I Miss Blanche Uit onze "Raadzaal. 200 150 75 annt: SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Ntlnl Orgm in IiinM Sink Nieuwstijdingen. ■o. 37 I I I Brandenburgh Co., Woensdag 10 FEBRUARI 1826 42e JAARBAHB Eerste Blad Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel.(7 Inge zonden mededeellngen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst In de SNEEKER COURANT Tsnehgai DINSDAGS ib VRUDAGSA YeiTDL* Uitgaven Snss TeIoüms 150, karlngs-Baak te SakMaai Abenné’s vmaksid tegen angslakksn imj •8- •ll Uw beate kameraad hebt ge steeds bij U, als ge vraagt Geef MIJ maar gld. Mj vwUm IU MB dcilB. HIEÜWE SEEEEER COÜRAHT CA gld. bij vmtUm vu vV mb wijsvinger Hulp in Nood. Onder voorzitterschap van den heer R. Nieveen had Vrijdagavond in de Gouden Leeuw de jaarlijksche vergadering plaats van de Vereeniging „Hulp in Nood”. Na een woord van welkom van den voorzitter wer den de notulen door den secretaris den heer Matak Fontein gelezen; deze notulen wer den goedgekeurd. De penningmeester, de heer Jouvenar, bracht daarna het finantieel verslag uit. Daaruit bleek, dat de ontvangsten had den bedragen f 3552.08, o. a. aan contri- butiën f 1001, subsidie O. B. W. f 1000, gif ten f716.66 (waarvan Sport en Liefdadig heid f 670.27). De uitgaven bedroegen 13639.74*4, waarvan o. a. aan ziekenhuis- verpleging f 965, financieele steun f 880.225, melk f622.46, eieren f 113.50*4, medicijnen enz. f 490.62. subsidie T. B. C. Ver. f 367.535. De exploitatierekening liet ditmaal een te kort van f 82.66*4 (vorig jaar tekort f319). Het ledental is van 401 tot 420 vooruit gegaan. Het verslag eindigde met ’n woord van hartelijken dank tot allen die gelden aan Hulp in Nood afdroegen in het bijzon der aan Regenten van het O. B. W. en Sport en Liefdadigheid. Nog bleek dat de vereen, binnenkort in het bezit van f 500 zal komen, haar door een nu overleden inwoonster on zer stad vermaakt. De commissie voor het nazien der reke ning bestond uit de h.h. J. Doodkorte en v. d. Sluis. Eerstgenoemde stelde namens die commissie voor de rekening, welke in orde bevonden was, goed te keuren onder dank betuiging aan den volijverigen penning meester voor zijn getoonde toewijding. Spr. wenschte de vereeniging geluk met zoo’n penningmeester, die heden juist 10 jaar dat penningmeesterschap waarnam, en sprak de wensch uit dat de heer Jouvenar nog vele Jaren de financiën van Hulp in Nood mocht beheeren, tot heil der hulpbehoeven den. De voorzitter sloot zich gaarne bij deze gelukwenschen aan erAlankte secretaris en penningmeester beide voor hetgeen door hen in het afgeloopen jaar weer ten bate der vereeniging is verricht. De heer W. Beekhuis, periodiek aftre dend, werd tot commissielid herkozen. Be sproken werd het aanbod van h.h. Regenten van het O. B. W. om f 200 per jaar ter be schikking van Hulp in Nood te stellen voor kapitaalvorming, wanneer ook de vereen, zelf iets voor dit doel afzondert. Algemeen was men van oordeel dat dit aanbod diende te worden aanvaard, nader overleg over de voorwaarden zal met h.h. regenten worden gepleegd. Tenslotte werd ’t werven van meer leden besproken. Zondagavond ontstond een kleine binnenbrand in de societeitszaal van het gebouw Amicitia op Leeuwenburg, alhier. Vermoedelijk zijn er vonken uit de kachel in aanraking gekomen met het behang bo ven de schoorsteenmantel. Met enkele em mers water kon een en ander gebluscht worden. Het totaal bedrag van de te Sneek ingezamelde gelden voor de slachtoffers van den watersnood bedraagt: a. opbrengst van een collecte gehouden op een ijsfeest te Sneek, op 20 Januari 1926 f24.07; b. opbrengst van een algemeene collecte gehouden te Sneek op 29 en 30 Januari 1926 f5053.02; c. saldo van de feestcommissie Oppen- huizerweg en Sperkhem f 15.19; d. bijdrage van het Old Burger Wees huis te Sneek f500.- e. van N. N. te Sneek f25.Totaal f5617.28. WOUDSEND, 8 Febr. De collecte alhier voor de slachtoffers van den watersnood in het Zuiden van ons land heeft opgebracht f 673.33; voor Borculo werd indertijd f534.10 gecollecteerd. HEEG, 8 Febr. J.l. Vrijdagavond hield onze Groene Kruis-afdeeling hare algemeene vergadering in Silo. De verschillende ver slagen werden voorgelezen. Door den pen ningmeester werd rekening en verantwoor ding gedaan over het afgeloopen jaar. De kas sloot met een batig voordeel van bij de f 500. In de plaats van de aftredende be stuursleden L. Poepjes en Jac. Miedema werden gekozen K. Visser en M. Hettinga, terwijl W. Gaastra Jr. herkozen werd. De begroeting 1926 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f710. Daarna werd door Ds. G. M. A. van Rennes de beteekenis van het Groene Kruis uiteengezet. Vervol gens eenige vragen gesteld. Niets meer aan de orde werd te ongeveer 10 uur de verga dering gesloten. Te veel onderwijzers. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan school C te Almelo hebben zich 102 sollicitanten aangemeld. IJ gld. bij verlis* •8 vu mb vinger Velgena vowwMrden_Gvereengekenien net de Ma2ÖÖO VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK op MAANDAG 8 FEBRUARI 1926, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Punt 1. Notulen der vergadering van 12 Januari 1026. De notulen hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekoinen stukken. a. Schrijven van den liquidateur der N. V. Spoorweg maatschappij Zuidwesthoek, houdende mededeeling van het aan de gemeente Sneek toekomende aandeel van het beschikbare kassaldo. (1.812(1)). Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende verda ging van de beslissing omtrent de goedkeuring der ge- meentebegrooting voor 1926. (X 07.352.11(12)). Voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van het Bestuur der Vereeniging „Middenstand” te Sneek, houdende verzoek om verlaging van den prijs van den electrischen stroom. (1.324.112(3)). Aan adressant wordt medegedeeld, dat een herziening van het tarief in voorbereiding is. d. Adres van A. Walinga e. a., houdende verzoek om wijziging der tot hen gerichte aanschrijving tot demping van de opvaart, loopende tusschen de le Selfhelpstraat en de achtererven van de perceelen aan de Prinsengracht nos. 15 tot en met 21. (1.777.8(2)). B. en W. stellen voor dit adres te stellen in hun handen om advies. De heer B r o n s e m a heeft eenige inlichtingen te verstrek ken. De Voorz.: Die kunt U aan B. en W. geven. De heer Bronsema: Kunt U dan ook eenige bewoners der Prinsengracht ontvangen? De Voorz.: Liever eerst U alleen. e. Adres van J. Roodhof te Sneek, houdende verzoek hem op kosten der gemeente een anderen electriciteits- meter te verschaffen. (II 07.353.6(3)). Op voorstel van B. en W. z. h. s. afwijzend beschikt. f. Verslag van den schoolarts over 1925., (1.851.09.1 (1)). Dit verslag wordt opgenomen in het gemeenteverslag. g. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 26 Januari 1926. (X 07. 352.651.(2)). Voor kennisgeving aangenomen. h. Schrijven van de Provinciale Friesche adviescommis sie ter wering van inbreuk op de schoonheid van stad en land, houdende uitnoodiging tot bezichtiging der door haar op verzoek van andere gemeentebesturen behandelde bouwplannen. (1.778.51(1)). Voor kennisgeving aangenomen. i. Adres van W. van Zanten, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan de school voor U.L.O., met ingang van 1 Maart 1926. (no. 208). Het gevraagde ontslag wordt verleend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Punt III. Benoeming van een lid van de Commissie voor de gemeentebedrijven. (X 07.515(3)). De heer Bronsema wordt met 14 st. benoemd; de heer Hoek stra had 1 st. Punt IV. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een Ambtenaar van den Burger lijken Stand. (Bijl. 2; dossierno. 208). Aanbevolen wordt de heer S. Breeuwsma, wethouder. De heer Breeuwsma wordt met 14 st. benoemd; 1 st. was blanco. De heer Breeuwsma neemt deze benoeming aan. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de Verordening op het houden van vee markten in de gemeente Sneek. (Bijl. 1; dossierno. 1.824. 511.2(19)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der begrooting van hei Old Burger Weeshuis voor 1926. (Bijl. 3; dossierno. 1. 843.73(14)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen in de gevallen, waarin het hun ge- wenscht voorkomt, tegen de toepassing van de artikelen 244a, 244b, 244c, 245a, 245b en 245c der Gemeentewei krachtens art. 265i dier wet bezwaren in te brengen, na mens den gemeenteraad op te treden. (Bijl. 5; dossierno 1.714.521(5)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen. (Bijl. 6; dossierno. 1.778.522(3)). De heer S ij te ma vraagt hoever de plannen tot de bouw van woningen, die deze menschen moeten opnemen, gevorderd zijn. De Voorz.: De plannen zijn in bewerking, doch nog niet klaar. De heer Blok: Het is niet de bedoeling voor deze men schen te bouwen, maar om opschuiving te krijgen. De heer S ij t e m a: Juist. Z. h. s. wordt het voorstel alsnu aangenomen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het geven van namen aan nieuwe straten in den Hospitalerpolder. (Bijl. 7; dossierno. X 07.155.2(1)). B. en W. stellen voor: a. aan de eerste zijstraat van het Kloosterhof, gerekend vanaf den Parallelweg en loopende vrijwel evenwijdig daaraan naar de hierna onder d te noemen straat den naam te geven van „Vesperstraat”. b. aan de tweede zijstraat van het Kloosterhof, gerekend vanaf den Parallelweg en daaraan grootendeels evenwijdig loopende, welke zijstraat met twee zijtakken zal uitloopen in de sub a bedoelde straat, den naam te geven van „Mon- nikstraat”. c. aan de beide straatgedeelten, loopende ter weerszijden van het te projecteeren plantsoen ongeveer evenwijdig aan het Kloosterhof^ welke straatgedeelten een verbinding zullen vormen tusschen het verlengde van den Parallelweg en de Priorstraat, den naam te geven van „Sacrament- siraat”. d. aan de straat, welke vrijwel evenwijdig zal loopen aan het Kloosterhof en de sub a bedoelde straat rechthoekig zal snijden, terwijl zij mede een verbinding zal vormen tusschen het verlengde van den Parallelweg en de Prior straat, den naam te geven van „Kapelstraat”. e. aan de straat, welke zal worden aangelegd in het verlengde van den Parallelweg den naam te geven van verbruik zoo nauwkeurig mogelijk te doen plaats hebben. Wij zijn daarbij echter tot de slotsom gekomen, dat bij de toepassing van een zoodanig tarief zooveel gespeciali seerde gevallen zich zouden kunnen voordoen, dat wij het niet wenschelijk achten de oplossing in die richting te zoe ken. Wij geven U daarom in overweging, met afwijking van het verzoek van adressanten om over te gaan tot ver laging van de huur der door hen bewoonde woningen, de waterleidingtarieven aan te vullen met een bepaling, als door ons hierboven aan de hand is gedaan en stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een adres d.d. 5 October 1925, van S. Mole naar e.a. allen bewoners van de gemeentewoningen aah -(Je Willem de Zwijgerstraat, houdende verzoek om verla ging van den huurprijs dier woningen; Gelet op het advies met voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 December 1925, no. 1.778.532.1(10); BESLUIT: 1. het verzoek van adressanten af te wijzen; Ila. de tarieven en voorwaarden, waarnaar water kan worden betrokken uit de gemeentelijke waterleiding te Sneek, aan te vullen in dien zin, dat in afdeeling 11 (Levering van water) tusschen het le en het 2e lid wordt ingevoegd een nieuwe alinea, luidende: „Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd in de geval len, waarin daarvoor naar hun oordeel aanleiding bestaat, van de onderstaande tarieven af te wijken en een uitzon- deringstarief toe te passen.” b. te bepalen, dat de onder a. bedoelde wijziging in werking zal treden met den dag harer vaststelling. Den heer S ij t e m a blijkt uit dit advies dat het adres niet ondoordacht is ingezonden. Wanneer deze woningen vergeleken worden met die met rijksvoorschot gebouwd, blijkt dat de eerste in ongunstige conditie verkeeren. De woningen met rijks voorschot type A doen immers f2.75, deze f3.80, f3.85 en f4 per week, dat is een aanmerkelijk verschil en niet te verwon deren is het, dat de bewoners de onbillijkheid voelen. B. en W. voelen die ook en onderstrepen zelfs de argumenten nog (hoo ger personeele belasting en duurder waterverbruik). Ook de beide commissies zijn van dezelfde meening. Men wilde naar middelen zoeken om de menschen tegemoet te komen. De wijze waarop laat echter te wenschen over. Als men toch erkent, dat de huren te hoog zijn en men wil dan f 0.15 per week in waterverbruik tegemoet komen, zou spr. zeggen: „houdt dan dat ook maar in den zak”. Het blijkt echter, dat adressanten de dupe worden van een gekibbel tusschen B. en W. en de com missie voor de bedrijven. Oorspronkelijk waren B. en W. van meening dat het moeilijk gaat de huren te verlagen omdat zoo’n complex zich moet bedruipen; spr. erkent ook dat zulks moei lijk is. Kosteloos waterverbruik zou deze menschen 35 ct. p. w. tegemoet komen, dat beteekende iets al is het dan weinig. Maar de bedrijvencommissie wilde er niet aan. Misschien is het ook uit bedrijfsoogpunt niet goed om de bedrijven geheel daarmee te belasten, al zou spr. er geen bezwaar tegen hebben. Vandaar echter dat men nu een tarief wil scheppen, dat de menschen wat tegemoet komt. Als, zegt het bedrijf, de menschen kosteloos water krijgen, moet de gemeente het grootste deel der kosten op zich nemen, en dat wil blijkbaar de gemeente niet. Is er niet een middel opdat de menschen alsnog de 35 ct. per week cadeau krijgen, het bedrijf wil blijkbaar 15 ct. geven, is er dan bezwaar dat de gemeente de andere 20 ct. in de kas van ’t bedrijf stort? Dat lijkt wat billijker tegemoet koming. Als de raad toch meent, dat een korting op de huur moet toegepast, en men het onbillijke huurverschil tusschen type A en deze woningen wat weg wil nemen, is het noodig gratis water te geven. Spr. stelt voor dat het bedrijf daarvan 15 ct. p. w. zal dragen en de gemeente 20 ct. zal storten in de bedrijfskas. Mocht men hier niet aan willen dan zou spr. voor directe huurverlaging zijn. De heer Smeding steunt dit voorstel. De huurders van type A betalen ook aan de waterleiding veel minder, deze huurders betalen abnormaal veel voor het water. De heer De Wolf gelooft niet dat er een regeling te vinden is, waardoor men ontkomen kan aan de eenmaal vastgestelde huren, welke in overleg niet het rijk zijn gesteld, ook zoo niet met de waterleiding. Komen de deskundigen er achter dan krijgt men moeilijkheden. De heer Bronsema vreest dat als men gratis water geeft, het adressen zal regenen. Er zijn veel meer huurders die hooge huren betalen, ook van particuliere woningen. Spr. is tegen gratis water. i m p e zegt dat de kwestie der hooge huren eigen lijk in de bedrijfscommissie niet is besproken; daar is alleen de kwestie der tariefsverlaging besproken, en gewezen op de woningen type A, die aanmerkelijk lager watertarief hadden. Toen is er gezocht naar een compromis, om deze beide typen voor de waterprijs gelijk te stellen, waar het waterverbruik - Ji van gelijke omvang was. De heer Blok kan zich wei voorstellen, dat men de bewo ners wil tegemoet komen. Maar de goede weg te vinden is het moeilijke. B. en W. meenden eigenlijk de steen der wijzen gevonden te hebben, de waterleiding was wat extra hoog door de hooge huren, het bedrijf profiteerde dus waf extra en nu kon men billijk handelen door de tarieven van het water zoo te stellen dat men evenveel betaalde als andere gelijke wonin gen, bv. type A. Ook opende men de gelegenheid een verlaging van de personeele belasting te verkrijgen, een adres der bewo ners zou, naar spr. gelooft, wel succes hebben bij de inspectie. Wat huurprijsverlaging aangaat, de huren zijn naar de kostprijs berekend; ging men tot huurverlaging over, wat de heer Sijtema wel wil, dan komt men op een heel verkeerden weg, want dan zouden alle burgers die abnormaal duur wonen, een toeslag kunnen vragen van de gemeente. Waar hier de billijkheid wordt toegepast is dit het eenige wat we kunnen doen. De heer Breeuwsma zegt dat dit advies is opgesteld vóór spr. lid van het college van B. en W*. was. Spr. heeft een afwijkende meening, in hoofdzaak op grónden, die al door den heer Sijtema naar voren zijn gebracht. B. en W. erkennen dat de huren te hoog zijn. De commissie voor de bedrijven heeft meer gedaan, dan ze behoefde, als ze zich op zuiver bedrijfs- standpunt stelde, ze heeft immers niet alleen overwogen wat :het bedrijf, maar ook wat de gemeente kon doen. De com missie zag in dat het bedrijf een te hooge waterprijs ontving, zij kon echter geen uitzonderingstarief voor een bepaalde woninggroep scheppen, dat zou men dan immers ook aan soortgelijke huizen van particulieren moeten geven. Maar het bedrijf kan het tarief stellen op dat van de woningen type A, zonder de bewoners van eenig ander huis schade te doen. Dat zou 7 gulden per jaar tegemoetkoming zijn. De huur is dan echter nog veel te hoog. Hier is nu maar één oplossing, nl. dat de gemeente aan het bedrijf de watervoorziening vergoedt. Spr. ziet het gevaarlijke van dit voorstel niet in, de gemeente voelt dat de huren te zwaar zijn in vergelijking met de ruimte, en spr. ziet niet in waarom men dan geen tegemoetkoming zou geven. Reeds stelde een andere gemeente in Friesland de huur prijs vast met inbegrip van waterleiding, en dat kan toch in „Parallelweg”. De heer Bronsema vindt de naam Vesperstraat niet ge schikt, die zal men in de wandeling Verpesterstraat gaan noe men. Voor de bewoners van die straat wordt dat allicht niet prettig als men er zoo’n naam van maakt. De heer Lampe: Het initiatief is nu genomen tenminste. De Voorz. gelooft dat dit bezwaar geen reden van bestaan heeft. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. De Voorz.: Dan moeten we het gevaar van den heer Bron- sema maar trotseeren, het zal wel meevallen, denk ik. Huurprijs woningen Willem de Zwijgerstraat. Punt X. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van S. Molenaar e. a., houdende verzoek om verlaging van den huurprijs der woningen aan de Willem de Zwijgerstraat en voorstel tot aanvulling van de „Ta rieven en voorwaarden, waarnaar water kan worden be trokken uit de gemeentelijke waterleiding”. (Bijl. 8; dossierno. 1.778.532.1(10)). B. en W. adviseeren: In Uw vergadering van 12 October 1925 werd onder punt 11e besloten in onze handen om advies te stellen, een adres van S. Molenaar e. a., allen bewoners van de gemeentewoningen aan de Willem de Zwijgerstraat, hou dende verzoek om verlaging van den huurprijs dier wo ningen. Wij hebben overwogen of, en zoo ja, op welke wijze aan het verzoek van adressanten zou kunnen worden tege moet gekomen. Het is Uw College bekend, dat tot den bouw van deze woningen door U werd besloten in de vergadering van 25 Juni 1923, onder punt 9, terwijl bij Uw besluit van 27 Augustus 1923, no. 9, het aanvankelijk vastgestelde aantal van 82 ,op aandrang van den Hoofdinspecteur der Volks gezondheid, werd teruggebracht tot 66. De laatstelijk ge reed gekomen woningen zijn op 3 November 1924 be trokken. De financieele opzet van den bouw dezer woningen is geweest dat dit complex, tenzij zich zeer abnormale omstandigheden mochten voordoen, zich zelf zou moeten bedruipen. Bij het ontwerpen der plannen en bij het berekenen der exploitatie is steeds van dezen gedachten gang uitgegaan. Bij de overweging omtrent het bovengemeld adres zagen wij ons dan ook voor de vraag gesteld of, sedert de ingebruikneming der woningen, zich inderdaad die abnor male omstandigheden hebben voorgedaan, welke bij de huurders redelijkerwijs gesproken, de verwachting hebben kunnen wekken, dat zij met eenige kans op welslagen pogingen om tot huurverlaging te geraken, zouden kunnen aanwenden. Onze meening is, dat op die vraag van den kant der gemeente geen bevestigend antwoord kan worden gegeven, al moeten wij erkennen, dat de huurprijs op zich zelf voor een zoo bescheiden woningtype als het onderhavige, inder daad aan ’den hoogen kant is. Deze laatste overtuiging heeft ons er toe gebracht na te gaan of wellicht op andere wijze eenige verlichting voor de huurders zou kunnen worden verkregen. Het feit, dat de huur aan den hoogen kant is, is voor de huurders te meer een bezwaar omdat het huurbedrag ook een directen invloed doet gelden op een tweetal andere voor de betrokkenen noodzakelijke uitgaven. Wij hebben hier op het oog, ten eerste den aanslag in de Personeele belasting, voor welks berekening o. m. als grondslag geldt de huurwaarde der perceelen, die voor gehuurde panden, behoudens enkele uitzonderingen, wordt gesteld op het bedrag van den jaarlijkschen huurprijs en ten tweede, den prijs, welke door de betrokkenen moet worden betaald voor de levering van water uit de waterleiding, omdat deze prijs wordt berekend naar tarieven welke zijn gebaseerd op de huurwaarde der perceelen, waarnaar de betrokken huurders in de Personeele belasting zijn aangeslagen. Door deze omstandigheden worden de huurders, die toch al een eenigszins hoogen huurprijs moeten betalen, ook op nog tweeërlei andere wijze financieel gedrukt. Dit komt ons niet geheel billijk voor. Tegen den te hoogen aanslag in de Personeele belasting kunnen van den kant der ge meente geen maatregelen worden genomen. Wellicht zou den echter de huurders zelf, krachtens art. 9 1 en 4 der wet op de Personeele belasting, pogingen kunnen aan wenden om, op grond van het feit, dat de huurprijs niet geacht kan worden onder „normale omstandigheden” te zijn bedongen, een aanslag in gemelde belasting te ver krijgen, welke is gebaseerd op de werkelijke huurwaarde van dit oogenblik, welke huurwaarde dan wordt bepaald door vergelijking met onder normale omstandigheden ge huurde perceelen van dezelfde of meest nabijkomende soort. Of de huurders bij hun pogen succes zouden hebben, kunnen wij moeilijk van te voren beoordeelen. Wat het tarief voor de levering van leidingwater be treft, komt het ons gewenscht voor, waar misschien meer huurders van woningen in hetzelfde geval verkeeren als deze, ons de bevoegdheid te verleenen om in die gevallen waarin daarvoor naar ons oordeel aanleiding bestaat, van het tarief, berekend naar de huurwaarde, waarnaar een aanslag in de Personeele belasting is opgelegd, af te wij ken en een uitzonderingstarief toe te passen. Dat het waterleidlngstarief voor de huurders der betrok ken woningen te zwaar drukt, is ook de meening van de Commissie voor de gemeentewoningen, welker advies wij omtrent het ingekomen adres hebben ingewonnen. Eveneens is de Commissie voor de gemeentebedrijven van oordeel, dat het bedrag ad f 18.20, dat per jaar voor levering van water door betrokkenen moet worden be taald, aan den hoogen kant is en dat uit een algemeen oogpunt bezien, dit tarief wel iets verlaagd zou kunnen worden. Een noemenswaarde financieele verlichting ech ter, acht de commissie alleen te verkrijgen door kostelooze beschikbaarstelling van leidingwater. Deze tegemoetko ming zou dan niet geheel door het bedrijf, maar voor het grootste déél door de gemeente behooren te worden ver leend en in den zin als door de commissie is aangegeven. Tegen deze oplossing hebben wij overwegend bezwaar. Met de door ons gewenschte en boven medegedeelde aanvulling van de thans geldende tariefregeling kan de commissie zich niet vereenigen. Het argument door haar tegen de bedoelde bepaling aangevoerd, n.l. dat door een regeling als door ons voorgesteld, aanleiding tot tal van verwikkelingen zal worden gegeven, komt ons echter niet van voldoende gewicht voor om van het aanvankelijk door ons ingenomen standpunt af te wijken. De door de commissie geuite vrees lijkt ons een weinig overdreven. Bij de overweging van de verschillende mogelijkheden, welke tot een billijke oplossing zouden kunnen leiden, hebben wij ons ook nog beraden over .de invoering van een kamertarief, ten einde de berekening van het water- - J,- V—'•.TT* Maakt eens kennis met KiLT&Miati Blanche „Royal”. LJ1LW.NI r...... .1..

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1