenschap. Zullen wij onze jongens op deze wijze offeren aan die wetenschap? Spr. weet zeker dat de moeders in dezen niet achter minister Coiijn zullen staan. De soc.-dem. heb ben 't ontwapeningsvoorstel ingediend, en heb ben tegen de vlootwet geageerd. En als wij ont wapening willen dan zal die gebracht moeten worden door de soc.-dem. Of ze er zal komen hangt af van de sterkte waarmee zij 1 Juli in de Kamer worden gekozen. Gelooft niet dat men bewapening wenscht om het vaderland te verdedigen, neen, de inter nationale wapenindustrie is vaderlandloos, zij wenscht verdediging van haar winst. Ook wij soc.-dem. hebben een vaderland, één nieuwe en gelukkige maatschappij, een een een ,90 ,20 ,75 gid. mn „«r- M'aiws feinnws 80 d. Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT absoluut tijdelijk karakter. De heer S ij t e m at*. 01] oostüea gij wjr aaa datae. vU -1 ds BahaagaoSr. Van» ivtyvuc vwxwohmww r - Ie j--- - - Philipsdorp van Philips wil men alleen gezin nen m<jt veel groote dochters, de liefde voor de groote gezinnen vloeit ook alleen voort uit de behoefte der industrie. Juist de sociaal-democra- ten vroegen echter moederschapszorg om deze gezinnen te steunen en om moeders in staat te stellen met vreugde de geboorte van het kind tegemoet te zien, en de Chr. partijen waren tegen die zorg. Als we zien dat bezuinigd is op tuberculosebestrijding en zuigelingenzorg voe len we pas in welk een krankzinnige wereld wij leven, aan de eene zijde wordt het geld weg gesmeten voor dingen die onze kinderen straks moeten dooden, aan de andere zijde wordt be zuinigd op onze volkskracht. De tuberculose- cijfers nemen schrikbarend toe, rapporteeren de dokters in de veenstreken, zij weten er geen weg mee. In Twente hetzelfde tengevolge van de ontzettende ellende verleden jaar geleden bij de staking en uitsluiting, een poging van de bezittende klasse om de arbeiders murw te ma ken en ze gedwee te maken in die moordhoien, de fabrieken, waaruit de arbeidsters bedekt met stof als sneeuwpoppetjes te voorschijn komen. De bezittende klasse beklaagde er zich over dat 4 millioen arbeidsdagen verloren gingen door die staking en uitsluiting, 25 millioen arbeidsdagen gingen echter verloren door de werkloosheid. Als er dan langer gewerkt moet worden, laat dan die werkloozen werken, maar dat mag voor de benoeming van leeraren aan het gymnasium. I (Bijl. 54; dossierno. 208). Aanbevolen worden voor een definitieve benoeming: le. Mej. Dr. F. Szper, leerares Nederlandsch en Aardrijks kunde; benoemd met 13 st.; 1 st. blanco. 2e. Drs. J. W. Ph. Borleffs, leeraar Oude Talen; benoemd met 14 st. 3e. Drs. J. Uosterhuis, leeraar Natuurlijke Historie; benoemd met 14 st. Voor eene tijdelijke herbenoeming voor den cursus 1925/1926 worden aanbevolen de heeren 4e. H. Mendelson, lift, class, cand., leeraar Oude Talen; be noemd met 14 st. 5e. M. Wierstrat Punt IV. Voostel tot aanwijzing van Dr. P. J. Nieuwkamp als conrector van het gymnasium. (Bijl. 56; dossierno. 208). B. en W. adviseeren: Met ingang van 1 September 1921 werd aan Dr. J. L. Chaillet eervol ontslag verleend uit de betrekking van con rector aan het gymnasium alhier. in de daardoor ontstane vacature kon niet onmiddellijk worden voorzien, omdat zich onder het leeraarspersoneei niet iemand bevond, die volgens de wet bevoegd was als conrector op te treden. Bij de wet van 1 Maart 1920, S. 105 is de Hooger Onder wijswet met ingang van 19 September 1921' in dien zin gewijzigd, dat ook doctoren in de wis- en natuurkunde voor een benoeming als conrector in aanmerking kunnen komen. Sedert 1 September 1923 vervult de heer Dr. P. J. Nieuwkamp de betrekking van leeraar in de wiskunde en cosmografie aan het gymnasium alhier. Het college van curatoren adviseert om dezen leeraar met ingang van het nieuwe cursusjaar te benoemen tot conrector. De Inspec teur der Gymnasia kan zich ermee vereenigen. Ook onzer zijds bestaat hiertegen geen bezwaar, temeer waar Dr. Nieuwkamp de eenige leeraar is, die de vereischte bevoegd heid bezit om voor een benoeming als zoodanig in aan merking te komen en door zijn benoeming aan de wette lijke verplichting tot het hebben van een conrector wordt voldaan. Onder overlegging van het advies van Curatoren van het Gymnasium d.d. 14 Mei 1925, no. 1172 en van dat van den Inspecteur der Gymnasia d.d. 4 Mei 1925, no. 2058, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 20 Mei 1925, no. 208; voor zijn! Natuurlijk omdat die gruwelen tot de men- schen spreken en omdat als wij de arbeiders er te veel aan herinneren, zij niet meer willen optrekken voor het vaderland, wat in werkelijk heid slechts voor het bezit is. Wij zien de doktoren vaak maanden bezig om een patiënt te redden; iemand met besmettelijke ziekte wordt geïsoleerd en nu verzamelt men cholera- en pestbacillen om ze over de menschen uit te storten in een nieuwen oorlog, dat is de TOTO SÏÏEEKER COURAMT annex SNEEKER COURANT «n WYMBRITSERADEEL van 20 Mei 1925, no. 1.851.33.02.4(1); BESLUIT: na verkregen machtiging van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, het leerplan voor het gymnasium aldaar, te beginnen met den aanvang van den cursus 19251926, te wijzigen in dien zin, dat aan de A-leerlingen der 5e klasse per week één uur les in staat huishoudkunde wordt gegeven en twee uren, inplaats van drie uren, in natuurkunde. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het programma voor het gymnasium, schooljaar 1925/1926. (Bijl. 57; dossierno. 1.851.33.02.4 (1)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gewijzigde nieuwe vaststelling van de Ambtenaars verordening. (Bijl. 37; dossierno. X 08.17(2)). Bij art. 2 vraagt de heer Put welke motieven B. en W. er toe geleid hebben de functie van stadstuinman van de ambte naarsverordening in het werkliedenreglement over té brengen. Is de nieuw benoemde functionaris bij zijn benoeming daarmee bekend gemaakt. De Voorz.: Wij meenden dat dit beter was ir verband met de verhoudingen in de verschillende takken van dienst. De tegenwoordige functionaris is op deze regeling opgeroepen, het is in de advertentie zoo gezet. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Alsnu is aan de orde art. 4 dat luidt: Art. 4 (oud). UitpTSit» a is nog niet overtuigd, vooral omdat het werkliedenreglement wel spreekt van werklieden op proef. Spr. zou het begrip tijdelijk ambtenaar toch gaarne wat beter zien omschreven. Als het echter de bedoeling is om voor ambtenaren op proef de bepalingen der verordening te doen gelden, gaat Afd. Sneek S. D. A. P. ene Soc. Dem. Vrouwenclub. Woensdag hadden bovengenoemde vereeni- gingen in openbare vergadering in de Harmonie (Sperkhem), waar mevr. R. BarbiersSeele- meijer van Enschede sprak over „De huidige regeering en de arbeidersvrouwen”. De presi dente mevr. BeekhuisHesselink heette de wei nig talrijke aanwezigen welkom en in het bij zonder ook de spreekster, die het offer bracht haar gezin te Enschede te verlaten om gedu rende zes weken hier in Friesland voor de vrou wen op te treden. De spreekster betoogde dat voor alles noodig was dat iedere arbeider en arbeidersvrouw zich goed rekenschap geeft van wat staat te ge beuren. Met leedwezen constateert spr. nu het gemis aan élan, dat de oude beweging ken merkte, en dat de ouderen in staat stelde zoo veel te doen, de ouderen die 14 en 16 uren daags arbeidden en daarna nog voor de beweging werkten. Daardoor groeide deze. Spr. weet wel dat er ook toen teleurstelling was, er waren er immers die geloofden in die eene mooie dag, waarop ze in de nieuwe gelukkiger maatschappij zouden overstappen, zij beseften nog niet dat we de constructieve ombouw der maatschappij noodig hebben. Maar langzaam en zeker hebben toch die arbeiders der oude beweging zich los geworsteld uit de greep welke hen vasthield. De arbeidswet en de onderwijswetgeving zagen zij komen, de 8-urendag, die men nu afbreekt, kwam ook en het algemeep kiesrecht. Maar ze moesten ervaren dat de eerste toepassing van dat algemeen kiesrecht voor man en vrouw voor de arbeiders een teleurstelling opleverde, de soc.-dem. gingen tnet 2 zetels achteruit. Dat is ook een groote les voor ons geweest, de meeste vrouwen wisten van einze beweging niets dan dat het zoo beroerd was dat de mannen zoo vaak moesten vergaderen. Het ge volg er van was dat de vrouwen niet met de mannen optrokken doch op haar nog leuzen in vloed hadden als bv. die van voor of tegen het geloof. Spr. geeft volkomen toe dat er bezuinigd moest worden, ook de S. D. A. P. wilde dat, doch zij zou het gedaan hebben als de prac- tïsche huismoeder het doet. Je begint niet te .-.paren op wat het gezin ’t meest noodig heeft, maar op onnutte uitgaven. En als in Nederland millioenen voor militaire doeleinden zijn be steed (van 19101921 meer dan 2 milliard), dan voelen wij dat die post te hoog is, dan voelen wij dat het fout is de helft der inkomsten van die jaren uit te geven aan dingen, waaraan n'emand iets heeft, behalve dan de fabrikanten dn oorlogsmateriaal. Er is bij de militaire uit- j ivlii alleen ingrijpend bezuinigd op salarissen a pensioenen, maar de rest bleef perspectief. We hebben aan de nieuwe Vlootwet ook ge merkt welk een ernst het was met die besparing. Hoe consekwent daarentegen is bezuinigd op onderwijs, onderwijs Waaraan de arbeiders klasse zoozeer behoefte heeft. Het eerste punt van het program der Chr. werkgeversorgani satie is: „de staat zoeke bij de onderwijswet geving meer aansluiting bij de industrie”. Wij weten wat dat beteekent! Het vervallen van het zevende leerjaar heeft den weg geopend de kin deren eerder naar de fabrieken te zenden, het leerlingenstelsel zal dat gemakkelijker maken! Men probeert onze kinderen dus weer in die oude sleur te krijgen. En de wereld heeft toch zoo’n behoefte aan goed onderwezen menschen, haar opbouw moet van hen komen. Maar de industrie had behoefte en de regeering sloot zich bij haar wensch aan. Wij hebben een eisch betreffende medezeggingschap en socialisatie; de regeering wist wel wat zij deed want de ver wezenlijking van zoo’n eisch verschuift men ’t best door de arbeidersklasse in haar kern aan te tasten: in haar jeugd, wier onderwijs ver slechterd wordt. Die verslechting beteekent dat de opbouw van de in elkaatr gestorte wereld verschoven wordt. Wij kunnen nooit een betere maatschappij krijgen, wanneer men de arbei ders houdt in het moeras der onwetendheid. Laat ons daar de moeders op wijzen. Het is helaas ook vaak noodig dat de jeugd zoo vroeg mogelijk met eigen verdiensten het arbeiders gezin steunt, omdat de gezinsioonen nu een maal niet toelaten, dat we onze kinderen wat jeugd geven. Toen de regeering de gehuwde ambtenares uit de dienst wilde weren, deed zij het zgn. uit liefde voor het gezinsleven. Ziedaar chr. par tijen, die zich dringen in de gezinsverhoudingen van ambtenaren, dezelfde partijen, die zich nooit bekommerden over de duizenden vrouwen, die in de fabrieken werken. Toen wij tijdens de VERGADERING van den RAAD van SNEEK, op MAANDAG 15 JUNI 1925, des avonds 7!4 uur. Punten van behandeling: Voortzetting van de behandeling der agenda voor de vergadering van 9 Juni 1925, nl.: Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gewijzigde nieuwe vaststelling van de Ambtenaarsveror dening. (Bijl. 37; dossierno. X 08.17(2). Ten aanzien van dit voorstel nog af te doen: a. nieuwe stemming over het amendement van den heer U. Sijtema op het le lid van art. 4; b. eindstemming over het geheel der aangebrachte wij ziging. Punt Vlll. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gewijzigde nieuwe vaststelling van het Werklieden reglement. (Bijl. 38; dossierno. X 08.17(1)). De behandeling van dit voorstel wordt voortgezet bij artikel 31. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening regelende de inrichting der politie. (Dossierno. V 07(1); bijl. no. 39). Punt X. Advies van Burgemeester en Wethouders op ingediende verzoeken om instelling van een commissie voor georganiseerd overleg. (Dossierno. X 08.172.(1); bijl. no. 40). Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening tot regeling van het verhaal van pensioensbijdragen ingevolge de Pensioenwet 1922. (Dossierno. X 08.743.12(4); bijl. no. 41). Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrootingen van het electriciteits-, gas-, waterleiding- en reinigingsbedrijf voor 1925. (Dos sierno. II 07.352.11 (2, 3 en 4); bijl. no. 42). Ill 07.352.11(1) Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1925. (Dos sierno. X 07.352.11(11); bijl. no. 43). Punt XIV. Nader voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de berekening van de aanslagen in de plaatselijke inkomstenbelasting 1925/1926. (Bijl. 55; dos sierno. 1.714.521.02.64(1)). spr. er mee accoord en kan er desnoods mee meegaan, dat met menschen, die slechts een tijdje voor een bepaald werk in dienst zijn, een arbeidsovereenkomst wordt aangegaan, hoewel deze ambtenaar ook onder dit reglement? De Voorz.: Zeker. De heer Zuiderbaan vraagt of er bezwaar is hier in deze verordening ook te spreken van ambtenaren op proef. De Voorz.: Het is voldoende omschreven. De heer Zuiderbaan: Wat is er tegen het woord „op BESLUIT: Dr. P. J. Nieuwkamp, leeraar in de wiskunde en cos- mografie aan het Gymnasium alhier, met ingang van 1 September 1925 te benoemen tot conrector. Dr. P. J. Nieuwkamp wordt benoemd met 14 st. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in het leerplan van het gymnasium het vak „staathuis houdkunde” op te nemen. (Bijl. 53; dossierno. 1.851.33.02. 4(1))- B. en W. stellen voor: Door het College van Curatoren bij het gymnasium alhier wordt, blijkens het hierbij overgelegd schrijven van 14 Mfi jl., no. 1173, in overweging gegeven om in het leerplan van die onderwijsinrichting het vak „staathuis houdkunde” op te nemen, en wel in dien zin, dat aan de A-leerlingen der 5e klasse per week één uur les in gemeld vak wordt gegeven en twee uren, inplaats van drie uren, in natuurkunde. Wij kunnen ons met dit schrijven vereenigen. Inzonder heid voor de leerlingen, die na het verlaten van het gym nasium zich aan de juridische studie zullen wijden, komt het ons van veel belang voor het vak staathuishoudkunde op het gymnasium in te voeren. Bij den Inspecteur der gymnasia bestaan blijkens diens aan voormelde Curatoren gerichten brief van 7 Mei jl., no. 446, daartegen geen bedenkingen. Aangezien door deze wijziging van het leerplan zal moe ten worden afgeweken van dat, vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 7 Juni 1919, Stbl. no. 313, zal zij slechts kun nen worden aangebracht met machtiging van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welke mach tiging bereids is aangevraagd. Het vak „Staathuishoudkunde” behoort niet tot de ver plichte vakken der gymnasia, zoodat van het rijk geen subsidie zal worden ontvangen voor de bezoldiging van den betrokken leeraar, die derhalve uitsluitend uit de ge meentekas zal moeten worden gesalarieerd. Naar onze opvatting wettigt het onderwijsbelang echter deze uitgaaf, die, in aanmerking genomen, dat slechts één uur per week les zal worden gegeven, zal varieeren tus- schen f 120.en f240.per jaar, al naar gelang van het aantal dienstjaren van den te benoemen leeraar. Wij adviseeren U derhalve het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders noemd ter waarneming van een opengevallen vaste be trekking. 2. Met de overige tijdelijke ambtenaren wordt een ar beidsovereenkomst aangegaan volgens artikel 1637z 1. De ambtenaren worden onderscheiden in vaste en lijdelijke. 2. Vaste zijn zij, die aangesteld zijn in een vaste be trekking. 3. Tijdelijke ambtenaren zijn zij, die aangesteld zijn in een tijdelijke betrekking of alleen als plaatsvervanger voor een anderen ambtenaar. Art. 4 (nieuw). 1. Deze verordening is van toepassing op de ambte naren in vasten dienst en op de ambtenaren, tijdelijk be- gist, tas «itu vinder spr. daarvan geen voorstander is. De Voorz. gelooft niet dat het duidelijker is te zeggen dan hier geschiedt. De heer Sijtema: Een concreet geval dan. Een klerk aan de gasfabriek wordt aangenomen voor een jaar op proef. Valt het Burgerlijk Wetboek. De heer S ij t e m a heeft bij het werkliedenreglement amendement inzake deze kwestie ingediend, kan die hierbij be handeld? De Voorz.: Zeker. Het amendement-Sijtema stelt voor de oude redactie te hand haven en niet over te gaan tot het instituut arbeidsovereenkomst. De heer S ij t e m a is tegen dit instituut op dezelfde gronden die hier in een adres neergelegd zijn. Als wij deze bepaling niet toepassen op tijdelijke werklieden en ambtenaren, gelooft spr. dat de billijkheid meebrengt, dat ook voor de ambtenaren en werklieden op proef dezelfde regelen moeten gelden als voor i het vast personeel, te meer, waar in normale gevallen de men- schen toch later vast benoemd worden. Voor moeilijkheden in zake pensioenrechten hoeft men niet te vreezen; de wetswijzi ging heeft daaraan een eind gemaakt voor tijdelijk personeel. De Voorz. gelooft dat de menschen op proef vallen onder art. 4 nieuw. De heer Sijtema: Een ambtenaar op proef valt toch niet in ter waarneming van een opengevallen plaats? Het artikel is in ieder geval niet duidelijk. De Voorz.: Een tijdelijk opzichter bij een bepaald werk is niet op proef en die valt onder 2 art. 4. De heer Blok: Er zijn vaste betrekkingen welke tijdelijk waargenomen worden, bv. de verleden jaar benoemde stads- tuinmaii is voor een jaar benoemd» Voldoet deze dan wordt hij vast aangesteld. Dat is een groot onderscheid met bv. opzichter voor een bepaald werk; die benoeming heeft gl£. ÈEJ asrlles sas gML «rij aezüea Cl) gid. &lj wwues sa» Ivv Ha hand, vect «i Mg aoa «sa wijeisiogw, niet omdat men lage loonen en lange arbeids- verlichte wetenschap van minister Coiijn. In dagen wil om meer winst te kweeken voor de Amerika maakt men oorlogsgassen welke de aandeelhouders. Als er echter noodig is opbouw menschen krankzinnig maken, ook al weer de van de industrie en van het economische leven, dan moeten daarbij te werk gesteld de men schen die nu tevergeefs naar werk uitzien. Men maakt de vrouwen graag wijs, dat het gaat voor of tegen het geloof bij deze verkie zingen en dat men God dient als men een a.-r. stemt. Is dat echter Gods woord niet ijdelijk gebruiken, als minister Coiijn op een verga dering zegt: „het gij zult niet doodslaan” heeft voor deze verlichte tijd zijn beteekenis verloren.” Terwijl nog zoo kort die ontzettende oorlog achter ons ligt, durft men Gods Woord zoo mis bruiken. De verlichte wetenschap heeft inder daad de gifgassen uitgevonden en dank zij die wetenschap ook loopen er nog 7 millioen ver- minkten van den oorlog rond. En-dan zegt men gioote, nieuwe en dat de gruwelen van den oorlog geen motief waarin liefde en vrede zullen heerschen, propaganda voor de ontwapening mogen vrede, zooals Christus die wil, en welke niet met de wapenen kan verkregen. Spr. wekte ten slotte op Sneek in de komende dagen in het teeken van den socialistischen strijd te doen staan. Er werd geen gebruik gemaakt van de ge legenheid tot debat. Mevr. Beekhuis sloot met een woord van hartelijken dank tot de spreek ster, voor haar vaak zoo ontroerende rede. VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK, op DINSDAG 9 JUNI 1925, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden; afwezig de heer J. G. W. Kiezebrink (met kennisgeving). Punt 1. Notulen der vergadering van 18 Mei 1925. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verzoek van het bestuur der te ’s Hertogenbosch van wege den Ned R.-K. Politiebond „St. Michaël” gevestigde politievakschool, om toekenning van een subsidie uit de gemeentekas. (V.08.86(l)). Z. h. s. afwijzend beschikt. b. Rekening en verantwoording van het beheer en onder houd van den Mac-adamweg „SneekBolsward” over 1924, met verzoek over te gaan tot storting van het aan deel der gemeente in het tekort dier rekening. (1.811.111 (1)). Z. h. s. besloten tot storting. c. Verslag van de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose over 1924. (1.842.1(5)). Voor kennisgeving aangenomen. d. Verslag van de Vereeniging tot ziekenverpleging over 1924. (1.842.14(1)). Alsvoren. e. Verslag van den handelscursus der Vereeniging „Mid denstand” over 1924. (1.851.35.02.98(1)). Alsvoren. f. Mededeeling van A. Brouwer Rzn., dat hij bedankt als gedelegeerde van de gemeente Sneek in het bestuur der Sneeker Ambachtsschool. (1.851.36.07-2(2)). Alsvoren. g. Verslag van het Old Burger Weeshuis over. 1924. (1.842.73(1)). Alsvoren. h. Verslag van het Friesch Volkssanatorium te Appel scha over 1924. (1.842.13(1)). Alsvoren. i. Besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de gemeenterekening over 1923. (X 07.352.18(4)). Alsvoren. j. Adres van IJ. H. Foppema, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. school no. 2. (208). Z. h. s. wordt dit ontslag verleend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Punt Ill. Aanbeveling van Curatoren van het gymnasium 1||ll|i BW W.’ ieveM lij)) AbenaA'a wuiaoJWïd twjen angaitókea VU lang» Invaliditeit. W textielstaking en uitsluiting vroegen inzage van cialist in het opsporen van groote gezinnen, in de boeken, weigerde de regeering daaraan steun en stond zij aan de zijde van de bezittende klasse en de zgn. behoeften der industrie. Dat men de gehuwde onderwijzeres wil weren om het gezin de moeder terug te geven is eenvoudig huichelarij. In hetzelfde jaar dat door onder- wijsverslechting 12J^ millioen werd bespaard, werd 15 millioen weg gesmeten door vernieti ging van oorlogsmateriaal dat onbruikbaar was geworden. Ziedaar de bezuiniging van deze regeering. De minister zeide ook: „wij willen de lasten gelijkelijk over het volk verdeelen”. Er kwam daarom een extra belasting op thee om de Ne- derlandsche gulden veilig te stellen, maar onze gulden bleek niet veilig, juist door die belasting kunnen wij er minder mee doen en dat zal nog beter te gevoelen zijn als de tariefwet in wer king treedt. Op deze wijze worden ook de aller armsten belast, die voor geen andere belasting in aanmerking komen. Het is zoo wreed hier te spreken van gelijke verdeeling van lasten. De 34 millioen door al deze belastingen binnen gehaald, worden voor het grootste deel uit de zakken der arbeidersklasse geklopt, de grootste gezinnen moeten zoo het meest betalen, en dat zijn juist de gezinnen, waarvan men juist zoo veel mogelijk tracht profijt te trekken. Zoo wil men 1000 groote gezinnen uit de venen naar Enschede brengen, de Kunstzijdefabriek is spe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1