Miss Blanche I 200 f HOWSTUDHMLN. miitliil Orgiii hr liiuiti Snik Vanekjit 43e JAARRAN WOENSDAG 31 MAART ISIS I Eerste Blad No. 61 6 maanden, 4 maanden en 1 maand. Uitftv«.ea Brandenburgh Co., W*, 150 U de afd. Friesland verstrekt, aan de afd. Sneek waardelijke veroordeeling” ook bijgewoond door Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de arbeids- hoe al dat werk te doen en toen elk f 100 van hun salaris afstonden om de onderwijzeres als Te Groningen is geslaagd voor het examen apothekersassistente, mej. H. Suter van hier. Ge komt toch weer terug op de woorden Geef MIJ maar: owe smm cooun cnnsx SHEERER COURANT wn WYMBRITSERADEEL doch slechts 14 daarvan hadden geen onderwijs akte, de rest waren door honger gedwongen bevoegden. Welk een dwaze instelling eigenlijk: aan de eene kant bepaalt de regeering een mi nimum loon voor een onderwijzer, Zji kant laat zij die regeling ontduiwn voegden als assistent toe te laten tege de wet verslechtert, dient geageerd, en dat de tegenstand daartegen dient georganiseerd om dé hooge heeren ook in deze provincie duidelijk te maken dat het zoo niet gaat. De gemeentebestu ren dienen weerstand te bieden. Leeuwardepa- deel heeft Ged. Staten reeds schitterend van antwoord gediend en als Friesland er in slaagt de bedoeling van Ged. St. af te weren, zullen de colleges in andere provincies de handen wel van het onderwijs afhouden. Er staan belangrijke Plannen van Vreemdelingenverkeer. Onze Sneeker Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft weer eenige mooie plannen. Teiloops kunnen wij echter mee deden, dat de f 20.000 voor het sportterrein bij een zijn, zoodat de stichting daarvan vermoede lijk wel zal slagen. Dan is er een plan om behalve de Week-end De wensch werd uitgesproken dat meerdere ingezetenen zich als lid laten inschrijven voor een contributie van f 2.60 per jaar. Tot bestuurslid is herkozen de heer Deenik. Landarbeiders naar Elzas-Lotharingen. De directeur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling bericht, dat er -thans gelegenheid tot plaatsing is in Elzas-Lotharingen voor landarbeiders voor alle werk, die met paarden kunnen omgaan en aller lei veldarbeid kuntjen verrichten; bekendheid met de bietencultuur, zaaien, maaien is veelal gewenscht; zij behoeven echter niet te kunnen melken of ploegen. Het loon is 200 francs per maand met kost en Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 /2 en \2l/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 29 Maart 1926: Huissleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 29 Maart: Paar grijze handschoenen, Th. Tichelaar, Willem de Zwijgerstraa-t 4; parapluie, Schweigmann, Wijde Burgstraat 16; blauwe mantelceintuur, W. Zijlstra, Willem de Zwij_ gerstraat 2; rijwielbelastingmerk, H. Haga, Galigastraat. Afd. Sneek Ned. Genootschap tot Zed. Verb, der Gevangenen. De afd. Sneek van het Ned. Genootschap tot verbetering der gevangenen vergaderde Vrijdag avond. Behalve het voltallige bestuur waren eenige leden aanwezig. Het jaarverslag over 1925 werd uitgebracht, waarin het volgende vermeld is. Deze afdeeling heeft haar ontstaan te danken aan het hier ter stede indertijd bestaand meer- hoofdig correspondentschap van de afd. Fries land. hetwelk die oprichting voor Sneek niet zonder beteekenis zou achten. u de andere i door be ur een willekeurig fooitje. Men krijgt nu dikwijls de cornedie dat een boventallig onderwijzer ont slagen wordt en als assistent werkzaam blijft in school voor het bedrag dat z’n wachtgeld minder is dan het salaris. Intusschen het recht van het aanstellen van boventallige onderwijzers was bevochten en de kans op aanstelling was niet slecht, daar de ge meenteraden er natuurlijk bezwaar tegen hebben de school waarop de kinderen der eigen burgers gaan te knauwen en vooral hier in Friesland, waar men steeds een ietsje meer voor de cultuur gevoeld heeft dan elders. Friesland schijnt nu wat tg groot gevaar opgeleverd te hebben dat het Colijns plannen met het onder wijs zou laten mislukken, en Ged. Staten zonden aan de gemeentebesturen een circulaire waarin zij in het algemeen bezwaar maakten tegen aanstelling van boventallige leerkrachten, waar onder ook de assistenten vallen. Let wel, het recht tot aanstelling is onaantastbaar, maar Ged. Staten hebbe^ in ’t algemeen bezwaar! Men weet dat van zoo’n boodschap van Ged. Staten eenigermate een dreigement uitgaat. Ged. St. hebben wel het recht om toe te .zien dat een gemeente zich niet financieel ten gronde richt, maar de autonomie der gemeenten verzet zich tegen een bemoeizucht als hier blijkt. Baarde- radeel gaf f 800 aan een assistent en werd gewe zen op ’-t voorbeeld van Kollumerland, dat f 150 bijdraagt voor het assistentensalaris, en waar de rest komt uit particuliere kassen, wat slechts is een schooien bij het publiek voor een toelage. In Tietjerksteradeel werd f500 gegeven en ook deze gemeente werd op Kollumerland gewezen, waar voor dit jaar 'n assistent A raison van f2.88 per week werd goedgekeurd, maar waarvoor „Ged. Staten zich het recht voorbehouden het volger,! jaar anders te doen!” Men kan er mis schien nog f50 afpingelen! In het Bildt werd f 1000 en f750 gegeven en daar schreven Ged. al heel wat jaren. En nu is dat rijke leventje uit. Want, U houde het mij ten goede, een Mi- nister-zonder-hoed, zie, zoover is onze democra tische knobbel nog niet ontwikkeld, dat we dien in vrede zouden kunnen laten passeeren En dan heb ik nog een verzoek aan U. Heb deernis met de velen, die bij U op audiëntie zullen komen, welke ge maar zoo open en bloot midden op den Vijverberg zult zetten. Ik bedoel dit alleen atmosferisch. Gij zijt een verwoed aan hanger van de open-raam-politiek. Ik ben vele malen bij U geweest, maar midden in den win ter, bij sneeuw, hagel, storm; de ramen van uw ambtsvertrek stonden open. Het gierde* dikwijls van den storm om U heen en ge vondt het lekker,' Excellentie. Maar we hebben allemaal niet zoo’n voor-historische Bataven-natuur. Ik ben eens bij een Minister uit het kabirret-Ruys op audiëntie geweest, en toen ik opstond om weg te gaan, zag ik een zekere verwachting in z’n oogen. Bij de deur van de kamer gekomen, gleed ik op den parketvloer plotseling uit. De Minister schoot in een sappigen lach en zei: „Daar vallen ze- nou bijna allemaal!” Hij had er weer op zitten wachten. Zoo hebt gij ieder een, die bij U kwam, in den zeewind óf in een sneeuwbui gezet Autobus tegen tram. Tengevolge van de groote concurrentie der autobussen heeft de Zuid-Nederlandsche Tram weg Maatschappij ’t passagiersverkeer op de lijn SteenbergenHalsteren stopgezet. De loonregeling bij de spoorwegen. Voor de rechtbank te Amsterdam diende de zaak van een machinist tegen de Nederlandsche Spoorwegen. Op grond van art. 36 der reglements-dienst- voorschriften vroeg de machinist uitbetaling van dat gedeelte van het loon, dat was ingehouden bij de wijziging van de reglements-dienstvoor- schriften. De rechtbank wees de vordering van den ma chinist, welke door den kantonrechter was ont zegd, toe. Vader en kind verdronken. Zondagmiddag zou de schipper F. Blok land, liggende met zijn schip aap de ma chinefabriek „Holland” te Waddinxveen, met zijn kind op de arm aan boord gaan, toen de loopplank plotseling brak. 't Gevolg was dat vader en kind te wa ter raakten en verdronken. Het lijk van den vader is opgevischt. De Watersnood. Blijkens de lijst der voorloopige ramingen omtrent de schade aan gebouwen, door het hooge water in het land van Maas en Waai aangericht, is voorloopig in totaal getaxeerd, dat de onkosten tot het herstel van die huizen, tezamen met de kosten van tijdelijke noodwo ningen drie millioen gulden zullen beloopen. Hierbij is niet gerekend de groote schade, toegebracht aan de landerijen, (tengevolge van het wegspoelen der humuslagen of van de be meste oppervlakte), meubilair, vee of boomgaar den, en de ernstige verliezen, geleden door de stagnatie in het landbouwbedrijf. Hetgeen thans door weldadig Nederland bij eengebracht is, zal lange niet toereikend zijn voor de schade, die door de bevolking geleden is. Er zal helaas een scherpe scheiding moeten worden gemaakt, die men zoeken wil door men- schen die voor de ramp een inkomen hadden van 2400 gulden niets te vergoeden, en den menschen daaronder zooveel mogelijk. In ieder geval is er veel meer schade geleden, dan de menschen ooit vergoed kunnen krijgen en zal het verwoeste land oeconomisch nog zeer lang gebukt gaan onder de gevolgen der ver woesting. Wij hebben één hoop, zegt de Tel., namelijk, dat de stroom van giften die zoo weldadig en spontaan uit Nederland is toegestróomd, nog lang niet is uitgeput. Nu het land droog komt, merkt men eerst hoe enorm groot de schade is. De diefstallen te Roozendaal. De rechtbank te Breda deed uitspraak in de zaak betreffende de diefstallen aan het station staatsspoor te Roozendaal. De hoofddader, M A. M., werd wegens diefstal van verschillend- goederen tot een gevangenisstraf van 2 jaren met aftrek der preventieve hechtenis veroordeeld en bovendien wegens diefstal van een i ij wiel tot een gevangenisstraf van 6 maanden. A. J. de B. werd wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. J. J. wegens diefstal en heling tot I maand en j. A. v. O. wegens diefstal en heling tot 2 maanden. De eisch luidde resp. 1 >/2 jaar, ri m o n ii /I m 'i /T zx «•-> 1 zl Abonnementper jaar f 2.50 fr. p' post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke porting Advertentiën worden tevens s ge plaatst in de SNEEKER COURANT H gld. bij vtrlia* *3 vaa Mn vlnge* dingen op het spel. In 1929 moet beslist worden of de wet op het L. O. in de oudere vorm, die beter is dan wat nu geldt, weer in werking zal treden of niet. Leggen de gemeentebesturen zich I nu bij de aanslag van Ged. St. op het onderwijs neer, dan zal men in 1929 de mildere bepa lingen niet meer invoeren, omdat „het volk het slechtere toch als slikte”. Maar als Friesland zich met succes verzet, zal men zich in Den Haag daarvoor wel wachten. De heer van Drooge, die de vergadering pre sideerde, bracht den spr. een woord van dank na er op te hebben gewezen dat voor de ge meente Sneek wel eenige boventallige leer krachten zijn goedgekeurd. Gen .als zoodanig erkend met goedkeuring van Statuten err Huish. Reglement, zooals deze door onze Afd. waren vastgesteld en met als be- werkingsgöbied alleen de gemeente Sneek, ge heel overeenkomstig dezerzijdsche bedoeling. Bestuur. Dit bestaat uit vijf leden en wel de heeren Ds. Terlet, Piccardt, Deenik, De Vries en Vonk, waarvan de drie eerstgenoemden res pectievelijk zijn voorzitter, secretaris, thesaurier. Werkende leden. Het Bestuur der afdeeling benoemde op eigen aanmelding van betrokkenen als zoodanig de h.h. H. de Wit, Oppenhuizer- dwarsstr. 17 en Pieter Hoekstra, Boschgracht 11. Reclasseeringsraad. Het bestuur is niet verte genwoordigd in den reclasseeringsraad. Gevallen. De bemoeiingen- onzer afdeeling ge durende 1925 betroffen 16 gevallen en wel aan gebracht als volgt: van het voormalig corres- j pondentschap Sneek der afd. Friesland werden overgenomen en daaromtrent regelmatig gerap porteerd aan genoemde afdeeling 3; vice-presi dent Rechtbank Leeuwarden 1officier van jus titie Leeuwarden 3; officier van justitie Zutphen 1kinderrechter Leeuwarden 1verdediger (ad vocaat) reeds begrepen onder de 3 off. van jus titie twee gevallen; auditpur-militair bij den krijgsraad voor de landmacht 1afdeeling Gro ningen 6, w.o. begrepen 3 hierboven bedoeld, blijven 3; terwijl zich zelf kwaïnen aanmelden 3; totaal 16. Hulpverleening bestond, voorzoover deze noo- dig was, in persoonlijk huisbezoek door bijstand met voorlichting en waarschuwing. Geldelijken bijstand werd niet verleend. Patronaat. Einde 1925 stonden 6 voorwaarde-' lijk veroordeelden, w.o. 1 vrouw, onder ons toe zicht. De rapporten welke iedere drie maanden worden uitgebracht, luidden alle zonder uitzon dering gunstig. Finantieele steun. Voor onze afdeeling zou het niet zonder belang zijn, wanneer het Hoofdbe stuur het ziet daarheen te leiden dat zonder te veel plichtpleging een bedrag van f 100 ad f200 te onzer beschikking wordt gesteld om daar mede in voorkomende gevallen dadelijk nuttig te kunnen werken. De Gemeenteraad van Sneek besloot met in gang van 1926 de steun tot dusver geboden aan St. heen dat f500 voldoende was. Voor Menal- de afdeeling Friesland, over te dragen op onze dumadeel werd f600 goedgekeurd, maar de raad afdeeling. van Ameland bukte én bracht het salaris op Slot. Het instituut der Voorwaardelijke Ver- naar onze meening een zeei straks goede uitwerking op de betrokkenen en we-fkt DDriDAMwi VEUDAÖSAVOÏD P. Kramer, alg. adjunct. Het secretariaat is thans gevestigd 2e Woudstraat 25, Sneek. Kievitseieren. Aan de markt alhier werden heden 500 kie vitseieren aangevoerd, prijs 3540 ct. Een witgeslaagde inleidingsavond op Woens- 1 dag 10 December 1924 met de lezing van den heer S. L. Feenstra „De ontwikkeling der reclas- seering in verband met de invoering der voor waardelijke veroordeeling” ook bijgewoond door den Algem. Secr. van het Ned. Genootschap, Mr. N. Mulder van Alkmaar, had tengevolge de definitieve oprichting der afd. op 11 Februari 1925, met 21 leden, w.o. lichamen als: Centraal Drankweer Comité, Orde van Goede Tempelie ren, Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen., Volksbond tegen drankmisbruik, Ned. Ver. tot Afsch. v. Ale. Dr., Dep. Sneek van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen. i tochtjes, welke door V. V. in samenwerking met Bij schrijven van 21 April 1925 is onze Afdee- de fa. Koppe en de Ned. Tramwegmij. naar hier ling door het Dagelijksch bestuur van het Ned. de vorige zomer werden georganiseerd en welke kwamen. Met voldoening kan de afdeeling op het afge- i ei nag het verslag niet worden beëindigd zonder een woord van aan den heer Commissaris van Politie te Sneek, die te allen tijde bereid juist hun scholen aan dat particulier initiatief te bevonden werd alle van hem gevraagde inlich- onttrekken! Hoe men zich de werking van dattin.gen te verstrekken. particulier initiatief denkt, kan blijken uit wat Indien men algemeen zal willen medewerken ergens in Groningen voorviel, waar een onder- zal onze afdeeling gesterkt worden om op den V«jg«na vMrw*Md«n «waraangakaiMax. mat a» NsIlMtfnohe V«fb»> TAAA gld bij •ahlauüBM slj» «hm Abanni’is vanokard toga» angalakkan vmv *vUV lauga invalldjtnit. ook nu weer op het programma staan, ook Mid week tochtjes op touw te zetten. Men denkt zich deze zoo, dat de deelnemers ’s. Woensdags van Amsterdam per boot naar Lemmer zullen ver trekken en dan per tram naar St. Nicolaasga gaan. Vandaar gaat het per auto door Gaas- terland (Rijsterbosch enz.) met vermoedelijk het diner te Hindeloopen, waarna men naar Sneek vertrekt, waar gelogeerd wordt. De vol gende dag gaat men tot 4 uur zeilen, waarna men per tram naar Heereiïveen vertrekt, waar een bezoekt aan het Oranjewoud wordt ge bracht en»gelogeerd wordt. De volgende dag direct tertfg naar Amsterdam of eerst nog naar Olterterp en Beetsterzwaag. Op deze wijze krij gen de bezoekers dus een groot gedeelte van Friesland’s natuurschoon te zien. Mede naar aanleiding van deze zaak heeft het bestuur van V. V. een conferentie gehad met de fa. Koppe, waarbij ook ter tafel is gekomen de kwestie van eene bootverbinding. Sneek—.- Sneeker meer. Het vorig jaar is die beproefd met de Teddy, doch juist door de inrichting van dit scheepje mislukt, er werd wel belangstelling geconstateerd. De fa. Koppe heeft nu toegezegd voor deze verbinding ’s zomers een flinke boot in te leggen, welke dan vermoedelijk om de twee uur zou varen mits men te Sneek zorgde voor een behoorlijk paviljoen aan het Meer, zoo dat de passagiers daar een comfortabel zitje konden vinden. Vreemdelingenverkeer heeft nu plannen tot inrichting van zoo’n paviljoen op het land aan de Goingarijpster Poelen, bij Sijbesloot, waar dan ververschingen zouden zijn te krijgen, bootjes om te zeilen en te visschen (dus ook vischgerei) zouden kunnen worden gehuurd enz. enz., alles voor zeer billijke prijs, zoodat de Sneekers, die zelf geen boot bezitten, op deze wijze toch van hun mooie omgeving kunnen profiteeren. Ongetwijfeld is het een belang voor Sneek, dat deze plannen tot stand komen, zoodat ver wacht mag worden dat een ieder die moreele of materieele steun aan deze zaak kan verleenen, die gaarne zal geven. LEMMER, 29 Mrt. Het opruimingswerk door de bergingsmaatschappij Tak te Rotterdam van het wrak van de stoomboot „Reserve 1” van Sneek, die omstreeks 4 jaar geleden tusschen Lemmer en Kuinre is gezonken, vordert mooi. Door de blazer zijn alhier al eenige brokstukken aan wal gebracht. Het bleek nl. onmogelijk te zijn dit vaartuig in zijn geheel te lichten, het had in deze vier jaren te veel door het zeewater geleden. Wanneer het mooie weer echter mocht aanhouden, hoopt men dit wrak spoedig geheel opgeruimd te hebben. HËERENVEEN, 29 Maart. Alhier en in om geving komt vrij wat griep voor. In sommige gezinnen zijn alle leden aangetast en bedlegerig. Gelukkig toont de ziekte zich tot nog toe niet kwaadaardig. De Overweg bij Akkrum. Terwijl A. Z. te Akkrum den overweg pas seerde met zijn paard en wagen, ontging hem blijkbaar, dat de middagsneltrein van Leeuwar den hem met groote vaart naderde. Plotseling, toen hij -op de spoorbaan gekomen was, be merkte hij het gevaarte onmiddellijk bij zich en ternauwernood had Z. den tijdbom zich buiten gevaar te stellen, zoodat de trein zijn voertuig rakelings moet zijn gepasseerd. Volgens bewe ring heeft de machinist meermalen de fluit doen hooien en zelfs de remmen in werking gesteld. Misschien is aan dit laatste feit te danken, dat een vreeselijk ongeluk werd afgewend. Proces verbaal is tegen Z. opgemaakt. L. Ct. De hulpverleening aan de noodlijdenden in de Drentsche venen. Op last van den officier van justitie is te Rot terdam aangehouden en naar het huis van be waring gebracht de koopman M. J. V., die ver dacht wordt van verduistering van geld en goe deren, ten nadeele van het comité tot leniging van den nood in de Drentsche venen. Gelijk wij reeds gemeld hebben, is gebleken, dat van de f 62.000, die bij het comité ingekomen waren, slechts f 10.000 afgedragen zijn. Het overige geld zou, volgens de opgave en volgens de boe ken van V., die de gelden beheeren moest, ver bruikt zijn ter bestrijding van de kosten van administratie, honorarium, reizen, drukwerk, porti, enz. Het onderzoek heeft nu eenige nieuwe feiten aan het licht gebracht, op welke feiten de straf rechtelijke vervolging gebaseerd is. Minister kan. De schrijver van de „Parlementsfilm” in het weekblad „De Vrijheid”, D. Hans, heeft een f „open brief” aan Minister Kan gericht, waar aan wij het volgende ontleenen: ,,lk wil er op wijzen, dat deze benoeming (tot Minister van Binnenl. Zaken) voor U een zeer ernstige schaduwzijde heeft. Zóó zelfs, dat ik er verbaasd over heb gestaan, dat gij het hooge ambt hebt aanvaard. En ik verstout mij zij het in bescheidenheid U te vragen, Excellen tie, of gij U wel voldoende rekenschap hebt gegeven van Uw daad. Want en nu komt het: Excellentie, gij zult voortaan een hoed moeten dragen, boven op uw hoofd. Ziezoo, het hooge woord is er uit. En flink ook. Op den man af. En ik heb daarmee iets aangeraakt, dat misschien wel een soort crisis in uw leven kan worden. Want gij waart be kend en bemind onder ons als-de-man-met-het bloote hoofd. We zagen u naar het departement kuieren of fietsen, blootshoofds. Wij zagen u terugkeeren, blootshoofds. Naar gewichtige conferenties zagen we U optrekken, bloots- 1 huisvesting, hoofds. Altijd even prettig en joviaal en opge- 1 Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de arbeids- ruimd, maar zonder hoed. Anders heb ik U, beurzen, en de correspondenten der arbeidsbe- Excellentie, nooit gekend. En ik ken U toch l middeling. gld.ingeval vtu»«var* |EA gld* öi) votüm va» TC glto MJ variiea Eft gid wj «erliM van binnen >0 d. 13 V «én hand, veet nf eeg v van een dnim. v V ean wljevinger. Ver. v. Leerlingen Sneeker M. T. S. Zaterdag hield de Ver. van Leer), der Snee- I ker M. T. S. haar jaarlijksche bestuursverkie zing, waarbij de functies als volgt werden ver deeld: S. Sipkema, voorz., D. Joustra, vice- voorz., A. Sijperda, secr., G. Visser, penningm., O L7 .1 1 fr Cl Het opvoedend karakter der Openbare school. In de Hapmonie werd Vrijdagavond een open bare vergadering gehouden, waar als spr. op trad de heer Thijssen, met als onderwerp: „Het opvoedend karakter der Openbare school en de grootte der klassen”, een en ander in verband met het optreden van Ged. Staten van Friesland. Spr. wilde eerst behandelen het vraagstuk van de groote klas in het algemeen. Er is een tijd geweest dat men 100 leerlingen per klas wel een behoorlijk aantal vond, later werd dit steeds kleiner. Wat nu precies het juiste getal is, is natuurlijk moeilijk te zeggen, maar in onderwijs kringen is men het er internationaal wel over eens dat dit getal zoo om en bij de dertig leer lingen per onderwijzer moet liggen, wanneer ten minste al deze kinderen ongeveer even oud zijn; heeft een onderwijzer meer dan één leer jaar, dan dient dit getal lager te zijn. Lager dan 24 leerlingen per klas moet men eigenlijk oók niet hebben, daar dan het idee „gemeen schap”, waarin men elkaar moet leeren verdra gen en met elkaar moet rekening houden, eenigszins verloren gaat. Klassen met meer dan 40 leerlingen zijn stellig te groot. Wanneer men denkt dat de kinderen slechts hebben te luiste ren om te leeren, de meester dus maar steeds praat in school, kan men zich dit misschien niet voorstellen. Maar zoo is de huidige onderwijs methode ook niet, en al was die zoo, dan zou de onderwijzer bij zoo’n groot aantal kinderen te veel correctie hebben en zou het werk van elke leerling niet die aandacht krijgen, waarop het recht heeft. Tegenwoordig spreekt de onder wijzer maar net zooveel in school, dat hij de leerlingen zelf aan het werk kan zetten, de school heeft het aspect van kinderen, die hard werken, het idee van de al maar pratende ‘schoolmeester heeft afgedaan. Men laat de kin deren meer zelf zich de kennis veroveten, zij doen. Tot voorbeeld nam spr. .een les in aard rijkskunde en in rekenen. Is het aantal kinderen per klas nu te groot dan krijgen niet allen een beurt, of als zij schriftelijk werk maken, kan de onderwijzer door de klas gaande niet het werk van elk kind individueel behoorlijk nagaan; merkt het kind dat het geen beurt krijgt pf dat meester niet bij z’n werk komt zien, dan tast dit gaandeweg de geest in de klas aan. Bij de heel jonge kinderen moet de onderwijzeres de tijd hebben naar elk kind te luisteren als het ’s morgens in school komt en z’n wederwaar digheden wil vertellen, dan begint de schooldag heel anders, dan wanneer zij zooveel kinderen in de klas heeft dat zij direct met een „Ik kan daarnaar nu niet luisteren”, met het schoolwerk moet aanvangen. Hoe het meer betrekken van ieder individu in het onderwijs heeft gewerkt, blijkt uit het feit dat bij vroeger vergeleken,de kinderen nu gaarne naar school gaan. De onderwijzer heeft in de klas een heel andere geest kunnen schep pen, niet omdat hij beter onderwijzer is dan de onderwijzer van vroeger, maar omdat hij minder kinderen in de klas heeft. Daardoor heerscht er daar nu een beschaafde geest, heeft men er op kunnen werken dat de kinderen hun arbeid met liefde verrichten; het is zeker wat waard dat nu een geslacht wordt opgevoed dat gelukkig kan zijn bij het werk; niet alleen het leeren, maar ook de opvoeding is dus ver beterd. Het verschil tusschen een te groote klas en een behoorlijke heeft dus feitelijk tot gevolg een verschil in geest, in beschaving, van zulke klassen ,het verschil dat ontstaat doordat eenerzijds een groote massa automatisch ma chinaal wordt geregeerd, anderzijds gerekend kan worden met elk kind afzonderlijk. De wet op het L. O. van 1878 nu schreef voor dat tot 30 leerlingen 1 leerkracht voldoende was, tot 70 2, daarboven minstens 3, bij 240 moesten er 6 leerkrachten zijn. Men had dus klassen van een 40 leerlingen. De schoolstrijd veroorzaakte dat in 1884 en 1889 deze regeling er niet beter op werd, maar toen in 1920 de gelijkstelling kwam, kregen wij een groote voor uitgang. Bij meer dan 25 leerlingen moesten er 2 leerkrachten zijn, boven 60 kwam de 3e, boven 90 de 4e, een school met 181 leerlingen kreeg reeds 6 leerkrachten. Dat is dus 30 leerlingen per klas, de grootte werd dus behoorlijk. Maar de Hollandsche gulden raakte in gevaar en men kwam tot de domme bezuiniging op het onder wijs, dus een aantasting van de toekomstige welvaart van ons land. Het aantal van 25 leer lingen werd 32, 60 werd 72 enz. Maar toen kwam Colijn de gulden nog erger redden en hij bepaalde dat tot en met 48 leerlingen met 1 leerkracht kon worden volstaan, dan kwam pas de tweede er bij. Een halve eeuw geleden in 1878 kreeg men bij 71 leerlingen de derde leer kracht, nu bij 97, in 1878 had men bij 225 leer lingen 6 leerkrachten, nu bij 241 enz. We zijn dus nu bij 1878 vergeleken achteruit gegaan. Dat men dat nog niet erg merkt is het gevolg van het feit dat er nog gunstige overgangsmaat regelen werken. De wijziging heeft ook een zgn. tijdelijk karakter, in 1929 verdwijnt ze automa tisch, wanneer intusschen natuurlijk weer »een andere wet gemaakt is. Waar van een ieder echter meer geëischt wordt dan 50 jaar geleden, is het duidelijk dat het onderwijs thans beneden het peil staat, waarop het behoort. Nu mag de gemeente boventallige onderwijzers aanstellen als zij ze zelf bekostigt de regeering heeft zelfs gepoogd ook dat te verbieden maar de Kamer wilde er niet aan en bovendien zijn de assistenten uitgevonden, welke aan scholen met minder dan 144 leerlingen mogen aange steld. De regeering bedoelde eigenlijk met deze assistenten de vader dezer uitvinding is baron v. Wijnbergen menschen die absoluut niets van onderwijs geven afwisten. In juli ’25 waren in het heele land 131 assistenten werkzaam, Ameland bukte én bracht het salaris op f 150, het is een toeristenoord, heeft behoefte oordeeling heeft aan een bezienswaardigheid en kan nu i als zoodanig de’onderwijzeres van f2.88 per preventief voor anderen, die met rechterlijke week vertoonen! De stijl der resoluties van macht en onze afdeeling nog niet in aanraking Ged. St. verraadt de geest van dit college, ner gens daarin wordt ook maar van „onderwijs- nlvl a belang” gerept. In de latere resoluties wordt niet loopen jaar 1925 terugzien meer verwezen naar de particuliere kassen, niet worden beëindigd zor maar naar het „particulier initiatief”, terwijl we bijzonderen dank een 80-jarige schoolstrijd van rechts kennen om particulier initiatief denkt, kan blijken uit wat wijzeres boventallig werd, de twee overblijvende ingeslagen weg voort te gaan. onderwijzers met de handen in het haar zaten Met genoegen werd vernomen dat de gemeen te Sneek de jaarlijksche bijdrage, tot dusver aan de afd. Friesland verstrekt, aan de afd. Sneek assistente te behouden. Dergelijke knoeibewe- heeft overgedragen. Met het oog op het alge- gingen zijn het onderwijs on waardig. i meen belang onzer stad en de meer intensieve Men begrijpt dat tegen een regeering die zoo werking door het bestaan eener zelfstandige af deeling zal gepoogd worden het bedrag ver hoogd te krijgen. Besloten is in het volgend najaar een lezing met lichtbeelden te doen hou den in verband met doel en streven van het Genootschap.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1