H KWATTAsffi Nfltliil Orgui dir liimti huk ▼•raehfB» UIMiDAGiaaVRIJDAGSAYOJrDS Uigaven: Brandenburgh Co., •wnre 150. W. «hiring - Singel 4 NIEUWSTUDIN8EN. VOLLE-MELK-REEP Beter dan 6oèd: DE BESTE ■■«■«■■aBMMMMHBMMBEaMaMMHMMflSSaEaKS Officiéél gedeelte- 1 41» JAARSAM WOEHSDAG 19 MEI IBM Eerst» Blad I 5, Wenscht gij een NIEUW RIJWIEL koop dan een Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiên9 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT *«rlB*a**SaBfc ■•hlowtsM sijn oase AbaunéT varsokerd togen ongalakken ww J ■q was aid. •an NIET TE OVERTREFFEN IN KWALITEIT en AFWERKING Noodlottige brand. Zaterdagmorgen werd in het huis te Utrecht, dat bewoond werd door de ongehuwde alleen wonende vrouw Timmer brand ontdekt. Deze was spoedig gebluscht, doch toen de buren het huis binnengingen, vonden zij het lijk van de vrouw voor de bedstede. Allereerst werd gedacht, dat de vrouw door de rook gestikt was, doch een politieonderzoek heeft uitgemaakt, dat de vrouw, die zeer slecht bekend stond, een hoeveelheid azijnextract heelt opgedronken en daarna, getracht heeft het huis in brand te steken. De vrouw moest juist dezer dagen nog enkele weken gevangenisstraf onder gaan. UIEUWE SIEEKER CODEAUT inntx SNEEKER;,COURANT, en; WYMBRITSERADEEL bij varliM van «Ijovingor. aan boord genomen, die Lemmer tot bestem ming had, zoodat het een toeval is, dat de Lem mer in zijn reisroute wordt opgenomen. Van de geheele reis is een dagboek bijgehou den, waaruit hij den correspondent te Lemmer van het N. v. h. N. eenige bijzonderheden mee deelde. Deze jongen is afkomstig van Salzburg in Oostenrijk, waar hij des morgens om 9.12 de reis was begonnen, voorzien van eenig lijfgoed en de ingepakte kano, die als een koffer werd meegedragen. Hij ging naar Lichtenstein aan den Rijn, waar bij het plaatsje Hohenems de boot gereed werd gemaakt en de reis een aan vang nam. Hier vandaan ging ’t naar Rheineck, toen over het meer van Constanz naar Constanz en Schaffhausen. Bij een waterval werd de tocht afgebroken en getracht door Zwitserland over Zurich naar Bazel te komen. Te Zürich moest van de boot inkomende rechten betaald worden, met het verschuldigde staangeld een bedrag van 4 francs uitmakende. De boot, die als bagage vervoerd moest worden, werd hierop doorge zonden naar Bazel, terwijl hij zelf eenigen tijd later op het station werd aangehouden en door de politie werd meegenomen om den volgenden dag als ongewenschte vreemdeling over de grens gezet te worden. In zijn bezit was bij zijn aanhouding nog slechts 1 franc. Bij Vaduz werd hij over de grens gezet, waar het dorpje Feld- kirck hem een tweetal dagen heeft geherbergd, totdat naar aanleiding van een brief eenig geld van huis was ontvangen. Weer trachtte hij door Zwitserland Bazel te bereiken, wat hem thans gelukte. Hier werd de boot weder in ontvangst genomen en bij de Bazelsche schipbrug opnieuw te water gelaten om den Rijn af te zakken. Bij Alt-Breisach schuurde de boot over de rotsen, waardoor ze lek werd en op den wal geplakt moest worden. Verder ging ’t over Straatsburg en Kehl naar Karlsruhe, waar hij door een voor bij varende raderboot op een zandbank werd geworpen, waardoor de boot ten tweede male lek werd. Op 5 Mei kwam de jonge avonturier bij Spyk, de laatste post in Duitschland, aan, waar hij niet de vereischten voor het grensovertrekken kon toonen, zoodat hij hier teneinde de voorgeschre ven formaliteiten te doen, naar Emmerich werd terug gezonden. Nog dienzelfden avond kon hij verder gaan en de grens bij Lobith oversteken. Bij Pannerden werd dien avond gemeerd, doch door het ruwe weer was slapen in de buiten lucht onmogelijk en zocht hij in de duisternis een onderkomen. Hij geraakte hier door de duis ternis misleid in een uitgebaggerde kolk met steile wanden, waardoor hij ruim een half uur te water moest blijven, totdat hij op een meer vlakke plaats uit het natte element kon komen. Dolende en zoekende werd de nacht doorge bracht en in. den morgen bereikte hij een steen fabriek, waar hij voor de ovens zijn natte plunje kon drogen. Hier werd hij door een schipper aan boord genomen en den IJsel mee afgeno men naar Doesburg, waar de bovengenoemde schipper, zijnde J. L. C. Boertjes van Fijnaart, geladen met steenkool uit Duitschland, hem overnam en hem mee zou nemen naar Zwolle, vanwaar hij over het Zwartewater naar Steen- wijk zou gaan. Door het ruwe weer is hij echter mee naar Lemmer gegaan. De afstand van Salzburg naar Steenwijk ovei Lemmer kan aan de hand van schipperskaarten veilig op 1000 K.M. gesteld worden. Voorwaar een vermeldenswaardige prestatie. Bezoek op Hemelvaartsdag aan Artis. Artis te Amsterdam werd op Hemelvaartsdag bezocht door 18000 menschen. steijn als lid der C. P. H. royeert; dat pg. Wijnkoop in December 1925 de eisch is gesteld zich zonder voorbehoud bereid te ver klaren met de andere richtingen in de partij samen te werken om de besluiten van de Com intern en van de partijleiding door te voeren; dat het congres pg. Wijnkoop, indien hij zich hiertoe niet bereid verklaart, als lid der C. P. H. zal moeten royeeren; draagt het P. B. op voor het komende jaar aile noodige maatregelen te nemen ten einde tot norntaliseering van de partij te geraken; wekt de partijgenooten in den lande op met alle krachten aan de bolsjewisatie en uitbouw van de partij te werken, de besluiten van het P. B. en van de K. 1. loyaal en metterdaad uit te voeren en de eenheid der partij te bevorderen en deze tegen alle pogingen van welke zijde ook, te beschermen en te verdedigen, opdat onze partij weldra haar taak als revolutionaire voorhoede van het proletariaat en als Commu nistische massa-partij naar behooren ten volle zal kunnen gaan vervullen. Ongelukken. Vrijdagvoormiddag is bij het uitgaan dei Christelijke school in het buurtschap Spui, ge meente Axel, het zevenjarig zoontje van R. Boeye onder een vrachtauto gekomen en kort daarna overleden. Het knaapje kwam van achter een paar passeerende houtwagens en de chauf feur, die na het gebeurde zelf de marechaussee verwittigde, kon niet tijdig meer remmen. Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam is een vijfjarig kind van G., uit de De Ruyterstraat, door een Ford-vrachtauto overreden. Een der wielen ging het over het lichaam. De Genees kundige Dienst vervoerde het naar het Groote Ziekenhuis, waar het bij aankomst overleden bleek. De heer B. Roelofzen te Eindhoven, die verleden week aldaar uit een tram is geval len, is aan de kwetsuren overleden. Zaterdag is te Vrouwenbuurt (Fr.) de 9-jarige J. S. door een motorfiets overreden en korten tijd daarna gestorven. Te Dokkum is de 15-jarige G. die een kaatsbal naliep, door een autobus overre den. Hij was op slag dood. De bloeiende margarine-industrie. Denemarken en Nederland zijn in West- Europa de landen, die de meeste natuur boter fabriceeren en op de wereldmarkt brengen. Maar ’t is wel opmerkelijk, dat er juist in deze landen buitengewoon veel mar garine wordt gebruikt, in verhouding meer dan in andere landen. Zoo is b.v., naar Paul Sabel in de „De Groene Amsterdammer” meedeelt, het margarine-verbruik in Dene marken ’t grootst, n.l. 45.63 pond per hoofd en per jaar. Dan komt Noorwegen met 35.27 pond en vervolgens Nederland met 15.69 pond. In Engeland bedraagt het 11.17, in Duitschland 12.34, in België 7.42 en in Frankrijk 1.54 pond. Vooral de laatste jaren is het verbruik in ons land zeer toegeno men. De schrijver constateert dan ook, dat de margarine-industrie zich in een krachtige ontwikkeling mag verheugen. In 1925 waren de financieele resultaten gunstig. Zoo steeg de netto winst van Anton Jurgens’ Veree- nigde Fabrieken tot c.a. f 12.280.000, zijnde een vermeerdering van f 845.000, in verge lijking met het voorgaande boekjaar. Van deze winst werd 1 millioen gereserveerd voor aflossing der 6 pet. converteerbare obligatiën. Het restant der winst stelt in staat 6 pet. dividend op de drie soorten pre ferente aandeelen en de achterstallige divi denden op de gewone aandeelen uit te kee- ren. De reserves beloopen thans ruim f28 millioen bij een aandeelenkapitaal van circa 121/2 millioen. Bij Van den Bergh’s fabrieken is de whist nog aanzienlijker gestegen, n.l. van f2.628.000 in 1924 tot f5.012.000. Van dit winstcijfer werd f 550.000 gereserveerd, 6 pet. op de beide soorten preferente aandee len, 15 pet. op de gewone aandeelen A en 5 pet. op de gewone aandeelen B uitge keerd. De reserves beloopen 8’/2 millioen een kapitaal van 58!/2 millioen. .De vooruitzichten der margarine-industrie laten zich gunstig aanzien, zegt de schrij- ver, die het verblijdend noemt, dat deze in- dustrie de moeilijke crisisjaren zonder blij- i vend nadeel is te boven gekomen en zich i thans weer in een periode van bloei mag j verheugen. De vruchtboomen in het overstroomde gebied. Men schrijft uit Tiel aan de N. R. Crt In Maas en Waal doet zich het ver schijnsel voor dat vruchtboomen, die vol op gebloeid en oogenschijnlijk niets van het water geleden hebben, gaan sterven. Het verschijnsel doet zich voor onder alle, soorten, echter het sterkst bij de kersen DRANKWETSTAT1STIEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat ter secre tarie, le afdeeling, dier gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld de opgaven over het vergunnings- jaar 1925/1926 ten aanzien van: lo. het aantal inrichtingen, waarvoor gedurende het vorige jaar vergunning c verlof is verleend en waarvan de vergunning of het verlof is vervallen of ingetrokken; 2o. het betaalde vergunningsrecht; 3o. het aantal in de gemeente bestaande inrichtingen, waar krachtens vergunning of verlof dranken worden verkocht. Sneek, 18 Mei 1-926. Uit de Communistische Partij. Het partijbestuur der Communistische Partij heeft, naar de Tribune meldt, een politieke reso lutie voor het a.s. congres ingediend, die begint met een beschouwing over den internationalen toestand, waarna over de nationale het volgen de wordt gezegd: dat ook hier van een relatieve stabilisatie van het kapitalisme moet gesproken worden; dat de aanvallen op arbeidsloon, werktijd en levenspositie van het Nederlandsche proletariaat tot een steeds ernstiger bedreiging worden; dat de historische taak der Communistische Partij gedurende den tijd van relatieve stabili satie is, de meerderheid van het proletariaat te winnen, door in de practijk te toonen, dat de communistische tactiek alleen in staat is de aan vallen te weerstaan en het proletariaat den weg te openen naar verbetering van zijn positie en versterking van zijn kracht als klasse; dat hiernaast de taak is van de revolutionaire arbeiders in Nederland, zooveel mogelijk het streven naar onafhankelijkheid van de volks massa in Indonesië en den strijd van het Indo nesische proletariaat en boeren te ondersteunen; dat de taak, die de Communistische Partij als voorhoede van het proletariaat heeft te vervul len, vereischt dat, met inachtneming van het recht van binnen het kader van de partij voor een bepaalde meening op te komen, de eenheid van de partij en de nationale en internationale, discipline wordt bewaard; dat de rechtstreeksche oppositie in onze partij sinds het laatste congres voortdurend de dis cipline op de ernstigste wijze heeft overtreden en op ontoelaatbare wijze in de partij factie strijd heeft gevoerd; dat de Communistische Internationale aan van Ravesteijn den eisch heeft gesteld, zijn mede werking aan de burgerpers en zijn fractiewerk te staken en aan de organen van de Communis tische Internationale mede te werken; dat Van Ravesteijn zijn medewerking aart de burgerpers en zijn fractiewerk heeft voortgezet, en in geen enkel opzicht aan de eischen van de Internationale en de Partij gevolg heeft ge geven; dat het congres op dezen grond Van Rave- Gisteren herdacht de heer H. v. d. Werf alhier den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad als steendrukker bij de firma Flach alhier. De jubilaris, die met zijn vrouw per auto van huis werd gehaald, werd door een der firmanten toegesproken, waarbij hem een gouden horloge met inscriptie werd overhandigd. Bij monde van een collega werd hem namens het personeel een eikenhouten tafel aangeboden. De machine waaraan hij geregeld zijn werk verricht, was door het personeel versierd met groen en bloe men. Onder den indruk van het oogenblik dankte van der Werf allen met enkel#' woorden en had verder gelegenheid den dag in den familiekring door te brengen. MANTGUM, 17 Mei. Op de ledenvergadering van den kring Baarderadeel van het Friesch Volkssanatorium „Herema State” bleek uit de verslagen, dat drie patiënten met steun van den kring te Appelscha waren verpleegd. Eén er van was overleden, de tweede had ’t sanatorium verlaten, terwijl de derde, als genezen ontslagen was. Aan verpleeggelden was de kapitale som van f647..37 uitgegeven, waarvan f 154.40 was terug ontvangen bij testamentaire beschikking van de overleden patiënt. De inkomsten hadden bedragen f 1213.18 en de uitgaven f709.81. De bestuursleden de hh. Ds. Brink te Oosterlittens, P. v. d. Meer te Wieuwerd en R. Reinalda te Winsum werden herkozen, en tot afgevaardigde benoemd naar de Alg. Verg. Ds. Brink en als diens secundus de heer E. v. Douwen te Mant- gum. Besloten werd den kring om te zetten in een afdeeling van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van een Friesch Volkssanatorium en een huishoudelijk reglement vastgesteld. Te vens werd besloten het bestuur uit te breiden met twee leden, waartoe gekozen werden Dr. Rijsbosch te Bozum en de heer Hellinga te Hij- laard. Ook zal een circulaire worden ontworpen ter verspreiding in Baarderadeel om het leden tal, dat 103 bedraagt, te vermeerderen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rauwerd J. H. Oterdoorn te Graft en de Rijp. STAVOREN, 15 Mei. Een geestig man merkte op, dat Stavoren in de afgeloopen week in het teeken der Visschen heeft gestaan. Wèl mocht hij ’t zeggen. Door 20 vaartuigen toch is niet minder dan 32.900 K.G. ansjovis aangevoerd tot een prijs van 28 cent per K.G., terwijl van 3 tot 10 span kuilers, van heinde en ver afgeko- men op het gelukkig gesternte, waaronder Sta voren stond, nog 14.500 K.G. aanbrachten, tot een prijs van 31 a 32 cent per K.G. Op som mige dagen kon de hoeveelheid nauwelijks ver werkt worden. Onze haven levert een vroolijk beeld van bedrijvigheid op. L. Ct Staatsloterij. Bij resolutie van den minister van Financiën is met ingang van de 442ste staatsloterij be noemd tot collectrice der staatsloterij te Leeu warden mej. J. E. W. van Aken te Nijmegen. L. Ct. Friesland’s boezemwaterstand. Ged. Staten hebben last gegeven, het provin ciaal stoomgemaal bij Lemmer Zaterdagmiddag 2 uur buiten werking te stellen. Ook is last ge geven alle zeesluizen te sluiten. L. Ct. Een avontuurlijke onderneming. Dezer dagen kwam te Lemmer aan een 19- jarige Oostenrijker, die door het ruwe weer van de laatste dagen genoodzaakt was geweest bij een schipper aan boord te gaan, doch de reis van Oostenrijk naar Nederland per kano van zeildoek geheel langs den Rijn had gedaan. Het doel van dezen tocht was hier zijn pleeg ouders in Steenwijk te bezoeken, bij wie hij als 13-jarigen jongen eenigen tijd had verble ven. Op den IJsel werd hij door een schipper artsen reeds hebben geconcludeerd, nl. dat men zeer voorzichtig met het trekken van conclusies uit het gebruik van bloed en serum moet zijn. Er dient immers voorop gesteld dat ook het natuurlijk verloop der ziekte bij diverse beslagen zeer verschillend is, bij het een is het hevig, bij het ander licht, en dat maakt het juist zoo moei lijk te beoordeelen wat bij een bepaald vee- besiag het resultaat van inspuiting is geweest. Bloedinspuiting schijnt beter te zijn dan serum- gebruik, wellicht spelen dus de bloedlichaam pjes nog een bepaalde rol bijdit inspuitings- middel. Maar het bloed zelve dat van koeien moet zijn die het kritieke stadium der ziekte hebben overschreden dat voor de inspuiting gebruikt wordt, is van geen constante samen stelling; ook dat maakt de beoordeeling van het verkregen resultaat moeilijk. Vast staat dat noch bloed noch serum de ziekte’verergert, dat het eerste beter is dan het laatste, en dat het gebruik het sterftecijfer onder de jonge dieren doet dalen, blijkbaar wordt dus door dit middel niet de smetstof in de eerste plaats maar wel de daardoor gevormde vergiften bestreden. Als veel sterfgevallen onder de oudere dieren voor kwamen, zou het dus aanbeveling verdienen ook deze oudere dieren bloed in te spuiten. De na druk dient nog gelegd op het inachtnemen van geschikte hygiënische maatregelen bij het uit breken der ziekte, het opstallen van zieke dieren enz. Vervolgens was aan de orde de bespreking van de controle op veevoeder en kunstmest, in te leiden door den heer S. Jaarsma. Spr. schet ste de wordingsgeschiedenis. Nagenoeg alle fabrikanten en handelaren stelden in een verga dering 1 van hun omzet beschikbaar voor deze dienst (minstens f20 hoogstens f500). Eenige afdeelingen, waaronder Rauwerderhem, stelden toen een dienst in, waarvoor een regle ment werd opgesteld, ’t Entreegeld per afd. be draagt f 10 en f 10' contributie, het afdeelings- bestuur moet bij monsterneming enz. behulp zaam zijn. Eind 1925 waren er reeds 10 deelne mende afdeelingen. De dienst liep zeer vlot van stapel, de controleurs van boter- en kaas-sta- tions waren steeds beschikbaar voor het nemen van monsters. Spr. acht dit de aangewezen weg ook voor deze afdeeling, waardoor de heer Mes dag met z’n staf beschikbaar komt voor dit doel, te Wageningen wordt onderzocht. Als de dienst over geheel Friesland werkt kan zij ook meer systematisch ingericht worden. Als men als particulier opzendt kost dit f 10 per monster, dat is voor kleine partijen veel te duur en deze dienst zal daarom een prikkel zijn vooral voor de kleinere veehouders, om toe te treden tot de Friesche Mij., daar zij hier iets voor hun geld krijgen. Uit de vergadering werd er op gewezén dat de leden der Coöperatieve aankoopvereenigin- gen, wier artikelen al onderzocht worden, toch geen belang bij deze aansluiting hebben. Ge vraagd werd hoe het met de 201 onderzochte monsters in 1925 ging en of ter eerste vergade ring met de fabrikanten eenigen niet bereid wa ren mee te betalen aan de dienst. Ook werd er op gewezen, dat algemeen verkocht wordt op A. H. V., is deze controle daarop ook geba seerd? Inleider antwoordde, dat iemand die uitslui tend van een coöperatie betrekt geen belang bij deze dienst heeft. Wij weten echter dat de particuliere handel hier een groote hoeveelheid levert, en die kan zich bij die dienst der coöpe raties niet aansluiten. Ter eerste vergadering is wel bezwaar geopperd door eenige handela ren, maar toch is men het daar direct eens ge worden. Van de 201 monsters waren er een aantal, waarop volgens de A. H. V. gekort zou kunnen worden, dat is nu niet geschied, maar het is wel de bedoeling dat in het vervolg toe te passen. Er wordt bij de dienst gewerkt vol gens A. H. V. Betoogd werd uit de vergadering dat waai de coöperanten geen belang bij deze dienst had den, de andersdenkenden zelf een zelfstandige vereeniging moesten oprichten, zonder- het ca chet der Friesche Mij. De boeren betalen stellig deze controle, daar de fabrikanten de kosten op de prijs leggen. Kunnen die kosten nog van den prijs af dan wordt er blijkbaar te veel aan het veevoeder verdiend. De coöperatie heeft de boeren succes opgeleverd, men moet nu verder in de richting, dat de boer zelf dergelijke zaken ter hand neemt, ook de veevoederfabri- cage is een deel van het boerenbedrijf, dat men zelf in handen moet zien te krijgen. Daartegen over werd gestelij dat het toch wel blijkt, dat men bij de speculatie even goed of goedkoo- per koopt dan bij de coöperatie. Van die zijde zag men ook niet in dat de fabrikanten voordeel van de voorgestelde controle hadden, het is zuiver een voordeel voor de boeren. Weer van andere zijde werd er op gewezen dat de f 10 contributie geen bezwaar is, maar het gaat om het principe: zal men de fabrikan ten steunen of niet? De groep coöperanten wenscht er niet toe mede te werken de particu liere bedrijven het cachet te geven van deel neming der Friesche Mij. Het principe maakt hier een compromis onmogelijk. Daartegenover werd weer betoogd dat beide partijen, coope rators zoowel als non-coöperators, belang heb ben bij concurrentie tusschen speculatieve en coöperatieve bedrijven en dan moet men deze bedrijven gelijke kansen geven, door eenzelfde controle mogelijk te maken. Hiertegenover werd weer gesteld dat men als coöperator geen belang heeft bij de concur rentie. De inleider constateerde eenvoudig, dat verre weg het meeste veevoeder betrokken wordt van de particuliere handel. Maar de Friesche Mij. heeft een reglement enz. ontworpen voor de coöperatieve controle. Spr. meent dat zij dan de andere partij ook wat heeft te geven, haar leden hebben toch dezelfde rechten. De Friesche TE gld. Mj vorlieo *8 vu aan vlngei Mij. ziet dat ook in en stelt haar orgaan reeds gratis beschikbaar voor de publicatie der resul taten van d,ezen nieuwen dienst. Men geve alle leden gelijke kansen en trede dus tot deze con trole toe. Bij de stemming over het voorstel-Jaarsma werd dit verworpen met 9 tegen 11 st. De behandeling der agenda van de Algemeene Vergadering gaf geen aanleiding tot aan- of opmerkingen. Tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering werd benoemd de heer Leenstra. Ten slotte kwam ter sprake de vraag of de gang van zaken bij de belastinginspectie hier ter stede wel in orde is, hoewel men zich uitdruk kelijk los wenschte te maken van de in de bla den gepubliceerde gevallen. Van bestuurszijde werd betoogd dat alleen van goed gedocumenteerde klachten nota kon worden genomen, terwijl uit de vergadering ge wezen werd op de noodzakelijkheid er een goede boekhouding op na te houden. Bij de rondvraag werd besloten deelnemers op te roepen voor een excursie naar de afsluit dijk bij Wieringen. Voorts verklaarde daarbij een der leden, dat de tijd schijnt te zullen aan breken dat de non-coöperators wel uit de Frie sche Mij. kunnen treden, gezien de uitslag der heden gehouden stemming. Afd. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. Gistermorgen vergaderde bovengenoemde af deeling in café Hanenburg onder presidium van den heer IJ. P. Veldhuis. Ingekomen was o. a. een schrijven van de afdeeling Bergum, waarin betoogd werd dat de afdeelingen met veel kleinbedrijf te veel quotum aan het hoofdbestuur zouden betalen in verhou ding tot de afdeelingen met veel grootbedrijf. Bedoelde afdeeling wil deze afdracht geregeld zien naar het pondematengebruik per afdeeling. Het bestuur der Sneeker afdeeling voelt daar voor niets, daar o. a. niet alle afdeelingen nu dezelfde contributieheffing hebben en bovendien de aard der bedrijven in verschillende deelen der provincie zeer uiteenloopt. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat iemand die veel land heeft toch ook meer pro fiteert van de maatschappij dan de kleinere landbouwer, die ook het moeilijkst zijn contri butie kan missen. Een quotum naar den omvang der bedrijven lijkt dus in principe juist. Van bestuurszijde werd nog opgemerkt dat zoo’n regeling onvoordeelig is voor deze afdee ling, terwijl dan ook niet alleen de grootte der bedrijven maar ook de grondsoort dient in aanmerking te komen. De voorz. zeide nog dat het kleinbedrijf de laatste twintig jaar een enorme concurrent is geworden van het grootbedrijf, dank zij de Frie sche Mij., die de melkcontroledienst, het land bouwonderwijs enz. propageerde; het is dus niet zeker dat het grootbedrijf meer van de Friesche Mij. profiteert, dan het kleinbedrijf. Voor 20 jaar jaar waren er in Oppenhuizen bv. 30 koemelkerijen nu 60. Ten slojte stelde de heer Jaarsma voor sym pathie te betuigen met de idee- Bergum, maar die afd. te berichten dat in de plaats van het door haar gedane concrete voorstel vanwege practische bezwaren een ander diende te komen. Het bestuursvoorstel om dit schrijven van Ber gum voor kennisgeving aan te nemen, werd echter met groote meerderheid aangenomen. Aangenomen werden 9 nieuwe leden. Medegedeeld werd dat aan de landbouwwin- tercursus hier alle leerlingen der eerste klas (12) bevorderd zijn naar de tweede klas. Uit de ver gadering werd verklaard, dat men het een fout achtte dat de kwalificaties „met vrucht”, „met zeer veel vrucht” enz. op de diploma’s waren afgeschaft, welke toch de ambitie ten goede kwamen. De voorzitter zeide nog dat de minder goede eerstejaars leerlingen hier op het hart was ge drukt hun best te doen daar zij anders het di ploma niet zouden verwerven, terwijl uit de vergadering te kennen werd gegeven dat het gewenscht was aan deze voorwaarde met kracht vast te houden. Met de landbouwleeraar zal gesproken worden over het herstellen .der kwalificaties op het diploma, die blijkbaar zijn afgeschaft omdat men een eenheidsdiploma wenschte, daar anders de minder begaafde leer lingen, die hun best doen, min of meer ontmoe digd zouden worden. Uitgebracht werd het rapport der commissie voor het mond- en klauwzeer. Het constateerde dat met bloedinspuiting beter resultaat werd verkregen dan met serumgebruik. Op sommige boerderijen ontstond bij de dieren een ontste king op de injectieplaats; de grootst mogelijke zindelijkheid dient betracht. Warm vochtig weer schijnt de uitbreiding der ziekte te bevorderen. Slechts zelden werd het zieke vee gestald, hoe wel dat bij koud weer aanbeveling verdient. Tij dens de ziekte dient niet te veel krachtvoer ge geven, voor en na de ziekte geve men dit ech ter ruim. Men rekende dat ongeveer 60 van het vee in 1924 is aangetast, in 1925 ongeveer 90 Bij de besprekingen bleek dat de aan wezige veehouders zeer verschillende erva ringen met de inspuiting hadden opgedaan; eenige rapporteerden dat deze bij de kalveren de ziekte voorkomen had, maar anderen vonden dat bij hun dieren juist meer ziekte was voor gekomen; algemeen was men van oordeel dat door de inspuiting echter de sterftekans zeer belangrijk was gedaald. De heer Hofstra, veearts, constateerde dat deze ervaringen bevestigden wat ook de vee- Veigena voorvaatdon ovoroongekoaion aoet da NsllaaGsoli» AlgOMaana Vara«> lilftA flNL bii leven» aarlaga>R*nlt SafcleAaia tón ons» Abennd’s varsekerd togen engalnkken veev VvV lange invaliditeit 'IAA gld. ingeval van ovei- |CA gid. bi| vuUea vaa ®ld. mllM CA *vv U|den binnen *0 d IvU Mn hand, voet el aog lv van Mn daim vU

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1