ff I H Miss Blanche iooü a. auss 01 200 4 Vaio Pandbrieven a 98 Gelden beschikbaar. HEDlRimSCHE HYPOTHEEKBANK HEitiMl Organ In liunti lint. Nieuwstijdmge» 42e JAARBAKS ZATEROAfi II ROVEMBFR 122» ■o. S3 jr t. lt. t. De instincten van de dieren in hun verhouding tot de menschelijke vermogens. opgericht tö VeCfldam in 189° i0 t. 0 t. 10 t. t. Sintel Q in'if- i iiiliOi irMT'iiiBH»' 1/1 Directie Mr. M. J. BOS en Mr. J. WILKENS I 5 5 had de verkiezing van een be- eigen i Hypotheken ruim f 42 000.000 Pandbrieven f 40.000.000 Punt XV. Behandeling gemeentebegroo- ting 1926. Uit de oudheid. Bij het graven in het Aaltensche Goor heeft de arbeider A. J. Ruesink te Aalten op 20 c.M. diepte een mesvormige speerpunt gevonden, welke aan het museum van oudheden te Leiden werd gezonden en bleek afkomstig te zijn uit de Hallstadter periode, den tijd van de 9de tot de 4de eeuw vóór Christus. De heer F. Emming te Rolde heeft in zijn land nabij het Timilubosch een mooien steenen beitel gevonden, die geheel gaaf is en fraai gevlekt. der vooraan- wetenschappélijk gebied om de natuurwetenschap en religie te gia. 01; van aan vtncar I glCL tagaval van «vu- U<d«n blnnaB 80 i. voor bil- Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT NIEÜWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL^ Veï»eh|n» OIHSDAGS VRIJDAGSAVOND» üitfrrm BrANDENBÜRGH, C/Oej Swnnn Tsiitf**» 150 Mond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 7 November zijn in de provincie Friesland 129 gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd, in 19 gemeenten, n.l. in: Acht- karspelen, Barradeel, Het Bildt, Dantuma- deel, Ferwerderadeel, Franekeradeel, Kol- lumerland c.a., Leeuwarderadeel, Menaldu- madeel, Oostdongeradeel, Ooststellingwerf, Opsterland, Schoterland, Smallingerland, Tietjerksteradeel, Utingeradeel, Weststel- lingwerf, Wonseradeel en Wijmbritsera- deel. Ongelukken. Bij 't schoonmaken der retorten kreeg eenige dagen geleden de 50-jarige arbeider W., werk zaam aan de gasfabriek fe Zwolle, een stuk vuur op een zijner voeten, waardoor hij een onbedui dende brandwonde bekwam. Direct werd de wonde verbonden en ieder dacht aan spoedige genezing. Den anderen dag was de wonde zoo pijnlijk, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dienstdoende geneesheer meeende, dat de ar beider wel weer kon beginnen, doch toen de hevige pijn aanhield, werd de hulp van dr. ten Doesschate ingeroepen. Zaterdag moest W. naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar hem een been werd afgezet. Woensdagnacht is de man overleden. Hoe de heer Van Dijk dit voorstel ook nog eens ging verdedigen, als in het belang van de gemeenschap en omdat dit vuil thans in strijd met de politieverordening, naast den weg en in de vaarten terecht komt, het baatte niet, het viel ten slotte met 4 tegen 5 stemmen, die der heeren Martens, Schut, IJntema, Koornstra en Boersma. De tegenstemmers waren van oordeel, dat de voorstanders van dezen dienst te veel overdreven en dat het ten slotte slechts enkelen zijn, die dit vuil niet kunnen bergen, terwijl na aansporing te Molkwerum zich slechts 17 per sonen voor dezen dienst hebben opgegeven. Daarvoor zooveel kosten uit te geven, achtten deze leden onverantwoordelijk. De heer Van Dijk sprak intusschen de wen- schelijkheid uit, om te Molkwerum een asch- vaalt aan te brengen. Ingewilligd is de aanvraag van Jan Stelling werf! te Koudum ter bekoming van- f2775, door dezen benoodigd ter zake van de verkrijging van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Voorts is nog besloten tot het aanvragen van een zoo hoog mogelijk provinciaal subsidie voor de algeheele verbetering van den Heidenschap- sterweg en de verbreeding van wegen, waartoe in de vorige vergadering is besiotên. Ten slotte deelde de Voorzitter nog mede, dat volgens het dezen morgen ontvangen be sluit van Gedeputeerde Staten van Friesland van 4 November jl. no. 86 de weg langs den zeedijk vanaf de Dijksbrug te Molkwerum tot Hinde- loopen gesloten is verklaard voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen met een asbelasting zwaarder dan 1600 K.G. De doodslag te Amsterdam. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van den heer K. te Amsterdam, die in de Royal Bar in de Halvemaansteeg tengevolge van een mes steek overleden is, ter aarde besteld. De po gingen van de politie om met een magnetischen dreg het mes uit den Amstel te halen hebben tot heden geen resultaat gehad. n- v e r- t u s- omgeving bepaalde bewegingen van lichaam, zoover deze van het dier in on derscheiden tusschen instinct-waarneming (waarneming der situatie, waarin de handeling Kerknieuws. KUUDUM, 12 Nov. Beroepen (toez.) bij de Nederl. Herv. Gemeente alhier Ds. A. J. Worm- goor te Alblasserdam. HEERENVEEN, 12 Nov. Hedenavond werd alhier een vereeniging voor ziekenhuisverpleging over de gemeente Schoterland, met ruim 1 leden opgericht. Een moderamen van vijf leden werd gekozen, nl. de hh. Ds. H. IJsbrandi, S. de Lang, D. Huizinga, Th. Leenes. Tot penning meester werd door de vergadering aangewezen de heer D. Vierstra, controleur der gemeente belastingen. HEMELUMER OLDEPHAERT c. a., 11 Nov. Daartoe spoedeischend bijeengeroepen besloot de Raad dezer gemeente in zijn heden gehou den vergadering tot aankoop van twee percee- len bouwterrein afkomstig uit den boedel van de erven Wed. T. Piersma te Koudum, tezamen groot ongeveer 10 A. 45 c.A. voor f3091 plus 8 kosten en >/2 iaar rente naar 5 Inge volge opdracht gegeven in de geheime verga dering van 5 Nov. jl. waren deze terreinen bij een jl. Maandag gehouden openbaren verkoop door B. en W. aangekocht. Tevens vond opnieuw stemming plaats over het voorstel-Van Dijk om ten behoeve van het Volkssanatorium te Appelscha jaarlijks f40 sub sidie te verleenen, waarover in de jl. Donderdag gehouden vergadering de stemmen staakten. Dit voorstel is thans verworpen met 4 tegen 5 st. Tegen stemden de hh. Talsma, Schut, IJntema, Klijnstra en Boersma. Dientengevolge kwam daarna in stemming het voorstel van B. en W. om ten behoeve van elke patiënt uit deze ge meente, die in dit sanatorium verpleegd wordt, per dag f 0.25 beschikbaar te stellen. Dit voor stel is aangenomen met 5 tegen 4.stemmen. Tegen stemden de hh. Van Dijk, Brekeveld, Martens en Koornstra. Volgde opnieuw stemming over het voorstel van B. en W. om den gemeentelijken ophaal dienst van asch en huisvuil ook tot Molkwerum uit te breiden. Ook hierover staakten in de vori ge vergadering de stemmen. De Voorz. deelde nog mede, dat deze ophaal dienst alleen voor Molkwerum weinig zal kosten, omdat dit nog wel met de auto van den reinigingsdienst te doen is. Evenwel zullen de leden er zich rekenschap van hebben te geven, dat hieruit mogelijke consequenties voor andere dorpen kunnen voortvloeien. De voorzitter de heer Dr. Bouma bracht den spreker dank voor zijn schitterende rede, welke opnieuw aantoont het streven staanden op kloof tusschen overbruggen. In de pauze stuurslid plaats gehad, de heer F. W. C. de Haas werd herkozen. Het ledental bedraagt 95, 1 tekort in kas f 43.20. Op 23 Nov. wordt de Anthony Leeuwen- hoek-film hier vertoond. 0 0 sche politieagent op den Rotterdamschen Dijk een man aangehouden, die echter wist te ontvluchten. Maandag is dez£, de bo vengenoemde timmerman, te Rotterdam ge arresteerd. De mede aangehouden electri- cien maakte tijdens zijn werkzaamheden in woningen met zeep afdrukken van sloten en een der andere leden van de bende maakte dan de passende sleutels. dag komen, evenals de afzonderlijke beeldjes van een film. Of men zou de machine zoo kun nen construeeren, dat voor alle factoren, welke steeds in de situatie voorkomen, waarin het werk van de machine moet passen, reageerende machinedeelen aanwezig zijn. Maar de film is onwijzigbaar en de reageerende machine hec geen reageerende factoren voor de bijzondere onvoorziene omstandigheden van elke situatie afzonderlijk. Voor elke spin en voor elk web zijn deze omstandigheden weer anders en zij worden inderdaad in het geheel der handeling opgeno men. De instincten zijn psychische eenheden. Maar met het menschelijke intellect mogen zij des niettegenstaande onder geen voorwaarde ver wisseld worden. Intellect is het vermogen door synthese (op den grondslag van ervaring en denken) de afzonderlijke deelen eener handeling samen te voegen en aan de situatie aan te pas sen. Wij hoorden reeds, dat bij het instinct, althans het eigenlijke handelingsschema, niet individueel samengevoegd wordt, het is aange boren. Hier nu heeft men getracht een verkla ring te vinden, welke het instinct toch als pro duct van ervaring wilde bestempelen, en wel niet als ervaring van de nu levende individuen, maar van de „soort”. De volgende voorbeelden bewijzen, dat ook deze verklaring onjuist is. Sommige instincthandelingen zijn van dien aard, dat slechts een intellect, zooals het mensche lijke, ze door nadenken tot stand zou kunnen brengen. De „sigarenmaker” (een snuittor) maakt bij de berkenbladeren de bekende „peper huisjes” door insneden in het blad, welker be- teekenis voor het oprollen van het blad alleen door wiskunde begrepen kan worden. In zeer vele gevallen is „ervaring” reeds daardoor uit gesloten, dat bij één individu handeling en re sultaat nooit in die volgorde beleefd worden, welke de voorwaarde is voor het opdoen van een ervaring. Sommige dieren bv. verzorgen hun broed, zonder het later ooit weer terug te zien zoodat zij zich van het resultaat van hun han deling niet kunnen overtuigen. Nadat wij zoo gezien hebben, dat de instinc- Spoorwegpersoneel. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft thans een nieuw voorstel aan de vakbonden toegezonden betreffende de verlofregeling. Deze nieuwe regeling zal in gaan niet op 1 Januari, doch op 1 October 1926. Voor de ambtenaren van den rang van chef de bureau af zal de regeling on veranderd blijven. De overige ambtenaren zullen 18 dagen verlof per jaar krijgen, en de beambten 14 dagen. Vervallen zal de bepaling, dat wie 15 dienstjaren heeft, 3 dagen extra, en wie 25 dienstjaren heeft, 7 dagen extra-verlof zal krijgen. Echter zal elke ambtenaar of beambte, die nu reeds 21 of 18 dagen verlof heeft, dit recht be houden. De directie verklaarde zich bereid, indien de vakbonden dit aannemen, het aldus ge wijzigde reglement ter goedkeuring door te zenden aan den minister. Gaan zij er niet mee accoord, dan is de directie niet tot de nu gedane concessies genegen, en zal zij haar oorspronkelijk voorstel ten aanzien van de verlofregeling indienen. gauw gemeden. De overwegende waarde van enkele kenmerken vermindert, naarmate meer dere kenmerken door ervaring bekend worden. Het complex, hetwelk in den beginne als com plex de pikbeweging opwekte, verliest van lie verlede de „complexqualiteit”: het wordt hoe langer des te meer „geatomiseerd”. Dit wordt duidelijker hoe hooger wij in de dierenreeks gaan, vooral als wij ons afvragen, wat van deze instincten bij den mensch overgebleven is. Oc den mensch zijn zijne behoeften van natuur „gegeven”, d. w. z. bekend, en wel volgens de wijze van het instinct, nl. door enkele kenmer ken van overdreven waarde (affect) en niet door het besef van het doel in al zijn onderdee- len (deze zijn ons eerst door de wetenschap be kend geworden). Maar de waarneming en de handeling, welke leiden tot de voldoening van de talrijke menschelijke behoeften, zijn den mensch niet als complex gegeven. De aangebo ren verzekerdheid van den samenhang tusschen bepaalde dingen en onze behoeften ver dwijnt en tegelijk treden op die natuurgegeven vermogens, waardoor wij zelf nieuwe verbin dingen kunnen maken (Kants „Kategoriën”). Het insect en de mensch verhouden zich to* elkaar als twee kinderen, waarvan de eerste nog zoo klein is, dat men het een speelgoed buisje geeft, terwijl het andere met behulp van een rijke bouwdoos zelf zijn huis moet opbou wen. Men heeft vaak de meening geuit, dat de mensch zich onderscheidt van het dier door het feit, dat het dier instinct en de mensch verstand heeft. Dit is klaarblijkelijk onjuist. Het verstand als vermogen om complexen te ontleden dient in de eerste plaats om de instincten te verrui men. maar niet om ze te vervangen. Niet aUeen in de behoeften met hun affectische kenmerken openbaart zich het instinctkarakter: ook in de waarneming vinden wij nog vaak de kenmerken van de complexqualiteit. Hoe vaak hoort men. niet zeggen, dat iemand dit „zoo voelt”, f gevoel is niets anders dan eene waardebepaling van ongeanalyseerde complexen, meestal op den grond van overdreven waarde van enkele ken merken. Indien de complexen ontleed waren, dan zou immers niet van voelen, maar van argu menten sprake zijn. Zoo is de „romantisc! instelling van vele menschen bv. tegenover poli tieke vraagstukken als instinctresidu (maar zon der de betrouwbaarheid van het instinct) te be schouwen! De voortschrijdende atomiseering van de complexen beduidt het zich los maken van het instinct in zijn dierlijken vorm en dat is de ware weg van den geestelijken vooruit gang en volstrekt geen „Untergang des Abend- landes” (Spengler). Want de eisch: los van het instinct, kan gemotiveerd worden door natuur wetenschap, wijsbegeerte en religie. Hoe meer Niemand is er meer verwonderd over dat ieder rooker thans aagt: Geef MIJ maar immers het instinct zijn karakter van gegeven complex verliest, des te meer treedt de affecti sche behoefte terug tegenover het analyseerende verstand. En niet alleen wordt hierdoor de vol doening, van de behoefte zelf vergemakkelijkt, naar de vrijheid van den instinctdwang opent voor den mensch nieuwe banen. Het meest principieele verschil tusschen mensch en dier is gegeven door de geaardheid van ’s menschen behoeften, vooral zijne geeste lijke behoeften. Deze geestelijke behoeften en de daarmede samenhangende menschelijke vermogens hebben eene merkwaardige overeen komst, althans in den vorin, met de dierlijke in stincten! Zij zijn een herhaling van den instinct- vorm op een hooger plan. De geestelijke uit drukking van een gelaat, of de muzikale waarde van een melodie zijn belevingen, welke boven de aan gelaat of melodie onderscheidbare deelen uitgaan, evenals „mug plus net” veel meer in houdt, dan de trillingen, welke voor de spin eenige onderscheidbare bestanddeelen hiervan zijn. Nooit zal men er in slagen, om de artistiek waarde der melodie uit de trillingsgetallen der tonen te leeren begrijpen. Evenals het dier tegenover de stoffelijke wereld, die het niet verstandelijk aan kan, zoo staan wij tegenover een wereld van andere sa menhangen, welke wij geestelijk noemen en voor welke wij alleen de natuurgegeven gewis heid van saamhoorigheid (van éénheid) bezit ten. Ook hier vinden wij de bijzondere waarde van enkele kenmerken (bv. de uitdrukkingsmid delen in de kunst), terwijl de realiteit, die er achter schuilt, voor ons al even min analyseer baar is, als voor de dieren de stoffelijke reali teit, welke achter de instinktieve kenmerken verborgen is. Spr. gelooft, dat de wetenschap (ook de metaphysica), meer dan dit tot nu toe geschied is, aanleiding heeft zich met de men schelijke natuurgegevene vermogens en speciaal met deze intuïtieve vermogens bezig te houden. I— De heer G. Zijlstra zal Maandag a.s. den dag gedenken, dat hij voor 25 jaar bij de N. V. Houthandel v.h. G. H. ter Horst Jzn. in dienst trad. Het zal den jubilaris dien dag ongetwijfeld met aan belangstelling ontbreken. Voor het Natuurkundig Genootschap sprak Dinsdagavond in de Harmonie prof. H. J. Jordan van Utrecht over bovengenoemd onderwerp. Onder den naam instinct verstaat men het verschijnsel, dat dieren zekere ingewikkelde handelingen verrichten, welke in vast verband staan met hun geheele levenswijze, en dat alle individuen behoorende tot eenzelfde soort ze in beginsel op gelijke wijze verrichten. Vooral bij de insecten en spinnen kan men deze han delingen goed bestudeeren. Talrijke onderzoe kers hebben dit dan ook in den laatsten tijd gedaan (Fabre en vele anderen). Hierbij bleek, dat zulke handelingen van dergelijke kleine dieren uiterlijk doen denken aan weldoordachte menschelijke handelingen. Als voorbeeld geeft spr. het kweeken van schimmels door de blad- snijmieren in Zuid-Amerika enz. Maar van zulke doordachtheid is bij de insecten géén sprake. Het gaat doorgaans om aangeboren ver mogens, de verschillende handelingen behoeven in geen geval geleerd te worden, ook zijn zij in beginsel „stereotyp”, d. w. z. zij zijn voor belangrijke wijzigingen niet vatbaar. Hieruit mag evenwel niet afgeleid worden, dat deze handelingen zuiver machinaal verloopen, zooals de zgn. reflexen. Aangeboren is slechts het handelingsschema, terwijl de dieren wel dege lijk het vermogen bezitten, om hun handelingen aan bijzondere omstandigheden van die situatie aan te passen, waarin bv. de bouw van hun nest, of bij spinnen van het spinneweb, moet plaats hebben. Er worden gedurende den geheelen bouw b ij zonderheden van dien bouw, passende bij de bijzonderheden van de situatie mede in ’t schema opgenomen. Bij een machine met automatische bewegingscomplexen past tel kens de tweede stap bij den eersten onveran- derlijken stap; bij het weven van de spin en bij alle andere instincthandelingen past daaren tegen de tweede stap niet bij den eersten, maar bij het variabele resultaat van den eersten stap. Bij eene machine zijn de deelen ten op zichte van elkander zoo gerangschikt, dat zij causaal bij elkaar passen, waardoor wij be grijpen, dat één deel gaat werken ten gevolge van de werking van een ander deel. Bij het psy chische nemen wij waar, dat factoren rnet elkaar verbonden worden, alhoewel zij causaal niets •met elkander uit te staan hebben, naarmate zij samengenomen passen bij een derde. Dit derde noemen wij het „doel”. Men zou eene machine kunnen bedenken, waardoor de op elkander vol gende handelingséénheden na elkaar voor den moet passen) en instincthandèling. De situ atie, waarin de handeling moet passen is in alle gevallen van zeer ingewikkel- den aard, maar dit complex is als geheel aan het dier gegeven op den grondslag van de waarneming van enkele kenmerken. (Bijzondere waarde van enkele kenmerken.) Hierdoor wordt de situatie herkend, maar niet ontleed. Een spin neemt een mug in haar net waar door bijzon dere trillingen van het net. Als men de mug daarentegen in den schuilhoek van de spin brengt, wordt de mug niet herkend, niet aan gevallen, ja de spin vlucht voor hare prooi (Vol- kelt). „Mug in net” is ais complex aan het dier gegeven, door de natuurgegeven gewisheid van saamhoorigheid van één kenmerk met de han deling (de aanval) en hierdoor met de behoefte (voeding). Volkelt spreekt van „complex-quali- teit” van „mug plus net”. Spr. zou van over dreven waarde („Ueberwertigkeit”) van enkele kenmerken willen spreken. Ook de handeling is als schema aan het dier als complex gegeven, zij wordt niet in hare onderdeelen door het dier beheerscht. (Spr. geeft ook hiervan een voor beeld.) de met de oogen opgenomen beelden causaal te i met de smaakwaarneming, welke nooit gelijktijdig met de oogwaarneming kan trachten leiding tot een nieuw psychisch geheel; het dier z i e t als het ware in het vervolg, dat de graan korrels lekker zijn. Van alle dingen, welke eerst de handeling opwekten beperkt het dier dit ver bogen tot één soort van dingen: zelfbeperking in de plaats van het beperktzijn der spin. En deze zelfbeperking houdt in de mogelijkheid om meerdere dingen te leeren onderscheiden, om de handelingen aan meerdere dingen aan te pas sen. Slecht smakende zaadkorrels, die bv. een andere kleur hebben dan graankorrels, worden Inbrekers. De politie te Schiedam heeft een electri- cien en een winkelier uit die gemeente, be nevens een tramarbeider en een timmer man uit Rotterdam aangehouden, die de bedrijvers zijn geweest van verschillende inbraken, den laatsten tijd daar ter stede gepleegd. De laatste inbraak was die bij een bak ker aan de Lange Haven, nu veertien da gen geleden. Er was daar f 11.000 uit de brandkast gestolen. De bakker ontdekte des nachts onraad en de politie, door hem gewaarschuwd, vond in een schoen, door een der inbrekers achtergelaten, f 10.000 van het ontvreemde terug. Dienzelfden nacht heeft een Schiedam- GELDEN BESCHIKBAAR eerste hypotheek op uiterst lijke voorwaarden. N B Deze Bank niet te ver warren met de 15 jaar later even eens te Veendam gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. Gepl. Maat ach. Kap. f 5 839 997 45 en Reserves VERGADERING van den RAAD der ge meente WYMBRITSERADEEL, op DON DERDAG 19 NOVEMBER 1925, des voor- middags P/2 uur. Punten van Behandeling: Punt I. Notulen vergadering 22 Oct. 1925. Punt 11. Ingekomen stukken en mededee lingen. Punt III. Voorstel van B. en Wom de hoogere huur van de „voormalige onderwij- zerswoning” te Oppenhuizen 12 Augustus 1925 te doen ingaan. Punt IV. Verzoek van F. Siegert te Woudsend om een perceeltje gemeente grond aldaar te mogen koopen, met voor stel van B. en W. Punt V. Idem van G. Brouwer te Hom- merts om een perceeltje grasland aldaar ondershands te mogen huren, met voorstel van B. en W. Punt VI. Voorstel van B. en W. tot ver- hooging van de rente der kasgeldleening met de woningstichting „Wymbritseradeel” aangegaan. Punt VII. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs te Goënga en Gauw, om gelden voor de verandering van inrichting van zijn schoolgebouw te mogen ontvan gen, met voorstel van B. en W Punt VIII. Idem van het Bestuur der Chr. Herv. School te Heeg, om dezelfde tege moetkoming te mogen ontvangen voor een cursus voor vervolgonderwijs als over het vorige winterhalfjaar te Tirns is mtge- keerd, met voorstel van B. en W. Punt IX. Idem van P. Jongstra te Heeg, namens het kinderkoor te Heeg, om ge bruik te mogen maken van een lokaal der voormalige openbare lagere school aldaar, met voorstel van B. en W. Punt X. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van verordeningen regelende de samenstelling en den werkkring der Com missies voor de Armenzaken, den Reini gingsdienst en de Strafverordeningen. Punt XI. Idem tot aankoop van grond weg Indijk. Punt XII. Idem tot het aangaan kasgeld leening en aanwijzing bankinstelling waar door den ontvanger overtollig kasgeld moet worden gestort. Punt XIII. Vaststelhng suppletoire kohie ren hondenbelasting en retributie voor hei wegvoeren van faecale stoffen. Punt XIV. Opnieuw voorloopige vaststel ling gemeenterekening 1924. l w.v |C|1 gie. oig iwuea vaa 7c gia. ei; niiiu en gia ai; iwiih «u »vv (An hand vaat «I ««0 Iv vaa aan daim vv wijavlngar «3 Wat blijft nu bij hoogere dieren en den mensch van deze aangeboren vermogens over? Jonge kuikens pikken volgens Morgan in het eerste begin naar alles, naar graankorrels niet meer dan naar zandkorrels, de oogen van andere kui kens enz. Eerst als zij een paar maal graan korrels gepikt hebben, beperken zij in het ver volg het pikken daartoe. Ook hier klaarblijkelijk' een instinct, een natuurgegeven verzekerdhei van samenhang tusschen een bepaalde hande ling en de behoefte (pikken). Maar het ken merk der situatie is vager dan bij de spin. Er is hier gegeven een kenmerk, niet slechts behoo rende bij het werkelijke voedsel, maar bij zeer uiteenloopende dingen. Door de „ervaring” leert het dier het pikken tot het voedsel te be perken. In de plaats van den vasten samenhang tusschen voedsel en handeling, is getreden een nieuw vermogen, samenhangen zelf te maken: ten niet terug gebracht kunnen worden, noch verbinden tot intellect (of erfelijke ervaring), noch tot ma- I chinale reflexen, moeten wij ze als zelfstandige j plaats hebben. En deze verbinding geeft vermogens der dieren beschouwen en t*-l‘~ ze uit hunne ontleding te leeren kennen. I stincten zijn aangeboren zekerdheid van samenhang schen factoren der en bepaalde bewegingen het jn e t een behoefte vast verband staan. Men moet dus tusschen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1