1 NIEUWSTlJOMatN. GRATIS Gelden beschikbaar. MtDlBLAHDSCHE HYPÜIHEEKBAHK 4'72°|o Pandbrieven a 98 °|o Een nieuw leesboek ever de Friesche Geschiedenis. Otrielisl OrQi» ilir liimiti Sink l mimiim 200(1 211(1 Z*TERCA3 17 OCTOBER 1925 fcÜuiiUuiiuHuuiBnUiiiMiÜliijüUiiliiniuiuuiuiuiiniuuiiujuuuuHiiiUjiiiliuiiiHiJlliUlUUiuUlUUüiliUlUlUUUllllUlUmi ZEER BOEIEND VERHAAL: ,,De dochter van den Ideaal •Socialist”» «o. B VaraohfBi onrflDAe# vrijda&sa vgitds Brandenburgh Co., Sssw -- Ms-, 150. GOUDEN ARMBAND-HORLOGE. SPEELGOED VOOR DE KINDEREN. li naat d« NNSIaH«*iü«» «i|kM«**« de J. W. heden deswege tot f 100 boete of 4 A. H. 1890 Directie Mr. M. J. BOS en Mr J. WILKENS SJT4JÖ n Hypotheken ruim f42 000.000 Pandbrieven f 40.000.000 Ontsnapt. In den nacht van Zondag op Maandag is De in de correspondentie met den Direc- teur-Generaal gebruikelijke titulatuur „U Hoog Edel Gestrenge” zou gevoeglijk tot bescheidener afmeting teruggebracht kun nen worden, zonder dat het aanzien van dien titularis daardoor ook maar het minst zou lijden. gia mj iiium «aa wifaviuger. deze stad als stadhouder des hertogs van Gel der werd ontvangen. De mismaakte bijbelstijl in datzelfde hfdst. verwekt trouwens weerzin tegen de overigens hier ingebürgerde tale Ka- naans, gelijk het trouwens ook in hfdst. V uit komt. Daar voorts het aantal drukfouten die in den tekst bewaard bleven, de vele a c h’s en o’s, die zoo suikerzoet en sentimenteel aandoen, nog wel eens een keer geschrapt dienen te worden, meenen wij den auteur beleefd in overweging te mogen geven, om het weinig verzorgd inner lijk bij een eventueelen hedruk beter aan het aanvallige uiterlijk te doen beantwoorden. Daar zou het gehalte van zijn populaire Friesche Ge schiedenis aanmerkelijk bij winnen. Maar het is immers slechts een schoolboekje! Ja, maar voor het kind is het beste nog niet goed genoeg! En geschiedenis moet altijd ge schiedenis blijven, heeft de schrijver zelf ge constateerd! G. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën; 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT voor bil* opgericht t© Vgflndaiïl in mwwwwvTwng.- m I —TUT <i IIII .l "IB 1,11,1 11 IIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL Verschuilt 2 X per maand met 2 kmppatronenbladen. Prijs slechts f 0.95 per kwartaal. Voor degenen, die deze courant per post ont. vangen, bedraagt de pry's f 1.25 franco per post. Het N. V. V. Volgens het in „De Vakbeweging” opgenomen verslag telde het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingefi op 1 Januari 1.1 .184.154 leden tegen 179.929 op I Januari 1924. In 1924 traden tot 't Verbond toe de Bond van Ned. Onderwijzers met 7420 leden en de Ned. Zuivelbewerkersbond met 366 leden, terwijl zich afscheidde de Alg. Ned. Opzichters- en Teekenaarsbond met 525 leden. Het aantal vrouwelijke leden steeg van 7769 tot 10858. Op 1 Jan. '25 waren van de leden 74 handarbeiders, 4 hoofdarbeiders en 22 personen in openbaren dienst. De totaalsom der ontvangen contributie bij alle aangesloten vakbonden was in ’24 f4.427.112.62 tegen f4.588.829.12 in 1923, terwijl de vermo gens der bonden op 1 Januari 1925 bedroegen f7.634.292.53 tegen f 6.572.512.87'/2 op 1 Janu ari 1924. Daarenboven bevatte het centrale sta- kingsfonds van het N. V. V. op 1 Januari 1.1. f 758.130.41'/2. In 1924 keerden de bonden uit: voor staking en uitsluiting f 1.247.541.67>/2, voor ziekte f 319.110.55>/2 en v. sterfgeval f35.860.60. Het nadeelig saldo der werkloosheidskassen ver minderde van f 2.485.997.82>/2 op 1 Jan. 1924 tot f 1.529.592.76 op 1 Januari 1925, terwijl de uitkeeringen bij werkloosheid daalden van f3.708.538.29 in 1923 tot f2.825.901.03 in 1924. HEMELUMER OLDEPHAERT c. a„ 15 Oct. In verband met de mazelen-epidemie in de ver schillende dorpen dezer gemeente, hebben B. en W. de gebruikelijke vaccinatie eenige maan den uitgesteld, blijkbaar om het mogelijke ge vaar van complicaties te ondervangen. Inbraak te Lemmer. LEMMER, 16 Oct. De afgeloopen nacht is ingebroken in ’t kantoor van de Holland-Fries- land-Groningen lijn. Toen de klerk vanmorgen op ’t kantoor kwam stond de deur open en bleek er een gat achter in de brandkast gehakt te zijn. In die brandkast stonden 2 bakjes, een met f 500 a f 600 en een daar boven op met f 130. De f 130 hebben de dieven meegenomen en de rest laten staan. Van de daders geen die „booze verleider” Maarten van Rossem in spoor. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen als gevonden aangegeven op 15 Oct. 1925: rozenkrans, R. Lusthof, Looxmastraat 35; jon gensjas, W. Molenmaker, Willem Lodewijkstr. 18; zes zakken, R. Toonstra, Balthusstreekje 12; grijze dameshandschoen, J. Holkema, Kloos terstraat 42; poesje, Noordenbos. Oppenhuizer- weg 98; etui schrijfbehoeften, J. W. Deenik, Grootzand. nier le kl. W. H. Jacobs, tegen wien de fis kaal van den Zeekrijgsraad wegens op ruiing in de Harskamp 1 jaar gevangenis straf had geëischt. Jacobs heeft kans gezien, zijn bewaker, een marinier der le klasse, met een smeek bede te verteederen en van dezen te ver krijgen, dat hij eenige oogenblikken vrij werd gelaten om „afscheid van zijn vrouw te nemen”. Met een valschen sleutel (de korporaal van de wacht had de sleutels in z’n bezit) opende de bewaker de cel. Jacobs verze kerde dat hij na eenige uren terug zou ko men, doch tot dusverre heeft hij zich niet laten zien en zit de goedgeloovige bewaker in zijn plaats in de cel. De kwestie Geelkerken. De Part. Synode der Geref. Kerken in Noord- Holland heeft conform het verzoek der classis Amsterdam besloten om de Geref. Kerk te Assen te vragen een vervroegde buitengewone Synode der Geref. Kerken bijeen te roepen voor het nemen van een beslissing in de kwestie- Geelkerken. Als afgevaardigden werden benoemd: als primi: Ds. D. Breukelaar, Zaandam en ds. J. 1. Schouten te Amsterdam; als secundi: ds. R. W. de. Jong te Broek op Langendijk en ds. Tom, te Hilversum. Als primi-ouderlingen werden aan gewezen: G. van Zeggelaar, te Ransdorp en D. Wakker, te Wormer. LEMMER, 15 Oct. De machinist F. Verbeek alhier mocht den dag herdenken van zijn 40- jarig jubileum als machinist op de stoomboot Groningen" van de Gron.-Lemmer stoomboot- Maatsch. Van verschillende zijden ontving de geachte jubilaris bewijzen van belangstelling, o. m. van de directie en het personeel van deze Maatsch., alsmede van de h.h. P. Veninga, di recteur van de Amsterdamsche Droogdok Mij. en G. de Jong, directeur van het onderwijs fonds bij de Binnenvaart, welke heeren op de gehouden receptie in kernachtige woorden uiting géven van waardeering voor den jubi laris. leder, cfra zich vóór 15 November a.9. abonneert op Hel Nieuwe Modeblad voor minstens één kwartaal en ten bewijze daarvan f 0.95 (eventueel f 1.25) zendt aan de Uitgevers van dit blad, ontvangt gratis: een SPECIAAL LINGERIENUMMER, hoofdzaketljk gewijd aan Dames- jg en Kinder-onderkleeding, Babykleertjes, enz?, enz. gj Daarenboven zenden wij aan de nieuwe abonné’s een N Vervolgens kunnen alle abonné’s gratis deelnemen aan onze wedstrijden, waarvan de eerste wordt gepubliceerd N in October. Hieraan zijn verbonden 25 prachtige prijzen, S onder meer een keurig en prima-loopend Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de le helft van October 1925. Briefkaarten Binnenland. Chr. Beuker, Scheem- da; van Nes, Den Haag. Brieven Binnenland. *Hillie. Steensma, Leeu warden; G. St. Kemp, Oegstgeest; Oudeschans 44, Amsterdam; Jan v. d. Wal, Suameerster- heide; Mej, H. Buter, Velsen (poste restante) *Jopie Steensma, Leeuwarden. Briefkaarten Buitenland. Frau E. Krasenmann, Duitschland. Hulpkantoor Heeg. Briefkaarten binnenland. *Janke de Vries, Woudsend; F. Hamstra, Bols- ward (poste restante). Hulpkantoor Scjiarnegoutum. Brief binnen land. *A. Idsinga, Sneek. Geweigerd om de port. Een wandelweg. Naar wij vernemen koesteren heeren regen ten van het O. B. W. alhier het plan om in overleg met de gemeente op bescheiden schaal een wandelweg te doen aanleggen van de trek- weg bij de Laatste Stuiver, langs de «Leeuwar der Trekvaart, dan over het weiland behoorden de R.-K. begraafplaats naar den Leeuwarder weg. waarwBMrdtm M»«r««na»aot«i»u mat da HvbimhSsom* lil» anaa AbanuA’a varsaka.td t«g«n angalaAkan «aar B In November verschijnen enkele leuke puzzles, speciaal voor de jeugd. Als prijzen worden daarbij uitgeloofd vijf B honderd aHeraardigjste metalen Irex-constructie-doozen» B onderhoudend en leerzaam, en tevens onverslijtbaar B En ten slotte volgt in December nog een groote wed» B strijd met honderd prachtige prijzen, o.a. een INZINKBARE TRAPNAAIMACHINE, van ^fabrikaat. g Wertheim (Importeurs N.V. R. A. M. I-, Amsterdam* Leeuwarden), ZENDT OMGAAND UW POSTWISSEL. Even verwerpelijk zijn de etymologieën van verdacht allooi en afkomstig uit een tijd, waar van de geschreven taal der oudste bewoners nog in ’t geheel nief bekend is: Anjum (Anje hem van Anje), Winsum (Winse hem van Win- se), Jellum (Jelle hem van Jelle), Bedum (Bede hem van Bede) en Dokkum (Doeke hem van Doeke). Se non e vere e ben trovato, heet het in de taal onzer Zuidelijke naburen en het zou werkelijk aardig gevonden zijn, indien het niet zoo misleidend was. De oudste taalvormen, welke we bv. omtrent den plaatsnaam Anjum tegenkomen in de levende stukken der historie, zijn respect. Aneggum (Vita Ethelgeri, 13e eeuw), Aynghim 1 3 89. Aenghum 140 1, Annynghe Dorpe 1 4 7 6, Aenghum 1 480, (alle in Charterb. v. Friesland, I). Van de andere dorpsnamen zouden op dezelfde wijze’ hoogstens slechts tot de 1 3 e eeuw terug zulke varianten kunnen vermeld worden. Dit mag tot geen hulp- voorstelling verleiden ten behoeve van het ge schiedverhaal der Romeinsche periode. Hetzelfde geldt ook van de naïeve opmerkin gen omtrent de ligging der plaatsen op -ga, welke de schrijver als schijnbewijs aanvoert voor de bewoonbaarheid der Friesche zand gronden in tegenstelling met het lager gelegen land. Daartoe wordt gewezen op Peperga en Appelsga, Wolvega en Oudega. Er zijn echter daarnaast even zooveel voorbeelden aan te halen van ga-dorpen, (eigenlijk een pleonasme of tautologie, want „ghe” (ga) beteekende oorspronkelijk dorp), in dat lage land als Idzega in Wymbrits., Oudega ibid., Goënga ibid., Lu- denga (Klooster bij Midlum), Minnertsga enz. Nog duidelijker wordt het tegenbewijs gele verd in die oude plaatsnamen, waarin dat -ga in den loop der tijden afviel van het stamwoord: Grouwergae (1511), nu Grouw, ’t Zummaghae (15e eeuw) nu Tzum, Huusmaghae (1481) nu Huizum, Hielsmaghae (1483) nu Jelsum, Span- maghae (1482) nu Spannum, Medemma-gha (1425) nu Miedum. Men zoeke desverlangd zelf hiervan meerdere voorbeelden in de charters en andere oorkonden, welke bv. in Frieslands Char terboeken zijn afgedrukt (dl. len 11). Ten slotte zijn in dit verband vormen als Westrache, Astrache en Sutrache voor het begin onzer jaar telling allerminst op hun plaats, daar eerst de continuatur Fred’egarii op het jaar 734 melding maakt van Wistrachia en Austrachia als eilan den voor de beide helften van Westerlauwersch Friesland, die door de Middelzee werden ge scheiden. Met deze voorbeelden, hoe oppervlakkig er gewerkt werd, willen we hier volstaan. Want we zouden zoo gemakkelijk eenige meerdere kolommen kunnen vullen met het weerleggen van onjuiste beweringen, die vele zijn, met het verbeteren van de talrijke misstellingen in data en scheeve voorstellingen der feiten, doch het is hier niet de plaats voor zulk een breedspra kige critiek. Voor de Sneekers is het misschien wel het meest interessant, te vernemen, dat Groote Pier vanuit hun stad heeft gespookt, gemoord en gebrand in de jaren 151720 waartoe hij werd verleid door Maarten van Ros- sum (lees Rossem) gelijk de schrijver het doet voorkomen. Doch zij zullen door hun fees ten van September jl. beter onderricht zijn en wel weten, dat Pier zich zelf reeds in 1518 op non-activiteit stelde, terwijl in datzelfde jaar dip hnn?p vprlpidpr” Manrtpn van Rncepm in II. Of, om verder zonder allegorie te schrijven, wat ik bedoel en de lezers reeds zullen begre pen hebben: de auteur beweert in zijn voor bericht dat in zijn geschrift „de historie geen geweld is aangedaan” omdat „geschiedenis toch altijd geschiedenis is”, hetgeen „bij het schrij ven niet is vergeten”, doch wij toonden reeds, hij de opsomming der hoofdstukken aan, hoe dit in de practijk werd uitgevoerd. Nog enkele andere voorbeelden ten bewijze, dat er te veel van zulke hinderlijke misstellingen en verwarde voorstellingen in voorkomen, die ernstige schade doen aan den indruk van het geheel. In hfdst. I laat de schrijver de Friezen uit de eeuwen voor Christus in gezelschap van de Kimbren, waar slechtssvan de Kelten als oudste typen van het Alpine ras in deze landen met zekerheid bekend is, dat die behoord hebben tot de praehistorische volken van de streken, door de Romeinen later Germania (superior et inferior) genoemd. Erger nog is de verwarde samenhang der oorlogen en voornaamste veld slagen tusschen de Kimbren en Romeinen in hfdst. II. De eersten wonnen in 113 v. Chr. bij Noreja (Stiermarken) op de Romeinen 'onder den consul Papirius Carbo en vier- jaren later eveneens op den consul Junius Silanus in Gallië in 109 v. Chr., terwijl ze op hun beurt beslis send verslagen werden door Marius bij Vercel- lae in de boven Po-vlakte ten jare 101 v. Chr. Tusschen den tweeden en laatsten veldslag lig gen echter geen 12 doch 8 jaren, gelijk de schrijver het abusievelijk voorstelt. En voorts van het laatste jaartal uitgaande, zou de hoofdpersoon Seerp toen 215 of 315- jaar want in 200 of 300 was hij reeds 15 jaar, vertelt de auteur verminderd met 101 jaar 114 of 214 jaar oud zijn, toen hij met zijn Tet het oude Friesland weer opzocht!! De booze Midgaard (lees Midgard,) in datzelfde hfdst. moet natuurlijk de Midgardslang zijn, het Ger- maansch mythologische wezen lörmungandur „die het lage land aan de zee verwoest”, aan gezien de Midgard zelf de personificatie was van het vasteland, geschapen uit het vleesch van Odin’s vijand Ymir. De bij gevoegde kaartjes van den oudsten toestand des lands, berusten natuurlijk als ai het maaksel van dit soort op louter phantasie, maar toch kunnen ze wel eenige diensten be wijzen door het voorstellingsvermogen der kin deren tegemoet‘te komen, altijd voorzoover ze in dit werkje leesbaar zijn, want er zijn verder op ook bijna onleesbare bij. We betreuren dit wel het meest van het overigens verdienstelijke kloosterkaartje van Friesland 1500. Maar wat doen nu op die oudste kaartjes Latijnsche na men tusschen hedendaagsche Nederlandsche: Labeki (voor Lauwers), Amisia (voor Eems), naast Hunze, Boorn en Wezer. Op die wijze vormen antiek en modern wanstaltige contras ten. En alles is voor de eenvoudigen, voor kin deren, ook de Latijnsche uitdrukkingen zonder verklaring of vertaling den geheelen tekst door en deze nog wel in barbaarsche vormen als Do mini Friseï, Vith Frederithi, Aula Deï (sic!), enz. HEEG, 16 Oct. Het heerenhuis in de Buren phrasen: „ik heb de eer”, ik veroorloof me, alhier, eigen aan en bewoond door den heer moge beleefd verzoeken’ enz, zijn sche- R. Heins, is uit de hand verkocht aan den heer r'ng ej1 inslag. J. van Veen, winkelier alhier. HEERENVEEN, 15 Oct. Den 31en Maart jl. werd de heer J. de Jong uit Rotsterhaule alhier op de fiets aangereden door een motor, bestuurd door den handelsreiziger J. Woltering te Amers foort. De Jong werd zwaar gewond, verkeerde in levensgevaar, terwijl zijn fiets geheel ver- nield werd. De kantonrechter alhier veroordeel de J. W. heden deswege tot f 100 boete of 4 maanden hechtenis en 8 maanden ontzegging uit de provoost te Helder ontsnapt de mari- van het recht een motorrijtuig te besturen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Kou- dum ds. C. J. Meijer te Harlingen. Sluitingsuur provinciale bruggen. Gedeputeerde Staten hebben afwijzend be schikt op een adres van den Bond „Friesche Stoom- en Motorvaart Belangen”, houdende verzoek om het sluitingsuur van de provinciale bruggen des Dinsdags en des Vrijdags ook van 1 October tot 1 April te bepalen op 11 uur 's avonds. Eveneens hebben zij in afwijzenden zin ge antwoord op een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, waar bij deze had gevraagd, terug te komen op de bij besluit van 18 Maart 1925 genomen ongun stige beschikking op haar verzoek om het slui tingsuur voor de provinciale bruggen over het vaarwater LeeuwardenHarlingen in den nacht van Dinsdag op Woensdag en van Vrijdag op Zaterdag te stellen op 1 uur na middernacht. GELDEN BESCHIKBAAR eerste hypotheek op uiterst lijke- voorwsartkn NB. Deze Bank niet tc- ver- warden met <ie 15 jaar later even eens te Veendsm gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. JA gid. oij vuile* «9 van eaa vin ter De levering van baggelaar en lange turf voor de gemeente Sneek is bij aanbesteding ge gund aan den heer R. Moedt, brandstoffenhan delaar, Wijde Noorderhorne alhier. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 14 Oct. In den nacht van 19 op 20 Augustus is er te Sneek een stekwerk vernield. Daarvan worden de 21-jarige werkman P. V. eïi de 21-jarige vis- scher Ph. B. aldaar beschuldigd. De benadeelde was S. Posthumus, agent bij den raad van arbeid te Sneek. Bij nacht thuis komende, be merkte hij, wat er gebeurd was. Ook een paar ruiten in zijn woonkamer bleken verbrijzeld te zijn. Beklaagden zijn heden absent. Eisch en vonnis elk f20 of 20 dagen, met toe wijzing der civiele vordering van f 14.59. Voor mishandeling van L. Suierveld, op den 1 len Augustus te Tirns, wordt H. v. E., 22 jaar, boerenknecht, thans te Amsterdam, bij verstek tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis veroor deeld. L. C. De stormramp. De 6e verantwoording van het Nat. Steun comité voor de Stormramp wijst aan een bedrag van f 1.872.517.66. Geen rijkskweekschool te Coevorden. Bij B. en W. van Coevorden is bericht ont vangen van den minister van onderwijs, dat de Rijks normaalschool aldaar omgezet zal worden in een dagnormaalschool. Van een rijkskweek school wordt voorloopig afgezien. De valsche Egyptische gouvemementszegels. Men deelt mede, dat in de procedure Ismalun- Velestofabrieken, betreffende de valsche Egyp tische Gouvemementszegels, waarvan de plei dooien 23 September 1.1. voor de Haagsche rechtbank gehouden werden, tusschen de par tijen een minnelijke schikking is getroffen. De uitspraak, welke 20 dezer zou plaats heb ben, komt hierdoor dus te vervallen. Kordaat. Op de boerderij Grasbroek bij Backinhagen (gem. Delden) was ingebroken. Een der inbre kers werd door de vrouw des huizes gegrepen en aan de politie uitgeleverd. De tweede had zich buiten verscholen, doch werd door den gemeenteveldwachter gepakt. Brandstichting. Zaterdagavond is te Silvolde (Achterhoek) de kapitale boerderij van den landbouwer M. totaal afgebrand. Verdacht van brandstichting is de 20-jarige zoon gearresteerd. Hij heeft reeds volledig bekend. Vermoeidheid der schoolkinderen. In 1924 heeft de raad van Amsterdam B. en W. uitgenoodigd, een onderzoek te doen in stellen naar de vermoeidheid der kinderen van de openbare scholen tusschen de zomer- en de Kerstvacantie en werd voor dit onderzoek be schikbaar gesteld een bedrag van f2500. Dit onderzoek, dat thans gedurende eenigen tijd heeft plaats gehad, heeft nog geen definitie! resultaat opgeleverd. Óm een oordeel te kunnen vormen, acht de directeur van den Geneeskun digen en Gezondheidsdienst het noodig, de proef nog gedurende korten tijd voort re zetten. Kos ten f 1500, B. en W. steden den raad voor, dn toe te staan. GepL Maatsch. Kap. 5 g39 997 45 en Reserves gid. ingsvai «au ««er- j£fj giö. Dij «ailtM «u -7C gid, oij «erlias Hidsa blsraïn SR 4. Iv" Sis hand, veat sag 4 V «m aan daim, vV Lieve huisdieren. Een origineele Hagenaar had louter voor zijn genoegen twee krokodillen tot huisdie ren opgevoed en leefde met deze dieren heel prettig in een bovenwoning aan de Brandtstraat. Behalve, dat zij zich met hun enorme zachtheid een paar maal angstwek kend in de richting van de beenen van on voorzichtige bezoekers hadden gewaagd en de vrouw des huizes bij: een gelegenheid, toen zij een harer huisvrienden liefderijk over den rug streek, een niet malschen slag met den geweldigen staart had 'gekregen, bleven zij verder op goeden voet met de bewoners en stelden zich voor hun maaltijd tevreden met runderlappen en biefstuk. Het bleek echter, meldt de Tel., dat de politie er nog niet zeker van was, dat onze twee goedmoedige krokodillen' voor hun diners voor de afwisseling eens een paar bewoners zouden uitkiezen, en hoewel de eigenaar slechts met de dieren uit wande len ging, als zij aan een stevigen ketting waren vastgeklonken, nu zij gevaarlijke af metingen begonnen aan te nemen, vonden de autoriteiten ’t voor de veiligheid der Transvaalbuurt een gevaar, en dies moes ten zij verdwijnen. Hoeveel krokodillentra nen de dieren ook stortten-, het besluit stond onherroepelijk vast. De eigenaar heeft noode van zijn huisvrienden, wien hij zulk eerugoêde opvoeding gaf, moeten scheiden en heeft ze nu ten geschenke aangeboden aan de Rotterdamsche diergaarde, waar heen ze troosteloos van verdriet zijn over gebracht. Vereenvoudiging in ambtelijke brief wisseling. De Nederlandsch-lndische postadmini stratie heeft, zoo wordt aan de Maasb. ge meld, bepaald, dat in ambtelijke correspon dentie de tot dusverre gebruikelijke be leefdheids - uitdrukkingen en titulatuur voortaan achterwege moeten worden gela ten in de correspondentie, den internen P. T. T.-dienst betreffende. Een ieder, hoog of laag, wordt dus in het vervolg betiteld met „u”; de uitdrukking „ik heb de eer” en ook het woord „beleefd” worden wegge laten. Aldus de aanschrijving van de Indische administratie aan haar personeel, waaraan de P. T. T.-dienst in het moederland een voorbeeld zou kunnen nemen. De dienstcor- respondentie bij P. T. T. in Holland ver meldt nog altijd van allerlei beleefdheids-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1