MissBlanche Nieuwstijdingsn. I miidiil Oigui ht ImmiIi Sint ZATERDAG 13 MAART 1886 lo. 46 Eerst* Blad 48o JAARGABB 4 Vanehgat DIMSDAGi n VBIJDAG8A TOMDft Uitfrran Brandbnburgh Co., ïnu Tslafaai Mo. 150. MIJNHARDT’s Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpiin-Tabletten 60* 1921 1922 1923 1924 1925 s Veigans vaorwaudan avaxaangakaman mat da Mvllvadvckv Varaa- DE UITGEVERS. S man ver- Het bleek nu, dat deze Duitscher, Jde 29-/het daar gestolen geld, f 80. G. antwoordde: 'Tiet l<ans °P succes vooit te zetten. Vergis niet. Zeg uitsluitend: Geef MIJ maar Een vrouw en drie kinderen verdronken. Dinsdagmiddag is op de rivier de Maas, ter hoogte van den mond van de Rijnhaven te Rot terdam een ernstig ongeluk gebeurd. Het Rijnschip „Stormpolder”, metende 1424 ton en eigendom van de N. V. Rotterdamsche Rijn- en Zeevaartmaatschappij, kwam, gesleept gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. Maakt eens kennis met Miss Blanche „Hcyal". hij levens Fangs Invaliditeit gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. Aan niet-abonné’s: Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de SNEEKER COURANT te Sneek: 11.05 9.49 5.01 7.05 6.99 voorloofiig HIEUWE SNEEKER COURANT - annex SNEEKER COURANT vn WYMBRITSERADEEL Te veel onderwijzers. Voor een betrekking van onderwijzer aan een O. L. S. in de gemeente Nietap, be draagt ’t aantal sollicitanten 75, waaronder verscheidene met hoofdacte. Het Noorderlicht. Op tal van plaatsen in ons land is Dins dagavond het Noorderlicht gezien, ook hier ter stede. Aan Adverteerders: De advertenties in de NIEUWE SNEEKER COURANT in Nederland: 12.70 11.37 10.46 10.64 8.87 door de „Vecht” van den Nederlandschen Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr., de rivier af varen, met bestemming naar de Waalhaven. Het schip was geheel afgeladen met steenkool; het voer een opperlast en de luiken lagen open. Het weer was zeer slecht en er kwam veel water over. Ter hoogte van de Veerhaven gekomen, besloot de schipper, de 34-jarige R. Hartsuiker, de Rijnhaven in te varen, om daar beter weer af te wachten. Bij het opdraaien sloeg steeds meer water over, het schip liep vol en begon te zinken. De eerste matroos, de 23-jarige C. T. H. de Bruyn, uit Nijmegen, sprong in de jol en wist zich op die manier te redden. De tweede matroos, de 19-jarige A. Thijssen, uit Heumen, viel overboord en werd door „de Vecht” opge pikt. De schipper geraakte eveneens te water. Hij wist een stuk hout te grijpen en zich daarop drijvende te houden. Hij is later door „de Vecht” aan boord genomen. De schippersvrouw, de 32- jarige B. HartsuikerHartsuiker, snelde naar de roef om de kinderen er uit te halen. Juist toen zij binnen was, kapseisde de „Stormpolder” over bakboord. De deur van de roef is aan bakboordzijde en gaat naar buiten open. Dien tengevolge werd deze deur door het water dicht geperst en konden de vrouw en de kinderen er niet meer tijdig uitkomen, zoodat allen verdron ken. In de roef waren behalve de schippers vrouw het 5-jarige dochtertje Jantien Trijntje, het 3-jarige zoontje Rijnder en ’t 3-jarig neefje, dat tijdelijk aan boord was, Johan Hartsuiker. De „Stormpolder” is juist voor den mond van de Rijnhaven gezonken en ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Op de plaats, waar het schip gezonken is, is een bak gelegd. De schip per en de beide matrozen zijn op ’t bureau van de rivierpolitie van droge kleeren voorzien. De lijken van de slachtoffers zijn nog niet geborgen. Vermoedelijk zal het gezonken vaartuig he den gelicht worden. Hoewel het ongeluk in de eerste plaats aan het zeer ruwe weer moet worden geweten, zou het toch waarschijnlijk niet gebeurd zijn, als het schip met gesloten luiken had gevaren. In dat geval zou het water, dat het schip heeft over gekregen, weer weggespoeld zijn, nu had het evenwel overal vrij toegang, met het bekende treurige gevolg. Het varen met open luiken is bij de Rijnschepen, geladen met kolen, die van de Steenplaat naar de Waalhaven verhaald wor den, om daar te lossen, vrijwel regel. Dat het bij slechte weersgesteldheid voor schip deze schepen zijn in den regel zeer diep geladen en opvarenden gevaarlijk kan zijn, is thans maar al te duidelijk gebleken. Ongelukken. Woensdagnacht is de 29-jarige arbeider K. Sleeuwenhoek te Capelle a .d. IJssel, werkzaam in de nachtploeg der Vereenigde Chemische Fa brieken aldaar, getroffen door ’n brok pyriet. Hij brak de ruggegraat en is overleden. De man laat een vrouw en 5 kinderen achter. Dinsdagmiddag was de 46-jarige gehuwde timmerman Q. Slooten te Grootschermer (N.-H.) werkzaam in het transformatorgebouw, toen hij door een ongelukkig toeval in aanraking kwam met de hoogspanningsdraden. Hij kreeg een ern stiger! electrischen schok en viel daardoor met het hoofd op den betonnen vloer. Ernstig ge wond werd hij opgenomen; hij stierf tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Alkmaar. LEMMER. Door de Kantonrechter alhier is de veehouder K. te Follega veroordeeld tot f 200 boete of 40 dagen hechtenis, we gens het niet aangeven van schurft onder een aan hem toebehoorende koppel schapen. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van den politierechter van Woensdag 10 Maart. Met eenige andere dorpelingen liep H. Roossen den 13en Februari te Koudum op den Sinkewal. Daar kwam P. A. op. hem af en verweet hem afpersing van geld. Roossen protesteerde. P. werd kwaad en begon te schelden, waarop diens zoon S. A., 29 jaar, schipper te Koudum, ten tooneele verscheen en Roossen met een klomp sloeg. Beklaagde beweert, dat Roossen de han den ook niet thuis heeft gehouden en dat zijn vader „alle dagen met die lui zit te pakken”. ,,’k Weet er nu alles van”, zegt daarop de politierechter. Eisch: f 15 of 15 dagen; vonnis f 10 of 10 dagen. L. C. een pegen”. 1 nu lijd werd om beenen te maken. zelfmoord Delft heeft inbrak en aantrof en Bij Apoüu en Drogisten- De S. D. A. P. Het Volk bevat het verslag der S. D. A. P. over het jaar 1925. Hieruit blijkt, dat het aantal leden in dat jaar is toegenomen met 3327. Het laatste kwartaal van 1925 bracht een teruggang van 50 ledefi. Het aantal leden bedraagt thans 41.221. Het aantal af- deelingen steeg van 585 tot 590. opgenomen, worden kosteloos overgenomen in de SNEEKER COURANT, welk blad gratis bij niet-abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” aan huis wordt bezorgd. Wij garandeeren dos een huls-aan- huis-verspreiding van alle advertenties voor deze bladen opgegeven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroegtijdige inzen ding van advertentiën. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens grans ge plaatst in de SNEEKER COURANT doch dit onderzoek leverde niet meer opZwolle, dan de bevinding van eenige vingerafdruk ken op een. bureauplaat, welke later van groote waarde is gebleken te zijn. Toen nu onlangs te Rotterdam de dader van den inbraak in het hulppostkantoor aan de Biltstraat te Utrecht was aangehou den en naar Utrecht overgebracht, bleken diens vingerafdrukken de dader was bij deze inbraak zoo slim geweest om geen vingerafdrukken af te laten veel over eenkomst te vertoonen met die gevonden bij den inbraak in het Wilhelminapark. Voor den commissaris van politie Ha- moen was dit een reden om omtrent dezen Duitscher meer gegevens te verkrijgen. jaren geaccepteerd het aanbod van de Veree niging „Sport en Liefdadigheid” om de helft van de opbrengst van het batig saldo van de door dat Instituut als regel op Hemelvaartsdag opgezetten voetbalwedstrijd en daaraan ver bonden verkoopstentoonstelling, bij de opening waarvan het Bestuur, daartoe uitgenoodigd, vertegenwoordigd was. Collectebusjes zijn thans geplaatst bij de fa. Meindersma, Huisman, fa. J. Houwink en boek handel Van der Meulen. Deze leverden de ver- eeniging gezamenlijk een bate van f 131.80 over 1925. Aan het college van B. en W. is verzocht een gemeentewoning te Sneek te willen beschik baar stellen ten behoeve van een gezin, waarin de vrouw aan t.b.c. lijdt. Het resultaat daarvan is tot dusver niet bekend. Als altijd verzorgde de heer D. de Jong het materiaal der vereeniging naar wensch. Door de zusters zijn gedurende 1925 bezocht 565 gezinnen, waarin gebracht 1526 bezoeken, waarvan 711 betrof uitsluitend huisbezoek, 779 tevens verpleging en 36 voor maatschappelijk werk. Het saldo over 1925. beliep f888.901// (eind 1924 f636.43). Het jaarverslag werd in dank goedgekeurd. Door den heer J. H. Doodkorte, die als gede legeerde van het O. B. W. de rekening over 1925 had nagezien met den heer L. Put, werd gerap porteerd tot goedkeuring daarvan, waarbij de heer D. een extra woord van dank richtte tot den penningmeester den heer B. Hofstee voor de vele werkzaamheden door dezen voor de Ver. verricht. Aan de rekening over 1925 ontleenen wij dat de ontvangsten bedroegen f 8069.81 ’/2, waarvan o. a. bijdrage O. B. W. f2000, contributie leden f976.85, bijdragen familie enz. f 1060.14, bur gerlijk armbestuur f402.76, rijkssubsidie f 1377, prov. subsidie f 640, gemeentesubsidie f 500 enz. De uitgaven bedroegen f7180.91, waarvan o. a. aan sanatoria f2021, ziekenhuizen f 1108.48, uitzending kinderen f 1048.81, versterkende mid delen f 878.98>/2, salarissen f 1312.30, hulp in de huishouding f 84, het voordeelig saldo bedraagt f 888.9O'/2. De begrooting voor 1926 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 7750. Aan het reservefonds werd toegevoegd de afdracht der Commissie Sport en Liefdadigheid (ruim f600), benevens eenige rente; dit be draagt thans ongeveer f3000. Naar aanleiding van een vraag uit de verga dering deelde de voorz. mee, dat dit reserve fonds is gesticht om het geld te zijner tijd te besteden voor den bouw eener vaste lighal of voor andere zaken van blijvende waarde voor de tuberculosebestrijding. Voordat daartoe kan worden overgegaan zal het fonds echter krach tige versterking behoeven, zoodat het ten zeer ste in de aandacht van schenkers(sters) en erf laters wordt aanbevolen. Nog deelde de Voorz. mede, dat de kwestie van voorlichting bij beroepskeuze, waarover in een vorige vergadering door een der leden was gesproken, door het bestuur is onderzocht. Zoo lang men hier ter stede geen consultatiebureau heeft zal ’t vrijwel onmogelijk zijn in dezen iets te doen, doch de aandacht van het bestuur blijft op deze zaak gevestigd. Het aftredend bestuurslid de heer P. J. v. d. Horst werd met op een na algemeene stemmen herkozen .terwijl als commissie van rapporteurs over de rekening 1925 werden aangewezen de heeren H. Hofstra en J. de Groot. a«L ingaval wan evax- |EA giet bij varliaa van •vu lilden binnon 10 d. IvV Mn band, vaat ei «eg jarige V., afkomstig was uit een kleinJ„Die kerel was dan zeker om geld ver- plaatsje in den omtrek van Essen en meisje in Essen had. Twee politie ambte- het naren uit Utrecht hebben daarop een na- f der onderzoek in Essen en omgeving in- te wat te Venray geschiedde. Arrestantenlokaai en bewaking lieten daar te wenschen over, behalve voor G. zelf, die kans zag, weg te komen. TE gld. bij wrUea van aan vlnge* Poging tot moord en Op het Koningsplein te Woensdagavond omstreeks half 11 W. H., oud verpleger van het St. Joris-gasthuis, zijn verloofde, niej. v. d. B., verpleegster van het St. Joris blinoengesticht, met een mes zeer ern tg aan dtn hals verwond. De heeft zich vervolgens den hals afge sneden. Het lijk is naar het gasthuis voerd. Het meisje is in het gasthuis ter verple ging opgenomen. Haar toestand is niet zonder gevaar. Een oude inbraak opgehelderd. In Juni 1924 heelt in het perceel Wil helminapark 26 te Utrecht, bewoond door mevr, de wed. E. Gomperts-Jitta, een in braak plaats gehad, waarbij uit een brand kast juweelen ter waarde van f30,000 tot f40,000 benevens eenige gouden voorwer pen werden ontvreemd. De toenmalige hoofdinspecteur van politie te Utrecht, Hamoen en de rechercheur van politie Bleijenberg hebben toen de inbraak ontdekt Ver. tot Bestrijding der Tuberculose. Onder presidium van den heer dr. G. Bouma hield de Ver. tot bestrijding der tuberculose Woensdagavond jaarvergadering. Door den secretaris, den heer Piccardt, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Gedurende het jaar 1925 is geen enkele aan vrage om plaatsing in Ziekenhuis, Sanatorium afgewezen. Alle aanvragen om versterkende middelen en beschikbaarstelling van ligtenten enz. zijn ingewilligd. Door vertrek en overlijden is het aantal leden van 860 geslonken tot 823 en in verband daar mede het bedrag der contributiën van f 1055.70 tot f 976.85. Ofschoon tal van ingezetenen in de termen vallen om zich alsnog als lid te laten inschrijven zal dit niet gelukken zonder opnieuw een pro- pagandatocht te doen ondernemen door dames, die veel gevoelen voor den arbeid der ver. Alle door de huisartsen voor behandeling aan gebrachte patiënten werden zeer welwillend door den t.b.c.-specialist, Dr. H. R. Gerbrandy te Leeuwarden, op diens, in overleg met het Hoofdbestuur der Prov. Fr. Ver. „Het Groene Kruis” vastgesteld gratis-spreekuur onderzocht en omtrent hen uitvoerig gerapporteerd met bij- levering voor de meesten van een Röntgen-foto. In de praktijk bleek dat allen bijzonder veel prijs stellen op dergelijk vooronderzoek. De samenwerking der Vereeniging met den Raad van Arbeid is zoo innig mogelijk, wat doorloopend blijkt hieruit, dat zij, die door ge noemd lichaam werden afgewezen, vanwege onze Vereeniging werden geholpen. Ook gedurende het verslagjaar gingen de huisbezoeksters overeenkomstig den wensch van Rijks t. b. c. Inspectie en Prov. Fr. Ver. „Het Groene Kruis” voort met de bevordering van de nazorg -controle op alle ex-sanatorium- patiënten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek te ’s Gravenhage was opnieuw zoo welwillend een vergelijkend cijferoverzicht toe te voegen, dat over het jaar 1925 Per 10.000 levenden stierven aan t.b.c. in Friesland: 10.35 8.70 7.87 8.21 7.47 moeten als -- - om zich te troosten, een pak j werd, onmiddellijk een onderzoek ingesteld,sigaretten meenam. Van Olst ging G. naar gelijke hulpverleening. en vandaar naar Nieuwleusen. Des avonds brak hij eerst in bij een slager, waar hij weder geen geld vond, maar wel worsten. Toen brak hij dien avond in bij den caféhouder Massier, bij wien hij een goed gevulde portemonnaie kaapte. „Maar”, zoo schreef hij aan F., „nog niet genoeg voor de reis van ons beiden naar Marokko”. Bij een volgende inbraak dien nacht in den Coöper. Winkel stootte hij in het donker zijn neus tegen een beschot en vond niets van zijn gading. Toen zocht schers hij een hooiberg op voor nachtverblijf, was Den anderen morgen ging hij per tram naar Zwolle terug. Zijn medereizigers ver telden hem van de inbraak bij Massier en Speenhoff. De heer J. H. Speenhoff zal het beroep van dichter-zanger vaarwel zeggen. Hij gaat in den handel en zal zich daartoe waarschijnlijk te Rotterdam of te Schiedam vestigen. Ook mevrouw SpeenhoffPrinz zal dan niet meer optreden. Hun zoon zal zich aan de kunst blijven wijden. Storm- en waterschade te Urk. Tengevolge van den aanhoudenden storm staat Urk geheel onder water. De schade is reeds aanzienlijk. Het weinige vischtuig, dat de visschers hebben overge- houden dreigt thans ook verloren te gaan. Komt er geen hulp, dan worden de visschers met b'roodeloosheid bedreigd. Het water wast aanhoudend. Men schrijft van Urk d.d. Dinsdag aan de N. R. Crt: De storm, die van het midden van de vo rige week tot het einde bijna onafgebroken woedde, heeft de haringvisschers van Urk zwaar getroffen. Eerst Maandag is het ge lukt, het laatste vischwant binnen te halen. Aan buitengewoon groote schade viel niet meer te twijfelen. Het verlies aan kostbare netten was schrikbarend; de averij niet te overzien. Op initiatief van burgemeester Gravestein heeft zich aanstonds een commissie ge vormd, om in de eerste plaats den omvang der berokkende schade vast te stellen en middelen te beramen voor zoo spoedig mo- De cijfers over 1925 worden aangenomen. In Januari 1925 werden 2 kinderen voor 6 weken uitgezonden naar het wintervacantiehuis te Heelsum, waarvan de termijn voor een werd verlengd met 5 weken. In de Sophiastichting te Scheveningen verbleven geruimen tijd 2 kinde ren. Aan ’t bestuur dier stichting is groote er kentelijkheid verschuldigd omdat het zoo goed was een meisjes-patiënt 1 volle maand kosteloos te doen nabehandelen en verplegen. Eén meisje werd geruimen tijd te Schoort onder dak ge bracht. Ziekenhuisbehandeiing te Sneek en Groningen ondergingen 4 patiënten en in het sanatorium te Appelscha werden 3 patiënten geruimen tijd ver pleegd, waarvan op 1 Januari jl. nog 2 in behan deling waren. Met erkentelijkheid is door Bestuur en Alge meene Ledenvergadering van h.h. Regenten van het Old Burger Weeshuis boven de gewone jaarcontributie aanvaard een jaarlijksche schen king van f300, uitsluitend strekkende tot vaste kapitaalvorming en onder uitdrukkelijke voor waarde dat de vereeniging daaraan een jaar lijks vast te stellen bedrag toevoegt, welk ge zamenlijk bedrag met de rente een reeks van jaren onaantastbaar moet worden beheerd. Over 1925 is daaraan uit de middelen der ver. toe gevoegd f 100. De jaarlijksche Emmabloemverkoop vond plaats op 21 April door ongeveer 60 meisjes, die zich allen dapper weerden; hij bracht op f 486.11'/2. Aan hh. Burg, en Weth. is verzocht het daar heen te willen leiden dat aan deze Vereeniging het monopolie van bloempjesverkoop op straat zal worden toegekend en dat, mocht daartegen overwegend bezwaar bestaan, dringend ge vraagd wordt beperking van dergelijken ver koop, daar ’t gevolg wordt dat de inkomsten der Vereeniging daaronder lijden. In het afge- loopen jaar bedroeg de opbrengst helaas f 121.16® minder dan in 1924. Aan hh. medici werd verzocht aan onze t.b.c.- huisbezoeksters te willen opgeven welke kinde ren uit hun praktijk in aanmerking kwamen voor uitzending voor rekening onzer vereeniging, gelijktijdig met de kinderen vanwege de drie hier ter stede bestaande vacantiekolonievereeni- gingen. Dit had tot gevolg dat in totaal 15 prae- tuberculosekinderen voor rekening onzer Veree niging meegingen, waarvan enkelen 4 weken langer moesten uitblijven dan gebruikelijk is. Het Bestuur besloot eenstemmig voortaan van de 3 hier ter stede bestaande vacantiekolonie- vereenigingen, aan te vangen in 1926, te vra gen ons mede te deelen welke kinderen harer zijds voor uitzending in aanmerking komen, waarna onze vereeniging zoo noodig kan aan vullen. Het aantal zieken, dat in 1925 gesteund werd, bedroeg ruim 80. Het aantal in gebruik zijnde ligtenten, waar van eenige zijn vergroot geworden, was 11 en werden 16 ledikanten uitgegeven, 8 ligstoelen, 9 sputumpotjes, 4 uitkookemmers en 13 matras sen. Een gezin weriji het geheele jaar gesteund voor hulp in de huishouding. Goederenontsmet ting vond 2 maal plaats. Met bijzondere dankbaarheid werd als alle Het aanvangen van de voorjaarsharing- visscherij vereischt altijd groote uitgaven voor een beug van 40 tot 80 per vaartuig, en de verdiensten zijn sedert 2 a 3 weken meest gering geweest. Er zijn door dien storm niet minder dan 1950 netten verloren gegaan, wat met het verlies van touwen, ankers, knuppels, sten gen enz. een totale schade beteekent van f 10.000. In het begin der vorige week zeilden meer dan 100 Urker reepers, behalve de vis- van elders, de haven uit. Gisteren geen vijfde deel in staat de haringbeug en dan nog onvolledig in zee te bren gen. Meerderen kunnen zoo volgen door herstel van wat averij, maar om het bedrijf moe ten er nieuwe netten aangeschaft worden in i groot aantal, ver boven de draagkracht der visschers. Spoedige hulp is een eerste vereischte, nu de vangst juist ruimer loonend zal wor den. Aan Abonné’e op de „Nieuwe Sneeker Courant” Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de NIEUWE SNEEKER COURANT Hij begreep, zoo schreef hij, dat Per radio-omroep liet de militaire-politie Deventer G’s aanhouding verzoeken, i Op avontuur belust. De huzaar W. G., milicien van het gar nizoen te Deventer, die zich heeft schuldig gemaakt aan een reeks inbraken en in Ven ray was aangehouden, is in den nacht van 7 op 8 dezer uit het arrestantenlokaal al daar ontvlucht. G. is een avonturier, die al veel achter den rug heeft. Eerder werd hij tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar de reclasseering wilde het met hem nog eens probeeren en kreeg gedaan, dat G. voor waardelijk op vrije voeten werd gesteld. Om G. wat voor te bereiden op het bur gerleven en hem nog eenigen tijd onder toezicht te kunnen houden het milieu, waaruit G. komt, is bijzonder slecht stonden de militaire autoriteiten toe, dat G. weer bij de huzaren kwam. Daar kwam evenwel zijn avontuurlijke geest rare par ten spelen. Met een kameraad, den vrij- williger-huzaar F., sprak hij af, tegen de Riffi in Marokko te gaan vechten, in Fran- schen dienst. De moeilijkheid was, aan geld te komen voor de reis naar Frank rijk, teneinde in het vreemdelingenlegioen dienst te kunnen nemen. F. wilde niet meedoen om het benoodigde geld te stelen Dat zou G. alleen opknappen. In een brief aan zijn kameraad F. ver telt G. nu zijn lotgevallen bij zijn inbra ken. Hij liep van Deventer naar Olst en kwam daar bij den caféhouder-winkelier Hofmeyer terecht, wien hij vroeg om een koek. Hofmeyer ging een koek uit de win kel halen en intusschen stal G. uit de toonbanklade in het café een gulden, waar mee hij Hofmeyer netjes den koek betaal de. Zoo kwam hij aan zijn ontbijt. Zoo trof hij het beter dan in den vroegen mor gen, toen hij in de cantine in Deventer daar een leege toonbanklade zich te troosten, een pak gesteld, waarbij zij o.m. het meisje van V. verhoord hebbendeze gaf hierbij twee sieraden af, welke zij volgens haar ver klaring van haar verloofde V. had gekregen. Deze sieraden waren een halshanger be staande uit een grooten smaragd omringd met brillanten en een borstspeld van een aantal robijnen met daarom heen talrijke paarlen en diamanten. Mevr. Gomperts heeft deze juweelen onmiddellijk als de hare herkend. In het bezit van dit en ander bewijsma teriaal heeft de Utrechtsche commissaris van politie Hamoen den verdachte V. in het huis van bewaring een verhoor afge nomen, waarbij V. erkende die juweelen destijds aan zijn meisje gegeven te hebben, doch beslist ontkende destijds zich aan dien inbraak te hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek wordt met kracht voortge zet. Wat den inbraak destijds bij mevr. Gomperts betreft, zij nog medegedeeld, dat de inbreker wel veel overhoop heeft gehaald er waren nog tal van andere sieraden van goud en diamant, veel zilver werk en effecten, doch geld was niet in huis doch zich bepaald heeft tot het medenemen van de juweelen ter waarde van f 50,000 tot f 40,000 benevens van eenige gouden voorwerpen. Daar de juweelen verzekerd waren, loof de de betr. verzekeringsmaatschappij des tijds een premie van f 5000 uit voor den- gene, die den dader in handen van de politie zou brengen, doch zonder goeden uitslag. De verzekeringsmaatschappij maakte, naar mededeeling van mevr. Gomperts, eerst bezwaar het verzekerde bedrag uit te betalen. Mevr. Gomperts heeft toen een deskun dig onderzoek laten instellen door dr. Van Ledden Hulsebos, die tot de meening kwam, dat er geen inbraak had plaats ge had, terwijl de meergenoemde Utrechtsche politieambtenaar Hamoen van oordeel was en bleef, dat alles op inbraak wees. Ten slotte heeft de verzekeringsmaatschappij ongeveer f 13,000 uitbetaald. kvrlHgv-ÉaMk tv KeklMlaai «i|n enne Abanné’s vanakard tegen angalakkan vaat 20«ü f.1". 7R 9^- vaxllaa £ii gld. bij varliea van iv im aan daim. vv vijavingar,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1