H r unno Officiéél gedeelte- NIEUWSTIJDINGEN. 'lliclnl Orgi» ter liuimti kite SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL BUITENLAND Eerst* Blses? No. 6 Brandbnburgh Co., WOEASCAU 5SS OCTOBER 190 <fr dat na- «2 i Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol- voorwer- gia ölj varüM «as wtiBwingtc Veneh|nt IIMADAG» YRUDA08A VOWTM» Sunuix Te.ttiffle'.'ï 150 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT usm smm coïïrabt Stremming scheepvaartverkeer te Sneek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat wegens het leg gen van een gaszinker in de Woudvaart te Sneek het scheepvaartverkeer ter plaatse zal zijn gestremd op Woensdag 21 October 1925 van des voormiddags 6 uur tot des namiddags 6 uur. Sneek, 19 October 1925. bondgenoot krachtens het met deze staten gesloten defensief tractaat, natuurlijk moet, indien het geval zich glii Ötj iavan» Ungs invsltdltrit Locarno. Op de geestdrift, die zich Vrijdag onder de gedelegeerden te Locarno in een, voor koele staatslieden eenigszins uitbundigen, vorm uitte, toen alles in kannen en kruiken was, zullen twijfelmoedige menschen, die er nog altoos genoeg in de wereld zijn’ een domper zetten. Dat is hun goed recht, want den eeuwigen vrede voor Europa kunnen al leen de naïefsten van de Vrijdag gepara feerde overeenkomsten verwachten. Zij zul len krachtig meehelpen om „het verleden” in het Westen te doen „vergeten”. Dit moest op zichzelf tot bevrediging stemmen onder de ministers, die hiertoe samengewerkt had den. Dat die bevrediging in warmer geba ren en woorden tot uiting kwam, had ver moedelijk grootendeels zijn oorzaak hierin, dat menig deelnemer aan de beraadslaging in het heetst van den strijd weleens veront rust moet geweest zijn door de gedachte, waar de Europeesche wereld naar toe zou glijden, indien het werk van Locarno eens De heer H. H. Rutgers, onderwijzer met hoofdakte aan een chr. school te Haar lem, vroeger alhier, slaagde te Den Haag voor akte Wiskunde L. O. Onder leiding van den heer B. Stobbe van Huizum is hier een garneercursus voor bakkers aangevangen, waarvoor zich 42 leerlingen hebben aangemeld. De lessen worden gegeven op Maandag- en Dinsdag avond. Agenda van te houden lezingen. Het’ bestuur van het departement Sneek van het Nut heeft het volgende schrijven tot de besturen der verschillende vereenigingen alhier gericht: „Geregeld komt ’t ieder jaar voor, de verschillende openbare bijeenkomsten vergaderingen op denzelfden avond vallen of op verschillende avonden in dezelfde week. Dit punt is besproken in de bestuurs vergadering van ’t departement Sneek der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen en heeft men gemeend hierin een oplossing ge vonden te hebben ten einde dit in ’t ver volg te voorkomen, ’t Bestuur heeft n.l. de fa. Pijpekamp, boekhandelaar, Singel, hoek Kleinzand, bereid gevonden een agenda der te houden lezingen, vergaderingen enz. aan te leggen, ’t Verzoekt u nu zoodra deze vastgesteld zijn de data te willen opgeven aan de firma Pijpekamp en bij ’t vaststel len rekening te willen houden met reeds vastgestelde vergaderingen van welke u bij genoemde firma inzage kunt krijgen. Ten einde een meer behoorlijke verdeeling te verkrijgen, verzoekt ’t u hierin op bovenge noemde wijze te willen medewerken.” De Handelstentoonstelling. Men meldt ons dat thans vaststaat bovengenoemde tentoonstelling doorgaat (men zie eene adv. in dit nr.). Van de orga nisatie kan nog verteld worden, dat een zij zaal geheel Japansch wordt ingericht, de bediening zal geschieden door dames in Japansche kleeding. Verschillende groote firma’s namen reeds een stand en een aan tal bedrijven zullen op de tentoonstelling in werking zijn te bezichtigen. Iedere hon derdste bezoeker krijgt een cadeau. De officieele opening zal geschieden door den heer P. J. de Hoop, burgemeester van Sneek op Woensdag 11 November. Dageraad. Zondagmorgen sprak vanwege de afd. Sneek van de Dageraad in de voorzaal van Amicitia voor een klein gehoor de heer C. Bosnia van Heerenveen over: „Is de bijbel Gods Woord?’ Er rijst langzamerhand twijfel aan de histori sche (zaak-Geelkerken) en geestelijke waarde van den bijbel, zeide spr. De twijfel is vooral ontstaan door de opgravingen in bijbelsche lan den, gezien in het licht der nieuwe historische wetenschap. De bijbel blijkt voor een groot deel ontstaan uit overleveringen, er is geen enkel oorspronkelijk geschrift van ’t Oude Testament meer te vinden, het is dus zuiver menschenwerk. Wanneer men nu rekening houdt met het feit dat in de alleroudste tijden met beitel en hamer in steen werd geschreven, dan kan men licht na gaan dat de feiten nooit zuiver zijn weerge geven. Daarbij komt dat er over de geheele wereld 1500 godsdiensten zijn, Nederland telt 318 secten. Alle bestrijden elkander in de uit- Icgging van den bijbel, de Heilige Schrift, die dus voor een paar duizend uitleggingen vatbaar is. Eigenaardig is ook dat wat men dan de God delijke waarheid noemt, bij de protestanten in 66 boeken is vervat, bij de R.-K. in meer. Vol gens de resultaten van het historisch onderzoek, o. a. van prof. Delitzsch, moet met het O. T. be gonnen zijn in 850 v. Chr. en is dit werk afge sloten 90 jaar v. Chr. De verdeeling in hoofd stukken is eerst geschied op het einde van de 13e eeuw der Chr. jaartelling, die in verzen eerst in de lf>e eeuw. De bijbel is een verzame ling van op zeer verscheidene wijze ontstane geschriften en de gebeurtenissen er in zijn niet opgeteekend toen zij geschiedden, maar dat heeft eerst plaats gehad nadat ze eeuwen van ouder op kind mondeling waren overgeleverd. Vaak moet daarbij van een mug een olifant ge maakt zijn. Tal van menschen, ook van recht- sche zijde, gaan dan ook niet meer accoord met een letterlijke opvatting van wat de bijbel zegt. Prof. Buijtendijk, vroeger van de V. U., bv. is van meening dat het spreken van de slang in Genesis niet woordelijk mag opgevat, anderen verwerpen de mogelijkheid dat Jozua de zon zou hebben doen stilstaan, en ds. Netelenbos zegt wel te gelooven dat God de macht had de ezel van Bileam te doen spreken, maar zeker niet zoo dwaas geweest zou zijn een ezel te laten spreken. Wel noemt men den bijbel het boek der boeken, maar er zijn meer heilige geschrif ten, de Voor-lndiërs hadden hun Veda’s, die reeds uit de 12e eeuw voor Chr. dateeren, de Chineezen de Kings van Confucius (525 v. Chr.); dan is er de Koran der Mohammedanen, die ook van goddelijke oorsprong heet, de Per zen hadden de boeken van Zarathushtra. Nadat spr. opgesomd heeft welke boeken, welke met name in verschillende verzen van de bijbel worden genoemd, toch niét in den bijbel voorkomen (spr. noemt een negentiental), be toogde hij nog dat ook het feit dat men het boek der psalmen aan David en Salomo toeschreef, terwijl die 5 eeuwen eerder leefden dan dit boek is ontstaan, niet tot de geloofwaardigheid van dit boek bijdraagt. Het O. T. vermeldt dat de intocht der Israë lieten in Kanaan heeft plaats gehad 700 a 80( v. Chr., maar historisch onderzoek bewees dat deze heeft plaats gehad 1290 v. Chr. Een ver schil van 5 eeuwen maar eventjes. Bij de inne- gld. Mj vwlier *3 van ««n vlnfi* Raadsvergadering Ijlst. VERGADERING van den RAAD der gemeente IJLST op MAANDAG 19 OCTOBER 1925, ’s avonds 6% uur. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, burge meester. Aanwezig alle (7) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt 1. Notulen. Ingekomen stukken. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat verschillende raads besluiten zijn goedgekeurd. De proc.-verb. van kasverificatie bij gemeen- te-ontvanger en secretaris-boekhouder B. A. worden aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen is het verslag der hooibroeicom- missie. Hooibroei kwam slechts in eenige per- ceelen voor die geen oorzaak van brand waren. Voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt om weer ontheffing van het geven van onderricht in lichamelijke oefening voor deze gemeente te vragen. B. en W. worden gemachtigd thans het con tract met de thermo-chemische fabrieken teJBer- gum te sluiten. Punt II. Aanbieding armvoogdijbegroo- ting 1926. Deze bedraagt: Ontvangsten f3.918.74-' Uitgaven -3.918.74'/2 Het subsidie der gemeente is f 2.090. Wordt in de volgende vergadering behandeld. Punt 111. Idem gemeentebegrooting 1926. Deze bedraagt: Ontvangsten f 54.263.36 Uitgaven - 54.263.36 De Inkomstenbelasting bedraagt f 23.500. Wordt in de volgende vergadering behandeld. Punt IV. Wijziging armvoogdijbegrooting 1925. Z. h. ming van Jericho zouden 531.150 man gebruikt zijn, dat is een marschdiepte van 85 K.M. of 15 uren gaans, terwijl dit leger op één dag 7 maal om het stadje getrokken zou zijn, dat is toch onmogelijk. Een en ander toont duidelijk aan dat de bijbel geen historische waarde heeft, het is ook geen gedicteerde waarheid, maar het is een boek, waartegenover men met een eigen oordeel moet staan. De Dageraad stelt zich op het standpunt van de wetenschap, waarin alleen waarheid is en die niet huichelt, die feitelijk het leven, het heilige leven zelve is. De voorzitter Brandsma, die de vergadering met een kort woord van opwekking had geo pend, sloot met dank aan den spreker. Friesche Emigratie-Commissie. Vrijdag is in het Oranjehotel te Leeuwarden de eerste vergadering gehouden van de Friesche Emigratie-Commissie, opgericht op initiatief vat de Emigratie-centrale Holland te ’s Gravenhage. Deze commissie bestaat uit de volgende hee- ren, afgevaardigden van de achter hun namen vermelde instellingen of organisaties: J. J. G. F. Falkena, rijksinspecteur voor de werkverschaf fingen in de provincie Friesland, Oosterwolde; G. Pot, dir. distr.-arbeidsbeurs, Leeuwarden; D. Boersma, afd. Friesland v. d. Chr. Boeren- en Tuindersbond, Rinsumageest; F. A. Hettinga, Aartsdiocesane R.-K. Boeren- en Tuindersbond, Cornjum; B. N. Loerakker, Ned. R.-K. Landar- beidersbond St. Deus Dedit; A. Runia, Ned. Chr. Landarbeidersbond; ds. J. A. Visscher, Ned. vereen, voor Practische Werkverruiming en Hulpverleening; J. IJtsma, Ned. Bond van arbei ders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe drijf, Leeuwarden; mr. H. Hannema, voorz. der comm. v. d. arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering, Leeuwarden. Mr. G. J. Verburgt, dir. der Emigratie-centrale Holland, installeerde de commissie, waarna tot voorzitter werd aangewezen de heer J. J. G. F. Falkena, terwijl de heer G. Pot zich met het secretariaat belastte. De heer Verburgt gaf daarna een beschou wing over het groote belang voor Nederland bij emigratie, als een van de beste uitwegen voor de steeds toenemende overbevolking, over-de goede kans van slagen voor landbouwers in sommige immigratielanden, 't informatiebi|reau van de Nederlandsche vereeniging Landverhui zing, en hoe de E. C. H. de aanstaande emi granten helpt en een loonende betrekking be zorgt. Verder wees hij op het nut dat emigratie- commissies kunnen hebben, doordat zij hét ver trouwen hebben van de menschen in hare om geving en van advies kunnen dienen, zoowel voor de aanstaande emigranten als voor de emi- gratiebevorderaars. Haar werk moet hoofdzake lijk bestaan uit het geven van inlichtingen en adviezen en in het populariseeren van de emi- gratiegedachte. Het wordt hoog tijd dat ieder Nederlander weet, dat goede emigratie een van de beste hulpmiddelen is om de nadeelige gevolgen van overbevolking te doen verdwijnen. De emigratie-commissies worden door de E. C. H. geregeld op de hoogte gehouden van wat er op emigratiegebied voor belangrijks ge schiedt. Hierna werden de afgevaardigden in de ge legenheid gestéld vragen te stellen. Daarbij kwamen nog de volgende onderwer pen ter sprake. Omtrent de werkwijze van de Emigratie-Cen- trale Holland werd medegedeeld, dat naar alle emigranten, die door haar aan een betrekking zullen worden geholpen, eerst een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld door de Ned. Vereen. Landverhuizing, die over de geschiktheid e. d. het beste tot oordeelen bevoegd is. Ook het bezwaar van het nog al belangrijke bedrag voor kosten van overtocht werd bespro ken. De Emigratie-Centrale zorgt niet voor reis geld; belast zich alleen met de verrekening van deze reiskosten e. d. tusschen de emigranten en de instellingen of personen, die de emigranten dit reisgeld voorschieten. Zij zorgt daarbij ver der voor de regeling der passage enz., verstrekt den emigranten de meest mogelijke hulp en voorlichting tot aan ja zelfs na hun plaat sing in Canada. Bij de plaatsing kan voldoende rekening ge houden worden met den wensch van de emi granten, om geplaatst te worden in een omge ving, waarin zij in staat zijn, aan hun gods dienst plichten te voldoen. Zij werkt daartoe ook samen met het R.-K. bureau voor sociale actie, afd. emigratie. Ook werden de voor- en nadeelen van koloni satie nog even bezien en vergeleken met die van emigratie. Nadat, nog eens door den voorzitter den druk er op gelegd was, dat het doel van de hier gevormde commissie niet is, een krachtig propageeren van emigratie naar Canada, doch alleen, om hetgeen er in dezen zin reeds leeft, in goede banen te leiden en te trachten even- tueele emigranten van degelijke, onpartijdige hulp en voorlichting te dienen, werd de vergade ring gesloten. L. N. Nietig verklaard. De kantonrechter te Beetsterzwaag heeft in 34 zaken van kiezers in Opsterland, die hun stemplicht verzuimden, de oproeping nietig verklaard, daar de verdachten niet door den burgemeester doch door den veld wachter zijn opgeroepen. De inbraak te Bartlehiem. Naar de L. C. verneemt is aangehouden S. R., uit Akkerwoude, verdacht van den diefstal met braak, onlangs in de coöpera tieve zuivelfabriek te Bartlehiem gepleegd. De aangehoudene is in het huis van be waring opgesloten. s. aangenomen als voorgesteld. Punt V. Wijziging gemeentebegrooting 1925. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt yi. Benoeming lid der schoolcom missie en commissie wering schoolverzuim vacature Posthuma. Benoemd wordt met alg. st. de heer Van Dijk. Punt Vil. Bespreking verdere voorziening betrekking en pensioengrondslag concierge bode mej. van NoggerenKeulen. De Voorz. deelt mede dat de inkomsten van het gezin van Noggeren tot nog toe f 1313 bedroegen. B. en W. zijn van oordeel dat gezien de omstandigheden mej. wed. v. Noggeren ook hetzelfde bedrag nu behoeft. Daarom moet h. i. haar salaris als concierge op f350 gesteld wor den, plus vrije woning (geschat op f 100.en haar salaris als bode op f 150. De pensioen grondslag wordt dan f 600.Bovendien ont vangt zij f 100 toeslag. Besloten wordt de pensioengrondslag vast te stellen als voorgesteld. De Voorz. brengt thans de benoeming van mej. v. Noggeren als concierge-bode ter sprake en vraagt of de raad een voorstel heeft. De heer Visser stelt dan voor mej. v. Nog geren te benoemen. Het is echter wel aanbeve lenswaard de benoeming van jaar tot jaar te doen geschieden, daar men nooit weet hoe de toestanden zich kunnen wijzigen. Spr. stelt dan voor mej. v. Noggeren thans te benoemen tot 1 Januari 1927. De Voorz. zegt dat B. en W. wel accoord met dit voorstel kunnen gaan, dat alsnu z. h. s. wordt aangenomen. Hierna sluiting. in deze streek lag, overeenkomen. 4e. Vrij- Trap, P. Dekker, v. d. Heijbuurt 32; zil- heid van scheepvaart op den Rijn. 5e. Wij- veren schakelarmband. H. Klazema, Klein- ziging van het regime dat in het Saargebied zand 35; ceintuur, H. Smink, Franekervaart wordt toegepast. In dit gebied zal het ple- 5; rijwielbelastingmerk, R. Visser, Smids- bisciet vóór den vastgestelden tijd plaats buurt 3; beurs met inh., H. Kampen, Klein vinden. 6e. De Duitsche handelsluchtvloot zand 56; bruine beurs, G. S. Ruiter, Ooster- zal dezelfde rechten genieten als de han- dijk 51; houten tabakspijp H. Eisinga, delsluchtvloten van de Westelijke mogend-, IJlsterkade 41; heerendasje, J. Werkhoven, heden. j Jachthaven 1ceintuur, J. Damstra, 3e Self- De opmerkelijkste concessie onder deze helpstraat 14. ril» «M. rwA.rd AVVV mislukte. Zoo beschouwd, krijgt men den indruk, dat, vooral aan den kant van de „geallieerden”, in het verleden geallieerd door wapenbroederschap, thans door de verplichting om ook Duitschland tegen aanranding te verdedigen, Vrijdag de blijd schap overheerschte over het onheil dat af gewend is. Duitschland zou onder een pre sident die de candidaat der nationalisten is geweest en onder een regeering, waarin de Duitsch-nationalen zoo veel te zeggen hebben bij de uitdeeiing van de lakens, zich, in geval de conferentie een fiasco gewor den was, weer van den Volkenbond af en vermoedelijk om heul en steun naar'Sowjet- Rusland toegewend hebben, daar de pleit bezorgers van de „Oostelijke oriënteering” te Berlijn dan hun dag gekomen konden achten. Voor het overige behoeft men geen scep ticus te zijn, om gelegenheid voor kritiek te vinden. Hierboven noemden wij de over eenkomsten een hulp om het verleden in het Westen te doen vergeten. Voor hoe lang het veiligheidspact voor het Westen eigenlijk aangegaan wordt, is ons zorgvuldig verbor gen gehouden, hoewel de termijn natuurlijk een allerbelangrijkste factor is. De laatste geruchten gewagen ervan dat het niet voor een bepaalden termijn gesloten zou zijn. Dit zou beteekenen dat het pact leven zal, zoo lang de geest waarin het gesloten wordt, zal leven. overeenkomsten verkrijgen met dit attribuut geen grooter vertrouwen in hun bestendig heid en dit woord zal in den tekst verme den zijn. De Oostelijke arbitragetractaten, die met het Westelijk pact samenhangen, zijn er, in tegenstelling met dit laatste, niet op be rekend het verleden te begraven, maar slechts om alle vraagstukken, die zich bij de oprakeling ervan zullen voordoen, in der minne te beslechten. Wij hebben er dezer dagen de aandacht nog op gevestigd, dat de procedure die, volgens alle aanwijzingen, zou moeten dienen om territoriale kwesties tusschen Duitschland en Polen met tus- schenkomst van den Volkenbond te beslech ten nauwelijks verschilt van die, welke thans ten aanzien van Mosoel gevolgd wordt, waarvan men het beste mag hopen, zonder het gevaar voor een botsing ten eenenmale te kunnen uitsluiten. Een andere bedenking, die wij ook al vroeger gemaakt hebben, is dat de uitzon- deringspositie, welke de geallieerden bereid zijn Duitschland in den Volkenbond te hel pen verschaffen, het beginsel van algemeene samenwerking van zijn leden tegen een kwaadwillig aanrander van den vrede, welke het dreigende scherpe zwaard tc wapening van den anders machteloozen arm van den Volkenbond is, verzwakt. Men moet er ook maar niet bij denken, hoe on gerijmd het eigenlijk is, een staat wegens zijn ontwapenden toestand een uitzonde ringspositie toe te staan, terwijl men tege lijk een anderen goed gewapenden staaf tegen een aanranding van dien ontwapen den staat beveiligt. In dezen laatsten vei ligheidswaarborg voor Frankrijk (met Bel gië) ligt immers opgesloten, dat men reke ning houdt met een toekomst, waarin het ontwapende rijk over dreigende militaire machtsmiddelen zou beschikken. In die, zij het ook verwijderde, toekomst kan de uit zonderingspositie voor den „ontwapende” niet blijven voortbestaan. Daarom zal de formule wel zoo ingekleed zijn, dat zij Duitschlands deelneming aan een Volken- bondsactie afhankelijk stelt van de mate van zijn kracht op een bepaald oogenblik, aldus de N. Rott. Crt. Duitschland, dat bij zijn garantie van de veiligheid van Frankrijks nieuwe Oostelijke grens, den afstand van Elzas-Lotharingen, dien het bij tractaat van Versailles heeft ge daan, plechtig en zonder het voorbehoud van vi coactus bezegelt, had moreel recht op concessies van den anderen kant en die heeft het ook verkregen. Niet in even bin denden vorm als waarin het dien waarborg verleent, maar in den vorm van een toezeg ging, waarvoor de geallieerde ministers zich feitelijk met hun politieke leven tegenover hun parlementen aansprakelijk stellen. Men zal niet wanhopen aan het gezonde ver stand van de volksvertegenwoordigingen, want tegenover de overeenkomsten van Locarno en den geest waarin deze tot stand zijn gekomen, verliezen de concessies hun beteekenis. Volgens de Berlijnsche bladen komen zij op het volgende neer: le. Ontruiming van de Keulsche zone. 2e. Regeling van de kwestie der ontwape ning. 3e. Wijziging van het politieke en juri dische regime in het Rijnland. Vermoede lijk zal weer een tijkscornmissaris voor dit gebied kunnen worden benoemd. De Entente zou de verplichting op zich nemen de troepen, die de Keulsche zóne verlaten, niet ter versterking van het in het overige Rijn land aanwezige contingent te gebruiken. De sterkte van het garnizoen van het be zette gebied zal vermoedelijk met die van gende ingezetenen, onderstaande het Duitsche garnizoen, dat voor den oorlog pen, als gevonden aangegeven op 20 Oct.: in deze streek lag, overeenkomen. 4e. Vrij- Trap, P. Dekker, v. d. Heijbuurt 32; zil- iCÓ gift. Sty ««ril'»» «as. TC giti. bij vcwüm Cfk «VU IM*» 96 4. W” fout ml «a» dwist, »V zou de vervroeging van de volksstemming in het Saargebied zijn, die volgens het trac taat van Versailles pas plaats kan vinden vijftien jaar na het inwerkingtreden van dit tractaat. In deze kwestie moeten de Fran- sche Kamers dus bereid zijn tot een wijzi ging van den tekst van het vredestractaat. In de nieuwe verzoeningsera past dit be sluit, want dat de volksstemming ten gunste van Duitschland zal uitvallen, is nauwelijks aan twijfel onderhevig en het heeft nu geen zin meer, dezen doorn noodeloos lang in het i Duitsche vleesch te laten zitten. Ten slotte dient het werk van Locarno, dat voltooid zal zijn, zoodra de parafen on der de overeenkomsten, naar men verwacht op 1 December, door handteekeningen ver vangen zijn, nog even de revue te passee- ren. Er zijn, zooals men weet, Vrijdag, een dag vroeger dan men gehoopt had (de ver jaardag van Chamberlain moest immers, zoo mogelijk, tot een goeden dag gemaakt wor den), na een bewogen strijd tot verbetering van de posities, zeven tractaten en overeen komsten geparafeerd, welke parafeering met een ne varietur gelijk staat. Bovenaan de lijst staat het veiligheidswaarborgtrac- taat voor het Westen tusschen Frankrijk, België, Duitschland, Engeland en Italië, met de strekking om een gewelddadige wijziging van de tegenwoordige grenzen tusschen de Uitdrukkelijk als eeuwig betitelde --drie eersten te beletten en gewapende inval len over en weer onmogelijk te maken. Bij flagrante schending van de grens door een van de contracteerende partijen zijn En geland en Italië gehouden hulp te verleenen om den aanrander te weerstaan. Het karak ter van het pact is dus defensief en weder- keerig. Dit tractaat voor het Westen wordt aangevuld door twee arbitrage-overeen- komsten tusschen Duitschland en Frank rijk en tusschen Duitschland en België tot regeling van de geschillen die zich in do toekomst in het Westen mochten voordoen. Geen geschil van welken aard ook is hier van uitgesloten. De Times heeft het karak ter van de drie bovengenoemde overeen komsten aardig gekenschetst als het vloei bare cement, dat de holten in het gebouw van den Volkenbond moet vullen en, na ge stold te zijn, dit gebouw zal stevigen. Voor het Oosten gelden twee arbitrage tractaten, een tusschen Duitschland en Po len en een tusschen Duitschland en Tsjecho- Slowakije .De bijzonderheden ervan moe ten wij afwachten, maar, gelijk wij hierbo ven aangeduid hebben schijnen territoriale regelingen erbuiten te vallen, hoewel voor deze ook een procedure overeen is gekomen om een regeling in minnelijken geest te be vorderen en mogelijk te maken zoo niet te verzekeren. Naast deze scheidsrechterlijke tractaten staan, zonder er rechtstreeks mede verbonden te zijn, een Fransch-Poolsche en een Fransch-Tsjechische overeenkomst, waarin Frankrijk zijn bescherming verleent tot handhaving van scheidsrechterlijke be slissingen en verzekering van hun naleving. Frankrijk doet dit in zijn bijzondere positie van twee maar voordoel dat op bescherming vanFrankrijk een beroep gedaan wordt, ook de Volken bond volgens zijn handvest in actie komen. Frankrijk speelt dan blijkbaar echter de rol van een spoed-hulpbrigade. De laatste Entente-soldaat die, toen men te Locarno bijkans gereed was met het werk, uit het bij wijze van sanctie nieuw bezette gebied over een Rijnbrug van den rechter naar den linker oever wandelde, is een symbool geweest. Een symbool is wel iswaar niets wezenlijks. De wereld moet leven biji verwachtingen die evenmin iets wezenlijks zijn, omdat niemand de toe komst kent. Maar wij hebben nu na de re geling volgens Dawes het veiligheidspact voor het Westen en de arbitrage-tractaten voor het Oosten, waarop Duitschland’s toe treding tot den Volkenbond moet volgen. Zoo kunnen wij den weg voorbereid achten voor de ontwapeningsconferentie en de oeconomische wereldconferentie en wie weet wat nog. Briand heeft in het enthou siasme van het oogenblik zelfs de Veree- nigde Staten van Europa in zijn verbeelding gezien. Dit is een stoute verwachting. Tus schen deze en de stemming waarin Cham berlain naar Locarno ging („Wensch mij succes, maar verwacht niet teveel.”.) ligt het bereikte midden, het „tractaat van Locar no”, zooals het complex van overeenkom sten voortaan officieel zal heeten. Een knies oor, die beweren wil dat Europa over dit tractaaf niet tevreden zou mogen zijn. N. Rott. Crt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1