MissBlanche Zeer Tevreden KWAT'rAg; JA\A;REIP CSfA garandeert onvoorwaardelijkdt ieder i S Olficliil Orgui dir luiiiti huk. Fa. J. L. BAKKER ‘^jNIEüWSTUDINSEN. Beter dan Goed: DE BEST E w SNEEK Oosterdijk WOERSDAG 24 MAART 1826 42e JAARGARt EersteXBIeG Go. 49 - Vtnch^ni DDTIDAGS u VRIJDAGSAVONDS UiifiTiH Brandenburgd Co., •nu Tdafeca Na» 150. Stoomververij en Chemische Wasscherij „MALTA” BW fr Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeellngen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Whipcord Costuum tn refer mooie en moderne dessins en kleuren beige, olive, bruin of grijs. Met prima satijn gevoerd en paardenhaar binnenbewer» Whipcord Costuum .steeds in goede kwaliteiten, in de modern» ste kleuren voorhanden. De afwerking is onbetwist zeer solide, terwijl de prijzen zijn: 1090 1475 1^75 227S Blauw Costuum kleedingstuk bij haar gekocht, waarover de kooper geen volkomen reden van tevredenheid heeft, des» gewenscht zonder meer, onmiddellijk voor den vollen prijs zal worden teruggenomen. Sn M A tusschen f 143 i-'i'-A V- wenscht te worden tusschen 1 Januari en 1 Juli, teneinde misbruiken bij bezoek aan de tentoon stelling te voorkomen, wordt door de leden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het week-1 blad „Klein Veeteelt”, waarin werd medege deeld dat indien 2/3 van het aantal leden der vereen, abonné werd, de abonnementsprijs ge bracht zou worden van f4.40 op f3. Het be stuur zal hiervoor de noodige moeite doen. Een collecte onder de aanwezigen die f 11.36 opbracht wordt afgedragen aan het Nat. Pluim- veewatersnoodcomité te Den Haag ten einde de tijdens de watersnood verloren gegane hoender- stapel weder te helpen oprichten. Deze avond droeg verder het karakter van een gezellige bijeenkomst; een reciteerwedstrijd werd onder de leden gehouden. In afd. Ernst werd de le prijs gewonnen door den heer J. van der Brug te Gaastmeer met „Het Kind”, in afdeeling Luim de le prijs door den heer W. Veninga te Folsgare met „In Jagersfangst”, ter wijl de heer Zeijl alhier een le prijs verwierf met een voordracht over Sneek en O. De prijzen bestonden grootendeels uit luxe voorwerpen, alle vrijwillig geschonken door eenige leden. Van de rondvraag maakte geen der aanwezi gen gebruik en te ruim 12 uur keerden de leden na een woord van dank door de voorzitter wel voldaan huiswaarts. Cursus Mr. Andreae. Vrijdag 19 en Maandag 22 Maart hield de heer Mr. P. C. Andreae opnieuw cursussen voor vrouwen in de Harmonie. Ditmaal behandelde spr. eerst uitvoerig het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, dat het ideaal van rechtvaardigheid wat betreft de zetelverdeeling nadert. Verkeerd geplaatst is de beschuldiging dat dit stelsel het zwaartepunt te veel verlegt naar de partijleiding, het ligt aan de leden eener partij zelve, welke invloed aan de leiding zal worden gegeven. Wat de uitvoerende macht betreft, de grond wet omschrijft deze niet nader, doch men moet onder het desbetreffend artikel in de grondwet verstaan dat de koning (dus staatshoofd en ministers) de macht heeft de staat te besturen, dus alle macht heeft met uitzondering van die welke niet bij hem berust. De uitvoerende macht van den koning in het rijk is overeenkomstig aan de taak van B. en W. in een gemeente. bij nrllw vu vijaviagmr. zijn onze klanten over de door ons afgeleverde verf- en stoomgoederen. 't Kan ook niet anders, onze kleuren munten steeds uit door heldere tint, zoodat een geverfde mantel, japon, hoed, of wat ook maar nooit de indruk van geverfd doch één cachet als nieuw heeft. Ongevraagd hooren wij steeds weer„wat is mijn japon mooi geworden”, of „de bij te verven lap is pre cies dezelfde kleur als de japon”. Zegt U dit niet genoeg. Bel U even no. 182 op, wij halen Uwe goederen direct af. Wij verven en stoomen alles. Orootzand 43 SNEEK IOT! SNEEKER COURAUT nn«x SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gisteravond hield de Lees?aalvereeniging haar jaarvergadering in ’t gebouw aan de Marktstraat. Bij de opening bracht de Voorz., de heer F. W. C. de Haas woorden van dank aan de afgetreden bestuursleden de hh. Ds. Dethmers, A. R. Brouwer, P. van der Veen en B. Hofstee, van wie de eerstgenoemde sedèrt de oprichting bestuurslid was geweest, en aan het personeel der inrichting voor de wijze, waar op zij steeds het publiek ter wille zijn. In het afgeloopen jaar werd het reglement herzien; afdrukken daarvan zijn voor belang stellende leden gratis verkrijgbaar. Naar aanleiding van het aanbod van het O. B. W. om gedurende vijf jaar f 500 te storten in een kapitaalfonds onder voorwaarde dat de Ver. zelf ook iets voor kapitaalvorming doet, was een Commissie voor ’t Leeszaalfonds ge vormd, bestaande uit de dames Walland en Posthuma en de heeren Sikkes en H. M. Tromp, aan welke Comm. het is mogen gelukken (tot 31 Dec. jl.) f2350 voor dit doel bijeen te bren gen; het bestuur is daarvoor grooten dank aan de Comm. verschuldigd. Daarnaast heeft een propaganda-commissie gewerkt voor ledenvorming met als gevolg, dat 161 nieuwe leden werden gewonnen met een contributie van f 380. Het jaarverslag van de Secretaresse vermeldde deze bijzonderheden uitgebreider. Het ledental steeg van 1142 op 1 Jan. tot 1249 op 31 Dec. 1925. Het aantal correspondentschappen door Sneek verzorgd daalde van 7 op 5. Het bezoek in 1925 bedroeg 27.604 personen tegen 30.333 in 1924. Uitgeleend werden 36.982 banden uit de eigen boekerij, in totaal (met jeugdbiblio theek en andere bibliotheken) 40.351, waarvan 79 ontspanningslectuur en 21 studielectuur. Met dank werden verschillende giften in boe ken vermeld, waaronder een groote collectie van win. mej. P. J. Veen. Het aantal banden werd met 698 uitgebreid, verwijderd werden 85, winst 613 banden. Velgena nonraudu sveieangekemen mei de Naliaiiriaohe RIiibmm V«rss» 7lUHl karlaga>Baak SahMana aijn enne Abenni’a veraelMid tegen engelnkken vees *VVv Als go sigaretten koopt, bepaal U dan tot de woorden Geef MIJ maar AMSTEgPAl van mooi kamgaren, met prima wollen serge gevoerd en degelijke paardenhaar binnen» bewerking, blind gemaakt vest met binnen» zak. Colbert me* 2 binnenzakken. Deze zeer elegante en moderne modellen zijn iets buitengewoons voor den prijs ry ^75 van slechts^3 zullen dat moeten worden, want als het straks om de eindstrijd gaat, zal de belanghebbende tegenpartij een-ongekend felle strijd gaan voe ren. Maar de J. V. O. is ook in den besten zin een bond van jonge menschen, die voelen en pleizier maken als jonge menschen, we halen hen in een drankvrije en reine omgeving, en geven daar de jeugd wat haar toekomt. In onze kampfeesten wordt zelftucht geleerd, maar ook volop van de blijheid der jeugd genoten. Na tuurlijk vatten we in de J. V. O. onze taak niet eng op, evenmin als de Ned. Ver. die zich niet op eng onthoudersstandpunt plaatste maar m'ee ijverde voor alg. kiesrecht, verkorting arbeids duur enz. De J. V. O. stelt zich niet enkel te vreden met de propaganda voor de onthouding, hij wakkert ook de dors’t naar kennis aan en wil die ook bevredigen. Hij wil verbeteren de omgang tusschen jongens en meisjes, al wat ruw en onbeschaafd is weren. Er wordt niet gepreekt in de Jeugdbond, het voorbeeld moet werken, gaandeweg werkt zich ieder op naar hooger peil. Spr. die 10 jaar voorzitter is van deze beweging, heeft nooit iets ontdekt, wat niet in orde was. Ten slotte waarschuwde spr. tegen concurrentie tusschen verschillende jeugd-organisaties. De avond werd verder gevuld met muziek van de Mandolineclub „Corda”, zang van het meisjeskoor van de J. V. O. en opvoering van een tooneelspel in 5 bedrijven „Prins Agur”. Dit tooneelspel, dat ’s middags reeds was opgevoerd te Leeuwarden op de gewestelijke bijeenkomst, verwierf ook nu groote en welverdiende bijval. Vereen. Sneek en O. tot bev. der Pluimvee- en Konijnenteelt. Maandagavond hield deze vereen, een verga dering in de bovenzaal van café Poelman, welke door ruim 50 leden was bezocht. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat de ten toonstelling op Hemelvaartsdag gehouden wordt in de remise van den heer D. van der Heij aan de Bolswarderweg; dat het benoodigde voeder tijdens de tentoonstelling gratis wordt verschaft door de fa. N. J. Wouda en 520 kooien zijn ge huurd in Leeuwarden, waaruit blijkt, dat op heel wat inzendingen wordt gerekend en de expositie weer iets moois belooft te worden. Een voorstel van het bestuur om f 1 contri butie te eischen van ieder die lid van de vereen. Voor de Leesportefeuilles waren 40 deelne mers. Een buitengewone ontvangst a ruim f 1041 (provinciaal subsidie 1924) werd besteed voor versterkte aflossing op de schulden der Ver. Door het steeds verder dalen der subsidies wordt de exploitatie steeds moeilijker. De rekening 1925 sloot in ontvang met f 13.944.83, in uitgaaf met f 13.885.13, saldo f 59.70. Van de ontvangsten was f 2800 contribu ties, f2600 subsidies, f 1325 bijdragen van Ver., f 700 bijdrage van de Ver. v. O. L. F. voor de correspondentschappen, f 1200 bijdrage Ge meente voor de Centrale Jeugdbibliotheek. De uitgaven vermeldden o.m. f 4000 rente en af lossing, f4287.50 salarissen, f 1172.15 boeken, f789.74 tijdschriften enz. Op voorstel der Commissie tot nazien der re kening benoemd werd de penningmeester de heer J. Schijfsma onder dank gedechargeerd. De begrooting 1926 sloot in ontvang en uit gaaf met f 10.970. Door een der leden werd de opmerking ge maakt, dat de busjes voor het Leeszaalfonds slechts f 143 hadden opgebracht, terwijl er 27.000 bezoekers waren geweest Als de bezoe kers wat geregelder iets in dat busje deden zou hier een mooie opbrengst van kunnen worden geoogst! Bij de bestuursverkiezing werden met vrijwel algemeene stemmen herkozen de hh. F. W. C. de Haas, J. Schijfsma, W. Banning en IJ. Veld huis, en gekozen in de vacature-Dethmers Mr. A. W. Haan, in de vacature-Brouwer: B. Hof stee en in de vacature P. v. d. Veen: I. Schaaf- sma. Voor 't nazien der rekening 1926 werden be noemd deh.h. S. L. Frankena, R. Asselman en H. Halie. Bij de rondvraag werd door een der leden geïnformeerd naar den schuldenlast der Ver. De penningmeester deelde mede, dat voor den aan koop van ’t gebouw indertijd f 18000 was ge leend, waarvan f 17000 a 3 en f 1000 rente loos. Hierop is f 4000 afgelost, terwijl in ’t af- lossingsfonds nog f 942 aanwezig is. Voor de uitbreiding is indertijd f 10.000 geleend a 5 waarop f 2250 is afgelost. De totale schulden last bedraagt dus thans nog f21.750. Ned. Ver. tot Afsch. v. Ale. Dr. en J. V. O. Bovengenoemde vereenigingen hielden onder presidium van den heer Schaafsma Zondag een propaganda-avond in de Harmonie, welke zeer goed bezocht was. Spr. was de heer B. J. J. Weijkamp, van Baarn, hoofdbestuurslid der Ned. Ver. en Bondsvoorzitter van de J. V. O. Het is een landelijk verschijnsel, zegt deze spr., dat de strijd voor de onthouding niet zoo fel meer gevoerd wordt, als eenige jaren terug. Men meent dat men reeds aan het begin der overwinning staat en toch is er nog zooveel alcoholisme te bestrijden. Daarom dienen naast de oude beproefde wapenen als bv. het per soonlijk voorbeeld, nieuwe gehanteerd om den vijand de laatste slag toe te brengen. Daar is het wapen van de Plaatselijke Keuze, waarvoor de groote massa van het Friesche volk rijp is, daar is voorts de blauwe jeugdbeweging. De J. V. O. is een organisatie van jongelui van 14 tot 21 jaar, die nog wel niet het alcoholvraag stuk in z’n geheel kunnen omvatten, maar die voelen dat zij iets kunnen doen om een betere samenleving te verkrijgen. Wij brengen de jongelui daar natuurlijk eenige kennis bij over het alcoholisme, omdat we de jeugd naast het geloof ook het weten willen geven en opdat zij straks de taak der ouderen zullen kunnen overnemen. Ervaren krachten, actieve leiders IK gM. bij «*ritea vu Mn vinger Een groote opschudding is teweeg gebracht door de alomvattende garantie van C. A. Wij vragen het publiek niet langer ons op ons woord te gelooven, doch leveren bet tastbare bewijs, dat wij dezelfde goede kwali» teiten met dezelfde prima afwerking en goede pasvorm voor belangrijk lageren prijs verknopen. Of U een costuum van f 12.— of van f40.- koopt, altijd is U voordeeliger uit bij C. A. Waarom nog langer geaarzeld Wij willen het U op ons risico bewijzen slagen wij daar niet in, dan nemen wij het kleedingstuk onmiddellijk voor den vollen prijs terug. Alle veranderingen zijn gratis. Wij garan» deeren een uitstekenden pasvorm. gld. bi| ivvvna- '1011 gld. ingwal vu vv«r- (Efl glfi. bij vuIIm vu gld. bij vvrllM CA gM. luge Invaliditeit, «vu lijden binnen 30 d. IvV Mn hud, veel el «eg iv vu Mn daim, vu Mn Spr. gaat dan over tot een bespreking van de verschillende politieke partijen en wel eerst tot de rechtsche groepen, die samen de coalitie vormen, groepen die sedert geruimen tijd hier te lande het sterkst zijn, en dat steeds bij de verkiezingen bleven zoolang zij zich aan zuiver rechtsche leuzen hielden; alleen als zij mede onder andere leuzen te velde trokken (bv. „pro tectie”) verloren zij door afval van een deel hunner eigen partijgenooten. Datgene wat deze partijen vereenigt, de rechtzinnigheid, bindt haar wel veel sterker dan de linker partijen de vrij zinnigheid. De band die R.-K., A.-R. en C.-H. samenhoudt is hun voorstelling dat God de bron is van alle macht en recht, zij stoelen op den- zelfden wortel van het geloof en aan dat geloof ontspringt hun opvatting van het politieke leven, ook bij het staatsbestuur moet gerekend met Gods wil. Doch dit moet niet zoover gaan dat de overheid ingrijpt in het gezinsleven, dat is autonoom, opvoeding en onderwijs moeten feitelijk blijven buiten alle staatsbemoeiing, van daar de schoolstrijd, de tweede 80-jarige oorlog, welke met de financieele gelijkstelling, dus de overwinning van rechts eindigde. Sedert die overwinning is eigenlijk alle opgewekte coalitie- leven verdwenen. Gaarne noemen deze partijen zich ook nationale partijen, vooral de R.-K., die er prat op gaan alle rangen en standen in hun partij bijeen te hebben; ze kenmerken zich ook door een groote eerbied voor wat zij noemen de chr. grondslagen van het huwelijk en verzet ten zich bv. tegen echtscheiding. Maar wanneer het bv. aankomt op de vraag hoe de verhouding van het huwelijksvermogen tusschen de echt- genooten eigenlijk wettelijk dient geregeld, staan de katholieken op heel wat moderner standpunt dan hun coalitiegenooten. Nu is de vraag: Waaruit kennen deze partijen Gods wil. Monseigneur Nolens zegt dat de ka tholieken die kennen uit de katholieke leer en de Pauselijke encyclieken, dat is dus het richt snoer voor de R.-K. politiek. A.-R. en C.-H. verwerpen natuurlijk die pauselijke encyclieken, als zijnde van menschelijk maaksel en gronden zich op de geopenbaarde Heilige Schrift, die tal van ordonnantiën bevat, welke echter ook exegese vordert. Hoe zet men nu, wat de H. S. leert, om in practische politiek? Daarvoor leeren deze partijen dat een ieder zich heeft te buigen voor de door God aangestelde overheid, en de wijze waarop in haar consciëntie de ordonnan tiën Gods werken. Met name de a.-r. staats leer is dat de wil Gods het best benaderd wordt door toepassing der H. S., zooals die verstaan wordt in de consciëntie der overheid. Vierkant plaatst Kuyper zich dan ook in „Ons Program” tegen de Roomsche leer, dat het de taak der Kerk zou zijn te bepalen wat de we reldlijke overheid heeft te doen en te laten; vol gens hem loopt dat steeds uit op tyrannie en bederf. Men ziet hier dus al een zeer uiteen- loopende meening bij R.-K. eenerzijds en prot. coalitie partijen anderzijds inzake de benadering van. Gods wil. Er is ook een groot verschil in de richting, waarin men de Chr. beginselen dienstbaar wil maken aan het Staatsbestuur. Mons. Nolens om- schreef de inhoud der R.-K. politiek als het be- t hartigen van het algemeen belang volgens de Chr. beginselen en voorts te waken voor de vrijheid en de belangen der kerk, waartoe haar leden het geluk hebben te behooren. Waar hier dus nadrukkelijk de behartiging van de belangen eener kerk naar voren worden geschoven, dreigt van deze zijde inderdaad voor de geestelijke vrijheid van andersdenkenden (Dageraadsdebat, i waarbij mr. v. Schaick verklaarde dat men hier noodgedwongen wel voor godsdienstvrijheid moest zijn). De prot. chr. partijen zijn daar entegen voor de meest strenge scheiding tus schen kerk en staat, vooral de A.-R.; van die zijde is dus grootere eerbiediging der geeste lijke vrijheid te verwachten; vooral van de zijde der C.-H. (het Dageraads- zoowel als het dienst- weigeringsdebat toonden ten deze bedenkelijke uitingen van a.-r. zijde). Wat de schoolkwestie betreft, de A.-R. minis ter Heemskerk heeft de openbare school uit zondering, de bijzondere regel willen maken, Mons. Nolens is er daarentegen voor dat beide scholen gelijke kans krijgen. De verschillen tusschen de coalitiepartijen zijn Mus wel heel sterk, het valt op dat vooral de C.-H. vaak veel ruimer standpunt innemen, zij zijn meer „wereldgelijkvormig”. De onderlinge verdeeldheid is ten slotte geculmineerd in de kwestie van het gezantschap. Hoe de C.-H. over de coalitie met de R.-K. denken blijkt uit het feit dat De Geer deze coalitie verdedigde omdat men daardoor de katholieken wat beter in bedwang kon houden, en Snoeck Henkemans: om vele Katholieke wenschen onvervuld te la ten. Zoo iets moet toch wel ineenstorten. Te begrijpen is dan ook dat de politiek der coalitiepartijen ten opzichte van concrete pun ten zeer uiteenloopt (processievrijheid, vaccine- dwang, lijkverbranding, Zondagsheiliging, Zen- dingsvrijheid, Staatsloterij). Over de kwestie van het militairisme denken A.-R. en R.-K. heel verschillend. De laatsten zijn door het cosmopo- litisch karakter der R.-K. kerk en als nationale, dus alle klassen omvattende partij veel minder militairistisch gezind dan de A.-R., die een zeer sterk leger willen. Ook over de ziektewetgeving denken de coalitiepartijen heel verschillend. Het gevolg is dat de coalitie politiek weinig vruchtbaar is, ze leidt ook tot een scharrelpoli- tiek, welke bv. bleek bij de legerwet-Pop en ■7 blind gemaakt 1 rij 2 knoops, vest met binnenzak, colbert met 2 binnenzakken, pan» talon met achterzak. Een goede pasvorm wordt ten stelligste gegaran» deerd. Prijs slechts

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1