m&’wsTirm 1 Olliilnl Organ iir lisinti Snit W annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAOEEL Eerst* Rlad 41aJAARRARG ZATERDAG 31 JULI 1818 Ro. 88 I I Abonnement i per jaar f 2.50 fr. p postj 3.60. Advertentiên i 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT DINSDAGS VRIJDAGSAVONDS UitgdveM Brandenburgh Co., inns Tdafsas St, 150. V«ig«ua vvexvMir<l«& •••rrangnkeaM di NallaaNsshe Alganaaaa Veras" De aardbeving op Sumatra. i» De denipingsplannen te Sneek. ll een In de Deli Ct .vinden wij, onder dagteekening van 2 Juk, het eerste aaneengesloten relaas van het bezoek, door een correspondent van dat blad aan Padang Pandjang gebracht en naar Medan geseind; wij ontleenen daaraan het vol gende: Wij togen er op uit en vertrokken met den eersten trein uit Padang, die echter te Kandang Ampat stopte. Vandaar ging de tocht langs de spoorbaan, aangezien de weg op vele plaatsen Het bekende communistenoord Kota Lawas is zwaar geteisterd. Vijf zwaargewonden zijn naar Padang vervoerd. Inlanders met zware gecom pliceerde fracturen weigeren amputeering. On der het puin van het bedehuis te Soengei Boeloe zijn de lijken van 13 mannen en 1 vrouw ge vonden. IEUWE SHEEKER CDDHAHT De N. V. betaalt per jaar 2000 gld. voor aflossing en rente van het stichtingskapi- taal; de gemeente geeft per f300 subsidie en wordt aandeelhoudster van de N. V. In de overeenkomst is vastgelegd, dat ook des Zondags op het terrein wedstrijden en festiviteiten mogen gehouden worden. Mond- en Klauwzeer. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker ker Zweminrichting was heden 18 M. U. L. O.-examens. Geslaagd voor het M. U. L. O.-examen, gehouden te Leeuwarden, 28 Juli. Diploma A: W. Beekhuis, S. Koster, IJ. A. Sikkes, Sneek; K. de Boer, IJsbrechtum; S. Knos- sen, Scharnegoutum; M. T. A. van Blom, Wommels. Diploma B: W. Wiersma, Wommels. Chr. Zangersfeest te Drachten. Op het gisteren te Drachten gehouden Chris telijk Zangersfeest werd in de le afdeeling door het Christelijk Gemengd Koor alhier, directeur de heer J. van Manen, een 2e prijs behaald met 322 punten. Als verplicht nummer voor deze afdeeling werd gezongen: De Koning der Eere komt, van Chr. W. von Gluck, als vrij nr. zong bovengenoemd koor: Het heil is des Heeren (Ps. 98), een compositie van den directeur zelve. Mede in deze afd. behaalde Sursum Corda van Bozum, directeur de heer S. Renzema, met vrij nr.: De dood van den Verlosser, van Fr. Silcher, een 2e prijs met 328 punten. Asaf uit Sloten, directeur de heer M. Hottinga, vrij nr.: Die mijns harten vrede zijt van R. Beintema, behaalde een 3e prijs met 312 punten, terwijl Cantemus Dominum van Lemmer, directeur de heer B. v. d. Loon, vrij nr.: Motet van E. F. Richter, eveneens een 3e prijs verkreeg met 294 punten. De jury bestond uit de heeren R. Beintema en W. Zonderland uit Leeuwarden en R. Ku*er uit Groningen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 ’/2 en 12'4 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 29 Juli 1926: Bougie (van een motor), kindertelraam. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangeven op 29 Juli: Vulpen, J. Suierveld, IJsbrechtum; gum- mijas, C. J. v. d. Horst, Rienck Bockema- kade 3; collier, D. Gorter, Rienck Bockema- kade 1; zakmesje, R. de Vries, 3e Steen- klipstraat 15; cypersch katje, W. Stilma, Willem Lodewijkstr.; zakmesje, H. Blauw, Frittemahovenstr., rijwielbelastingmerk, B. de Jong, Rozenstraat 5; kindermuts, J. Her- naamd, 4e ftittemahovenstraat 2; zwart katje, J. Halbertsma, Hooiblokstraat; pakje inh. handdoeken enz., G. de Boer, Ooster- dijk; beursje m. inh. W. Bakker, Zuidend 46. Notaris Mulder verkocht in café v. d. Meer finaal het burgerhuis 2e Woudstraat no. 28, eigen aan den heer P. Fekkes. Koo- per werd K. Rollema te Scharnegoutum voor f 3380. SCHOTERLAND, 29 Juli. In een vergade ring van de besturen van de Ter Idzarder- Veenpolder en het waterschap Mildam Oudeschoot is besloten te komen tot een kortere verbinding tusschen het oostelijk deel dezer gemeente en Wolvega, door den aanleg van een verharden weg vanaf Kat- lijk over Mildam, Tjongerbrug, door Ter Id- zarderpolder naar den sintelweg te Olde- holtwolde. Men hoopt op steun van de pro vincie en betrokken gemeenten. Modern sportterrein te Heerenveen. HEERENVEEN, 29 Juli, ’t Is beslist; we krijgen aan de Thialfweg alhier een ruim, modern ingericht sportterrein met tribune. De gemeenteraad besloot heden tot aan leg en heeft met de Naaml. Vennootschap tot exploitatie een overeenkomst aangegaan voor den tijd van 15 jaar. II gld. bij •♦rilt* *8 vu Mn vlnge1 muren weggevallen en van de straat af ziet men zijn en niet zijn teruggekeerd, nu, in triest contrast friet de droeve werkelijk- -- heid rondom, het tooneel. Het muziektentje voor de soos dient als noodwoning. De oude Europeesche school vertoont gewel dige scheuren; van de woning van den ass.-res. den heer De Haze Winkelman is alleen heel geblevenhet bekende fonteintje. De doodslag te Oss. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de wevers M. A. B. te Berg- hem en L. H. O. te Oss, beschuldigd ge weest van doodslag op Johannes Hartogs te Oss op 5 December 1925. Het O.M. had we gens gebrek aan bewijs vrijspraak gevraagd en invrijheidstelling van den gedetineerden verdachte B., welke invrijheidstelling de rechtbank bevolen Tiad. De rechtbank heeft thans de verdachten vrijgesproken. Men weet dat vermoed wordt dat de opgeroepen getuigen veel bezwarends hebben verzwe gen. De kerkelijke goederen in Amsterdam-Zuid. Naar men verneemt is Woensdag door beide partijen geteekend het accoord, dat getroffen is tusschen de Geref. Kerken van Amsterdam-Zuid binnen en buiten het kerk verband, inzake de regeling der kerkelijke goederen. De Schinkelkerk wordt aan de kerk bin nen het kerkverband afgestaan, terwijl de kerk buiten het kerkverband de Parkkerk behoudt. Voorts is een regeling getroffen voor de schulden der vroegere ongedeelde kerk. Dans en spel als elementen bij het onderwijs op de Zondagschool. Op een cursusdag van de Vrijz. Zondag scholen is het onderwerp „Dans en spel als element bij het Zondagschoolonderwijs” in geleid door mevr. E. van PuttenVan Ame- rongen, uit Den Haag. Spreekster zegt o.m.: Spel en dansbewe ging is zoowel bij ons als in Duitschland in de jeugdbonden ontstaan. Na de ontwikke ling van techniek, na rationalistischen tijd ontstond reactie, onvrede en vereenzaming. Verlangen naar verdieping in gemeenschap ontstond. Zoo ontstonden jeugdbonden. Ook werd religieuse vernieuwing gezocht in liturgie en getracht allen te zamen meer te betrekken in de handeling. Zoo ook in bet religieuse spel, waarin vragen, die allen bezighouden, behandeld worden. Uit en met de toeschouwers ontstonden en groeiden deze spelen. De scheiding tusschen spelers en toeschouwers viel weg, allen tezamen doorleefden het spel. De toeschouwers doen mee door hun gezangen, de spelers trekken uit de toeschouwers op en spelen in hun midden zonder tooneelscherm of scheiding. Een eenvoudig middeleeuwsch Kerstspel werd als Kerstdienst gespeeld, niet als toe schouwers maar als Kerstgangers tot den Kerstdienst kwam de gemeente op. Teza men zongen allen hun liederen. Thans wordt hetzelfde nagestreefd. Gezocht wordt naar eigen nieuwe vormen. Instudeering en voorbereiding van een spel eischen opoffering en tucht en geduld, en versterkt het gemeenschapsgevoel. Een eenvoudig Paaschspel, geheel een gedramatiseerde preek maakt grooten in druk. Kampvuurwerk en lentespelen waarin dansen en volksgebruiken ingevlochten zijn vereenigen een groot aantal spelers, die door lange voorbereiding en oefening zich nauwer aangesloten en verbonden voelen. De zwijgers komen daarbij los. De dans ontstond bij ons, zegt spreekster, spontaan als uiting van vreugde, als be hoefte aan ontspanning na ernstige samen komsten en wijdingsstonden. Als reactie, als gezonde behoefte aan evenwicht, aan beweging. ben wij een trein zoo vol gezien; geen wonder, want de vage berichten hadden bij heel wat menschen ongerustheid gewekt. Deze begaven zich naar de plaats des onheils, om zich te over tuigen van den toestand, waarin hun familie leden verkeerden. Met levensgevaar den tocht voortzettend langs de op vele plaatsen zwaar beschadigde spoorbaan en klauterend over aardstortingen, bereikten wij eindelijk Padang Pandjang. Ter illustratie van de moeilijkheden, waarmede de reizigers te kampen hadden diene het volgende: In de buurt van de eerste tunnel was een ge deelte van de spoorbaan over een lengte van niet minder dan twintig meter onder de neerge storte aarde bedolven. De Postweg was er nog erger aan toe. Tégenover de halte Kampong Tengah was een gedeelte van circa 60 meter absoluut onbegaanbaar, tengevolge van de naar beneden gestorte hoeveelheden aarde en zelfs toen wij er langs gingen, zagen wij nog steeds meer zand naar beneden rollen. De haltechef zat met een beambte versuft te wachten op de dingen, die komen zouden. Het was hem gelukt vrouw en kinderen naar een veiliger plaats te brengen en den Maandagavond brachten zij door op den vloer van de halte. Even voordat wij de halte bereikten, zagen wij een kolentrein, die gedwongen was daar te stoppen en die op het moment, dat wij schrij ven, er nog staatl Het eerste, dat wij bij aankomst te Padang Pandjang zagen was een begrafenis, kort daar op gevolgd door een tweede Op alle erven zagen we tentjes van bamboe, matten en zink, welke men in allerijl had op gezet, aangezien de bevolking er niet aan dacht in de huizen te blijven. En dan treft de verwoesting, welke de aard schokken hebben teweeg gebracht. Van steenen huisjes was niets meer te zien dan hoopen stee nen, met hier en daar verspreide platen zink of gebroken pannen. De houten huizen hebben over het algemeen niet zooveel geleden, doch nochtans zijn er tientallen in elkaar gestort. Het station heeft ook zeer veel geleden; het dak vertoont in het midden een zware verzakking, enkele muren zijn ingestort, terwijl andere groo- te scheuren vertoonen. De aanblik van de gewonden in de ons pas- seerende auto’s ontroerde tot diep in de ziel. De gemeenteauto van Fort de Koek, de vracht auto van de A.D.S.S. en een particuliere auto werden voor het vervoer van de zwaar gewon den gebruikt. Dat dit slechts primitieve hulpmid delen waren, behoeft niet nader te worden aan geduid. Zoo goed en kwaad als het ging werden de gewonden in de auto’s gelegd, gesteund door inderhaast aangebrachte bultzakken en kussens. Aan een beschrijving van de ongeluk- kigen wagen we ons niet; genoeg zij te vermel den, dat de toestand alle beschrijving te boven gaat. De Europeesche ingezetenen hadden zich op primitieve wijze in de tentjes geïnstalleerd. Ook de autoriteiten brachten daar den nacht door. Officieren, onderofficieren en burgers, dames en heeren en kinderen hadden er eensgezind een onderkomen gevonden, naast elkaar gelegen allen versuft en verslagen door de verschrikkin gen van deze ramp. De normaalschool voor irilandsche hulp-onder- wijzeressen, welke twee jaar geleden in gebruik werd genomen, leverde een droevigen aanblik op. De voorgevel van het schoolgebouw is ineen gestort, van de ruiten is er niet één heel geble ven. De uitwerking van den schok was zoo hevig, dat zelfs het waterreservoir op het voor erf werd krom verbogen als van koek. De bij gebouwen, het internaat, de onderwijzerswo- ningen, alles heeft zeer veel geleden. Gedurende den tweeden schok vluchtten alle leerlingen en het onderwijzend personeel naar ’t binnenplein. De er omheen staande gebouwen stortten in elkaar en zoo zaten allen geïsoleerd van de bui tenwereld. Door het kordate optreden van den directeur, den heer Slijper, directeur van de Inlandsche jongensnormaalschool en met behulp van eenige militairen, die zich gedurende de ramp als ware helden gedroegen, werden zij uit hun benarde positie verlost. Het binnenplein was als bezaaid met koffers en allerhande klee- dingstukken, welke nog in der haast waren medegenomen. De directrice, mej. Berkeljon, bevond zich op het moment van den aardschok in de badkamer; ook zij kon niet naar buiten. Het dak stortte in en instinctmatig zich bukkend, had ze daaraan het behoud van het leven te danken. Tot haar groot geluk was in een der muren een opening ontstaan, waardoor ze naar buiten kon kruipen, zoodat ze er slechts met enkele wonden afkwam. 1 b‘4 1M0AB TAA *terlM(ia"BaHk «djx» Ah«nné> wmfrw! •ng«lBk*s3 v««r UW lang* Invaliditeit. AUV den schok getrotseerd. De officierswoningen zijn niet meer te her kennen, zoo hebben ze te lijden gehad. Van de Sociëteit de Harmonie zijn de voor- Fort de Koek tijdens de aardbeving gevlucht Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben goedkeuring onthouden aan het besluit van den raad der gemeente Sneek van 12 April j.l. tot wijziging van de begrooting voor 1926, waarbij een post van f113.200 op die begrooting werd gebracht voor dem ping van de Wip, overkluizing van het Qrootzand bij Leeuwenburg, verbetering van de Suupmarkt, overkluizing van de Suupmarkt bij het Kleinzand en overklui zing van den Singel. Ged. Staten achten op grond van den financieelen toestand der gemeente de uit voering van deze plannen bepaald onge- wenscht; wel zijn zij bereid, zooals zij vroe ger reeds aan het gemeentebestuur te ken nen gaven hunne goedkeuring te hechten aan een plan tot verkeersverbetering van beperkte strekking, neerkomende op ver nieuwing en verbreeding van de bruggen over het Grootzand bij Leeuwenburg, ver nieuwing zuidelijken wal van de Suup markt, overkluizing van den Singel van het Kleinzand tot de Hooiblokstraat en verbree- ding van den overgang tusschen den Singel en de Gedempte Poortezijlen. Aneta seint d.d. 2 Juli, dat een ooggetuige die tijdens den geweldigen schok stond op een hoog en veilig terrein, genaam De Bult de in storting van Padang Pandjang als volgt be schrijft: het was of een blokken-bouwwerk van een spelend kind werd omvergeworpen. Het was ontzettend schouwspel. De Europeanen vluchtten naar De Bult uit hun instortende wo ningen. De plaatselijke commandant de heer De Bourca werd aan het hoofd getroffen door een instortenden muur en luit. Donk werd aan het scheenbeen gewond. De adjudant Schmidt had juist zijn kind aan zijn vrouw overgegeven en ging toen eten. De sergeant van de genie Haastrecht vertoefde in de bijgebouwen om de schade van den eersten schok op te nemen ,toen de tweede schok volg de. De heer Haastrecht sprong op zij, doch de heer Schmidt kwam terecht onder het instor tende dak, zoodat zijn ruggegraat brak. Na een kwartier is hij overleden. Aangrijpende tooneelen spelen zich af voor de ingestorte woning van den officier van ge zondheid Van Leeuwen, waar talrijke dooden en gewonden worden aangedragen. De officier s- vrouwen zijn ondergebracht in de bilikken Op Goegoek Malintang heeft de naald, welke loodsen van de normaalschool en de onderoffi- het gedenkteeken vormt van de Padri-oorlogen, I ciersgezinnen in ’t niet ingestorte bilikken hos- J-__X—X-J pjtaa] Curiositeitshalve wordt gemeld, dat alle zie ken uit het hospitaal te Padang Pandjang en 75 8*6- bij vsiUm CA gld. bij nrllM m Iv w® een data vv oen vijavinge?. De houten r.-k. kerk heeft niets geleden. Van de officierswoningen op den heuvel is niets meer over dan een vormelooze massa van steenen en pannen. De Militaire Sociëteit heeft daarentegen na genoeg niet geleden. De muziektent er voor wordt gebruikt als post- en telegraafkantoor. De toko’s op Pasar Baroe zijn ingestort en onder het vallende puin zijn verschillende men schen bedolven. Hier hebben de militairen drie dagen noodig gehad om de vermiste lijken onder het puin vandaan te halen. Tot op gisteren wer- KT den daar nog een man, een vrouw en een kind zeer ernstig beschadigd was. Nog nimmer heb- Chineezen vermist terwij, daarnaast eenige schoenmakers den dood moeten hebben gevonden. Den derden dag na de ramp slaagden onze kranige soldaten er eindelijk in om de bedolven slachtoffers te voorschijn te halen. De lijken bevonden zich in verren staat van ontbinding. Een rilling doorvoer ons, toen onder een stuk dakijzer het stoffelijk overschot van een drietal jonge knapen te voorschijn werd gebracht. Ook hen had het noodlot achterhaald, onverbiddelijk. Op de vraag om inlichtingen, kwam van de omstanders het antwoord, dat reeds eerder, doch te vergeefs, pogingen in het werk waren gesteld om te weten te komen wie dat waren. Maar men slaagde er niet in de identiteit van de drie jeugdige slachtoffers vast te stellen. Naar hun kleeding te oordeelen waren het kin deren van gegoede Inlandsche ouders, die nu, als niet herkend zijnde, als behoeftigen zullen wor den bijgezet in het groote gemeenschappelijke graf, dat zoo straks gedolven zal worden voor al die tientallen „corps inconnus”. Ontroerend was 't ook te ervaren, hoe som mige slachtoffers nog getracht hadden aan het doodsgevaar te ontkomen; maar te vergeefs. Men vluchtte niet alleen te voet, doch daar waar het mogelijk was, ook per auto. Ook dat mocht niet baten, het noodlot achterhaalde ook hen die zich van dit moderne, toch zoo vlugge ver voermiddel bedienden en wij zagen hoe een Chevrolet-auto, juist op weg om de menschen, die zich gered waanden, naar veiliger oorden te brengen, bedolven was, vernield tot een on bruikbare ijzeren chaos, stuk gerameid door het neervallende puin. Aan de inzittenden was dus de laatste kans ontnomen om het veege lijf te bergen. Het was trouwens voor hen vrijwel on mogelijk te ontkomen aan het fatum, daar in letterlijken zin de grond zich voor hen geopend had, zoodat zij gestuit werden in de vlucht toen de dood hun op de hielen zat. Een waschbaas, die een goed heenkomen had trachten te zoeken, werd nog juist op het mo ment, dat hij een steenen poort doorholde, neer geslagen door de steenbrokken, die zijn tenger lichaam misvormden tot ’n afzichtelijk geheel... Overal tusschen de puinhoopen zag men onze militairen onder leiding van onderofficieren, naarstig bezig met het opruimingswerk. ’t Viel op, hoe weinig maar gerekend kon worden op den daadwerkelijken steun van de bewoners zelf, die totaal vervuld zijn van het ontzettend ge beuren, terneergeslagen door de ramp, welke hen zoo wreed heeft getroffen. Dit maakt de hulpverleening niet gemakke- lijker. Maar hoe licht valt deze houding der Inlandsche bevolking te begrijpen, ontmoedigd als de menschen wel wezen moeten, na zulk een ramp, terwijl rondom de trieste aanblik der verwoestingen neerdrukkend werken moet, welke stemming van neerslachtigheid nog ver hoogd wordt door de onzekerheid, of niet, wèèr op ’t onverwachtst nog andere aardschokken zullen volgen, nieuwe ellende met zich brengend. In wijden omtrek is de streek op dezelfde wijze, in meerdere of mindere mate, getroffen als Padang Pandjang, en op verscheiden plaat sen is wat er stond aan woningen en gebouwen als ’t ware gelijk gemaakt met den grond, en ontwaart men nog slechts puinhoopen of de verminkte resten van wat eens veilig onderdak scheen De dans maakte ons vroolijk, gezond en moe. Onbewust ervaren we dat lichaam en ziel niet gescheiden zijn, beleefden we iets van de eenheid met de natuur. De dans maakt ons los van onszelf, alles valt van ons af, wat ons drukt en bezwaart en kwelt. We worden vrij gemaakt en open als kleine kinderen, die natuur en muziek en Gedurende de week van 18 t/m 24 Juli j.l. zijn in deze provincie 4 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, in de gemeenten Achtkarspelen, TEngwirden en Leeuwarden. De prijs van ’t gas voor groot-gebruikers te Leeuwarden. LEEUWARDEN. Onze gemeente-gasfa- briek kent, behalve ’t muntgastarief, slechts één uniformtarief voor alle gasgebruikers gelijk. Of men 2 of 1000 kub. meter gas af neemt, de prijs is in beide gevallen 8 cent per kub. meter. In vele gemeenten is ’t anders en ook in den Leeuwarder Raad is meermalen aange drongen op een gewijzigd tarief, dat uit gaat van dit principe, dat de groot-gebrui- ker vanwege zijn grootere afname recht heeft op een goedkooper tarief. Tot nog toe is daar evenwel niets van gekomen. Het L. N. verneemt nu, dat verschillende groot gebruikers zich hebben vereenigd, om ge zamenlijk bij den Raad aan te dringen op een speciaaltarief voor afname in ’t groot. De Kamer van Koophandel, die er zich ook voor interesseert, zal ’t adres opmaken en verzenden. De slachtoffers der auto-ongelukken. LEEUWARDEN. De 3 patiënten, die ten gevolge van auto-ongelukken hier ter stede in de ziekeninrichtingen worden verpleegd, maken het, behoudens mej. Vellema, naar omstandigheden heel goed. De toestand van mej. Vellema is nog steeds hetzelfde, blijft gevaarlijk. De heer Wiersma van Irnsum gaat goed vooruit. Als er geen complicaties bijkomen, mag ook deze patient buiten gevaar be schouwd worden. F. D. gld. ugeral na ISA gld. bij vuIIm vu UJdsu bfnnsn 10 d. Ivv fen hud. mi al rag zang op ons laten inwerken. Voor de Zondagschool heeft dit zijn waarde. Het spel is een uitdrukkingsmiddel, i waar woorden en begrippen falen. Kinderen i stellen graag iets voor, onwillekeurig doen ze het; eenvoudige verhaaltjes spelen ze liever dan dat ze deze vertellen. Voor het Zondagschoolonderwijs kan het hen helpen, zich in te leven. Daarnaast bestaat hun groote behoefte aan handelen, aan zelf doen. Ze beelden en bouwen mee. (Montes sori). Een Kerstfeestviering slaagt, door de kinderen zelf aan de uitbeelding van het Kerstverhaal te laten mee doen; als engelen koren en herders en koningen; de oudsten als Jozef en Maria. In alle eenvoud spelen ze hun spel. De gemeente deelt erin door gezang. Door de wijding en het samenbele ven wordt het gemeenschapsgevoel beleefd. Spreekster geeft een schets van zulk een spel. Ook lente-, herfst- en zomerspelen worden in elkaar gezet groei, bloei en rijpen worden gesymboliseerd; dans en spel en volksgebruiken wisselen elkaar af en door alles heen wordt naar den dieperen grond, de eenige waarheid getast. Spreek ster geeft nog den korten inhoud van een herfst- en oogstfeest. Een dergelijk Lentefeest symboliseert de sprookjes van Sneeuwwitje b.v. Met spel en dans kan weer het natuur lijke rhythme worden gewekt en versterkt. Dit zal misschien later weer het vermogen dat lang verloren ging doen groeien, om in gebaar en rhythme uit te drukken wat er leeft aan gevoelens van vreugde en smart en dank en aanbidding. Uit onze gemeen schap zelve moeten onze eigen manieren van uitdrukking groeien, zoowel in spel als dans. Zoo werken deze beiden samen om ook bij de kinderen het karakter te vormen, hen samen te binden, zoodat ze zich één zullen voelen en opgenomen in de groote vernieuwde gemeenschap, waaraan allen naar beste krachten en met heiligste vreugde zullen bouwen. Na deze uitvoerige inleiding en zang vin- gen de spelen en danséh aan, uitgevoerd door een groep Haagsche jongedames. Al lereerst: „De Mei en Moeder Aarde”, daarna eenige Duitsche dansspelen „Sonn- wendkranz”, „Alter Tanz aus den Wes- 1 trich,” „Sven vom Rosenhof,” vervolgens 1 Hollandsche „Peerdesprong,” „Juchhei”, „Weet je waar Jonas woont,” „Tantoeli” en anderen. De voorzitter bracht een hartelijk woord van dank aan mevr, van Putten. t N. R. Crt. x Een onhebbelijke sluiswachter. De dames M. en A. Gorel en D. Boogers te Hilversum hebben de Loosdrechtsche plassen overgezwommen, wat een mooie prestatie is. Ze werden gevolgd door een wherry, waarin een heer en een dame. Toen 1 ze echter aan den overkant waren aange- komen, was de win’d gedraaid, en zóó krachtig geworden, dat de boot niet meer i denzelfden weg terug kon varen. Men besloot een omweg te maken en door de Drecht huiswaarts te keeren. Zij moesten daar echter door twee sluizen heen en bezaten met z’n vijven slechts 5 centen. De eerste sluiswachter, dien zij passeerden, nam daarmee direct genoegen, doch nummer twee was minder galant, aldus het Vad. Ze moesten en zouden betalen, anders liet hij ze niet door. I Wie neemt er nu echter geld mee in zijn zwempak? Of de jongelui beloofden, dat ze i des avonds nog het geld zouden aanbren gen, het hielp niet: betalen of blijven lig- I gen. De sluisdeur achter de boot was intus- schen gesloten en dus waren ze gevangen i in het sluisvak, waar ze erg van de kou te i lijden hadden. Vooral de drie dames, die in ’t water geweest waren, hadden het in haar natte zwempakjes ontzettend koud. Zoo lagen ze daar bijna een uur, toen er een motorboot kwam van een familie, die i in Loosdrecht ging logeeren. Toen de eige- i naar van de boot van de jongelui het geval vernam, betaalde hij voor hen het schutgeld en nam de wherry op sleeptouw mee naar I het badhuis ,,’t Piashuis” terug. Daar was men ondertusschen ongerust geworden en i reeds waren twee motorbooten uitgevaren om de zwemsters en de volgboot te zoeken, hetgeen echter, omdat ze een anderen weg terug gegaan waren, geen resultaat had. Verontreiniging van het Noordzeekanaal. De voorzitter der gezondheidscommissie te Velsen heeft Dinsdag het volgende tele gram gezonden aan den minister van-Wa terstaat: „Stankverspreiding tengevolge van de verontreiniging van het Noordzeekanaal zoodanig, dat de toestand te IJmuiden, Vel- seroord en Velsen nagenoeg onhoudbaar is. Uwe Exc. wordt dringend verzocht, hare medewerking aan te wenden, dat aan dit euvel een einde kome.” Telegrammen van gelijke strekking zijn verzonden aan het Rijksinstituut voor zuive- ring van afvalwater te ’sGravenhage en aan den hoofdinspecteur van de volksgezond heid te Utrecht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1