EET MEER CHOCOLADE REEPEN MissBlanche Wfirliil OrQin to liBiiiti Sint Vezwhgai 1 EET DAN voor slechts _Jkrac® fflEUWSTLIDWaEN IN G EZON D EN M E D ED EE LI N G KN - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL rzWlTSERS pCHacaLADE - F» ECONO\ WOESSDAM 30 DECEMBER I»S15 42» JAARPASS £®mts Bifid ■o. S& V^'e/’js t enkenc/ UIFSDAÊ4& VRUDAGbA VQVD8 Brandenbürgh Co., Sr'J. Tdsfeas Uth <50. 'S morgens om 11 en 'S middags om A üur, wanneer de maag begint te vragen, k neemt de arbeidskracht af; Si - IKft gid- vutfM v&n gid. MJ »"Hh Zfl w*' Mn baad. v»«t Mg lv dbe mb dafZB. w" gid MJ mtIIm tu sse wijrónger. De spreuk, die ieder Rooker in zijn wapen voert, luidt Geel MIJ maar gld. iugsvfci vsk •»•»- Ütden binnen 80 d. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiên9 ct. p. regel.’ Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens grans ge plaatst in de SNEEKER COURANT Maakt sens kennis met Miss Blanche „Royal”. LEMMER. De mis een dogma of een Sinterklaas maakt. Voor ons ligt in de Kerstgedachte besloten de godde lijke waarheid dat in die oude, ineenstortende beschaving ’n nieuwe in doeken gewikkelde ge reed staat, die van ons eischt de daad der strijd baarheid, want de heilige levenswaarheid wordt niet verwezenlijkt buiten den menschelijken wil. Zoo eischt Kerstmis een strijdend proletariaat dat weet wat het wil en wil wat het weet. •Tegen een arbeidersklasse die van binnen uit gewapend is, en waarin de nieuwe wereld leeft, zal het kapitalisme het moeten afleggen, tegen de arbeidersklasse die de wanhoop heeft ge kend maar nu ook de hoop kent en het verlan gen naar de nieuwe wereld van de internationale van den geest. Con Amore heeft gedurende het verdere van geplaatst. meer gebruikelijke installaties heeft de hier boven beschrevene velerlei voor. Afgezien nog van het feit, dat bet water met den minsten weerstartd kan worden uitgeslagen en met gering krachtsverbruik veel water r een stortzee schroef, die tusschen( werden de drie mannen plotseling van het dek weggeveegd en tengevolge van de hooge zeeën was het onmogelijk, een poging tot redding te doen. Aangezien de kapitein door dit verschrik kelijke ongeluk zonder stuurlieden was geraakt, besloot hij naar Rotterdam terug te keeren, te meer, daar een andere matroos terzelfdertijd tegen de verschansing was geslagen en een been had gebroken. Bij aankomst te Rotterdam is de man door de rivierpolitie naar het groote ziekenhuis overgebracht Hij is 26 jaar oud, ge naamd G. Kruger en afkomstig uit Balga (Oost- Pruisen). De naam van den eersten stuurman is W. C. Heijdorn, 42 jaar, afkomstig uit Hamburg, u J --- •-=-->- - stuurman was W. B. Hensmans, 29 jaar, onge- heele linie modgrniseering zou kunnen vol gen. In ’t begin van het thans ten einde spoedende jaar achtte men nu, het einde loos bemalingsgesukkel moede, het oogen- blik gekomen, waarop het moderniseerings- ideaal zou kunnen worden verwezenlijkt. Immers de voorwereldlijke windmolens wa ren aan zwaar onderhoud toe en de kabel van het Provinciaal Electrisch Bedrijf was reeds tot dicht bij het waterschap gelegd. Onder voorlichting van ir. Machwirth van het P. E. B. werden nu besprekingen gevoerd en berekeningen gemaakt, die er ten slotte toe leidden, dat door deskundi gen van de N. V. „Het Landbouwhuis” te Sneek plannen voor een volledige electri- sche bemalingsinstallatie met gebouw wer den ontworpen en door dezelfde vennoot schap de machine-installatie daarin werd NIEUWE SNEEKER COURANT Het nieuwe Pompgemaal van den „Grooten Noordwolderpolder”. Onder de grootst denkbare ongunst van weer en wind had Donderdag j.l. in allen eenvoud een plechtigheid plaats, die zoo wel uit technisch als waterstaatkundig oog punt op ruimere schaal bekendheid ver- omhulsel zijn de beide electromotoren met op- en dependenten geplaatst. In afwijking vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onder- n.l. van de normaal gebruikelijke door de wijswet 1920. bijbehoorende overbrenging veel plaats ver slindende motoren met horizontale as zijn hier, als geheel nieuwe constructie twee electromotoren met verticale as gemon teerd. Direct aan deze beide naar beneden verlengde verticale motorassen zijn -de as sen van twee eveneens verticale schroef- polderpompen elastisch gekoppeld. De beide electromotoren van respectie velijk 30 en 40 P.K. loopen uiterst lang zaam, hebben pompen ter capaciteit van respectievelijk 30 a 35 en 40 a 45 M3. wa- terverzet per minuut bij een maximale op- voerhoogte van 2.20 M. en zijn van het fa- in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Ier” te Oudega in October 1918 door brand brikaat E. M. F. Dordt. I drie man van het schip overboord geslagen en heeft gevonden, maakte nu het polderbe- De beide polderpompen maken een toe- verdronken. Twintig mijl ten Zuid-Westen van stuur een dankbaar gebruik, om hem door rental van 285 per minuut en zijn in zooge- het Haaks vuurschip waren de eerste en tweede dient. Juist een eeuw is verloopen sjnds voor het vervenen der gronden rond Oudega (H. O. N.) en Nijega het octrooi werd verleend en de winning werd moge lijk gemaakt der 950 H.A. vruchtbaar gras land, die thans voor bemalingsdoelfinden in het waterschap „de groote Noordwol- derpolder” zijn vereenigd. Onder werking van het in 1836 ingevoerde veenpolder- reglement werd met de verwijdering der veenlaag stelselmatig voortgang gemaakt, en in 1868 met succes het ontginningswerk geheel tot voltooiing gebracht. Met deze gedaanteverandering van den bodem hield nu ook de administratieve inrichting van dit grondencomplex gelijken tred en werd de „Veenpolder” van voorheen tot „water schap” bevorderd. In het verloop zijner geschiedenis in den nieuw verkregen rang heeft dit waterschap in 1915 een periode van innnerlijke beroe ring doorleefd. Tegen de toenmaals ge maakte plannen tot vereeniging met het waterschap „Woudsend” kwamen n.l. velen der betrokkenen zoo heftig in verzet, dat na veel actie der ingelanden de totstand koming der waterschapscombinatie „De Drie Gemeenten” werd belet. Tot eind 1918 hebben vier windmolens („Vooruitgang”) te Kolderwolde, („Hoop” en „Hersteller”) te Oudega en („Vol tooiing”) te Nijega met de natuurelemen ten als krachtbron in de bemalingsbehoef- ten moeten voorzien. Hun onvoldoend be- malingseffect, vooral bij grooten regenval en geringe windkracht, deed echter reeds lang den wensch uitgaan naar een bema- lingsmethode, die onafhankelijk van het grillige windelement op elk gewild oogen- blik het overtollige polderwater naar be hoefte zou kunnen wegwerken en volledige beheersching der waterregeling zou geven. Van het ontijdig einde, dat de „Herstel- kan worden verzet, is de toegankelijkheid van het pompapparaat een niet te onder schatten voordeel in geval van herstel. De afwezigheid van een vacuumpomp werkt een uiterst beknopte opstelling in de hand, -1-1 - „_t centrale gemaal door den aannemer T. van Hout te Balk voor slechts f 7900 kon worden gebouwd. De sterke vermindering van het aantal slij tende deelen door onnoodig worden van voordrijfwerk, tandwielen enz. enz. doet niet alleen de aanschaffingskosten belang rijk dalen (f 12.000), doch beperkt mede de kosten van onderhoud en komt aan de be drijfszekerheid in hooge mate ten goede. Te zamen met de f7500, die voor den provin cialen kabel moest worden betaald, staat dus dit centrale bemalingsapparaat, dat in een ruimte van 12 M2. is gehuisvest, alle IK gld* Mj Mrife» *3 «on md vinger den avond een aantal muzieknummers gegeven ui. Sancta Notte, Wiegelied, Ave Maria en der Wanderer. Een duo, de dames D. Zijlstra en A. v. d. Veen-Leeninga, zong Herbstlied, Wenn ich ein Vöglein war, De Nacht en Lente, terwijl voorts eenige tableaux ontworpen door den heer Alb. Hahn Jr. „De Kerstklok in onze dagen” en „Wat wij van het Kerstfeest maken” werden vertoond. Zoowel de prestaties van het duo. van Con Amore en Morgenrood als de tableaux verwierven een hartelijk applaus van de zeer tal rijke aanwezigen. De heer F. Sikkes sloot met een opwekkend woord. Beroep ongegrond verklaard. Gedeputeerde Staten hebben ongegrond ver klaard het door het bestuur der Nederlandsch Hervormde School te Wons ingesteld beroep tegen het besluit van den gemeenteraad van --1 van 27 Juni jl„ tot vaststelling van de aan genoemd bestuur over 1923 toekomende X.an de IOrma?1 gebruikelijke door de wijswet 1920. De gemeenteraad had bij die vaststelling, vergoeding geweigerd voor een onderwijzeres in de nuttige handwerken, omdat deze onderwijzeres niet een volgens de wet be voegde leerkracht is en art. 101, lid 9, der wet slechts voor wettelijk bevoegde leerkrachten moet geacht worden te zijn geschreven. Storm. Woensdagnamiddag is te Rotterdam in de haven teruggekomen het Duitsche motorschip „Frithjof”, dat Maandagavond vertrokken was uit Hoek van Holland, met bestemming naar Odense (Denemarken). Tijdens het stormweer gevoelige plaat, waarna onder deskundige voorlichting gelegenheid tot bezichtiging wordt geboden. Bij ontwerp en uitvoering is alles be tracht wat op bouw-, aanschaffings- en onderhoudskosten maar bezuiniging kon brengen en is de geheele bemaling op één punt gecentraliseerd, waarheen duikers en breede tochtslooten het polderwater leiden, op een waterstandspeil, dat 2.20 verschilt van dat der aangrenzende boezemgracht. Door het toepassen van een geheel nieuwe pompmotorenconstructie is men er verder in geslaagd, de afmetingen van hef pompgebouw tot der daar voor als nor maal geldende terug te brengen en mits dien ook de bouwkosten evemjgdig te ver kleinen. Op slechts 12 M-’. oppervlak zijn hier - Hoewel het Prov. stoomgemaal alhier nu hoog- en laagspanningsruimte en machine-/ reeds 16 etmalen in volle werking is, blijft de afdeeling als het ware gecomprimeerd, waterstand in Frieslands boezem nog steeds zonder dat één dezer onderdeden technisch hoog. Was echter het gemaal er niet geweest, daardoor in inferieure conditie is gebracht, dan zou de waterstand 35 c.M. hooger zijn, en Aansluitend op de bovengrondsche pro- het er dus zeker niet best in het bizonder voor vinciale hoogspanningsleiding Harichvele laag gelegen staande boerderijen, uitzien. Nijega treedt een kabel met een spanning van 10.000 volt de hoogspanningsruimte binnen, die daar via een transformator op r de vereischte verbruiksspanning wordt te- het verzoek van den'raad der gemeente Hemê- ruggebracht. Vanaf de laagspanningszijde lumer Oldephaert en Noordwoide, het presentie- van den transformator takt nu dejeiding geld voor de leden van dien raad met ingang tZZ ztrrkt: 22? :z'A van 1 januari 1926 verhoogd van f4 tot f 5 per de laagspanningsruimte voert. Naast lid en per vergadering. bij Irtsnü- 711(1 X lt Kritefeest. Freedtojoun (le Krystdei) wier it feest for de Krite Snits fen it Seiskip -for Fryske Tael- en Skriftekennisse. Daedlik al by it ynkommen yn ’e seale wier soks to merkbiten. Amicitia wier feeslelik forsierd, in pear moaije blomstikken stiene op ’e Bistjürstafel. En it wier sa drok en sa fol det men lang net alle ljue in plak jaen koe. en in diel werom stjürd wirde moast. Do't op it lést, in lytse 500 man plak hiene iepené de foarsitter de hear A. Postma de gear- komste mei in wird fen wolkom, hweryn er de oanlieding ta it feest it 75-jierrich bistean fen ’e krite oanhelle. Hy bitocht dêryn de ljue, dy’t de saek hjir foar 75 jier opset hiene, foaral Dotiwe Hansma waerd bitocht om't hy hast 50 jier in warber lid fen ’e Krite west hie. Fierders de ljue dy’t yn 1895, nei’t de Krite in hiel skoft slept hie, de saek wer oan it róljen brocht hiene. len fen hjarren de hear Mr. A. S. Miedema to Haerlim, waerd bineamd ta eare-lid. Oan ’t slot lies er in brief foar fen it eare-lid fen e Krite de hear Dr. J. L. Chaillet, dy’t in moaije eare-peinje stjürd hie for it archyf. Dêrnei krige de hear R. W. Canne tit Amster dam it wird, dy’t yn in koarte, moaije rede de ljue fiele liet hwet it Frysk for hjarren is en hwet in moais der yn it Frysk skreaun wirdt. Hy trune de ljue tige oan mear Frysk to lézen. Dêrop spriek de foarsitter fen it Haedbistjür dr. S. M. Cuperus ut namme fen it Seiskip en de hear G. Tuinstra üt namme fen *e krite Ljou- wert. Allebeide hawwe in moaije blommekoer oanbean. En do gyng ernliks rt doek op for it stik dat Schuitmaker for dizze joun makke hie: .„Fryslans Eare”. It foarste diel is frijwol krekt gelyk oan Fryske Klanken dat fen ‘t simmer hjir by de feesten opfierd waerd. Yn in twade diel wirdt de Krite Snits hildige for alles hwet hja tor it Frysk dien 'hat. It wier in sukses fen it bigjin oan it ein, it wier alles like moai: it sizzen fen hjar rollen troch de haedfiguren, sang en spel fen ’e groe pen, it dounsjen fen Moarntiid, de sang fen it dubel-kwartet. it opkommen fen inkelde typen til ’e toanielwrald. Allegearre krigen hja in tige hertlik applaus. Oan it slot waerd de skriuwer Schuitmaker hildige troch it oanbieden fen in skilderstikje fen ’e Snitser Mar, en brocht de foarsitter tank oan alle meiwifkers, ek oan ’e ünsichtbre krêf- ten efter ’e skermen en, yn ’e souffleursbak. Det der do noch omraek dounse en skotse is kin men fen tinken wol hawwe. It hat in moaije joun west dy’t de krite fêst tai fen nije leden bisoargje sctl. Pater Brandsma. In de R.-K. kerk alhier is Zondagmorgen een Pontificale H. Mis opgedragen en ’s namid dags een Pontificaal Lof door pater Brandsma, geboren alhier, benoemd apostolisch prefect van Oeganda. Beide keeren was de kerk overvol. Jubilea. Men meldt ons: 3 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer D. Ligthart als magazijnbediende in be trekking kwam bij de fa. C. Stockmann „Het Hooghuis”, waar de jubilaris sijjds dien in ge trouwe plichtsbetrachting steeds in dezelfde functie gewerkt heeft. Eveneens zal Mej. C. v. d. Meulen dien dag 25 jaar bij dezelfde zaak als dienstbode werk zaam zijn geweest. De receptie wordt gehouden in „Het Hoog huis” op Zondag 3 Januari 1926 van 122 uur. Het" zal dien dag de jubileerenden stellig niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Kerstavond S. D. A. P. en Instituut voor Arbeidersontwikkeling. In de Harmonie werd Vrijdagavond boven genoemde Kerstvergadering gehouden. Na een openingswoord van ds. Banning zong Morgen rood eenige liederen, nl. Schaemt U niet ’t ar moedig schijnen, Heilig is de Heer, Hemelhuis en Yn d’ iere moarn. De kerstrede werd gehouden door ds. G. K. v. d. Horst van Deersum. De heer ds. v. d. Horst wees op het verband, dat tusschen Kerstmis en het socialisme mag worden gelegd, wanneer wij de Kerstgedachte niet in eng-Christelijken zin nemen maar in dezen: dat het nooit zoo donker kan zijn of de duisternis bergt een onvergankelijk licht. Het feest dat de vóór-christelijke mensch in deze dagen vierde, was de uiting van blijdschap als de kortste dag voorbij was, als dus ’t leven op- Ter bijwoning der officieele oplevering en in bedrijfstelling van een en ander kwa men nu waterschaps-autoriteiten en genoo- digden in het nieuwe gemaal bijeen. Troos teloos was de aanblik der ondergeloopen landen, die op den weg er heen werden doorkruist en verpïitrustpnd hoog de wa terstand in de polders w'aarin zelfs continu malen weinig verbetering bracht. Angst wekkend dicht naderde ook de golvende branding der Fluessen onder de zweepsla gen van den storm de kruin van den dijk, die dit woelwater beteugelt. Van onrust bij de bewoners was echter weinig of niets te bespeuren, door het vertrouwen op Taco- zijl dat voor al te rampzalige gevolgen be- zoödat iV casi? het hoedt. Tusschen Oudega en Nijega verheft zich halverwege een door den overmatigen regenval bijna onbegaanbaar geworden boezemdijk, een gloednieuw, 4 M. breed en 3 M. diep steenen gebouwtje, dat slechts na een moeizamen baggergang door den door weekten toegangsweg kan worden bereikt. Als zich aldaar allengs bij den water- schaps-voorzitter, den heer IJ. Boersma (Oudega), en den secretaris, den heer H. Stoffelsma (Balk), de vice-voorzitter, den heer S. Martens (Oudega) en de overige bestuursleden, de h.h. K. Bosma (Nijega), onkosten incluis voor ruim f27.000 te boek. M. v. d. weg (Kolderwolde) en A. Land man (Koudum), hebben gevoegd, heelt in Leeuwarder Courant, tegenwoordigheid van ir. Machwirth van LEMMER. De passagiers van de Holland— het P. E. B„ persgenoodigden, aannemer, Friesland-lijn, die Vrijdagmorgen vroeg te_Lem- toezichts- en bedieningspersoneel (de hee- mer aankwamen, hebben een eigenaardige reis ren S. de Boer, veldwachter-opzichter en R. gehad. Door het ijs zijn zij niet alleen veel lan- Visser, bemaler), bij monde van ir. H. W. ger van Amsterdam onderweg geweest dan ge- Bos, van het Landbouwhuis te Sneek, de woonlijk, maar bovendien kon de boot de ha- overdracht der installatie plaats, die door ven niet bereiken. 600 M. uit de haven liep de den voorzitter met een woord van dank boot in het ijs vast. De passagiers een 300- wordt aanvaard en officieel in bedrijf ge- tal verlieten onder geleide van het personeel steld. daarna de boot en zijn te voet over ijs naar Na beëindiging der officieele toespraken Lemmer getrokken, vanwaar zij met een extra werden de aanwezigen vereeuwigd öp de tram verder werden getransporteerd. LEMMER. 28 Dec. Zoo ver het oog reikt is de zee hier nog met ijs bedekt. De salonboot „Friesland” van de Holl.-Friesl.-Gron. lijn, gis terenavond om 12 uur met ruim 20 passagiers van hier naar Amsterdam vertrokken, en de „Holland” van deze lijn, gisterenavond van Am sterdam' vertrokken, zaten hier hedenavond toep het donker werd, beiden nog in het ijs bekneld. j Vanmiddag om 12 uur is de grootste helft van de passagiers van de „Friesland”, die op om streeks 200 M. van af onze haven zat, onder ge leide van de bemanning van deze boot, over het ijs weer naar onze kust terug geloopen, en heb ben hun reis verder per auto of tram vervolgd. Er is voorloopig geen gevaar voor deze booten, en ook zijn er voldoende levensmiddelen aan boord. 1 drie oo_ rDe beide polderpompen maken een toe- verdronken. Twintig niijl ten Zuid-Westen 2... 6vb.„:k, om hem door rental van 285 per minuut en zijn in zooge- het Haaks vuurschip waren de eerste én tweede een tuw-olie motorgemaal té vervangen, in naamd open uitvoering vervaardigd. Zij be- stuurman en een matroos bezig met het vast- afwachting van den tijd, waarop over de ge- staan uit een korte staande geheel onder sjorren van losse planken. Door 1 - ‘water gedompelde cchrccf, die t„xchc~(J" J“’- - twee onbeweeglijke leidschoepenkransen werkt. Door de draaiing der schroef in sterke opwaartsche strooming gebracht, komt het water door de bovenste schoepen- krans in een perskelder, vanwaar het door een gegoten ijzeren persmondstuk met hou ten terugslagklep in het boezemwater wordt gestort. Deze pompwerktuigen zijn niet slechts Nederlandsch doch zuiver Friesch fabrikaat en speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd in de werkplaatsen van „Het Land bouwhuis” te Sneek. In vergelijkmg met andere tot nog toe gehuwd en vader van twee kinderen. De tweede - huwd, afkomstig uit West Rouderfehn (West- phalen), terwijl de matroos W. Banck heette, 19 jaar o.ud en afkomstig was uit Koningsber gen. telijk duister dat ons omgeeft, een rijkdom van licht bergt, dat armoede in zich draagt rijkdom, dat er geen beschavingen sterven of zij dragen in haar schoot nieuw leven. Wie Kerstmis zegt, zegt dus levensgeloof. Wie de kerstgedachte omhelst gelooft dat de eeuwige rijkdom, in doeken gewikkeld ligt in de armoede dezer tijden; anders gezegd: dat het leven in z’n diepste zin is scheppende wil, een waarheid welke voor het gansche universum geldt. En als we vragen welke plaats hier in deze gedachte het socialisme inneemt, dan is daarop het antwoord dat de arbeidersbeweging ook is opgenomen in die scheppende wil, dat uit het ineenstortende kapitalisme oprijst het socialisme. Niet ontkend kan dat dat kapitalisme de natuurlijke energie op grootsche wijze ont wikkeld heeft en een rijkdom aan technische wetenschap heeft doen ontstaan. Maar als we daarnaast de heerschende armoede zien, con- stateeren we toch dat er met dat kapitalisme iets niet in orde is, het koloniale proletariaat van nu is er bv. even erg aan toe als vroeger het Europeesche proletariaat, dat trouwens ook nog zeer lijdt. Men zie bv. eens naar Berlijn, waar 150.000 werkloozen zijn en 10 menschen in een week zelfmoord pleegden, of naar Enge land met z’n overbevolking en Nederland met z’n 90.000 werkloozen. Troosteloos lijkt dan de wereld. Maar dan komt de kerstboodschap die ons zegt: arme wereld, wat zijt gij rijk, want gij bergt in uw troosteloosheid waarheid, ge rechtigheid, liefde, goedheid en schoonheid. Men moge dan smalend van onze verwachtingen spreken, wij zeggen: als wij belijden dat het leven is scheppende ontwikkeling, bedoelen wij geenszins dat wij al aardig op weg zijn naar onze gouden eeuw. Wij weten dat elke ontwik keling niet alleen is stijging, en dat als nieuwe beschavingen rijzen oude waarden verloren gaan, die wij in de nieuwe zullen derven. Wij weten ook dat het hier nooit een paradijs zal worden, maar als zij die op ons smalen, betoo- gen dat ons pogen toch niets geeft, dat er geen vooruitgang is, vragen wij hun: Waarom dan maar niet terug naar 50 jaren geleden of naar de middeleeuwen, of naar de natuur. En geen verstandig mensch wil dat toch! En op die ervaring bouwen wij onze conclu sie, dat zich wel degelijk heilige levenswaarden in de tijden verwezenlijken. En degenen die altoos critisch tegenover ons staan zeggen wij: gij zijt wel scherpzinnig, maar mist het innerlijk oor en oog om te beluisteren en te zien dat deze nieuwe levenswaarden zich omhoog worstelen. Spr. polemiseerde vervolgens tegen hetgeen een hoogleeraar te Leeuwarden van de sociaal-de- mocraten had gezegd, nl. dat dezen de klassen tegenstellingen in ’t leven zouden hebben geroe pen, heeft dat echter ’t kapitalisme niet gedaan? En als ’n onderdrukte klasse omhoog worstelt is dat dan egoïsme of fierheid? Het was de plicht der arbeidersklasse, toen zij hulpeloos en zwak stond, voor zich zelf te strijden, maar we heb ben in dien strijd ook geleerd dat meer dan de nieuw draagt belofte. De natuurmensch beleed zelfzucht is de liefde, en dat onze strijd meer is in deze donkere dagen dus ’t licht, en uit deze dan een om brood, doch om een nieuwe be- gedachte leidt men gemakkelijk de aanbidding schaving. Instituut voor Arbeidersontwikkeling I van het zonnekindje af, dat nog moest vluchten en A, J. C. zijn daarvan het bewijs. Wat te voor de koude machten, die eerst in ’t voorjaar Leeuwarden is gezegd was dan ook een hoog- zouden worden gebroken. Men begrijpt hier het1 geleerde leugen. verband met ’t Christuskind in de stal geboren,Bij het begrijpen van den zin vanxKerstmis, dat voor den boozen koning Herodes moest moeten wij uitstijgen boven de Christelijke en vluchten. Het jonge Christendom begreep datliberaal-burgerlijke gedachte, die van dit Kerst- boven de natuur de geest ging, en daarmee zijn we de Kerstgedachte-van-de-natuur te boven, maar de beperktheid van dat Christendom is dat het het geestelijk leven bindt aan één Per soon; in den aanvang van onze jaartelling zou zijn licht hebben geschenen, eens zou Gods rijkdom op aarde hebben gewoond. Deze be perktheid heeft ongetwijfeld iets zieligs, de moderne mensch toch wil niet naar het verleden terug of aldoor terugzien, hij ziet in dit leven een voortgaan, een groei, een ontwikkeling. Wat ééns bestond of was of wat nu bestaat spant niet meer de ziel van den modernen mensch, wel de vraag wat zal hier groeien, wat zich ontwikkelen. En als we die vraag in het licht zien van de Kerstgedachte zooals wij die koeste ren, dan leert deze gedachte ons dat ook ’t gees- Presentiegeld. Gedeputeerde Staten hefteen, overeenkomstig ruggebracht.- Vanaf de laagspanningszijde lumer Oldephaert en Noordwoide, het presentie- af, die een stroom ter sterkte van. 380 volt naar beveiligings- en meetinrichtingen voor liet krachtverbruik bij dag en bij nacht, is daar, mede ter controle van den transformator, een meetinstrument gemonteerd, dat het hoogst verbruikte arbeidsvermogen in K.W. registreert. In het resteerende deel van het steenen Wonseradeel 0Ê OER V-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1