f MiS5ÜLANCHE i NIEUWSTIJDINGEN. Dlfidiil Orgui dir Inuiti Sint VesMhgni I ÜlMBÜAGi es VRIJDAGSAVONDS USi(tT«n Brandbnburgh^Co., Krnx TolefMB Ms. 150. II NOVEMBER 1925 la 72 gid. ÖSJ «riles Cl| 3*5 ast. (ilia; v" aarlafia-BaHk t« het Noorden over Enkhuizen zal loo- ar- Hemmes te 101 jaar. Vandaag wordt Cornell's Franeker 101 jaar. Door een tijger gedood. De weduwe Lambert, een oppasser in Belle Vue, de dierentuin van Manchester (Engeland), is Zondag door een tijger gedood. Lambert, haar man, was 40 jaar oppasser geweest in het roofdierenhok en zijn vrouw had hem daarin bijgestaan. Na zijn dood, reeds tien jaar ge leden, werd zij zijn opvolgster. Een neef, die haar placht te helpen, vond haar Zondag dood in het tijgerhok. Met moeite wist men den tijger, een jong beest, dat nog maar enkele weken in den tuin was, terug te drijven, toen men het lijk uit de kooi haalde. Het bleek, dat de vrouw een slag tegen de kaak had gekregen, die onmid dellijk den dood heeft veroorzaakt. Verder let sel werd niet op het lijk gevonden. Men ver moedt, dat de vrouw bij het schoonmaken van het hok vergeten had het nachthok te sluiten en dat het beest haar onverhoeds heeft be sprongen. Men heeft althans geen enkele kreet gehoord. gia oi) «riiea can »ija*iagei. wan- jaar ’t Is verloren moeite te trachten den rooker wijs te maken, dat er nog iets beters is. Hij blijft toch zeggen en terecht: Geef MIJ maar Hoog watergebruik. De heer J. W. Joren te Zandvoort had aan een winkelier een winkelhuis verhuurd. Wegens faillissement van den huurder werd de huur be ëindigd. Volgens den heer Joren moet de huur der daarover zoo ontstemd zijn geworden, dat hij ruim drie maanden achtereen de waterkraan heeft open laten staan. Daardoor is volgens opgave van. den meter, 497 kub. M. water weggeloopen. De heer Joren verzoekt den Raad hem restitutie te verleenen, daar hij hier stond tegenover overmacht. Doodslag? In een café in de Halvemaansteeg te Amster dam kwam Vrijdagavond om negen uur een boterfabriek te Amsterdam is ter beschik king van de justitie gesteld, beschuldigd van verduistering van een bedrag van ongeveer f 50.000, in dienstbetrekking gepleegd. De vertrouwensman der directie heeft in de boeken geknoeid en gelden, welke waren geïnd, niet verantwoord. Alvorens aangifte te doen, heeft de direc tie haar procuratiehouder in de gelegenheid gesteld, zich te verantwoorden, maar de man is niet komen opdagen. Steenuitvoer naar Engeland. Nadat de steenexport uit Groningen naar Tweemaal. De koperslager H. Gierlings werd verle den jaar begiftigd met de eere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Wie schetst de verbazing van den man, toen hij dezer dagen een schrijven kreeg, waarin vermeld werd, dat hem wederom een eeremedaille, ook weder in brons van de Oranje-Nassau-orde was toegekend. De man is dus thans in ’t bezit van twee der- zelfde medailles. Ook een concurrentie. Hilversum had staangeld-belasting inge voerd voor de woonwagenbewoners, met die kalm door de bemanning werden uitgevoerd, voorkwamen, dat er onder de passagiers een paniek uitbrak. Behalve het lawaai van den storm werd men telkens opgeschrikt door het breken van allerlei tafel- en keukengerei, het geen een schade van ongeveer 2000 .«pond ster ling aanrichtte, ’t Was zeer moeilijk zich op het schip te verplaatsen. Ongeveer 30 passagiers en leden der bemanning liepen verwondingen op. Een passagier, dr. Johnson, brak een arm. Een ander, te bed liggend, werd met bed en al om ver geworpen en ontwaakte er onder liggende. E«n derde ontsnapte aan den dood, doordien hij zijn bed verplaatst had, waarboven een venti lator hing, die ’s nachts op den grond viel. Hoewel het schip onophoudelijk heen en weer geworpen werd, klaagden weinig passagiers over zeeziekte. De storm bewees dat de „Be rengaria” een buitengewoon goed zeewaardig schip is. De Duitsche douane-tarieven. Zaterdag is de Nederlandsche delegatie voor de besprekingen welke te Berlijn met Duitschlands vertegenwoordigers gehouden zijn inzake een handelsovereenkomst, naar ’s Gravenhage teruggekeerd, met het doel, scheen te zijn, want plotseling zakte hij ineen. ben gezien. Vooral Zaterdagmorgen tusschen 9 en 11 uur slingerde de „Berengaria” hevig. Als een notedop danste het schip op golven van 30 meters hoogte, hetgeen tegelijkertijd een prach tig en schrikwekkend schouwspel werd. En toch is de „Berengaria”, blijkens haar afmeting, geen „notedopje” met haar bijna 53000 tonne- maat en lengte van 300 meters. De kapitein bleef 2 dagen lang op de brug. Zijn bevelen, MUM SNEBKER C0URA5T annsx SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Een vader en zijn kind. De oude vraag of overwegingen van liefde en medelijden het benemen van het leven vergoelijken, wordt thans in den staat Colorado voor het gerecht behandeld. Er staat een gezien medicus, dr. Harold Blazer, terecht, die bekent zijn dochter, die zonder armen of beenen geboren werd en doof, stom en imbeciel was, door toediening van chloroform te hebben gedood. Hij had zijn mismaakte dochter 32 jaar lang liefderijk opgepast tot de zwakheden van den ouden dag bij hem de vrees wekten, dat hij zou sterven en dat zijn kind hulpeloos zou ach- terblijven. De eenige uitweg was volgens dr. Blazer, dat hiji zichzelf en zijn dochter het leven benam. Hij diende zijn dochter en zichzelf chloroform toe; de dochter stierf, doch hij herstelde. Wilhelm inabaan te Leeuwarden. LEEUWARDEN, 9 Nov. Voor 5 jaar vormde zich uit liefhebbers van hippische sport een comité, dat de Wilhelminabaan huurde en ex ploiteerde. De financieele resultaten waren niet, zooals men zich die had voorgesteld en nu de huurtijd verloopen is, wenscht het comité die niet te verlengen. Naar wij vernemen heeft zich reeds een comité voor hetzelfde doel gevormd en zijn met de eigenaren van de baan omtrent pachtvoorwaarden al onderhandelingen aange knoopt. Voorzitter Gewest Friesland K. N. G. V. LEEUWARDEN, 9 Nov. Verleden jaar deelde de heer L. de Jong in de Gewestelijke verga dering alhier mede, dat hij in 1925 het voorzit terschap van het Gewest ging neerleggen. Op aandrang uit de Friesche turnwereld is hij op dat besluit terug gekomen en stelt hij zich weer beschikbaar. ’t gevolg, dat van deze lustige, maar lastige vrijbuiters er heel wat naar Bussum verhuis den, waar zij, met al hun hebben en houden vrij mochten staan. Bussum, dat met schrik de gasten zag komen, ging nu ook een-twee-drie staan geld vorderen en zelfs nog een paar dub beltjes méér per week dan Hilversum! Valgana eaorvBBiden ow»r®»ng«koa»»n met <1® AigaHTOWM aarlMS-Baak alln anss Ab®an*v®raek®rd t®gsn engalsEkes «®®r «vUv I Engeland vrij lang heeft stilgestaan, komt daar thans weer vraag naar steen uit Ne- derland, schrijft Het Volk. Enkele fabrieken in Groningen richten zich dan ook in om tegen het einde van dit jaar of het begin van 1926 steen naar Engeland te kunnen uitvoeren. geweest. In verband hiermee is zij door de po litie aangehouden. Er is nog geen klaarheid gekomen in het drama, waarvan het begin en het slot zich heb ben afgespeeld in een bar in de Halvemaan steeg te Amsterdam. Wat er met den handelaar in diamanten gebeurd is van het oogenblik af dat hij met de Duitsche juffrouw M. K. de bar verliet tot hij er weer binnenkwam, is nog niet gebleken. De Duitsche, die nog in arrest zit, weet het niet, wil het althans niet zeggen. Her haaldelijk is zij door commissaris Harrebomee aan een verhoor onderworpen en telkens barst zij in tranen los, maar verklaren doet zij niets. Deze 30-jarige Duitsche is ’n gescheiden vrouw. Zij is vroeger piano-onderwijzeres geweest, maar door financieele omstandigheden gedron gen, is zij buffetjuffrouw geworden. De politie is er wel van overtuigd, dat zij hier niet te doen heeft met een moord met roof, want op den verslagene zijn gevonden talrijke pakjes diamanten, een horloge en f 75 aan geld. Bij de overgave van kleederen, die het slachtoffer van den gemelden aanslag in of nabij de Halvemaansteeg te Amsterdam Vrijdagavond droeg, en die ten nadeele van het politie-onder- zoek niet terstond door het personeel van het Binnen Gasthuis werden vrijgegeven, is nu ge bleken, dat het mes, dat de man steeds bij zich droeg, ontbrak. Dit feit heeft de gedachte aan zelfmoord weer eenigszins gewekt. Daarbij komt, dat de vechtpartij tusschen hem en eenige andere personen, die waargenomen werd door een familièlid geheel los van de kwestie met de Duitsche vrouw stond. Deze bevindt zich nog steeds in verzekerde bewaring. Maandag zou in het water van den Amstel naar het vermiste wapen worden gedregd. Een stopnaald. De vrouw van de spoorwegmachinist W. F. te Roosendaal, had eenige dagen gele den het ongeluk, dat een stopnaald, welke zij in haar schort gestoken had, haar bij het bukken door de kleeren heen in den buik drong. Toen zij zich weder oprichtte drong de stopnaald steeds dieper in het lichaam. De geneesheer, die haar behandelde, kon echter de juiste plaats waar de naald zich bevond niet bepalen, daar de verschillende foto-proeven met X-stralen faalden. De vrouw werd daarom naar het ziekenhuis te Breda overgebracht, waar men beschikking heeft over een sterker X-stralentoestel. Uit de hier genomen foto bleek, dat de naald was doorgedrongen tot de ruggewervels, zoodat operatief ingrijpen kon volgen en de naald uit het lichaam kon worden verwij derd. Vernietiging van pootvisch door kuilnet- visschers. De Tel. schrijft uit Durgerdam: Op het Pampus en het Hoornsche Hop wordt jaarlijks van 1 Augustus tot 1 No vember den visschers verboden met kuil- netten te visschen. Die terreinen worden van regeeringswege beschermd, opdat de visch daar rustig kan voorttelen om zich daarna over de Zuiderzee te verspreiden. Het resultaat is verrassend. Tot aan de Oranjesluizen wemelt het van jonge snoek baarzen, forellen, zalmpjes enz., welke ge schikt zijp om als pootvisch naar het bin nenland te worden overgebracht. Wat gaat men nu doen? 1 November is het Kuilverbod opgeheven en terstond is eene heele vloot Volendammer vaartuigen dag en nacht bezig, het Binnen-IJ en het Pampus met kuilnetten af te visschen, zoo dat millioenen jonge broedvischjes worden vermoord. De vischjes zijn te klein voor consumptie en dienen alleen tot voer voor de Volendammer eenden. De van regeerings wege geboden bescherming der Zuiderzee- visscherij wordt daardoor snel te niet ge daan. Zij kan alleen succes hebben, neer genoemde terreinen het geheele voor kuilvisschers worden gesloten. Abonnementper jaar f 2.50' fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst In de SNEEKER COURANT weg naar pen; dat het daarom aanbeveling verdient, reeds nu alles in het werk te stellen om den vaarweg StavorenOudhof in goeden staat te onder houden en zoo mogelijk in beteren staat te bren gen; dat ons verstrekte, alleszins betrouwbare dwarsprofielen van verschillende punten der Jeltesloot ten duidelijkste aantoonen, dat dit ge deelte van den bedoelden vaarweg, hoewel toe latende vaartuigen met een maximum diepgang van 1.80 meter onder F. Z. P., geenszins ruimte verschaft voor het passeeren van tweg derge lijke vaartuigen; dat daardoor feitelijk bedoelde vaarweg niet voor zulke vaartuigen kan worden aanbevolen, noch benut; redenen, waarom adressante verzoekt, wel die maatregelen te willen bevorderen, welke zullen leiden tot verbetering van de bedoelde Jeltesloot en dit wel in de eerste plaats door verruiming van het voor geladen vaartuigen te benutten dwarsprofiel. Ingesteld beroep afgewezen. Bij Koninklijk besluit van 24 October jl., is ongegrond verklaard het door de Vergadering van Volmachten van het waterschap „De Zeven Grietenijen en Stad Sloten” te Lemmer ingesteld beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Friesland dd. 4 Februari 1925, tot niet- goedkeuring van de begrooting van ontvangsten en uitgaven van het waterschap voor het dienst jaar 1925. De goedkeuring was door Gedeputeerde Sta ten onthouden op grond dat de volmachten van genoemd waterschap hadden geweigerd te vol doen aan het door Gedeputeerde Staten tot de besturen der door de provincie gesubsidieerde waterschappen gericht verzoek om ten aanzien van het verhaal van pensioensbijdragen gelijke maatregelen te nemen als van provinciewege is geschied, en derhalve op de begrooting een ont- vangpost voor verhaalde pensioensbijdragen niet was aangebracht. Het Koninklijk besluit bevat in hoofdzaak de volgende overwegingen: dat krachtens art. 36, 4e lid( jo. art. 162, tweeden volzin, van de Pensioenwet 1922 de waterschappen onder goedkeuring van Ged. Sta ten regelingen kunnen treffen omtrent verhaal van pensioensbijdragen op hunne ambtenaren, terwijl in dit geval door het waterschapsbestuur van deze bevoegdheid geen gebruik is gemaakt; dat echter hierdoor Ged. Staten niet worden beperkt in hun recht om bij gelegenheid dat de begrooting van het waterschap aan hun goed keuring wordt voorgelegd, te treden in een be- oordeeling van het financieel beleid van het wa terschapsbestuur zooals dit in de begrotings cijfers tot uiting komt; dat Gedeputeerde Staten terecht van oordeel zijn dat nu door de provincie tot verhaal van pensioensbijdrage op hare ambtenaren is over gegaan, zoodanig verhaal ook behoort te wor den toe gepast, door de zeewerende waterschap pen, voorzoover deze althans door de provincie worden gesubsidieerd; dat niet is gebleken dat de door de Staten van Friesland voor de hierbedoelde ambtenaren vastgestelde salarissen op een zoodanig laag peil staan, dat redelijkerwijze niet tot verhaal van pensioensbijdrage zou mogen worden over gegaan; dat Gedeputeerde Staten daarom terecht aan de begrooting van het waterschap hunne goed keuring hebben onthouden. Waarschuwing. De Commissaris van Politie der Centrale Recherche, Hoofd-Bureau van Politie, O.Z. Achterburgwal 185 te Amsterdam, deelt mede, dat aan zijn bureau herhaaldelijk klachten en verzoeken om inlichtingen in komen van personen, meestal woonachtig in de Provincie, die door middel van een ge plaatste advertentie of anderszins in relatie zijn getreden met lieden die voorgeven hypotheken en credieten te kunnen ver schaffen, daarbij een schoonklinkenden firmanaam opgevende, die echter slechts in hun verbeelding bestaat. Zij beklagen zich over de door hen met deze personen opgedane ervaringen, daar zij na het storten van de z.g. „informatie- kosten” niets meer hebben gehoord. Bij onderzoek is gebleken, dat bedoelde lieden slechts in zoo zeldzame gevallen in derdaad geld voor een hypotheek of cre- diet hebben verschaft, dat een ernstige waarschuwing tegen hun practijken zeer ze ker op haar plaats is. Koninklijke Militaire Academie. Het ligt in het voornemen van den minister van oorlog, in 1926 bij de Koninklijke Militaire Academie geen plaatsen open te stellen voor cadet voor het leger hier te lande. Deze maat regel houdt verband met het voornemen, in den vervolge de a.s. beroepsofficieren te ver krijgen uit hen, die hetzij als reservist, hetzij als dienstplichtige den cursus aan een school voor verlofsofficieren hebben gevolgd. Ingemaakte, niet uitgevoerde snijboonen. Men meldt aan de N. R. Crt, dat de groentenzouters binnenkort een uitkeering kunnen tegemoet zien van f 2 per vat van in 1918 ingemaakte en ingevolge regeerings- maatregelén niet uitgevoerde snijboonen. Deze uitkeering zal gedaan worden van wege de Nederl. Uitvoermaatschappij (N. U. M.). Verduistering van f 50.000. De 40-jarige procuratiehouder van de maatschappij tot exploitatie van de planten. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IU/2 en ^56 uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 9 November 1925: Parapluie. Aanwezig èn te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 9 Nov.: Vulpendop, O. Hoekstra, Jan van Nassau- straat 13; zwarte beurs z. i., Ds. Dethmers, Hoogend 8; zwarte postduif, A. Westerhof, le Steenklipstraat 70; Witte dameshand- schoen, G. de Boer, Oosterdijk; bl. post duif, K. Runneboon, Priorstraat 38; twee foto’s J. Loyenga, 2e Zomerrakbuurt 15. Naar wij vernemen, is door het Reci- teergezelschap „Ons Genoegen”, alhier, in studie genomen „Peper”, blijspel in drie be drijven door Henri ’t Sas, schrijver van „Pastor Bonus”, „Achter de coulissen, enz. Hendrik Volbeda alhier won, naar men ons meedeelt het rijwiel in de wed strijd voor kinderen van het Lotus buiten kansje. De fiets is geëxposeerd bij Stienstra, Ged. Pol. Lichamelijke oefeningen Wymbritseradeel. Ged. Staten hebben voor den tijd van twee jaar vrijstelling verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor de openbare lagere scholen in de gemeente Wymbritseradeel. HEEG, 7 Nov. Eergisteravond werd in de Herv. Kerk alhier onder leiding van den heer W. Gaastra Jr. een reciteerwedstrijd gehouden. De belangstelling was goed, hetgeen wel te begrijpen was, daar beste krachten optraden. De uitslag was dat er door de jury prijzen wer den toegekend: in de afdeeling ernst aan: Mej. H. G. Zelle te Bolsward, le prijs, G. W. Molle- ma te Bozum, 2e prijs, S. P. Akkerman te Olde- boorn, 3e prijs, J. J. Cnossen te Hommerts, 3e prijs, en in de afdeeling luim aan: P. Stelling werf te Sneek, le prijs, F. J. de Boer te Tjerk- werd, 2e prijs, M. Koopmans te Hommerts, 3e prijs. De publieksprijs verkreeg genoemde De -Boer uit Tjerkwerd. LEMMER. Zondag was het 50 jaar gele den dat Jhr. Mr. C. van Eysinga werd ge ïnstalleerd als volmacht van het Water schap Zeven Grietenijen en Stad Sloten. Maandag is dit herdacht in een vergade ring van volmachten. De voorzitter Jhr. Ve- gelin van Claerbergen hield een gloedvolle rede, terwijl den jubilaris een gouden pen ning met zijn beeltenis en een oorkonde werd geschonken. HEERENVEEN, 9 Nov. De heer H. Pasma al hier, die ongevraagd en oneervol ontslagen werd als gemeente-ontvanger van Engwirden, ontving van de Kroon bericht, dat zijn beroep tegen dat raadsbesluit is afgewezen. P. had tevens gevraagd gehoord te worden, wat niet geschied is. Hij heeft zich thans opnieuw tot de Kroon gewend, om alsnog gehoord te worden. Verbetering der Jeltesloot. Het hoofdbestuur van „Schuttevaer” heeft aan Ged. Staten van Friesland het volgende adres verzonden: dat op de laatste algemeene vergadering der vereeniging „Schuttevaer” opnieuw de le klasse vaarweg van Stavoren naar het Oudhof onderwerp der discussiën uitmaakte; dat algemeen werd opgemerkt, dat bedoelde vaarweg met dien over Lemmer en over Har lingen behoort tot de belangrijkste" toegangs wegen tot en door Friesland; dat werd erkend, dat in den loop der tijden door baggering, betonning en andere werken verbetering in den bestaanden toestand is ge bracht; dat ook daardoor de vaart over Stavoren zeer zeker is bevorderd geworden; dat door het meer en meer in gebruik komen van motorvaartuigen, welke minder afhankelijk zijn van de tusschen Enkhuizen en Stavoren be staande getijstroomen, ongetwijfeld bedoelde vaarroute meer nog dan tot nu zal worden ge kozen, te meer, omdat tusschen Enkhuizen en het IJ spoediger veilige ankerplaats of haven is op te zoeken, dan op het zgn. Lemstervaar- water; dat daarbij het westelijke gedeelte der Zui derzee na ijsgang spoediger „open” is, dan de meer oostelijk gelegen vaarwaters; dat bij eventueele drooglegging der Zuiderzee polders, naar de jongste plannen, de hoofdvaar- gld. bij wit® •3 van ®«n vinger gld. tag «val van «vet- |Ef| gld. bij rwrlia® van Üjden binnen SG d. v v l&n hand, «®«t eeg gld bij l®v®na jllft lang® in validiteit. Onze hoenderstapel. Ambtenaren bij den Rijksvoorlichtings- dienst voor pluimvee hebben berekend, dat in 1924 onze hoenderstapel 15 millioen die- •ren omvatte. Stellen wij de eierenproductie van deze dieren op 90 gedurende het geheele jaar, dan beliep de totale productie in 1924 niet minder dan 720 millioen eieren. Aan de vei lingen werd gemiddeld 7J^ cent per stuk uitbetaald, zoodat al deze eitjes tezamen een bedrag van 54 millioen gulden vertegen woordigen. Voor geslachte hoenders zal ongeveer z millioen gulden ontvangen zijn, en voor ge slachte jonge hanen 2 millioen, zoodat alles tezamen genomen, het kippenvolkje pLm. f 60 millioen opbracht. Vele kleintjes maken één groote! Ongevallen. De wielrijder C. N. uit Utrecht, die Vrijdag middag met zware verwondingen, ten gevolge van een aanrijding met een auto op den straat weg van Utrecht naar Maartensdijk, naar de Rijksklinieken te Utrecht is overgebracht, is overleden. De automobilist is door den Maar- tensdijksche politie aangehouden en voor den officier van justitie geleid. De 55-jarige H. Woensveld, die Vrijdag op de Amsterdamsche Vaart door een tram van de E. S. M. is aangereden en zwaar gewond naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd, is daar Vrijdagnacht overleden. Te Heerenveen is de echtgenoote van den heer H. R. verdronken., Te Zaandam waren gisteren drie beiders bezig boomen om te halen achter een perceel op de Zuiddijktyvee hunner maakten den grond los, terwijl de derde aan de andere zijde van den boom de wortels doorkapte, toen de boom ploteling neerviel. De arbeiders B. Steenkist, uit Haarlemmerliede, en Jacob Michal, wonen de te Haarlem, werden zoodanig getroffen dat zij in zorgwekkenden toestand naar de gemeentelijke kliniek werden overgebracht. om^enV’bêpTalde “zTkïn "nader" overleg" te plegen met de regeering. Men verwacht te Berlijn, dat er deze week een overeenkomst 1 tot stand zal komen. j De Tel. meldt, dat de Duitsch-Nederland- sche onderhandelingen dit resultaat hebben gehad, dat men tot principieele overeen stemming is gekomen over het verlengen van de credietovereenkomst tot 1935. Hier tegenover verleent Duitschland aan ons land zekere concessies wat betreft de douane-tarieven. Nieuwe armen. Verarmde renteniertjes, bij elkaar wel een 3000 man, hebben Zondpg op de Ring- strasse te Weenen een befooging gehouden om aan te dringen op valorisatie en hef fing in eens. Zij zegden der regeering een heftigen strijd aan en zullen daartoe een eigen dagblad oprichten. De rustdag in Turkije. Het Turksche regeeringsblad beveelt aan den Zondag voortaan als rustdag aan te ne men in plaats van den Vrijdag, teneinde Turkije denzelfden weg te laten volgen als de Westersche mogendheden en het verlies te voorkomen van twee dagen in de week. Het graf van To e t-A n k - A m e n. Het Egyptische departement van open bare werken heeft, naar de N. Rt. Ct. meldt, een communiqué gepubliceerd over het onderzoek van het graf van Toet-Ank- Amen. Men weet dat het deksel van de buiten ste sarkofaag was gelicht. Op de tweede sarkofaag lagen een kleed en verdroogde boeketten. Die zijn thans ook verwijderd. Het deksel der tweede sarkofaag stelt Osi ris voor en is beschilderd en met kleuren en glas-inlegsel versierd. Het deksel is van marmer en met goud blad bedekt. Het on derste gedeelte van de tweede sarkofaag is beschilderd met de vleugels der godinnen Nekbet en Butu, de beschermgodinnen van Onder-Egypte en Boven-Egypte. De tweede sarkofaag is uit de eerste ge licht, hetgeen wegens de nauwsluitendheid der beide vormen groote moeilijkheden baarde. Toen ook van de tweede sarkofaag het deksel gelicht was, bleek zich daarin een doodkist van menschengedaante te be vinden, welke omwikkeld was met een la ken. Op de borst lagen bloemen en kralen, tot een halssnoer vereend. Het gelaat stelt Toet-Ank-Amen voor. De kist is prachtig afgewerkt en met goudversiering opgetuigd. Er zit echter een kleverige, lijmachtige massa op (afkomstig van rouwplengingen). Dat goedje moet nu eerst verwijderd wor den, wil men de kist uit de tweede sarko faag lichten. Het zal een moeilijk werk zijn. In den storm. Het groote Cunard-stgomschip „Berengaria” (vroeger de Duitsche „Imperator”) op 3 na het grootste stoomschip ter wereld, heeft, zooals gemeld, op den Atlantischen Oceaan een zwa- ren storm doorstaan. Een passagier geeft van den stormachtigen overtocht nog eenige bijzon- derheden. De scheepsofficieren en de bemanning I verklaarden in de 20 jaren, dat zij den Oceaan ongeveer 45-jarige man binnen, die niet in orde bevaren, niet zulke reusachtige golven te heb- I z,rr 1... in l.z... «mion o 1 7 o rl o rrm z.rno.i fiicoz'l.l.rl O Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat hij een messteek in de borst had opgeloopen ter hoogte van het hart. De getroffene werd naar het Binnengasthuis vervoerd en is daar den zelfden nacht aan de bekomen verwonding over leden. De man bleek met een buffetjuffrouw, die even na hem het café binnen kwam, uit te zijn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1