Miss Blanche H 200 Wirlttl Omul in ftanat» M Nieuwstijdingen. 41e JAARMNB Eeret«! Blast Uo 83 Brandknburgh rO., WOENSOAy 15 JULI 1938 TC 0«8. 41*5 sarUaa !w T6& e*n dmiss. vv awaanaafcoE.»» ®st N«Hm«<1««*« töK’se* h'Hlh S1 tafaladat* sifö »ns» vsmkecd tsgaa *VVV D e deling: Als je juweelen en edelgesteenten wilt antenne- van Een De kennismaking werd inniger. Een paar dagen vóór den diefstal in St. Pieter Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gr ai Sg» plaatst in de SNEEKER COURANT heeft en eischte een geldboete van tien gulden. De politierechter noemde het een zeer dubieuze kwestie wiens recht hier sterker is, dat van dengeen die de draden spant, of dat van hem over wiens huis de draden ioopen. Daar niet vaststaat dat beklaagde wederrechtelijk gehandeld heeft, sprak-de politierechter hem vrij. Een aanklacht. Dr. P. Pijl, arts te ’s Gravenhage, deelt het De loonert bij de tramwegen. Hel hoofdbestuur der Nederlandsche Veree- niging van spoor- en tramwegpersoneel heeft den minister van Waterstaat, van wien het ver wacht, dat hij zijn ambt nog slechts zeer korten tijd zal vervullen, telegrafisch verzocht, de hem voorgelegde loonregelingen van tramweginaat- schappijen niet goed te keuren. De uitsluiting in de bouwvakken. De Rsb. zegt uit goede bron te vernemen, dat ernstig overwogen wordt om de uitsluiting in de bouwvakken landelijk te doen worden. Met een opzegtermijn van een week zouden alle bouwvakarbeiders dan ontslagen' worden. Ook ligt het in het vo&fAmën, wanneer de landelijke uitsluiting afgekondigd is, aan onge organiseerde patroons geen materialen meer te leveren. zou laten vinden tot een dergelijken op zich zelf volstrekt te rechtvaardigen maatregel. Men heeft daar meermalen, (o.a. in het geval Tack) bewezen, dat men in geen ge val Brussel onaangenaam wil zijn. Maar van Nederlandsch standpunt zouden wij een dergelijken maatregel volstrekt verdedig baar achten, als ten minste inderdaad de mededeeling van de „Morgen” waar is. De diefstal in de St. Pieter te Rome. Zooals bekend, is het mogen gelukken, de stukken, die uit den St. Pieter te Rome ge stolen waren, heel gauw weer op te sporen. Hoe dat zich toedroeg wordt aan De Tijd als volgt vertelt: „Een twintigtal dagen geleden meldden re chercheurs, die zich steeds bij groote drukte onder de menigte bevinden in St. Pieter en in de omstreken, dat een zeker iemand aan vreem delingen en pelgrims van goeden stand juweelen en kostbaarheden te koopen voorstelde. Het hoofd der recherche Cadolini, een zeer bekwame speurder, belastte een onder-commissaris van politie, die slechts sinds korten tijd te Rome ver- glrt iuIIm vm Vleeschkeuringswet. De landbouwmaatschappijen hebben herhaal delijk aangedrongen om de termijn van vijf jaren (voor het onbruikbaar maken van ondeugdelijk vleesch door middel van een destructor) te ver lengen voor die gemeenten, waarvoor het in 1927 nog niet mogelijk is de niet voor con sumptie geschikte dieren te doen verwerken door de speciaal daarvoor op te richten fabrie ken. Een onlangs afgekondigd Kon. besluit machtigt den minister den termijn van 5 jaar tot tien jaar te verlengen. Limburg en België. „De Morgen” vertelt, dat Limburgers zonder formaliteiten en zonder ko§ten de Belgische nationaliteit kunnen verkrijgen, Pieter, eerw. heer Bochini, die in ’t kanunniken- terwijl het voor andere Nederlanders en andere nationaliteiten noodig is een zeker bedrag daar voor te storten en dan nog een jaar te wachten alvorens zij als Belgische onderdanen kunnen worden ingeschreven. ’t Hdbl. wijst hierop als op iets heel zon derlings. En ’t blad vraagt, waarom ons ministerie van buitenlandsche zaken geen eind heeft pogen te maken aan deze zon derlinge onderscheiding tiisschen Nederlan ders, een onderscheiding die een zeer be paalde politieke beteekenis heeft. Het middel om aan een dergelijke, onder scheiding als ze inderdaad wordt toege past! een einde te maken, zou voor de hand liggen. Men behoefde slechts een re geling te treffen, die op het stuk der natura lisatie de Belgische Vlamingen anders be handelde dan de Walen. In Brussel zou men dan terstond gevoelen, dat onderscheid tus- schen Nederlanders op dit stuk onbehoor- j lijk is tegenover een bevriend land. j Men bejgrijpe ons goed. Wij gelooven Visigwas WtsswaassisiÊ - waren. Twee dagen later gebeurde de diefstal in de schatkamer van St. Pieter. De recherche bracht onmiddellijk dezen diefstal in verband met het aanbod van de kostbaarheden uit Parijs. De commissaris zocht terstond z’n man op, die hem al triomfantelijk tegemoet trad. De steenen zijn aangekomen, hoor, ’n pracht. Tweehonderddui zend lire! Ver onder de waarde. Goed, zei de commissaris, wanneer? Vanavond in mijn wo ning, via Flavia. Dit had hij er niet bij behoeven te voegen. De recherche wist al vóór den diefstal in St. Pieter, wie die verkooper van juweelen was, waar hij woonde en wat hij deed, 't Was een schoenmaker, die ’n klein schoenenwinkeltje er op nahield. Nu kon er ook geen twijfel meer be staan over de betrekking van het aanbod der juweelen uit Parijs en den diefstal in St. Pieter. Alvorens hun slag te slaan, waarover ze zeker heid bezaten, hadden de dieven reeds bijna een maand vooruit iemand trachten te vinden, die de zaken onmiddellijk zou opkoopen en buiten het land brengen. Maandagavond dus om 9 uur, volgens af spraak, begaf zich de kooper der kostbaarhe den, door de recherche gesteld in het bezit van 200 briefjes van 1000 lire, in een auto naar via Flavia. Zijn auto werd echter op korten, gere gelder! afstand gevolgd door die van het hoofd der recherche, met bekwame rechercheurs. Op het aangegeven adres stond de schoenmaker- juwelier reeds voor de deur van zijn woning. Hartelijke handdruk. Kom binnen, je zult zien wat 'n pracht, tweehonderdduizend lire, 't is voor niks! Beiden naar binnen en in de kamer achter den schoenwinkel zag de gewaande vreemdeling den schat van St. Pieter op de tafel staan. Een oogenblikje speelde hij den ver baasde. Maar trok zijn portefeuille en begon op de tafel de biljetten van 1000 te tellen. Opeens wordt stil van buiten op de deur ge klopt. Wacht even, zeide de schoenmaker, ’t is een vriend, die weet van de zaak af. Hij deed even de deur open op een kier, maar forsche handen stootten ze met geweid open en het hoofd der recherche met z’n rakkers waren binnen. De schoenmaker werd gepakt en weer naar de tafel geleid, waar de gewaande vreemdeling excuus aanbood, hem er zoo fijn ingeloopen te doen hebben. De schat van St. Pieter werd naar het hoofd bureau van politie gebracht. De koster van St. stein tegen zijn taak als procuratiehouder niet was opgewassen. In den inflatietijd had Anger- stein den getuige 50.000 mark geleend voor het bouwen van twee kapellen. Later heeft Anger- stein dit bedrag aan de gemeente geschonken. Op een vraag van den voorzitter antwoordde Angerstein, dat hij voor het plegen van de mis daden erg aan slapeloosheid leed, maar sinds dien slaapt hij uitstekend. Hij gaat in de gevan genis om 6 uur naar bed en slaapt dan onafge broken door tot den volgenden ochtend. Vervolgens zijn nog een paar deskundigen gehoord. De eerste deskundige, dr. Tenbalm, verklaar- dé, dat psychische storingen tot aan den moord- nacht bij den beklaagde niet waren waar te nemen. De verklaring van Angerstein, dat hij zijn vrouw uit medelijden vermoord heeft en vervolgens van plan was zelfmoord te plegen, aanvaardde de deskundige niet. De gezondheids toestand van de vrouw was in de laatste weken voor den moord vooruitgaande. Angerstein vermoordde alleen hen, die de lijken gezien hadden, en liet anderen, die hij evengoed had kunnen ombrengen, vrij uit gaan. Daaruit concludeerde de psychiater, dat er tijdens den moord practisch evenmin een vorm van zich niet bewust zijn van hetgeen hij deed, bij beklaagde bestond. Op een vraag van den voorzitter, of de be klaagde in den moordnacht de vrije beschikking over zijn geestelijke vermogens had, antwoord de de deskundige bevestigend. De tweede deskundige, prof. Jahrmarkter, uit Marburg, bracht in het bijzonder rapport uit over de vraag of Angerstein tijdens den moord aan den een of anderen vorm van zich niet be wust zijn had geleden. Het onderzoek, zeide ook deze deskundige, heeft geen enkel bewijs opge leverd, dat Angerstein in zijn geestelijke vermo gens was gestoord. Hij is in zeker opzicht minderwaardig, maar krankzinnig is hij in geen enkelen vorm. Zelfmoord van een ter dood veroordeelde. Te Lübeck zou Zaterdagochtend de portier Tiedemann worden onthoofd, die verleden jaar een tienjarig meisje heeft vermoord. Toen de cipier hem om 3 uur kwam halen, rukte de man zich plotseling los, liep de trap af en sprong uit een openstaand' raam. Hij kwam op de binnen plaats terecht en was onmiddellijk dood. KORT.GEMENGD. loonraad P. Moltmaker, kwam ter sprake een in de pers voorkomend bericht van de loonraadsleden E. v. Hinte en P. Molt maker over de reden, waarom zij de ver gadering van den loonraad op 8 dezer verlaten hebben. Met algemeene stemmen werd vastgesteld, dat bedoeld bericht op verschillende punten een onjuiste voorstel ling geeft. Voorts heeft de loonraad besloten, aan de directie te adviseeren1. ten opzichte van het in dienst zijnde personeel de noodige overgangsmaatregelen te treffen, waardoor bij de in werking treding van de nieuwe loonregeling niemand rechtstreeks in loon zal achteruitgaan2 aan klerken en commiezen bij de locaal-spoorwegen een toelage van f 100 per jaar toe te kennen bij dienst en op een station op de hoofdlijnen3. aan klerken en commiezen, die voldaan hebben aan het examen stati onsdienst, een toelage van f 100 per jaar voor examen stationsdienst ook toe te kennen, wanneer zij op het hoofdbureau of een inspectiebureau werkzaam zijn, op een kantoor van den treinendienst of van den goederendienst4. de betrekking van ladingmeester te plaatsen in schaal 75., voor personen, die na hun 21ste jaar als leerling-teekenaar in dienst komen, te doen vervallen de bepaling, dat na benoeming tot teekenaar, een bezoldiging boven het maximum van schaal 6 eerst toegekend wordt na 7 jaren dienst in de betrekking van teekenaar6. de teekenaars-lithograaf te laten doorloopen tot het maximum van schaal 10; 7. aan bureel-ambtenaren, com- miezen-titulair, die naar het oordeel der directie uitmunten door bekwaamheid, ge schiktheid en dienstijver, gedurende 3 jaar de maximum bezoldiging hebben genoten, een toelage van f 100 per jaar toe te ken nen 8. aan stationsambtenaren, indien en zoolang zij werkzaam zijn bij de door de directie aan te wijzen belangrijke stations, en nadat zij gedurende drie jaar de maxi- mum-bezoldiging hebben genoten,' een toelage toe te kennen van f 100 per jaar. Boschbessenhandelaren te Groesbeek hebben dit seizoen reeds 35,600 mandjes boschbessen, d. i. ongeveer 100,000 K.G. naar Engeland verzonden. Te St. Petersburg heerscht, naar ge meld wordt een ongewone hitte, zooals sinds 1819 niet meer is voorgekomen. Tal rijke gevallen van zonnesteek en dood door oververhitting zijn voorgekomen. De cacao- en chocoladefabrieken ma ken een slechten tijd door, gevolg van de zware concurrentie voornamelijk. Het totaal- verlies der Bensdorp Chocoladefabrieken was bij ’t afsluiten van ’t vorig boekjaar ge stegen tot f238,158, terwijl ook de voor uitzichten van het loopende jaar nog geens zins rooskleurig zijn. De stroom Amerikanen, die in Fran- sche havens worden ontscheept, houdt aan Zaterdag zijn er met de Majestic 1600 passagiers, met de Leviathan 1400 te Cher bourg aangekomen, die van daar met twaalf extra-treinen naar Parijs zijn vervoerd. -- Te Rotterdam bracht een chauffeur een tweetal Amerikanen naar het station. Daar aangekomen, weigerden de vreem delingen te betalen en zij sprongen meteen in jden gereedstaanden trein. De chauffeur ging hen achterna en pakte een der Ame rikanen beet, waarbij hij hem zijn gouden ketting ontrukte. Een agent, die dit zag en niet wist, wat er aan de hand was, arresteerde daarop den chauffeur. Intusschen was de trein verdwenen. De man werd naar het bureau gebracht waar hij het gouden ketting moest afgeven. Vervolgens heeft men hem weer laten gaan. Tot de vele geschenken, waaaronder uiterst merkwaardige, die de prins van Wales bij zijn bezoek aan de Transvaal ontvangen heeft, be hoort een klompje van het eerste platina, dat in Zuid-Afrika is gevonden. Het weegt een half Engelsch ons, en heeft een waarde van onge veer 16 pond sterling. De prins ontving het ge schenk te Kaboomspoint, in ’t Waterbergplatina- district, waar de eerste installatie voor het win nen van metaal wordt gebouwd, die waarschijn lijk nog dit jaar het werk zal beginnen. Ver schillende musea hebben het klompje aange vraagd, doch de ontdekker van platina in de 1 ransvaal besloot 't voor den prins te bewaren. Een eigenaardig incident had plaats toen de Engelsche en Russische vloten elkaar dezer dagen in de Oostzee ontmoetten. De Engelschen groetten de sovjetvloot door negen kanonscho-, ten af te vuren, terwijl zij de oude Russische vlag wit-blauw-rood heschen. Dit ziende, verwijderde het Russische eskader zich zonder den groet te beantwoorden. (T tfSster® H gld. bij ««rit* mq ving* Er is geen sigaret, die aieh in «enig opzicht met „De Sigaret” kan meten. Het is das üw belang altijd te «eg gen Geef MIJ maar huis woont, uit bed gehaald, om den schat te herkennen. Al het ontvreemde was aanwezig, behalve eenige steenen, die men reeds in ’n paar schoenen bij den schoenmaker had terug gevon den .Eenige voorwerpen waren iets of wat ge havend of gedeukt, maar kunnen hersteld wor den. Op den avond werd nog gearresteerd een juwelier uit dezelfde straat als de schoenmaker, ook als heler. Met hen bevinden zich de schilders en met selaars in hechtenis, die in de St. Pieter werkten. Een kordate vrouw. Een waronghoudster te Lima-Kaoem bij Fort van der Capellen (N.-lndië), werd op een nacht wakker geklopt; een vreemde stem vroeg haar de deur te openen, de bezoeker wilde wat pe troleum koopen. De vrouw antwoordde dat arti kel niet in voorraad te hebben, waarop de stem vroeg, dan maar wat van de petroleum uit haar lamp te mogen hebben. Zij maakte toen open, maar plotseling drong een man naar binnen, die haar beetgreep en poogde, haar met haar eigen haren te wurgen. De bandiet had echter het ongeluk, zijn wijsvin ger in den mond der vrouw te steken; zij beet toe en tastte tegelijkertijd naar het mes, dat de man in zijn gordel droeg. De gebetene trachtte zijn vinger los te rukken, maar het gebit der dappere dame was zoo stevig, dat de punt van den vinger totaal afgebeten werd! De dief zette het op een Ioopen en den vol genden dag werd ijverig gezocht naar iemand met een afgeknotten wijsvinger. De man werd gevonden, maar verklaarde, dat hij het ongeluk opgeloopen had bij het visschen Doch omdat de politie niet wilde gelooven aan die bloedige hengelpartij, bekende hij ten slotte. Het bleek een pas ontslagen veroordeelde te zijn. Het proces-Angerstein. In het proces-Angerstein zijn de laatste ge tuigen gehoord, voor het meerendeel vrienden en kennissen van de familie Angerstein, die zich allen gunstig over den moordenaar uitlieten. Een zwager weigerde op de hem gestelde vra gen te antwoorden. Een predikant der metho distische gemeente verzekerde ook, dat de be klaagde steeds goed voor zijn vrouw was. Deze getuige had den indruk gekregen, dat Anger- loonregeling voor het spoorwegpersoneel. De loonraad voor het spoorwegpersoneel heeft Zaterdag vergaderd, onder voorzitter schap van mr. Kooien. Naar aanleiding van een bij den loon raad ingekomen brief van het lid van den Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 20 gr. Voor het te Groningen gehouden examen „Mercurius” Engelsch, slaagden o. m. Mej. A. Doornbosch en de heer E. Roos, opgeleid door de Talenschool „Ecole Pratique de Langues”-, Peperstraat 6, alhier. Examen Handenarbeid. Voor het examen in handenarbeid te Heeren- veen zijn o. a. geslaagd de dames A. Posthuma te IJsbrechtum, L. Spaanstra en M. Velsink te Sneek. ORANJEWOUD, 13 Juli. Mevrouw Over diepHam alhier is benoemd tot Direc trice van het Rusthuis voor verpleegsters te Maarssen. WOUDSEND, 11 Juli. Bij de alhier ge houden aanbesteding van een autogarage en werkplaats voor den heer J. Westerhof werd als volgt ingeschreven: P. de JongSteringa f 1996, G. Rijnja f2136, D. H. de Jong f2336, J. S. de Jong f2395, P. Rijnja f2517, F. van Hes f2603, allen te Woudsend. Gegund aan de laagste inschrijver. WOUDSEND, 11 Juli. De heer P. Klijn- stra onderwijzer aan de chr. school alhier is benoemd in gelijke betrekking te Weesp. LEMMER, 13 Juli. Hedennamiddag is op Mirdummerhoek gestrand, een midden- zwaard kieljacht, afkomstig van Amster dam. Aan boord bevinden zich een leeraar met zeven leerlingen. Men verzocht assisten tie. Geen direct gevaar. Men hoopt dit vaar tuig voor het invallen van den nacht weer vlot en hier binnen te krijgen. Bij het afzenden van dit bericht (10 uur) was de boot echter nog niet terug. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Joure W. J. de Wilde te Koudum. Aangenomen naar Keppel (Geld.) ds. F. J. Los, te Wommels. Kamerfractie S. D. A. P. De s.-d. Tweede Kamerfractie heeft jl. Zater dag vergaderd ter benoeming van het bestuur dier fractie. De heeren Schaper en Sannes had den zjch niet meer beschikbaar gesteld voor een bestuursfunctie. Tot eerste voorzitter is gekozen de heer Albarda, tot tweede voorzitter de heer Vliegen en tot secretaris-penningmeester de heer Ijzerman. Het oude bestuur blijft in functie tot Septem ber, zoodat de heer Schaper tot dien tijd waar nemend voorzitter is wegens het Uittreden van den heer Troelstra. Vergrijp tegen de krijgstucht. Op last van den minister van Oorlog zijn alle militaire hoofdbestuursleden van de onder-offi- ciersvereeniging „Ons Belang” gestraft met ver zwaard arrest, zoo meldt „Het Volk”. Deze straf is hun opgelegd, omdat in het Algemeen Mili tair Weekblad van 2 juli een artikel is opge nomen, waarin „onkrijgstuchtelijke uitlatingen” worden gedaan aan den minister van Oorlog. Het hoofdbestuur van „Ons Belang” is verant woordelijk redacteur van dit orgaan. Aan het bovenbedoelde artikel ontleent het Volk het volgende: „Zoo heeft dan het onrecht gezegevierd. De wetsontwerpen tot wijziging van de militaire pensioenwetten zijn door de Eerste Kamer aan genomen met 23 tegen 13 stemmen. Minister van Dijk, die zijn rede begon met de opmerking dat wetsontwerpen als de onderha vige uit den aard der zaak met weinig enthou siasme kunnen worden verdedigd, heeft deze wetsontwerpen in de Tweede zoowel als in de Eerste Kamer verdedigd met een kracht, met een enthousiasme een wellust gelijk, een meer recht vaardige zaak waardig. Had Zijn Eexcellentie zich bepaald tot een be roep op de overmacht, op de bezuinigings-nood- zaak, soit! Er was dan slechts een verschil van inzicht geweest. Maar Z. E. heeft welbewust onrecht matigheden en onbillijkheden trachten goed te praten. Zoolang het ons heugt, hebben de mi nisters van Oorlog vrijwel altijd op de bres ge staan om het militaire personeel in bescherming te nemen tegen de niet-militaire volksvertegen woordigers, al geschiedde dit, wanneer het de onderofficieren betrof, door meerdere bewinds mannen vaak slapjes. Thans heeft de volksver tegenwoordiging de militairen in bescherming moeten nemen tegen hun hoogsten chef. En geen politieke overwegingen waren daarbij de drijf veer. Vrijwel alle partijen, ook die waartoe 0e minister persoonlijk behoort, hebben aangetoond dat hier onrecht geschiedde. En ten slotte heeft het wetsontwerp niet een meerderheid in de Kamer verworven, omdat de leden, na ’s ministers krachtige verdediging, van de rechtvaardigheid overtuigd waren, maar het geven van hun stem aan de wetsontwerpen ge schiedde louter \uit politieke overwegingen. Door telkens weer te wijzen op (je enkele be palingen welke in de militaire pensioenwet gun stiger zijn dan in de burgerlijke wet, maar door daarnaast te verzwijgen de redenen waarom die bepalingen afwijken van de algemeene regeling en waarom ze daarvan moesten afwijken, als mede het verzwijgen van andere bepalingen, welke in de burger-pensioenwet gunstiger zijn dan voor de militairen gelden, heeft de minister van Oorlog zelf stemming gemaakt tegen het militaire personeel.” gld. iag»«al vem •'*«&- sCsj gl&. Ofj vvrifa» iiidsa binnau 88 d, Iwv iUn band, sast aap De ingestorte huizen te Diemen. j De oorzaak is thans vastgesteld van het in- storten van de twee bijna voltooide woonhuizen i te Diemen. Het desbetreffende onderzoek is ver richt onder leiding van ambtenaren van het Amsterdamsche Bouw- en Woningtoezicht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het in storten te wijten was aan een fout in de fun- deering van den penant. De pijler stond name lijk, in plaats van geheel op de houten fundee- ring, half er op en half er naast. Hij is dienten gevolge van de fundeering afgegleden, waar door het geheele bouwwerk is gaan verzakken. De vreemdeling beet toe. Maar onder de waarde. Hoe kan dat? te hebben toen, dit niet meer noodig was, en ja, jj. za| je zeggell q Zijn voorwerpen te desniettegenstaande toch vijftig gulden voor zijn parijs gestolen er) die hier moeten verkocht bemoeiingen rekende. j worden Dr. Pijl stelt hiertegenover, dat „ofschoon hij pe commissaris beloofde geheimhouding en nimmer geneesheer bij de „Volharding was, hij de ygr|cooper zou hem waarschuwen als de kost- toch onmiddellijk medeging, toen het hem werd j baarheden aangekomen gevraagd, en zoowel vrouw als kind heeft be handeld. Zijn komst was dringend noodig, want van de „Volharding” was geen doktershulp te krijgen, gelijk de man van de patiënte hem ver zekerde. De toestand, zoowel van vrouw en kind, was zeer bedenkelijk. Het honorarium, dat hij voor een en ander berekende, was in het ge heel niet overdreven en ’t merkwaardige geval heeft zich voorgedaan, dat later een der genees- heeren van de „Volharding” hem heeft opgebeld en een deel van dat honorarium heeft opge- eischt. Op weigerend antwoord uitte deze „Vol- harding”’-geneesheer een dreigement in verband met de reputatie van dr. Pijl. De zaak wordt voorts in handen gesteld van de Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst. ME SKEEKER CQURHT mimx SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL bleef, zich in betrekking te stellen met dien per soon. Deze politiedienaar deed dit op meester lijke wijze. Eerst een paar woorden over de grootheid van St. Pieter, de drukke pelgrims- beweging en daarmee vertelde hij zelf vreem deling te zijn, liet een valsch paspoort zien, waarin hij eenige valsche chèques geplaatst had. De man zag die waardevolle stukken. U is rijk? Ja ,ik kom om wat mooie dingen te koopen en naar het buitenland te brengen om daar met I winst te verkoopen. Hbl. mede, dat hij een aanklacht bij de justitie heeft ingediend tegen het „Haagsche Volk zej de verg00per vai1 juweelen tot den vreem- naar aanleiding van een belicht, waardoor hij de[ing; ais je juweelen en edelgesteenten wilt zich in zijn eer en goeden naam als medicus ]{00pen) js daarvoor gelegenheid en zelfs onder aangerand gevoelt. In het bewuste bericht wordt de waarde hij er van beschuldigd de vrouw van een „Vol- harding”-lid, die in een verlossing lag, bezocht j terecht beschuldigd draden in het U. D. Beklaagde had in Juni dit jaar op het dak van zijn woning met een tang draden van een antenne doorge knipt. Degeen die de antenne over het dak van den man had gelegd, had dezen geen vergunning daardoor gevraagd. De eigenaar van de antenne, een 17- jarig scholier, gaf op dat hij negen guldeu schade geleden had. Hij had maar geen vergunning gevraagd, omdat hij wist, dat die toch geweigerd zou worden. De officier was van meening dat be klaagde hier wederrechtelijk gehandeld Een nieuw systeem voor school reisjes. Op initiatief van den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Zaandam, zal dit jaar een proef genomen worden met het maken van schoolreisjes, die iets langer kunnen duren en zich verder kunnen uitstrekken dan met de tot heden gevolg de methode, terwijl de kosten niet hooger zijn. Het plan gaat uit van de mogelijk heid om leerlingen en onderwijzers uit twee verschillende streken van ons land in elkanders schoolgebouwen onder te brengen. Men zal nu de proef nemen door het wisselen tusschen de Ned. Hervormde Insingerschool te IJmuiden en een Chr. school te Terneuzen. Voor slaapplaatsen enz. zuilen de wederkeerige ouders zorgen, terwijl de kinderen, ook in de vreemde, onder vertrouwd toezicht zijn. Men kan gebruik maken van de billijke bepalingen voor de plaatskaarten op de Ned. Spoor wegen en daardoor de kosten tot een mi nimum terugbrengen. Terwijl de leerlingen j van Terneuzen de gelegenheid krijgen Ken- geen 00genblfk, dat men zich in Den Haag nerneriand te leeren kennen, zullen die van j - IJmuiden Zeeuwsch-Vlaanderen en een deel van België zien. Het doorkn ippen i draden, stoker-machinist uit Amersfoort stond voor den politie-rechter te Utrecht van vernieling van eener antenne, aldus lezen wij van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1