H i MIS5ÖLANCHE Toch goedkoop... doorslechts 25 cent eea ADVERTENTIE batreffeade HUUR, KOOP, VERKOOP, PERSONEEL gevraagd, enz. enz. i 1 200 NIEUWSTU0IN8EN. Qlficliil Oiqiii dar liiniti blik. 42aJAAR6A88 WOEASBAS 18 NOVEMBER 1928 Eerste Bïatl Ro. 14 7 i- AbonnementJper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens grans ge plaatst in de SNEEKER COURANT D 7| VeMchjjBl DINSDAGS m VRIJDAGSAVONDS Uitgaven Brandenburgh Co., £vsin Tolefee* N*> H 0 sioenpremie. nog bijtijds verlaten, doch zonder het kordate I i 3 aan een d 2 8 8 5 5 0 O 5 5 O 8 O 8 2 5 O 0 Het zon voor den rooker een kwel ling zijn als z’n winkelier hem moest, teleurstellen op zijn vraag: Geel MIJ maar f De adviseurs dier Kroon. Wat is de gewone gang van zaken, wanneer' Rsb. opwekte, dat op de begroeting voor den post „Schadeloosstelling Kamerleden” voor 1926 wederom het volle bedrag van f 505.000 was uit getrokken, terwijl een vorig jaar dit bedrag f24.000 lager was, ging zij op informatie uit. Een faculteit voor muziekwetenschap. Dr. D. F. Scheurleer deelde dezer dagen de Avp. mede, dat binnen afzienbaren tijd faculteit voor muziekwetenschap te Utrecht zal gevestigd worden. doen van den gewichtig,en stap een zaak is, waarover wel eens extra goed mag worden na gedacht. aangewezen raadslieden van de Kroon en zoo lang er nog niet-demissionnaire ministers zijn, wordt allereerst hun advies door het Staats hoofd ingewonnen. De ontslagaanvrage van de 4 Kath. ministers zal dus om advies worden gezonden aan den ministerraad. De demissionnaire ministers wo nen de vergadering van den ministerraad, waar in over hun ontslagaanvrage wordt beraad slaagd, niet bij. Het in die vergadering opge stelde advies vormt een leidraad voor de Kroon bij het nemen van een beslissing. Wanneer evenwel het kabinet in de ontslag aanvrage der 4 ministers aanleiding zou vinden om in zijn geheel heen te gaan, dan vraagt vol gens constitutioneel gebruik de Kroon het advies van negen buitengewone adviseurs, welke wij hierboven noemden, nl. van de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, den vice-president van den Raad van State, de voorzitters der drie grootste rechterfracties en ten slotte de voorzitters der drie grootste linkerfracties van de Tweede Kamer, in volgorde van de grootte dier fracties. Aan de hand van deze 9 adviezen stelt de Kroon vast, in welke richting de oplossing van de Kabinetscrisis zal worden gezbeht en wie eventueel tot formateur zal worden benoemd. den Raad van State en van de leiders der groot- ministerie, hun vraagt de Msb. i phia besloten hebben, zich terug te trekken. Velen meenen, dat dan door H. M. de Konin- j gia Ol) lozaïu lange invaliditeit Een oude verordening tegen het dansen. De algemeene raad van het graafschap Sur rey heeft, na kennis te hebben genomen van talrijke klachten, voornamelijk uit orthodoxe kringen, en steunende op een verordening uit het jaar 1751, een algeheel verbod van dansen na middernacht in openbare gelegenheiden uit gevaardigd. Het geheele gedeelte van Londen, dat ten Zuiden van de Theems ligt en waar ruim 1 jA millioen menschen wonen, wordt door deze maatregel getroffen. De ellende in de Drentsche venen. Het moet er wel heel erg gesteld zijn in de Drentsche venen. Gezinnen van 8 a 10 personen moeten bestaan van 510 gulden per week. Nog erger dan dit zijn echter de woningtoestan den, die daar heerschen, tengevolge waarvan de bevolking hevig te lijden kreeg van allerlei ziekten. Een commissie is opgericht om de stak kers te helpen. Het noemt zich Comité voor Zie kenverzorging Veenkolonie Barger-Compas- cuum. Penningmeester is de heer M. J. Ver schoor, Noordsingel 197a, Rotterdam, aan wien al degenen die zich geroepen voelen tot leniging van den nood in die streken, een bijdrage kun nen sturen. Spoorweg en auto. De spoor heeft de oudste brieven, maar het publiek neigt meer en meer naar den autobus. Zoo is liet hier, zoo is het ook in Amerika. De concurrentie is voor de spoorlijnen in Ame rika zelfs niet meer vol te houden. Niet alleen de autobus doet de spoor concurrentie aan, ook de duizenden particuliere auto’s. Op één dag passeerden 14.000 auto’s de brug bij Atlantic City en op een anderen dag telde men 23.000 auto’s op den weg van Philadelphia naar de zee. Met het toenemen van het auto verkeer gaat het spoorwegvervoer achteruit. Ook 't goederenvervoer per auto neemt voort durend toe. De Amerikaansche spoorweg-directies zitten uit den aard der zaak niet stil. Enkele spoor- weg-ondernemingen laten zelf autobussen rijden op trajecten, evenwijdig aan den spoorweg. Deze autobussen doen ook kleine plaatsen aan en brengen de reizigers naar de stations. Andere spoorwegen heffen het verkeer met gewone treinen op zijlijnen geheel op en laten autobus sen loopen. Men tracht aan de moordende concurrentie der autobussen het hoofd te bieden door zelf het nieuwe vervoermiddel te gaan exploiteeren. Een jeugdige heldin. In het Fransche „Journal Officiel” van Maan dag komt onder de lijst van'personen, aan wie een belooning is toegekend voor daden van toe wijding, de naam van een 9-jarig meisje voor, dat haar onderscheiding te danken heeft aan haar moedig gedrag op 29 April, toen zij vijftien personen het leven redde. Op genoemden datum brak tegen midder nacht in het kasteel te Dienay (Cóte d’Or) brand uit. De eigenaar en zijn vrouw vertoefden - --- - lll-lClf twee jongere broertjes en de bedienden in het de agrarische j kasteel achter. Het meisje bemerkte den brand 1L gia. Oi) varna •9 aan aan vim er De 10 pet. korting. gonc] van p|antenhan(jeiaren besloten om op Daar het eenigermate de bevreemding der de a.s.’ Wereldtentoonstelling te Philadelphia, welke in 1926 zal worden gehouden, uit te ko men met een collectie bollen ter waarde van f 100.000. Dr. Morlatt, de president van den Board of 1 Horticulture heeft evenwel gemeend, geen ont- Medegedeeld werd nu, dat de vrijwillige kor- heffing te moeten verleenen Evangelische Maatschappij. In de Harmonie had Vrijdagavond een propa- ganda-vergadering plaats voor de Evangelische Maatschappij. Ds. B. Klein Wassink uit Leeu warden zou spreken over „Beginsel tegenover beginsel” en Dr. J. F. Beerens uit Utrecht over „Onze plicht”. Door het geringe bezoek werd echter besloten dat alleen laatstgenoemde zou spreken. Dr. Beerens begon met er op te wijzen dat de R.-K. kerk niet stilzit in de protestantsche landen, waar ze haar invloed, vaak niet zonder succes, tracht uit te breiden (Duitsche tegen-reforma- tie, Concordaat met Beieren, besprekingen van de Engelsche High Church over hereeniging met Rome, actie der R.-K. in Scandinavië). In Zwe- den zijn er slechts 2000 katholieken op 6 mil- lioen inwoners, toch heeft kardinaal van Rossum er een propagandatocht gemaakt. Hier in Neder land is in de laatste 25 jaren het aantal R.-K. parochies met 170 en het aantal R.-K. geeste lijken met 450 uitgebreid. Door lezingen en con ferenties, door verspreiding van apologetische lectuur, thans ook door de R.-K. universiteit, tracht Rome hier zijn invloed uit te breiden. Ook op maatschappelijk en economisch gebied neemt die invloed toe, met onderwijs en ziekenverple ging worden jaarlijks millioenen gewonnen, welke dienen om de invloed op economisch ge bied uit te breiden. Kerk en wereld staan voor het Roomsch-Katholicisme bijna gelijk, vandaar dat het niet tevreden is met geestelijke invloed, doch de wereld wil veroveren. De kwestie met het gezantschap bij den Paus bewijst dat de R.-K. partij het Roomsche belang gaat boven het nationale. Er moet iets gedaan tegen dit werken. Door het protestantisme zijn aan ons volk groote geestelijke schatten toevertrouwd in den bijbel, de vrijheid van onderzoek, in de wijze waarop wij God dienen, in wetenschap en beschaving. Wij moeten die trachten te verdedigen tegen over ieder, die ze ons tracht te ontrooven, opda. niemand „onze kroon roove”. Wij kunnen ze echter alleen verdedigen als we goed protestar. zijn, dus niet alleen anti-Roomsch, want van ontkenningen kunnen wij niet leven. Wij moeten leven uit de beginselen, welke de reformatie aan het licht bracht. Dit is een protestantsch begin sel bij uitnemendheid: dat wij ons in onze ver houding tot God laten leiden door den geest, Gods, en niet door den menschelijken geest. Wij moeten het durven wagen met den gees van God. Die kan zich op velerlei wijzen open baren, ook in den bijbel en daarom moeten getrouw den bijbel lezen. Dan moeten we luis teren naar de stem van ons geweten, dat ons wijst op onze zonden en fouten. Werkelijk be leven dienen we ons geloof dat Christus ons de weg tot God heeft geopend, dat Hij ons alles geeft wat wij noodig hebben, dat wij gerecht vaardigd worden alleen door ons geloof. Dat is het echte protestantisme en als wij dat zoo voelen, hebben wij een taak als protestanten ook tegenover het Katholicisme. Overtuigde protestanten dienen dan in de eerste plaats kennis te maken met het Roomsch- Katholicisme, men moet Roomsche werken dur ven lezen als bv. Gibbon’s „Het geloof der vade ren”, of „De Stad op den berg”, of de uitgaven van het Geert Groote Genootschap. Men zal dan ontdekken dat er wel mooie dingen in hei Roomsch Katholicisme zitten, veel ook waaraan men zich verwant gevoelt, maar ook veel waar over men als protestant verbaasd staat, dat ons aan profanatie doet denken en waarbij bh, dat geloofszaken zoo kaufmannisch worden op gevat, dat het ons protestanten tegen de borst stuit. O. i. staat bij onderzoek ’t protestantisme hooger dan het katholicisme. Onze taak is voorts het zwakke plantje van het protestantisme in het Zuiden te beschermen, waar de protestanten het te midden hunner katholieke medeburgers vaak ontzaglijk moei lijk hebben. Mooi werk doet de Gustaaf Adolf vereeniging en de Maatschappij tot behartiging van Welstand, die reeds over 1 millioen kapitaal beschikt enz. Maar we moeten niet alleen defensief ook offensief de strijd voeren, wij doen aan de zen ding omdat wij in de superioriteit van het Chris tendom gelooven. Welnu laten wij het protes tantisme verbreiden omdat wij in de superiori teit daarvan gelooven. Al gelooft spr. dat we op economisch gebied niet tegen Rome aan kunnen, daarmee valt het protestantisme niet, „geen aardsche macht begeeren wij,” zeide Luther reeds. Door het getuigenis der hervor mers is eenmaal de tegenstand gebroken, wij moeten ook durven getuigen. Wij moeten op houden met onze onderlinge twisten als pro testanten, want dat maakt Rome sterk. Veel vormigheid is de vrucht der protestantsche geestesvrijheid, doch bij alle schakeering is er iets dat wij protestanten allen gemeenschappe lijk hebben, en daarop dienen wij ons te stellen bij onze strijd tegen Rome. Stockholm heeft ons bij groote verscheidenheid toch een treffende eenheid doen zien, alle schakeeringen troffen elkaar aan de voet van -het kruis. Richten wij ons op wat ons protestanten samenbindt dan kunnen wij eendrachtig strijden tegen Rome. Bij die taak is bereid te helpen de Evangelische Maatschappij, die in 1853 is opgericht en zich ten doel stelt de handhaving van het protes tantsch karakter van ons volksleven. In enkele jaren is zij van 4000 tot 10.000 leden gestegen, doch hier in Friesland ontmoet zij nog niet de sympathie, welke zij verdient. In Sneek telt zij nog maar 13 leden. Spr. wekt op tot aansluiting. Tentoonstelling van schilderijen enz. De bekende schilder en etser J. M. Graadt van Roggen uit Bergen zal hier Dinsdag, Woensdag en Donderdag een tentoonstelling houden van Emigratie naar Groot-Brittannië. Daar in ons land het tekort aan boerderijen steeds grooter wordt, is meer dan eens de vraag gesteld, of niet boerenzoons met hun over ’t geheel degelijke vakkennis in groepen zich zou den kunnen vestigen in Engeland, waar de boerderijen veel goedkooper gepacht of gekocht worden dan hier. Bovendien zou een vestiging in Engeland groote voordeelen hebben boven emigratie naar een veraf gelegen land, waar kli maat, bevolking, maatschappelijke toestanden etc. in den regel sterk van die in West-Europa afwijken. Het platteland in Groot-Brittannië lijdt bovendien onder een groot tekort aan werkkrachten, zoodat uitgestrektheden goede grond of niet, of onvoldoende bebouwd worden. Ook wordt in Engeland de bodemcultuur niet met *zooveel kennis van zaken gedreven als bij ons en zouden onze boeren dus hierom alleen reeds een grooten voorsprong hebben. Al deze omstandigheden pleiten voor emigra tie naar dit beloofde land. Er zijn echter, aldus het Hbl., groote en waarschijnlijk onoverkome lijke bezwaren, die de emigratie in den weg staan. Vele Engelschen verwachten nog steeds, dat de toestanden zoodanig zullen veranderen, dat weer een grooter deel der bevolking op het platteland 'een bestaan zal vinden. In verband' hiermee staat de Engelsche regeering niet toe, dat vreemdelingen werkzaamheden komen ver richten, die evengoed door Engelschen kunnen worden gedaan. Er is echter nog meer. In tegenstelling met andere landen is in de laatste 50 jaren de bodemcultuur in Engeland niet tot ontwikkeling gekomen. De toestand aldaar ten plattenlande wordt gekenmerkt door een landbouwende bevolking met weinig vak kennis, die de groote voordeelen van de coöpe ratie nog steeds niet voldoende begrijpt; door hooge tarieven voor het vervoer, door slechte woningtoestanden, door ongunstige rechtsver houdingen, kortom door verwaarloozing van alles, wat noodig is om een gezonde ontwikke- *n Nice en hun dochter Renée bleef met haar en na schilderijen, etsen, houtsneden en teekeningen en wel in het Gerechtsgebouw. De naam van dezen hoog aangeschreven kunstenaar waarborgt dat wat er getoond wordt zeer zeker de moeite waard is. Antony v. Leeuwenhoek-film. De heeren J. C. Mol en Dr. W. H. van Seters hebben in 1924 de Antony van Leeuwenhoek- film vervaardigd, een film genoemd naar de uit vinder van de microscoop, den man die nu 2. jaar geleden de vrijlevende oerdiertjes in het zoete water ontdekte en beschreef. Met zijn primitieve microscoopjes heeft hij verbluffend nauwkeurige waarnemingen gedaan en de sa menstellers der film hebben, gebruik makend van het moderne hulpmiddel der micro-cinema- tografie, getracht een voor ieder duidelijk beeld te ontwerpen van de tallooze micro-organismen, die van Leeuwenhoek het eerst heeft gezien, af- gebeeld en beschreven. Deze film heeft een dub bel doel, in de eerste plaats wil zij de aandach vestigen op leven en werken van den grooten Nederla-nder uit de zeventiende eeuw, in de tweede plaats belangstelling wekken voor de wereld van het microscopisch kleine. Zoo wor den vertoond historische bijzonderheden uit van Leeuwenhoek’s leven, zijn microscopen; daarna krijgt men filmopnamen naar kristallisaties van aluin enz. van de oerdiertjes en bacteriën, hun beweging, stofwisseling enz. Van de hooger be werktuigde dieren worden getoond bijzonder heden uit het leven van de zoetwaterpoliep, de raderdiertjes, watervloo, waarvan Leeuwenhoek 't kloppende hart reeds waarnam, het roeipoot- kreeftje. Een van Leeuwenhoek’s belangrijkste waarnemingen betroffen de zaaddiertjes van verschillende dieren. Op de film worden die van kikvorsch en stier getoond. De film eindigt met een aantal goed geslaagde opnamen van den bloedsomloop bij verschillende dieren. Maandag 23 Nov. a.s. komt deze buitenge woon interessante film hier op initiatief van hei departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen en het Natuurkundig Ge nootschap in de Harmonie Sperkhem. Men zie de adv. in ons volgend nr. Psychometrische séance. Men schrijft ons: Wij vestigen de aandacht op de advertentie omtrent de psychometrische séance door mevr. Schiferli, Vrijdag a.s. in Café Nienhuis te geven. Door het publiek kunnen voorwerpen worden medegenomen, vroeger aan overledenen behoord hebbende. Mevr. Schiferli neemt een voorwerp in de hand, krijgt dan indrukken en vertelt karaktereigenschappen, ziekteproces enz. van den vorigen eigenaar. Ook beschrijft zij in telligenties, die zich manifesteeren, door haar gezien worden en beschreven, zoodat gewoon lijk iemand uit ’t publiek daaraan de overledene herkent. Velgen» Abenn* tegen engelMken ws 2UÜÜ Medegedeeld werd nu, dat de vrijwillige kor- heffing te moeten verleenen van de desbetref- ting van 10 pet. op de schadeloosstelling der fende invoerbepalingen. Anderzijds achtte de Kamerleden niet meer wordt toegepast. De laat- Bond het niet gewenscht, de planten anders dan ste maanden ontvangen de Kamerleden het volle met kluit te verzenden, aangezien in dit geval bedrag, slechts verminderd met de 3 pct. pen- niet gewaarborgd zou zijn, dat de inzending aan het gestelde doel een goed beeld te geven van de Nederlandsche kweekkunst. zou vol doen. Thans verneemt de Tel. dat naar aanleiding! één of meer ministers, doch niet het geheele van deze beslissing de Nederlandsche deelne- ling in de hand te werken. Wel wordt in hun ontslag hebben ingediend? mers aan de Wereldtentoonstelling te Philadel-den oorlog groote aandacht aan <1- -- - - vraagstukken geschonken, doch een achterstand Pas> toen de eerste verdieping reeds in lichte- van tientallen jaren kan niet in een kort tijds- 'aa’e stond. Zij wekte onmiddellijk haar broer- bestek worden ingehaald. Bij deze bezwaren tjes, die in de kamer naast de hare sliepen, komt, dat voor een vestiging als boer in Enge- holde daarop naar boven en waarschuwde de land een niet onbelangrijk kapitaal noodig is; bedienden. Allen konden het brandende gebouw voor bedrijfskapitaal moet een bedrag van on- n°g bijtijds verlaten, doch zonder het kordate geveer f450 per H.A. noodzakelijk worden ge- gedrag van Renée zouden zij wellicht in de acht. Het is dus duidelijk, zegt het blad, dat het vlammen zijn omgekomen. gld. ingeval «ua eva>- |C() U|don binnen S0 d >vv De gezonken duikboot. De Engelsche duikboot M 1 is gezonken op een plaats, waar de zee minstens veertig vade men diep is; altijd is nog niet vastgesteld, waar de boot ligt. De M 1 nam aan duikbootoperaties deel en werkte in vereeniging met andere duik- booten, uit Portsmouth, Portland en Plymouth, met zeevliegmachines uit Portland samen, ’s Morgens stond er in het Kanaal een zware zee en een sterke Oostenwind, doch de lucht was tamelijk helder, terwijl over het algemeen, toen de duikboot uitvoer, de toestand niet van dien aard was, dat het houden van oefeningen moest worden afgelast. Tegen den avond werd het weder kalmer. De chef van de Britsche marine heeft aan de Evening Standard verklaard, dat alle hoop op redding van de 69 personen, die zich in den gezonken onderzeeër bevonden, moest worden opgegeven. De watervliegtuigen, welke naar den onder zeeër hebben gezocht, zijn teruggekeerd. Vol gens deskundigen is het water op de plaats, I waar de onderzeeër yolgens. geruchten zou zijn I gezonken, zoo diep, dat de wanden onmogelijk I op die plaats den geweldigen waterdruk zou- I den hebben weerstaan. Bovendien is de bodem I daar zoo rotsachtig, dat het schip ongetwijfeld I zou zijn lek gestooten. Daar evenwel geen olie- I vlekken aan de oppervlakte komen, zou dit een bewijs zijn tegen de onderstelling, dat de M 1 i op bedoelde plaats is gezonken. I De bemanning in een duikboot als de M 1 F kan slechts 36 uur in leven blijven zonder lucht- I toevoer en deze 36 uur zijn verstreken. I Tragische bijzonderheden worden gepubli- l ceerd over de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. De commandant was in December van het vorige jaar getrouwd en eenige weken geleden is zijn vrouw moeder geworden. De jonge vrouw van een der andere officieren ontving de treurige mare langs draadloozen weg, toen zij naar de radio zat te luisteren. De vrouw van een onderofficier deelde aan een journalist mede, dat haar man herhaaldelijk ver teld had, dat er op vorige tochten van de M 1 nog wel eens een en ander haperde. Zij vond het altijd verschrikkelijk, haar man met die boot te zien vertrekken, omdat zij de M 1 niet als volkomen veilig beschouwde. Hier- ttan zeide zij evenwel nooit iets tegen haar man, omdat zij hem niet wilde ontmoedigen. ffld. Ol, «eaUee van TC giet. Üi) «erüee Ch gia oi) «erliee vaa Ma hand, vaat of «ag »d was aan daim vv vifevingei Velen meenen, dat dan door H. M. de Konin- j Dit geldt niet alleen voor de inzendingen der gin het advies wordt gevraagd van de beide kweekers, doch ook voor de verdere Neder- Kömervoorzitters, van den vice-voorzitter van landsche deelneming, met name de Indische in zending, welke in het Commercial Museum zou ste Tweede Kamerfracties. Dit is echter niet worden ondergebracht. Voor deze inzending juist i hadden verschillende vooraanstaande Neder- De ministers zijn toch op de eerste plaats de I landsch-lndische concerns reeds hun steun toe gezegd, terwijl ook van officieele zijde mede werking zou worden verleend. Een gedeelte der geëxposeerde collecties zou na afloop aan het Commercial Museum worden aangeboden. Dit gaat thans natuurlijk niet door. Ongevallen. Vrijdag is de heer T. J. van Beurden, ambte naar bij den Raad van Arbeid te Rotterdam, lijdelijk geplaatst te Oudenbosch en belast met het toezicht op de uitvoering der Ouderdoms- en Invaliditeitswetten door schippers tijdens het drukke scheepvaartverkeer in het bietenseizoen van West-Brabant, op het station Oudenbosch door dén trein, komende uit Rotterdam, gegre pen en vermorzeld. Hij wilde zich met dezen trein naar Roosendaal begeven en denkende, dat deze op het 2e perron zou stoppen, stak hij de le lijn over. Een der voorwielen van de locomo tief brak hem de ruggegraat. B. was op slag dood. Hij was 59 jaar oud, gehuwd en vader van eenige kinderen. Mevr. O. uit Beek, die Donderdag door de auto van den heer S. uit Roermond is over reden, is aan de bekomen verwondingen over leden. Het 13-jarig dochtertje van mevr. Jansen te Velp was bezig met het schuieren van een kleedje op een plat dak, waarin een lichtraam is aangebracht. Plotseling gleed zij uit, viel door het lichtraam circa 4 meter naar beneden, kwam op het spatbord van een auto terecht en daarna op den grond. Met zwarë kwetsuren werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is levensgevaarlijk. Een mijnramp in Zuid-Limburg. Zaterdagmiddag is op de mijn „Oranje Nassau 1” bij Heerlen een ernstig ongeluk gebeurd. Kort na het wisselen van den dienst om circa half 3 waren de mijnwerkers gebroeders H. en J. Somers en J. Moonen bezig aan het stutten van een mijngang, waarvan het houtwerk erg vermolmd was. Terwijl zij dat deden, stortte plotseling het gesteente van dezen gang over circa 15 meter in. De drie personen werden door de steenmassa ■bedolven. De gebroeders Somers waren direct dood, Moonen had zich weten te grijpen aan een stuthout, zoodat het gesteente niet in zijn volle zwaarte op zijn lichaam terecht kwam. Deze laatste kon met den toegesnelden opzich ter nog even praten, doch toen men er in ge slaagd was, hem vrij te maken en van de plaats des onheils verwijderde, bleek ook deze arbeider inmiddels overleden te zijn. Alle drie waren woonachtig te Voerendaal. De gebroeders Somers waren resp. 49 en 52 jaar oud, en 21 en 23 jaar in genoemde mijn werkzaam. Moonen arbeidde bovengronds, doch was toevallig als noodhulp in de mijn. Laatstgenoemde laat een vrouw met 10 kinde ren achter. Onmiddellijk, aldus meldt de £rt„ werd het staatstoezicht op de mijnen en de hulpofficier van justitie gewaarschuwd. Deze stelden een onderzoek in. Om tien uur Zaterdagavond waren twee der lijken vrijge maakt en naar boven gebracht. De geheele mijnstreek is onder den indruk van het ernstige mijnongeval. Eerst reeds Vrij dag was er een doodelijk ongeluk in de Staats mijn Wilhelmina, waar Stegner uit Voerendaal, vader van vier kinderen, het leven liet. Thans weer de gebroeders Somers en Moo nen, eveneens uit dit dorpje. Jos. Somers, die 49 jaar is, laat 6 kinderen achter, terwijl zijn broer, de 52-jarige M. H. Somers, eveneens va der van 6 kinderen was. Drie en dertig kinderen uit Voerendaal zijn door ongelukken, hun vaders overkomen, in zeer korten tijd vaderloos geworden, daar nl. ook de mijnwerker Gerards, die geruimen tijd geleden in de Staatsmijn Wilhelmina werd ver wond een dubbele beenbreuk kreeg en na lang durig lijden thans ook is overleden. De kermis, die juist zou beginnen, is door den burgemeester afgelast. Naar de Crt. verneemt, is het een dier onge vallen, die bij den mijnarbeid nu eenmaal niet te vermijden, zijn. Het gesteente moet plotseling gebroken zijn; de betimmeringen bleken geheel in orde. De bezuiniging bij de post. Naar men aan Msb. mededeelt, is aan een aantal commiezen der posterijen en telegrafie beneden den 28-jarigen leeftijd door den direc- teur-generaal gevraagd of zij in aanmerking wilden komen voor overgang bij het dienstvak belastingen. Dit, gevoegd bij het feit, dat in principe besloten is om in de eerste jaren vermoedelijk een 10-tal geen surnumerairs in dienst te nemen, wijst er op, dat het in het voornemen van de postadministratie ligt, om het aantal hoogere ambtenaren bij posterijen en telegrafie belangrijk te verminderen. Geen Ned. inzending naar Amerika. Zooals wij reeds meldden, had de Nederl. om op IIEDWE SNEEKEH COÜRAJJT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAOEEL De stormramp. In de gemeente Zeeland (Noordbrabant) is de oogst-, meubilair-, vee-, fruitboomen- en be drijfsschade geschat op f31.644, welk bedrag reeds is uitgekeerd. De schade aan behuizingen en schuren is geschat op f 179.525, waarvan reeds is uitgekeerd ongeveer f71.888. Alle uitkeeringen die van de bouwschade geschieden naar gejang van den stand van her bouw of herstelling worden ter plaatse ge daan door het dagelijksch bestuur van het pro vinciale comité onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin in Noord-Brabant. De getroffenen worden zonder aanzien des persoons ten spoedigste geholpen, mits zij zelven voor hun deel medewerken. Velen zijn klaar, anderen’ voor drie-vierde, de helft of één-vierde; met de aanbestedingen gaat het geregeld door, en met stelligheid is aan te nemen, dat behoudens niet te keeren belemmerende factoren, over drie maanden het volkomen herstel op zijn minst in eer nabij verschiet zal zijn. Een en ander is ook toepasselijk op Langen boom, waar de voor ’n groot deel verwoeste R.-K. kerk buiten beschouwing gelaten de omvang der verwoesting niet zoo groot kon zijn, en het herstel alzoo spoediger zal zijn voltooid, met inbegrip van dat van de openbare lagere school, die de volgende -week in gebruik geno men wordt. Daar zijn de cijfers aldus: schade aan oogst, meubilair, vee, fruitboomen en bedrijf in totaal ongeveer f 16.000, reeds geheel uitgekeerd; schade aan huizen, huizen met schuren, schuren alleen, uit te keeren in totaal f43.315, uitgekeerd f 27.463. De taxateurs hebben hun werk kosteloos ver richt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1