MissBlanche De stormramp. NEBEEmDSCHE HÏPOTHEEKBiHK opgericht te VeBFldatTl in 1890 DE BOER VAN FOEKEN h. DE VRIES. Officiéél gedeelte. MtlHl Orgm tn iiamii iuii Spec. Dames Haarsnijden nn lila NIEUWE MODELLEN. 41/2°|o Pandbrieven a SPA °|o 41e JAARGAHk Nieuwstijdingen ZATERDAG S3! AUGUSTUS 1925 Ao. 94 Reclamekoloni. II 1 Eerste Bied DINSDAG» «n VaiJDAGBAVOMDS Uitras# Brandenburgh Co., nnn uioL w®*®1•*•»- lijden hiavaa 30 A. 'I gl& ftij wurlics £A lv wait «en dttfcit v" ■i DAMES- EN HEERENKAPPERS ver- dit van I opgebracht. L. C. n, i Oeen dienstmeisjes uit Borculo Het huisvestingscomité deelt mede Aan allen, die een dienstmeisje uit Borculo ge vraagd hebben, wordt medegedeeld, dat er geen enkele te verkrijgen zal zijn, daar alle meisjes in haar dienst blijven en ook hier al gebrek aan dienstboden is. Collecten enz. lot van glü Oij «oirilsa va» De inzameling langs de huizen te Dor drecht ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp heeft ruim f 7308 opgebracht. De collecte in enkele kerken te Utrecht ten bate van de slachtoffers van den storm ramp heeft opgebrachtbij de Nederduitsch’- Hervormde gemeente f 4056, de Christe- lijk-Gereformeerde gemeente f 500, de Lu- thersche kerk f 62 en de Engelsche kerk f 130. Te Amersfoort is de opbrengst van de open schaalcollecte thans de f 10.000 reeds te boven. Een collecte in de gemeente Bennebroek heeft f 700 opgebracht. Een collecte onder de badgasten te Kat wijk a/Zee voor de slachtoffers van den storm te Borculo heeft f1132 opgebracht. De collecte voor de slachtoffers van den storm heeft te Herwijnen f 438.25 opge bracht. De in Brielle door de comitéleden langs de huizen gehouden inzameling voor de geteisterde streken heeft f 1631 opgebracht. >i BIEUWE SNEEKER COURAET anu SHEERER COURANT an WYMBRITSERADEEL >11 _m_ j_ t _i i ABIMMRaZm jEA jlc ba, awUcB vaa Iv" Wi- hard. «gat «f HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hun be sluit van 18 Augustus 1925, no. 19, aan de bij hun besluit van 14 Januari 1911, no. 14, aan H. GORTER en zijjne rechtverkrijgenden verleende vergunning voor de oprichting der bakkerij op het perceel, kadastraal be kend gemeente Sneek, sectie C, no. 1680, staande aan den Lemmerweg no. 6, alhier, nieuwe voorwaarden zijn verbonden, ter te gemoetkoming aan klachten over hinder van roet, verspreid door den schoorsteen dier inrichting. Sneek, 21 Augustus 1925. Te Rhenen. Te Rhenen heejt de collecte voor de stormramp ruim f 2413 opgebracht. Te Doorn. De Zaterdag te Doorn gehouden collecte de geteisterde streken heeft f 1470 De schade aan de electromotorenfabriek „De Vijf” te Doetinchem is door de des kundigen geschat op f 100.000 a f 120.000. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft uitgemaakt, d£t de schoorsteen bij de fabriek het eerst door den bliksem is getroffen en dat het hemelvuur is over gesprongen op een stoomketel en zoo in de fabriek, waar de ontlading plaats greep. van boord en brachten hen naar het marine-hos- telefoniseh witlie vragen wanneer de burgemees- I pitaal. bevordering van Handel en Nijverheid en Vreemdelingenverkeer, een vergadering gehou den, waarin maatregelen werden besproken ter verkrijging van een grooter sportterrein. Een commissie uit de verschillende vereenigingen werd benoemd ten einde zich te verzekeren van den steun van Weeshuisvoogden voor het be wuste doel. Conferenties werden gehouden, be sprekingen gevoerd enz. doch ze hebben niet kunnen leiden tot het beoogde resultaat. Van de voogden is nl. bericht ontvangen, dat zij den geWenschten steun niet kunnen verleenen, met omdat zij tegen het doel zijn, maar omdat zij het terrein, dat de commissie op het oog heeft, en dat vlak naast het park gelegen is, niet ge schikt oordeelen voor een sportterrein. Winterdienst spoorwegen. De winterdienstregeling op de Nederlandsche Spoorwegen zal 4 October in werking treden. Verdwijnende locaalspoorlijn. Het volgend jaar, wanneer ’t garantie-contract met de betrokken gemeentebesturen afloopt, zal de locaalspoorlijn tusschen Alkmaar en Broek op Langendijk worden opgeheven. De diensten zijn nu reeds belangrijk ingekrompen als gevolg van de zware concurrentie in het personenvervoer van de autobussen. Te Kruiningen. Een collecte te Kruiningen voor Borculo heeft f 1127 opgebracht. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hun be sluit van 18 Augustus 1925, no. 15, aan de Maatschappij tot detailverkoop van petro leum „De Automaat”, gevestigd te ’s-Gra- venhage, en hare rechtverkrijgenden ver gunning is verleend voor het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting op het perceel aan de Oude Koemarkt, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie B, nos. 3440, 2284 en 1842, bij het perceel no. 25, aldaar. Sneek. 21 Augustus 1925. Tweede Kamer. In verband met het bij de Tweede Ka mer ontvangen schrijven resp. van de heeren uwi vei auiiiicijuc opui ivticcingingcii amict) J 1 in samenwerking ook met de vereeniging ter D. A. P. N. Kooien, ir. M. C. Bon- Eerlijkheid beloond. In een winkelpassage te Parijs vond een vrou welijke concierge een portefeuille, bevattende 25 biljetten van 1000 dollar, meer dan een half mil- lioen francs. Zij bracht ze naar ’t naastbijzijnd politiebureau, waar inmiddels reeds de Cubaan- sche dame die het geld verloren had (waarover wij in het vorig nr. schreven) haar verlies was komen aangeven. De dame gaf de eerlijke vindster twee der verloren biljetten, of ongeveer 46.000 francs. De concierge, die met haar bejaarden man drie kinderen heeft opgevoed, hoopt nu in een eigen huisje haar ouden dag verder rustig bui ten te kunnen doorbrengen. Bootramp in de Ver. Staten. Zeventien personen zijn gedood en 75 ge wond door het springen van een stoomketel aan boord van een pleizierboot te New Port (Rh. Is!.). De meeste slachtoffers zijn arbeiders uit een spinnerij te Pawntucket, die door den ontsnappende!) stoom werden getroffen. Het aantal dooden bij de ketelontploffing is gestegen tot 23 en de geneesheeren verwachten en het bureau van den burgerlijken stand. (Bijl. 71; dos siers). X 08.3(1) en 1.755.21(1)). Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening tot regelingvan het verhaal van pensioensbijdragen ingevolge de Pensioenwet 1922 (Bijl. 72; dossierno, X 08.743.12(4)). ter even te spreken was, werd hem geantwoord, dat zulks met mogelijk was, daar de burgemees ter per auto naar Borculo was. Toen de vrager zich dan gaarne piet den wethouder wilde te vreden steilen, die op het oogenblik loco-burge- meester was, vernam hij, dat ook dat niet gaan zou, want burgemeester, secretaris, wethouders en de geheele overige vroedschap waren geza menlijk per auto naar Oost-Nederland afgereisd. Ziedaar een der gevallen, waarin de Gemeen tewet niet voorziet. Wel zegt art. 77, dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den burgemeester, deze vervangen moet worden door een wethouder, door B. en W. aan te wij zen, en dat, bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van alle wethouders, het oudste lid in jaren van den raad, dat aanwezig is, als bur gmeester optreedt, tenzij de raad een ander lid met de vervanging belast, maaraan de mo gelijkheid van een collectief uitstapje van vol ledig dagelijksch bestuur, plus vroedschap, heeft de wetgever blijkbaar niet gedacht. N. Rt. Ct. SCHAPENPLEIN II. De wederopbouw van Borculo. Aan den burgemeester van Borculo zijn, ten behoeve van den wederopbouw van zijn verwoeste stad, afgedragen de volgende giften een gift van f 2478 van de Christian Science Church (First Church of Christ Scientist Gift) te Boston, en een gift van f 672 van de Christian Science Kerk (First Church of Christ Scientist) te ’s-Gravenhage. Na besprekingen met den burgemeester hebben de vertegenwoordigers van boven genoemde kerken besloten, het totaal bedrag dezer giften te verdubbelen. Voor dit geld zal aan de gemeente Borculo een riante arbeiderswoning worden aangeboden, welke geheel het cachet zal dragen der genoemde Christian Science organisaties, welke zelf het plan van die woning zullen ontwerpen en uitvoeren. gid, tavwaa- !»ng« fcDvrzidli»fi. Voortreffelijk, delicieus, onverge lijkelijk en nog veel meer vleien ds adjectieven uit men bij bet rooken van „De Sigaret”. Begrijpt ge nu waanm zoovele rookera zeggen Geef MIJ maar f Abonnementper jaai f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens graas ge plaatst in de SNEEKER COURANT VERGADERING van den RAAD van SNEEK, op DINSDAG 25 AUGUSTUS 1925, des avonds 7% uur. Punten van behandeling: Punt I. Notulen der vergadering van 10 Augustus 1925. Punt II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de uren van openstelling van de secretarie MIm* te «1!» «me Abenné v verzefreril togen ongalakke» 4VUW 'ÏE gi<L bij verlig *3 van ws vfnce De collecte Zondag in de kerken der Ned. Herv. Gemeente te ’s-Gravenhage ge houden heeft opgebracht f 6265.25. De opbrengst der Roode Kruis-col- lecte te Den Haag was tot gisteren ruim f 34.000, waaronder o.a. drie giften f 1000. Bij het plaatselijk comité te Arnhem is tot en met 18 Augustus ruim f 30.000 ingekomen. De open schaal-collecte te Amers foort heeft f 10.000 opgebracht. De waarnemend directeur van de strafgevangenis te Zutphen heeft aan den burgemeester van Borculo naar de „N. R. Crt.” meldt, het volgende geschreven De gedetineerden in het gesticht onder mijn directie, diep getroffen door mijn mededeeling van het vreeselijk gebeuren van 10 dezer, waardoor uwe stad zoo ont zettend zwaar getroffen is, wenschen allen iets bij te dragen als blijk van hun mede gevoelen. Het bedrag ad f 17.05 dat ik u hierbij per postwissel toezend, moge niet groot zijn, wanneer echter daarbij in aanmerking wordt genomen, dat vele gaven, waaruit het bedrag is gevormd, het lóón van één en meer dagen arbeid vertegenwoordigen, geloof ik wel, dat de bedoeling van de gift op de juiste waarde zal worden geschat De gisteren te Apeldoorn gehouden collecte heeft ruim f 12.000 opgebracht. Te Voorburg. De te Voorburg gehouden collecte ten bate van de slachtoffers van de stormramp te Borculo heeft f 3000 opgebracht. Te Dordrechjt. De inzameling langs de huizen ten be hoeve van de slachtoffers van de stormramp heeft ruim f 7308 opgebracht. Te Wageningen. De collecte voor de noodlijdenden te Kinderspel. Het is, zoo vertelt de Msb., gebeurd in een der groote gemeenten van ons kolengebied. Daar woonde een heer, die als ieder mensch vóór zijn huwelijk van zijn aanstaande brieven had ont vangen. Nogal veel blijkbaar. Doch hij had die ze opgeborgen en wel op ietwat vergeten en een zolder. De heer krijgt een paar kleine kinderen te logeeren, kinderen, die blijkbaar nog geen schriftgeleerden waren. Ze vonden de brieven, waarvan ze den in houd niet beseften en besloten, in het bezit van zooveel materiaal Zijnde, nu ook maar postbode te spelen. Ze gingen er mee de buurt af en deponeerden in iedere brievenbus er een. Het restant moet ter completeering van boven uit een raam op den hoed van een voorbijganger zijn geworpen. Toen kort er op slag op slag werd aangebeld door de buren, die de open brieven natuurlijk ongelezen terug brachten, besefte de getroffene pas den omvang van de ramp, en kon hij met de huilende bengeltjes als gidsen, het restant der amoureuze correspondentie van zoolang al her, samendreggen. Buitenl. belangstelling. Als een blijk van deelneming in het van de door den storm getroffenen en dankbare herinnering aan de laatste jaren ondervonden weldadigheid en steun uit Nederland heeft het gemeentebestuur van Frankfort besloten, ter leniging van den nood een bedrag van 10.000 mark te schenken. Steunverleening aan Borculo uit gemeente kassen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de besluiten van de raden van Dantumadeel, Dokkum en Schiermonnikoog tot wijziging der begrooting over 1925 in verband met het besluit dier raden tot het verleenen van steun uit de gemeentekas aan de getroffenen door de storm ramp te Borculo enz. ter nadere overweging te rug gezonden, op grond, dat, naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, het niet op den weg van deze gemeentebesturen is gelegen om in dezen hulp te bieden uit de gemeentekassen en hier, naar hun oordeel, ook met het oog op de doelmatigste wijze van verleenen van de hulp, veeleer een taak voor de individueele inwoners des Rijks bestaat om steun te bieden aan de geteisterde streken. De schade te Borculo. De schade valt lang niet mee wordt aan de N. Rt. Ct. gemeld. Veel huizen die van buiten gezien er vrij goed afgekomen zijn blijken bij nader onderzoek deerlijk geleden te hebben. Een der leden van de commissie deelde dienaan gaande het volgende mee: De schade van het huis van notaris Kingma was aanvankelijk op f3000 geschat. Nu is echter gebleken dat alle binnenmuren verschoven zijn, zoodat men nu op een bedrag van pl. m. f 12.000 gekomen is. En dat is niet het eenige geval; tal van huizen zijn aan den achterkant of inwendig er veel erger aan toe dan men in den beginne gedacht heeft. Bij de Nationale Bankvereeniging, kan toor Borculo, was tot en met 18 dezer in totaal binnengekomen f 143.990.66. De collecte voor de stormramp-slacht- offeps te Huizen heeft pl.m. f 1750 opge bracht hierbij is nog niet de opbrengst der buiten (villawijk) collecte en ook niet die van den verkoop van bonnetjes op het concoursterrein. Een te Apeldoorn gehouden collecte, waarvan de opbrengst moet strekken tot leniging van den nood van hen die door den storm hebben geleden, heeft ruim f 12.000 opgebracht. In de buitenbuurten moet nog worden gecollecteerd. Te Oisterwijk is f 2558 bijeengebracht. Te Budel is in de kerk f 837 gecollecteerd. De Oranjevereniging te Klundert heeft een collecte voor de stormramp gehouden. De opbrengst is ruim f 1243. De te Enschede gehouden straatcollecte voor de slachtoffers van de stormramp heeft ruim f 2600 opgebracht. Eene Waarschuwing. De burgemeester van Borculo heeft den dakpannenfabrikanten laten weten, dat hij, in verband met de onnoodige opvoering van de prijzen, overweegt het bouwbureau te adviseeren, alle materialen te laten koo- pen en leveren door het rijksinkoopbureau. Ook heeft hij reeds plannen ontworpen tot dakvporziening voor herstelling met beton, echter alleen, indien de prijsstijging niet ongedaan wordt gemaakt. Hij heeft de ver zekering, dat de cementprijzen niet worden verhoogd. Ter herinnering. De burgemeester van Borculo is van plan, om een der ruïnes, ontstaan door de stormramp, te laten staan als een herinne ring aan de ramp, die Borculo heeft ge troffen. Poging tot vergiftiging van haar man. Vrouw B. te Breda heeft getracht, haar man van het leven, te berooven door bij tende stof vermoedelijk zuringzout in zijn drinken te doen. De man scheen echter lont te ruiken en bekeek, alvorens naar zijn werk te gaan, zijn drank. Plotse ling rukte de vrouw toen het kruikje uit 's mans handen en zij trachtte hem den in houd in het gezicht te werpen. Dit misluk te, maar een gedeelte kwam op de jas van den man terecht en onmiddellijk beet zich daarin een groote vlek uit. De man heeft de zaak gesteld in handen van de politie. Vermoed wordt dat de vrouw krankzin nig is; zij is in observatie genomen. Ongelukken. Op het terrein van de ijzergieterij te Middel burg is de ongehuwde werkman v. Z., aldaar, die werk verrichtte in dienst van de N. V. Hol- landsche Constructiewerkplaatsen te Leiden, van een ruim 8 M. hoog dak op een ijzeren kraan en toen op den grond gevallen. Even later is hij overleden. Te Echt is G. Weeda met zijn auto op een hoop kiezel gereden. De auto sloeg om en W. werd op slag gedood. Begrafenis dr. J. W. van Rooijen. Gisteren is op de begraafplaats Oud-Eik-en- Duinen te Den Haag ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen dr. J. W. van Rooijen, in leven rector van het gymnasium te Sneek. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de burgemeester van Sneek, de' heer P. J. de Hoop; de voorzitter van het college van curatoren dr. D. H. Posthumus; de conrector van het gym nasium, dr. J. Nieuwkamp; de kantonrechter te Sneek, mr. T. K. Doranta; de directeur der H. B. S. te Sneek, F. W. C. de Haas; dr. W. v. d. Wijk, directeur eener H. B. S. te ’s Gravenhage; Spanjersberg, oud-leeraar van de H. B. S. en het gymnasium te Sneek en vele andere collega’s en oud-collega’s van den overledene; mr. dr. D. H. A. van Voorst Vader, oud-klasgenoot op het gymnasium van den overledene; namens de leerlingen de adspirant-vaandrig Poelstra en de ingenieur de la Porte. Vele bloemen dekten de baar, w.o. een krans van curatoren van het gymnasium en van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Sneek. Achteieenvolgens voerden het woord dr. D. H. Posthumus, voorzitter van het college van curatoren; de conrector dr. J. Nieuwkamp, en namens de leerlingen de heer Poelstra. Een broeder van den overledene dankte na mens de familie voor de bewezen eer, aldus meldt de L. Ct. BOLSWARD, 18 Aug. Ten vorigen jare reeds is door verschillende sportverenigingen alhier, Gemoedelijke toestanden. Een ingezetene van Amstelveen wilde Dinsdag I dat nog tien andere gewonden aan hun zware burgemeester Colijn gaarne spreken, aldus de brandwonden zullen bezwijken. De ontploffing Tel., in verband met het feit, dat een particuliere geschiedde onverwachts toen de boot vlak bij nachtwaker een door hem des nachts aange- haar aanlegplaats voor het marine-arsenaal te- houden persoon niet aan de politie had kunnen ruggekeerd was. Torpedobooten en marinesloe- overgeven, daar het politiebureau nog gesloten I pen verleenden de eerste hulp en haalden de was .omdatde inspecteur met vacantie was. I met zware brandwonden overdekte passagiers Toen de bovenbedoelde Amstelveensche burger j van boord en brachten hen naar het marine-hos- gaerts, mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schok- king, houdende mededeeling van elk hun ner, dat hij ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer, zijn in deze vacatures tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard resp. de heeren H. J. Borghols te ’s-Gra venhage, Jhr. mr. C. J. M. Ruijs de Beeren- brouck te ’s-Gravenhage, M. Jongebreur te Veenendaal en dr. J. Th. de Visser te ’s-Gravenhage. Deze benoeming geldt slechts voor één vergadering. Posterijen. I Borculo heeft te Wageningen ruim f 3686 De directeur-generaal der posterijen en tele grafie heeft verklaard, voor de instelling van een nieuw commissie van reorganisatie niets te voe- len. Alles wat tegen het rapport-Nolting is in- 1 gebracht, zal nauwgezet worden overwogen en bij de te nemen beslissing zal zooveel mogelijk met het belang van iedere groep rekening wor den gehouden. De „Ambtenaar” deelt mee, dat de voor assis- ue „Amurenaar ueen mee, uat ue voor assis- v00r o tent en conducteur geslaagde ambtenaren weer opgebracht, tot dien rang worden benoemd. Van de geslaag- den in 1921 is nu ongeveer deel benoemd en de rest zal vermoedelijk dit jaar nog kunnen l volgen. Directie Mr. M. J. BOS en Mr. J. WILKENS Gepl. Maatech. Kap. 5 339 997 45 en Reserves Hypotheken ruim f42 000.000 Pandbrieven f 40.000.000 Tot nader order worden uitsluitend tegen omwisseling van uitgelote pandbrieven nog verkrijgbaar gesteld: 5°|o Pandbrieven tegin lOOVa0)® GELDEN BESCHIKBAAR voor eerste hypotheek op uiterst bil lijke «oerwaarden. N B Deze Bank niet te ver warren met de 15 jaar later even eens te Veeodem gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. Een geval van cholera te Rotterdam? In een pand aan den Schiedamschedijk. te Rotterdam is een vermoedelijk geval van cholera i geconstateerd, meldt de Maasb. Een stoker, die i n:e( het Nederlandsche stoomschip „Maas” den i lOen dezer te Rotterdam was aangekomen uit l.uieaborg (Finland), is in het pand ziek ge worden. De geneesheer meende aanvankelijk n et cholerine te doen te hebben, doch toen de zieke naar hei ziekenhuis aan den Bergweg was overgebracht, constateerde rnen daar een (oedelijk geval van cholera. Met zekerheid kon de ziekte nog niet worden vastgesteld zal op het Rijkslaboratorium te Utrecht worden nitgemaakt - maar er werd toch reden te over gevonden, om het betreffende pand in obser vatie te nemen en alle maatregelen te nemen voor de ontsmetting. Geen der bewoners mocht het pand verlaten. Woensdagavond zou worden v.istgesteld, of de menschen in quarantaine zou den worden gebracht. Niets gedaan tot redding. Voor het kantongerecht te Deventer hebben terecht gestaan de landbouwer H. J. K. te Bath- n.en, diens echtgenoote J. J., .de kleermaker E. J. v. d. M. uit Okkenbroek en J.’ K., echtgenoote van genoemden kleermaker, allen, omdat zij, op 12 Jtili jl., toen te Bathmen een 8-jarig zoontje van B Zomer in de Schipbeek te water ge raakte. geen enkele poging hebben gedaan tot redding van het knaapje, dat daardoor is ver dronken. Het water ter plaatse was slechts 1.30 M. diep en het kind lag slechts anderhalven meter van den wal. De ééne beklaagde vertelde, dat hij niet in het water had durven gaan, omdat hij nog nooit daarin was geweest! Hij beweerde dat al was het zijn eigen kind geweest, hij nog niet er in zou zijn gegaan. Een andere beklaagde verontschuldigde zich op soortgelijke wijze. De derde zei niets te heb ben gedaan aan de redding, omdat hij een hou ten been heeft. De ambtenaar van het O. M. mr. Wassenberg, sprak zijn verontwaardiging uit over het z. i. laffe gedrag van de beklaagden, die een knaapje van 8 jaar voor hun oogen lieten verdrinken. Hij begreep niet, dat de vrouwen der beklaagden hun mannen niet in het water hadden gejaagd tot redding. Hij eischte tegen de beide vrouwen een boete van f 25, evenals tegen v. d. M., die een houten been heeft Tegen H. J. K. vorderde hij 14 dagen hechtenis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1