M155 Blanche Bran den burgh Co., I De overstroomioasrQiiip in ons tail. Schrale Huid PUROL DE SOCIALISATIE. Nisuw&tijdmpit. I Oficlnl Oriui i« hiinti link 42«JARRKAII WOENSDAG IO MAART 1026 Enrst* Blad I I en voorzichtig Bioscoopnieuws. I Het Joldrenbosch te Oaasterland behouden. OAASTERLAND, 8 Maart. meenteraad besloot van de N.V. schappij Oaasterland”, te ’s-Oravenhage, aan te koopen het bekende „Joldrenbosch” (hoog en laag) bij Oudetnirdurn, waardoor opnieuw een prachtig woud, en daarmede een stuk natuurschoon behouden blijft. De koopsom bedraagt f 23.000. De ge- „Maat- VtHehjnt DUTiDAGl n VRIJDAGSAVOND» Üütf ■nas TsfofM* 150, gld, MJ sirllii vu «*n wfjvvingvi. Over bovenstaand onderwerp sprak Vrij dagavond in de „Harmonie” de heer F. van der Goes. De Spr. wees er op, dat dit wel het meest belangrijke onderwerp is op maatschappe lijk gebied, dat in de tegenwoordige om standigheden besproken kan worden. Socialisatie toch is de overgang van ’t kapitalisme naar ’t socialisme; een begin van de uitvoering van het socialistisch pro gram; begin dus van de verwezenlijking van het socialistisch ideaal, de eerste stappen, de eerste maatregelen om van dat ideaal werkelijkheid te maken. Wat is het kapitalisme waarvan de we reld bezig is afscheid te nemen en wat dat socialisme, dat sommigen welkom heeten en wiens komst zij helpen bespoedigen? Het kapitalisme is ’t laatste stadium van ’n maatschappij-inrichting, waarbij gepro duceerd wordt voor de winst voor de bezit ters der arbeidsmiddelen. Het socialisme daarentegen wil een maat schappij, waarbij niet langer geproduceerd wordt voor winst, maar enkel en alleen voor ’t gebruik. Nu is verbruik inderdaad ’t doel van allen arbeid, maar zoolang ’t kapitalisme be stond, was verbruik niet ’t eenige, stellig niet ’t voornaamste doel. Want voortbrenging waarmee geen winst kan worden gemaakt kwam niet voor. Nu echter maakt de macht van het ver- eenigde proletariaat zich gereed om de pro ductie voortaan te doen geschieden, niet om winstbejag, maar om alle menschelijke in spanning, geestelijk en materieel, aan te wenden voor ’t maatschappelijk nut.: ze enkel te doen strekken voor het verbruik. Dat ideaal is niet enkel van deze tijd. Dat zulks wenschelijk ware, hebben ook voor deze tijd wel velen ingezien, maar nieuw is het streven om daar nu ook wer kelijkheid van te maken, om practisch de beginselen van het socialisme toe te pas sen; om wat al eeuwen sommigen heeft voorgezweefd als onbereikbaar ideaal te maken tot grondslag van maatschappij- inrichting. Hoe valt nu dit te verklaren? Hoe is het mogelijk, dat in deze tijd in alle deelen der wereld, een deel der arbeidersklasse ver staat, dat de tijd gekomen is om deze din gen werkelijkheid te maken? Dat is de vrucht van het kapitalisme, dat de maatschappelijke bodem voorbereidt voor 't socialisme. Dat kan uit geen andere samenleving dan juist uit een kapitalistische voortkomen. Hoeveel kwaad dan ook uit menigerlei oogpunt van ’t kapitalisme te zeggen valt, toch zal men dit nooit mogen vergeten dat ’t ons ’t socialisme komt aanbieden, dat we er niet meer van hoeven te droomen als van een ver toekomstbeeld, neen, 't kapitalisme brengt ’t onder ons bereik. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentlën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeellngen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentlën worden tevens gratis ge plaatst In de SNEEKER COURANT Dit wil de socialisatie tot stand brengen: dat ze steeds meer productie-middelen brengt aan de gemeenschap; er algemeen bezit van maken dus. Want dat is noodig, vóór de productie voor ’t gebruik kan wor den doorgevoerd. Spr. wijst er echter op, dat dat gemeen schappelijk bezit reeds voor een deel be staat. Immers de overheid vertegenwoordig ster der gemeenschap in deze maatschappij - heeft reeds verschillende belangrijke be drijven in handen, als posterijen en telegra fie, spoorwegen, inrichtingen van kunst en wetenschappen en vooral de productieve ge meentebedrijven, die wel de duidelijkste vorm zijn van gemeenschapsbezit en die voor 't meerendeel izijn gesticht en beheerd worden door niet-socialisten. En bijna al die bedrijven waren eertijds ook particuliere bedrijven. Wij vinden dergelijke gemeen schapsbedrijven nu niets vreemd meer, maar vroeger stond men daar even vreemd tegen over als velen nu tegenover de socialisatie. De socialiseering is dus niet iets, dat alleen door de socialisten wordt voorge staan; de burgerlijke meerderheid heeft daarmee allang geleden een begin moeten maken, door de eischen die het publiek stelde. Wij verkeeren dan ook niet meer in de periode van het zuiver particulièr initiatief; er zijn al tal van gemeenschaps bedrijven, zoodat Spr. deze tijd een vroeg- socialistische periode zou willen noemen. Spr. noemde ’t overheidsbedrijf: die za ken welke al voor ’n deel socialistisch zijn ingericht, zijn als ’t ware eerst aangewezen voor socialisatie. Zoodra men daartoe ech ter de macht heeft, zal in die bedrijven krachtig moeten worden hervormd; in de eerste plaats, dat ze zullen moeten worden gezuiverd van ’t bureaucratisch karakter van thans. D. w, z. dat ze van bovenaf worden bestuurd: men werkt te veel vol gens instructies en ’t schijnt voldoende als men zich kan verantwoorden tegenover z’n onmiddellijke chef. Dat alles kan slechts veranderen als de bureaucratie wordt vervangen door de democratie, als men bij al de betrokkenen belangstelling voor ’n bedrijf weet te wek ken. En dat zal mogelijk zijn als men hen medezeggenschap geeft. Hoe nu denkt men zich het beheer dier gesocialiseerde bedrijven? Daarbij zullen alle betrokkenen moeten worden erkend, maar daarnaast de andere belanghebben den: de verbruikers. Bij de gemeentebedrijven dus b.v. de ver schillende groepen van arbeiders ook de bedrijfsleiders en de overheid als verte genwoordigster der verbruikers. Een systeem dat reeds hier en daar prac tisch uitvoering heeft gevonden in de z.g. bedrijf raden. Spr. komt thans tot de uitvoering. Men moet daarbij niet denken aan ’n plotselinge of gewelddadige onteigening, ’t Voorbeeld van Rusland toont, dat dat de goede ma- IE flM- bij varltoa vu mb vinger Het geeft ’t ons niet cadeau; neen, we moeten er voor werken, er voor strijden, maar ’t zal komen, want ’t is het noodzake lijk gevolg van ’t’ kapitalisme zelf. De concurrentie toch der kapitalisten on derling drijft hoezeer ook tegen hun be doeling tot veranderingen in het heele kapitalistisch stelsel; veranderingen, die ’t heele stelsel ondermijnen en de ondergang ervan stellig tot gevolg zullen hebben. Wanneer dat zal zijn? Dat valt niet te zeggen. Maar ontegenzeggelijk zullen de veran deringen, die overal aan te wijzen izijn, lei den tot den ondergang van ’t bestaande stelsel. Die veranderingen zijn: de groote samen trekking van kapitalen het verdringen in alle takken van bedrijf van de vroegere kleinere ondernemingen door steeds groo- tere met als gevolg de trust- of kartel vorming, waarin de enkele grootbedrijven door de felle concurrentie ten slotte bijeen worden gedreven. Zoo blijven tenslotte en kele monopolisten over, die geheel ’n bedrijf in handen hebben. Maar ’n gevolg daarvan is, dat de massa die belang heeft bij een wijziging in ’t stel sel steeds grooter wordt, terwijl ’t getal van hen die belang hebben bij ’t behoud uiterst klein wordt. En de onteigening ten bate der gemeen schap zal gemakkelijker gaan als men met slechts enkele monopolie-bedrijven te doen heeft. Voor ’n machtig verzet van die kant valt dan minder te vreezen, dan wanneer talloozen bij de handhaving belang hadden. De onteigening is nu nog slechts ’n partij- leuze van slechts één zij het machtige partij, maar eens zal die algemeen volks- inzicht worden. Dat inzicht te verbreiden breede schare van ’t volk te krijgen achter die leus is de taak van heden. Spr. vestigt er de aandacht op, hoe men de heele productie van Duitschland, door misschien ’n paar dozijn bankkapitalisten te onteigenen in bezit zou kunnen nemen. Want in deze tijd zijn ’t niet meer de koop lieden en industrieelen, die in de bedrijven heerschen: ’t worden hoe langer hoe meer die enkele bankkapitalisten die niet meer als vroeger bankzaken doen, maar die hoe langer hoe meer beslag gaan leggen op de heele machinerie van ’t economisch gebeu ren. Zij zijn de eigenlijke machthebbers, met enkele trustkoningen. Maar, zegt Spr., zelfs in de arbeiders klasse hebben we nog maar ’n minderheid van deze dingen kunnen overtuigen. Zou die onverschilligheid bij de groote massa over wonnen kunnen worden, dan was ’t eind van ’t kapitalisme een vraag van korten tijd. Want de maatschappij is er rijp voor, niet om ’t socialisme in vollen omvang in te voe ren, maar in elk geval om er ’n begin mee te maken. Over dat begin, die eerste stappen wil Spr. verder het zijne zeggen. Want de eenige maatstaf zal zijn ’t alge meen belang en door dat te zwaar te belas ten izal 't algemeen belang der verbruikers dat wil nog worden geschaad. Bovendien: ’t maken van winst was een kapitalistisch voorrecht, maar als ’t kapita lisme afgedaan heeft, niet meer noodig is, zelfs schadelijk is geworden, dan is da< voorrecht tot ’n onrecht geworden en ’t gaat dus niet op daarvoor schadevergoeding te geven. Ik heb, aldus besluit spr., u een overzich: gegeven van de practische uitvoering van een begin van socialisatie, aangaande de eerste maatregelen tot uitvoering van het socialistisch program. Om tot uitvoering te geraken is echter een zaak van macht. Het zaaien en doen rijpen was ’t werk van onze voorgangers. Zij hebben den grond zoo goed bereid, dat deze vruchten er uit kunnen voortkomen, maar om de vruchten te plukken is macht noodig. De beweging voor het socialisme is be gonnen op ’n program; er was toen nog geen enkele kans op verwezenlijking. Thans nu we de verwezenlijking voor ons zien, moet ’t werk verricht om wat nog mankeert aan de machtsvorming te bereiken, al zal nog veel vooroordeel en onverschilligheid overwonnen moeten worden. De taak van de tegenwoordige arbeiders klasse is 'n ernstige. Want, Spr. heeft wel gezegd, dat ’t socia lisme onvoorwaardelijk uit ’t kapitalisme moet voortkomen, maar... dat gaat alleen op, i n d ie n er iets uit voort komt. Want, als 't kapitalisme een tweede groote oorlog zou kunnen ontketenen, zooals er pas een ge voerd is, dan zou dat de vernietiging be- teekenen van ’t kapitalisme niet alleen maar dat zou de heele menschelijke beschaving onderwerpen aan een proef die ze niet zou kunnen doorstaan. Enkel verwoesting en verwildering zouden ’t gevolg zijn. Daarmee moet wel degelijk rekening ge houden en daarom is de taak van ieder wel gezind persoon om met alle ten dienste staande middelen deze goede zaak te die nen. Toen in 1848 Marx en Engels hun communistisch manifest de wereld in zon den besloten zij dat met de woorden: Ar- en de heele nier niet is. Het is noodig te rekenen met noodizake- lijkè eischen en practische bezwaren. De uit voering zal dus geleidelijk niet zeggen langzaam moeten geschieden. ’t Radikaalste zou zijn als de overheid alle bedrijven in ’n bepaalde industrie ont eigende en er overheids-bedrijiven van maakte, ’n Andere weg is: zooveel bedrij ven te nemen als noodig is om in de be hoefte te voorzien. En de minst verstrek kende methode zegt, niet meer te onteige nen dan noodig is om de prijzen te kunnen regelen van ’n bepaald artikel. Een volgende vraag is: in welke volgorde zal moeten worden onteigend? In overeen stemming met de directe belangen der ver bruikers: de fabricage der meest verbruikte artikelen het eerst dus? Of naar ’t alge meen economisch belang, d. w. z. waarbij ’t belang van ’t bedrijfsleven betrokken is? B.v. dus eerst de onteigening der steen kolenmijnen, omdat men daardoor in vrij wel alle bedrijven een zekere zeggenschap krijgt? Voorts electriciteit, de middelen van vervoer, e. d. Dat zijn alle vragen van praktijk, die in elk speciaal geval nader onder de oogen gezien moeten worden. Spr. komt dan tot de landbouw. Erkend wordt dat dit bedrijf niet op één lijn gesteld kan worden .met andere takken, van han del en industrie. Maar al lijkt dit bedrijf ook bij ’t kleinste bedrijf heel goede resultaten te geven, moet daarom de overheid zich ge heel van deze tak van bedrijf afwenden? In de eerste plaats zou b.v. kunnen wor den begonnen met de onteigening van niet in cultuur gebrachte gronden. Daarnaast zouden de wettelijke bepalingen op ’t grond bezit veranderd moeten worden, izóó dat de staat erfgenaam van alle grootere percee- len grond werd en alleen ’t recht tot koopen van grond kreeg. En daarnaast kan onteigening van groote bedrijven worden toegepast, om daarvan te maken gemeentebedrijven speciaal tot voor ziening in de behoefte van groote steden in de nabijheid. Tenslotte wil spr. iets zeggen over de onteigening zelf, speciaal over de verhou ding tegenover de tegenwoordige bezitters.' beiders van alle landen vereenigt U, gij hebt In Rusland was de beschouwing deze dat, niets te verliezen dan uwe ketenen; gij hebt de kapitalisten aangezien moesten worden' een wereld te winnen! Nu staat er iets an- als vijanden, waarop men wraak neemt. Dat’ ders, iets hoogers nog op ’t spel. Spreker is niet een beschouwing die Spr. gewenschb zou de laatste zin willen besluiten met: gij voorkomt en die ook niet tot een goede hebt een wereld te redden. Te redden doorvoering der socialisatie zal bijdragen.' van een kapitalisme, dat anders zijn vernie- Het doel mag niet zijn wraak te nemen' tiging zal worden!” en te richten over het verleden, maar enkel De heer Sikkes sloot de vergadering met het belang der massa. En dat eischt, daf een woord van dank aan den Spr. en een geen onteigening mag geschieden zonder, opwekking aan de geestverwanten tot aan- dat eenige vergoeding gegeven wordt. De( sluiting bij de Partij en Vakbeweging. De grens aan die vergoeding te stellen wordt politieke crisis der laatste maanden en de echter door ’t algemeen belang bepaald. j oplossing daarvan hebben de noodzakelijk- Dus dient de werkelijke waarde op een j heid van krachtige actie wel aangetoond, al- bepaald oogenblik aan bepaalde complexen! dus de voorzitter, te stellen vergoed en niet de winstderving.! Velgraa vaenraudan •vaiMsgakaman mat da Nallanteotaa AlganecMS Varaa- 0ld- YAA gld. iagaval van avar- |EA gld, bi| varllM va* karlaga-Bank ta ••hladaai ai|n anaa Abannd’a varaakard tagan eagalakken vees «Vvv lange invaliditeit *v v lijden binnen 80 d. Ivv Mn hand, veet el eeg 7E gid. ülj vwUm Eft Iv was an dkiia. vv plaats. Even I (van welke plaats overigens tot nu toe dan 1 Doos 30 ct. Ge gooit zes oogen als ge zegt: Geef MIJ maar S L doen, doch 'deze zal zeker eenige honderddui zenden guldens bedragen. Evenmin kan thans reeds een opgave worden gedaan van de totale schade, die de steenindustrie heeft geleden. Uit de cijfers, die wij tot nu toe ontvingen, blijkt evenwel, dat ook deze zeer belangrijk is. De Amrcitia-bioscoop heeft als hoofdnummer „De bloem uit het volk”, in de hoofdrol niemand minder dan Pola Negri, bijgestaan o. a. door Noah Beery. Het is het verhaal van het mooie meisje Lily, de winkeljuffrouw in een kleine Duitsche garnizoensstad van voor den oorlog, die verliefd is op en bemind wordt door luite nant Prell, die haar echter moet afstaan aan overste von Mertzbach, als deze haar ten hu welijk vraagt. In haar huwelijk wordt Lily zich eerst bewust van de macht van haar schoon heid, zij ontmoet Prell weer, het einde is een scheiding en een duel tusschen den overste en den luitenant. De maalstroom van het leven in Maakt sens kennia met Mias Blanche „Royal”. >r R j >r ’t Persbureau Vaz Dias te Amsterdam meldt: en Aerdt 5 en 60, Dreumel 150 en 220, Appel- Hern mm S3EEKER COÜRABT annex SHEERER COURANT an WYRRBRITSERADEEL Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll’/2 en 12>/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 8 Maan 1926: hooivork. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven: paar kinder- handschoenen, v. d. Horst, Rozenstraat; honden halsband met penning, S. Adema, Ged. Neltjes- haven 34; zakdoek inh. geld, G. Westerdal, Boschstraat 1; rijwielbelastingmerk, H. Brattin- ga, 3e Woudstraat 35. s Inter Nos. Men schrijft ons: Zaterdag jl. werd in de „Harmonie” het aan- gekondigde Bal Masqué van bovengenoemde vereeniging gehouden. De zaal was gezellig in gericht en in 't midden prijkte, bijna verborgen door groen, de negert?) jazzband, onder leiding van een kleine kapelmeesteres. Hieromheen be wogen zich in bonte mengeling van kleuren de Apachen, Clowns, Narren, Harlekijns, Pierrettes, Cow-boys, Pierrots, Lord Listers, Matrozen, Spanjaarden, Paljassen, Vraagteekens enz. Alles op te noen\n lijkt ons ondoenlijk, maar wel kun nen we zeggen, dat er een groote verscheiden heid van costuums was. Heel aardig was de verrassende binnenkomst der jury. Het was een koddig gezicht toen de 3 juryleden, de heeren Volkers, Geensen en Van der Meer lachend uit de groote piano-kist te voorschijn traden. Hieronder laten we de conclusie van deze heeren volgen; ze hadden ’n moeilijke taak. De le prijs voor de dames viel ten deel aan no. 37 (Eva), die voor menigeen tot aan het démasqué onherkenbaar bleef, terwijl in deze afdeeling te vens nog een extra prijs werd toegekend aan no. 8 (Pierrette). No. 40 (koopvrouw) verwierf bij de origineele costuums voor dames den len prijs. Met haar venten van ballonnetjes, piepers, toeters enz. heeft ze, gelooven we, wel een goe den slag geslagen. De Maharadja (no. 74) kreeg bij de heeren den len prijs. Langzaam en statig door de zaal schrijdend, zich geheel onverschillig houdend voor hetgeen om hem Den Bosch, het Oranje Kruis en de Algemeene Watersnoodcommissie, bijgestaan door officie ren en manschappen van land- en zeemacht, hebben in die bange en koude Januaridagen een buitengewoon moeilijke taak verricht. Dat het angstige dagen en vooral bange nach ten zijn geweest, kunnen zij verhalen, die in dien tijd in het watersnoodgebied zijn geweest en in de eerste plaats zij, die vertoefden in de plaatsen, die eenigen tijd van verlichting ver stoken zijn geweest. In niet minder dan 25 ge meenten was in die dagen de gas- en (of) elec- triciteitsvoorziening voor korteren of langeren tijd onmogelijk. Het waren de volgende plaat sen: Afferden, Belfeld, Beugen, Borgharen, Box meer, Deventer, Dreumel, Erlecom, Gennep, Her wen, St. Hubert, Leeuwen-Boven, Linne, Maas- niel, Mook en Middelaar, Ooy, Ottersum, Pan eerden, Roermond, Rijkevoort, Susteren, Swal- men, Tegelen, Thorn en Venlo. Bovendien waren verscheidene plaatsen eenige dagen telefonisch niet te bereiken. In Beek, Ub- bergen en eenige aansluitingen op Berg en Dal was de telefoonverbinding ongeveer drie weken gestoord. In 22 gemeenten zijn ten gevolge van den wa tersnood arbeiders voor eenigen tijd werkloos geworden. Hun aantal bedraagt volgens de offi- cieele cijfers 3113. Velen konden evenwel te werk worden gesteld bij den herstellingsarbeid. Al is de geleden schade in vele gemeenten aanzienlijk, er zijn eenige plaatsen, die meer dan andere door de ramp getroffen zijn. De schade RAUWERD. Aangesteld tot rijksveldwachter- brigadier-majoor, ter standplaats Rauwerd, Sj. Bruinsma, thans rijksveldwachter-brigadier te Amersfoort. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is gebruik dan de terstond verzaehten- de en spoedig genezende aan openbare wegen, werken en gebouwen be- droeg meer dan f50.000 in Dreumel (f68.500), I Deventer (f 110.000), Ubbergen (f50.000), Pan nerden (f112.000) en Venlo (f60.000). Bij De venter en Pannerden is de aan de dijken toe gebrachte schade inbegrepen, bij Venlo de be drijfsschade der gasfabriek en electrische cen trale. Meer dan f 50.000 schade aan particuliere eigendommen, uitgezonderd de schade aan den land- en tuinbouw, werd aangericht te Herwen eh Aerdt (f lfe.000), Tegelen (f 111.620), Dreu mel1 (f 1.500.000), Deventer (f50.000), Druten (f170.000), Batenburg (f50.000), Borgha ren (f67.200), Grevenbicht (f50.000), Oeffelt (f170.000). Roermond (f150.000), Ubbergen (f 100.000), Boxmeer (f55.000), Pannerden (f140.000), Wamel (ongeveer f500.000), en Venlo (f450.000 en f400.000 aan de industrie, excluis bedrijfsschade). Ook uit het aantal vernielde huizen blijkt 2000 vluchtelingen kwamen uit Dreumel (2100), Deventer (2500), Ubbergen (2000) en Wamel (3000), die niet bij het totale bedrag zijn opgeteld. Behalve de schade, die is aangericht aan openbare en particuliere eigendommen, voor zoover hier boven genoemd, vallen er nog eenige belangrijke posten op rekening van de overstrooming te boeken. In de eerste plaats de schade, die de Nederlandsche Spoorwegen heb ben geleden. Eenige spoordijken zijn doorge- bioken (tusschen Wijchen en Ravenstein, en tusschen Nijmegen en kruispunt Beugen), de spoorweg-viaduct bij Haps is ingestort en ver der de vernieling der spoorwegen door het weg spoelen van het zand. De directie der Neder landsche kon tot nu toe geen opgave der schade heen gebeurde, bleef hij prachtig in z’n rol. Bij de origineele costuums voor heeren viel de le prijs ten deel aan den Landlooper (no. 67), die met z’n fleschje en z’n roode neus, velen deed lachen. De Harem-dame en -heer (no; 99) kregen bij de paren den len prijs; ook zij bleven goed in hun rol. Bij de groepen kreeg het Klaverblad van vier den len prijs, omdat ze den geheelen avond toonden dat ze werkelijk een waren, aldus de heer Geensen. Ten slotte rest nog de extra prijs voor de dame die het meest de aandacht op zich vestig de, welke kreeg no. 35 (Harlekijnnette), die al ondeugende streken uithalende, met iedereen den draak stak. Het démasqué had te 12 uur werden de lichten uit gedaan en na weer ont stoken te zijn, bleken de gezichten ontmaskerd, en werd er menige uitroep van verbazing ge slaakt. De heer Geensen reikte met eenige toepasse lijke woorden de prijzen uit, en prees verder het bestuur voor de schitterende wijze, waarop deze avond georganiseerd was. Tevens vereerde hij de kleine kapelmeesteres, die op zoo bijzondere wijze den geheelen avond de muziek gediri geerd had, met een extra prijsje. Hierna dankte de voorzitter, de heer De Vries, allen diehadden medegewerkt tot het doen slagen van dezen avond en bracht verder dank aan de stille medewerkers nl. de politie. Door een der aanwezigen werd voorts aan ’t bestuur van Inter Nos een prachtig bloemstuk aangeboden, terwijl de heer Volkers nog een woord van hulde bracht aan den voorzitter Deu geheelen avond heerschte er een prettige en vroolijke stemming en dat deze avond ge slaagd is en allen tevreden waren, bewijst wel het feit, dat er bij den voorzitter den volgenden dag nog een aardig bouquétje bloemen werd bezorgd. de hooge wereld sleept Lily nu mee, die dan den fabrikant Richard Dehnecke onmoet. Nog een oogenblik speelt de van de wonden in het duel opgeloopen herstelde Prell een rol in haar leven, doch haar omgeving doet Prell en zijn oom afschrikken en voor Lily schijnt nu alle hoop verloren tot Richard Dehnecke haar vraagt zijn vrouw te worden en haar veelbewo gen leven aan hem toe te vertrouwen. De bioscoop bij die Waag heeft als hoofdnum mer de volgende dajfen „Zijn eigen ongeluk”, een klucht in 7 acten met celebriteiten als Lloyd Hamilton, Mary Carr enz. Een geschiedenis van een paar zwervers: een man Breezy een jongen Sonny en een hond, die allerlei avonturen beleven als Breezy door den portier van een hotel voor een beroemd professor in de massage wordt gehouden. Cruickshank de eige naar van dit hotel blijkt dit huis met de genees krachtige zwavelbron gestolen te hebben van de in armoede naast het hotel levende opoe Lean. In den loop van hun avontuur komt Breezy daarachter en hij zoekt naar een koopacte, wordt dan voor een dief gehouden en draait de gevangenis in doch hij heeft het gewichtige document bij zich, en de hond brengt het ten slotte aan Sonny, en nu wordt de heer Cruick shank ontmaskerd en krijgt opoe Lean haar rechtmatige eigendom dan terug. Sonny vindt een vriendelijk tehuis bij haar, en Breezy wil zijn zwerftochten weer aanvangen, doch ook hij blijft ten slotte mét de hond! Een der belangrijkste problemen in de dagen van den watersnood was het vervoer en de verzorging der vluchtelingen. Het vraagstuk was des te moeilijker omdat in den aanvang de be woners der ondergeloopen huizen, nadat zij reeds naar de zolderverdiepingen hunner wonin gen waren gevlucht, weigerden hun huis te ver laten. Eerst toen ernstig levensgevaar dreigde, konden de meesten pas besluiten hun have en goed achter te laten. 13.953 vluchtelingen wer den in die dagen vervoeid en voor zoover zij geen onderdak vonden bij familie of bewoners van hooger gelegen gedeelten der eigen gemeen te, overgebracht naar Amby, Arnhem, Beek, Bemmel, Berlicum, Deurne, Dieren, Doesburg, den Dungen, Ede, Elsloo, Gent, ’s Hertogen- bosch, Megen, Nijmegen, Oldebroek, Rijkevoort, Stein, Tiel, 1 ilburg, Uden, Udenhout en Vorden. Welke gemeenten het zwaar te verantwoorden Daarbij kwam nog het vervoer en de stalling |lebben gehad. Respectievelijk geheel en gedeel- van ongeveer 15.000 stuks vee naar vele der te|jjk werden vernield te Elsloo 3 en 43, Herwen hierboven genoemde en eenige andere plaatsen.' - -„„r. De leiders van het R.-K. Huisvestings Comité te geen schadebedragen konden worden vastge steld) 150 en 100, Druten 30 en 46, Oeffelt ge deeltelijk 102, Ubbergen 6 en 15 en Wamel 100 en 150. Meer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1