De Internationale Kaatswedstrijd, e. s iid zoo NieuwstijdmgM. rg os I Ollielnl Oroiii iir Iramtt Snik k. N WOEIBUAtt I JULI 1925 41® Eepst® Blad d. et.. Hl I *de te et. 7 13 Ho 79 VsssehgaJ DINSDAGS es VBIJDAO3k VSÏW’ Uliprwi Brandenburgh Co», tnaiK Tslieiw» 150> Zwenifnrichting. «fe fi? Zaterdag 27 Juni een wedvlucht op H en ND uur officieele e e lei. stemt dan niet de partijen, die u nu de ontwa- I pening voorhouden omdat die machtsformatie E.), D. Fol- t«te gen i n Woensdag 8 Juli diploma-zwemmen. De postduivenvereen. „L'Estafette” n n n H O n pen, als gevonden aangegeven op 29 Juni: Beurs met inh., S. Vogelvanger, IJlster- kade 51; bruine beurs, G. Elzinga, Ged. Neltjeshaven 20; motorpomp, D. Kussen- fiij isvene- i&ngn invallditeiL 28. Stand 5 eersten om 0 voor de Friezen. ’t Begint er thans hopeloos voor dit Belgische partuur uit te zien. Een buitenslag van Koster brengt twee punten voor de Belgen aan de tele graaf. Een terugslagbal van Kooistra maakt dat het 22 wordt. De door Koster hierna opge slagen bal komt op de lijn terecht en is dus buiten 42. Volgen twee kaatsen welke beide aan de Friezen ten deel vallen 46. De door Saintes opgeslagen bal slaat Kooistra terug, wel tracht deze Belg de bal nog te keeren, doch met ’n rollertje passeert de bal de bovenlijn en heb ben de Friezen daarmee de 3 spel vol gemaakt, ’t Eerste Belgische partuur is dus afgevallen. Het verloop was als volgt: No. 1: No. 2: na. Ct. ■eer SS3 'J ÏM S3EEKER emOT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Wanneer men de sympathie welke de Inter nationale kaatswedstrijd, ook thans weer door ons kranige bestuur der Kaatsvereeniging met heel wat moeite georganiseerd, hier ter stede mag afmeten naar de belangstelling welke er voor de aankomst der Belgen en Franschen Zaterdagavond bes.tond, dan is die wel zeer groot. Er was een enorm aantal menschen op de been, toen de trein van 8.24 onze gasten hier aanbracht, op het perron verwelkomd namens de kaatsvereeniging door den voorzitter den heer D. Zuiderbaan, nadat de muziek de volks liederen had gespeeld. Met de muziek en vaan- C. P. H. In de voorzaal van Amicitia sprak Vrijdag avond voor de federatie het Noorden van de Communistische partij Holland Brommert van De wedstrijd. ’t Is prachtig weer voor ’t kaatsspel. Weinig zon en bladstil. Dat belooft schitterend te wor den. Nauwelijks is het terrein opengesteld of de kaatsliefhebbers zoeken een goed plaatsje uit. Auto’s, trammen en de extra trein brengen drommen menschen aan en tegen dat de wed strijd een aanvang neemt zit de groote tribune van de permanente commissie tjokvol. Ook de zijtribunes bergen reeds heel wat liefhebbers van ’t kaatsspel, terwijl de zitplaatsen rondom het terrein reeds spoedig zijn uitverkocht. On danks deze drukte loopt alles vlot van stapel en de regeling blijkt in vertrouwde handen te zijn, waarvoor ’t bestuur een woord van lof toe komt. Ook voor de persmenschen is ditmaal weer ’t kraaiennest aanwezig, van waaruit men een mooi gezicht heeft over het terrein. Ie ronde. Te half elf neemt de partij een aanvang. Het zijn de parturen no. 1 en 2, nl. KI. Kooistra, G. Koster en Ids Jousma, Dok- kum. en No. 2 Jules Dujaquier, Nivelles, Raoul Saintes, Manage en Jules Servais, Marly (Fr.). De Friezen zijn aan den opslag en de Belgen in ’t perk. Saintes staat voorin en Servais ach terin, terwijl Dujaquier voor ballenkeerder fungeert. Koster slaat bij de Friezen voor best op en Kooistra voor minst. ’t Spel begint met twee kaatsen van de Bel gen. Deze komen nu aan de stuit en de Frie zen in 't perk. De eerste bal die Servais opslaat is direct buiten 02. Kooistra tikt de 2e kaats voorbij 04. Een bovenslag van Kooistra brengt de stand op O6 voor de Friezen. Dezelfde speler slaat dan een kaats en men wisselt. De bal wordt dan door Koster voor geslagen en het wordt 2—6. Hierna drijft Koster de bal in 't Belgische perk, waar Servais tevergeefs moeite doet om de kaats te passeeren. Het wordt 28 voor de Friezen, die daarmee ’t eerste halve spel hebben verove'rd. Een voorslag van Servais en een buitenslag van Saintes leveren 4 punten voor de Friezen op, terwijl Kooistra met een bovenslag er O6 van maakt. Als Jousma en Kooistra elk een bal in ’t perk laten zitten, wordt het 46 en als daarna Saintes weer buiten slaat, hebben de Friezen een spel veroverd. Als Jousma daarna de bal boven tikt slaat Servais terug en deze slag levert een kaats op. Servais slaat dan twee ballen buiten. 04. Het Dokkumer drietal slaat twee kaatsen. Wanneer Kooistra de le bal opslaat is deze buiten 24 en een dito van Koster brengt de stand op 44. De Belgen laten dan een bal van Kooistra zitten 46, terwijl de hierna geslagen kaats door Jousma wordt voorbij geslagen 48. De Frie zen hebben nu 3 halve spellen. Ook ’t volgende halve spel is voor de Frie zen en wel als volgt: Een buitenslag van Servais O-*-2; Kooistra slaat buiten 22; Servais slaat de bal boven 42; perkslag van Koster 44; Servais slaat buiten 46; Jousma slaat de bal boven 48. De Friezen hebben dus nu al twee spel, terwijl voor de Belgen nog niets aan de telegraaf hangt. De hierna door Saintes opgeslagen bal slaat Kooistra uit ’t perk, doch met een ferme slag drijft Dujacquier de bal terug in ’t perk, waar ze blijft zitten 20. Saintes slaat dan weer twee ballen buiten-24, terwijl de 2 ontstane kaatsen beide aan de Friezen ten goede komen perk te zenden, die Lebrun c. s. te machtig blij- doordat de Belgen deze niet weten te passeeren ken. Friezen alzoo 3 halve spellen, ’t Volgende bordje is voor de Belgen en wel als volgt: terug slagbal van Kuiken 02; dezelfde slaat de kaats hield Zaterdag 27 Juni een wedvlucht op station Eijsden. Afstand 264 K.M. Duiven los 10.7 uur. Aantal duiven in concours 25 stuks, le en 2e prijs G. dé Haan, 3e, 4e en 5e prijs A. Best. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Juni: Briefkaarten (binnenland) vrouw A. Dijkstra, Sneek; J. J. Hoekstra, zonder plaatsnaam; mej. T. Talsma, Amsterdam; één zonder adres. Briefkaarten (buitenland): Willi Küpler, Darmstadt. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer- Als we het hierboven hadden over de sym pathie voor de internationale, dan willen we wel zeggen dat we daarover wat de toekomst betreft geenszins zeer optimistische verwach tingen koesteren, nadat we het spel van Zondag hebben aanschouwd. Het geheel toch was een vrij matte vertooning, wat grootendeels het ge volg was van het absoluut falen der Belgen in den opslag, zoodat alle vier parturen reeds in den morgen afvielen, tot groote teleurstelling na tuurlijk van de talrijke bezoekers. We hebben hier heel wat beter Belgische parturen zien strij den, en we hopen ongetwijfeld met allen, die om velerlei redenen zoowel van localen als inter nationalen aard, deze ontmoetingen zeer op prijs stellen dat het krachtsverschil tusschen Frie zen en Belgen in den vervolge minder in het oogvallend mag zijn, dan thans het geval bleek. Wat de Friesche parturen betreft, bepaald schit terend hebben ook deze niet gespeeld, in den uitslag bv. werd niet bijzonder veel gepresteerd, aan den opslag waren zij stukken beter dan de Belgen. Hieronder een gedetailleerd verslag. Abonnement’per jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën9; ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT «t|a wmM taffen angaltókan fm» *vUV li blijft d e organisatie van ’t proletariaat, maar wij willen het nieuwe strijdkracht geven, zoodat het weer vat krijgt op oe massa der ongeorganiseer den. Wij willen ’t N. V. V. ook revolutionneeren, dat is ons goed recht, maar het eerlijk ook groot en sterk maken. Met 20.000 man maken wij geen revolutie, roept spr. uit; wij moeten de meerderheid der bevolking aan onze zijde heb ben, haar sympathie, zoodat ais de toestand rijp is onze actie daar weerklank vindt. Daarom zeggen wij „naar het N. V. V. kameraden”. Deze taktiek wordt over geheel de wereld gevoerd en daarom zal aan het communisme het kapi talisme ten gronde gaan, wat de knapste koppen onder de -bourgeoisie ook wel beseffen. Die we ten dat de communisten zijn geen politici, maar een nieuwe orde, die één blijft ondanks alles en die daardoor reeds een geweldige invloed uit oefent op de strijd van het proletariaat. Als wij zeggen „stemt lijst 11”, dan zeggen wij dat omdat dat de demonstratie van de wensch der communisten naar de eenheid van het proleta riaat is. Er is nog een andere eenheid die de S. D. A. P. wil, nl. die met R.-K., V.-D., enz., met zui ver kapitalistische partijen dus, samenwerking wil. Men kiest met de S. D. A. P. de zijde der bourgeoisie, met de communisten die van het wereld-proletariaat. Men zegt misschien dat er speciale nationale belangen op het spel staan bij deze verkiezingen, die niet mogen worden verwaarloosd, bv. de ontwapening. Al degenen die U, zegt spr., bij deze verkiezingen voorspiegelen dat zij U de ontwapening binnen het raam van het kapita lisme zullen brengen zijn of ezels of geweten- looze bedriegers. Het kapitalisme heeft nooit moeilijker tijd doorgemaakt dan nu, het onder linge wantrouwen der landen is grooter dan ooit, en het feit dat alle kapitalistische landen de grootste moeilijkheden hebben in hun koloniën maakt ontwapening tot een absolute onmogelijk heid. De ontwaking van het Oosten, waar de volkeren op de meest cynische wijze door hef internationale kapitaal zijn uitgebuit, is onder invloed der Russische revolutie gekomen. Het Oosten is overal in gisting geraakt en de kapita listen moeten alle hands aan dek brengen om ze in toom te houden (Marokko, China, Turkije, Ned. Indië). Spr. heeft te Zwolle met den leider der S. D. A. P. Albarda gedebatteerd en hem gevraagd of hij het Nederlandsche leger in Indië wilde ontwapenen, wat ten gevolge zou hebben dat alle Nederlandsche kapitalisten de dag na die ontwapening Indië zouden worden uitge schopt. Op deze vraag heeft Albarda in alk talen gezwegen. Hiermede is de geheele ont- wapeningszwendel der S. D. A. P. geteekend. Het criterium of een volk zich tegen den oor log te weer stelt is, hoe staat dat volk tegen over aanvaarding van het onafhankelijkheids- principe in tijd van oorlog. Is het daarvoor dan kunnen de kapitalisten in oorlogstijd met zoo’n volk doen wat zij willen en de soc.-dem. aan vaarden dat principe (Arnhemsche resolutie) en daarom kunnen zij geen macht tegen den oorlog vormen. Als het kapitalisme oorlog zegt, dan zeggen wij, communisten, burgeroorlog tegen het kapitalisme en dat is het criterium, dat is de eenige weg. En toen wij dit tegen Albarda aan voerden, zeide deze: zie je wel, de communisten zijn bloeddorstig want zij willen de vreeselijkste van alle oorlogen, de burgeroorlog. Dat is niet waar; in de oorlog vechten broeders tegen elkaar die geen enkele tegenstelling hebben, en door welke oorlog geen greintje meer geluk in de wereld wordt gewonnen. Burgeroorlog is echter de 'strijd waarin het proletariaat een wil krijgt en probeert de machtsmiddelen van hef kapitalisme te overwinnen en dan vechten de groepen tegen elkander die werkelijke tegen stellingen hebben, de eene die de grond en productiemiddelen aan de gemeenschap wil brengen, de andere die ze in particulier bezit wil houden. De burgeroorlog is ook niet zoo barbaarsch; er zouden zeker geen 10 millioen menschen gesneuveld zijn als men door den burgeroorlog den wereldoorlog, die dat aantal slachtoffers eischte, had verhinderd. In Rusland zijn zelfs volgens de grootste leugenaars maar 100.000 man gevallen, maar 180 millioen men schen zijn daardoor weer tot de bron van het leven terug gebracht, er is dus iets positiefs bereikt. Zeker, Rusland heeft een perfect geor ganiseerd rood leger, maar dat is geen oorlogs- factor maar de eenige vredesfactor die o.p het oogenblik nog in de wereld bestaat. In geen enkel land zou het West-Europeesch proletariaat de oorlog nu kunnen verhinderen, maar het Rus sische leger bewerkte dat Turkije zijn volkomen .autonomie verwierf doordat Engeland er nu niet tegen aandurfde, hetzelfde zien wij nu in China met een beweging van een wereldbeteekenis zooals er in de laatste 50 jaar niet is geweest. Het Russische roode leger vervult de rol van den vader bij twee jongens die eikaars knikkers hebben gestolen en gaarne zouden vechten als vader er niet was. Dat is de rol van het roode leger, die de soc.-dem. pers echter het proleta riaat niet vertelt; het proletariaat heeft de hei lige plicht om een rood leger te vormen om te voorkomen dat het kapitalisme weer opkomt. Als het roode leger zou ontbonden worden zou West-Europa het kapitalisme terstond weer in Rusland herstellen. Als gij de oorlog wilt bestrijden, zegt spr., Den arbeider dient ook geleerd meer gevoel van p i rpr n eigenwaarde, hij dient bv. te beseffen het rede- J- g V lijke van onze eisch dat ieder arbeidersgezin met 4 kinderen f 60 per week moet verdienen. IE ffla. Mj v«rii»a ra» drager, Kleinzand 85; gouden dameshor loge, T. Plantinga, Rozenstraat 16; bruine hondenhalsband, J. Travaille, Oudedijk, Scheepsboord. Ö-8-8-8-8-8 48 p. 2-4-4-4-2-4 *20 p. Thans treden tusschen de witte lijnen de par turen no. 3 Teade Zijlstra, Witmarsum, Ids Rou kema en KI. de.Jager, Harlingen en partuur no. 4: Piêrre Demart te Villers St. Ghislain (Fr.), Henri Cantiniau, Brussel en Jules Demeulder, te Jemappes. Bij de Friezen slaat Zijlstra voor best op. ’t Eerste halve spel heeft ’t volgende ver loop: Terugslagbal van Zijlstra 02; opslagbal van Zijlstra blijft in ’t perk van de Belgen zitten Cl4; terugslagbal van Roukema 06; idem van Zijlstra 08. ’t Volgende halve spel heeft een spannend verloop. De eerste twee pun ten zijn voor de Friezen als Cantiniau de door Zijlstra opgeslagen bal laat zitten 02. Door een buitenslag van Zijlstra wordt ’t 22 gelijk. Als de Belgen met twee kaatsen weer aan den opslag komen, slaat Demart de bal buiten 24. Als Cantiniau daarna aan den opslag komt laat Roukema een door dezen Belg opgeslagen bal zitten 44 en als Jager de 2e kaats niet passeert is het 64. Cantiniau slaat dan buiten 6—<-6. KI. de Jager slaat daarna een flinke kaats, die door Cantiniau wordt voorbij geslagen, waarmee de Belgen dit halve spel hebben veroverd; thans alzoo ’/z spel gelijk. Zal dit partuur Belgen misschien de eer veor de zuidelijke sportbroeders ophouden? ’t Begint er op te gelijken, want ’t volgende halve spel wordt weer 66 gelijk gekaatst. De eerste 4 punten zijn voor de Friezen doordat de Belgen twee ballen in ’t perk laten zitten 04. Met twee buitenslagen van Roukema wordt ’t 4—4 gelijk. Als Demart daarna de bal achter in ’t Friesche perk drijft is KI. de Jager niet in staat de kaats voorbij te slaan en wordt het 64 voor de Belgen. Jammer is het dat Cantiniau daarna tweemaal buitenslaat, zoodat de Friezen een spel aan de telegraaf krijgen. De Belgen wor den nu onwis in het opslaan. Cantiniau slaat in ’t volgende halve spél weer twee ballen buiten 04. Als Roukema hierna ook eenmaal de bal buiten slaat en de Belgen de kaats niet passee ren wordt het 26 voor de Friezen. Cantiniau slaat daarna weer een bal buiten, waarmee de stand 3 halve spellen om J4 spel wordt. Ook deze partij wordt een saaie vertooning. De Bel gen knoeien geducht, ’t Volgende halve spel slaat Cantiniau 3 ballen buiten, laat Roukema een bal in ’t perk zitten 26, terwijl de Belgen op deze stand ’t zelfde doen 28. ’t Volgende halve spel valt ook «an de Friezen ten deel. Wel gaat Demeulder nog als voorinsche spelen, doch hij kan niet voorkomen, dat dit halve spel ook aan de Friezen ten deel valt. De eerste twee ballen laten de Belgen zitten 04. Zijlstra slaat buiten 24. Ids Roukema slaat boven 2>6. KL de Jager slaat de bal kwaad 46; Demart slaat de bal buiten 48. Met het vol gende verloop beëindigen de Friezen de partij: Demart slaat voor 02; KI. de Jager laat een bal in 't perk zitten 22; KI. de Jager slaat de bal boven 24; Demeulder slaat de bal buiten 26; Zijlstra levert een „tusscheninsche” welke de Belgen niet uit het perk kunnen krijgen en waarmee ook dit partuur 'Belgen is gesneuveld (28). Het spelverloop was als volgt: No. 3: 8-Ö-8-8-8-8-8 54 p. No. 4: 0-8-6-2-2-4-2 24 p. Hierna bekampen de parturen 5 en 6 elkaar. Het zijn de Friezen Joh. Bosma van Beetgum, KI. Kuiken van St. Jacob en onze stadgenoot A. Rienstra. Het Belgische drietal bestaat uit de spelers F. Regnart, Rijssel (Fr.), Eugène Lebrun, Valenciennes (Fr.), en Georg Druart, Mons. Bij de'Friezen fungeert Bosma voor le opsla- ger, terwijl Kuiken 2e opslager is. Bij de Belgen staat Lebrun voorin in ’t perk en Druart achter. Direct slaan de Belgen twee kaatsen en komen daardoor aan den opslag. Druart neemt de bal voor minst op en Lebrun voor best. De le bal is voor de Belgen doordat Rienstra de bal niet uit het perk kan krijgen. De volgende bal slaat Lebrun vóór 22. Druart slaat hierna twee maal buiten 26, terwijl bij de Friezen Bosma het zelfde doet 46. Een daarna door Bosma stijf opgeslagen bal blijkt voor de Belgen te mach tig en ’t le halve spel komt voor ’t Friesche partuur aan de telegraaf. In het volgende halve spel laten de Belgen 3 ballen van de Friezen in ’t perk zitten 06. Volgt een kaats. Deze weet Rienstra niet voorbij te slaan 26. De Belgen weten dan met een terugslagbal de stand op 46 te brengen. Met een buitenslag van Lebrun wordt het 48 voor de Friezen, die daarmee ’t spel hebben veroverd. Nadat Lebrun twee ballen heeft buiten geslagen 04, weet dezelfde speler twee ballen met veel kracht in ’t Friesche perk te drijven, zoodat Rienstra, die thans wei nig presteert, niet bij machte is deze te verwer ken, waarmee het 4—4 wordt. Lebrun weet dan met een terugslagbal de stand op 64 te bren gen, doch Bosma maakt aan de heimelijke hoop dat de Belgen dit halve spei zullen veroveren een einde door twee „torpedo's” in ’t Belgische namen aangeduide vreemde Afj 0i«t vsirtós® ws Amsterdam over „Wat willen de Communisten”. Het-bezoek was niet groot De communistische verkiezingspropaganda zegt spr., beoogt niet te beweren, dat met deze verkiezingen het wel en wee der Nederlandsche bevolking op het spel staat, want geen parle mentaire politie heeft voor de economische posi tie beteekenis. De zaak van het strijdend prole tariaat wordt niet in, maar buiten het parlement beslist, door dat proletariaat zelf in zijn revolu- tionnairen strijd. Toch hebben juist de communisten belangrijke dingen bij deze verkiezingen tot het proletariaat te zeggen, niet slaande in de eerste plaats op het parlement maar wel op de klassenstrijd in het algemeen, en om de vergaderingbezoekers dén wég të wijzen, willen zij iets doen voor de bevrijding van hun klasse. Wij leven in ’t meest ernstige tijdperk van de wereldhistorie, de we reld gaat snel naar den afgrond. Deze wereld, waarin volgens elk technisch onderlegd persoon een arbeider met moderne middelen van tech niek in 8 uur meer waardevolle goederen vóórt brengen kan, dan hij en zijn gezin noodig heeft, waaruit voor een logisch denkende voortvloeit dat ieder persoon die werken wil, behoorlijk door de wereld zou moeten kunnen komen. En toch lijdt de millioenenmassa groote ellende, vervalt tot pauperisme. De wereld is dus ziek, zij is krankzinnig. Na 1918 zijn de arbeiders over de geheele linie achteruit gedrongen, het élan van kort na de Russische en Duitsche revolutie is verdwenen; toen dachten de arbeiders dat zij er waren. Maar het liep anders; het kapitalisme werd versterkt doordat de arbeidersklasse haar vijand niet voldoende kende. Men onderschatte hem. De fout schuilt hier bij de negatieve pro paganda der anarchisten die geen weg ter over winning wijzen en de S. D. A. P., die zegt dat deze overwinning door het parlementarisme en de vakvereenigingsactie zal komen. Het kapita lisme is echter een reëel machtsinstituut, het heeft alles voor zijn doel ingericht en geëxploi teerd om *t systeem van diefstal van alle dagen te consolideeren. Als 37 textielfabrikanten in Twente besluiten hun fabrieken te sluiten, dan vinden morgen 22.000 arbeiders geen werk; en als die 22.000 de wil tot produceeren zouden hebben, ondanks deze 37 personen, dan komt het „recht” en zegt dat gebeurt niet, want die fabrie ken zijn van die 37, en als de arbeiders toch doorzetten dan komen politie en militairen. Dat is recht, maar recht op diefstal gebaseerd, zegt spr. De bourgeoisie is alleen zoolang democra tisch, als ’t volk door de degenereerende kracht van het kapitalisme geen wil heeft. Maar als de massa een wil begint te krijgen, als tijdens de Friesche en Drentsche staking, dan kondigt ze de staat van beleg af en zet mitrailleurs op de wegen als in Emmen. Van een machtsuiting van het proletariaat kan nog altijd niets komen, zoo- dra de bourgeoisie haar materieele machtsmid delen te hulp haalt. De strijd is dan ook zeer moeilijk. Hij kan niet langs de geleidelijke weg uitgestreden, omdat zoodra men iets zou berei ken, de bourgeoisie eenvoudig het parlement af zou schaffen en ’t fascisme zou komen. Groote schuld hebben de sociaal-democraten, omdat ze sovjet Rusland hebben belasterd als geen bur gerlijke partij deed, dat is een misdaad ook tegen de Hollandsche arbeiders; ze hebben het vertrouwen der arbeiders ondermijnd. Wij willen j echter aantoonen dat de zaak er juist niet zoo slecht voorstaat dat de factoren ook voor de strijd van het revolutionnaire proletariaat weer gunstig zijn geworden de laatste jaren. De wil tot eenheid tier internatipnalee massa’s wordt sterker en dat is de eerste noodzakelijkheid om weer tot den aanval over te gaan. Twee jaar geleden verdedigde Edo Fimmen de eenheid, maar zijn kameraden lieten hem staan. Fimmen ging door en nu staat hij niet meer alleen maar staat de machtige Engelsche vakbeweging ach ter hem. en vechten groote groepen voor die eenheid. De communisten hebben nu al jaren voor die eenheid gestreden. Nu de Engelschen en de Russen elkaar vinden moet het I. V. V. volgen, de zaak van de eenheid der proletarische klasse staat er dus goed voor. Daaruit vloeit ook voort onze taktiek, wij zijn geen fraseurs, als wij zeggen de revolutie te willen organi- seeren, gaan wij dien weg. Wij zeggen dus tot de arbeiders: naar de massale organisaties, naar De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 18 gr. Bij voldoende temperatuur van water en lucht Woensdag 8 Juli diploma-zwemmen. verzinken in barbarisme als de eenheid van het proletariaat haar niet redt, die alleen verkregen kan worden door de communisten te steunen. Men stemme dus communisten. I In debat trad R. K r u i s die niet kan begrijpen hoe de spreker die toch de toestanden in de moderne vakbeweging kent, waar de werkloo- zenkas het lokmiddel is, den revolutionnairen toetreding daartoe kan aanbevelen. Volgens debater wordt ook het alcoholmisbruik, dat hij als de grond van het niet strijdbare bij een groot deel van het proletariaat beschouwt, daar i niet genoeg veroordeeld. de arüeiaers: naar ae massaie organisaties, naar j De spreker erkent dat er afschuwelijke het N. V. V. dus hier, omdat daarin 180.000 ar- toestanden bij de moderne vakbeweging kunnen beiders georganiseerd zijn die iets willen doen heerschen, maar tot verbetering er van kan men tegen het kapitalisme maar de weg nog niet slechts meewerken door toetreding, waardoor zien hoe. Wij willen geen lid overhevelen naarmen ook het vertrouwen van de kameraden wint de syndicalistische bonden, het N. V. V. is en en meewerken kan tot het revolutionneeren van |Ejl bij gis. ali ssriiea Ivv Mn hand, ««at et ses daim. De Zomert ij d. De gemeente Dreumel heeft zich steeds aan den officieelen tijd gehouden, terwijl de ingezetenen hun klokken niet hebben verzet. De politieverordening wijst als slui tingsuur der herbergen 11 uur aan. Wan neer de herbergen nu ontruimd moeten worden, is het op de klok der bezoekers nog maar 10 uur. Om hieraan te gemoet te komen, had de burgemeester het slui tingsuur met een half uur verlengd. De gemeenteraad oordeelde evenwel, dat de cafébezoekers tot 10 uur ouden tijd genoeg konden consumeeren en bij raadsbesluit is het politieuur weer op 11 tijd gesteld. abotage op ee n oorlogsschip? Naar men verneemt zou zich aan boord van den kruiser „Java” een geval van sa botage hebben voorgedaan, Vermoedelijk zijn mondstukken van kanonnen overboord gegooid, geweerriemen en brandslangen doorgesneden. In verband hiermede is te Vlissingen een marinier gearresteerd. Eindexamen Rijkszuivelschool B o 1 s w ar d. Voor het eindexamen van de rijkszuivel- siemr aan met ae partijen, aie u nu ae ontwa-; Bolsward «ilaaarien met aantee- pening voorhouden omdat die machtsformatie i ’cn<?01 le «o swaro slaagden met aantee j tegen het kapitalisme en militairisme tegenhou- kening voor handelscorrespondentie in de j den. Voor dié machtsformatie moet de heilige achter hunne-- ontevredenheid onder de arbeiders gebracht, talen: J. Bakker (E.), I)' de Boer (Fr. D. en j. kertsma, J. H. Konsman (Fr.), J. Krol (D. en E.), O. Nes (Fr. D. en E.) en F. van De wereld schreeuwt om vernieuwing en zal der Weide (E.). Afgewezen één. Vr ij gesproken. William D. Shephard is voor de gezwo- renen-rechtbank te Chicago vrijgesproken van den hem ten laste gelegden moord op den schatrijken wees William McClintock. Shephard was er van beschuldigd, een jongen, die zijn stiefzoon was, typhusba- cillen te hebben toegediend, teneinde zijn dood te veroorzaken en daardoor het be heer te krijgen over zijn vermogen. Shephard moet zich nog verantwoorden inzake den moord op de 17-jarige Emma McClintock. de vakbeweging. De fout bij het N. V. V. is nief dat er werkloozenkassen zijn zoolang er niet iets beters is, maar verkeerd is het dat het onze eisch: qen minimum inkomen voor de werkloozen van gemeenschapswege, niet steunt. Wat het alcoholmisbruik betreft, spr. keurt dat ook af. Maar men moet er toch niet om weige ren met zijn kameraden samen te werken. In Rusland kwam eerst de revolutie en daarna bracht men den drankduivel een flinke klap toe. Zeilwedstrijd GroningenFriesland. Zaterdag en Zondag zijn op het Paters- woldermeer de jaarlijksche zeilwedstrijden tusschen de Friesche en Groningsche zeven- meterjachten gehouden om den wisselprijs, een zilveren reddingsboei, ingesteld door Watersport Pater.swolde. De Friezen hebben o niet in totaal 92 punten, tegen de Gronin- dels voorop ging het daarna naar de Wijaberg, gers 73 punten, gewonnen. i waar bestuur en genoodigden met de 24 gasten p K l nnrldaff I nog geruimen tijd gezellig bijeen bleven, terwijl buiten ’t Sneeker muziekkorps voor opgewekte Te Leeuwarden is Zondag de 39e jaar-! muziek zorgde. vergadering gehouden van de R. K. centrale i kiesvereeniging. De Harmonie was propvol. De heer baron van Wijnbergen sprak de politieke rede uit waarin hij het handhaven der chr. regeering verdedigde en opwekte het kamerlid van Vuuren te stemmen. Pater Arsenius Driever sprak over „De chr. we reldbeschouwing en die der ongeloovigen”, waarna de heer Van Vuuren zelf aan het woord kwam. Hij is met weemoed bevangen, als hij be denkt, dat deze bijeenkomst voor hem een afscheid zal wezen. Gedurende de 20 jaren, dat hij zich aan de politiek heeft gewijd, de laatste zeven als afgevaardigde van het noorden des lands, is de dienst in Christus hem steeds een richtsnoer geweest, en de sympathie voor de Friezen en Groningers is steeds toegenomen. Mocht hij niet herkozen worden, hij zal het niet wijten aan de kie zers, die trouw zijn gebleven aan hun be ginsel, trouw zooals de Friezen dat kunnen zijn. Doch zijn weemoed maakt plaats voor moed, als hij bedenkt hoe sterk de room- schen in eenheid zijn. Spreker noemt de roomsche wereld een kathedraal op drie hechte pilaren, n.l. de godsdienstige, sociale en politieke eenheid. Indien een dezer drie mocht wankelen of bezwijken, dan zullen de andere twee hun hechtheid bedreigd zien, doch zoolang de eenheid blijft- staat de kathedraal vast. Daarom de eenheid be waard. De landstorm dag te Harlingen. In de „N. Harl. Crt.” vertelde, zooals men weet, een. inzender dezer dagen, dat op den Landstormdag te Harlingen „een bekend generaal en een bekend Kamerlid” niet genegen waren de voor hen beschik baar gestelde huurauto af te staan voor net vervoer van een zieke, niettegenstaande deze auto voor ziekenvervoer de eenigst geschikte zou zijn. Uit een ingezonden stuk in hetzelfde blad van den autoverhuurder Krol blijkt thans, dat deze kwestie zeer overdreven is geworden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1