I KWATTA.V VOLLE ;M ELK-REEP Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Beter dan Goed-. DE BESTE annt Officiéél gedeelte. NIEUWSTIJDIN6EN. I Mitlnl Orgui iir liimti link- Yaneh|ii SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Eerste Bied Brandenburgh Co., Inn TetefMa M*. 150. 42e JAAR8AM W0EB8DAG 18 JUAI 1828 Bo. 73 i DIMIDAGB m VRUD AGBATOJTDi Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT 1 I der bij- P anten van behandeling: on- I Gedood. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur 2e afd. alhier is f 100 gewetensgeld ontvangen wegens te weinig betaalde belasting. Bij denzelfden inspecteur is wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting over vorige belastingjaren alsnog f 175 ontvan gen. Dankbaar Borculo. Het gemeentebestuur van Borculo heeft een zilveren medaille met oorkonde uitge reikt aan de postambtenaren die verleden jaar na de ramp zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, door het bericht daarvan in de omgeving bekend te maken. Het zijn de heeren H. C. Veldkamp, commies-titu- lair te Arnhem; R. G. B. N. Timmer, ambte naar aan het postkantoor te Arnhem en P. J. Raaijen, kantoorbediende aan het post kantoor te Doesburg. In de volksbuurt „De Krim” te Enschede had den den laatsten tijd geregeld relletjes plaats, welke gericht waren tegen enkele bewoners. De gevechten concentreerden zich dan bij de wo ning van zekeren S. in de Lindelaan. Zondag hadden opnieuw vechtpartijen plaats. Uit de woning van S. werd met een revolver geschoten, waardoor een zekere Langkamp ge troffen werd. Hij liep nog enkele passen en viel toen dood neer. Verschillende personen zijn in verband hiermede gearresteerd. tengewoon groot, daar men een dergelijken afloop allerminst had verwacht. Doch toen men de ziekeninrichting opbelde om nadere inlichtingen, bleek, dat aldaar van een der gelijken afloop niets bekend was. Door de politie wordt een uitgebreid derzoek ingesteld. Punt 1. Notulen der raadsvergadering van 29 Mei 1926. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt Ill. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid den heer F. Bakker te Oudega. Punt IV .Voorstel van B. en W. om verder geen pogingen tot liquidatie der Woning stichting „Wymbritseradeel” aan te wen den. Punt V. Idem tot vaststelling zekerheid Gemeente-ontvanger en regeling art. 6, 2e lid Gemeenteborgtochtenwet. Punt VI. Resolutie van Gedeputeerde Sta ten van Friesland dd. 26 Mei 1926, no. 44, 2e afd. F. tot vernietiging van het raadsbe sluit dd. 21 Maart 1925 waarbij de vergoe ding ex .art. 101, 9e lid L. O. wet 1920 voor het R.-K. Schoolbestuur te Heeg werd vast gesteld, met voorstel van B. en W. Punt Vil. Rapport der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over de gebouwen, met voorstel van B. en W. Punt VIII. Onderhandsche aanbesteding vernieuwing brug te Tirns. Punt IX. Wijziging gemeente-begrooting 1925. overdruk van met vruchtboomen, dat verschenen is in het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschap pij, en mij daarbij ’t volgende geschreven: „Naar wij meenen komen verschillende wegen in ons land wel in aanmerking om met vrucht boomen te worden beplant. Het zal U bekend zijn, dat in Duitschland zeer belangrijke vrucht- boombeplantingen langs wegen voorkomen. Ook in ons land komen deze beplantingen reeds voor, doch nog sporadisch. Zoo worden deze o. m. aangetroffen in de gemeente Houten, in verschil lende gemeenten in Gelderland en in de gemeen te Gasselte. Naar aanleiding van het bovenvermelde artikel werden reeds adviezen gevraagd door de ge meenten Opsterland, Ruinerwold en Didam, in welke gemeenten vruchtboombeplantingen langs wegen tot stand zijn gekomen. Wij achten het echter mogelijk, dat er meer gemeenten zijn, waar dergelijke beplantingen met succes kunnen worden uitgevoerd; een dergelijke beplanting zou ook geschikt zijn voor vele polderwegen. In verband hiermede zijn wij zoo vrij Uw medewerking te verzoeken om zoo mogelijk de aandacht der Gemeente- en Polderbesturen op dit punt te willen vestigen. Wij meenen, dat daarmede het belang van vele gemeenten en waterschappen gediend wordt”. Ter voldoening aan het verzoek, aan het slot van dit schrijven gedaan, breng ik deze aan gelegenheid onder Uw aandacht, met uitnoodi- ging om bij voorkomende gelegenheden ook de waterschapsbesturen, die wegen in Uwe ge meente in onderhoud hebben, er op te willen wijzen. De Nederlandsche Heidemaatschappij (adres: Arnhem, Apeldoornsche weg) zal, naar ik ver onderstel, bereid zijn tot het verstrekken van nadere inlichtingen”. De gemeente Hoogkerk contra de Raiffeisenbank. De Hooge Raad heeft arrest gewezen inzake de procedure tusschen de gemeerde Hoogkerk en de Raiffeisenbank te Utrecht. De raad van Hoogkerk had op 4 Dec. 1916 be sloten een leening aan te gaan van f 50.000. Na correspondentie hadden B en W. aan de Raiffeisenbank toezegging gedaan om genoemd bedrag op 2 Januari 1917 van die bank te zullen leenen. Op 2 Januari is het geld inderdaad geïnd door iemand, die een door burgemeester en secretaris onderteekende schuldbekentenis afgaf. De ge meente stelde evenwel, dat zij dit geld niet heeft ontvangen, doch dat zij op 1 Januari 1917 krach tens genoemd raadsbesluit een leening heeft aangegaan met Julius Oppenheim’s Bank te Gro ningen. De Raiffeisenbank vorderde het geld van de gemeente terug, doch de rechtbank ontzegde die vordering. In hooger beroep wees het Hof te Leeuwarden het geëischte bedrag echter toe. De Hooge Raad overwoog thans dat het ont vangen van geleende gelden ook valt onder het in art. 113 Gemeentewet genoemde begrip „in vordering”, zoodat in het onderhavige geval ook de medewerking van den ontvanger noodig was. Nu zulks uit de schuldbekentenis niet blijkt, kan ook niet bewezen worden, dat de leening door de gemeente is aangegaan. De Hooge Raad vernietigde daarom het be streden arrest en verwees de zaak naar het Hof te Leeuwarden om haar met inachtneming van ’s Hoogen Raads arrest op het bestaande hoo ger beroep te berechten en af te doen. VERGADERING van den RAAD der ge meente WYMBRITSERADEEL, op ZA TERDAG 19 JUNI 1926, des voormiddags 10 uur (N. T.). Bij Gedeputeerde Staten van Gelderland is een concessie-aanvraag ingekomen voor de ontginning van steenkool, steenzout en aardolie, in een mijnveld, aangeduid met den naam Gelria, groot ongeveer 12.000 H.A., gelegen in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen. De aanvraag is onderteekend door ir. J. Koster, directeur van de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van mijn bouwkundige werken, en de heeren Hope en Co., bankiers te Amsterdam. IIHH SNEEKER COURAHT Het optreden tegen commissaris Blok. Mr. Bourlier, de advocaat, die zich belast met de behartiging der belangen van den commis saris van politie te Culemborg, den heer J. Blok, heeft onder dagteekening van 11 Juni jl. van den procureur-generaal bij het gerechtshof te Arn hem, een schrijven ontvangen, waarin deze me dedeelt, dat de minister van Justitie reeds vóór de ontvangst van ’t door mr. Bourlier tot dezen minister gerichte tweede schrijven, den officier van justitie te Tiel heeft doen instrueeren, om onder voorbehoud en uiteenzetting van eigen meening, de zaak aan het oordeel van den Hoo gen Raad te onderwerpen, opdat dit college, mocht het een andere opvatting als de zijne hul digen, tot de aanwijzing van een rechtscollege als in art. 510 W. v. S. bedoeld, kan overgaan. Het verdrag met België. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin de wensch wordt geuit, dat »ns land ter wille van de rechtvaardigheid en de levensbelangen onzer volkswelvaart voor de totstandkoming van dit verdrag wordt behoed, mede ter wille van een goede nabuurschap met België. De verandering van den ongelimiteerden bag- gerplicht op de'Schelde in een begrensden doet bij de K. v. K. een harer belangrijke bezwaren wegvallen. Hare overige, ten minste even ern stige bezwaren zijn gebleven. De commissie van beheer op de Schelde, het scheidsgerecht, het verbod van gerechtelijk beslag op doorgaande schepen, de onbillijke regeling van de loodsgel den, het Rijn-Maas-Schelde-kanaal, en boven alles het kanaal AntwerpenMoerdijk doen haar het verdrag beschouwen als in hooge mate nadeelig voor de scheepvaart, den handel en de nijverheid van ons vaderland, waardoor de op bloei tot oude hoogte voorgoed zal worden belet. De kanaalverbindingen zijn naar het oordeel der K. v. K. niet het uitvloeisel van het ver drag van 1839, zooals de regeering verklaart, doch van de oorlogspsychose van 1919. Ver betering van het bestaande kanaal Hansweert Wemeldinge acht zij alleen te aanvaarden in de plaats van het kanaal AntwerpenMoerdijk, dat fnuikend zal zijn voor de Nederlandsche havens en Atitwerpen bij den reeds bestaanden voor sprong der nabijheid van de industriegebieden nog een nieuwen voorsprong zal geven. Op de zgn. concessies van België ten aanzien van den gratis sleepdienst en de surtaxes d’entrepót et d’origine meent zij, dat veel is af te dingen, evenals op verscheidene andere voorstellingen van zaken in de memorie van antwoord. Een andere regeling met België, die in de oogen van beide partijen redelijk is, zou h. i. in de plaats moeten treden van de voorgestelde. Wegbeplanting met vruchtboomen. De Commissaris der Koningin heeft tot de ge- meentebesturen dezer provincie navolgend rond- schrijven gericht: j oogsttijd komen verschillende ongevallen voor. Raadsvergadering Ijlst. IJLST. Vergadering van den Raad op 14 Juni. Wegens ziekte van den burgemeester presi deert de heer Tj. Bakker, wethouder. De notulen der vorige vergadering worden aangehouden wegens ziekte van den burgemeester. Ingekomen is de goedkeuring der gewijzigde begroetingen dienst 1925 en 1926. Verslag van de vleeschkeuringsdienst. Idem verslag en ba lans van de woningen der gemeente en van Pa trimonium. Een dankbetuiging van de gewezen brugwachte’r Zijlstra voor de reductie op de pachtgelden van de draaibrug. Dankbetuiging in ’t Friesch van het geheelonthouderszangkoor voor het gebruik van het lokaal der O. L. School, daar dit koor heeft opgehouden te bestaan. Schrijven van G. de Jong dat hij bedankt voor de benoeming als raadslid. Schrijven van den heer C. Nauta dat hij zich als raadslid en als wethouder in ’t belang der gemeente wegens ziekte genoodzaakt ziet te bedanken. De V o o r z. stelt voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, waarna de heer Visser nog het woord voert, wijzende op de groote kracht welke de heer Nauta reeds jaren aaneen voor de gemeente geweest is inzonder heid in de moeilijke jaren der distributie toen hij geheel belangloos zich heeft gewijd aan de be langen der gemeente, wat anders voor de ge meente groote uitgaven voor ambtenaren zou hebben meegebracht. Het stemt daarom tot leed wezen dat hij thans door zoo’n ernstige ziekte is aangetast, en de heer Visser spreekt de wensch uit dat hij zijn gezondheid nog eens terug mag ontvangen. De heer L o o ij e n g a, partijgenoot van den heer Nauta, smart het ook diep dat hij zoo van de raad moest scheiden, want niet alleen als raadslid maar op alle terrein was de heer Nauta de leider die zich gaf aan het publieke leven. De dank die we hem, naast God die hem hier toe in staat stelde, schuldig zijn, is dan ook niet onder woorden te brengen. Spr. spreekt ook de wensch uit dat de heer Nauta onder Gods Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 20 Onze stadgenoot, de heer J. Teke- lenburg is benoemd tot boekhouder-corres- pondent bij de Coöp. Verbruiksvereen. „Deli” te Medan (Oostkust van Sumatra N.-I.). WOUDSEND, Juni. Benoemd tot onder wijzeres aan de Chr. school te Reden (Gld.) mejuffrouw C. IJsselstein in gelijke betrek king alhier. Rapport Sub-Commissie inzake Tabaksbelasting. Het ligt in het voornemen van den Minister van Financiën om dadelijk nadat de zgn. Sub commissie uit de Staatscommissie die de vraag overweegt of een andere belastingheffing dan de tegenwoordige op tabak en sigaren mogelijk is, haar rapport aan hem zal hebben uitgebracht, van dit rapport een door het Departement van Financiën op te stellen communiqué te doen verschijnen. R.-K. Vacantiekoloniehuis Mooi Gaasterland. Zaterdag is deze stichting van de R.-K. Werkliedenver. in het aartsbisdom Utrecht ge opend. Er kunnen een 25-tal patiëntjes geplaatst worden, de eersten arriveeren in Juli. Gemeen. Dezer dagen werd een bejaard en bekend ingezetene der gemeente Nieuwer-Amstel in een der Amsterdamsche ziekenhuizen opge nomen voor het ondergaan eener operatie. Woensdagmorgen werd een der naaste familieleden te Amstelveen opgebeld door een persoon, die voorgaf, namens de be wuste ziekeninrichting te spreken en die de ontstellende mededeeling deed, dat de pa tiënt tijdens de operatie overleden was. De schrik der kinderen en verdere familie, die telegrafisch gewaarschuwd werd, was bui- Vvlgvna v«vnraudu_vwnugvkvmu awt da N«lte«N»»b» «ra— 2000 f,1^, ff Ongevallen. Zaterdagavond is de vierjarige J. de J. in de Houtmansgracht te Gouda verdronken. Het jongetje was onder het over het water uitgebouwde lokaal der groentenveiling ge raakt, waardoor redding niet mogelijk bleek. Op de Oranje-Nassau-mijn bij Heerlen is Zaterdagmiddag de ongehuwde arbeider G. R. uit Heerlerheide, bij het zetten van een betimmering, door een afvallenden steen gedood. Ontginning van steenkool, steenzout en aardolie in den Gelderschen Achterhoek. 100 jaar. SCHOTERLAND, 14 Juni. De weduwe Berber te Oudehorne hoopt 1 Juli a.s. haar 100ste verjaardag te herdenken. Zij is nog kras, loopt nog flink recht op, maakt, bij goed weer, dagelijks nog een wandelingetje en neemt nog van alles kennis. Alleen het gehoor wordt niet beter. Een zoon, die voor tal van jaren naar Amerika vertrok en sindsdien daar bleef, heeft geschreven, dat hij in persoon „moe der” komt gelukwenschen. Dat deze zich daarin nu al verheugt, het is te begrijpen. HINDERWET. BURGEMEESTER en van SNÉEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van: de Firma G. Kooistra en Co., aldaar, om vergunning tot het uitbreiden der be staande vetsmelterij op het perceel kadas traal bekend gemeente Sneek, sectie B. no. 3639, gelegen achter het gebouw Hoogend, no. 26, door het bijbouwen van een gebouw op het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, No. 3889, gelegen aan de Rienck Bockemakade, waarnaar de be staande smeltpotten zullen worden overge bracht; dat op Woensdag, den 30 Juni 1926, des middags te 12 uur ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op geves tigd, dat, volgens de heerschende opvatting, slechts tot hooger beroep gerechtigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner teden zijn verschenen, ten einde hunne bezwa- •en mondeling toe te lichten. Sneek, den 16 Juni 1926. De nieuwe marktplannen voor Utrecht. B. en W. hebben bij den Raad plannen voor het nieuwe marktcomplex aan de Croe_ selaan ingediend. De veemarkt zal een op pervlakte beslaan van 38.500 vk. M., waarop schaapskooien, overdekte veehal, enz., waarvan de bouwkosten op f321.000 wor den geraamd. Daarbij komen een admini stratiegebouw, bankgebouwen, post en tele grafie, enz. De totale stichtingskosten van de veemarkt worden op f 1.272.225 geraamd. De groenten- en vruchtenveiling zal een oppervlakte var 52.500 vk. M. beslaan. De stichtingskosten worden geraamd op f 1.042.463, waaronder begrepen f272.825 voor een veilinggebouw. De totale kosten worden geraamd op ruim f 4.200.000, w. o. ruim f 1.500.000 voor aankoop van grond, B. en W. vragen thans een crediet van f 2.466.900, teneinde zoo spoedig mogelijk met de uitvoering der plannen te kunnen beginnen. zegen zijn gezondheid weer terug mag krijgen. Ook de heer De Vries sluit zich hierbij aan. Punt III. Voorstel-Bakker om steun aan de Heide Maatschappij te verleenen. Dit voorstel wordt nu verworpen met 3 voor en 3 tegen nl. de heeren Looijenga, Visser en Brens tegen, de hh. De Vries, Fijlstra en Bakker voor. Benoemd worden in de hooibroeicommissie de heeren J. Schilstra en P. Couperus.. I Punt IV. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid U. Woudstra. Ais commissie hiervoor worden aangewezen de heeren Looijenga, Visser en Fijlstra. De heer i Looijenga, als rapporteur, stelt voor tot toela ting. Daartoe wordt besloten. Bij de rondvraag spreekt de heer L o o ij e n- g a de wensch uit dat waar de burgemeester thans wegens ziekte afwezig is, deze spoedig weder mag herstellen. Spr. vraagt aan den fun- geerenden Vootzitter of er van deze vergadering ook notulen zijn aangehouden, waarop de V o o r z. antwoordt, dat hij het niet heeft ge daan, doch hij vraagt of er soms ook een van de raadsleden is die dit wil doen, waarop de heer Fijlstra dit op zich neemt. Hierna sluiting. Tentoonstelling der Ver. tot bevordering belangen van slechthoorenden. In de Harmonie heeft Vrijdagavond een eenkomst plaats gehad van belangstellenden, ter bespreking van de mogelijkheid hier dezen herfst een tentoonstelling uitgaande van bovengenoem de vereeniging te houden. Mej. Ephraim uit Tiel leidde deze besprekingen in en wist de aanwezi gen waaronder uit alle kringen der bevolking spoedig te overtuigen van het nut van zulk een expositie. Besprekingen over de organisatie volgden, doch deze hadden een zeer voorloopig karakter; binnenkort zal omtrent een en ander echter meer worden gepubliceerd. Collecte Gewapende Dienst. Vrijdag 18 Juni wordt hier de jaarlijksche col lecte voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst gehouden. Ledenvergadering Middenstand. Het bestuur der Ver. Middenstand alhier schrijft blijkens eene adv. in dit nr. een. leden vergadering uit op Vrijdag 18 Juni a.s. in hotel Te Strake tot het aanhooren van de radiorede van den heer Ed. G. Schürmann, voorz. Ned. Middenstandsbond over: De beteekenis van den Middenstand voor onze samenleving. De heer Kuipers, radio-installateur alhier, zal belangloos zijne medewerking verleenen. Aan vang 8'/2 uur. Maaiers en hooiers. De afd. Sneek der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. heeft weer succes van haar werk. Zondag was er ’n talrijk bezoek aan Amicitia. Ruim 300 rij wielen werden in bewaring gegeven, 800 koppen koffie met koek verstrekt, er werden 400 brieven en briefkaarten geschreven en f 184 aan post wissels ter verzending ontvangen. Commissie van aanslag Inkomstenbelasting. Door Gedeputeerde Staten dezer provin cie is in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer B. M. van der Goot te Wijckel benoemd tot niet ambtelijk lid in de commissie van aanslag der inkomstenbe lasting in de inspectie te Sneek 11e Afd., voor het tijdvak eindigende 1 Mei 1930, de heer Hendrik Koelstra te Balk. karlaga-lMk te ■•klteteai >1|d mh Abunt'v vvnakard tagan angaiakkaa vaai i i Voorts wordt het programma aailgevuld met sa menzang, en geven enkele leden der afdeeling Leeuwarden Zweedsche en Zwitsersche volks dansen te zien. Tot besluit volgt een rondvaart op de Meer. Waar de Lentedagen tot nu toe steeds zoo uitstekend zijn geslaagd en een band hebben gelegd tusschen de zoo verspreide vrij zinnige jeugdgroepen en -groepjes in het ge west, hoopt men ook nu dat deze dag een niet minder goede zal worden voor de vrijzinnige I jeugdbeweging in Friesland. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 >/2 .en 12>/2 uur, de navolgen- WETHOUDERS de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 14 I Juni 1926: staart van een boa. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven: zilveren doek speld, A. Minks, Willem Frederikstraat 20; zak- kam, G. Elzinga, Ged. Neltjeshaven 20; fanta- siedoekje, G. Hernaamt, 4e Frittemahovenstr. 2. Het Nut. Vanwege het departement Sneek der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen heeft Woensdag 23 Juni, ’s avonds 8% uur in de Ned. Herv. Kerk alhier weer een orgelbe speling plaats door den heer A. Alt van Bolsward. gld. bij vtrlle" *8 vu Mn vinger Wenken ter voorkoming van ongevallen. Volgeladen wagens én ongevallen. leder jaar opnieuw in den hooi- en in den UIIJVCII geuvili; j wgon.jw vvioviixnviiu^ uugcvancii ¥VUi. „De Nederlandsche •Pomologische Vereeniging De maanden, waarin de hooitijd en de oogst (Hoofdafdeeling „Fruitteelt” der Nederlandsche vallen, staan jaar op jaar aan de spits wat het Heidemaatschappij) heeft mij toegezonden een j aantal ongevallen betreft. Dit is volkomen ver een artikel over wegbeplanting klaarbaar. In geen anderen tijd van het jaar wordt dagelijks gedurende een grooter aantal uren en met meer inspanning gewerkt. Boven dien kunnen in den hooitijd en in den oogst de omstandigheden er zoo licht toe leiden, dat niet de gewone zorg en gewone bedachtzaamheid bij den arbeid worden betracht. De overweging: vandaag is het weder gunstig en we weten niet,, hoe het morgen zal zijn, leidt er zoo licht toe, dat men in bijna letterlijken zin te veel hooi op z’n vork neemt en menig ongeval vindt plaats als gevolg van te groote haast en van pogingen om te veel op éénmaal te bereiken. Het vervoer van wagens, die te vol geladen zijn, is één der jaarlijks terugkeerende oorzaken van bedrijfsongevallen. Zoolang de wagen zich nog op het land of op den weg bevindt, levert een te zwaar voer meestal geen bijzonder gevaar op, mits de wagen maar met oordeel is beladen. In den regel zal de werkgever, die zijn men- schen kent, daarvoor voldoende zorg dragen. Een goed voer vlijen is niet ieders werk en het is maar niet de eerste de beste, die voor dit werk op den wagen wordt gezet. Een goed ar beider stelt er zijn eer in, dat nog nimmer een door hem geladen voer onderweg is scheef ge zakt of gekanteld. Evenwel kan diezelfde arbei der er ook zijd eer in stellen dit voer zoo breed en zoo hoog mogelijk te laden en daarmede nu ontstaat een niet geringe kans voor ongevallen bij het binnenrijden van achterhuis of schuur. Het is geen zeldzaamheid, dat een zwaar voer in de deuropening steken blijft. Hierbij ontstaat allereerst gevaar voor den bestuurder, doch in den regel blijft ook de kans op ernstige onge vallen voor anderen niet uit. Immers zal men probeeren met vereende krachten het voer toch nog naar binnen te krijgen, waarbij de kans op beknelling, op vertillen of verrekken voor helpers niet gering is. Het is voorgekomen, dat de pon- derboom brak en een deel der lading van den wagen viel. Ook herinneren wij ons het geval, dat ten slotte een stuk uit den niet al te solie- den muur brak, waarbij een der omstanders door de vallende steenen vrij ernstig aan het hoofd, werd verwond. Er is wel allg aanleiding om in dezen de noodige zorg te betrachten. Het voor deel, gelegen in een zoo zwaar mogelijk beladen van den wagen gaat aan tijdverlies geheel teloor, wanneer bij het binnenrijden van de schuur meerdere handen moeten worden te hulp geroe pen. Wordt dan bovendien een der helpers nog door een meer of minder ernstig ongeval getrof fen, dan treden leed en schade in de plaats van het geringe voordeel. Zoowel de werkgevers als de werknemers kunnen hier met een beetje extra zorg en extra beleid ernstige ongevallen voor komen. "j Ivwnv- 2Q|j gldAssgeval vu^wvr- |^0 gld.^ biJ^vvrliM»u gld. Hj wiUm J0 ff wil— vu Lentedag V. C. J. B. Het gewest Friesland van den Vrijzinnig Christelijken Jongeren Bond zal, inplaats van te Heerenveen, waar de vorige bijeenkomsten plaats vonden, zijn 4e Lentedag te Sneek hou den op Zondag 20 Juni a.s. Na een gezamenlijke kerkgang bij ds. Ban ning, die tot onderwerp van de morgen-gods- dienstoefening heeft gekozen „Levensliefde”, gaan de V. C. J. B.-ers per boot naar de Sneeker Meer, waar de middag-bijeenkomst 2.30 uur begint. Vóór de pauze zal mej. Da. J. M. Eelman van Makkum spreken over „God en de Natuur”, ter wijl na de pauze Ds. J. Eikema van Witmarsum het woord zal voeren over „Natuur en kuituur”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1