Spoor- on Tramdienst. n ne Spoor- on Tramdienst 15 Mei 1926. VALET” 2000 Si 200 1 Fa. IL BAKKER-GrooUand -SNEIK Ten onzen Kantore zijn GRATIS verkrijgbaar voer AB0NNÉ S op de NIEUWE SNEEKER COURANT: I ZIMERTU1LETTEN UiTSTOOM’ N I Hisuwstijdmgefi. AFDRUKKEN Lichamelijke opvoeding. -=□=- Otlidiil Organ dir lisaaita tolk I 1 Ro. 76 ZATERDAG SS JUKI 1916 r I Wenken ter voorkoming van ongevallen L Sloomierierij - Cham. Wasscheiij 4«eJAARGABG 0 MHKKsaai—i - >j^^~i^^ffrtiniYiiatNNNA a V ei Jigheids scheermes Eorsto Ried Brandenburgh Co,, •tsbx Tsssf®©» 15C; M- ta INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. t )Kb 15 Een goed geschoren gelicht dwingt respect af en helpt U in het leven vooruit te komen. 01) tsviaa luQF* tnv»lldita!t 010. 01) verllo» »sn daim >fm i—am isiiMHieii ir |--iar'~i'iT smiriT if r.-.i rqi :..Lni r_-~ Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gr at s fee plaatst in de SNEEKER COURANT I f400 f398 -380 -367 -355 -345 -295 -294 e. IIEOT S5E2KER COmiJT «mu SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL ir. Ie k, Geen volksfeesten in Emmen. in verband met den toestand in de venen heeft aldus meldt de Emmer Crt. de burgemeester van Emmen besloten voortaan geen vergunning meer te geven voor het houden van volksfeesten op Zaterdag, wan neer de arbeiders hun loon hebben ontvan gen. Wanneer zulks gewenscht voorkomt, zal ook verboden worden twee dagen feest te houden; in Zwartemeer is dit verbod al toegepast. Fransche kunst in Nederland. Naar men meedeelt zijn te Amsterdam twee tapissières aangekomen, bevattende 183 kunstwerken bestemd voor de Fransche retrospectieve tentoonstelling, welke in het Rijksmuseum zal worden gehouden. De kunstwerken zijn verzekerd tot een bedrag, van fr. 45.000.000. Vai0«ii« veawaavdia ev«ramgik«meA nat da Nwllandseke Als«Mi«w»a V«ri«* te K«lilaMdmiai sijs «sas Abannd'a vezsakard tagaa engatakkaii vast Chineesch onder w ij sin Ned. indië De „Java Bode” verneemt, dat de ge meente Batavia op haar scholen voor Chi- neesch-Europeesch onderwijs mei ingang van 1 Juli het Chineesch als verplichte taal zal doen onderwijzen in de zesde klas se van de scholen. Waar het leerplan van deze, scholen niet berekend was op een vermeerdering van lesuren in den ochtend, had men het voor uitzicht, de lessen te doen geven in de middaguren. Een referendum onder de ouders, die natuurlijk zeer voor het plan gebrand waren heeft echter uitgebracht, dat de middag uren niet geschikt waren, zoodat het on derwijs zal worden opgenomen in het leer plan, door een versobering van de vakken op den tegen woord igen lesrooster. Men weet, schrijft de „Java-Bode”, dat de regeering niets voor het onderwijs in de Chineesche faal voelt en zeer is het dan ook toe te juichen, dat thans een ge meente het initiatief neemt, al zal dit wel gaan ten koste van het regeeringsonderwijs. Een fiets-vliegtuig? Volgens een bericht uit Dijon aan de Echo de Paris heeft een arbeider uit een groote fabriek te Dijon een fiets vervaar digd, die tevens een klein vliegtuig is, dat tot veertig, vijftig meter kan stijgen. In het begin van Augustus zal de uitvinder, die Nutswerk worden gesproken dat hier zooveel jaren aan een groot gedeelte der Sneeker jeugd dit onderwijs heeft doen geven, thans kan aan alle kinderen, zonder onderscheid dit zegenrijke werk worden gebracht. Wij leven in een tijd van sport en spel en er wordt dikwijls’ en vaak niet ten onrechte ge klaagd over overdrijving op dit gebied, uithui zigheid der jeugd, weinig ernst voor ’t school werk, maar vooral ook over onoordeelkundige sportbeoefening wat kan leiden tot gevaarlijke dingen. Want men moge meenen dat vermoeid heid onze jongens van zelf wei er toe zal bren gen met hunne spelen op te houden als ’t tijd is, wie die voetbaljochies bezig ziet moet zich soms verwonderen dat het allemaal zonder on gelukken afloopt. Daarom is ’t noodig dat deze kinderen van af hun achtste of negende jaar onder leiding hunner leeraren oefenen, ten minste eenmaal per week die alles omvattende nuttige gymnastiek en openluchtspelen beoefenen; wij, hunne ouders, zullen dan minder beangst behoeven te zijn voor overdrijving of eenzijdige onoordeelkundige be oefening der sport. Ook voor onze toekomstige sportsmen” zal dit werk zijn nut afwerpen, want is het niet een feit dat juist door te weinige getraindheid zoo veel en zoo ernstig gedaan werk onzer voetbal lers en deelnemers aan andere sporten verloren gaat? Zaterdag 17 Juli is dus de dag door onze com missie uitgekozen om onze ouders eens te laten zien wat hun kinderen zoo al doen en ik twij fel niet of It zal tevens ook voor deze jeugdige beoefenaars een feestdag zijn. Door de geluk kige samenwerking met de turnkring „Sneek” en „Thusnelda”, dat dien dag haar 40-jarig be staan herdenkt, zullen er naast de demonstraties der 900 kinderen Gymnastiek- en Athletiek-de- monstraties worden gehouden door pl. m. 300 turners en turnsters. Als extra-nummer krijgt men dan nog ’t optreden van de groep keur- turners van het gewest Friesland van het Kon. Ned. Gymn. Verb., een nummer dat zeker alleen reeds een gang naar het terrein waard is. Verder natuurlijk optochten met muziek en vaandels etc. etc., het gewone gedoe op een turnfeest met kinderen. Maar wat ’t voornaamste is: dat deze eerste sport- of tuindag onzer commissie moet slagen, doordat èn de ouders èn verder al wat voelt voor deze zaak met haar grooten socialen ach tergrond dien dag „acte de présence” geeft op Vermomde landverhuizers. De overheid te New York heeft 160 Ser viërs aangehouden, die zich hadden opge geven als deelnemers aan het eucharistisch congres te Chicago. De meesten hunner zijn zelfs niet katholiek en weten van het congres niets af. Men veronderstelt dat een minderwaardig landverhuizingskantoor de menschen heeft aangeraden het congres als voorwendsel aan te grijpen om de Ver. St. binnen te komen. Gisteren zijn 90 aange houdenen verhoord, van wie er 10 werden toegelaten en 10 teruggezonden. Van de overigen wordt een borgstorting van 500 dollar geëischt, die zij terug krijgen als ze binnen het half jaar het land verlaten. Daar het meerendeel geen borgtocht stellen kan, zal het gedwongen zijn terug te keeren. Machines en beveiligingen. Het gebruik van allerlei machines bij landbouwwerkzaamheden is in de laatste jaren sterk toegenomen. Inzonderheid is dit het geval nu bijna overal, ook op de meer afgelegen landbouwbedrijven, electrische stroom kan worden aangewend. Het gebruik van machines brengt voor wie er mee omgaan moet, een bijzondere kans op ongevallen mede. Die kans is zooveel grooter, wanneer geen gebruik wordt gemaakt van de beveiligin gen, waarvan elke machine behoort te zijn voorzien en die, wanneer de machine wordt aangeschaft, ook wel aanwezig zijn. Die beveiligingen zijn maar niet op goed geluk af door den fabrikant aangebracht, want juiste beveiliging van machines is al jaren lang onderwerp van bijzondere studie geweest en we zijn langzamerheand wel zóó ver gekomen, dat voor elke machine ook die beveiliging is aangebracht, die in de prak tijk het best heeft voldaan. Helaas worden die met overleg uitgeko zen en met zorg aangebrachte beveiligingen niet altijd op juiste waarde geschat. Vooral als een aangebrachte beveiliging op het eer ste aanzien wat in den weg schijnt te zit ten, wordt wel eens al te haastig gezegd: „Kom, dat ding gooien we er af.” Bijna al tijd is dan het gevolg, dat er vroeger later een ongeval gebeurt, dat niet zou voorgekomen, als de beveiliging was b ven zitten. Daarom kan nooit genoeg aan de gebruikers van machines worden voorge houden: verwijder geen beveiligingen, ze zijn in uw welbegrepen belang aangebrach verwijdering kan u of uw arbeider het leven kosten. Besparing van leed en geld door het voorkomen van wondinfecties. Kleine, onbeteekenende wonden kunnen dik wijls ernstige gevolgen krijgen, doordien zij aan vankelijk verwaarloosd, later geïnfecteerd wor den. Wij willen daarom de aandacht vestigen op een behandelingswijze, die in den laatsten tijd zeer op den voorgrond is gekomen, namelijk de behandeling van wonden met Jodium-tinctuur. Reeds jaren lang werd Jodium bij operaties als huidontsmettingsmiddel toegepast. Aan Dr. Veraart, geneesheer aan de Ongevallen-afdeeling van het St. Jozefsziekenhuis te Kerkrade, ktfmt de groote verdienste toe in zijn proefschrift on langs nog eens weer de aandacht op de waarde van Jodium voor de wondontsmetting te hebben gevestigd. Dr. Veraart deelt mede, dat van 6700 open verwondingen, die hij aan de Domaniale Mijnen binnen acht uren na het ontstaan der verwonding onder behandeling kreeg en welke hij met Jodium-tinctuur kon behandelen, er bij slechts 32 een ontsteking ontstond en dan nog meerendeels een zeer lichte. Een dergelijke gunstige uitkomst als Dr. Ver aart verkreeg, kan slechts bereikt worden, in dien binnen 6 a 8 uren na de verwonding het ontsmettingsmiddel wordt toegepast. Zelfs bij diepere steekwonden is het voldoende de wond met Jodium-tinctuur te bevloeien of haar met een nieuw penseeltje of een watje te bestrijken om infectie te voorkomen. Wij weten, dat men nu eenmaal op het platte land niet voor iedere kleinigheid naar den dokter kan gaan. Daarom zou men een klein fleschje met een 5 oplossing van Tinctura Jodii, zoo- als dit in iedere apotheek of bij den drogist ver krijgbaar is, op de boerderij in voorraad dienen te houden en er iedere verwonding mede moeten behandelen, die in den beginne niet de moeite waard lijkt om den dokter te raadplegen. Wan neer aan deze vloeistof een geringe hoeveelheid kalium jodaat of borax wordt toegevoegd, blijft zij maandenlang goed. Heeft men het middel niet voorhanden, dan geve men zich liever de moeite zich nog den- zelfden dag voor deze behandeling naar zijn dokter te begeven dan er mede te blijven rond- loopen met kans op infectie en niet al de ernstige gevolgen van dien. Vrouwen in waterschapsbesturen. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan de Prov. Staten een voorstel gedaan om, in principe, de benoeming van vrouwen in water schapsbesturen mogelijk te maken. Voor een half pond tabak. In de gemeente Zuidwolde (Drenthe) is twee hectare heidegrond verkocht voor een half pond tabak. Mishandeling met doodelijken afloop. Toen Dinsdagavond de 39-jarige Dirkje van S. te Rotterdam reeds eenige uren tever geefs met het eten op den thuiskomst van haar man, den 40-jarigen L. P. M., bijge naamd Louis den Paardendief, had gewacht, ging ziji met een buurvrouw verstrooiing zoeken in een café, een eind verder aan den Schiedamschen dijk gelegen. Omstreeks 10 uur kwam de man in de echtelijke woning, gelegen aan de achterzijde van de derde ver dieping van pand 151 aan den Schiedam schen dijk. Toen hij .zijn vrouw niet thuis vond ging hij haar in het café opzoeken en hier ontstond weldra een hoogloopende twist, waarbij hiji haar eenige malen met de vuist op het hoofd sloeg. De caféhouder J. V. waarschuwde de po litie, die den man aanhield en overbracht naar het politiebureau aan de Groote Paau- wensteeg. Een buurvrouw bracht Dirkje v. S. naar huis. Zij zeide zich tengevolge van de slagen ziek te gevoelen en ging dadelijk naar bed. Omstreeks 12 uur liet de politie den man weer gaan, die zich dadelijk weer naar het café begaf. Toen hij hier zijn vrouw niet aantrof ging hij naar huis, zeggende, dat hij haar „aan riemen snijd'en en villen” zou. Inderdaad is hij daarop naar zijn wo ning gegaan. Wat zich daar toen heeft af gespeeld is nog niet opgehelderd, maar de o... ..„o- buren hebben omstreeks 2 uur ’s nachts het resultaat van zijn arbeid tot dusver ge- plotseling een hevigen slag in de woning i heim had gehouden, vliegen voor publiek. U kunt werkelijk niet Uw beet doen, zoolang U er niet op z’n voordeeligtt uitziet. Scheer U daarom degelijke met een Valet. Impartaura Fa. B MEINOERSMA - DEN HAAI. De gemeentelijke commissie voor de Licha melijke Opvoeding hoopt Zaterdag 17 Juli op het Sportterrein der R. H. B. S. aan de Almastraat in samenwerking met het bestuur der turnkring „Sneek” en het bestuur der Dames Gymn. Ver. „Thusnelda”, hare eerste demonstratie te geven op het gebied dier lichamelijke opvoeding. Voor het eerst, want hoewel het een der vro me wenschen was dezer commissie om ook, evenals in vele andere plaatsen, den ouders eens te toonen hoe nuttig en noodig het is dat naast de geestelijke, de lichamelijke opvoeding onzer kinderen wordt bevorderd door hen op de scho len onder bekwame leiding, door daartoe be voegde leerkrachten geregelde lichaamsoefenin gen te laten doen, zoolang in Sneek het ver plichte (I) vak gymnastiek nog steeds niet werd onderwezen, kon ook de door ons ge meentebestuur ingestelde commissie weinig an ders doen dan de ijsbaan exploiteeren en ijs- feestjes organiseeren. Die tijd is nu gelukkig voorbij! De lichamelijke opvoeding ‘wordt hier nu eindelijk de plaats toegekend welke haar van rechtswege toekomt, zij wordt in Sneek sedert een besluit van Nov. 1924 thans op al onze openbare en bijna alle bijzondere scholen onderwezen door leerkrach ten met middelbare bevoegdheid. Want al mag met groote waardeering van het Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen \y2 en 12*^ uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 24 Juni 1926: Ceintuur, rol behangselpapier. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 24 Juni: Stuk voetrem v. motorrijwiel, J. Wiarda, Lemmerweg 74; mantelceintuur, J. Postma, le Woudstraat 3; speldje voor dameshoed, wed. Reehoorn, Ged. Neltjeshaven; heeren- rijwiel, D. S. Wiarda, Oosterdijk 26; hee- renhorloge, W. Zijlstra, Kingma’s Molen. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 19 0 De tollen op den weg SneekBolsward. De Bolswarder gemeenteraad heeft zich thans met 75 st. uitgesproken voor het in voeren van ook een toltarief voor auto’s en motorrijwielen op den weg SneekBols ward. De burgemeester verklaarde zich be reid in zijn kwaliteit van commissaris van den weg in de commissie een voorstel tot opheffing van alle tollen te doen wanneer ’t ontwerp wegenbelasting is aangenomen. Thans hebben alle vier betrokken ge meenteraden de wijziging van het toltarief goedgekeurd. Bij publieke aanbesteding van het van bui ten verven van 20 gemeentewoningen, type F min., werd jl. Dinsdag als volgt ingeschreven: fa. Bajema en Dijkstra fa. Wellema W. J. N. Brouwer G. de Jong fa. Zoethout G. Zoethout, Heeg A. ten Cate en I. Kuipers H. de Wit Gegund aan den laagsten inschrijver. De gemeenteraad van Delft heeft den heer ir. M. J. van Tussenbroek, leeraar R. H. B. S. alhier, benoemd tot leeraar in de na tuurkunde aan de H. B. S. RAUWERD. Geslaagd voor het 2e deel nota rieel examen de heer K. de Haan, alhier. Maatregelen tegen Hooibroei. De commissaris der koningin in de pro vincie Friesland heeft aan de burgemeesters de volgende missive gezonden Naar aanleiding van het door de direc tie van de Onderlinge Brandwaarborgmaat- schappij te Woudsend tot mij gericht ver zoek, heb ik de eer wederom uwe mede werking in te roepen ter voorkoming van rampen tengevolge van hooibroei. De di rectie is voornemens, ook dit jaar weder hooiinspectie door deskundigen te doen houden en daarbij zal de medewerking van de zijde der gemeentebesturen van veel belang zijn. In aansluiting aan vroegere aanschrijvingen omtrent deze aangelegenheid geef ik u voorts wederom in overweging, de land bouwers in de gemeente opmerkzaam te maken op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen om het uitbreken van brand tengevolge van het broeien van het hooi te voorkomen en voorts, hen er nadrukkelijk op te wijzen, dat, wanneer tengevolge van nalatigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz., hunnerzijds brand mocht uitbreken, zij op grond van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht met den strafrechter in aanraking kunnen komen. De iepziekte. De fraaie iepenlaan tusschen Ulft en Sil- volde is door de iepziekte aange.tast. Reeds moeten 30 boomen geveld worden. V«raeh|Bt UIODAG8 ra VRIJD AGSAVOHD» 010 Dij varUM *a». van Louis den Paardendief gehoord en toen zij een onderzoek gingen instellen vonden zij de vrouw dood in bed liggen. Vermoede lijk was zij op dat oogenblik al eenigen tijd dood. Dadelijk werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld en Woensdag is het deze gelukt den man in een café aan den Schie damschen dijk aan te houden. De man is opgesloten. Het onderzoek wordt voort gezet. De aangehoudene ontkent zijn vrouw ge slagen te hebben. Hij geeft op, dat de buren hem gewaarschuwd hebben, dat zijn vrouw thuis ziek lag. In den loop van den nacht is zijn vrouw overleden. Woensdagmorgen is hij als werklooze gaan stempelen; daarna is hiji gearresteerd. Het dr^ma aan den Schiedamschendijk. Bij het voortgezette politieonderzoek in zake de mishandeling met doodelijken af loop in een woning aan den Schiedamschen dijk te Rotterdam is gebleken, dat de vrouw nog leefde, toen haar man thuis kwam. Ook toen de buren op het hooren van een harden slag in de echtelijke woning gingen kijken, leefde de vrouw nog. Zij: lag toen buiten het bed op den grond. In het bijzijn van de bu ren is het slachtoffer in den loop van den nacht overleden. De aangehoudene blijft ontkennen, zijn vrouw geslagen te hebben. Een gestoorde trouwpartij. Een „hij” en een „zij”, die respectievelijk woonden op het Waterlooplein en aan de Recht- boomslpot te Amsterdam en al ruim 2j/j jaar verkeering hadden, zouden in het huwelijks bootje stappen. Het meisje was evenwel trouw- lustiger dan de jongeman, die om bepaalde rede nen liever nog wat had willen wachten. De familie van zijn toekomstige jonge vrouw eischte evenwel, dat zij de zaak zouden door zetten, en oefende, aldus de Msb., blijkbaar een zoodanige pressie op den echtgenoot in spé uit, dat deze zijn toestemming gaf en aanteekening van het a.s. huwelijk plaats had. Toen Woens dag de trouwplechtigheid zou plaats hebben, kreeg hij evenwel spijt van zijn besluit en gaf te kennen, dat hij den tocht naar het Stadhuis toch maar niet zou wagen Zijn besluit was onwrikbaar en ook de consternatie, die begrijpe lijkerwijs onder de familieleden ontstond, ver mocht hem niet er van af te brengen. En om te toonen, dat het hem ernst was, begon de ex- adspirant-echtgenoot aanstonds de „boedelschei ding” te verwezenlijken, hierbij geassisteerd door een 4-tal dienaren van den sterken arm, terwijl voor de deur van de woning, die bijna een echtelijke woning was geworden, zich vele nieuwsgierigen verdrongen. Ten slotte gingen hij en zij ieder met z’n eigen boeltje, huns weegsEn zoo is dit huwelijk te elfder ure nog afgesprongen. Be onregelmatigheden aan het station te Roosendaal. Vrijdag zijn drie van de negen stationsbeamb- ten, die ontslagen waren wegens onregelmatig heden op het station te Roosendaal gepleegd, gehoord door de Commissie van Advies. Een dezer beambten P., kreeg ontslag zonder meer, terwijl de beide anderen, v. L. en G., volgens de commissie niet voor opzegging der dienstbe trekking in aanmerking kwamen, daar zij zich niet aan oneerlijkheid hadden schuldig gemaakt. De directie van de Spoorwegen heeft zich bij deze uitspraak neergelegd. Alles bij elkaar heeft deze zaak nu tot gevolg gehad, dat vijf beambten oneervol ontslagen zijn, een ontslagen zonder meer en drie in hun dienst zijn hersteld. Haarwasschen met benzine. Het kort geknipte haar is spoediger vet dan het lange en allerlei middeltjes wor den geprobeerd om dat vet-worden, dat zoo leelijk staat, te voorkomen. Een Duitsch dienstmeisje van 20 jaar, in betrekking bij een familie op het Mu seumplein te Amsterdam, wilde verleden week, hoewel zij er tegen was gewaar schuwd, in de keuken haar kortgeknipt haar met benzine wasschen. De benzine vloog in brand. Met zeer ernstige verwon dingen is het meisje naar de Boerhaave- kliniek vervoerd, waar zij thans aan de gevolgen is overleden Neder 1. Blindenbon d. Na een demonstratie door Utrechts stra ten, waaraan ruim 700 blinden deelnamen, is Woensdagmorgen de jaarvergadering van den Ned. Blindenbond te Utrecht geopend. De voorzitter, de heer W. A. Jacobs uit Delft, hoopte, dat de regeering einde lijk een open oor zal hebben voor recht matige eischen. Het is een schande, dat het bestuur der Utrechtsche werkinrichting nóg steeds weigert een subsidie van de gemeente aan te nemen. Niet om uiterlijke dingen zijn wij beklagenswaardig maar om de wijze waarop men het ons moeilijk maakt ons lot te dragen. In de middagvergadering gaf de voor zitter te kennen, dat de toesia id voor de blinden ten plattelande nog niet rooskleu rig is. Men zal zich wederom met een adres 'ot de Tweede Kamer wenden om het blindenvraagstuk te behandelen. ons terrein, ons door Z.Exc. den Minister van Onderwijs welwillend voor dien dag afgestaan. De commissie doet haar best alle menschen voor een zacht prijsje een maximum te geven op het gebied der gymnastiek, athletiek, hardloopen met hindernissen enz., maar verwacht dan na tuurlijk dien dag ook alle ouders op ’t terrein. Laat deze eerste „sport-dag” nu dadelijk eens slagen; ’t is Zaterdag, voor heel velen van ons dien heerlijken, vrijen Zaterdagmiddag, zoo uit stekend te gebruiken voor dit doel. En vooral gij voetballers, kaatsers en andere sportliefhebbers, komt hier dien dag eens ’t werk dezer keurturners bewonderen, allicht steekt menigeen uwer hier ook eens iets van op. De taak onzer commissie is thans een nieuw stadium ingetreden door het organiseeren dezer sportdagen. Wij hopen dat deze eerste de voorlooper moge zijn van vele en er ook hier in onze stad een traditioneele vaste sport- of turndag moge komen. Sneek, 22 Juni 1926. D. ZUIDERBAAN, Voorz. Comm. v. Lich. Opv. tl 0ia. üi; ».r< e* «sr v <<>ee gld. Ingeval raa 4««r- |£n gul su vmUm va* 7C ll-de» Hm«ï 80 d Ivv ïin hand, sï e«My 13

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1