NIEUWSTIJDINGEN. itöiliii Brom hr liGinti tail VuMhgnt Earate Nlari 41a JAARNMN WOENSDAG SI JULI ISM No. 83 1 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post'f 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeellngen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT I OÏMBDAGAo VHIJDAGöAYÖJfü? Ultgews Brandenbürgh Co., SxKBK Tsfotees M®. 150. er in mag een wonder heeten. van vleeschinvoer de rijksvergoeding. Organistenexamen. Geslaagd voor getuigschrift A mej. G. Nauta alhier. Waar men al niet voor collecteert. In de gemeente Achtkarspelen wordt ten bate van het assistentenschap aan de openb. scholen gezongen en gecollecteerd door het zanggezel- j v.rii.i m ijmviagair. 3IEÏÏWE S3EEKER CODRABT nnax SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL Bid. Mj hh »ij Zondagmiddag zijn bij het zwemmen in de Westerschelde onder de gemeente Clinge twee jongens, respectievelijk 15 en 17 jaren oud, woonachtig te Nieuw Namen, verdronken. De lijken zijn later opgehaald. Vrijdagavond te half 8 is de 14-jarige.B. K. van den Schulpweg in de Waalhaven te Rotter dam bij het zwemmen verdronken. Nadat de jongen in de diepte verdwenen was, heeft de rivierpolitie 1J/2 uur gedregd en toen het lijk opgehaald, dat naar de ouderlijke woning ver voerd werd. Te Venlo verdronk Donderdag bij he'f baden in de Maas ter hoogte van Genooi de 18-jarige arbeider H. S. Ofschoon de drenkeling onmid dellijk op ’t droge gebracht en uren lang kunst matige ademhaling toegepast werd, mocht men er niet in slagen de levensgeesten op te wekken. Het 3-jarig zoontje van den heer R. te Rijzenburg, grapjes makende met de dienst bode, die juist een emmer kokend water had neergezet, liep daarbij achteruit en viel in de emmer Deerlijk gebrand werd de kleine getransporteerd naar Utrecht, waar het weldra bezweek. Voor de schatkist. Ten behoeve van ’s Rijks schatkist is bij den inspecteur der directe belastingen, enz. te Doe- tinchem ontvangen f25.000 wegens te weinig betaalde belasting. BlankesteinGerretson. Vrijdag is voor de Haagsche rechtbank aan hangig gemaakt de vordering wegens beleedi- ging van dr. Van Blankestein tegen prof. Ger retson. De zaak is aangehouden tot 7 Septem ber. Grafmonument dokter Gerrit Herman Geel. Op 17 Februari van dit jaar’overleed te Fer- werd, waar hij sedert 1892 arts was, Gerrit Her man Geel, lid eener bekende oud-Sneeker familie en hier ter stede geboren 27 Maart 1867. Zijn stoffelijk overschot werd destijds hier op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld en de dankbare oud-patiënten van den overledene in Ferwerd en omstreken hebben een eenvoudig grafmonument doen vervaardigen, dat gister middag door de commissie welke voor ’t bijeen brengen der benoodigde gelden gevormd was, aan de familie is overgedragen. De voorzitter dier commissie, burgemeester Wezeman van Ferwerderadeel, herinnerde aan den dag van 17 Februari 1926, toen familie en vrienden de droeve plicht te vervuilen hadden hier het stof felijk overschot van Gerrit Herman Geel aan de schoot der aarde toe te vertrouwen. De natuur was toen wel in overeenstemming met het droeve van dien plicht, doodsch en kil was het hier en de koude wind blies door de kale hoo rnen. Droefheid was er bij de familie, droefheid was er ook bij ons inwoners van Ferwerd en omstreken, die met U meeleefden en meevoelden. Het is hier allerminst de plaats om het schepsel te verheerlijken, want al wat rondom ons is, predikt vergankelijkheid, maar wel mogen wij ook hier den Schepper in het schepsel eeren. God had uw broeder en bloedverwant begiftigd met schoone gaven van hoofd en hart; van hoofd: want hij was een hoogst bekwaam ge neesheer, die al zijn tijd aan zijn ambt gaf; van hart, want inzonderheid voelde hij mee met de armen naar de wereld. 35 jaar heeft dokter Geel onder ons geleefd en gewerkt, en in zoo’n tijd worden banden gelegd, welke niet licht worden verbroken. Toen hij in 1911 25 jaar z’n ambt vervuld had, was het reeds de wensch zijner patiënten hem te huldigen, doch het heeft niet mogen zijn, dokter Geel stelde hen daartoe niet in de gelegenheid omdat hij geen dank wenschte te ontvangen voor wat hij als z’n plicht te doen voelde. Zijn wensch is toen geëer biedigd, maar nu willen wij uiting geven aan onze waardeering, bieden U aan en dragen aan U over een eenvoudig grafmonument met de verzekering dat Uw broedverwant bij ons zal blijven in dankbare herinnering. Wij hebben het meer in de duurzaamheid dan wel in de fraai heid van het monument gezocht, en wel omdat geen luxe op de doodenakker op z’n plaats is en omdat wij meenden te handelen in den geest van den overledene. Als gij later dit graf be zoekt dan zult gij ongetwijfeld in de eerste plaats denken aan hem, wiens stoffelijk over schot hier rust, maar laat het monument U dan ook herinneren aan ons, zijn vrienden en oud- patiënten, die nog steeds terug denken aan onzen sympathieken geneesheer Gerrit Herman Geel. Een familielid van den overledene, ds. Kooi man van Ternaard, aanvaardde namens de fa milie het monument en bracht dank aan hen die er voor hadden bijgedragen, inzonderheid aan de commissie en haar voorzitter burgemees ter Wezeman, die zoo treffend ons overleden familielid heeft gehuldigd en z’n goede eigen schappen van verstand en hart hier naar voren heeft gebracht. Wij aanvaarden dit monument met een hart vol weemoed en dankbaarheid. Tot ons zal dit monument steeds spreken van de dankbaarheid van dokter Geels patiënten, wier leed ook zijn leed was, en wier beterschap de overledene steeds voelde als een verhooging zijner vreugde. Spr. verzoekt allen die meewerk ten tot het tot stand brengen van dit monument de dank der familie Geel over te brengen, wie het een groot genoegen is ook nu weer te mogen opmerken dat de overleden dokter Geel een groote plaats innam in de harten van hen, met wie hij in aanraking kwam. Dit monument, dat is verrezen in dezelfde stad, waar eens de wieg van den overledene stond, doet ons terugdenken aan het verleden, en voor ons rijst het beeld van Geel als knaap, als jongeling en jongeman, toen hij het leven met al zijn strijd en zorg in ging. Een zorgelooze jeugd heeft deze over ledene niet gehad; hij heeft genoten maar ook veel geschreid. In ditzelfde graf rust een jong gestorven broertje en een oudere broer, op deze zelfde doodenakker rust z’n vader, hem ontno men, toen hij nog zooveel steun van dien vader verwachtte en noodig had. Veel strijd heeft dokter Geel gekend, maar kloek heeft hij dien gevoerd. Genoten heeft hij van de vreugde van het schoone, waarvan hij zooveel hield, en van de vriendschap. En als wij denken aan Geels jongelingschap dan denken wij hier ook even aan zijn vriend en studiegenoot, die zoo door hem gewaardeerd werd en die enkele dagen na z’n overlijden, ook is verscheiden, die vriend zijner jeugd, die hier in z’n vaderstad ook z’n rustdagen wilde komen slijten en er zijn graf vond. Hoe kloek is beider strijd geweest, hoe- velen zijn zij tot steun en bijstand geweest, hoe zijn zij als helden gevallen. Met enkele dichtregelen van Ten Kate eindigde deze spr., waarmede de eenvoudige, roerende plechtig heid geëindigd was. De rijksklerk der directe belastingen D. Holman, thans te Zwolle, vroeger werkzaam aan de inspectie 2e afd. alhier, is met ingang van 1 \Augs. a.s. verplaatst naar de inspectie te Winschoten. Daar gekomen bemerkte hij man en vrouw in half staande houding levenloos tegen het prikkeldraad van de wei. Op den kant van de modderige sloot staande, raakte hij hen aan, doch kreeg toen zóó een schok, dat hij terugsprong. Omtrent de oorzaak het volgende: Ongeveer 40 M. verder bevindt zich een houten paal met metalen schoordraad. Deze draad i§ door tot nog toe onbekende oor zaak in aanraking gekomen met den draad, waardoor de electrische stroom gaat. Deze schoordraad was beneden aan een houten paal bevestigd en liep over het prikkeldraad, dat om de wei gespannen is en waarmee de gedoode koe in aanraking is gekomen. Het is heel goed mogelijk, dat ter plaatse reeds langen tijd stroom langs dien schoor draad is afgevoerd, zonder dat dit bemerkt is. Misschien heeft reeds van den aanvang af (verleden jaar is het net daar aangebracht), de schoordraad contact gehad met den stroom en is eerst Zaterdag, nu de sloot, waarin de koe stond, geen water meer, maar slechts modder bevatte, een levend wezen met den draad in aanraking gekomen. Te Santpoort is een 3-jarig meisje bij het oversteken van den weg door een auto overreden en gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een machinefabriek van de Rheinische Stahlwerke te Essen een ernstig ongeluk gebeurd door het breken van een vlieg wiel. De met groote kracht weggeslinger de stukken hebben groote vernieling aan gericht en twee arbeiders gedood. Zondagnamiddag is de 26-jarige V. uit Jaarsveld aldaar bij het zwemmen in de Lek verdronken. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Zondag is in den Krommen Rijn, ter hoogte van het landgoed Rhijnauwen, tus- schen Utrecht en Bunnik, een man bij het zwemmen verdronken. Zondagmiddag half-twee waren te Gro ningen drie jongelui, onder wie de 16-ja- rige Wilhelm Herstel!, uit Dortmund, ma troos aan boord van een Duitsche sleep- kaan, in het Verbindingskanaal aan het spelevaren. Wilhelm wilde het bootje wrik ken, verloor het evenwicht, stortte in het kanaal en zonk onmiddellijk. Twee in een auto voorbij toerende heeren doken hem spoedig na, maar mochten er niet in sla gen hem te vinden. Een paar uur later werd het lijk opgehaald. Te Haren (Gron.) heeft Zaterdag de 49-jarige gehuwde stucadoor H. P. uit Wildervank bij werkzaamheden in den kelder van de in aanbouw zijnde christe lijke school den dood gevonden. Vermoe delijk is hij door een electrische stroom getroffen. Een kindje van G. Sikma te Akkerwoude is Donderdag tengevolge van de warmte bezwe ken. Op weg van Amsterdam naar Apeldoorn vlak bij de plaats van bestemming geraakte een auto in brand, waarin onder geleide van twee ver pleegsters en een broeder, een drietal zenuw zieke patiënten van het Wilhelmina-Gasthuis naar het sanatorium bij Apeldoorn overgebracht werd. Een fietser, die de auto passeerde, be merkte het onheil tijdig, zoodat de inzittenden met den schrik vrijkwamen en ongedeerd met een anderen auto hun tocht konden voortzetten. De auto werd door het vuur totaal vernield. Vrijdagavond is de 32-jarige ongehuwde vrouw P. de Koning te Sliedrecht door een auto bus overreden en gedood. Bij het oversteken van de straat te Vlissin- gen is een kind, dat aldaar met zijn ouders was gelogeerd, door een auto gegrepen en zoodanig tegen den grond gesmeten, dat het onmiddellijk dood was. De auto is in beslag genomen. Zondagavond viel het driejarig zoontje van den veehouder E. Westra in het Laagland onder Kollum in een vrij diepe sloot achter de ouder lijke woning en verdronk. De pogingen van zuster De Haan, om kunstmatig de levensgees ten op te wekken, waren tevergeefs. Ongevallen. De electricien H. te Hilversum, die bij het verrichten van werkzaamheden in een kabelhuisje van de electrische centrale te Naarden een stroom van 50 volt door het lichaam kreeg, is aan de gevolgen daarvan overleden. Glasblazers uit België terug. Uit België te Schiedam teruggekeerde werkelooze glasblazers hebben aan den minister van binnenlandsche zaken ge schreven, dat zij in Mei 1924 met nog meerdere Schiedamsche werkelooze glas blazers door bemiddeling van de Arbeids- In de slagerij van den heer A. aan den Nijv.weg te Wit-rden kwam een haak, waar aan een pas geslacht varken hing, in aan raking met de electrische leiding, waardoor het varken onder stroom kwam. A, die het dier wilde trekken, kwam ook met den electrischen stroom in aanraking eveneens zijn 18jarige dochter, die haar vader bevrijden wilde. Een jongere zoon, die hierna te hulp kwam, kwam eveneens onder stroom, doch in mindere mate dan vader en dochter, zoodat hij zich wist los te werken. Hij snelde naar boven om den stroom af te sluiten, waardoor vader en dochter bevrijd werden. Deze hadden ver schillende blauwe plekken, vooral aan de armen opgeloopen. Omtrent het ongeluk nabij Borculo, waar bij twee menschen door den electrischen stroom werden gedood, verneemt het „N. v. d. D.” nog het volgende: De getroffenen zijn bewoners van de boerderij „Veldkamp”, Kornegoor en diens echtgenoote. Toen Zaterdagmorgen de voerman met den melkwagen kwam om de melk, bestemd voor de boterfabriek, af te halen, bevreemdde het hem, dat dit keer de melkbussen niet gereed stonden. De voeger, die bij de boerderij werkzaamheden verrichtte, zeide wel even te gaan zien, daar de bewoners naar de wei waren gegaan om het vee te De ond rgeteeketioe is eve wel bereid, alsnog een onderzoek in te stellen naarde naleving van art. 7 van bovenbedoeld Koninklijk besluit cn heeft aan het school toezicht opdracht gegeven, hem daarom trem in ti lichten. Gasverlichting in spoorwegrijtuigen. Op de vragen van den heer Van Embden, lid der Eerste Kamer, betreffende de gevaren van gasverlichting in spoorwegrijtuigen, ant woordde de Minister van Waterstaat dat er bij het spoorwegongeluk bij Wouw inderdaad door het. scheuren van een gasreservoir een vlam is ontstaan; deze behoefde evenwel niet gebluscht te worden, daar zij door het opbranden van den geringen gasvoorraad in zeer korten tijd vanzelf uitdoofde. ’t Is niet voor tegenspraak vatbaar, dat in gas verlichting van spoorwegmaterieel bij spoor- wegongevallen een bron van gevaar schuilt, welke electrische verlichting niet kent Daar staat tegenover, dat bij niet electrisch gedreven treinen de voor de electrische rijtuigverlichting onder de rijtuigen meegevoerde accumulatoren batterijen bij spoor wegongevallen door kortslui ting eveneens brand kunnen veroorzaken, onge rekend nog de mogelijkheid van letsel door het uitvloeien van de scherpe accumulatorenvloei stof, terwijl bovendien de in het locomotiefvuur gelegen bron van gevaar blijft. Men hoede zich dan ook in deze voor overdrijving door het niet verantwoord te achten, de bestaande gasverlich ting te handhaven. Het is inderdaad voorgekomen, dat een spoor wegramp door vlamvatten van gas reservoirs uitbreiding verkreeg. Gelukkig bleef dit tot de uitzonderingen behooren, zoodat aan de erva ring de noodzakelijkheid van een volstrekt ver bod van gasverlichting in spoorwegrijtuigen niet ontleend kan worden. Een dergelijk verbod zou belangrijke geldelijke gevolgen hebben; de kosten van wijziging van de bij de Ned. Spoor wegen aanwezige, van gasverlichting voorziene voertuigen zouden naar schatting f 12.000.000 bedragen. Bioscoopnieuws. De Amiciiia-Bioscoop heeft nu als hoofd nummer „Een veelbegeerde vrouw’’ met Lucy Doraine in de hoofdrol van Helène Brosette, wier man Mare gebrek heeft aan geld om z’n nieuwe vliegtuigmotoren te doen bouwen. Door de kleine Louison, hun kind, komt Helène in aanraking met Sir Wm. Cabot en deze raadt Helène aan te trachten den bankier Hartley wiens echtge noote Kitty, Helène wel kent, voor de uitvin ding te interesseeren. Helène komt bijl de Hartleys tijdens een groot feest en om geen al te slecht figuur te maken leent zij, van Kitty een avondjapon en betoovert dan het geheele gezelschap, in het bijzonder Hartley en haar jeugdvriend Voysin. Hartley noodigt Helène voor een bespreking uit op z’n bu reau en zij weet hem door een list over te halen haar man te helpen. Mare begint ech ter te gelooven dat Helène van Hartley houdt en laat haar bespionneeren, terwijl Voysin het er op toelegt haar te ontvoeren, wat Cabot echter verhindert. De echtgenoot meent meer en meer reden tot twijfel te hebben, als hij echter met z’n nieuwe ma chine opstijgt en het den schijn heeft dat hij een ongeluk krijgt, is de doodsangst waar aan Helène ten prooi is voldoende bewijs voor hem dat er geen reden tot argwaan is, en dat Helène slechts in een moeilijke posi tie geraakt is in de begeerte hem te helpen. De Bioscoop bij de Waag heeft nu als hoofdnummer „Zielestrijd” met in de hoofd rollen William Farnum en Lois Wilson. De ingenieur John Marble en z’n vriend Bob Al ten houden beide van Marion, Marble huwt haar. Hij heeft het zeer druk en op zekeren dag treft hem door overspanning een ver lamming. Vier jaren later wordt Bob Alten op Marbles verzoek diens compagnon, en als hij z’n vrouw zij hebben een lief dochtertje Dorothy nu dikwijls met Bob samenziet, komt de wensch bij hem op hun niet in de weg te staan en te sterven, daar hij toch nimmer meer zal kunnen loopen. Een zware storm teistert het gebied waar Marble woont; een brug is bijna totaal ver nield en om zijn zelfmoord als een ongeluk voor te stellen rijdt hij in z’n stoel naar die brug. De kleine Dorothy rent hem voorbij, ook zij wil nog over de brug. In z’n doods angst blijkt Marble van z’n stoel op te kun nen staan, loopt eenige passen, valt en Do rothy knielt naast hem neer. Marion en Bob komen ook ter plaatse en als de eerste ook over de brug loopt en Bob haar wil terug halen, herkrijgt John Marble het volle ge bruik van zijn ledematen en hij is het die haar redt. Een nieuw leven met Marion en Dorothy ligt nu voor hem. LEMMER, 19 Juli. Toen schipper D. van Mep- pel op zijn reis van Leeuwarden naar Amster dam, onze plaats passeerde zagen wij dat onze politie een bezoek aan boord van zijn schip bracht. Bij onderzoek bleek ons dat er te Mep- pel een rijwiel was ontvreemd en dat dit te Leeuwarden was verkocht. De dief, een schip persknecht, werd alhier aangehouden juist toen de schipper naar zee zou vertrekken. Hij werd gevankelijk naar Leeuwarden getransporteerd, en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld. - Bij onze politie alhier vervoegde zich een zwerveling met de mededeeling, dat hij te Am sterdam werk kon verkrijgen, met verzoek om een bewijs voor vrije overtocht met de boot naar Amsterdam, wat hem, zooals hier wel meer gebeurt, door de politie werd verleend. Even na vertrek van de boot kwam hier echter bericht van Veenhuizen, dat een verpleegde uit de rijks- werkinrichting aldaar was ontvlucht, en rees het vermoeden bij de politie, dat deze wel bo venbedoelde persoon kon zijn. Telefonisch werd dit gemeld naar de politie te Amsterdam en het vermoeden bleek juist te zijn. De deserteur ■werd bij het verlaten van de boot aldaar met open armen ontvangen en terstond weer ap transport gesteld naar Veenhuizen. HEERENVEEN, 19 Juli. Bij zijn afscheid werd de heer L. de Jong, leeraar in Lichamelijke oefe ningen aan de Rijkskweekschool, die met pen sioen gaat, heden gehuldigd. De Directeur, de heer J. W. Dijkstra, bracht hem dank voor zijn uitstekend onderwijs; mede namens den Hoofd inspecteur sprak de heer Houwen, Inspecteur, een woord van waardeering voor de wijze waarop de heer De Jong het onderwijs geduren de vele jaren diende met alle kracht die in hem was. En deze was groot. Leerlingen boden ca- deaux en bloemen aan. Nuttige handwerken. Geslaagd voor de acte nuttige handwerken de dames G. v. d. Akker te IJsbrechtum, ‘A. Tromp te Sneek en R. Reitsma te Jutrijp. L Onwettige toelating tot lagere scholen. Op vragen van mejuffrouw Westerman, lid van de Tweede Kamer, betreffende het instellen van een onderzoek terzake van de toelating tot lagere scholen van kinderen, die nog niet den minimumleeftijd hadden1 of hebben bereikt, omschreven in het Kon. besluit van 13 December 1920, no. 37, zooals het sedert is gewijzigd, heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen geantwoord Het is den ondergeteekende niet bekend, dat er scholen zijn voor gewoon lager onderwijs, waarop kinderen zijn of worden toegelaten, die nog niet den minimum leeftijd hadden of hebben bereikt, omschreven in het Koninklijk besluit van 13 December 1920 no. 37, zooals het sedert is gewijzigd. In enkele sporadische gevallen kwam ter kennis van het departement, dat een kind van te jeugdigen leeftijd op een school voor gewoon lager onderwijs was toege laten. Zoowel zijn toenmalige ambtsvoor ganger als de ondergeteekende hebben toen als hun meening te kennen gegeven, dat zoodanige kinderen onverwijld van de school verwijderd behoorden te worden ter IE flld. bij ••ril»’ *8 vu m wlngez juist verlaten was. Men schrijft nog uit Ede, aan de N R. Crt.: Omstreeks kwart over 8 kwam het Zuid-Westen een donkere lucht opzet ten. Plotseling kwam de bui aansuizen, zoodat men bijna geen tijd had deuren en ramen te sluiten. Tijdens de bui was dit onmogelijk. Het was of de regen door de lucht golfde. Boonien werden ontworteld of dikke takken er afgerukt. Pannen en dakbedekking werden hier en daar afge slagen. Hooibergen en kippenhokken gin gen tegen den grond. Het waren een angstige vijf minuten. Ook de dieren werden angstig. Een boer die te Ede naar de markt ging, vertelde dat zijn paard plotseling voor den wagen was gaan liggen, toen de bui naderde. Aan de omgewaaide boomeu, neerge drukte hooibergen enz., was te zien wel ken weg de bui gevolgd was. Hier en daar was het in de tuinen een ruïne. Dat er V»la»u« veorvruffdvn •vsxMufltkeravu aact HwilanNsok* Veras» 1AAA S10, 1AA berlsge-Saak te SskledaM uijs cum Abvnai’s venakvid t»jM ugalsi&aa veas «VUU langv IsvAlldltvit «VU r Chr. Kweekschool Sneek. schap van Buitenpost onder leiding van mej. Ingevolge koninklijke beslissing is krachtens Weidijk. Te Drogeham bracht deze collecte art. 210 ter. onder b. der 1. o. wet 1920 aan de I f 22.50 op. chr. kweekschool te Snêek het recht verleend, I aan leerlingen van afd. b (hoofdacte-cursus) het bewijs van tweejarige practische werkzaam heid te verleenen, indien ze genoemde hoofd acte-cursus twee jaren hebben gevolgd. De be- teekenis van deze beslissing is in het bijzonder groot voor hen, die er niet in slaagden een be trekking als onderwijzer(es) te vinden. De schadelijke invloed van het wachten op gelegen heid tot practisch werken, te verkrijgen door de bij de wet gevorderde stage van 2 jaren, is thans geneutraliseerd. Op de studie voor de hoofdacte heeft thans het eventueel niet vinden eener betrekking geen schadelijken invloed meer. Onweer en een windhoos te Ede Gistermorgen half negen heeft boven Ede een hevig onweer gewoed, met een windhoos, slagregen en hagel. Pannen en zink werden van de daken gerukt, dikke boomen knapten af. Zware beuken liggen over den weg naar Arnhem het verkeer melken en~ nog niet waren teruggekeerd. is daar gestremd. De mooie kastanjeboo- men van hgf dorp hebben het meest gele den. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voorgekomen. Veel veldvruchten zijn beschadigd. Bij boerderijen zijn kippenhok ken en hooibergen omvergeworpen. De hoos ging in N. O. richting. De telefoon- geleidingen zijn verbroken. Een dikke tak viel door het dak in een slaapkamer, die N R. Crt. beurs te Schiedam naar Jumet (België) zijn gld. tagml vu uur- |£A gSd. bi| «nrliv* na 76 gld. bij wurliaa £A Iljdsa blues 30 d. IvV Mn taud, ve«t af Iv vu mb daim. vV Het verbod van het continent in Engeland. De Londensche correspondent van de „N. R. Crt.” meldt Vrijdag bevatte de „Westminster Gazette” een artikeltje van een Nederlandsch corres pondent over den vleesch invoer uit Neder land. Zaterdag wijdde het blad drie kolom men aan het invoerverbod, dat het een protectionistische intrige ten behoeve van de Engelsche vleesch-trusts noemt. Volgens een deskundige, loopen de prijzen voor be paalde soorten gevaar verdubbeld te worden en zal met September zoo goed als geen varkensvleesch meer te krijgen zijn. Het embargo is volgens de kooplieden in Smith- field geen waarborg tegen besmetting, vooral nu haren en huiden van kalveren en varkens toegelaten worden en besmet ting, zoo ergens, toch, meer in de huiden dan in het vleesch zit. Als bewijs voor de bewering, dat de regeering politieke doel einden heeft, voert Smithfield aan, dat de Nederlandsche regeering de Britsche aan- voorkoming van verlies van aanspraak opgeboden heeft, op haar kosten waarborgen J- -1:j tegen besmetting te geven. vertrokken, teneinde aldaar in de glas fabrieken werkzaam te zijndat zij als ge volg van den in België heerschenden eco- nomischen toestand door tusschenkomst van het Nederlandsche vice-consulaat te Charleroi weer 12 dezer zijn teruggekeerd dat zij voor hun gezinnen, bestaande uit gezamenlijk 21 personen zich met een brief van genoemd consulaat geadresseerd aan den burgemeester van Schiedam tot laatstgenoemde hebben gewend met het verzoek om hulp en bijstand, dat hierop aan hun gezinnen aanvankelijk tot den 16den dezer voedsel en nachtverblijf werd verstrektdat in opdracht van den wn. burgemeester Vrijdag 16 dezer opnieuw voedsel werd verstrekt op het bureau van politie te Schiedam, doch van toen af nachtverblijf alleen werd verstrekt aan hun vrouw en kinderen, zoodat als gevolg van deze maatregelen twee hoofden van bedoelde geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd, gezinnen 's nachts gescheiden van vrouw en kinderen in de openlucht moesten bivak- keeren, redenen waarom adressanten zich tot den minister wenden, opdat het hem behage in deze ten spoedigste tusschen- beide te komen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1