MissBlanche EISCHTGÖt M KWAÜTÊIT NIEUWSTIJDINGEN. DUS, EISCHT Bliil Oroiu hr lisiiiti huk ZWITSeRIWIW 2900 C. SUSX: 200 ik: JiWACÏk 18 d STAAT AAN DE SPITS INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1826 Eerst» Blaol ■o. 39 i I I Brandenburgh Co., Skxsk Talatam '150 42» JAAR6AHB JT N.V.HaLLAtm CK a COLA O E - iT >S5b »r. SCH i van Te De dames-gymnastiekvereeniging „Thus- nelda” alhier besloot in haar laatste jaarverga dering, om ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan, op 1 April a.s., een jubileum-uitvoering te geven. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tiisschen II/2 en 12J/2 uur, de navolgende voorwerpen ais gevon den gedeponeerd op 15 Febr. 1926: Rozenkrans in étui. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 15 Febr.: Bruine beurs met inh., E. Bosma, Korte- pijpsteeg 7; sleutel, E. de Vries, Bosch- gracht 4; sleuteltje, wed. v. d. Wal, Wijde Noorderhorne; kinderwant, M. Bokma, Sta tionsplein; heerenrijwiel, S. Makkink, Both- niakade 53. Heusch, ’c is de moeite waard la zeggen Geef MIJ maar .8 ra >n >n té lUMWDAÖlüeit VHIJDAGAAFcMDe an Maakt eons kennia niet Miss Blanche „Rvyal”. Ifflffl SIEEKER COURAKÏ annex SNEEKER COURMNT en WYMBRITSERADEEL Het vermiste legervliegtuig gevonden? Een te IJmuiden binnengekomen vis- schersbotter heeft gerapporteerd, 'dat men tusschen Zandvoort en Scheveningen met 't net bleef vastzitten achter een voorwerp, dat over eenigen afstand werd medegesleept. Doordat het net scheurde, kon men het voorwerp niet boven water krijgen. Van de vondst is mededeeling gedaan aan de bevoegde autoriteiten, omdat men meent te mogen aannemen, dat het net is blijven vastzitten aan het sedert eenigen tijd vermiste en vermoedelijk in de Noordzee ge zonken militaire vliegtuig. en één der visschers voor de door het gemeente bestuur betoonde piëteit. L. C. De kwestie-Damme. Het kantoorpersoneel bij de P.' T. T., ge organiseerd in den Centralen Bond in de provincies Friesland, Groningen en Drente, heeft in een Zondag gehouden huishoude lijke vergadering, in de groote bovenzaal van ,,De Unie” te Groningen het bekende conflict in de P. T. T.-leiding besproken. Het personeel wenschte zich geen partij te stellen in het gerezen conflict, doch on derstreepte de vraag van het Kamerlid mr. Boon, waarbij wordt verzocht „een com missie te benoemen ten einde op zeer korten termijn een rapport uit te brengen omtrent de verhoudingen bij het hoofdbestuur der P. T. T.” Eenerzijds werd betoogd, dat de Statefi-Generaal recht hebben te weten, welke maatregelen in de naaste toekomst zullen worden genomen door de bedrijfslei ding, ten aanzien van het aantal bestellin gen en het terugbrengen van post- en tele graafkantoren tot z.g. bijkantoren en vele andere verslechteringen. Anderzijds werd commissie van toezicht ook uit vertegenwoor digsters uit alle schakeeringen der bevolking te bestaan. Dé secretaris, de heer H. de Boer, bracht het ter vergadering zeer geklaagd over de wei nige stabiliteit in personeelsaangelegenhe den. Mede en vooral, als gevolg van de voortdurende wisselingen in de bedrijfslei ding sinds 1912 heeft* het staatsbedrijf der P. T. T. reeds zes directeuren-generaal ge kend en bijna evenzooveel malen werd een reorganisatie van de personeelsorganisatie ter hand genomen met al de gevolgen van dien. De beste en meest ambitieuze ambtena ren dreigen moedeloos te worden door het herhaaldeiijk wijzigen van hun positie. De vergadering drong er daarom een stemmig op aan, al die maatregelen te steu nen, welke kunnen bevorderen, dat een objectief onderzoek wordt ingesteld, ten einde niet slechts aan bij het ernstige con flict betrokken partijen recht te doen weder varen doch ook en vooral om door alge- heele openbaarheid het zoo noodige ver trouwen in de bedrijfsleiding te doen her winnen. te schaffen. De voorzitter twijfelde aan het wenschelijke ook de strijkgelden af te schaffen, doch meende dat er een eind aan dient gemaakt dat deze nu worden opgevoerd. Laat men een actie voeren deze tot 1 te beperken. Ten slotte vereenigde de vergadering zich met deze zienswijze. De heer P. A. v. d. Ban van Leeuwarden heeft ter vergadering een lezing gehouden over be mesting van grasland. De volgende punten werden achtereenvolgens toegelicht: 1. Klachten over het plantenbestand van de graslanden gaan samen met klachten over de opbrengst. Onvoldoende klavergroei, onvol doende fijne grassen, open zode komen met voor op perceelen met een goede opbrengst Het plantenbestand is een aanwijzing voor de behandeling in de voorafgaande jaren en daar door ook een aanwijzing voor de methoden, die tot verbetering aangewend kunnen worden. Ter beoordeeling van het resultaat moet de practijk letten op de opbrengst, niet op het planten bestand. 2. Alle grasland moet bemest worden om voor de toekomst voldoende productief te blijven Als de opbrengst op het oogenblik laag is, is in de eerste jaren veel bemesting noodig. Als de opbrengst goed is, bv. de vaak beweide perceelen rond de boerderijen, kan met min der bemesting volstaan worden. 3. De practijk weet, dat vele kleigraslanden in goeden toestand te krijgen en te houden zijn door herhaald gieren. Met 300 K.G. zwavelzure ammoniak per H.A. bereikt men .hetzelfde als met eenmaal gieren. Het is dan voordeeliger 200 K.G. in het voorjaar te geven en 100 K.G. in den zomer, wanneer het land na maaien of wei den kaal is. In een bepaald jaar zwaarder be mesten en vooral herhaald bemesten is vaak voordeelig. 4. De practijk weet, dat kleigraslanden, die niet behoorlijk kaal geweid worden, door een terpaarde-bemesting te verbeteren zijn. Met een jaarlijksche bemesting van 400 K.G. superphos- phaat per H.A. bereikt men hetzelfde. 5. Vele als goed bekend staande kleiboerde- rijen houdt men in goeden toestand door het land het eene jaar te bemesten met stalmest, of gier, het andere jaar met 600 K.G. ammoniak superphosphaat (7 X 9) in het voorjaar. Dit is hetzelfde als 400 K.G. super en 200 K.G. zwavel zure ammoniak. Ook met beer is heel wat te bereiken. 6. Op bijna alle perceelen is een bemesting van 100 K.G. zwavelzure ammoniak of chili per H.A. ongeveer eind Juni voordeelig. 7. Voortdurende eenvoudige proeven zoowel op hooiland als op weiland zijn gewenscht. Bij bemesting van geheele perceelen, die beweid worden, moet men het aantal weidedagen van een koppel vee tellen. 8. De Rijkslandbouwconsulent te Leeuwarden geeft gratis adviezen over bemesting. Nadat de spreker eenige vragen had beant woord, dankte de voorzitter den heer v. d. Ban voor zijn zeer nuttige lezing. BRITSWERD. Benoemd tot leerling-verpleeg- sters aan de psychiatrische inrichting van de gemeente Rotterdam te Poortugaal de dames L. Faber en G. Kuiken, beiden alhier. KOUDUM, 14 Febr. Het te Laaksum (H. O. en N.) aangespoelde lijk is door den te Heerlen wonenden vader herkend als dat van den 19- 1 jarigen Albert Klunder .matroos op de „Nijver heid I”, die in den storm van 25 November 1925 op de Zuiderzee is vergaan. Het lijk is Zaterdag jl., in tegenwoordigheid van den vader, den burgemeester, dr. Tromp Visser van Warns en de politie op de openbare begraafplaats te .Scharl door de visschers van Laaksum, die dit hadden begeerd, grafwaarts gedragen. De burgemeester dankte in een kort woord voor de bijzondere belangstelling en medewer king, vooral de visschers, op wie het droeve feit een bijzonderen indruk had gemaakt. Hoe droe vig ook, de herkenning door en de aanwezig heid van den vader, deed nochtans weldadig aan. De vader d nikte met een „God zegen 11” De pagehaar-woede. Dezer dagen kwam een ingezetene Nieuw Helvoet den burgemeester vertel len, dat ’s nachts iemand door openschui- ving van een raam zich toegang had ver schaft tot de slaapkamer van haar kinderen en haar 12-jarige dochtertje de haarvlecht had afgeknipt. Bij het door de politie in gestelde onderzoek bekende evenwel de 12-jarige al spoedig dat zij het verhaal verzonnen had en zelve haar vlecht had afgeknipt. Haar ouders wilden niet hebben dat ze pagehaar droeg. GEMENGD NIEUWS. Een meevaller. Notaris Crebas te Buitenpost, die fail leerde en voor eenige dagen, gestraft we gens fraude, in de gevangenis is overleden, had voor zijn persoon een levensverzeke ring afgesloten tot een bedrag van circa 80.000 gld. De curatoren in zijn faillissement hebben de premie door betaald, zoOdat thans dat bedrag nog ten goede van de crediteuren zal komen. Men schat de uitkeering uit dit bedrag op ruim 20 der vorderingen. Friesch congres in 1927. Men schrijft aan het Hbl.: In het avondblad van 1 Febr. kwam een bericht voor over een voorstel van de Frie- sche jongerenorganisatie „De Upstalbeam” aan alle Friesche organisaties om een com missie van voorbereiding te vormen „met betrekking tot” het Groot-Friesch congres in 1927 te Leeuwarden te houden. In ver band met dit bericht en met de zienswijze van den heer Hof en dr. Wumkes aan gaande den aard van het congres, in he< avondblad van Donderdag dezer vermeld, hebben wij ons vervoegd bij dr. S. A. Wal ler Zeper, die op de „Friesentag” te Jever in Augustus 1925 het Friesche Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde ver tegenwoordigde, van welke samenkomst die in 1927 de voortzetting zal zijn. Hij wees allereerst op het karakter van die samenkomst. „Unsere Tagung”, zoo sprak te Jever de voorzitter, graaf von We- del-Philippsburg, bij de opening, „gilt der Wissenschaft und nur der Wissenschaft”. En zoo zal het te Leeuwarden niet anders zijn. Men zou dus niet moeten spreken van „Groot-Friesch Congres”, want daar zou men verwachten dat stambelangen hoofd zakelijk aan de orde zijn, gelijk een „Groot- Nederlandsche” samenkomst aan den Ne- derlandschen of Dietschen stam zou zijn ge wijd. Ook het woord „Allfriesentag” is iets wat ons aan Alldeutschtum, Pan-dit of Pan dat doet denken. De juiste naam zou moe ten luiden: „Algemeen Friesch Philologen- congres”. Aan het einde van de vergadering te Jever werd de voorbereiding van de volgende op gedragen aan vijf vereenigingen, voor elk der vertegenwoordigde „Landschaften” (Oldenburg, Oost-Friesland, Noord-Fries- land, Groningen en Friesland) een; voor Friesland was dit het Friesch Genootschap. Dr. Cuperus, bestuurslid van dit genoot schap, wees toen op het honderdjarig be staan van deze instelling in 1927 en stelde voor sarnen te kómen te Leeuwarden in ver band met die herdenking, hetgeen grooten bijval verwierf. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens grains ge plaatst in de SNEEKER COURANT TL gld. bij vullea sna aan vinger College van zetters. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot lid van het college van zetters voor ’s rijks directe belastingen in de ge meente Sneek (vacature-A. Dijkstra) den heer L. L. Lampe, aldaar. Afd. Sneek Friesche Maatschappij v. Landbouw. Bovengenoemde afdeeling hield in café Poel man aan de Lemmerweg eene algemeene ver gadering onder presidium van den heer IJ. Veld huis, die ih zijn openingswoord allen opwekte niet direct bij de pakken neer te zitten wanneer ongunstige verschijnselen zich voordoen, zooals de daling van de boterprijs een vijftal weken geleden, welke zich echter spoedig hersteld heeft. Bij de notulen ontstond eenige discussie tus- Schen den heer Jaarsma en het bestuur over de kwestie waarom er geen agendapunt gemaakt was van de veevoedercontröle zooals die in Rauwerderhem is geregeld. Dit was de vorige vergadering den heer Jaarsma toegezegd. Ten slotte bleken de notulen in orde, zoodat deze werden goedgekeurd en kreeg de heer Jaarsma gelegenheid bij de rondvraag over deze controle te spreken, daar het toen echter te laat was, zal deze zaak nu voor de Meivergadering op I de agenda worden geplaatst. Ingekomen waren eenige bezwaren van het hoofdbestuur tegen het herziene reglement, ge deeltelijk werd daaraan tegemoet gekomen, ge deeltelijk werd de aangevallen redactie gehand haafd. Twee nieuwe leden werden aangenomen. De voorzitter deelde een en ander mede over het huishoudonderwijs te Sneek, waaruit bleek dat dit onderwijs/zal de huishoudschool volledig kunnen worden geëxploiteerd, de steun van de burgers van Sneek zoowel als van de landbou wende bevolking behoeft. In verband met de wenschelijkheid dit onderwijs in zoo breed 11.0- gelijke lagen ingang te doen vinden, diende de De Amsterdamsche waterleiding. De gemeentewaterleidingen te Amster dam leverden over 1925 een batig saldo van 1 y> millioen gulden. De totaal afgeleverde hoeveelheid water door de drie pompsta tions bedroeg 26 millioen kub. M. Eenonderscheiding. De Kath. „Res. bode” schrijft: Is het in den regel onbegonnen werk critiek te leveren op het verleenen van decoraties, ditmaal is er toch aanleiding. Men zal wel naar het hart van allen, die den Nederlandschen naam hoog hebben, spreken, als men teleurstelling uit over de onderscheiding, die een onzer grootste en stoutste Nederlanders is ten deel gevallen. De minister van Kunsten en Wetenschap pen heeft den leider der Karakorum-expe- ditie, den heer Visser en mevrouw Visser in zijn Kabinet ontvangen en den heer Visser diens benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau meegedeeld. Met deze onderscheiding is de minister van Kunsten en Wetenschappen, en is de regeering beslist beneden den maat ge bleven, zoo zegt het „Huisgezin”, terecht. „De Karakorum-expeditie is een zoo stout feit geweest, in verband ook met haar beteekenis voor de wetenschap een zoo belangrijke gebeurtenis, dat de ontdek kingsreiziger, die dit aandorst en gelukkig volbracht, in de orde van den Nederland schen Leeuw had behooren te zijn opgenomen. In het buitenland is men opgetogen over hetgeen de heer en mevrouw Visser hebben volbracht. Engeland, in welks gebied of invloeds sfeer het geëxploreerde gebergte is gelegen, heeft de ondekkingsreizigers op grootsche wijze gehuldigd. Onze regeering doet het op haar manier maar naar klein-Nederlandsche maatstaf. Mogelijk zijn er brave, trouwe ambtenaren die op hun kantoorkruk het officierskruis van Oranje-Nassau hebben veroverd, die den geridderden „reiziger” niet hun „eben- bürtige” zullen achten maar de minister van Kunsten en Wetenschappen had de gelegenheid, die hem geschonken werd om zoo stouten durf en daadkracht, zoo nobel wetenschappelijk streven, dat den Neder landschen naam luister bijzet, te onder scheiden, op andere wijze moeten aangrij pen. C. en redacteur van „Het Centrum” in den ouderdom van bijna 55 jaar. De heer Bruna vervulde het predikambt bij de Ned. Herv. Gemeente te Duursen en Enter en ging in 1899 over tot de R. K. Kerk. Ook bewoog hij zich veel op het gebied der drankbestrijding en nam een vooraanstaande plaats in bij de R. K. ge- heelonthoudersbeweging. De overledene was in den raad bij alle richtingen een gaarne geziene persoonlijkheid. Voor de rechtbank te Tiel is eene gevangenisstraf van 8 maanden geëischt tegen een 23-jarigen handelsreiziger te Arnhem, wegens diefstal van goederen, die in het gebouw der Gustaaf Adolfvereeniging te Tiel waren opgeslagen, ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood. Bekl. was belast met de uitdeeling der goederen. Tegen den heler, een varkenskoopman te Tiel, werd f 200 boete of 40 dagen hechtenis gevorderd. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren L. E. 63 jaar, boomkweeke:- te Ka- pelle, die uit gemoedsbezwaren geen zegel tjes plakte, tot 391 geldboeten van fl of 391 maal 1 dag hechtenis veroordeeld, de totale hechtenis den tijd van 8 maanden niet te boven gaande. Voor de politierechter te Haarlem heeft terecht gestaan P. de G., uit Wormer die beschuldigd werd, een waakhond te hebben laten verhongeren. De Qian ont kende, maar een veearts, als deskundige gehoord, verklaarde dat de hongerdood vaststond, omdat in de ingewanden van den hond geen voedselresten waren ge vonden. Het O.M. eischte twee maanden gevangenisstraf. Thans kan worden medegedeeld, dat de hoogste som, door één der collectrices voor den watersnood, te Amsterdam inge zameld, f3358.23'/a bedraagt. Aan de jonge dame, die deze bus inleverde, is dus het uitgeloofde gouden armbandhorloge ten deel gevallen. De directie der Ned. Spoorwegen wijst in een dienstorder op de belangrijke overschrijding van de bepalingen, betreffen de dienst- en rusttijden, welke in de laat ste weken hebben plaats gehad, mede het gevolg van stremming van het verkeer. Het personeel heeft zich met te waardeeren bereidwilligheid daarin geschikt, maar de directie meent, dat het personeel er aanspraak op mag maken dat niet langer en niet meer dan noodig is van de be trekkelijke bepalingen afgeweken wordt, waarvan de naleving wordt aanbevolen. De directie van het groote verzeke- ringsinstituut Lloyds te Londen, heeft een zeer waardeerend schrijven gezonden aan kapitein Klinge van de Nederlandsche zee- sleepboot Jakob van Heemskerck” van bureau Weismüller te Rotterdam, welke in het begin van deze maand het Britsche stoomschip „Petworth” tijdens een hevigen storm in den Atlantischen Oceaan oppikte en te Falmouth binnenbracht. Dit schrijven was vergezeld van een prachtig boekwerk op zeevaartgebied. De Parijsche politie heeft zes Russis- sche en Roemeensche staatsambtenaren ge vangen genomen, die eenige duizenden valsche waardepapieren van de Engelsche goudmijnmaatschappij in Rusland op de Fransche markt brachten. De sovjet-regeering heeft volgens een bericht uit Moskou, wegens de toe nemende onveiligheid op de spoorwegen de staat van beleg afgekondigd voor de spoorwegen, zoodat misdadigers, die be trapt worden, volgens het standrecht ter stond ter plaatse gefusilleerd kunnen worden In de laatste 2 maanden hebben niet min der dan 2000 overvallen op de Russische spoorwegen plaats gehad, waarbij den mis dadigers een buit van ruim 5 millioen roebel in handen viel. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld, dat Donderdag drie vliegtuigen (systeem Vickers) te Santiago waren omhoog ge gaan, om de Andes-keten over te vliegen en den Spaanschen vlieger Franco in Bue nos Ayres te gaan gelukwenschen uit naam der Chileensche regeering. Twee der drie vliegtuigen zijn behouden te Buenos Ayres aangekomen. Het derde raakte in een wer velwind toen het over den kam van de An des vloog, en sloeg tegen een rots te pletter. De bestuurder en zijn monteur zijn zwaar gekwetst. De Grieksche regeering is voorne mens binnen korten tijd een internationale aanbesteding te houden van het recht tot lichting van de overblijfselen der vereenigde Turksche en Grieksche vloten, die in 1627 bij den bekenden zeeslag van Navarino zijn vernietigd, evenals van andere schepen, die op verschillende tijdstippen in de Aegeïsche of Ionische Zee binnen het Grieksche terri toriale gebied zijn gezonken. gld. iageval %aa «vm- |EA gltL bij «srliu m: ÜJda* 30 d. Ivv Mn hand, ai aap Valgana weorwuardsxi avvraangekoinen net da Nsllaiadsoha Algaxiwas» Vorxs» «ariamsMIaak la fiSateSatBiae® vnsa Abamaé’a vanakerd tagon engalnkkan www k jaarverslag uit waaruit bleek dat de afdeeling 1 aan het begin van het jaar 217 gewone en 78 I buitengewone leden telde en aan het einde er van 218 gewone en 76 buitengewone leden. 1 Voorts herinnerde het jaarverslag aan cie goedgeslaagde feesten, de onderscheiding .len voorzitter ten deel gevallen enz. Namens de commissie voor het nazien der re kening adviseerde de heer Landman tot goed keuring onder dankbetuiging aan den secretaris penningmeester voor zijn keurig beheer. De re kening werd goedgekeurd. De ontvangsten heb ben bedragen f 1309.79, de uitgaven f928.96, batig saldo f 380.83. j De heer Bootsma verdedigde een voorsml dat ïde voorzitter ook uit de buitengewone leden kan worden gekozen; sommige afdeelingen onder vinden anders moeilijkheden bij de keuze van een goed voorzitter. De heer Jaarsma wees er op dat juist uit de categorie oud-boeren zeer goede bestuurskrach ten konden gerecruteerd, wanneer zij ils ge wone leden konden worden toegelaten. Deze rspr, stelde dus voor vanwege de afd. Sneek voor ite stellen dat oud-landbouwers gewone leden der Friesche Maatschappij kunnen worden. De heer Gerbrandy constateerde dat men toch geleidelijk weer tot de toestand van voor 1918 terugkeert, hij stelde voor het gewoon lidmaat schap weer voor iedereen open te stellen, er zouden dus in het geheel geen buitengewone leden meer zijn. De voorzitter wees er op, dat de reorganisatie had plaats gehad om tot een zuivere vakorgani- j satie, waarin de boer zelf de leiding had, te ge- raken. Door die reorganisatie is de rust in de Friesche maatschappij teruggekeerd, en de vraag is of men nu die reorganisatie maar weer moet te niet doen. Het voorstel-Gerbrandy vond geen steun, het voorstel Jaarsma werd met 19 tegen 11 st. aan genomen. Het voorstek-Bootsma werd ingetrok- ken omdat, accepteert de Friesche maatschappij het voorstel Jaarsma, de ledenkring dermate wordt uitgebreid, dat het wel niet noodig zal zijn afdeelingsvoorzitters uit de buitengewone leden te kiezen. De heer Leenstra werd tot afgevaardigde naar de algemeene ledenvergadering gekozen, waar- van de agenda geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen gaf. Bij de rondvraag bracht een der aanwezigen de gewenschtheid ter sprake nu de verhoog- gelden zijn afgeschaft, ook de strijkgelden af Utrecht is overleden de heer Bruna, lid van den Utrechtschen Raad voorzitter van de R. K. raadsfractie, van „Het 7R gld. bij verlies EA gld, bij varliee va* lv vnn ou daim, vu aan wijareJnguj, 0Ê A x Q&R V- O feCÖNd f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1