3 II I? MissBlanche I 200 25 187 NIEUWSTIJDINGEN. 187 Olficliil Orgm hr limiiti Snik NtDIRLAIIDSCHE HYPOTHEEKBAHK 2000 4 l/2°|o Pandbrieven a 98 Va °|o iso 75 ZATERDAG 83 JA6UARI 1826 Eerst» Blad 42e JAAR6A66 ■o. 32 ir en I Brandenburgh Co., p ta Vjigana «orwMiütii ««sracagakoman mat da Nwllawflwwkw AlgwaawwB» Vwrae- Mnrteww-Bamh te Swktedam «ij» ansa Ibanni'e vasaakard tagan angalekkan «aar en IN i. doch I A. H. G. r I I* I gid can Hypotheken ruim 145.000.000 Pandbrieven ruim f 43.000.000 en Cursus F. v. d. Goes. „De grondslagen van het kapitalisme.” Voor dezen cursus van het Instituut» voor Arbeidersontwikkeling, die zooals men weet gegeven wordt op zeven achtereenvolgende Zaterdagmiddagen, te beginnen morgen om half 5, blijkt zoo groote animo te zijn, dat het bestuur de groote Harmoniezaal er voor heeft moeten huren. Er bestaat nog gelegen heid tot aanmelding. Men zie hiervoor een advertentie in dit nummer. 't deelt geen sier, den rookox iets andica aan te bevelen Hij blijft t >oh neggen Geef MIJ maar Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiên9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen booger, bij I Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens grans ge plaatst in de SNEEKER COURANT ct. ct. ct. ct. ct. ct. Pct. ct. SS Maakt eens kennis met Miss Blanche ,,R< yal”. ie it i- c 9 gld. ülj «anisa van vinder VwaaajaiK DlMHJAGSea VRUDaGSAVöKDS Uitgaven Swbmk delates* êfe ISO. Ongeluk met een heimachine. Bij 't verzetten van een heistelling is Woens dagmiddag aan den Sprevelsweg te Rotterdam leidden fietssporen met indrukken van verdach- j een ernstig ongeluk gebeurd. Op een oogenblik DE DONIA’S EN HARINXMA’S TE SN EEK TOT 1525. Doni*a was de naam van een oud Friesch adelsgeslacht, dat vele krijgshelden heeft opgeleverd. Tjaard Donia was de aanvoerder der Friezen, die in het jaar 1248 den Room- schen Koning Willem II de stad Aken hielpen veroveren. In de 15e eeuw vermaagschapten de Donia’s zich met de Harinxma’s, doordat Tjerk Harinxma in het huwelijk trad met Aukje Donia. Hij kreeg nu de Doniastins bij Oosterend in bezit en nam toen den naam Donia aan. Zeven zonen werden uit dit huwelijk geboren, waarvan er zes daad werkelijk eh met onderscheiding optraden in den strijd tusschen de Schieringers en Vetkoopers tegen het einde der 15e eeuw, waardoor de oorlog in zijn laatste periode ook wel de Donia-oorlog genoemd werd. In de 16e eeuw was Keimpe Donia grietman van Leeuwarderadeel en tevens lid van de Gedeputeerde Staten, in 1607 zelfs door de Staten-Generaal gecommitteerd tot het sluiten van ’t bekende 12-jarig Bestand met Spanje, dat in 1609 inging. Diens zoon Frans Donia werd later afgevaardigde ter Staten-Generaal en gevolmachtigde voor Friesland bij het sluiten van den vrede te Munster in 1648, die een einde maakte aan den Tachtigjarigen Oorlog. Een en ander bewijst dus wel, dat vele Donia’s in Fries land zich hetzij beroemd hetzij berucht maakten. Want ook het laatste was niet zeldzaam, doordat de regeering- lóoze 15e eeuw en de voortdurende twisten tusschen de beide genoemde partijen de landedellieden telkens naar het zwaard deden grijpen, ruwe toestanden en even ruwe menschen schiepen. Ook de thans nog bestaands plaatsnamen binnen dit gewest bewijzen, dat de naam Donia destijds en later een vermaarden klank had. Ik herinner U bijvoorbeeld aan den grietenij- of gemeentenaam Doniawerstal, welke op zijn beurt ontleend is aan dien der uitbuurt Donia-ga ten Z. van St. Nicolaasga. Aldaar was weleer de warfstal of gerechtsplaats van de grietenij aangelegd, zoodat we reeds in de oorkonden van 1380 en 1384 lezen de namen Dodingwerff en Dodingwerstal, waarvan uit 1395, 1398, 1413 enz. varianten als Dodingwerffstal, Doedingwaerstal, Doedingenwerstalle e. a. bekend zijn. Maar ook in andere gemeenten dan de genoemde bestaat nog het „Donia-stee”. In Hennaarderadeel, heel op de grens, aan den Slachtedijk bezuiden Hidaard en bewesten Kliuw ligt de oudste Donia-state, nu misschien een boer derij, welke den eeuwenouden naam bewaart. In Wonsera- deel is Doniaburen aan den zeedijk Z.W. van Ferwoude wel goed bekend, terwijl ook Doniawier met Engwier of Abbingawier bezuiden het dorpje Wons niet geheel ver geten is. En alweer is het een huis of huizinge ten Zuiden van de Burgwerder kerk, die Donia heet. En ook in het meer noordelijk gelegen deel van Friesland heeft de naam Donia zich gehandhaafd. Hier zij slechts gewezen op het „Doniasteed” bij Wijnaldum en Donia ten Westen van Oosterbierum. tes fiets naar de plaats waar de aanval plaats greep. Ook zijn daar voetafdrukken, niet die van verdachtes voet overeenkomend, aangetroffen. De aanval zou eigenlijk gemunt zijn geweest op den veehandelaar Bouwe Postma, met wien ver dachte een kwestie had en dien hij reeds eerder had bedreigd. Toen Postma van den aanval hoorde en men hem tevens Zei, dat het op hem was gemunt geweest, had hij de politie gezegd dat J. W. dan wel de dader kon zijn. Het O. M. eischte tegen J. W. 4 jaar gevan genisstraf. De verdediger mr. F. C. Stoop, vroeg een na der onderzoek subs, vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Sminia, van wien de Naamlijst der Grietmannen in Fries land nog altijd een waardevolle historische gids is. Deze betoogde en m. i. zeer terecht, dat het toch onmogelijk was, althans hoogst onwaarschijnlijk „dat de zoon van hem, die in 1300 reeds eene betrekking bekleedde, in 1436 zoude gestorven zijn.” Hij acht dan ook, dat Bocke Donia 1350 hoofdeling van Sneek was. Intusschen is van diens leven niets met zekerheid be kend. Iets meer weten we van zijn zoon Rienck Bockema, zooals hij meestal genoemd wordt. Schotanus in zijn Frie- sche Historiën, de schrijver van „Oudheden en Gestichten”, die van den „Tegenwoordige Staat” tot den bekenden Sneeker „eksteur” Napjes toe hebben allen het avontuur lijke en aan afwisseling rijke leven van dezen Sneeker hoofdeling kroniekmatig meegedeeld. In hoofdzaak komen die verhalen op het volgende neer. Rienck werd 1350 geboren, trad al spoedig in Engelschen krijgsdienst, om naar de gewoonte dier dagen naam te maken als ridder en woonde daarna meest op zijn stins Rodenburg te Sneek, zoo van 13771385, 1387—1390 en misschien ook van 1391—1396. Bij den inval van Albrecht van Beieren op Frieschen bodem speelde hij een overeenkomstige rol als later Hessel van Martena in Franeker. Hij haalde nl. den doodsvijand van vele Friezen in het land en zwoer dien als een echte Vetkooper trouw. In het Charterboek werd hij in de des betreffende oorkonde gedoopt als Revenich van der Snecke, waarvoor echter dient gelezen te worden Rienck van Sneek. Ook de daar genoemde Haring in den Hage is identiek met Haring Donia of Harinxma van Heeg, die vader was van den bovengenoemden Tjerk Harinxma, den lateien schoonzoon van Rienck Bockema. Meer dan door zijn stoute krijgstochten heeft deze Donia zich naam gemaakt door zijn stichting van het klooster Thabor, waarvoor hij zijn goederen bij Tirns en Sneek'bestemde. Hij hulde zich toen ook zelf in geestelijk habijt waarschijnlijk als een der leekebroeders of con vers! en overleed te Thabor ten jare 1436. Ook de lalere leden van de geslachten Donia en Harinxma hebben de kloosterstichtingen in en om Sneek met hun gaven bij leven en sterven bedacht. Zoo releveerden we reeds in onze serie Kloosteropstellen, hoe blijkens het Stamboek van den Frieschen Adel. Katrijn Harinxma, de echtgenoote van Louw Donia en zuster van Bocke Jr. „die cruce- bruderen bynnen Sneeck” bij testament bedacht, terwijl het klooster Groendijk onder den rook der stad alsmede het genoemde Thabor van haar een gelijke donatie kregen. Intusschen had de in Thabor ontslapen Sneeker hoof deling Rienck geen zoons,, die hem in dat ambt konden opvolgen, maar wel een paar dochters. Een daarvan, His(ke) was in 1402 gehuwd met Ag(g)e Harinxma, de andere Trijn met Tiete (of Tjitte) Idzarts Hettinga, vol gens het Stamboek hoofdeling van Hommerts. De eerst genoemde schoonzoon volgde Rienck op als hoofdeling van Sneek en was evenals zijn voorganger met hart en ziel Schieringer edelman. Men verdenkt hem van de sticking der Donia- of Harinxma-stins, welke nog in de 17e eeuw een der markante bouwwerken van de Sneeker Markt straat uitmaakte. Het bovengenoemde slot Rodenburg toch was in de 14e eeuw door de woedende Sneekers zelf ver nield. Het daarvoor nu in de plaats gekomen Harinxma- huis heette in de 16e en 17e eeuw meest Dekama- of Gruy- tersmahuis. Na Age Harinxma kwam in 1422 aan het hoofd van de Sneeker regeering zijn zoon Bocke, toen nog slechts 19 jaar oud. Onder dezen hoofdeling werd in 1456 het Sneeker stadrecht voor het eerst beschreven in den vorm waarin we het nog kennen. Blijkens de meest waardevolle onzer Friesche kronieken, de Latijnsche van Ubbo Emmius, was de macht dér Friesche landedelen, die destijds als hoofdelingen der Friesche steden optraden, al vrij aan zienlijk geworden, hetgeen vooral gold de Sjaerda’s of Sjaardema’s te Franeker, de Jongema’s van Bolsward en de Harinxma’s van Sneek, allen erfelijke heerschers. Dat echter de Sneekers zich reeds toen niet in alle zaken de wet lieten stellen en dus wel degelijk democratische gevoelens aan den dag legden, kan men gemakkelijk af leiden uit het eerste artikel van het boven aangehaalde IBM SNEEKER COÜRANI annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL #1) varlte» vww vRavingar. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 /2 en 12j/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 21 Januari 1926: Steeksleutel, pluimmuts. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 21 Jan. 1926: Huissleutel, J. Jillings, 2e Zomerrakbuurt 40; nikkelen heerenhorloge, M. Corbier, Kleinzand 5; paar schaatsen, J. Cambach, 2e Boschdw.straat 6;; zilveren horlogeket ting, S. Zandstra, Kloosterdwarsstr. 42, handschoen, R. v. d. Wal, Zuidend 23. Geslaagd voor het examen boekhou den, de heer W. IJntema, alhier, leerling van de Fa. Terpstra en Kooi. gltt. Bl] rate CA ««E d«ts». VU Verduistering van een ton. Bij een bankinstelling op een der grachten in het centrum van Amsterdam is men een zeer omvangrijke verduistering op, het spoor geko men, zoo meldt de Tel. Bij een contróie van optellingen, welke met een telmachine gedaan yvaren, werd een verschil van eenige duizenden 'guldens opgemerkt. Het onderzoek werd toen nog uitgebreid en ten slotte werd een tekort ont dekt, dat ongeveer f 100.000 bedraagt. Het bleek, dat het rnogelijk was geweest, dit bedrag te ver duisteren door ongeoorloofde handelingen met de telmachine te verrichten, zonder dat zulks dadelijk ontdekt kon worden. In verband met deze verduistering viel het vermoeden op een 25-jarig bankbediende. Deze is Dinsdagavond door de politie van het bureau Lauriergracht gearresteerd. Bij het verhoor door commissaris Pijper bekende hij het feit gepleegd te hebben. Hij had op zeer grooten voet geleefd en het geheele bedrag verspeeld en verbrast. Ook kwam aan het licht, dat een zijner vrien den, een jonge man van ongeveer denzelfden leeftijd, van deze verduistering op groote schaal had geprofiteerd en mede had geholpen het geld op te maken. Ook deze jeugdige losbol is in verzekerde bewaring gesteld. Beiden worden ter beschikking van de justitie gesteld. Te veel onderwijzers. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Ruurlo hebben zich 113 sollicitanten aangemeld. Een F o k k e r-v 1 i e g t u i g zoek. Men maakt zich te Soesterberg ongerust over het wegblijven van een Fokkerverken- nersvliegtuig, aan boord waarvan zich 2 onderofficieren bevinden. Omstreeks 12 uur Dinsdagmiddag zijn zij opgestegen en Woensdagmorgen 8 uur was nog nietsomtrent het vliegtuig vernomen. Te Soesterberg en op het vliegveld de „Kooy” te den Helder staan vliegtuigen voor het vertrek gereed, om naar het ver miste vliegtuig te zoeken. De namen der vliegers zijn Hartjesveld en M. Vos. De machine zou een oefening langs de kust maken. In den loop van den middag is het vliegtuig Dinsdag nog ter hoogte van Katwijk gesignaleerd, sindsdien is niets meer vernomen. Om vier uur had de machine in Soes terberg terug moeten zijn. Genoeg om te doen zien, wat de Donia’s in ’t algemeen voor Friesland hebben beteekend. Nu iets over deze en aanverwante families, voorzoover speciaal Sneek betreft. In Wymbritseradeel en Sneek traden de hoofdelingen, (in ’t Oudfriesch „haedlingen” genoemd), voor het eerst in de desbetreffende oorkonden van het jaar 1421 op, daarna in 1424. Zoo legden zij in eerstgenoemd jaar den eed van trouw af aan Johan van Beieren „mit opgerechten vingheren lijflic ten heiligen zwerende”, gelijk het er letter lijk in Frieslands Charterboeken staat. Ten jare 1424 bezorgden zij, als hoofden van de rechtsmacht in „Wein- britzeradeel” c. a. aan Ijlst een rechtspleging „gelijck dae yn Snitze jefta othera Steden”, d. w. z. als in Sneek of de andere steden. Toch had Sneek al eerder zijn hoofdelingen. En het is juist de oudst bekende, welke een der Donia’s moet zijn geweest. Die eerste zou dan zijn Bocke Dodinga, Dothnia of Donia. In het Nieuw. Friesch Volksalmanak van 1856 noemt Adelen van Cronenburch hem hoofdeling van Sneek en Qosterend 1300. Dit gevoelen is echter bestreden als een historische onjuistheid door Baerdt van- Op de Nationale Pluimveetentoon- stelling gehouden op 15, 16 en 17 Januari te Nieuwe Pekela behaalden de Gebr. Koop- mans van Sneek met 5 inz. pluimvee 5 eer ste en 4 eereprijzen plus een prijs voor de mooiste collectie watervogels. BR1TSWERD—W1EUWERD. Men deelt ons van zeer betrouwbare zijde mede, dat de vervulling van de predikantsplaats al hier zeker nog lang op zich zal laten wach ten, aangezien er geen eenstemmigheid is inzake ’t voldoen van den aanslag van den Raad van Beheer. DEERSUM. Een auto, bestuurd door iemand uit Den Haag kwam in de nabij heid van de plaats Siksma te dicht aan den slootkant. De bestuurder geraakte even het stuur kwijt en de geheele auto plofte te water. Gelukkig wist de chauffeur zich tij dig te bergen. Eerst met veel moeite bracht men de auto op 't droge. Verbreeding van onze straatweg ware ze ker een zaak van groot belang. HEM. OLDEPH. c.a., 21 Jan. Bijkens het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim heeft er in deze gemeente ge durende 1925 weinig schoolverzuim plaats gevonden. Tien maal is genoemde commissie bijeen geroepen ter behandeling in totaal van slechts 13 gevallen, waarvan een paar ma len nog bij de Inspectie voor verzachtende omstandigheden kon worden gepleit. Poging tot doodslag. Voor de rechtbank te Leeuwarden is Woens dag de zaak behandeld tegen J. W., 30 jaar, boerenknecht te Surhuisterveen, verdacht van poging tot doodslag op den koopman W. Meijer aldaar. Verdachte zou hem in den vroegen och tend van 23 October bij Surhuisterveen van ach teren beslopen en bij de keel gegrepen hebben, waardoor Meijer het bewustzijn verloor. De mis handelde beweert dat het de verdachte was, die hem heeft aangevallen. Deze ontkent echter. Er Sneeker Stadboek ,dat a. h. w. te beschouwen is als een accoord, gesloten tusschen den hoofdeling Bocke Ha rinxma en de zelfbewuste burgerij. Dit artikel geeft meteen een illustratief beeld van tijden en toestanden, vooral betreffende de plaatselijke regeering van het 15e eeuwsche Sneek en daarom laten we zijn inhoud hier eens volgen: „Bocka Harinxma oft zynen naecomelingen zullen alle iaer enen Scepen kiesen vuyt den XXXVI, wien zy willen, ende als Bocka foersz. ofte zyn nacomeling zelf tot Sche pen gecoren es, zoe en sail hy des selvis iaers gheen koer hebben to kiezen, mer die drye Hoeftpriesters ende die olde Scepenen ende Raedtsluyden, (als foirsz. steet), zul len des tsiaers vier nye Schepenen kiesen.” Hieruit blijkt voldoende, dat ook de macht van een Harinxma nog besnoeid en beperkt kon worden door het zelfbeschikkingsrecht en de democratie der Sneekers, die met hem de regeering over hun stad deelden. En heer Bokke onderwierp zich daaraan gewillig, of schoon hij zijn eenmaal verkregen familierechten voor zich en zijn nazaten opeischte. Immers we lezen nog verder: „Ende hier mede soo heeft Bocka foirsz. voer hem ende voer zyn nacomelinghen overgegeven met vryen wille alle zyn Scepenyen, die hy hadde bynnen Sneeck, beholdelick die één koer ten ewighen daghen voer hem ende voer zijnen nacomelingen, in maten als voersz. staet.” Dit „ten ewighen daghen” eindigde echter, toen de Sneeker tak der Harinxma’s in rechte lijn uitstierf en vooral, doordat in volgende eeuwen nieuwe regeerings- toestanden met nieuwe, zelfs vreemde vorsten aan het hoofd van stad en lande, ook andere verhoudingen schie pen. Daarover echter thans niet, maar liever zetten we onze persoonsbeschrijvingen voort. Toen Bocke in 1469 stierf, liet hij twee zoons na. De oudste daarvan was Watze Harinxma, die reeds heerschap of hoofdeling van Sloten was. Deze tak der Harinxma’s kreeg daardoor den toenaam van Harinxma thoe Slooten, welke thans nog voortleeft in de bekende adellijke familie van dien naam, waartoe vele vooraanstaande persoonlijk heden op politiek en justitieel gebied behooren en waarvan Frieslands Gouverneur ongetwijfeld in den voorrang staat en daardoor dit treffelijk erfschap zijner roemruchte va deren nóg meer populair helpt maken. Tevens blijkt er uit, dat de Zuidwesthoek dezer provincie hun bakermat droeg en de stad Sneek aan velen hunner titels en praedicaten schonk, die hun aanzien verhoogden. Watze Harinxma bleef intusschen hoofdeling van Sloten en Sneek kreeg tot 1471 zijn broer Feycke als heer. Toen stierf deze reeds en Watze’s zoon Pieter Harinxma trad in de rechten van zijn overleden oom. Daar ook gene reeds ten jare 1488 kinderloos ten grave daalde, werd de zoon van Feycke, wederom een Bocke (de jongere) Sneeker hoofdeling. Hij staat in de annalen van Frieslands krijgs geschiedenis met gulden letteren opgeteekend wegens zijn dappere daden, getuigende van moed, beleid en trouw. Zulks kon echter niet verhinderen, dat met hem de laatste der Sneeker Harinxma’s van het woelig strijdtooneel ver dween, toen reeds in 1499 zijn doodsure sloeg. Het was net in den tijd, dat de Saksische vorsten Albrecht en diens zoon Hendrik te Sneek gehuldigd werden. De familie-tradities en dito rechten werden toen voor een deel overgenomen en geërfd door den aangehuwden neef van den overleden Bocke Harinxma Jr., die nl. ge huwd was met Bocke’s volle nicht Luts van Harinxma, dochter van Bocke’s oom Juw. Zij was eerder getrouwd geweest met den Franeker hoofdeling Sicko Sjaerda (of Sjaardema). Met z’n allen hadden ze den Saks in ’t land gehaald, die sedert 1500 de vrijheidlievende Friezen naar zijn hand trachtte te zetten, hier ordelijker bestuurstoe- standen in ’t leven heeft geroepen en het arme beroqide Friesland een nieuwe periode van bloei en vooruitgang deed ingaan. Aan dit gezegend werk konden geen Sneeker Harinxma’s meer hun krachten wijden, doch thans namen de Liaucke- ma’s*hun taak over. Daarover echter in ‘onze schets omtrent leven en werken van Sicko Liauckema, den bevrijder van Sneek. opgericht tö VOCndaiïl in 1890 Directie Mr. M. J- BOS en Mr. J. WILKENS Gepl. Maatsch Kap. j 857 547 78 en Reserves I ct. ct. ct. glü ingeval van ever- !i|dan binnen 80 d. Het nieuwe Sportpark en de Olympische Spelen. In de Amsterdamsche raad is behandeld het voorstel van B. en W. tot ontbinding van erfpachtsovereenkomsten met de N. V, Mij. tot Expl. van het Nederl. Sportpark, tot het aangaan van nieuwe overeenkom sten met bovengenoemde maatschappij en het Nederl. Olympisch Comité en tot het beschikbaar stellen van een crediet voor werken aan den Amstelveenschenweg. Het voors'el van B. en W. is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Onderwijs en postzegelverzamelen. In het laatste Ed. Suppl. van The Times wordt de aandacht gevestigd op hef nut en de beteekenis van het postzegelverzamelen door de scholieren voor onderwijs en alge- meene ontwikkeling. Het is altijd een ver standige paedagogiek geweest, de natuur lijke neigingen van het kind zoo te leiden, dat zij aan zijn lichamelijk en geestelijk heil ten goede komen. Dat kan en moet ook ge beuren met de neiging tot postzegelverza melen bij scholieren, die sterker is dan ooit. „Het is te betwijfelen” aldus ’t Suppl. „of er eenige liefhebberij is, die zoo po pulair blijft en tevens zooveel opvoedkun dige elementen in zich bergt; Met het oog op de groote opvoedkundige mogelijkheden van deze liefhebberij is het verwonderlijk, dat het verzamelen van postzegels niet al gemeen door onderwijsautoriteiten wordt aangemoedigd en niet meer aangewend wordt als een middel om belangstelling aan te kweeken in vakken als geschiedenis, aardrijkskunde, plant- en dierkunde, waar toe de postzegel in staat is. Deze nederige dienaar van de post verricht tegenwoordig nog tal van andere diensten dan het fran- keeren van brieven, niet het minst het ver breiden van kennis over allerlei uiteenloo- pende zaken.” GELDEN BESCHIKBAAR voor ecrate hypotheek op uiterst bil" lijke «oerwaarden. NB. Deze Bank niet te ver warren met de 15 jaar later even eens te Veendam gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. - liep het touw van de machine vast, en de 34- jarige M. K., die haar bediende, trachtte niet zijn rechterhand het touw weer te ontwarren. Daarbij raakte hij met die hand bekneld tus schen het touw en de winch; hij trachtte toen met de linkerhand den stoom af te sluiten, doch in der haast of uit zenuwachtigheid gaf hij in tegendeel vol stoom, zoodat hij door de winch gegrepen en rondgeslingerd werd. Toen kame raden de machine tot stilstand gekregen had den, was de ongelukkige reeds overleden. Moeilijkheden in het college van B. en W. van Gouda. De burgemeester de heer Ubbo J. Mijs, die in het college van B. en W. van Gouda de afdee- ling financiën beheert, heeft deze functie neer gelegd, daar hij niet langer de verantwoorde lijkheid voor het beheer der gemeentelijke geld middelen wenscht te dragen. Hoewel hieromtrent reeds eerder geruchten liepen, waarvan echter geen bevestiging te ver krijgen was, heeft de burgemeester dêrst in de Woensdag gehouden vergadering van B. en W. zijn portefeuille ter beschikking gesteld van de overige leden van het dagelijksch bestuur der gemeente. De aanwijzing van den wethouder, die nu met de zorg van de financiën belast zal worden, heeft in deze vergadering nog niet plaats gehad. De directe aanleiding tot het besluit van den heer Mijs schijnt te zijn gelegen in het votum van den gemeenteraad, om aan de werkloozen 50 pet. reductie te verleenen op den prijs der door de gemeente-lichtfabrieken te leveren cokes. Bij de debatten, die over deze kwestie in den gemeenteraad werden gevoerd, heeft de burgemeester, die met wethouder Bokhoven (v.-b.) ten opzichte van deze aangelegenheid de minderheid vormde in het dagelijksch bestuur, herhaaldelijk betoogd, dat de gemeente, deze re ductie verleenend, zou treden in de taak van het Burgerlijk Armbestuur, en de functie vervul len eener maatschappij van liefdadigheid. De heer Van Staal (s.-d.) zal in de eerstvol gende gemeenteraadsvergadering over deze aangelegenheid vragen stellen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1