Thee kasten VROOM Ö8EESMAHN |g VERSTORINGEN DER SPIJSVERTERING d «5 fctol Orgaan der HsniMle Sneek. ■iiiiiiiïSim a BRANDENBURGH Co. 7 NIEUWST IJDIN8EN. 11 Lj Toch goadkoop... Reclamekolom. <1* lis75 9#75 WOEBSBIMI 7 APSIL litgg Eerste Bied 49e ^aaRBA^B Ho S3 I J 36 pi l e.* o<*e T s s j heerschap verzocht wegens verduistering. S DB UITGEVERS. f Reeds zijn door meer dan 1100 be lijdende leden der Geref. Kerk van Amster- dam-Zuid de kaarten, waarop het lidmaat schap van de gemeente van dr. Geelkerken gen van de NIEUWE SNEEKER COURANT jelleve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. gelieve tnen zich otunlddellijk tot ons bureac te wenden. Aan niet-abonné’s: Vlet klachten over het niet geregeld ontvan gen van de SNEEKER COURANT Gahaei Elkan reclame-prijs Zwacs Eikenbast met geslepen glas 13-15 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers SN EEK - Telefoon No. 150 IIEWB SÏÏEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYSNBRSTSERADEEL h eis st k 1 TELEF. 36 deling met den Zwitserschen Turnbond, ten einde het a.s. winterseizoen één der beste keur- turners welke tevens over de noodige leiders capaciteiten beschikt naar ons land te doen komen. Deze onderhandelingen zijn thans zoo ver ge vorderd, dat het vrij zeker is dat het a.s. seizoen een Zwitsersche voorturner gedurende drie maanden met onze beste turners zal oefenen. Wereldrecord eiereten. Aan de vele wereldrecords, die tegenwoordig op bijna elk gebied worden geslagen, is dezer dagen dat van snel-eiereten toegevoegd. Een student te Cambridge wist er nl. in een kwartier tijds niet -minder dan 36 te verorberen. Tien miniuten later begon hij opnieuw en verzwolg er toen nog 26 in 12 min. Dit record zal waar schijnlijk, zelfs met de Paaschdagen, wel niet veel verbeterd zijn. Geen kinderspeelgoed. Te Ngandoek op Java kreeg een 4-jarig kind der familie L. een fleschje kininepillen om mee te spelen. Het kind, denkende met suikertjes te doen te hebben, slikte er 2; van in. Na eenige,, oogenblikken overleed het aan hartverlamming. Verdronken na het winnen van een roeiwedstrijd. De 21-jarige William Shaw trent hun revolutionnair standpunt, in 1922 afgelegd, de bezwaren tegen het optreden van een hunner als Gedeputeerde in de va cature van links, niet gehandhaafd behoeven te worden. In verband hiermede zullen de drie recht- sche fracties geen bezwaar maken, indien de opvolger van mr. Limburg zou worden aangewezen uit de grootste fractie van de linkerzijde in de Staten. Ook een fuif? De Morgen deelt mede, dat departements ambtenaren onlangs een fuif hebben aangericht, omdat hun minister na eenige maanden ambts vervulling met het kabinet-Colijn was afgetre den. Uit een nadere aanduiding van het blad blijkt, dat deze minister, die zich in korten tijd zoo geliefd had weten te maken, uit Roermond af komstig was. Dat moet dus Excellentie Bongaerts zijn, zegt Het Volk. Voor het gerechtshof te Arnhem had den zich op 18 Maart te verantwoorden drie landbouwers uit Surhuizum, die een ande ren landbouwer, tegen wien zij wrok had den, in Maart 1925 met messen bedreigden, terwijl een hunner zijn kleeren stuk sneed. De politierechter te Leeuwarden veroor deelde twee der verdachten tot 14 dagen, den derde tot 3 weken gevangenisstraf. Het Hof te Leeuwarden verhoogde de straffen tot resp. zes weken en 2 maanden. De Hooge Raad verwees de zaak in cassatie naar het Arnhemsche Hof, dat twee ver dachten tot 14 dagen en een tot een maand gevangenisstraf veroordeelde. Men kan op elk oogenblik van d«n dag door verstoring der spijsvertering worden aange grepen. Sleoht verteerd voedsel kan een over matige afscheiding van zunr in de maag ten gevolge hebben on de oorzaak van het eerste lijden zijn. Maakt deze overmatige znurvor- tning onschadelijk en dan znlt gij snel van Uw lijden bevrijd zijn Dit is de reden waar om Gebistnureerd Magnesium zoo onmisbaar is en waarom het zoo noodzakelijk is het steeds in hnis te hebben. Hst neutraliseert de schadelijke gevolgen der overmatige znnrvorming H*t verdrijft de zurige scherp te, de drukking op de maag en alle andere onregelmatigheden der spijsvertering Gebismnreerd Magnesium is gemakkeliik in te nemen. Dépöt, N. V. Phartnakon, Jacob Marisplein, 23, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten tenpripe van 11.per flesch, o.a bij Erven JOH. W. MEIJER en de Firma ME1N0ERSMA. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. iaags!=—- 1 1 Dat mag niet. B. en W. te ’s-Gravenhage stellen den Raad voor, een aanvulling te geven op het ambtenaren-, werklieden- en verpleegsters- reglem.ent en op de wachtgeldverordening. Daarin wordt o. m. bepaald, dat eervol ont slag (niet op verzoek) ook kan worden ver leend, wanneer de betrokkene zijn wedde geheel of gedeeltelijk aan een ander heeft overgedragen, verpand of beleend, of aan ecu ander dan zijn echtgenoote een onher roepelijke volmacht tot het in ontvangst ne men van zijn wedde heeft verstrekt. Wou niet naar het ziekenhuis. Woensdagavond is de 56-jarige winke lierster, juffrouw W. v. d. P. uit Hellevoet- sluis op de trap van de passage te Rotter dam uitgegleden en een paar treden naar beneden gevallen. Zij bleek den rechter en kel gebroken te hebben en is door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Daar weigerde ze echter pertinent te worden opgenomen en terwijl men nog doende was haar opge- noi.ien te krijgen heeft zij zich in stilte ver wijderd en was niet meer terug te vinden. Een ambtenaarsfamilie. Aan de provinciale griffie van Zeeland deed zich Donderdag het zeldzame feit voor, dat eenzelfde familie gedurende een eeuw aldaar is werkzaam geweest. Met ingang van 1 April 1826 werd de heer W. A. Dor maar Hz. als Buitengewoon geëmployeerde .•■m.gesteld; hij doorliep er alle rangen tot hij op 1 Juli 1858 werd aangesteld tot com mies, chef der 2de afdeeling. Zijn zoon, de heer H. L. Dormaar Wz. werd 1 Januari 1851 aangesteld als buitengewoon beambte, en werd 1 April 1910 als hoofdcommies eer vol ontslagen. Met ingang van dien datum kwam diens zoon en dus de kleinzoon van eerstge noemde, weer geheeten W. A. Dormaar Hz., als tweede klerk op de griffie en is sedert 1 Januari 1921 adjunct-commies. De C. B. P. T. T. en de aansluiting bij 't N. V. V. Eenige vooraanstaande leden van den Cen- tralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.) hebben een comité gevormd, ten einde te voorkomen, dat die organisatie haar historisch standpunt zal verlaten door zich aan te sluiten bij het N. V. V. sche politie was ingediend, wegens verduis tering van f 20.000, heeft op zijn beurt tegen deze tuinders een aanklacht bij den officier van justitie ingediend wegens het doen van een valsche aanklacht en aanranding van zijn eer en goeden naam. Door een landbouwersknecht te Ro zenburg is bij het slechten van bouwland een gouden ring gevonden. Aan de binnen- Wij meldden dat de 21-jarige F. P. B. Donderdag, toen hij van het Paleis van Justitie te Rotterdam naar het Huis van Bewaring zou worden vervoerd, wist te ont snappen. Nader verneemt de „Tel.”, dat zijn bravourstukje achterwege had kunnen blij ven, daar de rechtbank besloten had hem in vrijheid te stellen. De betrokkene moest, na zes dagen gede tineerd te zijn geweest, in raadkamer voor komen, opdat uitgemaakt zou worden of zijn voorloopige hechtenis verlengd zou worden. Hij was n.l. gearresteerd, gelijk medege deeld, wegens verduistering van f 50. Toen hij werd weggeleid, was de beslis sing nog niet gevallen. De rechtbank ge lastte echter naderhand zijn invrijheidstel ling, zoodat hij bij zijn terugkeer in ’t huis van bewaring onmiddellijk ontslagen zou zijn. De justitie stelt nog geen prijs op zijn aanhouding. I Een flaeon Foster’s Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maag pijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hcofdpijn, en ver stopping. Foster’s Maagpillen dteneo in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. 9 Gewetensgeld. Bij den inspecteur der.directe belastingen, enz. te Sneek, 1ste afdeeling is ingekomen f 500 wegens te weinig betaalde belasting. De schoolkwestie te Murmerwoude. Ter aanvulling en verbetering van het be richt dat uit de N. R. Crt. is overgenomen, deelt men aan de L. C. nog mee, dat de be roepscommissie niet het schoolhoofd, maar het schoolbestuur indertijd in het gelijk heeft gesteld. De salarisvordering, die het ontsla gen schoolhoofd, thans, na zijn ontslag, tegen het bestuur had ingesteld, is verder tot nu toe slechts tot zoodanig bedrag toe gewezen, f533, als waartoe het schoolbe stuur zich tot betaling bereid had verklaard, terwijl de salarisvordering voor een groot deel ontzegd werd. Mocht voorts het bericht’den indruk wek ken, alsof het schoolbestuur in velerlei op zicht onrechtmatig had gehandeld, nader vernemen wij, dat nog kort geleden het departement van onderwijs aan het betrok ken bestuur berichtte, dat het in de zeer moeilijke omstandigheden, waarin het ver keerd had, steeds stipt de wettelijke bepa lingen had nageleefd. De kantonrechter stelde verder het schoolbestuur in ’t gelijk, wat de vroeger plaats gehad hebbende schorsingen van het thans ontslagen hoofd betreft. Tevens dat de beroepscommissie, waarop het schoolbestuur zich steeds be roepen had, de wettelijke bevoegde com missie was. Zoodat het schoolbestuur, be sluit onze berichtgever, de verschillende on juiste courantenberichten, die over dit ge val al gecirculeerd hebben, ten spijt, met vertrouwen de verdere afwikkeling tege moet ziet, te meer, nu de school, na ontslag en vertrek van den heer Evenhuis, onder de leiding van een nieuw hoofd, reeds weer tot meerderen bloei komt. Zet de tering naar de nering. De rechtbank te Amsterdam heeft een jeugdig bediende van een bekenden boek handel en een even jeugdig kantoorbediende wegens diefstal van een automobiel ieder veroordeeld tot vijf maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. Het O. M. had tegen ieder vijf maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis gevorderd. De auto, een „Aga”, vonden zij ’s avonds in de Jan Luykenstraat onbeheerd staan. Daar de contactsleutel aanwezig was, kon den zij den motor aanzetten en er mee van door gaan. Zij reden met de auto naar de kazerne te Haarlem, waar zij bij de school- compagnie motorrijders een vriend hadden, die het voertuig voor hen in bewaring nam en vervolgens aan een familielid voor f 600 verkocht. De zaak werd ontdekt, doordat de maatschappij, waarbij de „Ag^T’-auto verze kerd was, per advertentie f 100 uitloofde aan depgeen, die de auto opspoorde. Een ser geant-majoor, deze advertentie lezende, dacht onmiddellijk aan de auto, die hij in de kazerne had gezien, en wist vervolgens de „Aga” te ijmuiden op te sporen, waardoor uitkwam wie bij den diefstal betrokken waren. De beklaagden bleken min of meer het slachtoffer eener lichtzinnige levenswijze te zijn. Zij bezochten danscursussen en maak ten groote verteringen. Toen zij gearres teerd werden, hadden zij nog slechts een klein gedeelte van de opbrengst der auto verteerd, zoodat de verzekeringsmaat schappij groótendeels schadeloos gesteld kon worden. De beide beklaagden werden ook ver dacht in de Lairessestraat een andere auto .gestolen te hebben, welke auto later defect teruggevonden is, terwijl een taschje met geld, dat er in gelegen had, verdwenen was, maar van dezen diefstal werden zij vrijge sproken. Is godsdienst privaatzaak? GARANTIE OP HEERENKLEEDING. De firma C. A. heeft weer eens van zich doen spreken. Sinds eenigen tijd geeft zij na melijk een onvoorwaardelijke en doorloopende garantie op alle door haar geleverde heeren- kleeding. Deze garantie iflidt: „leder kleeding- stuk bij C. A. gekocht, waarover de kooper geen volkomen reden van tevredenheid heeft, wordt desgewenscht, zonder meer, onmiddellijk voor den vollen prijs teruggenomen.” Voor zeker wel de beste manier om het bewijs te leveren, dat het haar ernst is met haar motto: „Zoolang U niet tevreden is, zijn wij het ook niet.” Elk risico van verborgen gebreken, die pas later aan den dag mochten treden; of van niet goed zitten of dat het gekochte niet inder daad voordeeliger zou zijn, wordt hiermede weg genomen. Heeft een klant reden van ontevre denheid, dan wordt er niet veel over gepraat zonder’meer kan hij het volle bedrag terug krijgen. Voorwaar een nobel principe, dat alle waardeering verdient en niet na kan laten het vertrouwen van het publiek te winnen. Adv. toezicht bij bedoelde mijnonderneming is plot seling door Staatstoezicht verzocht om met zijn collega te wisselen, zoodat hij bedoelde onder neming niet meer behoeft te controleeren. In het adres wordt er verder op aangedrongen, dat ook de rechtspositie der arbeider-controleurs zal worden verbeterd, opdat deze volkomen on afhankelijk zullen zijn. Ten slotte dringt men er bij den minister op aan, dat aan een delegatie der samenwerkende bonden ter toelichting der geuite wenschen een onderhoud wordt toegestaan. Een soc.-dem. Gedeputeerde van Z.-Holland. Men herinnert zich misschien, dat wij on- langs hebben bericht, dat vermoedelijk het Kamerlid Schaper opvolger zou worden van mr. Limburg als lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Thans kan worden medege deeld, dat de benoeming van een soc.-dem. zoo goed als zeker is, want in een dezer dagen gehouden bijeenkomst van de recht- sche fracties van de Prov. Staten is besloten, dat de bezetting der vacature-Limburg in de Staten ook ditmaal zou worden overgelaten aan de linkerzijde en dat men zich zou ont- houden van eenigen invloed op de verkie- I zing of niet-verkiezing van een bepaalden persoon. In verband met vroeger afgelegde I verklaringen omtrent de verkiezing van een sociaal-democraat als Gedeputeerde, was De gesneuvelden. Het „Statistische Reichsambt te Berlijn men ten slotte van meening, dat na de ver- ‘s eindelijk klaar gekomen met de bereke-l klaring van sociaal-democratische zijde, om.’ n'ng van het juiste aantal personen, dat zijn trent hun revolutionnair standpunt, in 1922 ^even voor het vaderland liet. Wij zien er uit, dat 2.040.000 in woor den twee millioen en veertigduizend Duitsche soldaten vóór hun land zijn geval len. Daarvan waren er ruim 30 getrouwd, 68.8 ongetrouwd en 0.1 gescheiden, terwijl y2 uit weduwnaars bestond. In het geheel werden er 4.250.000 Duit sche soldaten gewond, waarvan er ruim 720.000 invaliede bleven. Van de ruim 720.000 invalieden zijn er 28.000 volkomen invaliede en niet in staat in eigen onder houd te voorzien. Bijna 10 namelijk 71.823 man hebben armen of beenen ver loren, ruim 21.000 lijden aan longziekten als gevolg van den gasoorlog, 6974 zijn op het slagveld krankzinnig geworden. Onder de invalieden zijn 1163 vrouwelijke „Kriegsbeschadigte”, in hoofdzaak Roode- Kruis-zusters, die bij de uitoefening van haar liefdewerk door vijandelijke granaten zijn getroffen. Een meisje is er bij, dat bijna den geheelen oorlog als soldaat heeft mee gemaakt. Eerst toen zij met een afgeschoten been in het hospitaal werd gebracht, ont dekte men dat zij een vrouw was. Tenslotte zij vermeld, dat er tot op het huidige oogenblik nog altijd 170.000 vermis ten zijn. KORT GEMENGD. Het mocht de Kon. Marechaussee te Roo sendaal Donderdag gelukken den oud-simu- lant, die met den trein van half vijf uit Ant werpen ongemerkt trachtte te arriveeren, aan te houden. Blijkbaar was men in België niet op „monsieur” gesteld, daar de gendarmerie hem zonder vorm van proces over de grens zette, meldt het „D. v. N.-B.”. Donderdag 8 April zal in den „Dierentuin” te ’s Gravenhage, van wege „De Dageraad” een openbaar debat worden gehouden over: „Is godsdienst privaatzaak?" tusschen het soc.-dem. lid van de Tweede Kamer ds. J. A. v. d. Heide en den heer A. L. Constandse. Aan Abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” Mei klachten over het niet geregeld ontvan- IWl slschts 25 cent S’93 ADVERTENTIE (.batreffenda HOUR, ^KOOP, VERKOOP,^ PERSONEEL gevraagd, enz. enz. De veiligheid in de mijnen. Te Heerlen is een gecombineerde vergadering gehouden van de besturen der vakbonden uit de mijnindustrie. Besloten werd een adres aan den minister van Waterstaat te zenden, waarin aangedrongen wordt op uitbreiding van aantal en bevoegdheid der arbeider-controleurs in de mijnen. Vastgesteld werd, dat het door den minister genoemde aantal ongevallen bij de behandeling der Waterstaatsbegrooting afdeeling Mijnwezen absoluut onjuist was, doordat de mijnonderne mingen een zeer groot aantal bedrijfsongevallen niet mededeelen aan de R. V. S. Hierop wordt in het adres gewezen. Ter motiveering waarom op uitbreiding van de bevoegdheid der arbeider-controleurs is aangedrongen wordt o. a. medegedeeld in het adres dat bij één der particuliere mijnonderne mingen in Limburg een levensgevaarlijke toe stand aangetroffen is in een remhelling, dat de arbeider-controleurs dit bij herhaling zoowel aan de mijnonderneming als aan Staatstoezicht heb ben gerapporteerd, zonder dat verandering in den bestaanden toestand werd aangebracht en dit ofschoon korten tijd tevoren eenige doode lijke ongevallen in remhellingen bij bedoelde onderneming hadden plaats gevonden. Eerst na. gedurende andeihalf jaar geregeld klagen en rapporteeren zijn de door de arbeider-contro leurs gewenschte veiligheidsmaatregelen ge troffen, doch eerst nadat op bedoelde onder neming weer eenige doodelijke ongevallen had den plaats gevonden en misstanden omtrent de’ veiligheidstoestanden aldaar waren gepubli ceerd. De arbeider-controleur die belast was met het Aan Adverteerders: kon worden bevestigd, geteekend ingele- He advertenties in de verd. Deze kaarten zijn alleen aangeboden NIEUWE SNEEKER COURANT aan de leden der kerk, die belijdenis-hebben - afgelegd, de zoogenaamde doopleden zijn apgenomen, worden kosteloos overgenomen buiten beschouwing gebleven. Intusschen. In de gaat de inzameling der kaarten nog voort. SNEEKER COURANT, Uit Volendam wordt gemeld: De ha-- ringvangst is in vollen gang. Besommingen velk blad gratis bij niet-abonné’s op de van vier last per dag behooren niet tot de Nieuwe Sneeker Courant” aan huis wordt zeldzaamheden. Ook de prijzen zijn goed, Jezorgd. Wij garandeeren dus een huis-aan- zulks wegens groote afname van Duitsch- itós-verspreiding van alle advertenties voor land. Ook vindt ons zeebanket een willigen «ieze bladen opgegeven. Wij verzoeken aftrek in Amsterdam en omgeving. Men be- beleefd doch dringend vroegtijdige inzen- taait op het oogenblik f0.75 tot f 1.10 het' van advertentiën. tal. Geen wonder dus, dat er groote bedrij-1 vigheid heerscht in het dorp, daar de vangst onmiddellijk na aankomst der botters in de haven naar de rookerijèn worden vervoerd en vandaar, na te zijn gerookt, hetzij per wagonlading naar onze Oostelijke buren, hetzij per vrachtauto naar Amsterdam wordt verzonden. t Job was er weer! Voor ongeveer drie maanden sloeg bij ’t uitgooien van een tros van een sleepboot nabij Haren aan de Eems (Duitschland) de scheepshond „Job” overboord. Sedert werd van de hond niets meer vernomen, tot Woensdag de stuurman van de nu te Gro ningen liggende boot een schipper van een voorbijvarend Duitsch schip aanriep waarop de daar aan boord zijnde hond een bekende stem hoorende, van boord sprong en zich - weder naar zijn ouden verzorger begaf De penningmeester van de Leid- groote vreugde bij allen, „Job was er weer. SC|1C Tnindersvereeniging tegen wien door Een Zwitsersch voorturner naar Nederland. eenige tuinders een aanklacht bij de Leid- Verleden jaar zijn er stemmen opgegaan, om, in verband met- het opvoeren van het peil van ons toestelturnen, een buitenlandschen keur- turner te verzoeken, zich met de oefening van onze turners te belasten. Om verschillende redenen kon dit plan niet ten uitvoer gebracht worden. Naar het Hbl. verneemt, is de Bonds-techni- sche commissie sinds eenigen tijd in onderhan- zijde stond gegraveerd: „Napoleon 111 Eni- pereur 1862”. De ring was blijven zitten aan een tand van de egge. .Men zal zich nog herinneren de op zienbarende arrestatie te Tilburg van den beruchten oplichter, zich noemende Pierre Dits, die voor eenige jaren kans heeft ge zien door een aan het ongeloofelijke gren zend simuleeren van zenuwziekte en lam heid, honderden personen, tot zelfs autori teiten voor het lapje te houden. Men herin- nert zich nog, hoe hij voorgaf in de mijn ge- De 21-jarige William Shaw uit New wond te zijn, dat een medelijdende dame Castle (Engeland) nam Donderdag deel als hem een rolstoel schonk, hoe hij opereerde sciffeur aan een roeiwedstrijd op de Tyne. te Arnhem, Eindhoven en talrijke andere Hij won zijn heat, doch werd toen bevan- plaatsen, en hoe tenslotte bleek, dat de „on gen door een flauwte, viel uit de boot en gelukkige” jaren had gesimuleerd en ten- verdronk. Shaw was bouwvakarbeider. slotte zich voor de rechtbank ontpopte als i een normaal man. Thans werd door de justitie wederom en dit wel per radio opsporing van dit Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën 9 et. p. regel !ng. zonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge nlaatst in de SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1