EISSTGOBE KWALITEIT H MissBlanche 1 I DUS, EISCHT NIEUWSTIJDINGEN. E. L I INilni Ifrgiii ftr IminU lint STAAT AAN DE SPITS jKRAq g—3 OER f [ËCONfli 0 2000 Si. &SS' 200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Brandenburgb Co., j F I en a VsrMhga* DlKdDAG» «x VBUDA08A Uïïgtnvwrs Sxbwk Telsfee» Ma» 150. Is m ie ft r Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentlên9 ct. p. regel.* [Inge zonden mededeelingen hooger, bij [Abonnement belangrijke korting Advertentlên worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT 5° ■J N.V.HÜUAN^ ZWITSER1 CHacaLADE-FZ 75 gid. Ml verlies Eft iv mb sea (taint. vv I d. h a de colleges 1927. Uitslag aanbesteding woonhuis voor J. vrouw met één kind achter. 1 r LEMMER, 25 Jan. Het vaarwater Lemmer Sneek-Leeuwarden is hedenmiddag door stoom- booten opgebroken. De salonboot der Holland- Friesland-lijn, die gistermorgen 7 uur van hier is vertrokken, zat hier hedenmorgen aan den gezichtseinder nog in ’t ijs bekneld. n I. f7923 -7354 -7179 -7110 -7109 -7085 -6894 -6828 -6666 -6547 -6533 -5494 -6348 -6149 -6100 i- 3 3IEUWE SNEEZER COURANT annex SHEERER COURANT an WYMBRITSERADEEL Maakt sens kennis met Miss Blanche „Rcyal”. Friesche Coöp. Exportslachterijg De Friesche Coöp. Exportslachter!] t° Akkrum heeft tien jaar bestaan. Bij die gelegenheid heeft ’t bestunr aan ’t vaste personeel een pensioenregeling aangeboden waarbij hun op 65-jarigen leeftijd een pen sioen verzekerd wordt van f6's weeks met recht op vervroegd pensioen. Het bestuur betaalt daarbij de verschuldigde inkoopsom- men voor de helft, terwijl het zich voorstelt, dat de betrekkenen de andere helft zelf betalen. naar Bréda ter beschikking van den Offi cier van Justitie overgebracht. Intusschen hebben wéér verschillende nieuwe arrestaties plaats gehad, en blijkt meer en meer, dat hier een heel complot heeft samengewerkt, waarbij ook verschil lende helers en heelsters zijn betrokken. Het aantal aanhoudingen is reeds tot een tiental gestegen. Behalve rijwielen, koffers en manufactu ren, blijken nog verschillende andere goe deren ontvreemd te zijn, als flesschen wijn en jenever, oesters, haring, ham, worst, scheermessen, kousen, sokken, dassen, rij- wielbelastingplaatjes, fruit, dameskleeding, heerenkleeding, rijwielonderdeelen, dames- taschjes, enz. enz. Dat door sommigen pt soonlijk voor een niet onaanzienlijk bedrag is gestolen, blijkt wel hieruit, dat een hunner alleen reeds voor een waarde van zeker enkele duizenden guldens zich heeft weten toe te eigenen. De totale waarde van wat ont vreemd is, valt nog niet bij benadering te schatten. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 25 Jan. 1926: 30 bonnen van Wimpelboter, Wed. Pee- reboom, 2e Oppenhuizerdw.str. 18; grijze handschoen, M. Sijtsma, le Steenklipstraat 63; grijze handschoen en groene haarstrik, F. IJtsma, v. d. Heijbuurt 42; ring waaraan 3 sleuteltjes, J. Cnossen, Boschdwarsstraat 11; brillendoos en bruine ceintuur, B. de Moedt, 3e Steenklipstraat 24. De Ehzerlaan naar Almen. De 283 beuken boomen van de Ehzer laan, te Almen, zijn bij publieke veiling verkocht aan de firma Verwoerd te Cu- lemborg, voor f 8250. Een vliegtuig voor den gouvemeur- generaal van Australië. In Engeland is een vliegtuig in aanbouw voor Lord Stonehaven; den onlangs be noemden gouverneurgenéraal van Australië. Het is een Dehaviland-tweedekker met een motor van 230 P.K. en een kajuit voor vier passagiers. De gouverneur-generaal zal het vliegtuig gebruiken bij zijn officieele be zoeken in geheel Australië. Het kan gemakkelijk van een landvliegtuig veranderd worden in een zeevliegtuig met drijvers. HEERENVEEN, 25 Jan. De gebroeders de Jong, stoombootkapiteins alhier voeren, omdat zij volgens hun meening te lang voor de brug te Akkrum hadden moeten wachten, uit plaagzucht, met hun boot heen en weer in de brugopening of lieten daar I de boot stilliggen. Dit spelletje duurde tot de trein in aantocht was. De Kantonrechter alhier heeft hen des wege elk veroordeeld tot 40 gld boete of 40 dagen hechtenis. De grondslagen van het kapitalisme. Voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield de heer F. v. d. Goes Zaterdag z’n eerste cursus over de grondslagen van het kapitalisme. Spr. betoogde dat deze cursus slechts zou kunnen geven een vluchtige schets van den I overgang van het kapitalisme toLhet socialisme, de diepstgaande revolutie, waarvan de geschie denis der menschheid nog ooit melding maakte. Het kapitalisme wordt niet ten gronde gericht door den strijd welke een klasse, die dat stelsel veroordeelt, er tegen voert, inderdaad werken er in dat kapitalisme zelf factoren, die het ten ondergang doemen, een ondergang welke door den strijd der arbeiders slechts kan verhaast. Juist die factoren hebben den tegenwoordigen strijd tegen het kapitalisme zijn vorm gegeven, de maatschappelijk-economische krachten welke men voor opbouw van het socialisme behoeft, levert het kapitalisme. Er bestaat dus een van- zelf werkende overgang van kapitalisme tot socialisme, welke iedere vrees dat wij ons doel i te ëeniger tijd niet zouden bereiken te niet doet. Een der groote kenmerken van de huidige maat- schappijvorm is dat we bijna alles wat wè noo- dig hebben voor ons bestaan moeten koopen. Koop en verkoop behooren echter tot de histo rie, niet tot de natuur der dingen, het is een maatschappelijk, dus tijdelijk verschijnsel, dat er eens niet was en eens niet zijn zal. Als het noodig is dat we voor iets dat we behoeven, iets in de plaats moeten geven, volgt daaruit dat we leven in eene maatschappij, waarin de middelen om voort te brengen privaat bezit zijn, waardoor niet anders dan door ruil in de behoeften harer leden kan worden voorzien (nog huidig gelden de uitzonderingen: de boer en de huisvrouw, wier producten niet alle of in ’t geheel niet be stemd zijn voor den ruil, doch nog voor gebruik in eigen gezin). Het arbeidsproduct dat voor ruil bestemd is, noemt men een „waar”; het waren karakter van een product is dus weer een tijde lijk, voorbijgaand iets, eigen aan deze maat- schappijvorm, en niet iets natuurlijks. De ruil tusschen verschillende waren komt tot stand door een middelaar: het geld; er moet immers iets zijn waarvoor alle andere waren onmiddel lijk ruilbaar zijn. Zoo’n ruilmiddel moet deze eigenschap hebben dat de menschen er bijzon der op gesteld zijn, tegenwoordig zijn het me talen somtijds zelfs slechts een papier, vroeger zijn het wel geheel andere dingen geweest bv. vee. Men begrijpt dat iets z’n beteekenis als geld verliest wanneer de ruil niet kan doorgaan bv. in een belegerde stad zal iemand liever z’n laat ste levensmiddelen houden dan ze voor geld ruilen. In welke verhouding komt de ruil nu tot stand? Spr. stelt voor het oogenblik „waarde” en „prijs” gelijk en wijst er op dat de bepaling der waarde veel heeft te maken met de arbeid noodig om het voorwerp te maken. Ook vraag en aanbod speelt een rol, als het aanbod achter blijft bij de vraag, stijgt de prijs, wat beteekent dat in zoo’n voorwerp meer noodige arbeid is vervat dan wanneer het aanbod de vraag over treft. der wielen over het hoofdhij was bijna dadelijk dood. De autobus is in beslag genomen. Hard tegen hard. I Zondag is het personeel van de tramweg- I mij. ZutphenEmmerik in staking gegaan. De Ned. Vereen., waarin ’t overgroote deel der stakers is georganiseerd, heeft tegen dien dag een autobusdienst ingesteld. De dienstregeling is iets uitgebreider dan die der tramnauwkeurig is zorg gedragen, dat er één of twee minuten voor elke tram steeds een auto vertrekt. Deze auto’s blij ven over de geheele lijn de tram voor, en doen alle tramstations aan, zoodat de ken nelijke bedoeling voorzit, de passagiers juist voor de tram weg te pikken. De tarieven zijn lager dan die der tram evenals bij de Z. E. worden werklieden-, school- en gezelschapskaarten uitgegeven. Een concurreerende goederendienst is voorts in voorbereiding. Intusschen heeft de tram-directie van overal werkwilligen laten komen om haar bedrijf op gang te houden. De aardbevingen op 5 Januari. Op het verzoek om mededeelingen over de aardbeving in den nacht van 5 op 6 Januari, ontving het Meteorologisch Insti tuut te de Bilt 160 berichten. Het instituut dankt allen, die een bijdrage inzonden, hiervoor zeer. De oorsprong van de aard beving is gelegen in West-Duitschland in de streek van de Eifel. Zij werd in ons land het krachtigst gevoeld in Limburg, doch ook nog, hoewel zwak, in de Weste lijke en Noordelijke provincies. De moord in de Rosestraat. Men gelooft, dat de 33-jarige J. L. Dors, die nog steeds gezocht wordt in verband met den moord op zijn vrouw te Rotterdam, zich van het leven heeft beroofd. Uit Willemstad wordt gemeld: Volgens een hier te laat ontvangen signale ment is het zeer waarschijnlijk, dat de dader van den moord in de Rosestraat te Rotterdam hier over het veer is gekomen. Politie en mare chaussee hebben nog lang gezocht, echter zon der resultaat. Bedrog met naaigaren. De directeur van den Keuringsdienst van Waren in het district Arnhem schrijft het volgende: Een Belgische marktventer blijkt hier te lande verschillende markten te be zoeken met klosjes naaigaren. Hij prijst ze aan als machinegaren, en zegt, dat zulke klosjes in den winkel circa 18 cents per stuk kosten, waarna hij ze voor een schijn baar lagen prijs te koop aanbiedt, n.l. 8 stuks voor één kwartje. Natuurlijk vindt hij aldus grif koopers, die achteraf niettegenstaande den schijnbaar lagen prijs, toch bekocht blijken. Want wanneer zij thuis gekomen, het garen wat nader gaan bekijken, dan zien zij, dat het geen machinegaren is, maar handgaren van minderwaardige kwaliteit, en bovendien blijkt dan verder bij het afwikkelen der klosjes, dat op elk klosje slechts zéér wei nig garen gewikkeld is. Het hout der klos jes was n.l. slechts zéér weinig uitgehold, zoodat op elk klosje slechts een dun laagje garen aanwezig is. Bij nameten van ver schillende klosjes bleek de lengte aan garen steeds omstreeks 25 meter, terwijl zulke klosjes anders in den regel circa 140 meter garen bevatten! Dientengevolge betaalden de koopers voor dit garen niettegenstaande den schijnbaar zoo lagen prijs toch nog om streeks het dubbele van de waarde. Toen van verschillende zijden daarover was geklaagd» heeft de directeur voor- noemd in zijn functie van onbezoldigd rijks- veldwachter tegen dezen Belg, toen hij met zijn bedrijf ,op de markt te Arnhem bezig was, krachtens art. 328 bis van het Wet boek van Strafrecht proces-verbaal opge maakt wegens oneerlijke concurrentie. Op grond van de Warenwet kan tegen dergelijk bedrog nog niet worden opge treden. Geboorte en sterfte in Nederland. Prof. mr. H. W. Methorst schrijft aan de Ct.: Hoewel tengevolge van de overstroomingen enkele gemeenten het cijfer hunner geboorte- en sterftegevalien over December 1925 nog niet hebben kunnen opgeven, zoo kan toch thans reeds met voldoende zekerheid worden "ast- gesteld, dat het geboortecijfer in ons land per 1000 der bevolking in het afgeloopen jaar lager is geweest dan ooit te voren. Van 1876 af is de geboorte-frequentie geleidelijk gedaald ven ruim 37 tot 24.4 per 1000 der bevolking. Na de demobilisatie en den terugkeer der troepen naar hun haardsteden is dit geboortecijfer gestegen tot 28 in 1920, om daarna weer te dalen tot 27 in 1921, 26 in 1922, 26 in 1923, 25 in 1924 en 24.1 in 1925, alles per 1000 inwoners. Het totaal aantal levend aangegevenen schom melde van 1904 tot 1914 om het gemiddelde van 171.000, daalde daarna tot 164.000 in 1919, steeg daarop als gevolg van de demobilisatie tot 193.000 in 1920 (hoogste cijfer dat ooit be reikt is) om daarna weer te dalen tot 190.000 in 1921, 182.000 in 1922, 186.000 in ’23, 181.000 in 1924 en 177.000 in 1925 (zelfde cijfer als in 1914).' De sterfte is verminderd van 26.6 per 1000 der bevolking in de periode 1840/9 tot 9.5 in Ongelukken. De 25-jarige schipper J. Finson, van Pa- pendrecht, is Donderdag te Antwerpen in aan de gevolgen overleden. De man laat een Te Amsterdam wilde een 16-jarige jon gen op den N.Z. Voorburgwal op de zijde van een rijdende auto springenhij viel en kwam voor het achterwiel terecht, dat over hem heen reed. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Vrijdagmiddag is te Oudenbosch een ernstig ongeluk gebeurd. Door de Kapel straat te Oudenbosch reden drie autobussen van de Bredasche Kunstzijdefabriek met fabrieksarbeidsters. Deze bussen ontmoet ten een kar met paard bespannen en bestuurd door den 28-jarigen landbouwerszoon P. Lauwrijssen. De eerste twee bussen weken voldoende uit, doch de derde reed pardoes op de kar in, met het gevolg dat paard en kar met berijder over de tramrails in een sloot terecht kwamen. De voerman kwam onder de kar terecht en kreeg een Een ingenieur vermist. De Duitsche ingenieur S. W., werkzaam aan de Maaskanalisatie te Belfeld, is Zaterdagmor gen, per motorfiets met zijspan, van Nijmegen naar Belfeld vertrokken, waar hij echter niet is aangekomen. Ook is hij niet te Nijmegen terug gekeerd. Hij had f1300 bij zich, ter uitbetaling van loonen. Allen, die verder alen, dan hun neus lang is, zeggen Geef MIJ maar Het huwelijksfeest van Koningin en Prins. De Algemeene Synodale Commissjie der Ned. Herv. Kerk heeft besloten naar aanleiding van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins, door middel van het officieele orgaan (het „Weekblad der Ned. Hervormde Kerk") een schrijven te.richten tot de gemeenten der kerk. In dit stuk wordt ernstig gewezen op de dank baarheid, die Nederland bij deze gelegenheid moet voelen voor den zegen, die het land in het vorstenhuis is geschonken. Het besluit: „Wij vertrouwen, dat alle gemeenten der Ned. Herv. Kerk, het een voorrecht zullen ach ten om op den heuglijken dag van Zondag 7 Februari, hetzij in daartoe bestemde samenkom sten, hetzij in de gewone godsdienstoefeningen/ God bijzonderlijk te danken voor den zegen ge schonken aan ons koninklijk huis en Hem ook te bidden de koninklijke familie met Zijnen zegen te kronen”. 1924, dit is een daling welke veel sneller is ge gaan dan de daling van het geboortecijfer. In 1925 zal de sterfte 9.6 per 1000 bedragen. We mogen verwachten, dat de sterfte in ons land nog wel wat gunstiger kan worden. Doch spoe dig zal de leeftijdsopbouw moeten veranderen: 1. doordat de menschen ouder worden dan vroe ger en 2. door het afnemen van het absolute aantal geborenen. Dan zal de sterfte per 1000 der bevolking omhoog gaan, ook zonder dat de hygiënische of economische toestanden slechter zijn geworden. De geboorte- en sterfte-curven beginnen elkaar dan op natuurlijke wijze te naderen; over enkele jaren zullen we vermoe delijk den aanvang van dit belangrijke verschijn sel kunnen waarnemen. 15 0id< wj w»u«* van Mn vinger De tasch weer terecht. Het is gebleken, dat de tasch, welke iemand aan een paal op de Prinsengracht te Amsterdam had gehangen, niet is ont vreemd. Een juffrouw had haar gevonden en de eerlijke vindster heeft haar dadelijk te bestemder plaatse terugbezorgd. Het jubileum v an het Kon. Echtpaar. Het Vad. meldt, dat het in het voor nemen ligt om den zang en het gespro ken woord gedurende de samenkomst te ’s Gravenhage in de groote kerk, ter ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins, per radio te verspreiden, en wel zoodanig, dat ook de Nederlandsche koloniën in de hoofd steden van Europa, die van Brussel, Parijs Londen, Berlijn, Oslo, Stockholm en Kopen hagen, die binnen een rayon van 800 kilometer liggen, van de uitvoering zullen kunnen profiteeren. Schaper Jr. veroordeeld. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 24-jarigen gewoon dienstplichtig soldaat van het regiment grenadiers T. D. Schaper, zoon van het Tweede Kamerlid, die door den Krijgsraad te Den Bosch wegens dienst weigering was veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. De advocaat fiscaal had bevestiging van het vonnis gevraagd. Uit de sententie bleek, dat het Hof tot de overtuiging was gekomen, dat bij ge daagde ernstige gewetensbezwaren bestaan tegen verdere vervulling van den krijgs dienst, op grond waarvan het Hof kan volstaan met het opleggen van een straf, welke den in voorloopige hechtenis door- gebrachten tijd niet overschrijdt. Het Hof veroordeelde bekl. derhalve tot een gevangenisstraf van 45 dagen, met bepaling, dat daarbij in mindering zal worden gebracht de van 6 Oct. 1925 20 Nov. 1925 doorgebrachte voorloopige hechtenis. Voorts ontsloeg het Hof hem uit den militairen dienst, doch niet van de be voegdheid om bij de militaire macht dienen. De spoorwegdiefstallen. De in verband met de aan het station te Roosendaal plaats gehad hebbende dief stallen aangehouden verdachten, wier ar restatie we vermeldden, zijn thans alle vier - Uitslag aanbesteding woonhuis voor J. v. d. Zijl te Sneek op 25 Jan. Architect J. Reitsma te Witmarsum. J. Hoekstra, Sneek O. de Vries, id. A. v. d. Zee, id. G. Reitsma, Qffingawier Joh. Olij, Sneek F. Reitsma, Oppenhuizen B. v. d. Vliet, Sneek B. Velsing, id. S. Groot, Makkum S. de Boer, IJsbrechtum F. de Wolf, Sneek J. Lusthoff, id. Ooms, id. H. Koetzier, id. M. Mollema, Scharnegoutum Gunning volgt. LEMSTERLAND, 24 Jan. De bevolking van de gemeente Lemsterland bestond op 1 Januari 1925 uit 3793 mannen en 3629 vrouwen, totaal 7422 personen. In den loop van 1925 vermeer derde de bevolking door geboorte met 106 m. en 90 vr., door vestiging met 177 m. en 168 vr. Zij verminderde door overlijden met 45 m. en 33 vr., door vertrek met 240 m. en 223 vr. Be volking op 1 Januari 1926 3791 2) mannen en 3631 (+2) vrouwen, in totaal uit 7422 per sonen, zoodat de bevolking precies gelijk bleef. L. C. het ruim van een schip gevallen en Vrijstelling onderwijs lichamelijke oefening. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft onder de aandacht van de colleges van Ged. Staten gebracht, dat bij de wet van 30 Dec. 1925 (S. 523) de in het eerste en tweede lid van art. 193 der Lager-Onderwijswet 1920 gestelde over gangstermijn (gedurende welken scholen voor lager onderwijs nog mogen zijn inge richt overeenkomstig art. 2 bis der wet van 1878) met één jaar is verlengd en dat in verband daarmede de in art. 195, tweede hd, der wet bedoelde vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening eerst behoeft te wor den gevraagd met ingang van 1 Januari gld. bH verlies va» sm wijsvinger. Vvlgena veonraaraen everMngekenen sast ds Heiland»»*»* Aigaaisaaw V«ra»> kaplx0a>*aak te «eJHeMaas sijis «ms Abenné’s veraeknrd tegen «ngelaJtk»» wee* gld. ingeval vun www- |Eft gld. bij werliss van Jl}den btantm 4L Ivv Mn band, vest el asp Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het kantoor van den graanhandelaar v. d. Put ten te Eindhoven inbraak gepleegd. De brand kast werd aan de achterzijde opengebroken, waaruit f 25.000 is gestolen. Een flinke jongen. Gistermorgen is de 45-jarige schuiten- vaarder C. v. R. uit de Schooterboschstraat aan de Schiekade te R’dam te water ge raakt, doordat eenige planken, die hij als deklast meevoerde, waarschijnlijk door den wind, begonnen te schuiven. De 13-jarige scholier G. Grolle, van de Vlaggemanskade, die het ongeluk uit zijn woning zag gebeu ren, sprong gekleed te water en wist den reeds zinkenden schuitenvaarder te grijpen en zijn hoofd zoolang boven water te hou den, totdat omstanders met touwen en ha ken gewapend de beide drenkelingen kon- den bereiken en op het droge brengen N. R. Crt. Twee kinderen door het ijs gezakt. Te Waalwijk zakten Zondagmiddag een 11-jarig jongetje en een 13-jarig meisje van een seinhuiswachter aan den Pettelaar- schen weg door het ijs. Op het hulpge schrei der moeder snelden eenige redders toe. Het duurde echter geruimen tijd voor de plaats des onheils was bereikt. De klei nen bleken toen reeds bezweken. Een in middels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een driftig heerschap. De bewoners van de Korte Beestenmarkt te Den Haag, hebben Donderdagmorgen van een merkwaardig schouwspel kunnen genieten. Voor het gebouw van Maatschap pelijk Hulpbetoon, stonden, aan de zijde van Hoek Prinsegracht en Korte Beesten markt eenige agenten 'geposteerd ter zelfder tijd dat iemand bezig was aan de zijde der Korte Beestenmarkt als een razende met een stok de ruiten in te slaan, in totaal 14 stuks. Door het rin kelen der scherven en het geroep der om standers kwamen de agenten toeloopen. Zij arresteerden J. F. K., schoenmaker, wonende Korte Beestenmarkt. De voorgeschiedenis dezer min of meer raadselachtige historie is als volgtDes morgens vervoegde K. zich bij Maatschap pelijk Hulpbetoon aan de Kazernestraat. Hij eischte meer steun. Toen deze hem geweigerd werd, dreigde hij de ruiten van het gebouw Prinsegracht in te zullen wer pen. Daar K. voor een dergelijk feit reeds eerder veroordeeld was, vermoedde men, dat hij ook ditmaal zijn woord zou houden. 'Dus werd het bureau Kazernestraat opge beld. Eenige agenten begaven zich naar de Prinsegracht, om het gebouw aldaar te bewaken, en den schoenmaker arresteeren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1