Miss Blanche üfficliil lt|in hr Imnti link VuMhjjni annex SHEERER OOURMT an WYMBRITSERADEEL WYMBRITSERADEEL Brandenburgh Co Earste Bla4 So. 47 OIMBDAGH YHUDAGSA VOM D£ UStgews Sïmjs Tslafosa Ss. 150. WOENSDAG *17 MAART 1996 42e JAARGANG Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens graas ge plaatst in de SNEEKER COURANT Punt 11. Ingekomen stukken en mededee- Hngen. Vergadering van den Raad der Punt 1. Notulen der raadsvergadering van ii Februari jl. Valgans veervaudca avuMsgakoKae» <a«% da Neiiaadsofesr Algswcans Versa» 7ilüÜ ■■hladaaa «ilu ansa Abanni'a «riwïwd tagan ennalakkas m.’ AVVV SarlsflaoBaak 3» SakiedaH siji! «n«« Abanad’s veisrèwd tagan angaiakkaa mt "P voor dien met Gauw - ts hun gevoelen doen blijken. B. -L als de vertaling aan den secretaris wordt over gelaten, zou dit, al zal dit thans niet het geval bevestigt dit. Ook had spr. gehoord dat voor stellen in het Friesch, de taal waarin ze waren verzoekt B. en W. dit te overwegen. Be V o o r z. zegt dat B. en W. geen bezwaar Maakt eens kennis met Miss Blanche „Royal”. van een aan de kas. gelegenheid van haar 25-jarig huwelijksfeest. b. Resolutie ’van Gedeputeerde Staten d.d. Februari 1926, 2e Afd. no. 77, waarbij inede- deeling wordt gedaan dat afschrift is ontvangen van het raadsbesluit d.d. 6 Februari 1926 tot wijziging en aanvulling der verordening ter regeling van het verkeer op de wegen en voet paden binnen de gemeente, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. c. Idem, van 24 Februari 1926, houdende goed keuring van het raadsbesluit d.d. 6 Februari 1926 tot aankoop van een perceeltje grond te Goënga. d. Idem van 3 Maart 1926, houdende mede- deeling dat de raadsbesluiten d.d. 19 December 1925 tot wijziging retributie voor het wegvoeren van faecale stoffen; het heffen van opcenten op de hoofdsom der ‘vermogensbelasting; de ver ordening tot heffing van schoolgeld voor ge woon lager onderwijs (voor zoover de laatste betreft tot 1 Januari 1927) bij Koninklijk besluit van 15 Februari 1926, no. 17, zijn goedgekeurd. e. Dankbetuiging van de Rijksveldwachters der brigade Sneek voor de hun verleende grati ficatiën voor bewezen politiediensten gedurende het jaar 1925. f. Schrijven van Mej. W. A. Harms te Sneek, houdende mededeeling dat zij haar benoeming tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te Scharnegoutum aanneemt. Er is altijd baas boven baas, maar geen sigaret boven „De Sigaret”. Vandaar dat ieder behoort te zeggen Geef MIJ maar: Scharnegoutum (Herv.): ongunstig. Scharnegoutum (Ger.): gunstig, indien alle schoolbesturen er in toestemmen. Mocht dit niet gid. bij ieveiu- laaga invaliditeit. schiede. Daartegen juist rezen spr.’s bezwaren. Het advies der Ver. v. ■iiihitiuwwnrmi uniaaanir - rt--~ii^^it“nc"rre-«-w-Tii>TiuiL‘-irB"irrM»eii uiibii ui uiittii urnn-rmmn»1 ii riiaxT»nr~iCTwamwiiiii» wiinriawawr ruwririwint 1EWE SJEEKER CODRÊÏ! slechts 22 leerlingen telde. Ging U eene afwij zende beslissing op den zooeven geschetsten gedachtengang gronden dan zou dat evenwel eene inconsequentie Uwerzijds zijn. De door U vastgestelde algemeene regel maakt het immers mogelijk, dat reeds bij 26 leerlingen een assistent wordt toegelaten en die assistent mag worden gehandhaafd ook indien het aantal leerlingen beneden de 26, mits niet beneden de 22, daalt. In dit geval is de algemeene regel dus nog gun stiger dan de ongewijzigde wet 1920. Eenerzijds zou U zich dan stellen op het standpunt der technische herziening terwijl U anderzijds reeds zou zijn terug geschreden tot de ongewijzigde wet, ja tot ’n zelfs nog gunstiger regeling. Hier bij moet tevens niet uit het oog worden verloren, dat, ware de ongewijzigde wet nog van kracht, de R.-K. school te Heeg recht zou hebben op de vergoeding van de jaarwedden van even veel leerkrachten als daaraan thans met inbe grip van de assistente zijn verbonden en dat dit van de Geref. school te Gaastmeer niet kan worden gezegd. Wij kunnen begrijpen, dat ons tegengevoerd wordt: alles goed en wel, maar wij troffen de gunstige regeling alleen voor de eenmansscho- len. Dat is volkomen juist maar dat neemt niet de tegenstrijdigheid weg. Waar de regeering het assistentenstelsel heeft beperkt tot scholen met hoogstens 144 leerlingen, dus niet alleen tot de eenmansscholen, heeft de Raad daaromtrent voor het bijzonder onderwijs geen enger gren zen te trekken. Doch niet alleen om de bovenvermelde motie ven ontraden wij U de volgens Uw standpunt daarvoor in aanmerking komende verzoeken af te wijzen. Er is nog een andere reden. Het is U genoegzaam bekend, dat U de bij zondere schoolbesturen niet aan een algemeenen regel kunt binden. Een besluit daartoe zou dus in strijd zijn met de wet. Wij achten het abso luut verkeerd, dat de plaatselijke overheid wil lens en wetens besluiten neemt welke met de Woudsend (Prot.): gunstig indien de regeling Anders worden die besturen belast welke reeds hun welgezindheid deden blijken door eenvoudige exploitatie. j Woudsend (R.-K.): ongunstig. Moet zelf 5'/? betalen, terwijl de stichtingssom hooger is dan de geschatte waarde. Wij mérken hierbij op, dat wij tot de besturen der Herv. Scholen te Gaastmeer, Gauw, Hom merts, Oppenhuizen en Oudega geen verzoek richtten daar die of geen rente genieten of reeds met eene rente van 5 genoegen namen. Blijkens het overzicht heeft ons verzoek tot resultaat, dat alleen het Geref. Schoolbestuur te Gauw genoegen neemt met eene rente van 5 per jaar.* Aangezien de waarde van de Geref. School te Gauw is geschat op f 6800 komt dat Bestuur onze gemeente dus tegemoet met een bedrag van 1.214 X f68.f82.55 per jaar. Wij stellen U voor dit Bestuur mede te deelen, dat U zijn tegemoetkomende houding ten zeer- steapprecieert en daarvan dankbaar goede nota hebt genomen. Onmiddellijk willen wij hieraan echter toe voegen, dat wij tevens met genoegen kennis namen van die antwoorden van schoolbesturen, waarbij werd medegedeeld, dat men, hetzij door zuinige exploitatie, hetzij anderszins de gemeen te zooveel mogelijk wenschte te ontlasten. Met name noemen wij hier hèt bestuur der school te Nijland. Bovendien meenen wij te moeten op merken, dat wij volkomen begrijpen, dat de schoolbesturen, welke zelve met financieele moeilijkheden hebben te kampen, aan ons ver zoek geen gehoor konden geven. Wij vertrouwen evenwel, dat alle schoolbe sturen hoe langer zoo meer doordrongen zullen worden van de noodzakelijkheid om de lasten, Westhem: ongunstig. Het Bestuur zal voort gaan op den weg der bezuiniging bij de exploi- hebben dit te overwegen. Ze zullen nader van tatie. vvuuusenu i' De notulen worden alsnu z. h. s. goedgekeurd, algemeen wordt. Ingekomen zijn: a. Dankbetuiging van Hare Majesteit de Ko- JE glÈ. öij v«rlieB vimi ««si «ingeir gemeente ZATERDAG 13 MAART 1926, ’s voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer H. M. Tromp, burgemees ter. Secretaris de heer H. M. Martens. Aanwezig alle (15 leden). Aan de orde is: Zijn door de commissie nagezien en worden onveranderd vastgesteld. Het Friesch in de raadzaal. Punt la. Schrijven van de Directie der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten omtrent het gebruik van de Friesche taal ter raadsvergadering met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: „In verband met hetgeen in Uwe vergadering van 6 Februari jl. werd gezegd omtrent het gebruik der Friesche taal leggen wij U hierbij over een schrijven van de Directie der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten dd. 22 Fe bruari 1926, no. 325, wier gevoelen wij daar omtrent inwonnen. „Na de afscheiding van het tegenwoordige België van Nederland werd, in de zitting van de Eerste Kamer van 23 October 1830, art. 15 van het reglement van orde dier Kamer en art. 3 van de instructie van den griffier, waarbij het overbrengen van het verhandelde in de Fransche taal wordt voorgeschreven, buiten effect gesteld en besloten voor het vervolg uitsluitend ge bruik te maken van de taal der noordelijke ge westen. Voor den voorzitter dier Kamer was het, blij kens zijn dien dag gehouden openingsrede, een wezenlijk genoegen, zich thans wederom uit sluitend tot behandeling der belangen van zijn ware vaderland geroepen te zien en niet meer noodig te hebben daartoe een andere dan zijn moedertaal te gebruiken. Toen en nadien heeft men het blijkbaar overi gens nief noodzakelijk geacht voor te schrijven, dat in het ambtelijk verkeer uitsluitend van de Nederlandsche taal gebruik gemaakt zal worden. Stilzwijgend wordt zulks als vanzelfsprekend aangenomen. Moet van in een vreemde taal gestelde stuk ken ambtelijk gebruik worden gemaakt, bv. bij akten van den burgerlijken stand, dan worden, zooals U bekend is, die stukken door beëedigde vertalers in het Nederlandsch vertaald. Ook bij de rechtspraak wordt van de diensten dier ver talers gebruik gemaakt. Waar nu de Friesche taal ongetwijfeld be schouwd moet worden als eene andere dan de Nederlandsche taal, en dus niet als een van zuiver Nederlandsch afwijkend dialect, zal de Nederlandsche overheid o. i. het Friesch in het ambtelijk verkeer dienen te beschouwen als een vreemde taal. Dat een raadslid, geen andere taai dan de Friesche kennende, zich daarvan in de raadsvergadering bedient, zal o. i. niet kunnen worden tegen gegaan. Wij achten het evenzeer mogelijk, dat bv. in de zuidelijke pro vinciën een uitsluitend Fransch sprekend Neder lander in den gemeenteraad zitting heeft. De kiezers zijn vrij in hun keuze van zoodanigen Nederlander. De voorzitter van den raad zal dan o. i. hebben te zorgen, dat het in eei vreemde taal gesprokene in het Nederlandsch wordt overgezet, zelfs wanneer hij en de raads leden de vreemde taal voldoende verstaan, om dat de vergadering publiek is -en het publiek recht heeft te weten, wat verhandeld wordt, lu de notulen van de vergadering zal men kun nen volstaan met het in een vreemde taal ge sprokene in het Nederlandsch op te nemen. Hel notulenboek is een ambtelijk stuk, waarin uit sluitend Nederlandsch geschreven dient te wor den. Kan, wat wij vermoeden, het zich van de Friesche taal bedienend raadslid zich evengoed in het Nederlandsch uitdrukken, dan zouden wij U raden het reglement van orde aan te vullen niet het voorschrift, dat de raadsleden die Ne derlandsch kennen zich in de raadsvergadering van de Nederlandsche taal moeten bedienen. De handhaving van dat voorschrift kan wel moei lijkheden geven, die U liever zult ontzeilen, maar het is toch wel belangwekkend uit te maken, ningin voor de ontvangen gelukwenschen ter zoo noodig tot in hoogsten aanleg," op welke wijze gehandeld dient te worden. Gaarne zullen wij t. z. t. het verdere verloop van deze zaak vernemen.” Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De Directeur, (get.) H. TH. KLEIN. Op grond hiervan stellen wij U voor de no tulen der vergadering van 19 December jl, thans in haar geheel vast te stellen. De V o o r z. leest ook een advies uit de Ge meentestem. Zoolang er de orde niet door ver stoord wordt kan volgens dit blad een raadslid de taal spreken welke hij wenscht, doch de no tulen dienen in de officieele, dus Nederlandsche taal gesteld. De heer R ij p m a (staande en in het Friesch) zegt dat uit het advies van de Ver. v. Neder landsche gemeenten blijkt dat B. en W. goed gehandeld hebben door in de notulen in het Nederlandsch te vermelden, hetgeen in het Friesch is voorgesteld. Het blijkt dus dat zonder moeilijkheden voortgegaan kan worden met het spreken van het Friesch. Aan het einde van het advies wordt echter geraden dwang te oefe nen Nederlandsch te spreken, hoewel de wet dit niet eischt. Dat is toch een zwak uitvindsel. Wat is „Nederlandsch kennen”, dat wil in dit geval zeggen: „goed Nederlandsch spreken?” Wie zal nu uitmaken of men die taal goed kent, en W. kunnen de raadsleden toch geen welke de L. O. Wet 1920 der gemeente op de schouders legt, voor zoover mogelijk, te verlich ten, daar zulks immers ook in het belang van de bestuursleden en de leden der schoolvereeni- gingen zal zijn, aangezien deze mede de belas tingen, waaruit de onderwijsuitgaven moeten worden bestreden, hebben op te brengen. In dat vertrouwen stellen wij U voor overi gens het bovenvermelde overzicht voor kennis geving aan te nemen. Den heer R ij p m a spijt het dat de R.-K. school te Heeg niet geantwoord heeft; dat is geen voorbeeld ter navolging. De heer De Boer vindt het jammer, dat maar één schoolbestuur op de wensch van de gemeente ingaat, eenige anderen willen wel „als allen het doen”. Het is nu jammer dat dit ééne schoolbestuur van z’n goedheid feitelijk de dupe wordt. Spr. zou wenschen dat andere school besturen het voorbeeld nog volgden. De heer Rengjers vindt het zeer mooi van dit schoolbestuur, maar waar dit aanbod zoo weinig geeft, stelt spr. voor dat het school bestuur bericht zal worden, dat het nog de vrij heid krijgt dit aanbod gestand te doen of niet. De heer A t s m a kan hiermee niet accoord gaan. Er zijn meer scholen die reeds deze rente ontvangen, laat Gauw maar een voorbeeld ge ven. Wat Oppenhuizen (Ger.) schrijft, is niet juist, het is een eeuwigdurende rente, die woTdt uitgekeerd, anders niet. De heer Rengers: Als er maar één steen staat, moet betaald worden. De heer Cnossen vindt dit een loffelijk aanbod van Gauw, maar er zijn meer scholen die 5 ontvangen en de finantieele toestand van andere schoolbesturen kan zoo zijn, dat ze geen concessies kunnen doen. Als de school iu Hommerts niet in financieele moeilijkheden was geweest, zou ze het ook wei hebben gedaan. De scholen zijn gebouwd voor belangrijk groo- ter bedragen dan de geschatte waarde nu is, en daarom kan er toch wel een soort aflossings- percentage in deze rente zitten. De heer De Boer: Hoe zijn die andere scholen tot die 5 gekomen, dat is toch op heel andere wijze gegaan dan nu en daarom voelt spr. voor het voorstel-Rengers. De heer Rengers meent dat voor Oppen huizen en Oudega een compromis is gesloten, gebaseerd op 5 dat is heel iets anders als dit vrijwillige aanbod. Wil Gauw alsnog de reductie toestaan, dan zullen wij dat zeer op prijs stellen. De heer Breeuwsma: Abbega heeft nieuwe kaarten enz. gekregen voor f800, waar voor niets gevraagd is van de gemeente. De Voorz.: Ook dat wordt gewaardeerd, evenals wat Nijland deed. Het voorstel-Rengers komt in stemming. Voor de leden De Boer, Rengers, Kramer, Abma, Cnossen en Breeuwsma; tegen de leden Wesselius, Atsrna, Reitsma, Gaastra, Van der Leij, Schilstra, Landman, Rijpma en Van der Werf. Dit voorstel is dus verworpen met 96 st. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. EFe heer Breeuwsma verzoekt het vol gende jaar weer eenzelfde verzoek aan de scho len te doen. De Voorz.: Dit kan overwogen. Punt IV. Voorstel van B. en LV. om de daarvoor over 1925 in aanmerking komende schoolbesturen eene vergoeding te verstrek ken in de jaarwedde der assistenten. B. en W. adviseeren: De besprekingen, welke in Uwe vergadering van 19 December jl. ten opzichte van het assis tentenstelsel zijn gehouden geven ons aanleiding het volgende onder Uwe aandacht te brengen. De eerste assistente in onze gemeente werd krachtens Uw besluit van 25 Februari 1925 aan de o. 1. school te IJsbrechtum toegelaten. In ons voorstel daartoe deden wij uitkomen, daar zijn school bij de toelating geen 26 maar dat de aanstelling van een assistent aan eene openbare lagere school in onze gemeente vér strekkende gevolgen zou kunnen hebben. V schreven immers: „in onze gemeente zijn mits dien twee scholen daarvan (van het assistenten stelsel) uitgesloten nl. de sc’hool te Westhem en de school te Woudsend, aan welker hoofd de heer S. v. d. Brug staat.” Hieruit alleen bleek reeds voldoende, dat alle andere scholen in de gemeente formeel het#recht zouden hebben een assistent voor gemeenterekening toe te laten. Bij de beraadslaging heeft de heer Wesselius er nog eens op gewezen, dat bij aanname van ons voorstel niet alleen de eenmans- maar ook de meermansscholen recht op een assistent zou den kunnen laten gelden. Ook de heer Atsrna heeft daarop de aandacht gevestigd, terwijl deze tevens de verwachting uitsprak, dat er meerdere assistenten zouden worden toegelaten dan wij veronderstelden. Men hoopte echter dat de meermansscholen van naar recht geen gebruik zouden maken. Van het wettelijk recht daartoe was men zich volkomen bewust. Des niettegenstaande besloot U met algemeene stemmen om te IJsbrechtum eene ad^istente toe te laten. De praktijk heeft bewezen, dat niet alleen eenmans- doch ook meermansscholen van het stelsel gebruik maken. Nolens volens hebt U zich daarbij neergelegd, zulks in verband met het standpunt, dat door U in Uwe vergadering van 25 Februari 1925 reeds werd ingenomen en met het oog op de wettelijke bepalingen daar omtrent. lm Uwe vergadering van 19 December jl. gingen immers de besprékingen in deze rich ting: „Het assistentenstelsel is door de Regee ring bedoeld als een noodmaatregel, om de na- deelige gevolgen van de laatste verhooging der leerlingenschaal zooveel mogelijk te neutralisee- ren. Men heeft daarom de assistenten welke in de plaats van afvloeiende onderwijzers worden toegelaten ook aan meermansscholen te accep- teeren.” De omstandigheid, dat het r.-k. school- De stukken af worden aangenomen voor notificatie. g. Schrijven van het Bestuur der Afdeeling Friesland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten betieffende gemeenschappelijke re geling onderhoud van wegen, met verslagen over de vereenigingsjaren 1921 en 1922. Bovenstaand stuk wordt aangenomen notificatie en de verslagen ter inzage gelegd voor de leden. h. Rekening en verantwoording van de Ge zondheidscommissie, gevestigd te Sneek. De rekening wordt goedgekeurd. i. Schrijven van de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem waarbij zij ver zoeken tot het lidmaatschap van genoemde Maatschappij te willen toetreden. B. en W. stellen voor het verzoek af te wijzen nu midden in het jaar. Z. h. s. hiertoe besloten. j. Schrijven van het Bestuur der Vereen. „Sneek en O.” tot bevordering der pluimvee- en konijnenteelt om een bijdrage te mogen ontvan gen voor een te houden tentoonstelling. B. en W. stellen voor dit in hunne handen te stellen om advies. Z. h. s. besloten af te wijzen. k. Mededeeling van B. en W. dat de levering van 3110 kubieke Meter basalt voor f27.784.19 is gegund aan de basaltmaatschappij „Rotter dam” te Rotterdam. Punt 111. Mededeeling resultaat verzoek aan schoolbesturen inzake verlaging rente getaxeerde waarde schoolgebouwen enz. niet voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren: Ter uitvoering van het raadsbesluit van 19 November jl. betreffende het in margine ver melde onderwerp hebben wij de besturen der bijzondere lagere scholen in onze gemeente be leefd doch zeer dringend verzocht ernstig te overwegen of zij er in zouden kunnen toestem men, dat van 1 Januari jl. af, zij het dan ook tot wederopzeging, hun van de geschatte waar de der schoolgebouwen een rente wordt betaald van 5 per jaar. Wij meenen goed te doen U met de ontvangen antwoorden in kennis te stellen, waartoe wij U het volgende overzicht aanbieden. Abbega: gunstig, indien alle besturen er in toestemmen. Folsgare: ongunstig. Gaastmeer (Ger.): gunstig indien de meer derheid der besturen er in toestemt. Gauw (Ger.): gunstig. Heeg (Ger.): ongunstig. Heeg (Herv.): ongunstig. Heeg (R.-K.): ondanks herbed.verzoek niet geantwoord. Hommerts (Ger.)ongunstig. Zit zelf in moei lijkheden wegens bouwen nieuwe woning schoolhoofd. Jutrijp: ongunstig. Zal wel gaarne zien, dat pogingen worden aangewend om de wet op dit punt te wijzigen. Nijland: ongunstig. Stelde Mei 1924 een assis- handhaafd, daarvan is spr. overtuigd. De heer R e n g e r s had van een autoriteit Oosthem: ongunstig. Deze aangelegenheid en niet de eerste de beste op dit gebied de moet bij de wet geregeld. Bovendien stelt de vorige maal gehoord, dat het spreken van het aanstelling van een assistente straks nieuwe Friesch toegelaten moet worden en dit advies eischen Oppenhuizen (Ger.): ongunstig. De rente is niet hoog, daar in het percentage tevens de gedaan, moesten opgenomen worden in de no- aflossing is begrepen, zoodat de rente zelve niet tulen, die moeten vermelden het werkelijk ge-hooger dan 5 zal zijn. Oudega (Ger.): ongunstig, in ieder geval voor Nederl. Gem. verschilt te 1926. dezen: opzichte met wat spr. vernam. Toch acht spr. het van belang dat B. en W. overwegen of het niet gewenscht is voor te schrijven dat voor- stellen in ’t Nederlandsch moeten gedaan, want jiet geval zijn, dan is het tegen de verlaging, aangezien het doel, dat men zich had gesteld dan toch niet bereikt wordt en de lasten slechts zijn, tot chicanes aanleiding kunnen geven. Spr. Op enkele besturen komen te drukken. bestuur te Heeg een assistente had toegelaten zonder dat een onderwijzer was afgevloeid, was daaiaan niet vreemd. Vandaar dat door U toen nopens de toelating van assistenten tot de Openbare Lagere Scholen met ingang van 1 Januari 1926 de volgende algemeene regelen werden vastgesteld: „Een assistent wordt slechts toegelaten tot die scholen waaraan een leerkracht is of moet wor den ontslagen omdat wegens daling van het gemiddeld aantal leerlingen diens jaarwedde niet meer door het Rijk wordt vergoed. Bovendien moet aan die scholen een stationnair aantal leerlingen van minstens 26 staan ingeschreven. Een eenmaal toegelaten assistent blijft ge handhaafd tot het einde van het cursusjaar ge durende hetwelk het aantal leerlingen aan de betrokken schooi beneden 22 is gedaald. Teneinde zoo goed mogelijk bij den feitelijken toestand aan te sluiten, zal bij het bepalen van het aantal leerlingen niet een gemiddelde over verschillende data van een voorafgaand kalen derjaar tot grondslag worden genomen, maar liet werkelijk aanwezige stationnair aantal leer lingen.” Blijkens de besprekingen verwacht U van ons een voorstel om de verzoeken om uitbetaling dei vergoeding voor assistenten, ingediend door schoolbesturen, welke in afwijking van regel assistenten toelieten, af te wijzen. Wij willen er nog eens met nadruk Uwe aan dacht op vestigen, dat U de bijzondere scholen niet aan een algemeenen regel kunt binden. U kunt ze ook niet leiden door te decreteeren: „Een assistent is een leefkracht, die wordt toe gelaten in de plaats van afvloeiende onderwij zers”, om daarmede te verhoeden, dat gelden van gemeentewege moeten worden verstrekt voor assistenten die niet ter vervanging van een afvloeiend onderwijzer fungeeren. De wet heeft reeds voldoende geregeld wie als assistent kan worden toegelaten en de Raad mag niet treden in hetgeen van algemeen Rijks- of Provinciaal belang is. Niet alleen deze omstandigheid heeft er ons toe 'geleid nader op deze aangelegenheid terug te komen. Het feit, dat de door U vastgestelde algemeene regel en de motiveering daarvan met elkaar in strijd zijn was daartoe mede de aan leiding. U wilde immers het assistentenstelsel zien opgevat als een noodmaatregel, ingevoerd om de nadeelige gevolgen uit de laatste verhoo ging der leerlingenschaal voortvloeiende zooveel mogelijk te verzachten. Immers daarbij stelde de Regeering het assistentenstelsel voor en niet reeds bij de zgn. technische herziening. Hieruit volgt, dat in Uwen gedachtengang besturen van scholen waaraan assistenten verbonden zijn bo ven de door de technische herziening geoorloof de formatie, eveneens geen aanspraak op ge meentelijke vergoeding hebben. Waar thans moet worden beslist over de ver zoeken loopende over 1925 zou dit het geval zijn met het verzoek van het r.-k. schoolbestuur te Heeg. Wij meenen echter goed te doen U er nu reeds op te wijzen, dat dan in 1927 eveneens een afwijzende beslissing moet worden genomen op het verzoek van het Geref. schoolbestuur te Gaastmeer, welk bestuur trouwens volgens den algemeenen regel evenmin recht heeft op ver goeding als het R.-K. schoolbestuur te Heeg, gtó. iagwai®»«- (Eft glö. bij vurHes 7E gid. bij varllM gld. bij vulie» ms «VU jijde» feüuier, 80 d. IvU Mn hsnd. veet ei eeg lv examen.afnemen? Men moet dus toch volstaan met een verklaring van het raadslid zelf. Geen i wet dwingt echter het Nederlandsch hier te ge bruiken en een aantasting van het recht hier I Friesch te mogen spreken zou een anti-Neder- i landsche stemming wekken, het incident in de Staten van 1916, werkt nu, tien jaar later, nog na. Er is geen tegenstelling, mijnheer Rengeis, tusschen de Nederlandsche wet en de koninklijk i goedgekeurde vereeniging „Upstalbeam”. Men kan echter wel zoo’n tegenstelling maken, waar voor de verantwoordelijkheid dan neerkomt ojr hen, die haar uitlokten. Dat is echter hier nog niet geschied, nog is niets gedaan om de Frie sche taal uit den Raad te weren. Burgemeester, i secretaris en de voltallige raad hebben er zich niet tegen verzet, toen spr. hier begon met het Friesch te gebruiken. De heer Rengers wilde blijkbaar alleen uit voorzichtigheid in een vorige vergadering niet stemmen over een voorstel, door spr. in het Friesch gedaan uit vrees, dat dit niet volgens de wet zou zijn. Spr. heeft geen reden te twijfelen aan de liefde voor Friesland van iemand, die zooveel voor deze provincie deed als de heer Rengers, men denke alleen aan zijn werk ten bate van ’t Friesche greidebedrijf. Als spr. beslist eerlijk wil wezen, en spr. hoopt dat de heer Rengers hem dit niet kwalijk zal ne men, moet hij erkennen dat hij een oogenblik dat gevoel wel had, nl. toen de heer Rengers zich de vorige keer liet ontvallen, het ongelukkig te vinden dat spr. hier bij zijn intrede door den Voorz. in het Friesch verwelkomd is. Wat de heer Rengers een ongeluk noemt, noemt spr. echter een geluk, z’n achting voor het hoofd dezer gemeente steeg er nog door, daar deze er eerbied door toonde voor de taal, welke vele Friezen, die van laag tot hoog zijn geklommen, helaas missen, en die door het gebruik van half wijze Nederlandsche woorden en het zgn. hoog praten zich meerdere glans trachten te verlee- nen. Spr. klonk die stem als een stem van om hoog, die de Friesche taal recht te doen beloof de. De directeur der Ver. v. Nederl. Gemeenten vermoedt dat spr. ook het Nederlandsch wel goed kent. Spr. kan zich in het Hollandsch min der goed als de besten hier, beter dan de min sten uitdrukken. Maar met verstaanbaar maken alleen is het nog niet goed. Nog dezer dagen hoorde spr. een Fries, die in het Nederlandsch trachtte te vertellen dat de spreeuwen een dak bevuild hadden, zeggen: „Wat hebben die vogels het dak beschoten,’. Zoo maakt men zich be spottelijk. En nog in een vorige vergadering zag spr., toen een raadslid hier ook al weer ruim stof voor taalhumor leverde, hoe de twee verslaggevers elkaar toe glimlachten, al zetten zij de zaken in hun verslag dan ook recht, waar voor wij allen hun dank schuldig zijn. Laat de heer Rengers Nederlandsch spreken, en laat mij het Friesch gebruiken, ik beloof dat, wanneer er eens een voorzitter en secretaris mochten komen, die geen Friesch verstaan, ik Neder- l^ndsch zal spreken. Een voorstel, hier gedaan om alleen het Nederlandsch te gebruiken, zou mij echter nopen hier voor te stellen, alleen* Friesch te spreken, maar dat zal niet noodig 1 tente aan waarvoor voorloopig geen aanspraak .blijken, recht en vrijheid zullen hier worden ge- wordt gemaakt op gemeentelijke vergoeding. Kwam dus reeds tegemoet. Oosthem:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1