I! E en. im momuNoscHt hïpothhkbank Gelden beschikbaar. end, 36. „Vuurvlindertje" Olfitliil Orgin to liniiti huk Kloosters in de stad Sneek. itr. mEUWSTIJOIHÖEH. iter 4l/2°|o Pandbrieven a 91 Va °|o >ek G> v. d. Pijpekamp. ZATEROAtt 3 OCTOBER 1935 Mo. I en MA. en rieken d met 42eJAARSAH8 >7-45 63 2.40 0.95 1.10 i 70 1.30 65 35 50-95 14 10 14 13 16 16 e 20 20 20 25 0 ct. 15 22 10 Prijs f 4.50. Eerst» Blad Brandenburgh Co., ftsmix Tgiefe»* 150. ■M 7E Bia. bij «wUm £i| 13 «an Hr vv L. Ct. van volmachten ten Landsdage, maar vermogensrechtelijk A. H. resp. teekening 8 Briefkaarten. Mej. H. Fokker, )s£sji 1890 Chr. Mr J. WILKENS AAS ■L j Hypotheken ruim f42.000.000 Pandbrieven f 40.000.000 1 Ct. and. 40 45 2.10 4.10 tenminste gedurende een reeks van jaren na de Refor matie.” (Mr. L. J. van Apeldoorn, diss. 1915.) Op deze voi >r bil- gld bij varllM v«» •u vitavlngar. opgericht t8 V86fidam in Directie Mr. M. J. BOS en Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens grat.s gr plaatst in de SNEEKER COURANT Emiel Hullebroeck. De bekende Vlaamsche toondichter-zanger doet in October een rondreis door Friesland. Tal van plaatsen zullen hem ontvangen: Leeu warden, Dokkum, Oosterwolde, Akkrum, Buiten post enz. Ook Sneek wordt niet vergeten. De zanger bezoekt ons op Dinsdag 13 October in Amicitia. Hij zal er een buitengewone avond van maken, vertellen en zingen over zijn wereldrei zen, zijn nieuwste liederen voordragen en verder een rijke keuze doen met medewerking van het publiek. Een avond van humor en vroolijkheid, waar iedere zang- en muziekminnende stadge noot van zal willen profiteeren. Men leze te zijner tijd de advertentie in dit blad. WORKUM, 30 Sept. Hedenavond 7 uur werd de pluimvee-tentoonstelling alhier, die gehouden wordt in de ruime garage van den heer IJntema, voor het publiek opengesteld. De jury, bestaande uit de heeren P. J. Pieter sen te Mantgum en K. E. Pietersen te Weidum was reeds gereed met hare beoordeeling. Bekroond werden: Rubriek hanen (oud). Ie prijs zwarte wyan- ICn 010. Oil tullw «Ml 131! Mn hand, vaat ai aag IJLST, 27 September. Hedenavond kwam de coöperatieve vereeniging „Electra” in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer D. Visser deelde mede, dat er plannen in voorbereiding zijn om te komen tot elec- trische kerkverwarming. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er aan stroomverbruik een vermeerdering was te constateeren van ongeveer 7000 K. W., wat dum; le barnevelders gezoomd, van J. v. Brug te Gaastmeer, id. Plymouth rocks gestreept, van van ge- aism SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL den een vergoeding te verleenen van f 1 per maand en die voor het nazien der admini stratie f2 per maand als presentiegeld toe te kennen. Het voornemen bestaat om de bovengrondsche leiding geleidelijk te ver vangen door kabelaanleg. L. C. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van den politierechter op Woensdag 30 September. Toen twee maréchaussees, een rijksvoldwach ter en een gemeenteveldwachter op den 4en Juni te Woudsend bij elkaar waren, was het hen om W. S., 27 jaar, schipper te Groningen, te doen. Deze werd verdacht, te Slotem eenig geld weggenomen te hebben en zich aldiaar aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. van Herman Heijermans is aangekomen en verkrijgbaar in Boek- en Tulpenhandel ~1(|A gld. ingeval van ever *VV lijden binnen 80 d ■sst «nrrMirwdnffxaMgXMMMCBwaïl TvredigBi OUfADAGi «a VRIJDAGS A VO1TD* U’.Sgnvw-o Een oneerlijke dienstbode. Bij mej. L. A. in de Helmerstra’at te Rot terdam trad Dinsdag voor dag en nacht in dienst de 22-jarige dienstbode M. C. O. Toen zij er een halve dag in betrekking was, zeide zij niet te kunnen wennen, doch om dat de juffrouw niet wilde hebben, dat zij zonder eten vertrok, zou zij nog tot na het eten blijven. Terwijl de dienstbode at, zag de juffrouw het taschje van het meisje na en vond daarin een haar toebehoorende gouden ring met vijf briljantjes. Zij, waar schuwde onmiddellijk de politie en deze haalde uit het pak met kleeren van de dienstbode nog een paar schoenen van juf frouw L. A. te voorschijn. Voorts bleek dat de dienstbode een mantelcostuum van de juffrouw onder haar eigen kleeren droeg. En in dit mantelcostuum vond men nog een gouden ring. Arrestatie van de oneerlijke dienstbode is niet uitgebleven. Weer een mijnongeluk. In de mijn Hendrik te Rumpen is een Duitsche betonmaker bij het maken van een schacht verongelukt. De man was op slag dood. uitvoeriger commentaar dan de bloote mededeelingen leve ren, doch we zullen ons enkel bepalen bij het geval Mant gumSchillaard. Wanneer W. A. Bachienne, Kerkelijke Geographic der Vereenigde Nederlanden, Amsterdam, 1768, dan ook in deel III van genoemd werk schrijft, dat Mantgum het eenige dorp in Friesland is, dat twee kerken heeft, is dat een absolute onwaarheid, want er waren zeker twee kerken of kerktorens, maar tevens twee parochies gedurende het vóór-reformatorische tijdvak, althans van oorsprong. Voor de mogelijke verklaring van dit historisch ver schijnsel moeten we dan teruggrijpen naar de katholieke toestanden. De vraag „hoe is ’t geweest, dat het zoo is geworden?” vraagt hier om oplossing en is vermoedelijk de sleutel voor die oplossing, welke intusschen verre van gemakkelijk te vinden is. Maar door de zaak ab ovo te beschouwen, komen we tot een zeker resultaat, temeer waar de geleerden elkaar hier wel een weinig den weg hebben versperd. Ziehier onze redeneering, die, hopen we, toch nog niet zoo heel hypothetisch zal blijken. In de tot nog toe gevon den oudst bekende kloosterlijst van Westergo, welke dateert uit de 13e eeuw, worden Floridus campus (Bloem- kamp of Oldeklopster bij Hartwerd), Scadawart en Nijen- cloester (het bekende Aula Dei bij Scharnegoutum) ge noemd als de toenmaals bestaande Cisterciënser klooster stichtingen in Westergo. De plaats der eerste en derde dezer kloosters is voor ieder duidelijk, doch om naam en plaats van Scadawart te identificeeren heeft heel wat hoofdbrekens gekost en zonder resultaat. Dit Cister ciënser klooster is moeilijk terug te vinden. Men dacht bij dit woord het eerst aan het dorp Schraard en de naam geeft er trouwens ook het meest aanleiding toe. Overeen komstige varianten als „Scaedauwerth” uit het Friesch Charterboek en „Scadawaart” en „Scadaart” uit Oud heden en Gestichten, van Vriesland versterkten niet het minst in dat gevoelen. Een andere gissing identificeert het met „Schaerwert op ten Ouden Ouwer” (vgl. het Dekanaatsregister van 1482), „vermoedelijk Mariaburg in de Scharren”. Dit zou dan zijn onder het dorp Oudeouwer in Doniawerstal, maar hier betreden we reeds het gebied van Zevenwouden. Te moei- lijker wordt het geval, daar men noch in de „Genealogia Clarae-Campi” (vgl. Archief van het Aartsbisdom Utrecht, band 29, blz. 138 vvl.) noch in latere kloosterlijsten deze Cisterciënser coenobiale stichting terug vindt, terwijl de kerk van „Scaerwert opten Ouden Ouwer” vervolgens behoorde tot de „ecclessiae in personatu de Winssum, de quibus abbas Vallis Sancta Mariae (Lidlum) predictus se intromittit”, m. a. w. tot dié kerken in het personaat- schap Winsum, waarvan de abt van Lidlum, let wel een Praemonstratënser abdij! zich de begeving had verzekerd. Voor die veronderstelling van Schaerwert op i dus wjinig deugdelijke gronden. Ook de eerstbedoelde Het geval met den Schillaarder toren doet opnieuw de geschiedenis van haar actueelen kant zien, maar wijst tevens op een jammerlijk tekort in den staat onzer mid delen der beschreven Friesche kunstgeschiedenis. Want ook in deze materie is er een te veel aan onbeschreven materiaal. Zulks is reeds lang door deskundige kunst historici erkend en ieder belangstellende grijpt tevergeefs naar een historisch overzicht onzer echt Friesche monu mentale gebouwen, om zich te oriënteeren. Men pleegt te zeggen: „Friesland is arm aan kunst, vooral aan monu mentale kunst”, en in deze wel wat te boude bewering gaan graag voor of volgen de Hollandsche toeristen en journalisten, gelijk de Onder-de-Streep-redacteur van het Handelsblad bewezen heeft met zijn veelszins onhistori sche voorstellingen over het „Land van Radboud”. Het is hier niet de plaats en nog minder ons doel, om op het daar geschrevene critiek uit te oefenen, doch als recht- geaarde Friezen mogen we ons niet allen smaad laten nog Swichum en Wirdum noemen, elk aanwrijven. lezen, wil ik voor een wijle op zij zetten en stel daarvoor een andere meening in de plaats. I Wel mag een dergelijke oorkondenstudie met als voor werp van onderzoek dikwijls niet meer dan een enkelen naam, den indruk vestigen van de groote moeilijkheden, die verbonden zijn aan het zoeken naar de historische waarheid. Een nadere demonstratie daarvan bewaren we echter tot een volgende maal. Talaana woorwaa«<lan o»««Mngalto*®*n NxUxxAxofcX 2000 narlugi'laak ■«tolwtfMM «H» Abanné’a wstekerd tegen engelakken weet zin van hen, die daartoe meewerken en wij hopen van ganscher harte, dat hun pogingen met den meest gunstigen uitslag bekroond worden. Dan ook zullen bekwame bouw kundigen van rasecht Friesch origine als, om maar enkelen te noemen de heeren G. Veenstra, S. Koldijk in vereeniging met hun kunstvrienden, de typen fen oer- Friezen, welke leven in de schilders Ids Wiersma, Sieger Baukema e. a., allen tezamen te meer gesterkt worden in hun ijver en werk tot het historisch-architectonisch be schrijven en intens-levend afmalen van Frieslands schoone natuur en kunstmonumenten. Dit is het ideaal of een der geestelijke idealen, waarvan ieder rechtgeaard zoon van het oude land van Radboud zorge niet verre af te blijven! Aan deskundigen nu verder de eer en de taak, ons en detail te wijzen op het schoone in lijn en ornament, in profiel en afwerking, in bouworde en stijl, doch wij meenden ons niet te mogen onthouden van een o. i. scheeve en onhistorische voorstelling betreffende tijd en gelegen heid te rectificeeren, welke we in meerdere Friesche bladen aantroffen, omtrent de oudheid des torens. Eigenlijk is het nog beter te schrijven, om ons de luxe te permitteeren, te wijzen op de noodzakelijkheid van een grondig histo risch onderzoek in deze materie, door de kerkelijke archie ven te raadplegen, welke ter plaatse voorhanden zullen zijn of berusten in het Rijksarchiefdepót van Friesland HET CISTERCIENSER CONVENT „SCADAWART” TE SCHRAARD IN WONSERADEEL OF TE SCHILLAARD BIJ MANTGUM IN BAARDERADEEL? Een onopgelost historisch probleem nader toegelicht'. Het is al weer ruim drie jaren geleden, dat we het volgende bericht omtrent oude architectuur in Friesland lazen in onze dagbladpers. Aangezien dit nieuws ool^ nu nog zijn actueele zijde heeft, moge het voor onderstaand artikel het uitgangspunt vormen. Ziehier wat er in mede gedeeld werd. „Wederom worden pogingen gedaan, om den bouwkun dig zeer merkwaardigen en het Friesche weidelandschap zoo geestig stoffeerenden toren te Schillaard te behouden. Zoowel het Rijk als de Kerkvoogdij hebben in dezen bij dragen toegezegd, waarna er nog een betrekkelijk niet groot bedrag ontbreekt. Getracht wordt thans dit tekort aan beide zijden te „overbruggen”, waardoor het monu ment dan weer voor vele jaren voor het nageslacht be houden zal blijven. Terwijl de meeste oude Friesche torens van veel ouderen datum zijn en Romaansch of Gothisch ornamentwerk vertoonen, is deze toren voor Friesland zoo merkwaardig, omdat hij met Renaissance motieven is ver sierd. De toren zal uit de 16e (waarschijnlijk uit het laatst der 16e) eeuw dateeren. Het is te hopen, dat de Friezen hun provincie kunnen behoeden voor de schande, die het verlies van dezen merk waardigen toren zou beteekenen.” Met de vraag te stellen omtrent den werkelijken ouder dom van den Schillaarder toren hebben we ons tevens geplaatst voor het vraagstuk in het opschrift boven dit artikel samengevat: „Scadawart” te Schraard of Schil laard? Laten we die vraag eens nader onder oogen zien, omdat ze ten nauwste samenhangt met onze „Sneeker Klooster- studiën”. IL 01d. Olj v«rkl»a van ving* Roode Kruis. De .afdeeling Sneek van „Het Roode Kruis” vergaderde Dinsdagavond in Café Hanenburg. De vergadering was slecht bezocht. Notulen, jaarverslag en rekening werden onveranderd goedgekeurd. In de bestuursvacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. Brouwer, werd voorzien door de benoeming van den heer B. Hofstee, die deze benoeming aannam. Zendingsbazar. Donderdagavond vergaderde in het gebouw voor Chr. Bel. het breede Comité van den ver leden week alhier gehouden Zendingsbazar. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het netto-bedrag der inkomsten van den bazar ruim 2000 gulden bedroeg. Voegt men hierbij de collecte op den Zendingsdag in de Groote Kerk gehouden, dan verkrijgt men een totaal bedrag der netto-inkomsten van f2500. Inder daad een zeer gunstig resultaat, waarover de velen, die op verschillende wijze hun steun heb ben verleend, tevreden zullen zijn. R. de Jong te Oudemirdum; 2e lakenveldér,' Tj. Roelevink te Koudum, id. barnevelders zoomd, van J. v. Brug te Gaastmeer, id. wel- sumers, van J. de Boer te Langweer, id. ply- mouth rocks gestreept, van mej. A. Bijlsma te Oudemirdum, id. Sussex hermelijn, van O. Zijda te Oudemirdum; le witte wyandottes, van S. Reitsma te Bozum, id. goud wyandottes, van J. v. d. Wal te Luinjeberd, id. ancona’s, van R. de Boer te Heidenschap, id. Twentsche grijzen, van J. de Boer te Langweer, id. witte leghorn, van B. Roelevink te Kippenburg, id. patrijs leghorn, van H. Vrolijk te Workum, id. duckwin leghorn, van F. de Boer te Workum, id. zwarte leghorn, van J. Nijholt te Warns; 2e witte wyandottes, van H. de Jong te Oudemirdum, id. witte leg horns, van A. Vlas te Workum, id. witte leg horns, van B. Vlas te Workum, id. zwarte leg horn, van F. H. Wiersma te Hindeloopen; 3e goud wyandottes^ van K. Deinum te Heiden schap, id. witte leghorns, van B. Vlas te Wor kum, id. patrijs leghorn, van H. Kuipers te Hei denschap. Rubriek krielen 13. le zwart Hollandsch kriel, van H. Busscher te Sneek, id. zwart Java kriel, van J. v. d. Wal te Luinjeberd. id. patrijs Hollandsch kriel, van A. Bakker te Hindeloopen. Rubriek eenden 13. le Ind. loopeend wit, Gebr. Koopmans te KI. Tinega, id. khaki camp bells, van S. Rijpkema te Ijlst, id .Peking eend, van M. Vierstra te Hindeloopen; 2e witte Ind. loopeend, van gebr. Koopmans voornoemd, id. reekleurige Ind. loopeend, van dezelfden; 3e witte Ind. loopeend, van W. J. Veeninga te Fols- gare. Eereprijzen werden toegekend aan: V. Z. medaille aan G. H. Buiteveld te Hinde loopen, voor de meeste eerste prijzen (één ras. één kleur); zilv. med. voor den mooisten haan (oud) aan denzelfde; zilv. med. voor den mooi sten haan (jong) aan H. Snijder te Rijs; zilv. med. voor den mooisten toom 13 (oud) aan S. v. d. Ploeg te Akkrum; zilv. med. voor den mooisten toom 13 (jong) aan B. Roelevink te Kippenburg. Voor een collectie ganzen, o. a. Toulouse werd aan W. K. Kuiper te Heidenschap een eereprijs geschonken. De tentoonstelling telt 85 nummers. L. Ct. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Sept. 1925. Binnenland. Brieven. G. E. Postma, Leeuwar den; A. Nauta, Leeuwarden; S. Dijkstra, Folle- ga; Mej. Jo. Oosterhuis, Amsterdam; K. Man- sma, St. Jac. Parochie. Binnenland. Middelburg. Buitenland. Brieven. Louis Dijkstra, R. D. Pa U. S. A.; A. Bakker, Californië. Buitenland. Briefkaarten. C. Houtman, Cha monix; A. Jorritsma, Schaerbeek. 2 briefkaarten zonder adres. - Benoemd tot onderwijzeres aan de School te Jutrijp mej. T. Jaarsma alhier. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Jan van Nas- ‘sauschool alhier is benoemd de heer W. van der Wal, te Elahuizen bij Nijega. Sneeker Zweminrichting. In Café Onder de Linden is gisteravond de jaarvergadering van aandeelhouders der boven genoemde inrichting gehouden. In zijn openings woord constateerde de voorz. o. a. dat meer en meer blijkt dat onze zweminrichting voor Sneek onmisbaar is. De notulen en het jaarverslag door den secre taris voorgelezen, werden goedgekeurd, even als de rekening van den penningmeester, welke door een commissie was nagezien. De heer Bakker werd tot voorzitter herkozen. Het was in 1925 een gunstig jaar voor de in- richting. Het bestuur deed mededeeling van zijn plan- j nen en kreeg van de vergadering volmacht daar- I omtrent geheel naar zijn bevinden te handelen, i dotte, van G. H. Buiteveld te Hindeloopen, id. duckwing leghorn, van R. de Jong te Oudemir dum; 2e barnevelder gezoomd, van J. D. Zijlstra te Beers, id. rhode Island reds, van D. M. Kok te Lemmer. Rubriek hanen (jong), le barnevelder ge zoomd, van J. v. Brug te Gaastmeer, id. witte leghorn, van H. Snijder te Rijs, id. zwarte Rhein- lander, van O. Zijda te Oudemirdum, id. Friesche goudpel, van A. R. de Jong te Weidum; 2e witte leghorn, van H. Snijder te Rijs; 3e zwarte wyan- dotte, van G. H. Buiteveld te Hindeloopen. Rubriek toornen 13 (oud), le Holl. witkuif, van H. Busscher te Sneek, id. barnevelder ge zoomd, van S. v. d. Ploeg te Akkrum; id. zwarte wyandotte van G. H. Buiteveld voornoemd, id. witte leghorn, van R. Haagsma te Workum; 2e witte wyandotte, van IJ. Heida te Irnsum. Rubriek toornen 13 (jong), le Friesche zii- verpel, van R. Sevensma te Sneek, id. Friesche hoenders, geelwit, van K. E. Pietersen te Wei- De politie wilde S. daarom nhar de marechaus- see-kazerne te Sloten overbrengen. Zij stuitten echter op verzet. M. S., 22 jaar, zonder beroep, gedomfcilieerd te Leeuwarden, greep zijn vaar- genoot vast en trachtte hem met rukken en trek ken los te krijgen. Voor weerspannigheid staan beiden terecht. Eisch: tegen M. S. 3 weken, tegen W. S. 6 weken gevangenisstraf; vonnis respectievelijk 14 dagen en 1 maand gevangenisstraf. L. Ct. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Zitting van Donderdag 1 October. Voor mishandeling te Sneek, op den 30en. April jl., van H. de Boer, door deze in gelaat e'n hals te knijpen en te krabben en hem bloedend te verwonden, is G. D., 45 jaar, werkman te Hommerts, door den politierechter te Leeuwar den tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis veroor deeld. Tegen dit vonnis, den 3en Augustus gewezen, hebben beide partijen appèl aangeteekend. Beklaagde is niet verschenen. Evenmin rijn er getuigen. Eisch: bevestiging van het vonnis. Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. De lessen van den nieuwen leergang zijn he den aangevangen met 41 leerlingen en 1 toe hoorder in de eerste klasse en 40 leerlingen en 1 toehoorder in de tweede klasse. Inning van belastingen op postkantoren. In aansluiting op onze mededeeling be treffende de belasting-inning op de post kantoren, verneemt de Tel. nog het vol gende: De toestemming van beide betrokken mi nisters (die van Financiën en Waterstaat) is thans verkregen, zoodat met ingang van 1 Januari a.s. de gelegenheid inderdaad zal worden geopend de* belasting op de post kantoren te voldoen. Hierdoor zal het mogelijk worden tot vermindering over te gaan van het aantal ontvangkantoren en alle aandacht te con- centreeren op de invordering van de ach terstallige belastingsommen. Dit laatste naar wij vernemen hoofddoel van den maat regel. Uit de na-oorlogsjaren dateert n.l. een groote achterstand van niet geïnde posten, die voor het Rijk een aanzienlijke schade post beteekenen. De minister heeft, uit dezelfde bezuini-1 gings-overwegingen, reeds de z.g. „waar schuwing” afgeschaft. Tegenwoordig ont vangt men bij wan-betaling direct een aan maning. De gebleken achterstand leidde b.v. te Amsterdam tot groote moeilijkheden. De stad is in wijken verdeeld en bij verhuizing van den belastingplichtige naar een andere wijk ontstond dan tusschen de verschillende ontvangkantoren onderling een uitvoerige correspondentie, welke de invordering ten zeerste belemmert. Thans doet zich evenwel de vraag voor, of de belasting-cohieren eveneens ten post- kantore aanwezig moeten zijn. Dan alleen kan daarin terstond de voorgeschreven aan- j van betaling worden, geboekt. Anders is een dubbele aanteekenihg noodig één door den postambtenaar en één door den houder der cohieren. Wat nu de centralisatie van den invorde- ringsdienst betreft van uit één punt zal de handhaving van de bepalingen der Invorde- ringswet met kracht ter hand worden ge nomen. In de gemeente Rotterdam heeft de ge- meente-ontvanger, de heer Drossaart Bent- fort, dit stelsel reeds indertijd tot zijn volle tevredenheid toegepast, zoodat hij zijn wij goed ingelicht dit denkbeeld ook ten departemente aan de hand heeft gedaan. Als verdere bezuinigingsmaatregel zal ten plattelande het instituut der sub-ont- vangers van den accijns op het geslacht ook eenigszins worden gewijzigd. Tot dusver waren met de inning van ge noemden accijns de brief-ontvangers belast. Hiervoor ontvingen zij een jaarlijksche toe lage. Thans zullen deze postambtenaren krach tens hunne instructie met genoemde werk zaamheden worden belast, waardoor de toelage komt te vervallen. GELDEN BESCHIKBAAR eerste hypotheek op uiterst lijke «oerwaarden. NB. Deze Bank niet te ver» warren met de 15 jaar later even eens te Veendam gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. 01d M) iavonc lange Invaildltolt voor de vereeniging gunstige resultaten op bracht. De rekening sloot met een batig saldo van f 16.29. Besloten werd den iichtprijs te blijven handhaven doch den krachtprijs 2(4, 2, l>/2, 1 en J4 ct. per K. W. te ver minderen, wal naar het oordeel van het be stuur billijk was. Verder werd besloten den huurprijs der meters niet 5 ct. te verlagen. Op voorstel van het bestuur werd besloten de commissarissen voor hun werkzaamhe- te Leeuwarden. Wij zijn daartoe door verren afstand van de veronderstelde bewaarplaatsen helaas niet in de gele genheid. Want het komt ons zeer onwaarschijnlijk voor, dat de Schillaarder toren „waarschijnlijk uit het laatst van de 16e eeuw” dateert, gelijk bericht werd, en dat wel op 1 grond van de volgende o. i. tamelijke deugdelijke motieven, al pleit daarvoor dan ook wel eenigszins de aanwezigheid van Renaissance-motieven, welke op den toren zijn aan gebracht. Uit onze historische beschouwing zal verder blijken, dat we hier tevens met een eigenaardig geval van kerkelijke parochiale vereeniging te doen hebben, gelijk er slechts een paar soortgelijke in onze Friesche kerkelijke indeeling zijn aan te wijzen, alle te weinig in het licht gesteld. Het is bekend, dat in den vóór-reformatorischen tijd zoowel als na de Hervorming de grenzen van dorp en parochie in ons gewest niet steeds samenvielen. Onder scheidene processen en processtukken, daarmede verband houdende, bewijzen dit mede. Om hiervan de meest typee- rende maar toch ook sporadische gevallen op te sommen. Luxwold was wel een zelfstandig dorp, echter geen paro chie. In kerkdijken zin vormde het één parochie met Ger- sloot, zoowel voor als na de Hervorming. Daarentegen was de buurtschap niet de Benedictijner abdij Smal- lenee bij Boornbergum ook na de Reformatie een aparte parochie, hoewel heelemaal geen dorp. Zoo ook vormden Mantgum en Schillaard samen slechts één dorp, terwijl ze voor dien tijd, reeds in de 16e eeuw, twee verschillende den Ouden Ouwer of ’’Mariaburg in de Scharren” pleiten parochies uitmaakten. j Dit is natuurlijk de oorzaak, waardoor Schillaard zijn mogelijkheid om voor Scadawart ons huidig Schraard te eigen toren en vroeger tevens zijn daarbij behoorend kerkgebouw bezat. Ten slotte kunnen we in dit verband een parochie vor- mend en in dien zin op zich zelf staande, ook twee dorpen Wat nu den Schillaarder toren betreft, deze wordt uitmakende, die een eigen stem hadden in de verkiezing terecht beschouwd als een stukje monumentale kunst op van volmachten ten Landsdage, maar vermogensrechtelijk Frieschen bodem en men doet van weerszijden een zeer beschouwd, vormden zij twee parochies, doch één dorp, verdienstelijk werk met pogingen, om dit echt Friesch tenminste gedurende een reeks van jaren na de Refor- nationale kunstproduct voor het heden en een zoo mogelijk matie.” (Mr. L. J. van Apeldoorn, diss. 1915.) Op deze verre toekomst te bewaren. Hulde aan den ijver en kunst- gevallen kunnen we hier niet specifiek ingaan en evenmin Gepl. Maats^ Kapg 6.839 997.45

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1