L H lOci Ollislsil Drom hr hesiiti bid SIXS’. 200 NIEUWSTIJDINGEN H 5 Niemeijer's Pruimtabak ■o. 57 Blaal WOENSDAG SI APRIL 1818 fcwplwflS«Bawk te SehletSewi rijn oiim Absnné’s vonokor^l togea •ngriiklWB veer W. Okma te IJpecolsga tijdsbeloop en. Bloedvergiftiging. Te Deventer is een 18-jarig meisje over leden aan bloedvergiftiging, ontstaan ten gevolge van een ontstoken kies. Te Huizen is een 15-jarige jongen aan bloedvergiftiging overleden. De knaap had een puistje aan den pols stukgekrabd. te te Kievitseieren. Aan de markt alhier werden heden aange voerd 12000 kievitseieren, prijs 25 cent. Donderdag jl. was het 25 jaar geleden, dat de heer Johs. Groninger bij de firma IJme Bak ker in betrekking kwam. Door de firmanten werd hem een feestelijke ontvangst bereid. Het personeel bood den jubilaris een fraai geschenk aan. DlffaiUeSra VR1JÜA&SAV9IFDB Uitgevers Brandbnburgh Co., isws» Tsiefees S* 150 van de waarde der botters gegeven werd, voor noodig zal zijn, liefst van regeerings- werden besprekingen gevoerd. Voorheen konden de werven hun werkvolk ’s winters aan den gang houden met het bouwen van nieuwe schuiten. Sedert echter de wer ken tot drooglegging der Zuiderzee in uitvoering zijn, wordt er geen nieuwe schuit meer gebouwd en blijven de werk zaamheden beperkt tot reparatie, waarvoor crediet moet worden verleend, zonder dat voor de betaling thans aanspraak gemaakt kan worden op rijksbijstand. Bij andere leveranciers is hef geval hetzelfde. De aanverwante bedrijven komen daardoor in groote moeilijkheden, welke op den duur steeds grooter worden, wanneer de Zuider zee moet blijven bestaan tot het biltere eind der algeheele afsluiting. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de regeering zoo spoedig mogelijk ingrijpende maatre gelen dient te nemen, om de nevenbedrijven voor ondergang te behoeden. De drooglegging der Zuiderzee. De vorige week is te Amsterdam een groote vergadering gehouden van de Vereeniging van Belanghebbenden, die schade ondervinden bij de drooglegging der Zuiderzee. Er waren vele eigenaren van aanverwante bedrijven en leveranciers van visscherijbenoodigdheden voor de vis- scherij op de Zuiderzee, aanwezig. Naar aanleiding van het stopzetten der steunregeling, waarbij den vlsschers voor schotten voor onderhoud van schuiten en der hunne kinderen de slechtst gevoede vindt. Een treurig beeld, die bleeke, bloedarme stumpers met hunne groote holle oogen, met pakketten klieken aan hals, in den oksel en elders m. i. in de meeste geval len, wijzende op een tekort aan vettoevoer die arme skeletachtige wezentjes met hun dikke aardappelbuikjes, herinnerend aan ler- sche kinderen van vroeger en Russische van thans. „Noodzakelijk zal het dunkt mij zijn, na te gaan of ook elders in de vischwant tot een maximum van 25 pet. venen dergelijke toestanden bestaanwaar- Nederlandsch fokvee in Argentinië. De Vee-Export- en Handelsvereeniging van leden van het Nederlandsch Rundvee- Stamboek te ’s-Gravenhage heeft een col lectie stamboekvee gezonden naar de inter nationale tentoonstelling, welke in deze maand werd gehouden te Buenos-Aires, in Argentinië. Men bericht thans, dat deze collectie vee, uit tien dieren bestaande, in totaal heeft be haald achttien prijzen en eervolle vermel dingen, waaronder vijf eerste prijzen, vier tweede prijzen en vijf derde prijzen. Het ontslag op de mijnen. Uit goede bron wordt vernomen, dat op de Domaniale mijn reeds aan ongeveer 150 mijnwerkers, o. w. tal van Duitschers met 14 dagen de dienstbetrekking is opgezegd. De directie heeft een verzoek, om voor de ontslagenen een wachtgeldregeling te tref fen, afgewezen. Noodlottige brand. Gisterochtend heeft er een brand gewoed in een houten noodwoning te Borne, waarin vier huisgezinnen onder dak waren ge bracht. Een kind van 1 jaar is in de vlam men omgekomen. Een kind van 5 jaar werd vermist en bleek ook om het leven te zijn gekomen. Beiden zijn kinderen van den bewoner Huskens. wege, een uitgebreid onderzoek der school kinderen. Mocht dat dezelfde resultaten geven, dan voorwaar niet langer gewacht met krachtig ingrijpen der regeering om alsnog een te gronde gaan van het Drent- sche veenkind te voorkomen”. Ongeoorloofde „k a s t ij d i n g” van zijn kind. Op Maandag 8 Februari moesten een vader en een zoon als getuigen verschij nen in een civiele procedure, die voor de Rechtbank te Amsterdam behandeld werd. Elkaar op een bepaald oogenblik in de gang op de eerste verdieping van het Ge rechtsgebouw ontmoetend, gaf de vader zijn zoon een kerel als een boom, van 23-jarigen leeftijd een klap in het gelaat, die flink aankwam. Toen een gerechtsbode, die van het ge val getuige was, de opmerking maakte, dat dit nu toch wel wat te ver ging, zei de vader: „Zoo kastijd ik mijn kinderen!” Hij behield zich, zei hij verder, het recht voor om zijn kinderen te straffen zoo en overal waar hij verkoos De vader heeft zich voor den politie rechter mr. Servatius te verantwoorden gehad wegens „mishandeling van zijn kind”. Deze veroordeelde den verdachte, die niet verschenen was, bij verstek tot f40 boete of tien dagen hechtenis, overeenkomstig den eisch van het O. M., mr. Massink. In zijn vonnis overwoog mr. S., dat het verweer van verdachte, dat hij het recht heeft om zijn kinderen te kastijden overal waar hem goeddunkt, niet opgaat. Het betreft hier een quaestie tusschen twee volwassen personen over het optreden als getuige. Er zitten in het geval veel fami- liequaesties, die niet ter zake doen. Het feit is evenwel, dat iedereen, die als getuige in het Gerechtsgebouw ver schijnt, beschermd moet worden tegen maatregelen, die er op gericht zijn om hem onaangenaam te zijn. dat deze van 20 kinderen slecht en van 42 niet goed is, dus in totaal 62, die aan voeding te kort komen. Onder de rubriek „tegenwoordige af wijkingen” komen 88 gevallen van bleek zucht en klierzwellingen voor. De heer Lodewijks besluit zijn rapport met het vol gende commentaar: „Deze lijst geeft zeker een somber beeld van den toestand in veel huisgezinnen. Welk een schrille tegenstelling tusschen de kinderen der beter gesitueerden (land bouwers e. a en de arbeiderskinderen, al is het ook maar, dat in het Borger-Erf- scheidenveen (met name ’t Pekveld) niet het puikje der veenarbeiders woonttoch vindt men er flinke oppassende arbeiders en vreeselijk is het, dat men juist ook on- Een vergissing. Eenige jaren geleden werd te Amsterdam een bejaard man ter zake een zedendelict veroor deeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren. Toen er ongeveer drie van verstreken waren, diende de man, die intusschen zeventig jaar was geworden, aldus de TeL, een verzoek in om hem een half jaar kwijt te schelden, zulks met het oog op het tuinwerk, dat hij in het voorjaar en in den zomer zou kunnen ver richten. Op dit verzoek werd goedgunstig be schikt, zoodat hij in plaats van 27 October 1926 reeds op 20 Maart jl. de vrijheid, zij het dan ook op de gebruikelijke voorwaarde, herkreeg. Met een paar honderd gulden, welke hij in de gevangenis met werk had verdiend en in een nieuw pak gestoken, kwam hij, juist toen de zomersche dagen begonnen, in Amsterdam aan. Het geluk was hem gunstig en aanstonds reeds kon hij het hem beloofde tuinwerk krijgen. Met zijn woonschuit was hij minder gelukkig, deze bleek vermolmd en verzand te zijn, zoodat hij zijn toevlucht elders moest zoeken. Hij deed zelfs eenige bescheiden bestellingen, omdat de inventaris van de ark onbruikbaar was gewor den. Tegen Paschen vervoegden zich plotseling twee rechercheurs van het bureau Admiraal de Ruyterweg te zijnent en namen hem mee naar „H.bld.” Radio opde Neder1andsche spoorwegen. Op Zondag 28 Maart 1.1. hebben ver schillende reizigers, in den trein Maastricht —Amsterdam op het traject Eindhoven Utrecht, naar de uitzending vandenr.-k. radio-omroep van Hilversum kunnen luiste ren. Langs het plafond van een wagon was een koperdraad gespannen die als antenne dienst deed, terwijl het handle van de ver warming als aarde fungeerde. Direct na het monteeren van het toestel was Hilver sum te hooren, echter met veel storing. Toen het handle op koud werd gezet ver dwenen de storingen en was de rede van dr. J. Kors, hoogleeraar aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, in den voortsnel lenden trein duidelijk te volgen. Bij het binnenrijden van het station ’s Bosch werd het geluid veel zwakker, ten gevolge van de groote ijzermassa van de perron-overkapping. Zoodra de trein buiten het station was, kwam Hilversum weer 42a JAARGANG Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens graas ge plaatst in de SNEEKER COURANT Door den trein overreden. Zondagmiddag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad op de spoorbaan bij het sta tion Muiderpoort te Amsterdam. Arbeiders waren daar bezig tusschen de spoorbaan grint te verwerken, toen een trein naderde. De seinen stonden op veilig. De 30-jarige arbeider v. d. K., die nog gewaarschuwd werd door een zijner kameraden, kon niet meer wegspringen en werd gegrepen dooi den trein. De man werd vermorzeld. Het noodlottige schot. Gistermiddag is de 23-jarige A. B., die Vrijdagavond door de Rotterdamsche poli tie was gearresteerd, verdacht van dood door schuld op den Roemeen J. H., op vrije voeten gesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat er van eenig opzet geen sprake is. Verschillende medici hebben verklaard, dat de revolver dicht bij den slaap is afge schoten. Een' en ander zou er op wijzen, dat geen worsteling is voorafgegaan. Nederlandsche kippen naar Palestina. De Coöp. Vereen, van Joodsche kolonis ten te Tel-Aviv (Palestina) wil door bemid deling van Avicultura hier te lande 200300 fokdieren (witte en patrijs Leghorns en Rhode Islands Reds) aankoopen. Iemand van ginds zal de dieren ter plaatse uitzoe ken. Slechts eerste klas materiaal komt in aanmerking. Drie duizend tanden gestolen. Er is ingebroken bij een tandarts te Rot terdam. Uit een kast heeft de dief f 100 weg genomen en voorts stal hij in de operatie kamer niet minder dan 3000 tanden, waar van 200 waren voorzien van een platina- en 2800 van een gouden stift. Het zal de politie waarschijnlijk heel wat moeite kosten, om dezen persoon, die nu in staat is om flink van zich af te bijten, op het spoor te komen. Een autobus in brand. De steenfabrikant S. uit Beegden wou uit Weert naar huis terugkeeren met een daar voor gehuurden autobus. In de Langstraat vloog de bus in brand. De heer S. sprong uit den wagen en kwam met het hoofd tegen een muur terecht. Met een gapende wonde en een hersenschudding werd hij in het zie kenhuis te Weert opgenomen, waar hij is overleden. De autobus is geheel uitgebrand. De chauffeur kwam er zonder letsel af. De zaak-Geelkerken. In de Vrijdagmiddag gehouden spoed- eischende vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Haarlemmermeer Oost zijde, is besloten ds. van Duin alsnog tot volgende week Maandag gelegenheid te ge ven de hem gestelde vragen te beantwoor- 111. Enterstieren1. Deyne Hannibal van L. D. Cnossen en D. J. v. d. Gaast te Homnierts, 70 p.; 2. Richard van Johs. Oppedijk bij Wouds- end, 71 p.; 3. Hans Eelkema II van W. D. Pier sma te Osingahuizen, 72 p.; 4. Leen van P. Tj. v. d. Velde te Heeg, 69 p.; 5. Kees Roland van Sj. N. Asma bij Heeg, 75 p.; 6. Buringa XIX van R. F. de Boer te Koevorderpolder, 72 p.; 7. Piet van idem, 70 p.; 8. Ale van idem, 69 p.; 9. Thijs van F. K. Eppinga te Teroele bij Woudsend, 70 p.; 10 Witzijde van F. P. de Haan te Dijken bij Woudsénd, 69 p.; 11 Anna’s Teie van H. v. d. Hoek Jr. te Hommerts, 75 p.; 12. Rooske’s Pel van P. Tj. Hoekstra te Abbega (absent); 13. Idske’s Nico van J. A. Kuipers te Woudsend, 63 p.; 14. Rosa’s Roland van Sj. T. Landman te Oudega (W.), 72 p.; 15. Pel Rooske Ill van B. i en B. D. Okma te j Woudsend, 71 p.; 16. Jeltje’s Nico van J. A. Osinga te IJpecolsga, 69 p.; 17. Jonge Gerard van Johs. J. Osinga te Woudsend, 71 p.; ,18. Friso van IJ. T. Stoffelsma te Smallebrugge, 73 p.; 19. Rooske’s Prins van U. M. Visser te IJpe colsga, 75 p.; 20. Willem van R. K. Falkena te Smallebrugge, 72 p. Stieren die voor exterieur 75 of meer punten behaalden zijn „eervol” en die, welke 78 of meet punten verkregen „eervol en premiewaardig” verklaard. Aan de driejarige, eervolle en premie waardige stieren sub I 1. en 2. zijn respectieve lijk 3 en 2 extra punten toegekend voor uitste kende en zeer goede afstamming, grootvaders Pel Knol VIII en Tjerk Hiddes. Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisie”. De Bondsraad van bovengenoemden bond hield onder voorzitterschap van den heer A. v. Hamersveld, zijn vergadering. Belangrijke mededeelingen werden gedaan over de werkzaamheden van het vereenigings- jaar 1925. Dit aan de hand van het verkorte Jaarverslag van den Bondssecretaris. De Bondspenningmeester gaf toelichtingen over de inkomsten en uitgaven, gedurende het afgeloopen jaar. Besproken werd het aanstaand eeuwfeest van den patroonheilige van den bond, St. Franciscus van Assisie. Op voorstel van het Bondsbestuur werd besloten de afdeelingen per circulaire mede te deelen, op welke wijze door den bond en zijn afdeelingen dit feest zal worden her dacht. Goedgekeurd werden verschillende actiepun ten, die in overleg met de zusterorganisaties zijn vastgesteld. Uitvoerige beschouwingen werden gehouden over de invoering van de Arbeidswetgeving voor de bedienden en het verzoek aan de Re geering om een audiëntie. De vakgroepen maakten een ernstig punt van bespreking uit. Besloten werd voorbereidingen te treffen tot het beleggen van een bondsvak- groepvergadering. Een breede discussie ontspon zich over het aanwenden van middelen tot het tegengaan van het overvoeren van de arbeidsmarkt van be dienden, Besloten werd een breede actie hier tegen te ontvouwen. Deze vergadering werd onder meer ook bij gewoond door den Geestelijken Adviseur, Rector Jansen. Na een dankwoord van den voorzitter voor de opgewekte en aangename discussies sloot hij met gebed deze belangrijke vergade ring. TC gid. Èij vxrUei *3 van aen vlngev Hier hoorde hij, dat het de bedoeling was ge- weest, hem drie maanden kwijt te schelden, js blijkens het rapport komen vast te staan doch dat, ten gevolge van een fout in de admi nistratie, de voorwaardelijke invrijheidsstelling op 20 Maart had plaats gehad. Zonder dat hij gelegenheid kreeg orde op zijn zaken te stellen en zijn meubelen op te bergen, werd de zeventigjarige, die tien dagen van gou den .voorjaarszon had genoten, ijlings opgezon den naar de gevangenis te Scheveningen, om de resteerende vier maanden celstraf in eenzaam heid uit te zitten. Men heeft thans een verzoek om gratie inge diend. f 5.337.096 f4.969.731). De gemeente Emmen. Omtrent het staken van de betalingen door de gemeente Emmen meldt men nader, dat alleen groote bedragen voorloopig niel worden uitbetaald. De 25 pet. voor de werk verschaffing, de loonen van de ambtenaren en het geld voor de burgerlijke armbesturen worden nog betaald. den. Tot dien datum is zijn gedwongen va- cantie, in verband daarmede, verlengd. Het meerendeel der lidmaten dezer kerk schaart zich aan de zijde.van den kerkeraad. Koninklijk geschenk aan Utrecht. H. M. de Koningin heeft aan de gemeente Utrecht een viertal etsen geschonken, welke door Indië aan het Kon. Echtpaar waren aangeboden ter gelegenheid van het zilve ren huwelijksfeest. De Rijwielbelasting. De Rijwielbelasting heeft over de maand Maart 1926 f495.249 opgebracht tegen f384.174 in Maart 1925. De opbrengst over de eerste drie maanden van dit jaar beliep (zelfde tijdsbeloop 1925 Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de le helft van April 1926. Brieven. Binnenland. P. Bonman, Vreeswijk; Joh. de Jong, Hillegom; P. Steenwerda, Poppin- gawier; Adv. Bureau Ricardo, Amsterdam; De Vacature, Zutphen. Bij de Leeuwarderbrug, Lemmerbrug, Koemarktsbrug en Koninginnebrug zijn met bloksteenen strepen op de straat aangebracht. De bedoeling hiervan is aan te geven de plaat sen waar auto’s, motorrijwielen, handkarren en andere voertuigen moeten wachten als de brug geopend is. Hiervoor behoeven dus wielrijders niet te wachten, evenmin kinderwagens en wagentjes voor gebrekkigen. Door de Centrale Muziekcommissie Sneek zijn de onderstaande data voor de Volksconcer ten vastgesteld, te geven door de vier plaatse lijke muziekvereenigingen. 20 Mei „Steun in den Strijd”. 3 Juni „Sneeker Muziekcorps”. 17 Juni Chr, „Harmonie”. 1 Juli „Symphonia”. 15 Juli „Steun in den Strijd”. 29 Juli „Sneeker Muziekcorps”. 31 Aug. Chr. „Harmonie”. 9 Sept. „Steun in den Strijd”. Koorklassen. Niet minder dan drie jubileumuitvoeringen van „De Fee van de Bron” hebben de Koor klassen (dir. de heer M. H. van der Werff) op het programma, nl. op Dinsdag- en Donderdag avond 27 en 29 April en een kinderuitvoering op Woensdagmiddag 28 April. Welwillende medewerking verleenen weer de hh. Geensen (regisseur), Wierstra (dansleeraar) en Mink (piano). Het belooft schitterend te worden. Provinciale Commissie voor de Veefokkerij. Districtskeuring 1926, Sneek. I. Driejarige en oudere stieren. 1. Roland XXXV no. 13877 geb. 23 Mei 1922, eig. H. S. de Jong, Terzool, 1 X bekroond, 73 p.; 2. Wim- ke’s Piet”, no. 14065, geb. 22 Jan. 1923, eig. IJ. J. Sijbrandij, Speers onder Scharnegoutum, 1 X bekroond, 78 en 2 punten 80 punten, eervol en premiewaardig. II. Twenterstieren. 3. Wietske’s Gerben, no. 14759, geb. 29 Jan. 1924, eig. S. H. Wiarda, Nijland, 77 p., eervol; 4. Roland Rintje III, no. 14830, geb. 21 Mei 1924, eig. H.J. Bouma, Scharnegoutum, 72 p.; 5. Sirtema’s Max, no. 14839, geb. 10 Maart 1924, eig. M. N. Hettinga Dzn., Scharnegoutum, 75 p., eervol; 6. Sietse, no. 14854, geb. 22 Febr. 1924, eig. S. G. Alber- da, IJsbrechtum, 77 p., eervol; 7. Lykele, no. 14885, geb. 28 Febr. 1924, eig. Gebr. Boersma, Loënga, 1 X bekroond, 75 p., eervol; 8. Afwe zig; 9. Frans, no. 14859, geb. 9 Febr. 1924, eig. K. C. Hoekstra, Lutkewierum, 77 p., eervol; 10. Anneke’s Piet, no. 14862, geb. 7 Maart 1924, eig. Wed. S. S. Jansma, Sijbrandaburen, 4 X bekroond, 75 p., eervol; 11. Kathe’s Theo, no. 14865, geb. 3 Maart 1924, eig. P. A. Lemstra, Sijbrandaburen, 2 X bekroond, 77 p., eervol; 12. Leopold 11, no. 14907, geb. 2 Maart 1924, eig. J. J. Rijpkema, IJsbrechtum, 75 p., eervol. III. Enterstieren. 13. Afwezig; 14. Fetze, geb. 27 Jan. 1925, eig. G. W. Hofstra, Speers onder Scharnegoutum, 72 p.; 15. Afwezig; 16. Emma’s Roland, geb. 21 Jan. 1925, eig. S. G. Alberda, IJsbrechtum, 69 p.; 17. Ruurd, geb. 19 Maart 1925, eig. S. H. Buitenveld, Poppingawier, 74 p.; 18. Ceres Albert Vil, geb. 9 Febr. 1925, eig. S. A. v. d. Hem, Terzool, 72 p.; 19. Albert, geb. 3 Maart 1925, eig. P. D. Kiestra, Poppingawier, 70 p.; 20. Antjes Rooske, geb. 14 Mei 1925, eig. S, U. Lemstra, Scharnegoutum, 72 p.; 21. Oscar, geb. 4 Maart 1925, eig. H. W. Luinenburg, Sij brandaburen, 73 p.; 22. Sjoerd, geb. 7 Maart 1925, eig. C. P. Piersma, Bozum, 73 p.; 23. Anke, geb. 1 Juni 1925, eig. C. P. Piersma, Bo zum, 70 p.; 24. Gerard II, geb. 20 Maart 1925, eig. K. M. Rauwerda, Tirns, 70 p.; 25. Hinke’s Rooske, geb. 17 Febr. 1925, eig. S. H. Reitsma, Bozum, 73 p.; 26. Simon V, geb. 5 Jan. 1925, het parkeï van den officier van justitie, eig. IJ. J. Sijbrandij, Speers onder Scharnegou- turn, 70 p.; 27. Hugo XXVI, no. 15393, geb. 4 Nov. 1924, eig. J. B. Wiersma, Nijland, 76 p., eervol; 28. Hieke’s Wilson, geb. 12 Maart 1925, eig. Sj. A. de Witte, Bozum, 1 X bekroond, 73 p.; 29. Jonge Wilson, geb. 25 Maart 1925, eig. Sj. A. de Witte, Bozum, 69 p.; 30. Afwezig; 31. Excellent, geb. 11 Febr. 1925, eig. J. S. v. d. Woude, Deersum, 77 p„ eervol; 32. Zwanenburg, geb. 12 Maart 1925, eig. B. J. IJntema, Lutke wierum, 73 p.; 33. Jan, zwartbont, geb. 2 Maart 1925, eig. S. H. Buitenveld, Poppingawier, 74 p. HEEG, 19 April. Uitslag van de heden alhier gehquden stierenkeuring is: I. Driejarige stieren: 1. Teie’s Roland van A. O. Bajema te Draaister- huizen 80 en 3 p.; 2. Daisy’s Sam van H. v. d. Hoek Jr. te Hommerts 78 en 2 p.; 3. Hiske’s Kollumer van R. K. Falkena, Smallebrugge, 75 p. II. Twenterstieren: 1. Hylkema XVIII van B. W. Okma te IJpecolsga, 77 p.; 2. Kroon van C. A. de jong te Heeg, 72 p.; 3. Hillo van F. P. de Haan te Dijken bij Woudsend, 74 p. 01d. bij vwUm iv vss mb dcira. 01d. iagaval ras mm- |£A gld. bij imIIm Üjdea bifinaii SC d. Ivv Mn hand. Mit oi seg CA gld. bij «wIIm ïbs v" «ss vija^lngar. Vaigana veorvaaiden avarMnoahaman mat da Nallandiseka ülgaMasas Varaa- TAfMI did. r *“vv lang Volksfeesten. Onder voorzitterschap van den gep. generaal-majoor F. de Wit Huberts te Zandvoort is een commissie opgericht, welke beoogt voorlichting te geven bij het in stellen en houden van volksfeesten. Met deze volksfeesten bedoelt zij spelen, die gedramatiseerd een gebeurtenis uit een plaatselijke geschiedenis of legende of sage, voortlevend in de streek waar de opvoe ring plaats vindt, weergeven. Dergelijke feesten worden reeds in het buitenland gegeven en de commissie meent, dat dit evengoed in ons land mogelijk is; uit er varingen weet zij, dat de lust er toe bij ons volk ook niet ontbreekt. Ze beoogt met haar spelen het wekken van eerbied voor de historie en het steden-schoon. Een voorbeeld daarvan is Middelburg, waar voor kort met zooveel succes het spel van Boutens „Middelburg’s overgang” werd opgevoerd. Ook wenscht de com missie te streven naar het bewaren en weer in eere herstellen van oude volksge bruiken en meent zij door haar werk het vreemdelingenverkeer te kunnen bevorderen en het nationale, zoowel als het interna tionale toerisme te kunnen leiden naar schoone streken van ons land, wanneer daar geregeld feesten gegeven worden, die een folkloristischen of historischen achter grond hebben. De groote steden, waar men uit den aard der zaak het deelnemen der geheele bevolking aan dergelijke feesten missen moet, acht de commissie niet geschikt, evenmin als plaatsen, die moeilijk te be reiken zijn, en in plaatsen die reeds feesten op bepaalde data hebben, zooals Leiden op den herdenkingsdag van Leiden’s ont zet, meent de commissie zoo noodig slechts te kunnen medewerken tot het vermooien der reeds bestaande feesten. Het is niet de bedoeling den menschen feesten op dringen, doch de behoefte te leiden en bevredigen. Het Drentsche veen kind. De heer G. J. Lodewijks, arts te Nieuw- Amsterdam, heeft over de maanden Febru- even sterk door, ari en Maart een onderzoek ingesteld naar den gezondheidstoestand van de kinderen op de O. L. school te Borger-Erfscheiden- veen, waarvan deze thans een gespecificeerd rapport het licht heeft doen zien. Het onderzoek betrof, zoo lezen we in de „Ct.”, in totaal 142 kinderen, van wie 34 gerekend kunnen worden tot de beter gesitueerden en 1C8 tot de arbeidersbe volking. Wat den voedingstoestand betreft 3I2ÏÏWE S5EEKER COÜRAET - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1