Henstra ia Per stuk 9 cent. (0 stuks 875 ct. Heugend, Telet.36 41e JAAR6AI6 ZATERDAG 19 SEPTEMBER I92S Eerste Bled ■o> 102 Kloosters in de stad Snoek. Reclamekolom. Olticllll OrQIIG tir iRiHBtl Brandenburgh Co., w* tavaüdltS». 200 88 ta VerstliB [iereii Een BIJ ten toon gespreid in tegenstelling met de energielooze Sas- A. H Eisch I o o N De film der herdenkingsfeesten draait deze week nog mee. Aankondigingen enz. Zaterdag 19 Sept. Sluiting Zwemschool. Men zie annonce in dit blad. Zaterdag 19 Sept, ^an ïi/2 tot 4 uur radio-overbrenging Troelstra-huldiging in de Harmonie (Sperkhem). Entrée 25 ct. Maandagen 21, 28 Sept. 5 en 12 Oct. Kur- sussen ds. Banning voor de Ver. v. Vrijz. Hervormden. Men zie adv. in dit nr. Zondag 27 Sept. Het Haagsche Strijk kwartet in Amicitia; concert ten bate der slachtoffers van den stormramp. KOUDUM, 17 Sept. Dat men met de electrici- teit steeds de noodige voorzichtigheid in acht heeft te nemen bleek ook hier heden nacht maar weer al te duidelijk. In een niet in gebruik zijnd slaapvertrek bij den heer J. Buwalda, had de vrouw, na ’t strijken met een electrisch strijk ijzer, ’t stopcontact niet afgedraaid, doch slechts den afsluiter omgedraaid, om dan hedenmorgen onmiddellijk het noodige strijkwerk verder te Mond- en Klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 6 tot en met 12 September jl. zijn in de provincie Friesland 929 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd in 35 gemeenten (niet in Ameland, Bolsward, Harlingen, Hindeloopen, Rauwerderhem, Schier monnikoog, Sloten en Ijlst). kunnen afdoen, 't Geval -wilde, dat Bujvalda omstreeks middernacht in dit vertrek aanwezig moest zijn. Er niet meV bekend, dat het lampje met een stopcontact, waaraan een strijkijzer be vestigd, was verwisseld, draaide deze, den af sluiter eenvoudig om. Geen licht, maar vermoe- Het maximum aantal vergunningen. Bepaald is, dat het maximum aantal vergun ningen voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de hierna te noemen gemeenten met ingang van 1 Januari 1926 wordt vastge steld op het cijfer, achter elk dier gemeenten vermeld. Weststellingwerf 30, Sneek 25, Tietjerkstera- deel 20, Lemsterland 9 en Ferwerderadeel 12. L. Ct. OTO SNBEKER COURANT annex MEEKER COURANT en WYMBRiTSERADEEL LEMMER. De vrachtrijder F. Muurling van LemmerHeerenveen, zou gisteravond, omstreeks 11 uur met de veerschipper Lam merts van Oosterzee met z’n vrachtauto een lading meel van Sneek halen. Door ’t sprin gen van een voorband reed de auto met kracht tegen een telegraafpaal te Eeste'rga, en werd daardoor belangrijk beschadigd. Muurling werd uit de auto geslingerd in de dijksloot, maar wist zich zelf te redden. De andere inzittende kwam met de schrik vrij. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 16 Sept. F. 22 jaar, pakhuisknecht te Sneek, drong den 28 Juli jl. het pakhuis van J. Groninger al daar, binnen, zonder dat hem daartoe toestem ming was verleend. Beklaagde heeft de afsluiting verbroken. Naar hij zegt om zijn eigen lamp te halen, doch daar hij deze niet vond, heeft hij maar een andere genomen, en die den volgenden morgen teruggebracht. en vonnis f 15 boete of 15 dagerf. van Buwalda niet te redden geweest, met vereende krachten den Het in het vertrek aan wezige beddegoed, strijkgoed, etc. is verbrand daan. Het lijdt geen twijfel, dat h?t Overijselsche klooster I Daarover in een volgend artikel meer en voornamelijk Sibculo in ’t ambt Hardenberg eène oorspronkelijk Friesch- wat betreft de geschiedenis van Aula Dei of Nijeklooster Cistercienser-monniken-nederzetting is, welke zich aldaar bij Scharnegoutum. in 1408 vestigden. Er zijn meer van zulke kolonies van I HET NIJEKLOOSTER OF AULA DEI BIJ SCHARNEGOUTUM. I. verzoek om belangstelling voor Frieslands Kloosters. Het is al weer bijna 10 jaren geleden, dat er op de terreinen, ,waar eens het Nijeklooster bij Scharnegoutum stond, een merkwaardige vondst werd gedaan. In October van het- jaar 1916 groef men nl. aldaar op gedeelten van altaarstukken en andere voorwerpen van historische waarde en beteekenis. in menig op Frieschen bodem verschijnend blad kon men destijds lezen van „Een belangrijke vondst”, zoodat eerst toen de aandacht van het publiek in breeden kring werd gevestigd op het bestaan van een dier ruim vijftig voormalige kloosters, die yn ’t aide heitelan eenmaal de godsdienstzin versterkt, het Katholiek geloof krachtig be vorderd en wijding gegeven hebben aan de Christelijke naastenliefde, welke binnen de muren der stille klooster cel zoowel als in het ziekenhuis en de beijer van het ge sticht door monniken en nonnen druk is beoefend gewor den. En wat zulks niet waard was in de ruwe en storm achtige tijden van een 15e eeuw, toen niet in ’t minst binnen de Friesche landsgrenzen een volslagen regeeringloosheid heerschte, waarvan woeste horden onder bevel van even ruwe en oorlogszuchtige Friesche landedelen misbruik maakten, om elkander op beestachtige wijze te slachten verminken en geweld aan te doen. In dien tijd waren Fries lands kloosters de oasen te midden eener dorre woestenij, gelijk zij in vorige eeuwen, inzonderheid de 13e, eveneens de kweekplaatsen waren geweest van kunst en wetenschap, arbeidszin en energie. Daarvan hebben ook reeds vroeg Sneek en z’n environs op gelukkige wijze geprofiteerd. De bewijzen daarvan zouden eerst goed tot hun recht komen, wanneer Friesland eenmaal zijn op wetenschappe lijke grondslagen stevig gefundeerde kloostergeschiedenis bezat, doch deze wensch zal nog wel lang moeten behooren tot de pia desiderata van alle vrienden van Frieslands cultuur en geestelijk leven van nu en vroeger. Stellen we ons daarom voorshands tevreden met enkele details van de kloostergeschiedenis van Sneek en omgeving naar voren te brengen. Wat het Scharnegoutumer Nijeklooster betreft, toen een der correspondenten van zijn merkwaardige aan het licht gebrachte antiquiteiten een beschrijving gaf, merkte hij daarbij terecht op: „overigens is van zijn geschiedenis niets bekend, want welke geschiedbronnen betreffende Oud-Friesland ik er ook over raadpleegde, ik vond daar omtrent in de geschreven litteratuur zoo goed als niets!” Het is dan ook slechts de naam van een boerenhofstede, een hek, een „Fryske pölle” of iets dergelijks, dat de her innering aan een gedachtenis van die eenmaal zoo gro teske kloosterstichtingen heeft bewaard. In elk geval zal een oppervlakkig onderzoek naar de ge schiedenis van het Nijeklooster niet meer aan het licht brengen. Menigeen slaakte de verzuchting: wie zal nu eens de eerste wezen, die een, al is het voorloopig maar eenvoudig en populair werkje, betreffende het Friesche Kloosterwezen, geïllustreerd met een aantal afbeeldingen van nog bewaard gebleven oudheden uit Frieslands kloos ters in Friesch Museum of elders, samenstelt en in ’t licht geeft? Zelfs Drente heeft zijn kloostergeschiedenis door Magnin beschreven en natuurlijk hebben Holland en Zee land die, dooi Römer bewerkt Maar Friesland, het kloos- terland bij uitnemendheid, is ook in dit opzicht met zijn overigens zoo rijke cultuur verre achtergebleven. En schrijver dezes heeft de droevige ervaring van jaren geleden te boeken, dat een dergelijk door hem ondernomen werk na een eveneens jarenlange studie in ’s lands, gewes telijke en plaatselijke archieven ter opsporing van ’t mate incident in de Eerste Kamer. Bij de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede gisteren in de Eerste Kamer diende de heer de Vos van Steenwijk (c.-h.) een redactie-amende- ment in, om in het adres op te nemen, dat de Kamer met, „instemming” inplaats van met „belangstelling” ervan heeft kennisge nomen, dat handhaving van de christelijke grondslagen van ons volksleven de richt snoer voor bestuur en wetgeving blijft. De heer Slingenberg (v. d.) bestreed het amendement, als gevende een politieke strekking aan het adres. De heer Verkouteren (c. h.)*verklaarde, dat de commissie van redactie het amende ment overnam. De heer Wittert van Hoogland (r. k.) zou zijn stem aan het amendement geven. De heer Rink (v. b.) was tegen, omdat de Kamer daardoor afwijkt van den tot nu gevolgden weg. De heer de Vos van Steenwijk verdedigde het amendement. Bij de stemming over het amendement verliet de geheele linkerzijde, uitgezonderd de heer Rink, de zaal. De laatste verklaarde zich tegen het voorstel. Er voor werden 2 stemmen uitgebracht. Daar het quorum niet aanwezig bleek I zijn, was de stemming ongeldig en werd de vergadering verdaagd tot Vrijdag. Te veel onderwijzers. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de christelijke school te Zuid- wolde (Gr.) hebben zich 117 sollicitanten aangemeld. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT De Zomertijd. De minister van Binnenlandsjhe Zaken en Landbouw heeft de aandacht van de gemeente besturen gevestigd op het Koninklijk besluit van 13 Mei 1925, waarbij in verband met artikel 2 der wet van 23 Maart 1918, gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922, bepaald wordt, dat in 1925 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, zal eindigen den 4en October a.s. te drie uiu- in den voormiddag. In verband daarmede heeft de minister die besturen verzocht toe te zien, dat de tijdsaan wijzing op de openbare door hen beheerde klok ken van evengenoemd tijdstip af weder in over- II fllfi. bij vvrltee •9 vu aan vinger Smbmt. - J’e» 150. gld. bij vs?2Im £A vu aan daim, vv Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11J/2 en 12*/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 17 en 18 September: Dubbele ladder. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, ónderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 17 en 18 September 1925: Bos sleutels, J. Frankena, J. W. Friso- straat; rijwielbelastingmerk, P. Wielinga, ie Steenklipstraat 47; zak met aardappelen, H. Sevensma, Zwerissteeg 6; zakmes, Tj. Visser, Franekervaa<rt; mantelceintuur, W. Hoogerhuis, le Uosterkade 8; heerenrijwiel, J. Niemeijer, Lemmerweg 9. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 16 gr. Bioscoopnieuws. De Amicitia bioscoop heeft een spoorwegdra- i.ia in zes acten „Het gevecht in het Seinhuis” als hoofdnr. De jonge Oakes, zoon van den pre sident van een groote spoorwegmaatschappij is een niets-nut, wien door z'n vader de ouderlijke woning wordt ontzegd. Dit feit brengt echter een keer in het leven van John Oakes, die nu onder den naam James Smith bij zijn vaders maatschappij in dienst treedt en snel promotie maakt. Hij wordt verliefd op de dochter Mary van den machinist Fravcm en neemt een uiterst gewichtige post aan bij de nachtdienst op een zeer hellend deel van de spoorbaan. Daar raakt hij op een nacht in gevecht met Zwarte Bill, dien hij eens mee heeft helpen arresteeren ei: Uie hem wraak heeft gezworen, intusschén ijlt de midderenacht-express, waarin ook zijn vader en Maiy zijn gezeten, de ondergang tegemoet, l want een deel van een groote goederentrein is losgeraakt en blokkeert de rails. Na langdurige strijd wint John het gevecht, en met een ge broken arm en hevig bloedend ijlt hij naar de baan om de Middernacht-express te redden. Dat gelukt hem op het nippertje Een zeer span- nend verhaal, waarin Elaine Hammerstein en William Haines de hoofdi oliën hebben. Ook op dit programma komt de film der her- denkingsiecst-n nog eens voor. De Bioscoop bij de Waag heeft 18, 19 en 20 Sept, als hoofdnummer de Foxfilm „Het geheime commando”, ’n verhaal van spion- nage en contraspionnage in de Panarnaka- naal-zöne, waarbij' kapitein Richard Deca tur, die de bezitter van belangrijke gehei men is, oogenschijniijk in het web geraakt van een avonturierster, waardoor hij in on min met zijn vrouw komt en later zelfs ge degradeerd wordt. Spionnen trachten zijn geheim nu in handen te krijgen en hij; fin geert aan het verraad mee te doen, tot h: de spionnen in de val heeft gelokt, en zijn beproevingen welke hij op hooger bevel op zich moest nemen, een eind bereiken. Maandag tot en met Donderdag is daar 1 het hoofdnr. „De Spaansche Danseres”, een o romantisch verhaal uit het zeventiende eeuwsche Spanje. Een vurige liefdesge- j schiedenis tusschen Don Cesar de Bazan en 1 Maritana de Spaansche danseres weeft zich door een verhaal van intriges aan ’t Spaan- sche hof van Filips IV, waar een Fransch- gezinde partij tracht een verbond met Frankrijk tot stand te brengen. Hoe Don Cesar en Maritana daarin gemengd worden, hoe zij vaak voor elkaar de dood trotsee- ren, vertelt de boeiende film, waarin nie mand' minder dan Pola Negri de hoofdrol heeft. •C De Rijksmiddelen. Over Augustus 1925 brachten de rijks middelen op 37.8 millioen tegen 41.2 mll- lioen in Augustus ’24, totaal eerste 8 maan den 1925 303.1 millioen tegen 287.6 millioen in de eerste 8 maanden van 1924. eenstemming zij met de tijdregeling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aan wijst 2 uur in den voor middag. E. v. d. W„ 21 jaar, boerenknecht te Gaast- rneer, wou den 14 Augustus jl. gaarne een si gaartje rooken en nam zoo maar eenige weg, toebehoorende aan R. v. d. Vliet te Sneek. Er kwamen eenige personen in den winkel, toen de vrouw van v. d. Vliet zag, dat iemand sigaren uit een kistje nam. Die dief was beklaagde. Bij onderzoek aan het bureau van politie had be klaagde 13 sigaren bij zich. Eisch en- vonnis: f25 boete of 25 dagen. L. Ct. •dm2000 tengv invaliditeit Friesche Cisterciehsèrs naar zuidelijker gelegen streken afgezakt. Een meer noordelijker gelegen uithof van Sibculo was Marienho! aan de Overijselsche Vecht, terwijl een -uur zuidelijker de plaats Friezenveen opkwam. Ook wordt wel vermoed, dat Friezenveen kort voor het klooster ongeveer in het laatst der 14e eeuw is ontstaan door toedoen van leekebroeders of conversen, welke uit een Cisterciënzerklooster in Friesland naar deze streken ter verkenning zouden zijn uitgezonden, om „kwartier” te maken voor een nieuwe kloosterstichting. Dit zou dan tevens ten nauwste samenhangen met de overstromingen, welke in Friesland destijds meerdere landverhuizingen in de hand werkten. In elk geval is wel vrij zeker, dat ook aan dezen „trek” de een of andere natuurramp ten grond slag ligt, aangezien de broeders en monniken zich in zulk een woest oord vestigden. De Cisterciensers hebben ook hier den landbouw krachtig bevorderd. Later bezaten ze ook hoeven in de nabijheid van Ommen alsmede bij De venter. Het klooster Sibculo werd in 1580 verwoest, toen de laatste monniken overleden waren. Van de middeleeuwsche steenen heeft men de omliggende armoedige hoeven ge bouwd. Overblijfselen van een watermolen, waar deze thans niet gezocht zou worden, schenken de overtuiging, dat de monniken een soort van irrigatiestelsel hadden ge construeerd, waarvan thans echter niets meer aanwezig is. Overigens staat wel vast, dat de toeloop van Friezen naar Friezenveen temidden van een hun vreemde, dikwijls zelfs vijandige Sassische bevolking ten nauwste samen hangt met den bloei van het klooster Sibculo. De gemeente Friezenveen telt thans ruim 7000 zielen, wel ten bewijs, dat de 14e oi 15e eeuwsche kolonie langzamerhand is uitgedijd. De gewone voorstelling, als zou de eigenaar der Almelosche venen en die van Friezenveen, de Heer van Almelo aan een combinatie van Friezen en Hollanders ver gunning hebben verleend tot ontginning der woeste gron den, is echter niet geheel te verdedigen. Het Friesche Cistercienser Kloostei Sibculo heeft hier den grondslag gelegd, de Friezen gelokt en later zijn ook de Hollanders er op afgetrokken, zoodat men hier eigenlijk kan spreken van een croisement de races, vermenging van rassen, al is het dan ook met een tikje ironie. De taal wijst dat verder ook uit: een mengsel van Friesch en Hollandsch. Hier bloeide reeds vroeg de land- en tuinbouw,’hoe ver bazingwekkend dan ook voor zulk een dorre streek, zoodat er naast linnen van het vlas veel tuinzaden tot ver buiten Nederland konden afgeleverd worden. Nog zijn bekend de groote magazijnen voor manufacturen van de Friezen- veensche „Russen” te St. Petersburg, of nu Petrograd en Leningrad gedoopt en van zeer deskundige zijde weet ik, dat de naam Friezenveen in de voormalige Russische hoofdstad een zeer bijzonderen klank heeft. Een hoog geplaatst Nederlandsch ambtenaar werd daar meermalen gevraagd zoowel door autoriteiten als van particuliere zijde, wat voor een handelsstad Friezenveen toch wel was, dat er voorheen zooveel zaken met Rusland werden ge dreven. Thans is dat wel wat minder geworden, maar nog verblijven- er altijd vele Friezenveners in Petrograd en in de Baltische Oostzee-republieken, die zien van Rusland hebben afgescheiden. Ik heb bij dit verband tusschen heden en verleden buiten de provincie Friesland, maar toch door haar invloed en speciaal door dien van de Friesche Cistercienser monniken wetenschappelijke J op andere gewesten en landen, ietwat langer stil gestaan, recht duidelijk geworden, al is ook haar geschiedenis werp, doch de belangrijkheid en actualiteit der uitweiding evenmin als die der meeste kloosters in alle deelen volledig mogen een dergelijke vrijheid veroorloven en verontschul- bekend. Maar de energie, door de Cisterciensers in Sibculo digen. Het was maar weer, om er op te wijzen, welk een ten toon gespreid in tegenstelling met de energielooze Sas- zegenrijken invloed er van Frieslands voormalige kloosters sische bevolking dezer streken, heeft Overijsel goed ge- is uitgegaan. Sibculo in t ambt Hardenberg eene oorspronkelijk Friesch- gifi.ingevalvsaeww- |EA giÊ. Ml v«*Uaa van 7£ lijden binnen 3G d, v V Mn hand, veet ei eeg 1 v Talgena voormaalden kariagaaRaak te naai daarvoor geen uitgever kon vinden, doordat men hui verig was voor het daaraan verbonden risico wegens een ie gering debiet!! Afgezien van de moeite en kosten, welke noodwendig gepaard gaan met het schrijven van zulk een oorspronke lijk werk, moet men zich ernstig beklagen over een der gelijke betreurenswaardige laksheid en geringe belang stelling voor de schatten aan vroomheid en 'beschaving, door de Friesche kloosterlingen eenmaal aan deze landen geschonken. Wanneer zal hierin eens verandering gebracht worden? Gij Friesche Katholieken, leent het oor aan de galmende stem van het verleden, die met-zooveel roem en eer Inede- deeling doqt van het heerlijke deel, dat Uw kerken en kloosters van weleer hebben gehad aan het zegenende werk van de Friesche beschaving in de Middeleeuwen, die luide getuigt van het feit, dat met haar stichting en opbloei het geluk en de welvaart van land en volk een aanvang namen. En doet gij zulks, dan rijpt voorzeker in U het besluit: wij zullen krachtige pogingen in het werk stellen, om ons huidig en toekomstig geslacht te vertellen, hoe zegenrijk liet bestaan van de Friesche kloosters ook voor het volksleven is geweest, vooral in cultureel en godsdien stig opzicht. Om deze geenszins pralende maar wel ware woorden nog met een paar voorbeelden ook buiten Friesland uit de geschiedenis tot een levende werkelijkheid te stempelen. De meeste huizen, straten en poorten der stad Schoonhoven werden door en onder leiding van de zusters uit het H. Elizabethsconvent aldaar aangelegd. Men bedenke hierbij dat vrouwenarbeid, ook het meer zware werk door het zwakke geslacht in de’Middeleeuwen niets ongewoons was. De steden Delft en Weesp dankten reeds vroeg haar ves tingwerken aan de kloosterlingen, die zich aldaar geves tigd hadden, evenals Schiedam zijn oudste haven en haven hoofd aan monniken en leekebroeders van het klooster Zeer veel bedijkingen, het behoud en de vruchtbaarheid van Frieslands en Groningens vette kleigronden zijn met vol doende historisch gezag toe te schrijven aan de abdijen, kloosters, conventen en uithoven in die provinciën. Door het droogmaken van moerassen, poelen eh petten, het ont ginnen van heidevelden, het bebouwbaar maken van woest en slecht land, het afgraven van veen, het aanleggen en graven van kanalen en vaarten, van wegen en dijken, in zonderheid vaa zeeweringen, gelijk het in Friesland en Groningen zoo noodzakelijk was, het bouwen van sluizen en bruggen, enz. waren al de kloosterbewoners en -be woonsters een krachtige steun voor de landbouwcultuur in den meest uitgebreiden zin. Nog een ander interessant staaltje van materieele voor- deelen welke door kloosterlingen aan de landelijke bevol king van Overijsel werden 'bezorgd en waarbij Friesland én Friesche monniken ten nauwste zijn betrokken. Gij kent allen ongetwijfeld het dorp Friezenveen in de genoemde provincie nietwaar? Nu van de opkomst daarvan wil ik U eens het .volgende niet algemeen bekende feit vertellen. Bij dekv-'oo'rspronkelijke nederzetting van Friezen stond eertijds een Cistercienser klooster Sibculo, waarvan de fundamenten eenige jaren geleden zijn blootgelegd onder leiding van den ook in Friesland zeer goed bekenden Katholieken geleerde Dr. M. Schoengen, vroeger hoofd- commies-chartermeester van ’t Rijksarchief te Leeuwarden en thans Rijksarchivaris in de prov. Overijsel te Zwolle. Door diens ijverige bemoeiingen en i u bekwaamheid is de verhouding Sibculo-Friezenveen eerst dan zulks overeenkwam met het aan de orde ziinde onder- j- y-X 1-» 4- y-I Z-l I .'1 j. .-J Al 1 1 1 1 i 21 —11 1 1 evenmin als die der meeste kloosters in alle deelen volledig mogen een dergelijke vrijheid veroorloven en verontschul- .7- -vixi VI IC vvvin. veil zegenrijken invloed er van Frieslands voormalige kloosters Daarover in t wat betreft de geschiedenis gld. bij ««riten vaa eva vijEvlagtir. Het Haagsche Strijkkwartet. We krijgen het Haagsche Strijkkwartet weer eens hier. Zondag 27 Sept, komt het zooals uit een adv. in dit nr. blijkt, in Ami citia een concert geven ten bate der slacht offers van den stormramp. Het kwartet is hier nu zoo langzamerhand wel zoo bekend,dende dat het lampje stuk was, verliet deze dat een aanbeveling overbpdig is, terwijl tevens het vertrek weer. Intusschen werd het het doel waarvoor het concert gegevenstrijkijzer natuurlijk heet, met het gevolg dat wordt zoo sympathiek is, dat op een volle,brand niet kon uitblijven. Tengevolge de hevige zaal moet worden gerekend. i rook begonnen de kinderen erg te hoesten, I waardoor allen nog op tijd jakker werden. Zaakopening. i Enkele minuten had het slechts behoeven te kondigt de heer Jac. Cóens, duren of het geheele blok van 6 middenstands- Oosterdijk 65, de heropening van zijn zaak woningen, waarvan de woning in rijwielen, onderdeden, batterijen enz. aan. Het fraaie, een der drukste winkel- T. W„ 43 jaar, slager en koopman te Hom- merts, verkeerde in een slechte luim toen hij in den nacht van 30 op 31 Juli jl. twee glasruiten, een aantal bloemen en eenige veldvruchten ver nielde, toebehoorende aan K. Brouwer. Getuige wist eerst niet wien hij de schuld moest geven, doch beklaagde was zoo onvoorzichtig iets uit te laten omtrent zijn daad en toen had de politie al spoedig de lucht er van. Bekl. is niet verschenen ter terechtzitting. Eisch: f20 of 20 dagen, daartoe veroordeeld. Zaakopening. In dit nr. 1 deel uitmaakt, was Thans kon men straten dezer stad volkomen waardige pand, brand nog blusschen. is van binnen uiterst practisch ingericht. KOUDUM, 17 Sept. Hedenmiddag is al hier een harddraverij gehouden van paar den, die in eens niet meer dan f 40.heb ben gewonnen. Aantal deelnemende paar den 8. Prijs f 35, Arnold van H. Speerstra. te Wolsuin, berijder Tj. Speerstra. Premie f 15 Sophie van M. R. Baukema te Rijs, berijder de eigenaar. Troostprijs f 10, Nappie van R. de Jong te Follega, berijder de eigenaar. Troostprijs f5 Juliana van J. Dijkstra te Koudum, berijder G. T. Wiersma. HEEG, 18 Sept. Gisteren had de herstem ming plaats voor de verkiezing van een vol macht in het Bestuur van het Waterschap Heeg tusschen de heeren W. Abma onder Oosthem en J. Witteveen onder Oudega (W.). Uitslag was dat uitgebracht werden 211 stemmen, Abma verkreeg 124 en Witte veen 87 stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1