H MissBlanche Sffitlnl kun te Iniuti talk. NIEUWSTIJDINGEN. 2000 ?ld 4VVU Inngi in 1T: en UITVERKOOP ie it 1- o Ymdifint DUIDAGA a VBIJDAGÖA YOJTD8 Uitfmn: Brandenburgh Co., Inn Tslefeo» lo» 150. J1EERENKLE.ti.DING KINDERKLEDING MODEARTIKELEN WOENSCAU 20 JAHUARI 1826 at Velgen* «unnuda HUHngtktBu met de Mallandnoti» Varaa» *nrlBgS"Baak te Sehlad«ijn en*» Abenad’e «enekord tegen engelnkken «eet a 1 s tot bevordering van de tionaal Steuncomité ingesteld, de volgendevoorschotnemer Allsa wel beschouwd Geef MIJ maar Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de le helft van Januari 1926. Brieven Binnenland: K. de Boen, Zoutkamp; Mej. E. Bouma, M. v. d. Broek, Groningen; J. Nuis, Amsterdam; Pensioenraad, Den Haag; J. de Vogel, Den Haag; G. de Vries, Rotster- haule. Briefkaarten Binnenland. G. Deden, Rotter dam; J. Dijkstra, De Wijk?; Mej. N. van Doorn, Amsterdam; Mej. A. de Jong, Grouw; R. van Vliet, J. Wiebenga, Heeg; 3 zonder adres. maal verschillende belangen hebben, ook de patroons wapenen zich voor den strijd door de vorming van een algemeene patroonsorganisatie. Het N. V. V. groeit, maandelijks stijgt het ledental nu al met 1500, binnen enkele jaren hebben wij de oude positie herwonnen. Nu reeds hebben wij 18000 leden meer dan alle andere vakorganisaties te samen, in 1921'22 hadden wij 75000 leden minder! De massa richt zich dus tot de moderne organisaties! Mogen wij met voldoening terugzien op de verloopen jaren, laten wij ons voornemen nog op grootere resul taten te kunnen wijzen als over 5 jaar het groote 25-jarig jubileum gevierd wordt. Ook hier in Sneek, waar nog veel te doen is, kan daarvoor gewerkt. Spr. wekte allen op de handen uit de mouw te steken. Nagemaakte bankbiljetten reclame. boven vermelde wijze profijt te bij levens ie invaliditeit beschaafd was om vereenigingen op te richten. Dat teekent toch wel de toestand van 50 jaar ver- Maakt eens kennis met Mies Blanche „Royal”. I I III" II I I ,r- nm SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT on WYMBRITSERADEEL Het woekerbedrijf. Een ambtenaar te Amsterdam had zich borg gesteld voor een familielid, die bij de voorschotbank „Het Oosten” (de bank van Beekman) een leening had gesloten. Het geleende bedrag bleek evenwel niet groot genoeg te zijn voor het beoogde doel en daarom ging de borg er ook toe over om een bedrag te leenen bij de voor schotbank des heeren Beekman, groot f 200. Hij ontving echter slechts t 150, daar er direct f 50 werd afgetrokken voor rente en z.g. „onkosten”. De ambtenaar ging aan ’t afbetalen, doch na 8 maandelijksche termijnen van f 20 te hebben betaald, zoo- dat er dus nog een saldo van f 40 stond, had hij nog dringend f 50 noodig. De heer Beekman was ook nu heel wel willend en bereid om te „helpen” en een tweede leening werd gesloten, groot f 125, terug te betalen in 10 maandelijksche ter mijnen van f 12.50. De voorschotnemer kreeg f 50 in handen, want van de f 125 werd eerst f 35 afgetrokken voor rente enz. en toen nog f40, de overgebleven rest van de vorige leening. (Deze eerste leening werd dus in 8, in plaats van in lOmaan- Het gevangenen transport. De Tribune ergert zich aan de wijze waarop hier in ons land het transport van gevangenen plaats vindt. Een verslaggever van ’t blad zag zijn partijgenoot Brommert die wegens opruiing gevangen is genomen, vastgekoppeld aan een andere veroordeelde op het Centraal Station te Amsterdam uit den dievenwagen stappen, aangegaapt door tallooze nieuwsgierigen. Dat men misdadigers zoo vervoert is al heel erg, doch des te erger is het waar 't politieke gevangenen betreft, zegt’t blad. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll>/2 en 12>/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 18 Januari 1926: sleutel van een rnelkkraan. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven: grijze handschoen, J. Tromp, Wijde N.Horne; bruine handschoen, S. Faber, le Frittemahovenstr.bruine handschoen, J. de Jong, 2e Zomerrakbuurf 34; gouden das speld, J. Jillings, 2e Zomerrakbuurt 40; zakkam, G. Elzinga, Ged. Neltjeshaven 20; kaarslantaarn, Oomes, Suupmarkt; ceintuur, J. Trilling, Scheepsb. P.H.kade; streng koralen, Smid, Prior- straat 14; bruine beurs met inh., wed. P. Kroles, Schoolstraat 1. te nemen, dat die bijslagen ook na 1 Maart 1926 onafgebroken worden doorbetaald? heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid het volgende antwoord 1. Het is ondergeteekende bekend, dat de uitvoerende commissie van het Konink lijk Nationaal Steuncomité, daartoe ingevolge de statuten gemachtigd door Hare Majesteit de Koningin als eere-voorzitster, aan de ’organen, die zich met het uitkeeren van bijslhg op ongevallenrente belasten, heeft medegedeeld, dat het comité zijn werk zaamheden beëindigt, doch dat het tevens besloot, de ongevallenrentetrekkenden, wien tot nu toe een bijslag op hun renten werd uitbetaald, nog tot den datum van 1 Maart a.s. in het genot van den bijslag te laten. 2. Naar ondergeteekende is gebleken, houdt het voorgaande verband met het besluit van de Tweede Kamer, genomen in haar vergadering van 5 Mei 1925, om zich te vereenigen met de conclusion van door de commissie voor de staatsuitgaven uifge- brachte verslagen, het Koninklijk Nationaal Steuncomité betreffende, uit welke besluiten genoemd comité de gevolgtrekking heeft gemaakt, dat het niet langer het vertrouwen geniet, hetwelk het comité voor de uitvoe ring van zijn taak onmisbaa acht.r Door de regeering is aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité de verzekering ge geven, dat die opvatting van die uitspraken der Kamer op een misverstand moet be rusten; dat de waardeering voor en het vertrouwen in den arbeid van het comité, dat jaren achtereen op de meest belang- looze wijze een zeer belangrijke en zeer omvangrijke werkzaamheid met het meeste succes heeft verricht, in geen enkel opzicht zijn verminderd, en dat de regeering het dan ook op hoogen prijs zou stellen, indien het comité, zoolang de beschikbare midde len dat gedoogen, de van dat comité uit- gegane toekenning van rentebijslagen zoude willen voortzetten. Volledigheidshalve worde nog medege deeld, dat de beschikbare middélen van het Koninklijk Nationaal Steuncomité nog on geveer f 400.000 bedragen, waarvan onge veer f 180.000 per jaar voor bijslag aan bepaalde ongevallenrentetrekkers benoodigd is. Daar het benoodigde bedrag jaarlijks vermindert, ten gevolge van overlijden, enz. zal het Koninklijk Nationaal Steuncomité met zijn beschikbare middelen deze bijsla gen nog eenige jaren kunnen geven. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat reeds geruimen tijd het Koninklijk Na tionaal Steuncomité zich uitsluitend met afwikkeling van loopende zaken bezig houdt. In verband met het voorgaande meent de ondergeteekende zich van een definitief antwoord op de onder 2 gestelde vraag nog te kunnen onthouden. het Nationaal Steuncomité overgegaan in De notulen werden onveranderd goedgekeurd, i bezit van het rijk, de noodige maatregelen de geldschieter zijn slachtoffer desondanks rechtbank zal op 22 Januari vonniswijzen. bij het afsluiten der tweede en derde lee ning geen cent van de nu te veel genoten rente in mindering bracht. Zoodat de betaalde rente van het eerste voorschot, groot f 200, die bij terugbeta ling in 10 maanden 72% zou hebben be dragen, nu gestegen is tot 89 Terwijl de voorschotgever voor de tweede leening van f 125 een rente genoot van ruim 233 Van de derde leening werd weer 72 gegeven. De heeren voorschotgevers zijn tegen woordig ook georganiseerd, zoo vertelt het soc. dem. blad. Hun „vakbond” is genaamd Ned. Vereen, tot behartiging van de be langen van credietgevers en credietnemers. Zoodra nu bij een der voorschotbanken een aanvrage voor een leening binnenkomt, informeert de credietgever bij zijn organi satie, of de aanvrager reeds meerdere lee- ningen heeft afgesloten, die nog niet zijn afbetaald. Is dit het geval, dan wordt op de aanvrage afwijzend beschikt. De in geld nood verkeerende is dan wel gedwongen zich om een tweede leening tot zijn eer sten voorschotgever te wenden en deze weet, vooral indien met de afbetaling der eerste leening pas een aanvang is gemaakt, daarvan, zooals uit het blijkt, op geraffineerde trekken. Het is dus duidelijk, dat de belangen van de credietgevers heel goed worden be hartigd, doch wat de credietnemers betreft, deze worden door het „solidaire” optreden op een parasitaire wijze afgezet. Het woekerbedrijf legt den heeren voor schotgevers dan ook allerminst windeieren, waarvan de „Bank van Beekman” boven genoemd, een duidelijk voorbeeld is. Enkele jaren geleden klein begonnen, heeft Beek man het kunnen bolwerken, zijn kantoortje op de derde verdieping van een woonhuis in de Blasiusstraat te verwisselen voor een dubbel woonhuis in de Andr. Bonnstraat, waarbij een luxe-auto natuurlijk niet ont breekt. Ab< nntn entper jrrr f 2.51 fi. p post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens grai s ge plaatst in de SNEEKER COURANT Tt gld. Mj verlies «8 van eau fitjw Vai> het Nederlandsche Merkenbureau was be richt ontvangen dat het wederom voor de te houden tentoonstelling 16 eereprijzen van f2.50 toezegde. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereen, er financieel niet op vooruit was gegaan, hoewel in het afgeloopen jaar veel nuttigs op gebied, van fokkerij door lezingen enz. was verricht en het ledenaantal was toe genomen, dat op IJanuari 1926 bedroeg 204, waaronder 3 eere-leden en 2 donateurs. De penningmeester, de heer Zandstra, deelde mede, dat in 1925 ruim f 400 meer was uitge geven dan ontvangen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de onbevredigende resultaten van de laatstgehouden tentoonstelling waaraan ook geen verloting was verbonden. De balans sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f2597.3212. De rekening over 1925 was door de commissie in orde bevonden en een woord van dank door den voorzitter aan den penningmeester gebracht was wel op zijn plaats. Een commissie bestaande uit de heeren Zeijl en Hols met als plaatsvervanger de heer Bus- scher werd aangewezen voor het nazien der rekening en verantwoording over 1926. Tot secretaris werd met groote meerderheid benoemd de heer Zeijl en de heer Heins werd tot secr.-penningm., uitsluitend voor de te hou den tentoonstellingen, benoemd; de heer Poel man, als bestuurslid herkiesbaar, werd herbe noemd. Wederom zal een tentoonstelling met daaraan verbonden verloting worden gehouden waarvan tijd en plaats nader zullen worden bekend ge maakt. De pauzen werden gevuld met het .optreden van den goochelaar den heer Jorna, die zich knap van zijn taak kweet en de aanwezigen zeer amuseerde. De attracties bestonden uit ge schenken, terwijl zeer goede pianomuziek de stemming verhoogde. Het was reeds één uur vóór de voorzitter de vergadering sloot. Na ’t afleggen van familiebezoek, jl. Zon dagavond, is de ruim 70-jarige wed. H., alhier, tengevolge van de gladheid gevallen, waarbij een arm op twee plaatsen is gebroken. Eigen Gebouw-Commissie. De Staatscourant van Zaterdag 16 Januari, no. 10, bevat o. m. de statuten van de Eigen Gebouw-Vereeniging alhier, goedgekeurd bij Kon. besluit van 28 Dec. 1925, no. 52. Deze E. G. V. is een omzetting van de alhier vanaf Sept. 1923 bestaande Eigen-Gebouw-Commissie S. B. B.-S. D. A. P. 'VERZOOL. De zangvereeniging „Eendracht”, die sedert vier jaar niet meer optrad wegens gebrek aan een leider, is thans, nu in deze functie weer kon worden voorzien, herleefd met aanvankelijk 32 leden. Tot leider is benoemd de heer W. Buiteveld van Poppingawier. Loop der bevolking over ’t jaar 1926. WYMBRITSERADEEL, 18 Jan. Op 1 Januari 1925 bestond de bevolking uit 6142 m. en 6053 vr., totaal 12195 inw. Zij vermeerderde door ge boorte met 162 m. en 164 vr., door vestiging met 298 m.. en 284 vr., totaal 460 m. en 448 vr. Zij verminderde door overlijden met 65 m. en 55 vr., door vertrek met 431 m. en 412 vr., totaal 496 m. en* 467 vr. De bevolking verminderde in 1925 dus met 36 m. en 19 vr., zoodat het aantal inwoners op 1 Jan. 1926 bestond uit 6106 m. en 6034 vr., totaal 12140 inwoners. ’t Aantal voltrokken huwelijken bedroeg 73. RAUWERD. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot veldwachter der gemeente Rauwerderhem H. Helbig. thans politie-dienaar 3e klasse te Leeuwarden. Het stoomgemaal in werking. Ged. Staten hebben gisteren last gegeven tot het in werking stellen van ’t Provinciaal Stoom gemaal bij Lemmer. •De gemiddelde stand van het boezemwater was gisteren 51.7 c.M. boven Z.P. De vorige week Donderdag, toen het gfemaal buiten werking werd gesteld, bedroeg deze stand 56.7 c.M., zoodat de sluizen dus nog 5 c.M. den waterstand hebben doen dalen. L. C. De Kabinetscrisis. De Koningin heeft Zaterdagmiddag om kwart over vier dr. J. Th. de Visser in gehoor ontvan gen. Wij lezen in het Centrum: „Naar wij- uit betrouwbare bron vernemen, zijn de pogingen, door dr. De Visser aangewend om de crisis door een compromis te beëindigen, mislukt, wijl een deel der Christelijk-Historische Kamerleden er aan vast hield, om, ook al kwam het compromis tot stand, toch in de Tweede den afgelost.) Kamer een motie voor te stellen, waarbij zij hun De ambtenaar begon nu de tweede lee- teleurstelling over de aanvaarde oplossing uit- ning af te lossen, doch na 3 maanden, pen valt, noch de anti-revolutionairen, noch de katholieken zich konden vereenigen.” Kon. Nationaal Steuncomité. Op vragen van het lid der Tweede Ka- en vooral aan den heer Geensen, bij wien de mer, den heer Vliegen f om- spreken, een eisch, waarmee, zooals te begrij- waarna het saldo dus nog f 87.50 was, was hij wederom genoodzaakt een derde leening te sluiten, thans weer f 200 groot. Van 1 deze leening werd eerst weer afgetrokken f 50 rente, vervolgens het saldo der tweede leening ten bedrage van f 87,50, waardoor de tweede leening dus in 3 in plaats van van een eenige bijslag genietenden, dat van 1 Maart 1926 VaI. -X _tl_ „SU.__-I__.__ US:_1__. Qn. kers, die de aanwezigen welkom heette, bracht 'gevallenrente worden stopgezet?” moz-lz. zin Lirln.i A J 1-1 J j - 2. Is de minister bereid, waar het toe- erbewezen’ I bennen van bedoelde bijslagen is uitgegaan van de regeering en de middelen, waaruit MÏTiëzebrïnk,”èèn“’hd7dat ‘steeds "ten vohe ze betaald worden, bij de opheffing van met de vereeniging heeft medegeleefd. het Nationaal Steuncomité overgegaan in Feestavond Sneeker Bestuurdersbond. Deze feestavond, Zondagavond in de Harmo nie gehouden om het 20-jarig bestaan van het N. V. V. te gedenken, is uitstekend geslaagd. Morgenrood heeft voor en na de pauze buiten gewoon goed gezongen, de A. J. C. heeft de Skotse trije gedanst, met veel en verdiend suc ces heeft Geert Dils, de minstreel, oud Neder- iandsche liederen gezongen, zich begeleidend met de theorbe-luit. De rede werd gehouden door den heer H. Lin deman, hoofdbestuurslid van de Ned. Litho-, Foto- en Chem. bond. Het antwoord op de vraag wat men van een bepaalde maatschappelijke beweging in 20 jaren verwachten mag is zeker, betoogde spr., niet gemakkelijk te geven, wanneer men niet reke ning houdt met de omstandigheden, waar onder moest worden opgebouwd en niet vergelijkt met wat andere bewegingen in eenzelfde tijd bereikten. Onze strijd om de nationale eenheid, de tachtigjarige oor log; is iets waarmee vergeleken kan worden en dan moet erkend dat wij in 20 jaar niet de vol ledige vrijheid van de arbeidersklasse hebben kunnen bevechten, doch tevens overwogen dat deze klasse tot volledig pauperisme was ver vallen, een onderliggende klasse was, die van den grond af alles zelf moest opbouwen. Na de 17e eeuw tot de tweede helft van de negen tiende is de arbeidersklasse hier voortdurend achteruit gegaan en ging zij gebukt onder de gedachte een nuttelooze klasse te zijn. Elke karakterfierheid was verloren gegaan en de godsdienst werd gebruikt om den arbeider be rusting in zijn lot te prediken, een Fransch eco noom vond voor de Nederlandsche arbeider toen het woord uit, dat hij te veel had om te sterven, te weinig om te leven. Gemiddeld werd in de eerste helft van de negentiende eeuw de arbei der hier niet ouder dan 32 jaar, nu is dat 55 tot 57 jaar, een winst aan levensduur dus van meer dan 20 jaar; toen stierven 40 a 50 personen per 1000 per jaar, nu 11 a 12. Cijfers die leeren dat èn de economische èn de materieele positie van den arbeider geweldig veel verbeterd is. Juist omdat de moderne arbeidersbeweging in deh laatsten tijd nog al eens gekleineerd wordt mag hier geconstateerd dat het niet de godsdienstige gezindten, van welke richting ook, zijn geweest die deze winst hebben verkregen, van haar werd tot voor enkele jaren absoluut geen steun ont vangen. Als men dan de geschiedenis der arbeiders beweging nagaat, treft het ook telkens weer hoe groote verandering in luttele jaren de gees telijke gezindheid van den arbeider onderging, verandering welke het beste belooft voor de oplossing der groote vraagstukken als mede zeggenschap, socialisatie enz., waarvoor wij thans zijn geplaatst. In 1860 debatteerde men nog over de vraag of de Nederlandsche arbeider beschaafd genoeg was om zelf vereenigingen op te richten, en in alle burgerlijke kringen was men toen van oordeel dat dit niet het geval was. In die jaren was het de, te weinig genoemde, arbeider E. Hartman, die de arbei ders trachtte te vereenigen. Hij richtte daar voor een koffiehuis te Amsterdam op, maar nie mand bezocht de eerste vergadering waarin een vereeniging van arbeiders zou worden gesticht. Toen stichtte Hartman met een aantal patroons de Maatschappij tot verbetering van den Wer kenden Stand, die zich op gebied van zieken fonds, begrafenisfonds enz. bewoog. Toen de patroons echter geen arbeiders in het bestuur wilden opnemen, trad Hartman uit de maat schappij en slaagde er in contact met eenige arbeiders te krijgen door oprichting van een loterijclub! In 1866 schreef hij zijn protest tegen Feestavond Vereen, v. Leerlingen der M. T. S. Zaterdagavond jl. hield bovengenoemde ver eeniging een feestavond in Amicitia. De zaal was leuk versierd en gaf een gezeliigen indruk.' Omstreeks half negen opende de voorzitter der vereeniging dezen avond met een woord van welkom tot bestuur der school, directeur en leeraren en verdere aanwezigen, hij hoopte, dat hetgeen dezen avond naar voren zou worden gebracht, de goedkeuring van alle aanwezigen mocht wegdragen. Na een muzieknummertje, gegeven door „Het muzikale Klaverblad” en de voordracht „Als je naar mijn beentjes kijkt”, volgde na een vrij lange pauze het tooneelstukje „Moppie als Kindermeisje”, waarin de rollen van Moppie en Stroppie heel goed vervuld werden. Ter afwisseling werden een paar komische films vertoond. Ook werden nog een verloting en Amerikaansche verkooping gehouden, waarna i de eenacter „De ontknooping” volgde, welke 1, en waarin vooral de vermeende neef, alias huisknecht, Gerard Geurs, knap speelde. Voor deze rol had men werkelijk geen passender type kunnen vinden. Van het daverend applaus bij ’t neerlaten van ’t scherm j kwam hem ’t grootste deel toe. Na een woord van dank aan de aanwezigen f_ -1 - J-I- z-s- leiding van dezen avond berustte, werd streeks 1 uur met het bal begonnen. Vereen. „Sneek en O.” 1 pluimvee- en konijnenteelt. Maandagavond hield in de bovenzaal café Poelman bovengenoemde vereeniging jaarvergadering welke door 87 leden en gasten was bezocht. De voorzitter, de heer Vol- af aj|e uitkeeringen van bijslag op de mede namens de leden een welverdiende hulde aan den afgetreden secretaris den heer Dijkstra voor de groote diensten de vereen, herdacht werd het overleden lid de heer J. G. de bewering dat de Nederl. arbeider te weinig 1 geleden. En nu weten we met het aantal eenigingen eigenlijk geen raad! Omtrent 1870 komt de verandering, als ons land wordt meegetrokken in de maalstroom van de modern groot-kapitalistische ontwikkeling. Er kwam hier een kern van arbeiders die over de maatschappelijke vraagstukken ging naden ken, de typografen gingen vooraan, doch in de statuten van hun bond (1866) werd neerge legd, dat staking niet behoorde tot de middelen welke tot verbetering van de positie der arbei ders moesten leiden. En nu telt een arbeider eigenlijk in het vakvereenigingsleven niet meer mee als hij niet een keer of tien heeft gestaakt! Tot 1880 was de beweging er meer een van studie, maar dan breekt de tijd aan waarin door u>., de pioniers wonderen worden verricht. Niet on- aaMiè‘cesDeeld"werd vruchtbaar is de tijd van het N. A. S. (1893- ve.-meende^eef alias huisi 1905) geweest, er is toen veel gedebatteerd en naar den goeden weg gezocht. Men heeft erva ring opgedaan en is gestaald voor den strijd, toen men uit het. N. A. S. ging en het N. V. V. stichtte. Het N. A .S. heeft nooit meer dan 15000 arbeiders bereikt, toen het N. V. V. in 1905 werd opgericht sloten zich 6600 leden aan, elk jaar nam het aantal toe, en thans telt het er 190.000; daarvan had niemand gedroomd bij de oprichting. Zeker, ook nu is niet alles rozen geur en maneschijn, maar niet vergeten dient, dat wij thans in tegenstelling met 20 jaar gele den, over de organisaties beschikken om voor de arbeiders alles te halen wat mogelijk is uil eene verbetering der economische toestanden, als die intreedt. Een der mooiste dingen welke wij in onzen beschavingsstrijd hebben bereikt, is dit dat de arbeider zich gelijkwaardig aan ieder ander mensch is gaan gevoelen. Met zoo’n arbeidersklasse zijn nog schitterende resultaten te bereiken, als zij haar gansche energie in den strijd werpt, die wij weten dat gestreden moet worden, omdat patroons en arbeiders nu een- 1. Is het den minister bekend, dat de commissie van bijslag, uit of door het Na-in 10 maanden was afbetaald, zoodat de 5*?"-.“—-.“'-“de van die derde leening ten mededeeling heeft doen bekend makenbedrage van f 200, het resteerende bedrag „De commissie van bijslag op rente der van f62.50 in handen kreeg. En toen had Rijksverzekeringsbank brengt ter kennis van hij weer opnieuw gedurende 10 maanden ,-z—j— j.. f 20 af te betalen. Men bemerkt hieruit zegt ,,’t Volk”, dat de geldschieter Beekman de geleende be dragen van de eerste en van de tweede leening resp. 2 en 7 maanden vroeger te rug had ontvangen, dan aanvankelijk over- een gekomen was. pij op de reclamebiljetten gedrukt. Maar ook blijkt uit het bovenstaande, dat Het O.M. bleef bij zijn opvatting. De Te Rotterdam heeft terecht gestaan de heer A. J. ten Hope, die onlangs reclame drukwerken heeft uitgegeven in den vorm van en eenigszins gelijkende op onze nieuwe tienguldenbiljetten, en wel als reclame voor het door zijn maatschappij in den handel gebracht produkt 0X0. Hij was op het idee gekomen, doordat op de nieuwe tienguldenbiljetten rondom de Zeeuwsche juffrouw figuren zijn geteekend waaruit OXO gelezen kan worden. Het is echter verboden reclamebilietten te vervaardigen die op waardepapieren „gelijken” en toen te Haarlem iemand een der reclamebiljetten als een echt tienguldenbiljet wist te doen plaatsen, werd tegen den heer ten Hope een vervolging ingesteld. Het O. M. was van meening, dat men hier met een overtreding had te doen. De verdediger mr. Schürmann vindt het even wel een geoorloofde reclame. De vraag is maar of een „normaal” mensch er met deze biljetten zou invliegen. Dit zei pleiter met het oog op het Haarlemsche geval. Een vrouw van een drogist had zich daar door een klant een drukwerkje als dit, maar opgevouwen, voor een echt bankbiljet in de hand laten stoppen. Is dit echter de argeloosheid niet te ver gedreven De vrouw van den drogist vond zelfs de kleur al dadelijk vreemd, maar had niet eens de moeite genomen om het papiertje open te doen. De wet is niet voor imbecielen gemaakt. Zou voor de Haarlemsche domme juffrouw de man, die deze reclamebiljetten heeft uitgegeven, gestraft moeten worden Bovendien staat er met groote roode letters A. J. ten Hope’s Handelsmaatschap- TAft gML iagaval wm evw- |Eft gid. Gij verllM vhk gld. Si} «uitat Ëft gld bij verlies ras 4vu D|d«n bienes 30 d. IvU hiurö. weet «s! esg Iv rae era daim, vv ssb wijsvtages.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1