het Oosten. De ramp Miss Blanche in zuti 150 1 mmi SHEERER COURANT WYMBRITSERAOEEL IS Nieuw^tijdiap^ >n er e- .n I. Bk iltlail firgui dir fiinuiti huk ft SS WOENSOAG 19 AUGUSTUS 1925 4I« JAAR9AWG Eersts Blast Mo. 93 I of en I R, d. ijk. Brandenbürgh Co., 11 HEW! SHEKER COURAJT ,r 12 1. Verhalen van ooggetuigen. 4 sin I na- J” 811 Verzoek om vrijstelling van belasting. en at Begrafenis van de slachtoffers. »r- er landen. Een ite Hoe het vee deed. er. 60 Gift van de Koningin voor de slachtoffers. f 25.000 van het Amerikaansche Roode Kruis. N. R. Crt. deelname. De wederopbouw van Borculo. rootd. Zelfs bestaat er een blindensteno- en le- Verdronken. n el, rt or De Koningin heeft een bedrag van. f 10.000 ter beschikking gesteld van het door den minis ter van binnenlandsche zaken en landbouw ge vormde Nationale Steuncomité ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp op 10 Aug. Naar vernomen wordt, heeft de burgemeester van Borculo den minister van financiën verzocht het daarheen te leiden, dat door toepassing van de betrokken bepalingen, de inwoners van het stedelijk deel van Borculo (dus zonder de buurt schappen) zullen worden vrijgesteld van beta ling van personeele belastingen over het löo- pende belastingjaar, aangezien het voornaamste belastingobject is verdwenen. nauwkeu rige verslaggevers van congressen, confe renties e. d. Zoo heeft de zegenrijke uitvinding van giet iUj «ïCo» «au. Benoemd tot opzichter 2e kl. bij weg werken der Ned. spoorwegen alhier de Een belangrijk eeuwfeest. De heer B. M. Noach schrijft aan de N. R. Crt. Dezer dagen viert een uitvinding haar es lit O, sp in S- P- U sk o. Een ’t im. rp. N. «ra. oij wriMt Cn vaa dal». «««-. rt* ge geweest dan was er nog eens meerdere publici teit aan gegeven. Punt II. Goedkeuring armvoogdijrekening dienst 1924. De heer Visser rapporteert dat de coip- missie alles in orde bevond en adviseert tot goedkeuring, waartoe z. h. s. wordt besloten. Punt III. Voorloopige vaststelling ge- nteenterekemng dienst 1924. De heer Visser brengt rapport uit en advi seert tot voorloopige vaststelling. De commissie wijst op de ruzie die de gemeente-ontvanger met de halve cent heeft. De commissie adviseert de halve cent uit de administratie te verbannen, ook gezien het feit dat de giro geen rekening met den halven cent houdt, en men dus daarom verschillen krijgt. De V o o r z. zegt dat met het oog op de voorschriften men wel moet rekenen met den halven cent. Men kan op deze wenk echter zoo veel mogelijk letten. De gemeenterekening wordt voorloopig vast gesteld. Aan de commissie brengt de V o o r z. een woord 'van dank. Punt IV. Wijziging begrooting 1925. 2. h. s. aangenomen als voorgesteld. Onder de gewone inkomsten wordt opgenomen f 450 als terugbetaling ontvangen op de aandeelen Centrale Bouwmaterialenvoorziening. Vrijdag zijn te Borculo begraven de 64-jarige Gutshoven, de slagersknecht Nijenhuis, en de 11-jarige Grooten, slachtoffers van de ramp. De burgemeester legde op de graven namens de gemeente kransen. nikt. Hij heeft ze in staat gesteld, 'hun geest te ontwikkelen en ze daardoor, voorzoover ze*over normale verstandelijke gaven be schikten, onafhankelijk gemaakt van de hulp van anderen, waarop ze vóór 1825 ab soluut waren aangewezen. De minimale op leiding voor het leven in de maatschappij, waartoe de Blindeninstituten vóór 1825 zich moesten beperken, kon, dank zij zijn uitvin- voor doofblinden verstaanbaar te maken, er. zoo leefden deze rampzaligen midden in de wereld en toch geheel, daarbuiten. Brengt men deze ongelukkigen - tuurlijk met behulp van hun speciaal alpha bet het eenvoudige Brailleschrift bij, dan kan men met recht zeggen, dat men de we reld voor hen opent. Een doofblind meisje, dat Brailleschrift had geleerd en voor het eerst een boek in dit schrift las, zei opge togen tot haar leeraar: „Ik geloof, dat ik nogeens volmaakt gelukkig wordt.” In deze woorden ligt opgesloten hoe kost baar het geschenk is, dat Louis Braille voor honderd jaar de menschheid gaf. Het Le gioen van Eer, waarmee de Fransche regee- ring hem begiftigde, drukte de dankbaar heid zijner natie uit. Meer nog dan dit uiter- lijk eerbetoon is de stille dank, dien de blin den tot op heden voor hem moeten voe len. Hij voerde ze van de duisternis in hof licht. Het honderd-jarig „jubileum” van hef Brailleschrift is een buitengewoon belang rijk feit in het cultureele leven der geheele menschheid. Vliegers door een zandstorm overvallen. I I gemeester de pannen- en steenenindustrie reeds in de hand. Zoodra de prijzen opgedreven wor den, zal hij onmiddellijk overgaan tot het plaat sen van reeds vastgelegd. De heer De Muralt hoopt echter, dat het zoover niet komen zal, aangezien met beton nooit een uitwendig fraai werk ge leverd kan worden. Ten slotte nog even een cijfer om een indruk te geven van de drukte van Zondag. Voor den ingang van het stadje stond op een gegeven oogenblik een file auto’s van 7.2 K.M. Je ,r"trle.rendSt„u in diePer water te zijn en is ver dronken. Zijn lijkje is nog niet gevonden. I I en _o_._ heer A. v. d. Voet van. Hoogeveen. vischkoopman te Amsterdam moest was door de rechtbank beslist zijn woning ontruimen. Gister nu kwamen de deurwaarder en zijn trawanten om de familie een handje te helpen. Buurtgenoo- ten echter trokken partij voor den visch koopman, waarop de deurwaarder en zijn knechten verdwenen. In plaats daarvan verscheen de politie te paard en te voet. De buurtbewoners bestookten hen met steenen, maar tenslotte kwam natuurlijk toch de politie als overwinnaar uit den strijd. De koopman is achter slot en gren- ding, verder worden uitgebreid’, zoodat het r1 F? geestelijk niveau der blinden niet langer bij t°?va' krc^ ,naar zlekenhuis gebracht, dat der zienden achterstond. Tallooze tijd-i lnDoedel is daarna op straat gezet. De correspondent van de Tel. vertelt het vol gende: Ik sprak een boer, die in de weide bezig was een boom te kappen. Hij was in die weide door het onweer verrast. Ik lag plat ter aarde, zei hij, en zoo zag ik, hoe het vee, koeien zoo wel als paarden, eerst als dol rondholden, ter wijl ze dan ineens als bij afspraak plat ter aarde gingen liggen. Dat is het instinct. Zoo hebben zij den storm over zich laten gaan. Braille vond ook de toestellen uit, om zijn schrift te schrijven en nu ging de verdere ontwikkeling zeer snel. Een procédé om boeken, in Brailleschrift door den druk te verveelvoudigen, was een groote stap voor uit Zoo ontstonden boeken in Brailleschrift op elk gebied. Speciale blindenbibliotheken werden ingericht en dit is van ontzaglijke beteekcnis gebleken, niet alleen voor hen, die blind geboren waren of door oogziekten het gezichtsvermogen verloren hadden, maar vooral ook voor degenen, die door Vnranhtynt nnrBDAOK«n VBUDAHSA VOKDA Toisfoe» 50 schriften, o. a. „De Blindenvriend”, die te Amsterdam verschijnt, worden thans in Brailleschrift uitgegeven, zoodat de blinde, door goed onderwijs voorbereid, op de hoogte kan blijven van wat er in de wereld omgaat. Het psychologische voordeel, dat de blinde door eigen werkzaamheid in zijn geestelijke behoeften kan voorzien, is ze ker ook niet gering te schatten. Hulpbehoe vendheid werkt altijd demoraliseerend. De beteekenis van het Brailleschrift valt nog meer in het oog, wanneer men bedenkt, dat hierdoor ook de doofblinde, die door het ontbreken van gezicht en gehoor bijna volkomen van de menschenwereld was ge ïsoleerd, door de uitvinding van Braille ge makkelijk in gemeenschap kon komen met zijn medeménschen. Weliswaar bestaat er een speciale „taal” voor doofblinden; het is een soort alphabet, dat is samengesteld uit het aanraken van de hand op verschillende plaatsen. Uit den aard der zaak kennen slechts heel weinigen dit middel om zich «Si, «*?UM Ge maakt inbreuk op een enge Bchreirn wet, als ge iets anders segt dan Geef MIJ maar Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gr ai s ge plaatst in de SNEEKER COURANT Zooals reeds voorloopig is gemeld, zal de Rijksgebouwendienst te ’s Gravenhage de lei ding van den wederopbouw te Borculo in han den nemen. Naar de N. Rt. Ct. thans verneemt, zal van Maandag jl. af een bouwbureau van dien dienst te Borculo worden gevestigd; het zal bestaan uit den heer Westerhout, architect bij den Rijksgebouwendienst, en vier technische ambtenaren. Dit bouwbureau zal zich uitsluitend belasten met de technische leiding van den wederopbouw, het ontwerpen van plannen, het verstrekken van aanwijzingen e. d. De uitvoe ring van de herstellingswerken zal echter zoo veel mogelijk dienen te geschieden door middel van particuliere bouwondernemers en met ge bruikmaking van de particuliere werkkrachten, die te Borculo en omgeving beschikbaar zijn. Zoo noodig zal los rijkspersoneel worden tpe- gevoegd. Met het inslaan en aanvoeren van de voor Op bezoek bij een kameraadje te Wans- I geleid in een van de minst verwoeste café’s, de i veld ging de 12-jarig;e D. K. uit Doesburg Het Amerikaansche Roode Kruis heeft aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis telegrafisch van zijn groote sympathie in de stormramp blijk gegeven, onder mededeeling 10.000 dollars over te maken voor leniging van den nood in de geteisterde gebieden. De drukte van Zondag. 100.000 bezoekers. Men schrijft uit Laag-Keppel aan de N. Rt. Ct.: Het is Zondag overeenkomstig de ver wachtingen ontzettend druk geweest te Bor culo. ’s Ochtends om zeven uur kwamen al drommen fietsers, die dan nog een dertjg kilo meters voor den boeg hadden, langs den straat weg van Hummelo, een paar uur later begonnen de auto’s te rijden. Tegen tienen was het een waar Strawinsky-concert van autotoeters bij den viersprong. Van alle kanten kwamen ze op zetten. Even half elf arriveerde een gezelschap uit Hoek van Holland, dat ’s nachts om 5 uur op stap was gegaan. Een uur later kwam een autobus uit Helder, gezelschapswagens uit Utrecht en Venlo, Uit Dordrecht, om kort te gaan uit alle deelen van ons land. Gelukkig maar, dat men strenge maatregelen genomen had voor het verkeer, anders zou het zeker spaak geloopen zijn. Er waren in een richting 1650 auto’s en motorfietsen gepasseerd. Desondanks is er geen oogenblik stagnatie in het verkeer geweest en alles is zonder een enkel ongeval afgeloopen. De kapitein Boellaardt van de marechaussées uit Zutphen had in overleg met den brigadecommandant Van der Krol uit Ruurlo alles geregeld. Met 48 marechaussées, 20 man pplitietroepen en 6 rij'ksveldwachters is de orde prachtig en uitnemend gehandhaafd. Meer dan 100.000 personen zijn er geweest, er is geen enkel proces-verbaal opgemaakt en niemand heeft ook maar het geringste letsel bekomen. Dank zij het weldoordachte, zeer strenge en correcte optreden; want de burgemeester en de commandant zijn onverbiddelijk, zelfs de minste tegenspraak wordt niet geduld. Over kapitein Boellaardt als organisator is de burgemeester dan ook vol lof. De brigade-commandant Van der Krol uit Ruurlo heeft zich ook uitnemend gedragen. Twee uur, nadat het stadje verwoest was, kwa men twee Borculosche jongens geheel ontdaan te Ruurlo hulp halen. Onmiddellijk ging v. d. Krol, die zijn handen te Ruurlo vol had, op weg. Rujm anderhalf uur had hij noodig met de fiets om over al de omgewaaide boomen, stapels dakpannen, palen enz. heen te komen. Des nachts keerde hij naar zijn standplaats terug en kon uit Ruurlo toen naar de omliggende plaatsen om hulp seinen, met het gevolg dat reeds Dins dagochtend van alle kanten redders kwamen opdagen. Er is nu te Borculo een schandbord geplaatst. Dat werkt uitstekend, zegt de burgemeester,! opzichter le°kL naar Rotterdam, beter dan proces-verbaal en cachot. Alle men- schen, die wat op hun kerfstok hebben, komen op hooge beenen aanzetten om zichzelf aan te geven Jen einde aan de schande van het bord te ontkomen. Want iedereen weet: wie daar met zijn naam op komt is voorgoed onmogelijk geworden. Zondagochtend heeft ds. Ort een kerkdienst betonwoningen; cëmentprijzen zijn honderdjarig jubileum, die niet minder dan de boekdrukkunst voor duizenden ten zegen I is geworden. In 1825 vond Louis Braille het I naar hem genoemde Blindenschrift uit, dat thans overal ter wereld in gebruik is. Louis Braille werd den 4den Januari 1809 geboren te Coupvrai (Département Seine et Marne) als zoon van Simon René Braille en Monica Baron. Als kind bracht Louis zich met een stuk gereedschap van zijrt vader letsel toe aan zijn oogen, en dit leidde tot zijn ongeneeslijke blindheid. Den 15en Fe bruari 1819 werd hij als leerling van het Blindeninstituut te Parijs opgenomen en on derscheidde zich daar spoedig zoowel door zijn groote verstandelijke als door zijn mu zikale begaafdheid. Zoo werd hij in 1828 onderwijzer aan het Instituut, waar hij zelf zijn opleiding had genoten en verwierf zich door zijn paedagogische en didactische be kwaamheden de algemeene sympathie van leerlingen en superieuren. Maar meer nog dan de liefde en achting van zijn kleine omgeving beteekent, dat hij tot op den huidigen dag toe wordt geëerd door de duizenden lotgenooten, die hij door zijn uitvinding onschatbare diensten heeft bewezen. Het Brailleschrift is natuurlijk niet de eer ste poging geweest, om de blinden in staat te stellen kennis te maken met de geeste lijke vruchten hunner medemenschen langs anderen weg dan door voorlezen. Reeds vóór Braille was de tastzin daaraan dienst baar gemaakt. Men had boeken gedrukt met letters in basreliëf. Dat was voor de blin den echter e.en omstandig en tijdroovend tasten en de letters moesten relatief zeer groot zijn, zoo ze in a'li hun bochten en wen dingen herkenbaar waren voor den tastzin. Vandaar dat men er toe overging voor blin denschrift uitsluitend de Rorneinsche hóófd letters aan te wenden, die door hun grootte en rechtlijnigheid daartoe meer geschikt waren dan de gewone drukletter. Dit stelsel bleef lang in gebruik. Een der grootste be zwaren was, dat de boeken, die voor blin den leesbaar waren, een geweldigen om vang moesten krijgen, vooral ook, omdat de bladzijden slechts aan één kant konden worden bedrukt. Een groote vooruitgang was de ontdek king, dat de tastende vinger een rij punten beter voelt dan een aantal lijnen. En zoo werd in 1821 aan het Instituut te Parijs een systeem ingevöerd, uitgedacht door Bar bier, dat de letters voorstelde door eenige punten, op verschillende wijzen gegroe peerd. Dit stelsel had evenwel verschillende bezwaren. Ten eerste werd bij dit soort blindenschrift de spelling der woorden ver onachtzaamd; dan miste het stelsel van Barbier cijfers en leesteekens. Een en ander gaf den blinde groote moeilijkheden, zoo wel bij lezen als bij schrijven. Louis Braille nu vond het schrift uit, dat tot op heden in gebruik, niet slechts de spelling volle recht liet weervaren, maar bovendien heeft zijn systeem voor cijfers en interpunctie, ja zelfs voor muziekschrift een volmaaktheid bereikt, die tot op heden volkomen bruik baar en volledig is gebleven. Braille ging uit van de waarneming, dat een bepaald complex van punten met één enkele tastbeweging als een eenheid wo gevoeld, mits natuurlijk dit complex van liescheiden omvang is. Zes punten op zijn hoogst gebruikt hij; streng systematisch geordend is nochtans het aantal mogelijk heden van onderlinge plaatsing zoo groot, dat zijn stelsel de voordeelen heeft, dat het absolute volledigheid paart aan de niet minder gewichtige eigenschap, dat het zich Lastige executie. Twee vliegtuigen van den postdienst BasjraBagdad werden Woensdag in de buurt van Ur, in Irak,overvallen door een zandstorm en moesten slaagde daarin, doch de andere verdween uit het gezicht. De mechanicien werd eeni ge uren later door Arabieren gevonden, terwijl hij half waanzinnig en verdorst de woestijn ronddwaalde. Zij brachten hem naar het spoorwegstation. Donderdagmiddag werd de vermiste machine twee mijl bui ten Ur geheel verbrijzeld teruggevonden. De officier-vliegenier Fitzgerald lag dood onder de ruïnes. Raadsvergadering Ijlst. Vergadering van den Raad der gemeente Ijlst op Vrijdag 13 Augs., ’s avonds 6% uur. Voorzitter: de heer H. P. Fledderus, burge meester. Aanwezig alle (7) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt 1. Notulen, Mededeelingen, In geko men stukken. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat eenige raadsbesluiten zijn goedgekeurd. Aan C. Lanting is voor f2757 gegund de bouw van de brugwachterswoning. Deze mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. De heer Visser zegt dat de aanbesteding blijkbaar uitsluitend heeft plaats gehad onder IJlsters, terwijl spr. meende dat dit publiek zou geschied zijn volgens toezegging van den voor zitter. De V o o r z. zegt dat de aanbesteding publiek is geweest, maar het feit dat alleen IJlsters in schreven is waarschijnlijk het gevolg van het feit dat alleen een kennisgeving in het kastje is geplakt. De heer Visser vindt het aangenaaqj dat een Ijlster het werk heeft gekregen, maar ge looft, dat door dergelijke aanplakking het ka rakter publieke besteding wel wat verloren gaat, dan dient men het in de courant te zetten. De Voorz.: B. en W. achtten geen verdere publiciteit noodig, het betrof hier een klein werkje, waarbij haast was. De heer N a u t a zegt dat hier in Ijlst onder de timmerlui weinig werk was en dat heeft aanleiding gegeven de publiciteit te beperken; ware de inschrijving hooger dan de begrooting Een dame die opviel. Het was toch een respectable vrouw ver telt de Figaro, die zoozeer de aandacht ge trokken heeft op den Boulevard des Capu- cines te Parijs. Respectabel, om te begin nen reeds wegens haar leeftijd en verder door haar rustig-waardige gedrag. Maar waarom dan keken alle voorbijgangers haar na, bleven er zooveel stilstaan waar zij langs kwam Eenvoudig daarom, zegt de Figaro, omdat deze dame was aange kleed. Zij was aangekleed van hoofd tot voeten en van voeten tot hoofd. Men kon LfcvitakLelijk en snel laat aanleeren. je kleur van haar kousen niet zien en zelfs niet alles van haar schoeiselzij riep een tijd in het geheugen terug, waarin de vrouwen die haar beenen wilden laten zien haar rokken moesten-optillen. De voorbij gangers op den Boulevard des Capucines, die dezen tijd niet gekend hebben, vonden de oude dame heel dwaas en van anderen die hem wel hebben gekend, was het, zegt de Figaro, wel een beetje laf, maar zij glimlachten om de dame in de lange klee- ren. ««Owaïsj.üM. tHIHj «ld o», 1 De Zeilwedstrijden. Konden wij in ons vorig nummer melden, dat de zeilwedstrijden o. a. interessant beloofden te worden door de deelname van 3 Hollandsche jachten in de 6-meter-klasse, thans kunnen wij daaraan nog toevoegen dat alsnog ingeschreven is ’t Belgische 6-meter-jacht Uylenspiegel van den heer S. Delmonte te Brussel, zoodat dit nu een internationale klasse wordt. Zal alleen reeds de kamp van deze schitte rende wedstrijdschepen een gang naar de meer loonen, ook de andere klassen beloven dit jaar belangrijk te worden door de bijzonder groote "Voor" de 35 MA-klasse bv. zijn 4 schepen Hen. oor*°g van het oogenïicht waren be- ingeschreven, voor de D-klasse eveneens 4, voor iviotd. Zelfs bestaat er een blindensteno- de Regenbogen 6, de oude W-klasse niet min-j Sraf*e naar het beginsel van Braille en op der dan 12, de Dinghies 15, de kleine schouwen i de/.e wijze treden blinden op als nauwkeu- 12, de kleine tjotters 8. i In totaal zijn 67 jachten ingeschreven voor] den wedstrijd. Indien ’t weer dus meewerkt be- - ------ -- loven ’t schitterende zeildagen te worden. i Louis Braille in 1825 de blinden terugge- bracht in de sfeer hunner ziende medemen- De heer W. Kuiper, opzichter 2e kl.| schen, waaraan zij vóór dien waren ont- bij weg en werken der N ed. spoorwegen al hier is overgeplaatst met bevordering tot den wederopbouw benoodigde materialen is eveneens reeds Maandag begonnen. Zooveel mogelijk herstellingswerken zullen tegelijkertijd worden ondernomen om onbillijkheden te ver mijden. Ter voorkoming en beslechting van eventueele geschillen, die omtrent de volgorde en den aard der werkzaamheden zouden kunnen rijzen, heeft de minister van binnenlandsche zakenj jhr. mr. De Geer, een commissie benoemd, welke tevens met de algemeene leiding van de werkzaam- heden en het toezicht op de besteding van de voor den ^ppbouw beschikbare gelden zal belast worden. Deze commissie-, zal bestaan uit mr. j J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst; j. C. E. baron van Lijnden, chef van den Rijksgebouwendienst; ir. Bremer, rijksbouw- meester; benevens eenige ambtenaren van de afdeeling Landbouw van het ministerie van bin nenlandsche zaken en landbouw, voor de land- bouwaangelegenheden, en van de generale the saurie van het ministerie van financiën voor de comptabele zaken. De dagelijksche comptabele regelingen zullen loopen over den Rijksgebou wendienst, onder controle van den accountants dienst der Rijksbelastingen. De bedoeling van de regeering is, dat er ge tracht dient te worden den wederopbouw zoo veel mogelijk uit het uit particuliere bijdragen te vormen fonds van het Nationale Steuncomité te financieren; mochten deze niet toereikend zijn, dan zal het rijk natuurlijk moeten bijsprin gen. Ter voorziening in de behoefte aan kas geld zal het rijk voorloopig speciale credieten ter beschikking stellen. Het Nationale Steuncomité is Maandag door minister De Geer geïnstalleerd. De wachtmeester der marechaussée te Ruurlo, vertelde: Hij had eerst in Ruurlo, dat niet zoo ernstig beschadigd is, meegeholpen, hoorde toen van de ramp te Borculo en kwam daar eenige uren na de verwoestingen aan. Hij trof de bevolking nog in de grootste paniek en verslagenheid aan. Zij, die hun huis ontvlucht waren, lagen in d? weilanden. Een bewoner werd anderhalf uur daarna in een weiland teruggevonden, totaal versuft, in den stroomenden regen, gebogen over zijn kinderen, die hij trachtte te bescher men. Een commies, die een ziek kind had, werd eveneens in de weide gevonden. De man lag qp handen en voeten gebogen over het zieke kind en trachtte het met zijn lichaam tegen den stroomenden regen te beschutten. Ook hij was totaal versuft. Overal dergelijke staaltjes van het trachten beschermen der kinderen met eigen lijf. De man, die gedood werd, had alle mogelijke moeite gedaan, eerst zijn kind te redden en toen zijn vrouw te overtuigen uit het ineenstortende huis te vluchten. Zij weigerde in haar angst. Toen hij haar ten slotte uit het huis gekregen had, viel de schoorsteen om en stortte over hem neer. Dramatisch is het verhaal, hoe een kind werd gedood. Het zag in het oogenblik van hoogste ellende en onjjegrijpenden angst den vader, liep met uitgestrekte armpjes op hem toe, hij tilde het aan zijn borst en toen viel de steen, die het in den nek zou treffen, waaraan het kort daarna overleed. De ergste verschrikkingen doorstond, naar aan Het Vad. werd gemeld, de vrouw van den kweeker van de plaats Tubantia. De tuin ligt even buiten Borculo, over de spoorbaan. De tuinder heeft met zorg en moeite zijn tuin op gewerkt tot de grootste van Borculo. Hij kweek te vrijwel alles onder glas. De familie, vader, moeder en een kleine jongen van vier jaar, woonde tijdelijk in een schuur, omdat aan den weg een nieuw huis gebouwd werd. De cycloon hield danig huis in den tuin. Geen kas bleef ge spaard Maar ook de schuur ging ondersteboven. De muren schoven over elkaar en het dak stortte in. De man was voor zakAi van huis. De moeder in haar angst, greep haar lieveling en stortte zich in den cycloon. De bliksem verschafte haar het eenige licht. Maar links en rechts vlogen de glasscherven, boomen knapten af, de vruch ten vlogen door de lucht. Optornend tegen de natuurkracht, de kleine aan haar borst geklemd, liep zij naar de spoorbaan, hulp verwachtend van den baanwachter. Maar de boomen waren gesloten. De telegraafpalen knapten naast haar af. De draden wonden zich om haar voeten. Tocïi is de vrouw onder de barrière doorge- worsteld. Het kind huilde, was angstig. Wat die vrouw in die enkele minuten heeft uitgestaan, is niet te beschrijven. En nog zijn de menschen wanhopig, als ze hun tuin aanzien. Al hun be drijfskapitaal zat in de kassen en die zijn ver woest. Alléén het kleine kind is (gelukkig) nog optimistisch en zegt: „Pappie ik zal alle peertjes wel oprapen.” Zullen ook zij geholpen worden? gemeenteleden zaten op planken en tonnen. In met zijn vriendjes pootje baden. Hij schijnt plechtigste godsdienstoefening, die men zich I denken kan. Wat de prijsopdrijving betreft, heeft de bur-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1