.120 L eek (A H 11 fa fa ®1J! e O I.L. Een nieuw leesboek over de Friesche Geschiedenis* 200» PR NIEUWSTIJDINGEN. I tlfitlnl Druil D« ln»iti Smi ZATERCAU 10 OCTOBER 1935 ■o. 3 PERS n '1 42e JAAR9AB8 Eerste Blad Vartchga» DUTBDAGB n VRIJDAGBAVOinji: Uitfavcn Brandenburg!! Co., kilo Geschenken uit Indië. Uit Djokja wordt aan het Soer. Hbld. ge schreven, dai de sultan van Djokja bij gele genheid van de viering van den 45sten ver jaardag van de Koningin twee kostbare ge schenken heeft doen vervaardigen voor de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Het geschenk voor Prins Hendrik bestaat uit een timohonhouten degenstok met zwa- ren gouden knop, eindigend in een sierlijken dierenkop, geheel bezet met kostbare bril janten. In het degenstaal zijn gouden schor pioenen gevat. Het geschenk voor de Koningin-Moeder is een ivoren wandelstok uit één stuk, voor zien van een z.g. „haakhandvat”. Het is ver sierd met een gladden band, bezaaid met brillanten en voorzien van het monogram van den sultan. yia DIJ «mum van Mn wljawiuQM. V.iu.u. nOTnarOU ««uMayrtoMi* C—--C— NIEUWE SNEEKEH COURAST mmx SHEERER COURANT M WYMBRITSERJUDEEL de schrijver een hfdst. aan de vruchtbare werkzaamheid der kloosterbroeders en -zusters, waarin naast veel verwarring veel „Geluckigh is het Volk, dat sijnen oirsprong kent, De middelmaet bewaert, en omziet onder ’t [stuuren.” damenten kunnen leggen uit de bouwsteenen is en een enkel exemplaar zoo af en toe antiqua- zohder overdrijving zeggen, dat er opnieuw be- D o hoefte ontstaan is aan een volksleesboek over Gosses ,,de naweeën van den Noormannentijd te boven was”, en dus met een wel wat grooten sprong naar den tijd, toen Olivier van Keulen waardoor •atoledaM «II» *n>« JLb«nné«mnk.rd tagan angalakkan Gebrek aan ijver. De Commissie voor Practisch Werken op het gebied van Werktuigbouwkunde, Scheepsbouw- kunde en Electrotechniek, aan de Technische Hoogeschool te Delft schrijft: De Commissie voor Practisch werken: gezien klachten van de Industrie betreffende het gedrag en het gebrek aan ijver van studen ten, die bij haar in de zomervacantie practisch te werk waren gesteld: brengt ter algemeene kennis, en in het bij zonder aan hen, die door tusschenkomst van bedoelde commissie een plaats in de Industrie zullen erlangen; dat de commissie van oordeel is, dat voor zoover de studenten niet door een tijdelijk dienstverband wettelijk daartoe verplicht zijn; zij door de commissie verplicht worden ge acht dien tijd aan de betreffende bedrijven door te brengen, waarvoor zij hebben aangevraagd, en (of) die hun met hun voorkennis is toege wezen. Aangezien het is voorgekomen, dat een In dustrieel bedrijf zich in den vervolge genood zaakt ziet geen studenten der T. H. te plaatsen, op grond van gebrek aan ijver en door wan gedrag van de te werk gestelden; brengt de commissie ter kennis, dat, indien bij haar gegronde klachten mochten inkomen, betreffende een door haar tusschenkomst ge plaatsten student, aan dezen in de toekomst be middeling bij het verkrijgen van een plaats zal worden geweigerd. Het sportterrein. Reeds eenige weken geleden oerichtten wij aat bij won. besiuit was ongegrond ver- xiaaru een oeroep van den raad dezer ge meente tegen een besiuit van Ged. Staten van friesland, waarbij göéokéunng is ont houden aan liet raadsbesluit dier gemeente, voor zoover dit strekt tot het garahdeeren van rente en aflossing eener voor den aan leg van een sportterrein te sluiten geldlee- ning van ten hoogste f60.000 door een op te richten vereeniging tot exploitatie van het sportterrein. Oed. Staten waren van meening, aat het risico, dat de gemeente daarbij op zich neemt, bij den toestand, waarin- de financiën der gemeente verkee- ren, niet mag worden aanvaard. Aan de overweging ontleenen wij het vol gende: De Kroon overwoog dat met Ged. Staten moest worden aangenomen, dat de lasten welke op de gemeentenaren drukken, on evenredig hoog zijp te achten; dat de aan leg van een sportterrein hoezeer voor de gemeente nuttig en wenschelijk, toch voor haar niet als een strikt noodige uitgave is te beschouwen, en bovendien een belangrijk risico voor de gemeente medebrengt. De Kroon is derhalve van oordeel, dat on der deze omstandigheden het raadsbesluit strijdt met een richtig financieel beheer. Toch zal aan de meeste beoefenaars van Frieslands geschiedenis beter bevallen zijn het spoedig na Steenstra’s werk verschenen boek van Wopke Eekhoff, toen reeds Leeuwardens archivaris. Dit droeg tot titel: „Beknopte Ge schiedenis van Friesland in hoofdtrekken, be vattende een overzigt van de lotgevallen der Friezen en van de voornaamste gebeurtenissen gedurende bijna 2000 jaren”. Ook deze schrij- ver wilde met zijn boek Frieslands historie nader tot het Friesche volk van zijn tijd bren gen. En om dit doel te kunnen bereiken schreef hij in vlot gestelde hoofdstukken een voor zijn dagen geheel frisch werk, dat op onderhoudende wijze en toegelicht met eenig kaartenmateriaal het verloop der Friesche geschiedenis schetste tot veler leering. Dat Eekhoff op die wijze nog beter dan Steen stra bij het volk ingang vond, dat hij reeds door dit geestesproduct zijn naam populair maakte, dat thans nog zijn boek goede diensten kan be wijzen aan degenen, die het Verleden van hun Land en Volk beminnen en dat tot voorwerp hunner studie maken, is zeer begrijpelijk om verschillende redenen. Eekhoff was langzamer hand vakman geworden, Steenstra bleef dilet- moois wordt verteld. Het Middeleeuwsch Fries land op zijn mooist gezien, zou ’k bijna zeggen. Het daarop volgende tiende Hfdst. is er een van roof, moord en doodslag onder en tusschen de Schieringers en Vetkoopers, waardoor Friesland ten prooi werd aan de vreeselijkste anarchie en gruwelijkste guerilla. Bedreiging van buitenlandsche vijanden deed de Friezen in die periode (vooral de 15e eeuw) wel voor een wijle hun bloedige veeten ver geten, zoodat dan de krijg voor een korten tijd rustte, maar de aloude vrijheid werd toch zien- derhande veroverd door vreemde machten. Hol- landsche graven en Utrechtsche bisschoppen be laagden die onafhankelijkheid en o. a. gelukte het aan Albrecht van Beieren om zich door een deel der Friezen als heer te doen erkennen. Maar eerst de Saksische vorsten 1500 overheersch- ten Friesland voorgoed en sedert dien tijd bracht een centraal bewind ook in de Noordelijke kust landen orde en vrede, rust en veiligheid (hfdst. XII). Een enkele poging om dat Saksische be wind te verruilen tegen het regime van Gelders hertog speelde Friesland in handen van Karei V, die echter evenals later zijn zoo Filips II te veel inbreuk maakte op de godsdienstvrijheid en andere privileges van de bewoners dezer landen (hfdst. XIII). Het slothoofdstuk laat dan ook het „voorspel” van den 80-jarigen oorlog in Friesland zien (hfdst. XIV). Dat is eenigszins vrij weergegeven de hoofd inhoud des boeks. Een tamelijk omvangrijk menu met een keur van gerechten, die elk op zich zelf en smakelijk toebereid zeer zeker in dank worden aanvaard. Aan die wijze van be reiding mankeert het hier dan ook niet en men kan in het aangebodene de meesterhand van een goeden kok in den vorm van den onder wijzer proeven, die slechts af en toe in het sta tiger habijt van een voorlezer verschijnt (hfdst. V en XII). Doch de ingrediënten tot bereiding dier spij zen bleken me dikwijls van inferieure kwaliteit, hetgeen te meer te betreuren valt, wijl hier met weinig moeite zulke goede en degelijke grond stoffen bijeengebracht kunnen worden. In het volgend nr. hierover nacer. inn flia- van •««- »VV llldan binnen 10 d. een teeke- het nen gaat geven, gaat Giovanni de dorpsbe woners waarschuwen. Hijzelf valt daarbij echter als offer, en als de Witte Non toe snelt om hulp te bieden aan de slachtoffers komt zij te laat. Lillian Gish speelt de hoofdrol schitterend. De Bioscoop bij de Waag brengt niemand minder dan Maciste weer eens op de film in „Gevangene no. 51”. Gevangene no. 51 in de Brixton gevangenis te Londen is Guy Russell, die op een avond even uit het huis van bewaring ontsnapt om zijn verloofde Lillian Stone te zien en daarna zich door z’n vriend Maciste weer naar zijn pension laat terugbrengen. Guy is beschuldigd een speel huishouder te hebben vermoord en na zijn veroordeeling helpt Maciste hem weer ont vluchten. Want Guy is niet schuldig, Da rius, zijn neef die ook verliefd is op Lillian, lands geschiedenis. Eekhoff zijner betrekking iemand anders in staat om krachten eersterangswerk te doordat hij beschikte over een welvoorziene bi- i bliotheek der Gemeente Leeuwarden en haar Groote en o even kostelijke als kostbare schatten aan archi- wijze, alsof bij dezen vorst ten behoeve oude stamland der Germaansche Friezen de meest edelaardige bedoelingen en de reinste Bioscoopnieuws. De Amicitia-Bioscoop heeft als hoofd nummer „De Witte Non”, de geschiedenis van prinses Angele die Giovanni Severi be mint, op wien echter ook haar oudste zuster verliefd is. Door listige handelingen van deze laatste wordt Angele onterfd, haar blijft slechts de liefde van Giovanni. Deze moet echter een militaire expeditie in Afrika leiden en men hoort te Rome dat ze in de pan zijn gehakt door de Arabieren. Angele gaat nu een proeftijd in een kloos'te/ der Witte Zusters doormaken om daarna in de orde opgenomen te worden. Maar in dien tijd heeft Giovanni kans gezien aan de Ara bieren te ontkomen, hij keert terug in Rome en ontmoet daar in het hospitaal der Witte Friesch Genootschap. LEEUWARDEN, 8 Oct. Tot leden van het Friesch Genootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde zijn benoemd de heeren: E. Elema, E. Feenstra, J. van Galkom, H. Hofstra en K. Meima, allen te Sneek; dr. J. A. Leeuwenburgh, te Akkrum; T. M. J. Knuvelder, te Bakhuizen; ds. B. P. de Vries en dr. J. Westra, te Balk; mr. K. H. Mulder, te Sneek; T. Galama, te Hel der; P. W. Rinkema, te St. Nicolaasga; Sj. Rusticus, te Nijland; dr. J. W. Groeneboom en dr. F. G. Muller, te Oosterzee; D. J. de Jong, te Oudega; T. van Hout, te Oudemirdum en H. A. Tromp, te Woudsend. HEMELUMER OLDEPHAERT c. a„ 5 Oct. De Raad dezef gemeente besloot in zijn heden gehouden vergadering het ontvangen besluit van den raad der gemeente Zoeterwoude inzake op heffing van den Zomertijd, alsmede het ontvan gen schrijven van het Bestuur van de Neder- landsche Afdeeling van den Internationalen Bond tegen vallende ziekten, waarbij verzocht wordt om als lid dier afdeeling toe te treden, voor kennisgeving aan te nemen. De stroomverrekening der straatverlichting tusschen de gemeente en de verschillende coö peraties zal, wat de straatverlichting te Warns, Hemelum en de Wouddorper betreft, naar een vast recht'van f 15 per lantaarn en per jaar vermeerderd met een bedrag van f 0.30 per K. W. U. plaats vinden, terwijl die met Koudum voorloopig op denzelfden voet zal doorgaan, d. w. z. naar een eenheidsprijs van f0.65 per K. W. U. Het laatste besluit werd aangenomen met 5 tegen 4 stemmen, die der heeren Martens, Bajema, Van Dijk en Brekeveld. Deze heeren wenschten direct een uniforme regeling met alle coöperaties. De coöperatie te Koudum deelde in een schrijven mede, dat wanneer de provincie haar coöperatie ook ontheffing toestaat van de huur ad f 1050 per jaar voor den verdeelkabel gelijk zij hare zustercoöperaties in de gemeente begunstigt, zij dan onmiddellijk bereid is, een zelfde verrekening aan te gaan, als met die coö peraties plaats vindt. Het adres van de Provinciale Friesche Veree niging voor Vreemdelingenverkeer om subsidie is van de hand gewezen. Aan Hendrik van dar Wal te Nijega zal een strookje water worden verkocht voor f 25. De armvoogdijrekening, dienst 1924 is goed gekeurd met een ontvang van f 16981.53J4 en een uitgaaf van f 15151.15^2, derhalve een voor- deelig saldo van f 1830.38. De gemeenterekening, dienst 1924, is als volgt voorloopig vastgesteld: Gewone dienst, Inkom sten f 194..321.59, Uitgaven f 181.677.49, batig saldo f 12.644.10; Kapitaaldienst: Inkomsten f 60.652.53>/2, Uitgaven f 60.391.64’/2, batig saldo f 260.89. Aan Age G. van der Veer te Warns zal nog een klein strookje van de opslagplaats te Warns in erfpacht worden afgestaan, tegen een jaarlijk- sche rente van f 0.20 per M2. De heer Klijnstra acht het gewenscht, dat Dinsdagsmorgens bij de haven te Koudum een lantaarn komt te branden en merkt op dat het boomgewaè bij het brugje in den Heidenschap- sterweg hinderlijk voor het auto-verkeer wordt. B. en W. zullen hieraan hun aandacht schenken. De heer Van Dijk wees op de slechte aanslui ting van het nieuw bevloerde gedeelte straat te Molkwerum aan den aangrenzenden grindweg. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. hier mee bekend zijn, en dit in dit najaar met werk- loozen in orde zal worden gebracht. Voor het onderzoek der aangeboden gemeen- populair werk dan 75 jaren geleden, toen Eek hoff zijn bovenaangehaald boek voor de pers bewerkte. In die behoefte nu heeft de heer De Jager trachten te voorzien, voor welk streven wij hem niet dan erkentelijk mogen zijn. Eveneens geldt dit den uitgever, die het aandurfde, om voor een betrekkelijk beperkt terrein een uitgave als deze het licht te doen zien en dan in zulk een welverzorgden vorm, als waarin het boekje, dat nog wel in 2 deeltjes zal uitkomen, ons werd aangeboden. Het thans verschenen eerste deeltje heeft vele goede eigenschappen. Vooral de wijze van be werking is aangenaam te lezen en onderhou dend, wekt leven in de wat men dikwijls pleegt te noemen dorre geschiedenis, zoodat men wel in de eerste plaats het boekje vlot geschreven mag noemen. Verder is de indeeling overzichte lijk en biedt verscheidenheid van stof aan. En kele hoofdstukken hebben aan ’t slot een tijd- tafeltje, waarin de voornaamste feiten in „ronde” jaartallen worden vastgelegd, zoodat er voor schoolgebruik gelegenheid bestaat, op die wijze het „geraamte” der Friesche Geschiedenis te laten memoriseeren. De schrijver stelt zich met zijn werkje dan ook tot taak, om „de geschiedenis van het Friesche volk en het Friesche land te beschrij ven van de oudste tijden af tot op heden” en in zulk een vorm, dat het bestemd kan worden „voor schoolgebruik”, in verband waarmee „de wijze van voorstelling der gebeurtenissen ge richt is naar het bevattingsvermogen van de schooljeugd, die het dramatiseerende bemint bovqp het beschrijvende, handeling stelt boven betoog”. De schrijver bediende zich dan ook in ruime mate van deze dramatiek, doch het is wel jammer, dat zijn dramatis personae daardoor niet zelden zeer onhistorische wezens zijn ge worden, waardoor het door hem gegeven beeld onvolkomen de historische werkelijkheid weer geeft. Doch daarover beneden. Ook voor het vereenigingsleven acht de auteur geen overbo dig werk te hebben verricht en er kan werkelijk onder deskundige leiding in den kring van Frie sch jongelingen met vrucht van zijn boekje wor den geprofiteerd. Om U een overzicht te geven van wat alzoo in het eerste deeltje wordt behandeld volge hier nog even puntsgewijze de hoofdinhoud. Het geheel is in 187 bladzijden ondergebracht, regelmatig verdeeld over 14 hoofdstukken, waarin de geschiedenis van Friesland en de Friezen behandeld wordt vanaf 200 v. Chr. tot Alva’s komst in de Nederlanden in 1567. In hfdst. I krijgt een gefingeerde Kimbrische vloed een te lange beurt in ’t verhaal, dat toch volgens den schrijver „geschiedenis” zou heeten, doch het is misschien om met een „begin” te openen. Het 2e hfdst. houdt al iets meer van de bewezen waarheid in, doordat hier hoewel in onjuiste chronologische verhoudingen de Kim- bren en Teutonen met de Romeinen slaags raken, waarbij een zeker percentage Friezen betrokken zouden geweest zijn. Het is nog wel Oud-Friesland op zijn smalst met hoofdpersonen, die als Seerp en misschien ook diens ega Tet als ruim 100- of 200-jarigen optrekken naar het land hunner vaderen, een veelgeliefde uit drukking des schrijvers! doch het komt al eenigszins bij. De schrijver had voor deze hoofdstukken voor zijn wetenschappelijken ondergrond beter fun- heeft de moord gepleegd en de verdenking doen vallen op Guy. Op ’n feest weet Lillian Darius uit te hooren en als deze bekent transporteert de man met de biceps, Ma ciste, hem naar de politie. Guy kan zich dan weer onder zijn Waren naam vertoo- nen en natuurlijk komt nu alles in orde. Aan Maciste is dat alles te danken en ook hij krijgt z’n belooning. LEEUWARDEN. De Kroon heeft onge grond verklaard een beroep van den raad dezer gemeente tegen een besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot wijzi ging van de begrooting voor het jaar 1924. De raad had een nieuwe uitgaafpost van f 34.000 op de begrooting gebracht voor den bouw van een nieuwen walmuur langs den Oostersingel met aansluitende bestra ting voor den grindweg ter plaatse. Ged. Staten hadden bij hun besluit overwogen, dat zij reeds eerder goedkeuring hebben •onthouden welk besluit door de Kroon in beroep is gehandhaafd aan een raads besluit, waarbij voor hetzelfde werk een post van f44.100 in de begrooting voor het jaar 1922 werd opgenomen, tèrwiji sedert het nemen van dit besluit de toestand ter plaatse ongewijzigd is gebleven; dat zij ook nu, waar niet het minst de publieke licha men zijn geroepen, de uiterste zuinigheid in de uitgaven te betrachten, de besteding van de uitgetrokken som, hoewel verlaagd, niet kunnen goedkeuren voor een werk, dat vol strekt niet urgent is. De Kroon heeft thans overwogen, dat mede in verband met de uit de stukken ge bleken mogelijkheid, op andere wijze te voorzien in de behoefte aan grootere lengte los- en laadplaats, de voorgenomen bouw van een nieuwen walmuur niet als dringend noodzakelijk is te achten, zoodat in de te- genwoordige financieele omstandigheden de uitvoering van een zoodanig werk achter wege behoort te blijven. LEMMER, 9 Oct. De heer G. Rienstra, hoofd der O. L. School alhier, komt voor als no. 1 op de voordracht van hoofd der school te Deventer. it gio. mj «Milt •v vm mb vinoe te- en armvoogdijbegrootingen, dienst 1926, verdeelde de raad zich in twee secties. De eene sectie bestaat uit de heeren: Koornstra, F. de ong, Van Dijk, Klijnstra en Talsma; de andere uit de heeren: Martens, Brekeveld, IJntema en Boersma. Conflict in het scheepsbouwbedrijf. Gisterochtend is bij de N. V. scheepswerf en machinefabriek P. Smit Jr. te Rotterdam een staking uitgebroken. Zooals bekend, vergaderde het personeel, dat uit ruim 1200 personen bestaat, Zaterdag j.l. onder lei ding van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond. Daar werd beslo ten, dat het bestuur van genoemden bond zich in verbinding zou stellen met den Me- taalbond en de directie van de werf ter be spreking van de vraag of bij den Finschen ijsbreker de arbeidstijd zal worden verkort en de loonen evenredig verlaagd. Indien geen bevredigend antwoord zóu zijn ver kregen, aldus besloot de vergadering, dan zou aan de directie een ultimatum worden gesteld, bevattende de eischen invoering van de 48-urige werkweek en uitbetaling van de weekloonen zooals zij in Augustus 1923 golden. Het bestuur van den Metaalbond zou Za terdag te ’s-Gravenhage een bespreking hebben met de werknemers. De Metaalbond deelde echter mede, dat deze conferentie moest worden uitgesteld tot 13 October. Het bestuur van den Werknemersbond vond dit minder aangenaam en deelde i Woensdagavond aan de vertrouwensman nen mede. Deze op hun beurt gaven gister morgen het personeel kennis van dit besluit. Korten tijd later vernamen de arbeiders, dat de Metaalbond heden reeds met de chris telijke en r.-k. vakgroepen zal confereeren. Toen rees het vermoeden, dat de Metaal bond geen eerlijk spel speelde. Onmiddel lijk legden groepen kokers, klinkers, koper- smeden en smeden het werk neer. Het werk aan den Finschen ijsbreker en aan een wal- vischvaarder liggen geheel stil. Het aantal stakers is nog onbekend. was aan het archief beter dan steken, waarvan t voor zijn tijd en strijd tusschen Friezen kunnen leveren, ook niet zelden verkeerd belicht en voorgesteld. Hfdst. V vertelt van Karei den tenslotte is dat niet noodig, want op Imnl-n x J it -- r i o cr 'i Ic zi o zxo i iri z> L 1 11 z,4 r, 4- zx De pogingen, om Frieslands Geschiedenis voor het Volk, voor School en Huis te beschrijven, naar aanleiding der verschijning van Friesland en de Friezen. Lees boek over de Geschiedenis van Us Heite- lan. Tekst en kaarten van J. T. de Jager. Prenten van (R.) Dozy. Ie deeltje. P. Noordhoff 1925 Groningen. Wij zullen onze loopende serie van histori sche artikelen over de voormalige kloosters in en om Sneek voor ditmaal moeten onderbreken door de behandeling, die tegelijk een aankondi ging en beoordeeling inhoudt, van een nieuw boekje, dat de Friesche Geschiedenis beschrijft voor School en Huis en hetwelk dezer dagen onder bovenstaanden titel het licht zag. In de eerste plaats mag hier de vraag gesteld en ook beantwoord worden, of er werkelijk aan zulk een uitgave behoefte was en zoo ja, in hoeverre de inhoud van De Jager’s boekje in die leemte voorziet. Ter beantwoording van de eerste vraag blik ken we terug naar den tijd, waarin het eerste „Volksleesboek” over de Friesche historie is ver schenen. Dat was nu tachtig jaren geleden, toen de Dongjumer onderwijzer H. W. Steenstra zijn desbetreffende proeve in ’t licht gaf, welke tot titel voerde „Algemeene geschiedenis van Fries land. Een volksleesboek, Minnertsga, 1845”, en uit 2 kloeke deelen, met respectievelijk 364 en 567 bladzijden bestond. Daarin waren ’s mans vruchtbare excerpten uit Frieslands Kronieken plichtmatig maar ook zonder eenigen critischen zin neergelegd, zoodat men kon spreken van een nieuwe en verkorte editie van Winsemius’ en Schotanus’ Friesche Kronieken. Maar ’t was nog geen uitgave in zakformaat, weinig be trouwbaar tevens, weinig aangenaam te lezen eveneens, terwijl de omvang van het geheel om gekeerd evenredig was met de beteekenis van den inhoud des werks. En tóch werd dit taaie boek met zijn nu eens' wat slijmerige en langdradige beschrijvingen, dan weer woeste en hartstochtelijke vechtge- schiedenissen, gelezen door eenvoudige en ge leerde Friezen, omdat het de geschiedenis van hun land en him volk inhield, tóch werden de van dor feitenmateriaal soms overstelpende bladzijden nog met aanteekeningen uit 17e en 18e eeuwsche bronnen verrijkt door menig lezer der Friesche klei- en veenlanden, als hij in de lange winteravonden het geestelijk genot van ‘zijn lectuur zocht in den beminden leidraad van Steenstra, tóch was dit ouderwetsche historie- boek in veel even ouderwetsche huisgezinnen een geliefd familiebezit, waarvan men noode scheidde, een veelwetende vraagbaak voor jong en oud, gene naar kennis dorstende, deze de reecfs opgedane levenservaringen versterkende met der ouden memoriën. Vondel zou ook van dit geslacht der in histo- ricis liefhebberende Friezen naar recht en waar heid hebben kunnen getuigen: „De liefde tot zijn land is yeder aengeboren”, alsook met een kleine variatie: |CI1 gia. dij «mum «ma 7% fl10- oij «mum en Ivv Mn hand, vaat al Iv van aan dal». VV IMP u I J»| - ---- -1 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens graas ge plaatst in de SNEEKER COURANT Wvin Tslafaa» W*»- 150 de Friesche historie. Frieslands geschiedenis ten gebruike voor School en Huis moest dus weder- onf beschreven worden, mede in verband met hier zijn kruistochtevangelie predikte, de dikwijls verrassende resultaten, welke al ook de Friezen naar het Heilige Land trokken, decennia aaneen het modern historisch onder- Daarna wijdt zoek opleverde. Ook in methodisch opzicht wor den thans andere eischen gestfeld aan zulk een valische bescheiden. Steenstra daarentegen was slechts in hoofdzaak aangewezen op zijn Frie sche Kronieken, wier betrouwbaarheid vóór de godsdienstzin hebben voorgezeten. Daarna krijgt 15e eeuw op menige plaats aan sterken twijfel de geschiedenis der Noormannen haar beurt in onderhevig is. hun woeste rooftochten naar deze landen, waar- Nu intusschen ook Eekhoffs Beknopte- Ge- bij Friesland ook niet weinig heeft geleden, schiedenis van Friesland al jarenlang uitverkocht Hfdst. VIII verplaatst ons met voorbijgang der is en een enkel exemplaar zoo af en toe antiqua- Brunswijksche graven in Friesland uit de He risch verkrijgbaar gesteld wordt, kan m^p dus eeuw, waarin Westerlauwersch Friesland vol- gens het gezaghebbend oordeel van Prof. Dr. der archaeologie, waarin Friesland en zijn be roemde mannen uit onzen tijd niet zijn achter gebleven. Van de resultaten der onderzoekingen van Prof. Holwerda, van die der uitkomsten van Dr. Van Giffen’s opgravingen, bv. die nog een paar jaar geleden te Rijs voor het bloot leggen van het hunnebed aldaar, van Mr. Boeles’ ter penonderzoek e. a„ vindt men behalve scheeve voorstellingen van terpenbouw en dorpsvorming geen gewag gemaakt. Eerst in hoofdstuk III begint met het bond genootschap tusschen Friezen en Romeinen een beetje meer klaarheid te komen en de histori sche waarheid vastere vormen aan te nemen, ofschoon ook daarin een Plinius te vaak voor een Tacitus of alle Romeinsche schrijvers te zamen geldt, aan wie allen we de weinige kennis van land en volk dier periode in hoofdzaak heb ben te danken. Intusschen wordt op interessante wijze medegedeeld, hoe de Romeinen de Friezen in cultuur hebben vooruit geholpen, doch ook hen geweld aandeden, ja hen afstraften, totdat de Groote Volksverhuizing hen dwong naar ’t Zuiden terug te trekken. Dan krijgt in hfdst. IV Friesland zijn konin- gen, waarover door den schrijver weer te veel uit de Friesche Kronieken werd geëxcerpeerd, tant op het terrein der beoefening van Fries- terwijl de Latijnsche Vitae der Evangelieverkon- door den aard digers hier een veel helderder licht doen ont- Zusters, waar hij zijn zieke broer bezoekt, echter niet is geprofiteerd. De Angele. Zij belooft hem, daar haar proef- riezen en Franken wordt dan I tijd nog niet ten einde is, te zullen trachten onjuist ontheffing Van haar gelofte te krijgen. Maar J loti Q1 zxF+ö ie rl n 4- •-> 1 <4z-> zijn verhouding tot de Friezen op een dag als de Vesuvius onheilspellende ■f V» L> zmy'||] I tl Oil rtatlf <TO\7öt1 o *-» 4- z-v. r\ /lz-\ z4 z- RbonSSAn R00DÈ;5TER THEOOORU5 HIEMEUER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1