1 t. t. NIEUWSTIJDtNSEN. k I J ülfidnl Orgm in liaiiiti - inno SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL ■o. 8* t e, ZATERDAG 17 JULI 18*6 4SeJAARGARG I I. 0 sai*laa*>BaBk le Sehletfeei «ij» Altanné’» vanekard tagan angalakkan ms GEZONDHEIDSRAAD. ct. e 3. t. ct. ct. 98 48 ct. ct. ct. ct. ct. maanden preventief. De advocaat werd tot 3 maand gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M. had tegen hem 8 maand geëischt. Verdedigers van koopman en advokaat waren respectievelijk mr. Verdam en mr. de Vrieze. nt ct. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiên9 ct. p. regel. Inge zonden tnededeellngen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens gratis ge plaatst In de SNEEKER COURANT VTHJDA&BATCMW (Jitgavafe j Brandbnburgh Co., diBSK Teiwieeea 150. ct. ct. ct. 04 17 ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Het Electriciteitsvraagstuk. Dinsdagmorgen is te Middelburg het congres gehouden der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, onder voorzitterschap van den heer dr. J. P. Fockema Andreae. Behandeld werden de praeadviezen over de Electriciteitsvoorziening en wel in het bijzonder over de volgende vragen: Leveren de in de verschillende provinciën be staande regelingen op het gebied der electrici teitsvoorziening in het algemeen bezwaren op voor de gemeenten? Kan aan die bezwaren eventueel worden te gemoet gekomen zonder inmenging van het Rijk en zoo ja, op welke wijze? Indien inmenging van het rijk noodig of ge- wenscht wordt geacht, hoever moet zij zich dan uitstrekken? Adviezen waren hierover uitgebracht door den heer mr. J. H. Labberton, referendaris, chef der afdeeling gemeentebedrijven ter secretarie van ’s Gravenhage en het tweede door de heeren J. G. Bellaar Spruyt, directeur der Maatschappij tot verkoop van den electrischen stroom der staatsmijnen in Limburg en dr. E. A. Schoon, advocaat en procureur te Maastricht. Mr. Labberton bepleit aan het slot van zijn uitvoerig advies de instelling van een Electrici- teitsraad, die zal optreden vooral bij verschil van opvatting bij het sluiten van contracten bv. door provinciale electriciteitsbedrijven met ge meenten. Daardoor zal voorkomen worden, dat de gemeenten bij het sluiten in het vervolg van zulke contracten nog de rol van het lam tegen over den leeuw zullen moeten spelen, omdat Ged. Staten en bestuurders van het provinciaal bedrijf dikwijls één zijn. Ook tegen eenzijdige doorvoering van het uniformeeringsstelsel ten bate der electrificatie van niet-rendeerende ge bieden zal door het voorgestelde een dam wor den geworpen. Veel meer kunnen de kleinere ge meentebesturen op het gebied der electriciteits voorziening redelijkerwijs wel niet voor zichzelf verlangen. Doordat electriciteitsvoorziening op kleine schaal in den regel economisch onjuist is, valt zij vanzelf goeddeels buiten den kring hun ner bemoeiingen. De gemeenten zullen blijk geven van wijsheid en zelfbeheersching, als zij ten deze niet trachten tegen den stroom op te roeien. De heeren Bellaar Spruyt en dr. Schoon mee- Naar wij vernemen heeft de heer H. W. Bos, directeur van de N. V. Landbouwhuis alhier de vroegere fabriek der firma R. S. Vis- ser’s Zonen aan de Julianastraat onderhands aangekocht. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 23 Postkantoor Sneek. en VOürts vjer jaar daarna f 3000 per jaar Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, benevens een pensioenpremie (ten einde de van welke de afzenders onbekend zijn, terug pensioengerechtigheid zijner weduwe ontvangen in de le helft van Juli 1926 Buitenland. Brieven. M. Wiersma, Edmonton, I Canada. Binnenland. Briefkaarten. 1 zonder adres. Binnenland. Brieven. J. Boelens, Bedum;- fr. H. Coningsveld, Rotterdam; T. Stenekes, Olde- holtpade, poste restante. Hulppostkantoor voor Scharnegoutum. Brie ven. Binnenland. Westerbaans Boekhandel, Fra- neker. NIEUWE SNEEKER COURANT VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Wielrijder! Bedenk, dat Gij gemakkelijker kunt uitwijken dan een voetganger en vergeet nimmer, dat er stechthoorende voetgangers zijn. j GEZONDHEIDSRAAD. daan, dat de minister van Waterstaat ver klaard heeft, gezien de voorbereidingen, die goed gevorderd zijn, te verwachten, dat de vaste brug over den IJsel bij Zwolle op het einde van 1928 voor het verkeer zal geopend worden. De hoofdingenieur deelde verder nog mede, dat het in de bedoeling ligt, nog in dit najaar de aanbesteding van den beton- onderbouw te doen houden, zoodat deze in 1927 geheel gereed komt. In den nazomer .van 1927 wordt de aanbesteding van den ijzeren bovenbouw gehouden. Amsterdam—Scheveningen. Het HdbL verneemt, dat plannen worden uitgewerkt voor een directe electrische spoorwegverbinding van Amsterdam naar Scheveningen over den. Haag. De route zou gaan over de lijn der voormalige stoomtram van het Hollandsche spoorwegstation naar Scheveningen, welke van „Hotel Zee- rust” over den boulevard doorgetrokken tot het Kurhaus geëlectrificeerd wordt. De electrische treinen zouden van Amster dam uit over Den Haag een rechtstreeksche verbinding tot stand brengen in den tijd van ongeveer 47 minuten (de rijtijd Amster damZandvoort is 42 min.). De bedoeling zou zijn de verbinding voor 4 Juli 1927 tot stand te brengen. Zij zou vooral met het oog op de Olympische spe len in 1928 van belang worden geacht, maar ook in gewone tijden van veel beteekenis worden voor een snelle verbinding van de hoofdstad met de badplaats. Hoogleeraar in de godgeleerdheid te Utrecht. De commissie van voordracht voor de be noeming van een hoogleeraar in de godge leerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht van wege de Nederlandsch hervormde kerk heeft ter voorziening in de vacature dr. Slo- temaker de Bruijne het volgende drietal ge steld: dr. A. H. de Hartog, dr. O. Noordmans en dr. M. van Rhijn, predikanten respectie velijk te Amsterdam, Laren en Groesbeek. Centrale Bond van Transportarbeiders. Deze bond heeft z’n congres gehouden. Uit het verslag bleek o.a. dat aan stakings- uitkeeringen in de laatste twee jaren bijna één ton besteed werd en in de acht jaren van het bestaan van den bond gedurende 228 stakingen f 1.404.285. Vertegenwoordigd w«ren 80 afdeelingen door 134 afgevaardigden. Toen de vertegenwoordigers van be vriende organisaties aan het woord kwamen noemde de vertegenwoordiger van den Duitschen verkeersbond de heer Rudolff o.a. Rotterdam de „tweede D u i t s c h e Noord- zeehaven”. Een stem riep: „Nog niet”, waarop de heer Rudolff verklaarde te bedoe len dat vrijwel alle scheepvaartverkeer van Rijnland naar zee Rotterdam aandoet. De Koninklijke familie. De Koningin zou het plan hebben, Dins dag a.s. van haar buitenlandsche reis voor enkele dagen in Den Haag te komen. Prinses Juliana zou Zaterdag a.s. op Soestdijk bij, de Koningin-Moeder komen en dan Maandag hef meisjeskamp in den om trek van Het Loo betrekken. Prins Hendrik zou nog enkele weken in het buitenland gaan doorbrengen. Ongelukken. Bij het pompstation Leiden te Heemstede is de monteur S. uit Haarlem, die aan de bovenleiding der electrische geleiding voor de spoorwegen werkzaam was, gevallen. Hij kwam met het hoofd op de rails terecht en was onmiddellijk dood. De 20-jarige C. van den Berg uit Brun- nepe is Woensdagmiddag bij het baden in den IJssel bij Kampen verdronken. Noodweer in het buitenland. Gedurende twee dagen hebben New York en de andere groote steden aan de Oostkust van de Vereen. Staten een ondraaglijke hitte te doorstaan gehad. Tienduizenden ontvluchtten Vrijdagavond hun tot braadovens geworden wo ningen en trokken naar het strand'of naar Coney Island, om in het zand te slapen. Vrijdagavond zwermden daar zeker een half millioen men- schen neer en van middernacht tot zes uur in den morgen had Coney Island door de lange rijen van slapende mannen, vrouwen en kinde ren, stevig door de politie bewaakt, het aspect van een reuzenleger in bivak. Dezelfde toonee- len zag men in de publieke parken, op de plei nen en op iedere open ruimte. Voor Zaterdagmiddag had men opluchting voorspeld. En ze kwam overvloedig. In een half uur tijds daalde de thermometer 14 graden. Een orkaan sloeg van tal van huizen de daken weg en tienduizenden bestormden de treinen van het strand naar huis. Met het onweer, het onop houdelijke rollen van den donder, de slagregens, de ondraaglijke hitte en daarbij de staking van de ondergrondsche spoor was New York Za terdag een van de minst benijdenswaardige en meest gekwelde steden ter wereld. Een geweldige storm, welke op sommige oogenblikken tot een cycloon aanwies heeft het Oosten en het Westen van Ontario geteisterd. Een groot aantal huizen en schuren werden tegen den grond geslagen. Telefoon en telegraaf moesten buiten dienst worden gesteld. De blik sem sloeg in het gebouw Orange Hall te Bel leville, waar werklieden bezig waren met de voorbereidingen van het feest der Orangisten, dat Maandag moest worden gehouden. Twee hunner werden gedood en 9 gewond. De kwestie aan de Leeuwarder gemeente werken. De kwestie betreffende de directie van den dienst der Gemeentewerken, welke eenigen tijd geleden in en buiten den Raad tot heel wat bespreking aanleiding gaf, heeft thans een einde verkregen door de uitspraak der commissie van arbitrage, aldus het Leeuwarder Nieuwsblad. Men kent de historie. Bij de begrootingsbehandeling einde van het vorig jaar werd in besloten zitting van den Raad het beleid van den directeur van gemeentewerken lang en breed besproken, en dat niet in gunstigen zin, terwijl ook in openbare zitting uitlatingen geschiedden die twijfel veronderstelden omtrent de betrouw baarheid van de begrootingscijfers zooals die door den directeur van gemeentewerken waren aangeboden. De directeur, de heer L. H. E. van Hijl- ckama Vlieg, vond daarin aanleiding om zich met een adres tot den Raad te wenden, waarin hij verzocht om de instelling van een commissie van onderzoek. De Raad ging hier niet op in, maar plaat ste zich achter B. en Wdie van oordeel waren, dat aan den dienst der gemeente werken enkel door ’t ontslag van den direc teur weer goede, gewenschte verhoudingen nen, dat het rijk zijn functie ten deze heeft ver konden ontstaan. vuld, als een komende wet er zich slechts toe B. en W. wilden, om ’t den directeur ge- beperkt om door de adviseurs genoemde mis makkelijk te maken zijn ontslag te nemen, standen, o. a. dat een provincie, die zelve be- hem meegeven: gedurende één jaar f4000 langhebbende is, eene gemeente controleert ten opzichte der electriciteitslevering, in de toe komst te voorkomen. Slechts merken zij wat de electriciteitsvoorziening in het algemeen be treft, nog op, dat de natuurlijke ontwikkeling zonder te veel dwang, naar hunne meening tot de beste resultaten zal voeren. Dit geldt niet enkel vóór de voorziening der gemeenten, maar ook voor de samenwerking der provinciale be drijven en de concentratie der productie. Het maakt den indruk, dat de noodige samenwerking reeds bezig is zich te voltrekken en zich zonder bemoeienis van bovenaf op practische wijze vol trekken zal, zooals dat in den aard der dingen ligt. De geheele electriciteitsvoorziening, zooals wij die thans kennen, is niet ouder dan tien of vijf tien jaar. Zij is gegroeid zonder vele bemoeiin gen van boven af en het ziet er uit of zij zich ook zonder die bemoeiingen zal vervolmaken, ofschoon natuurlijk niet is te ontkennen, dat het wenschelijk kan zijn om aan de regeering het recht van ingrijpen te geven voor het geval maatregelen genomen zijn of zijn te vreezen, die aan een behoorlijke ontwikkeling in den weg staan. Inbraak. Zondagavond is inbraak gepleegd in een per ceel aan den Kranenburgerweg te Den Haag. De bewoners waren afwezig; alleen het dienst meisje was thuis gebleven. Omstreeks 10 uur wilde zij even een boodschap doen. Het raampje van de deur sloot zij echter niet, daar zij geen sleutel bij zich had. Na een half uurtje kwam zij weer thuis en zag, dat het raampje gesloten was en dat er op een der bovenverdiepingen licht brandde. Eerst meende zij, dat de familie inmiddels was thuisgekomen. Zij belde, maar er werd niet opengedaan. Na geruimen tijd kwam er een man naar beneden, die naar de voordeur liep, het meisje door het raampje met ’n revolver bedreigde en toen door een achter deur verdween. Hevig verschrikt riep het meisje om hulp. Eenige buren kwamen aanloopen, die, toen zü het gebeurde vernamen, de politie waar schuwden. Van den inbreker was echter geen spoor meer te ontdekken. In het huis was alles overhoop gehaald. Blijkbaar is de dief door de thuiskomst van het meisje verrast, doch heeft hij nog kans ge zien een bedrag van ruim f 2000.mee te nemen. De vaste brug over den IJsel. Naar het O. D. verneemt, heeft, na afloop der te Zwolle gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Overijsel de voorzitter de mededeeling ge- De aardbeien. Ofschoon we nog in den vollen aarbeien- pluk zitten, kan nu reeds gezegd worden, dat de oogst ongeveer 40 procent zal be dragen van dien van verleden jaar. Wat den prijs aangaat en aan gewicht ongeveer de helft. Door het warme weer is de kwaliteit van dien aard dat meest alles voor de fabrieken in het binnenland opgekocht wordt. De export naar Engeland is zoo goed als van geen beteekenis. Aan de ge zamenlijke Beverwijksche veilingen is tot dusver, ruw geschat, voor 6 maal f 100.000 verveild. Verleden jaar om dezen tijd was dit cijfer ten minste het dubbele. Oplichting. Op 29 en 30 Juni jl. stonden voor de recht bank te Amsterdam terecht de 25-jarige koop man M. P. uit Bussum en een 35-jarig Amster- damsch advokaat. Eerstgenoemde was ten laste gelegd oplich ting, tweemaal gepleegd, en verduistering, ter wijl de tenlastelegging van laatstgenoemde op lichting luidde. Verdachten maakten er hun werk van, om schrijfmachines en andere waar devolle voorwerpen, die in huurkoop gekocht konden worden, te koopen en deze vervolgens te beleenen. De advocaat trad daarbij op als de man, bij wien referenties gevraagd konden wor den. Het geld zou dan gebruikt worden voor een door den advocaat op te richten informatie- of incasso-bureau. De 4e Kamer der rechtbank deed Woensdag uitspraak in deze zaak en veroordeelde den koopman overeenkomstig den eisch tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van 3 TE gld. bij «rite* •i vu mb vinger Drente’s toekomst. Esn verslaggever van het „Vad. heeft minister Kan. die reeds verscheidene malen een bezoek aan Drente bracht, gevraagd hoe hij eigenlijk over de toekomst van deze provincie denkt. Van het opgewekt antwoord van den minister nemen wij het volgende over Als ik met de financiën een beetje ge holpen word, hebben wij, geloof ik, bin nen een jaar deze zaak onder den voet. De Minister roemde zeer de medewer king der autoriteiten. Aan goeden wil, ijver en bekwaamheid ontbreekt het wer kelijk niet. De reddingsijver der menschen doet prettig aan. Wat betreft de kwestie van den vuilaf voer, zei de Minister Het wachten is nu op het rapport. Het zal in de tweede helft van Juli uitkomen. De Commissaris der Koningin in Drente voelt enthousiast voor het ontginnen van Drente met stadsvuil. De N.V. Landschap Drente voelt ook zeer veel voor het ont- ginningsplan. U weet, dat de regeering dik in deze vennootschap zit? Denkt Uwe Excellentie aan een rijks- bedrijf van vuilnisafvoer? Neen, geen oogenblik. Natuurlijk niet, maar ik sprak van Landschap Drente, om dat in de winsten welke ik uit het bedrijf verwacht, gaarne zooveel mogelijk aan het Drentsche land zelf ten goede zou zien komen. U sluit dus niet per se een geheel parti culier lichaam uit? Het is toch heel goed mogelijk, dat ook het rijk met de parti culiere maatschappij samenwerkt. Volstrekt niet. Ik heb daarover nog geen vaste meening en kan die niet hebben, omdat ik het rapport der rijkscommissie nog niet ken; maar één ding staat wel vastik denk er niet aan, een rijksont- ginning op touw te zetten, maar ik zou niet graag willen, dat enkelen met de groote winsten, welke ik verwacht, gaan strijken. Wel kan ik u nog meedeelen, dat ver tegenwoordigers van de maatschappijen, welke zich op ontginning met stadsvuil willen gaan toeleggen, al eens in Drente zijn gaan kijken Hoe dat zij, elk goed voorstel, dat Drente te hulp komt, heeft mijn eersten steun, maar al zou Drente niet zóó geholpen kunnen worden als ik gaarne zien zou, ook andere ontginningen met stadsvuil kunnen op mij rekenen, want ik zie in deze zaak een landsbelang. welke de afzenders onbekend zijn, terug pensioengerechtigheid zijner weduwe te l verzekeren) zoolang noodig van f700 ’s jaars; bovendien werd aangeboden deover- 'narne van des directeurs huis aan het Gro- ningerplein tegen de totaalsom van de daarop rustende hypotheekschulden. ’t Een met het ander zou de gemeente ongeveer f 30000 afkoopsom moeten beta len. De directeur van gemeentewerken wei gerde op dit voorstel in te gaan. Hij bleef aandringen op de instelling van een com missie, waarop B. en W. tot den Raad kwa men met het voorstel: eervol ontslag (on gevraagd) onder doorbetaling van de jaar wedde tot 15 Febr. 1928 (2 jaar f 7000). Dit voorstel werd in de raadszitting van den 9 Februari gewijzigd in dezen zin, dat aan den heer Van Hylckama Vlieg eervol ont slag werd verleend met ingang van 15 Febr. 1926, onder bepaling dat een commissie van drie personen zou worden benoemd, die na onderzoek van de in het voorstel genoemde redenen tot ontslag zou uitmaken welke ver goeding aan den heer Van Hylckama Vlieg zou worden toegekend. (De directeur had zich kort voor de raadsvergadering met dit gewijzigde voorstel vereenigd). Deze commissie, bestaande uit de heeren: mr. C. W. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar (voor de gemeente), ir. P. Bakker Schut, directeur van Volkshuisvesting en Stadsontwikkeling te ’s Hage (voor den hr. Van Hylckama Vlieg) en mr. C. W. Sthee- man te Leeuwarden als onpartijdig voorzit ter, heeft een breed onderzoek ingesteld naar al ’t voorgevallene. Langdurige ver hoeren werden gehouden en lang zag men tevergeefs uit naar het rapport der com missie. En nog is ’t volledig rapport niet versche nen. Maar om althans aan ’t voor een der partijen zoo pijnlijke wachten een einde te maken, heeft de commissie de conclusie van haar rapport bekend gemaakt. Deze werd eergister bij de raadsstukken meegedeeld, hoewel in openbare vergadering geen mede deeling er van werd gedaan. Volgens deze conclusie besloot de com missie dat aan den heer Van Hylckama Vlieg tot den pensioengerechtigden leeftijd (65 jaar) een schadeloosstelling behoort te wor den toegekend van f5000 per jaar. Waar de heer Van Hylckama Vlieg 56 jaar oud is, beteekent dit, dat de gemeente gedurende 9 jaar een bedrag van f5000 zal moeten be talen. Een rekening die zeker nog al wat valt buiten de schatting van B. en W. en den Raad. Vaigua MorwMurd» svaiaangakaman mat da Nelieedeefee Aigeereeee VeFee- lAAA gld. J»i] lavana 1AA gld. tagaval van evar- |£A gld. bij varllaa van 7E gld. bij verllaa EA gld. Ui vavliae van - - - - 11 - 7 4UUU tanga tavaildltatt. «Vv ujdan btana» 16 d. Ivv Mn hand, seat el aag IV *u Mn daim, vv e«n wijavtagas. Zwemwedstrijden. Door het bestuur onzer Zweminrichting waren voor jl. Woensdag zwemwedstrijden uitgeschre ven, waarvoor flinke deelname bestond, terwijl het ook aan belangstellend publiek niet ontbrak. De uitslag is als volgt: Afdeeling dames en meisjes. 30 M. Schoolslag, le klas meisjes, le prijs W. Bosma, 2e prijs H. M. Deenik. 50 M. schoolslag. 2e klas meisjes, le prijs S. de Jong, 2e, prijs G. Postma. 50 M. rugzwemmen. 2e klas, le prijs T. Wes- tra, 2e prijs G. van Wijk. 60 M. vrije slag. 3e klas. 2e prijs Mej. P. Hofmeester. Idem voor rugzwemmen (tijdmeting). Met Hindernissen (klimmen over 2 balken), le prijs Ali Vrolijk, 2e prijs Anna Vrolijk. Heeren en jongens. le klas. 30 M. schoolslag, le prijs F. Beinte- ma, 2e prijs H. Ruiter. 2e klas. 50 M. schoolslag, le prijs S. Jorrit- sma, 2e prijs B. Terpstra. 2e kl. 50 M. rugzwemmen. le prijs F. Pier- sma, 2e prijs D. v. Delden. 3e kl. 60 M. vrije slag, le prijs G. v. d. Pijpe- kamp, 2e prijs H. Reindorp. 3e kl. 60 M. rugzwemmen. le prijs H. Rein dorp, 2e prijs N. Kuperus. Met hindernissen, vrije deelname, (klimmen over 2 balken en door ton zwemmen), le prijs J. Deenik, 2e prijs L. Meijerink, met het lot tegen S. Gijzen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen iD/a en 12)4 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 15 JuA 1926: Heerenrijwiel, kastsleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 15 Juli: Paar heerenschoenen, H. Huitinga, Brou- wersteeg 16; damesrijwiel, Stockmann, Kleinzand 38; pakje inh. onbekend, Volkers, N. Burgstraat; rijwielbelastingmerk in étui, A. Kamstra, Potbuurt 8; hondenpenning no. 49, J. Bouma, N. Noorderhorne 21; kinder- taschje met inhoud, H. de Boer, Priorstr. 41. Belastingen. Het publiek wordt er bij dezen aan herin nerd, dat de Personeele belasting 1926, vóór 1 Augustus gedeeltelijk moet worden vol daan. Tevens wordt medegedeeld, dat alle aan slagen der Rijksinkomsten-belasting 1925- ’26, waarvan na de maand waarin het aan slagbiljet is gedagteekend, vijf maanden zijn verstreken, geheel moeten zijn betaald. Men denke om de eventueele vervol- gingskosten. Verdronken. Dinsdagavond omstreeks 6 uur is bij ’t baden in de Vecht nabij de Berkumerbrug verdronken de ruim 50-jarige gepensionneerde militair H. de H., wonende Vlasakkers te Zwolle. De burge meester benevens marechaussees en gemeente politie waren onmiddellijk ter plaatse om met dreggen het lijk op te visschen, welke pogingen evenwel tot laat in den avond nog geen succes hadden. Vermoedelijk is het lijk met den ster ken stroom de Vecht afgedreven Dinsdagnacht is de 35-jarige J. Roks uit Hoe- gen, werkzaam bij de Interna. Betonbouw aan de Stuwbrug te Grave, bij het loopen over een ijzeren buis uitgegleden, te water geraakt en verdronken. Eenige uren later is zijn lijk opge haald. Te Naaldwijk is de 72-jarige los werkman A. v. H. bij het kantsnijden in een duinsloot ge raakt en verdronken. Te Spanbroek i^gyn 21/2-jarig meisje in een sloot geraakt en verdronken. Te Opperdoes is een 3-jarig jongetje achter het ouderlijk huis verdronken. Een knechtje van den tuinier H. v. Veen, uit Wateringen, dat met een groenteschuit naar de Delftsche veiling voer, is onderweg te water geraakt en verdronken. Onder Zalk is opgehaald het lijk van den straatmuzikant Akkerman, die Vrijdag bij het zwemmen in den IJsel bij Hattem verdronk. Eigenaardig beslag. Een drietal jaren geleden werd door de „Almelosche Harmonie” een nationaal mu ziekconcours gegeven op een terrein aan den Bornschen weg te Almelo, waaraan een kermesse d’été werd verbonden. Onder de inschrijvers hiervoor, was ook de eigenaar van een cakewalk, die een staanplaats gehuurd had, op conditie, dat geen derge lijke inrichting op het terrein zou worden toegelaten. Toen op het terrein een stoom- caroussel werd gebouwd, zag de eigenaar van de cake-walk in deze handeling con tractbreuk en eischte f 275 schadevergoe ding, wat geweigerd werd. De beslissing werd nu in handen gesteld van den rechter, die de Almelosche Harmonie tot het betalen der gevraagde schadevergoeding plus de kosten van het geding veroordeelde. Daar de „Almelosche Harmonie” in gebreke bleef binnen den gestelden termijn hieraan te voldoen, werd Vrijdagmiddag, terwijl ze haar medewerking verleende bij; een school feest, door een deurwaarder beslag op de instrumenten gelegd. Nadat het bedrag ge stort was, werd het beslag opgeheven. De bessenpluk. De boschbessenpluk op de Veluwe is weer begonnen, schrijft men uit Apeldoorn aan de Tel. Honderden mannen, vrouwen en kinderen trekken er ’s morgens op uit, om des mid dags, de emmers gevuld met .blauwbessen” de bosschen weer te verlaten, waar aan de uitgangen de opkoopers gereed staan, den oogst in ontvangst te nemen, ’t Is daar steeds een gezellige drukte. Tal van kraampjeshouders maken goede zaken. Het kleine gpedje bezorgt menig huisgezin een aardige bijverdienste. Alleen voor het Ach terpark werden ruim 4000 kaarten verstrekt. Wat lederen dag hieruit wordt aangevoerd kan men slg.chts nagaan, als men weet, dat door de opkoopers eiken avond ongeveer f3500 tot f4000 wordt uitbetaald (20 cen ten het pond). Er zijn gezinnen, die per dag tien of vijftien gulden met plukken verdie nen. Enkelen brengen het soms tot boven de twintig gulden. De geplukte bessen worden in de be kende mandjes gepakt en aan het station Apeldoorn verladen, vanwaar twee of drie wagons naar Roterda/m worden afgezon den. Terstond bij aankomst gaat de bezen ding nog denzelfden nacht per boot naar Londen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1