;n I! ich E, MissBlanche I man F. Kunqin Wilhelmina en Peins Hrik der WeMcn. Mil Orgiii fer Inmti link 8V 20(10 Ki I o 3 9* G Ml A c ■I annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL 4V2°|o Pandbrieven a 08 Va °|o !tS. i HIEUWSTIJOmB. ■o. SB NEOERIANDSCHE HYPflTHEEK8AHK Brandenburgh Co., 4SeJAAR^ARR Eerst» Blad 3' I IT :t. n r i 9 3 a 3 3 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentfën9 ct. p. regel, inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens grans ge plaatst in de SNEEKER COURANT 105. ZATERLA«i 8 FEBRUARI 1816 ct. Vmeh|Bt DIMDAGS es VRIJDAG8AV01DB Irai TeieSw® 150„ opgencht te Veendam in i89o Directie Mr. M. J. BOS en Mr. J. WILKENS ige 200 kJ Valguu raorvaudaa ararrangBkDm'na mat da NallamiaoM Algaaiaaaa Warsa- en %erta0a«Baak te Sakladlaaa anas* Abanni’a vavaakerd t»g«n angalakkan waar assa II ik. warmen zomerschen ct. ’t Ga sooals’t ga Geef MIJ maar: Hypotheken ruim f 45.000.000 Pandbrieven ruim f 43.000.000 )n le In den regel wordt te 1 uur de lunch gebruikt en daarna keert Hare Majesteit weder bij hare werkzaamheden terug of maakt een wandeling door het Koninklijk Park, terwijl meestal te vier uur het rijtuig voorkomt voor den gebruikehj- ken rijtoer in de omstreken, waarvan de Ko ningin, ook zelfs onder de meest ongunstige weersomstandigheden, niet gaarne afwijkt. Te 7 uur wordt ten paleize gedineerd. HeK spreekf wel vanzelf, dat het boven om schreven programma nog al eens wijzigingen ondergaat en de uitvoering er van dikwijls ge heel afhankelijk is van allerlei bij-omstandig- heden.” Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaat te bevragen op alle werkdagen tusschen lll/2 en 12^ uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 5 Febr.: Grijze ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 5 Febr.: Bos sleutels, J. de Ham, W. Lodewijk- korps toonde ook thans weer zijn goeden naam waardig te zijn, de nummers Carmen, van Bizet, Walram, van Kessels, Antigone, van Rousseau, en vooral Vieux Camarades en de Potpourris vielen in de smaak. Ter af wisseling werden door de leden een paar voordrachten gehouden, zoodat het geheel ecwi gezellig verloop had. Watersnoodschade. De schade, tijdens den jongsten waters nood door het water toegebracht aan de N.V. Nederlandsche Instrumentenfabriek te Venlo, wordt globaal geschat: aan afge werkte en half afgewerkte instrumenten en onderdeden op f 200.000 en aan fabrieks gebouwen, woonhuizen, meubelen en ma chinerieën op f 24.500. Een nieuwe gift van de Koningin. Naar wij vernemen heeft de Koningin an dermaal een bedrag van f 10.000 geschon ken aan de Algemeene Watersnood-Com- missie te Amsterdam. Gebeden voor het heil van de Koningin. Op order van den Soesoehoenan van Soe- rakarta zullen alle moslims in alle mesjids (moskeeën, bedehuizen) op 7 Februari bid den voor het heil van de Koningin. ie It Maakt eens kennis met Miss Blanche „Royal”. IEÏÏWE SNEEZER COURANT ct. ct. soonlijke wensch der Koningin, dat op duistere punten meer licht wordt ontstoken en zoo vol gen dan als vanzelf de ontelbare ministerieéle bezoeken, correspondenties, enz., om niet te spreken van Hr. Ms. werkzaamheid in verband met de particuliere aangelegenheden van haar Huis, ’t verleenen van particuliere audiënties, ’t beëedigen van hooge ambtenaren, 't ontvan gen van vorstelijke en andere bezoeken alle onafwijsbare plichten der vorstin, ook daar, waar zij gekomen is om stille rust en landelijke ge noegens te zoeken. GELDEN BESCHIKBAAR voor eerste hypotheek op uiterst bil lijke «oerwaarden. NB. Deze Bank niet te ver warren met de 15 jaar later even eens te Veendam gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. lid. ct. I ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. v. d. Heij, Bols- Besmeftelijke veeziekten. Gedurende de maand Januari zijn in deze provincie de volgende besmettelijke vee ziekten geconstateerd: mond- en klauwzeer bij 69 veebeslagen in de gemeenten Achtkarspelen, Barradeel, het Bildt, Dantumadeel, Doniawerstal, Fer- werderadeel, Franekeradeel, Gaasterland, Hem. Oldephaert en Noordwolde, Hinde- loopen, Idaarderadeel, Leeuwarderadeel. Menaldumadeel, Oostdongeradeel, Ooststel- lingwerf, Opsterland, Rauwerderhem, Scho- terland, Smallingerland, Stavoren, Tietjerk steradeel, Westdongeradeel, Weststelling- werf, Wonseradeel en Wijmbritseradeel; schurft bij 67 stuks vee van 10 veehou ders in de gemeenten >Engwirden, Donia werstal, Smallingerland, Tietjerksteradeel, Weststellingwerf en Wonseradeel; rotkreupel bij 15 schapen van 2 veehou ders in de gemeenten /Engwirden en Tietjerksteradeel; miltvuur bij 7 stuks vee van 5 veehouders in de gemeenten het Bildt, Dantumadeel, Leeuwarden, Smallingerland en Weststel lingwerf. dood en alzoo ’s nachts blijven liggen en mar telingen ondergaan. Bovendien was het ge beurd, dat er ook ruiten waren stuk geschoten. De heer Van Tongeren wilde de toepassing der verordening opschorten tot tijd en wijle Ut rechter uitspraak had gedaan met betrekking tot den eisch tot schadevergoeding waarmede de adressant Varkevisser gedreigd had. De voorzitter en de wethouder de heer R. Ouwehand, betoogden de onmogelijkheid om een verordening welke door Gedep. Staten is goedgekeurd buitenwerking te stellen. Wel wil de de voorzitter, als hoofd der politie aan de politie last geven geen dieren te schieten, indien zij niet de zekerheid' hadden deze onmiddellijk te dooden. Voorts betoogden beiden, daarin gesteund door sommige leden, dat alle misère kon wor den voorkomen als de houders van honden, met name van trekhonden, de dieren ’s nachts aar de ketting hielden. Na een vrij heftig debat werdén de voorstellen in handen van B. en W. gesjeld ompraeadvies, terwijl de voorzitter intusschen overleg zal ple gen met het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bescherming van dieren, teneinde tot een mildere toepassing van de noodig geoordeelde maatregelen te komen. B. en W. deden toezegging reeds in de vol gende vergadering met nadere - voorstellen te zullen komen. de wijze, waarop hij belangstelling toonde bij de rampen, die ons land bij menigen watersnood troffen, zoo bleef de Koningin nimmer achter, wanneer ellende nooddruft haar tegenwoordig heid vroegen. Wie herinnert zich niet in het bijzonder haar bezoek aan Marken en de geteis terde streken in Noord-Holland in 1916; aan Zeeland in 1906, en bij zoovele gelegenheden meer; wie herinnert zich niet de wijze, waarop zij- te Vlissingen in 1924 de ongelukkige achter geblevenen bezocht, en de wijze, waarop zij te Borculo den laatsten zomer van haar deelneming blijk gaf. Als de Koningin bij dergelijke gelegen heden aanwezig is, zoo kan men menigmaal hooren uit den mond dergenen, die haar om geving uitmaken, dan toont zij zich het best. Dan is er iets van een jonge Juliana van Stol berg in haar; iets van een landsmoeder, die zich werkelijk zoo voelt. Zelden heeft men in de kwarteeuw, die thans achter ons ligt, de Koningin in het openbaar zien verschijnen zonder haar gemaal aan haar zijde. Wie zal ontkennen, dat een prins-gemaal in ons land een moeilijke taak te vervullen heeft. Prinsen-gemaal hebben nooit een gemak kelijke positie, en slechts prins Albert van En geland, die met zijn groot verstand Koningin Victoria ter zijde stond, heeft zich een geheel zelfstandige positie weten te verwerven. De prins nam, korten tijd nadat hij hier te lande was gekomen, als raadgevend lid deel aan de zittingen van den Raad van State; hij toonde belangstelling in al wat sport, kunst en weten schap betrof. Maar Prins Hendrik kwam eerst tot het Nederlandsche volk, toen hij bij de „Berlin”-ramp aan Hoek van Holland in 1907 moed toonde door de redders aan te vuren bij hun moeilijk werk; belangstelling zijnerzijds vloeide daaruit voort voor al wat met het red- dingswezen verband hield, waaruit weer later zijn voorzitterschap van ’t Nederlandsche Roode Kruis, een koninklijke benoeming, is voortgeko men. Langen tijd is het huwelijk van de Konin gin en den Prins kinderloos gebleven, maar op 30 April 1909 werd Prinses Juliana geboren. Het is een feest geweest, grooter wellicht nog dan bij de geboorte der Koningin, toen immers de kroonprinselijke zetel niet leegstond. De Konin gin heeft zich veel aan de opvoeding van haar dochter gelegen laten liggen; zij heeft aan prin ses Juliana gegeven, wat de omstandigheden haar niet bieden konden: een volmaakt zorge- looze jeugd. Men heeft wel ei ns geklaagd, dat het prinsesje, zooals men h: ar bij voorkeur noemde, naar buiten weinig werd gezien, en terecht, want slechts zelden i cj prinses Juliana aan openbare feestelijkheden deel. Zij genoot, in een kring van vriendjes en vriendinnetjes, een jeugd, gelijk koningskinderen en zeker niet de genen, waarschijnlijk eenmaal tot den troon ge roepen, zelden hebben. Te Brielle in 1922; te Groningen daarna, vooral bij de groote feesten ter eere van ’t zilveren regeeringsjubileurn der Koningin is Prinses Juliana ook naar buiten op getreden. Zij wordt geroemd niet alleen als een verstandig, maar bovenal als een hartelijk, spon taan meisje, dat de eenvoud van haar opvoeding in zich omdraagt. Zoo straks zal zij in haar eigen paleis wonen, haar eigen Huis hebben, en daarmede haar eigen, nu misschien aanlok kelijk schijnende zelfstandige pliclrten. Hoe dankbaar zal zij later haar ouders zijn, dat een zoo opgewekte jeugd haar deel wer<5; hoe dank baar ook het volk, te midden waarvan zij leefde, dat door zijn genegenheid de jeugd heeft mo gelijk gemaakt. Men maakt ons opmerkzaam op een onnauw keurigheid in het vorig artikel. Koning Willem 111 overleed niet in den aanvang van 1890 doch op 23 November van dat jaar, toen onze konin gin dus niet 9 maar 10 jaar oud was. Ganzenvangst. De ganzenvanger R. Elzinga te Wartena, die in dit winterseizoen nog geen enkele gans kon snappen in zijn net, had thans naar aan Het Volk wordt gemeld, een goede vangst. Uit een vlucht van 16 stuks ving hij in één slag 10 en het bleek een soort te zijn die zelden voorkomt, namelijk zoogenaamde pauwganzen, ook wel bonte blaffers hier genoemd. Ze zijn alle 10 nog levend en zullen, behoudens nader bericht, mogelijk bestemd zijn voor Artis. Het is een klein soort gansvogel, bont gekleurd met zwarte borst en donkere snavel: de veeren zijn een weinig blauwgrijs. Coöperatieve Middenstands Credietbank te Sneek. Ruim een jaar geleden werden de voor malige leden van bovenvermelde bankin stelling ter vergadering opgeroepen om overleg te plegen omtrent het voorstel tot liquidatie. Op dat voorstel werd destijds niet inge gaan. Later is de aanvrage tot failliet ver klaring, namens één der crediteuren inge diend, door de arr. rechtbank afgewezen en naar verluidt schijnt men thans van plan om andere maatregelen tegen de Coöp. Middenstands Credietbank te nemen, waar omtrent naar de in het nummer van heden voorkomende advertentie wordt verwezen. UliftVBH: 1L gld. Dl) 69 ran winger (Slot.) Van het oogenblik af, dat de Koningin den troon besteeg, heeft zich de vraag bij ons volk opgedrongen, wanneer en waar zij zich een Ge maal zou kiezen. Huwelijken van koningskinde ren worden met zorg overwogen; hoeveel niet temeer is beperkt in haar keuze een Koningin, wier gemaal weet, dat hij van vorstelijke aan spraken op eenigen anderen troon ten volle af stand moet doen. In October 1900 vertoefden de beide Koninginnen te König, ten paleize bij den erfgraaf van Erbach, gehuwd met de jong ste zuster van Koningin Emma. Eerst toen men vernam, dat bij, de terugkomst op het Loo de toenmalige minister-president Mr. N. G. Pierson speciaal was uitgenoodigd tegenwoordig le zijn, en dat den volgenden avond een bijzonder num mer van de Staatscourant zou verschijnen, be gon men iets te „vermoeden”. Niet ten onrechte, want den volgenden dag werd de verloving der Koningin met den toenmaligen Hertog Hendrik van Mecklenburg, half-broeder van den regee renden Groothertog, bekend gemaakt. De Groot hertogin, weduwe Marie van Mecklenburg was de derde vrouw van hertog Hendrik’s vader; enkele jaren geleden bezocht zij ’s Gravenhage, waar zij, tengevolge van een opgedane koude, plotseling overleed. De opvoeding van Hertog Hendrik en van zijn beide broers, onder wie de op koloniaal gebied bekende Adolf Friedrich, is hoogst eenvoudig geweest. Strenge tucht heerschte in het groothertogelijk gezin; maar hartelijkheid daarnevens. Hertog Hendrik be zocht het gymnasium te Dresden, werd na vol brachte militaire opleiding te Berlijn bij de Garde geplaatst, en bracht het laatste jaar van zijn verloving op non-activiteit door aan het ministerie te Schwerin, waar hij het zg. Grünes Haus gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het schitterend groothertogelijk paleis, thans museum bewoonde. Rabensteinfeld, het bui ten, dat de Koningin en de Prins ook nu nog menigmaal bezoeken, maar vooral Dobbin, waar de Prins en zijn beide broers en zuster hun eigen gebouwd Noorsch huisje hadden, kunnen van menig vroolijk tooneel vertellen. Hertog Hendrik maakte in zijn jongen tijd een groote reis naar Voor-Indië en Ceylon, en wie de her inneringen aan die reis beschreven door den hem toegevoegden adjudant, tevens reiskame raad, leest,- twijfelt niet, dat de heer Troelstra juist was, toen hij bij de behandeling der wets ontwerpen, op hef koninklijk huwelijk betrek king hebbende, van een „Nimrod” gewaagde. De liefde voor de jacht, in Holland wel eens misverstaan, maar evenzeer zijn vroegere een voud zijn den Prins gedurende zijn verblijf in Holland bijgebleven. Het bestek van dit artikel laat uiteraard niet toe om, voorzoover dit bekend is, van het par ticuliere leven van de Koningin veel te vertellen. Prof. Mr. M. W. F. Treub, die, in het bijzonder als voorzitter van het Kon. Nat. Steuncomité, gedurende den oorlog vele malen met de Ko ningin in aanraking kwam, heeft haar, een paar jaar geleden, bij de herdenking van haar zilveren regeeringsjubileurn in de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant” beschreven in een bekend artikel, dat bij velen, die meenden, dat men van een Koningin niet dan voortreffelijks mag zeggen, eenig misnoegen heeft gewekt. Eigenaardig, ter wijl hij haar uitnemende kennis, haar scherp verstand, haar groote werkkracht en boven alles te prijzen nauwgezetheid vermeldde, merkt hij ook op, dat een zekere verlegenheid haar niet vreemd is en haar dikwerf onbewogen, ja mis schien stroef doet schijnen, terwijl zij juist an ders zou willen zijn. Enkele jaren geleden ver scheen een boekwerkje, dat gegevens verschafte over het huiselijk leven van de Koningin. Wij hebben van de jaren van het prinsesje, wel een en ander vernomen, maar hier vernemen wij iets van de Koningin. Het boekje zegt: „Betreden we op een morgen het paleis. Reeds vrij vroeg te 8’/2 uur, vinden wij de Koningin met den Prins en enkele leden der hofhouding aan het dejeuner. Na afloop hiervan begeeft de Koningin zich naar haar particulier vertrek, dat men werk- kabinet zou kunnen noemen ;daar bevinden zich de kolossale portefeuilles, gevuld met staats stukken, die van Haar, wier belangstelling of onderteekening wordt gevraagd, vaak groote in spanning vergen. En hierbij blijft het gewoonlijk niet. De stapels ambtelijke stukken vereischen meer- Nederland neemt geen deel aan de groote po litiek. Groote politiek bracht in de laatste kwart eeuw mede veel vorstelijk bezoek, niet altijd zoo oprecht gemeend als naar buiten wel scheen. Maar toch, ook Koningin Wilhelmina heeft te recht ingezien, dat het voor Nederland van be lang was, dat zij met buitenlandsche souve- reinen betrekkingen onderhield. Het bezoek van den Duitschen keizer werd in 1907 herhaald en ook gereciproceerd. Evenzoo heeft de koningin in de jaren vóór den oorlog een bezoek ge bracht aan den Franschen President, zulksin 1912, nadat de goedige oude heer, dien wij in Fallières zagen, hier te lande was geweest en zijn bewondering had betuigd voor het zomer- sche Den Haag. Koningin en Prins bezochten te zamen België. Koning Albert en Koningin Eli sabeth kwamen te Rotterdam, ’s Gravenhage en Amsterdam en slechts enkele maanden voor den oorlog ontving de Koningin bezoek van den souverein van Denemarken, dat door de omstan digheden van den oorlog eerst geruimen tijd later, in 1922 kon beantwoord worden. Toen ging de Koningin ook naar de overige Scandi navische hoven: Zweden en Noorwegen, waar haar verblijf een zegetocht werd. In 1923 kwa men de souvereinen van die beide landen dit bezoek beantwoorden en aan hen beiden viel een hartelijke ontvangst ten deel. Van deze buitenlandsche reizen leeft dat aan Parijs in 1912 wellicht het sterkst in onze her innering. Kan het verwonderen? Voor de Fran schen was Koningin Wilhelmina nog steeds de blonde Majesteit, waaraan jean Rameau in 1901, toen de kruiser „Gelderland” ter beschikking van Kruger werd gesteld en de Koningin den grijzen President in haar Paleis ontving, deze dichterlijke woorden wijdde: O, blonde Majesteit, Vorstin van duizend weken, Gij fiere Koningin van ’t kleine Nederland, Gij heerscht door goedheid groot, niet slechts daar aan het strand, Doch waar Europa reikt, naar alle hemelstreken. Meer dan Europa nog, de Wereld hoort U toe, Want God schiep overal bedroefde menschen- zielen, En wie op aarde lijdt, wil voor U nederknielen, Voelt als Uw onderdaan, zich minder levensmoe. Gepl. Maatsch. Kap. 857.547.78 en Reserves Het verkeersvraagstuk. Het gemeentebestuur van Rozenburg heeft aan alle hoofden van scholen eên aantal exemplaren van een lied toegezonden, waarin de voornaamste regels van het ver keer zijn vastgesteld. De bedoeling is dat het lied op school wordt ingestudeerd en dat daarna aan eiken leerling een exem plaar wordt uitgereikt. Geen kinderspeelgoed. Een kind van den heer D. in de Brussel- schestraal te Maastricht speelde met een met kruit geladen patroon. Toen de kleine op het voorwerp sloeg, sprong de patroon plotseling uit elkaar. Het kind kreeg daarbij ernstige brandwonden aan gezicht eii handen. Een oplichter. Een dezer dagen vervoegde zich op één der vele makelaarskantoren, welke Zeist rijk is iemand, die buitengewoon veel zin had in het koopen van een heerenhuis aan den Utrecht- schen weg. In een auto, vergezeld van den directeur van het woningkantoor, werden verschillende per- ceelen bezocht en ten slotte viel de keus op een bepaald pand de tusschenkomst van den no taris bleek noodzakelijk. Tot dusverre was alles volkomen normaal. Den volgenden dag werd een rijtuig besteld mgt een vlot paard er voor en vielen de oogen van den kooplustigen aspirant-heerenhuis-bezit- ter, die voorgaf Van Dijk te heeten en zich tot dusverre vermeid had met het smokkelen van paarden over onze Oostelijke grens, op dit schoone dier. Hij bood er op maar niet genoeg. Een paard alleen was echter niet voldoende - er behoorde een dogcart achter. Weer werden onderhandeiingeh gevoerd, nu met een rijtuigfabrikant, onderhandelingen, die aantoonden dat terzake geen leek aan ’t woord was. Inmiddels was een pension gevonden zij het ook met zeer veel inschikkelijkheid van de zijde der verhuurders. De onderhandelingen werden nu uitgebreid tot het bestellen van eenige ameublementen eveneens bij een Zeister firma. Mede in verband met eenige uitlatingen, die een vreemden indruk van ’s mans mentaliteit wettigden en daar niemand geld zag, werd lont geroken. Het makelaarskantoor stelde Zich Zondagmor gen in verbinding met de politie, net te laat. De pensiongast had zich om 7 uur laten wekken en is het laatst gesignaleerd te 8 uur v.m. door een der stalknechts van den betrokken stalhou der, het jagershoedje met het triomphantelijke veertje op, de fiets van den pensionhouder aan de hand, zijn leeren vest aan, een bouffante van\ hem om en naar bleek f 10 van hem in den zak. Koningin hem lachend er op kon wijzen, dat die j vondst te danken was aan een paaj’ kantteeke-1 Ij~~ -o„. - ningen van haar, juridisch "toch niet geoefende I telijk^Muziekcorps Concordia in het gebouw hand! Het noemen alleen van de bezoeken, door de Koningin, gebracht; het vermelden van de plech tigheden, waaraan zij deelman, zou een boek deel en meer kunnen vullen. Gelijk haar vader zich de liefde zijner onderdanen venyierf door De Amsterdamsche trams. Volgens de Tel. zal binnen enkele maan- t den het tempo van de trams in Amsterdam I j worden versneld. Dit heeft reeds eenige keeren plaats gehad, doch de directie meent, dat voor de meeste lijnen de snel heid nog wel iets kan worden opgevoerd, vooral des avonds. Het bezoek aan Parijs was voor de Nederlan ders ook daarom merkwaardig, omdat de Ko ningin van de gelegenheid gebruik maakte een krans te leggen aan den voet van het standbeeld van haar zoo roemrijken voorvader Gaspard de Coligny, een der meest bekende Hugenoten. Trouwens, historische gebeurtenissen hebben altijd in sterke mate de aandacht van de Konin gin getrokken. Dat zij niet kleingeestig daarbij was, hebben wij bemerkt, toen zij bij de onthul ling van het standbeeld van Jan de Witt tegen woordig was, en toen zij, in den afgeloopen zomer, door een gelijktijdig bezoek aSh Haarlem verhinderd om zelf tegenwoordig te zijn, een krans deed leggen op het graf van Grotius, die met haar voorvader Maurits nu niet al te beste vrienden is geweest. Zij heeft tegen Nicolaas Beets eens gezegd, dat zij Nederlandscher wenschte te zijn dan. welke Nederlander ook. Op 29 Augustus 1905 was zij bij het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen, toen daar de beide kanonnen uit den slag bij Syracuse werden ge plaatst; op 15 September 1906 onthulde zij te Leeuwarden het standbeeld van graaf Willem Lodewijk van Nassau; op 30 Mei 1919 hing zij een krans aan het gedenkte&ken van Jan Pie terszoon Coen te Hoorn, op den dag, dat hij drie eeuwen geleden in Jacatra den grondslag legde voor ons zoo belangrijk overzeesch ge bied. Bij tal van historiespelen was zij tegen woordig; in 1905 ter maskerade te Leiden, waar koning-stadhouder Willem III, haar meest illus- tre voorvader, werd uitgebeeld; het laatst in 1924 bij het spel te Middelburg, toen zij weer eens de hartelijke begroeting van haar Zeeuwen had in ontvangst te nemen. Bij gelegenheid van het twee en halve eeuwfeest van Groningen’s beleg en ontzet in 1672, ontving zij het eere- doctoraat in de Nederlandsche letteren van de Groningsche universiteit. En in 1925, bij het drie en halve eeuwfeest der Leidsche universiteit, dat in de rechten! Zij heeft dat als een bijzon dere onderscheiding gevoeld. Het verhaal gaat, dat eens het moet omstreeks 1907 zijn ge weest haar door Buitenlandsche Zaken een nota was toegezonden, betrekking hebbende op de Noordzee-verklaring. Over die nota won de Koningin het oordeel van Staatsraad Asser in, en zij las hem de nota daartoe voer. Asser gaf, j. malen toelichting: dikwijls is het ook de per-J gelijk het verhaal luidt, zijn’ ingenomenheid te straat 7; boodschaptasch, Wed. P. Atsma, kennen met den inhoud, en prees de juridische Swartsbuurt 12; vulpen, D. v. g. juistheid van enkele argumenten, waarin hij warderweg; zilveren armband, v. d. Werf, gld.lagsval «aae«ur- gl6i. gia. 5?’ variisa gld Dij vsrllM ra» U|dra Mmrss SO C ivU Mn Baad, «I a®g IV caa dnin. vv «on Lastige honden. In de gehouden raadsvergadering van Kat wijk heeft de in November van het vorige jaar vastgestelde politieverordening, waarin was bepaald, dat ’s nachts losloopende honden dooi de politie zouden worden doodgeschoten, een voornaam punt van discussie uitgemaakt. Bij de vaststelling er van werden weinig bezwaren geopperd. Men was met B. en W. er van over tuigd dat voornamelijk in Katwijk aan Zee de vele trekhonden ’s nachts het dorp onveilig maakten, jacht maakten op schapen in de wei en meermalen kippenrennen plunderden en „de kippen doodbeten. Doch nu de verordening een maal in werking is en de politie blijkbaar al te hardhandig optreedt, is er een storm tegen opgestoken en bleek bij verschillende raadsleden I rlr. zelfs een nieuwe vondst ontdekte. Waarop de; Eenheid 13. IJLST, 3 Febr. Hedenavond gaf het Chris- der Ger. Kerk zijn jaarlijksche uitvoering, de wind ook gekeerd te zijn. Leider dezer bijeenkomst was Ds. D. K.! De heeren Wouda en Van Tongeren hadden Wielinga Na opening met gebed en ’t zin- ieder een voorstel aanhangig gemaakt. De eerste gen der beide eerste verzen van Psalm 150,' wilde de honden, die gevaarlijk waren, wel doen kreeg het korps de gelegenheid zijn rijk afmaken, doch niet met een schietgeweer, om- programma ten gehoore te brengen. Het dat de dieren meestal niet direct worden ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1