I EISCHT GOEDE KWALITEIT O NisuwstijdiNgiN. Uit onze "Raadzaal. DUS, EISCHT STAAT AAN DE SPITS ZEILSPORTKLEEDING Offiilnl Orini hr liiinti huk ▼anehRal 50 jKRACl qürT- |ECONO\ Eerste Riad 41e JAARMHfe WOEHSOAG II AUGUSTUS ISIS Ho. 88 Uitstoomen van STOOMVERVERIJ Fa. J. L. BAKKER DIKIDA&i M VRIJDAGS A.TGJFD 8 Uligrrm Brandenburgh Co., Irnx Tsltfesn 150. v—T"*’ N.V.HÖLLAN^ IrkwITSERS CHQCQLADE-R ÜJdaa binnan 80 d. I I A. lager onderwijs betreffende de voorgenomen overplaatsing 11. besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring „bewaarschoolkwestie” tegelijkertijd I 1. aanmerking komt. Het verleenen van de hulp, in het eerste lid onder b BESLUIT: de woning Zuidend no. 17, kadastraal bekend ge- bezwaar, daar de heer Frank we hier gaarne willen houden. De heer Frank wordt alsnu met algemeene stemmen benoemd. Hierna sluiting. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens graus ge plaatst In de SNEEKER COURANT Grootzand 4345. gld. bij vuIIm vu Ma daim. bij niliii vu wjaviagar. NIEUWE SHEERER COURANT annex SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL De inspecteur van het lager onderwijs stelde het op vattende ’t oude stadsrecht van Sneek (Statuta urbis Snecae) no. 13 van den inventaris. Aan F. Smit, boekhouder van het O. B. W. te Sneek, werden op 16 September 1925 ter inzage verstrekt twee ontvang- en uitgaafboe- ken van het Burger Weeshuis der stad Sneek, waarvan één loopende van 16251645 en één loopende van 16341659. meente Sneek, sectie B no. 3759 onbewoonbaar te ver klaren 2. te bepalen, dat genoemde woning moet zijn ont ruimd uiterlijk zes maanden na den dag, waarop geen be roep meer tegen dit besluit openstaat of, zoo dit beroep is ingesteld, dit besluit is gehandhaafd. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VU. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overbrenging van het 7e leerjaar van school I naar school 2 en overplaatsing van den onderwijzer R. Frank van eerstgenoemde naar laatstgenoemde school, (bijl. 83, dossierno. 1.851.1(1)). B. en W. adviseeren: Bij ons voorstel van 20 Juli jl. (bijl. 73) adviseerden wij U tot overbrenging van het 7e leerjaar van school 1 naar school 2 en tot overplaatsing van den onderwijzer R. Frank van de eerstgenoemde naar de laatstgenoemde school, terwijl wij U daarbij tevens in overweging gaven, met betrekking tot de inrichting van het openbaar bewaar- schoolonderwijs bij wijze van proef aan school 1 een fröbelklasse te verbinden, met instelling van de functie en regeling der jaarwedde van onderwijzeres aan die klasse. De beslissing over dit voorstel werd in Uw vergadering van 26 Juli jl. aangehouden. De reden dezer aanhouding was gelegen eenerzijds in de omstandigheid, dat nog niet was ingekomen het advies van den Inspecteur van het van den onderwijzer R. Frank naar school 2, anderzijds in de aanneming door Uw college van het voorstel van den heer Lampe, luidende: „Punt 13 der agenda van 26 Juli te verdagen en B. en dagteekening van 16 dezer tot ons het verzoek gericht, een regeling te ontwerpen met betrekking tot de waarne ming harer functie gedurende haar afwezigheid bij vacantie. Wij konden ons met het verzoek van mej. Dijkstra ver- eenigen en hebben het ontwerp van een wijziging der ver ordening op de genees-, heel- en verloskundige armen zorg in deze gemeente, die de verlangde regeling behelsde, onderworpen aan het oordeel van het Burgerlijk Armbe stuur. In dat ontwerp was tevens opgenomen een nadere uit- Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 Juli 1926, no. VI.07(l werking van de regeling van den geneeskundigen dienst ten aanzien van het verleenen van hulp aan personen, die door de politie zijn opgenomen, voor zoover die hulp door of vanwege het hoofd der politie wordt ingeroepen (art. 2, sub b.). Het Burgerlijk Armbestuur heeft ons bij schrijven van 26 Juli 1926, no. 265, bericht, dat het zich met de voor- —nomen wijzigingen volkomen kon vereenigen. Onder overlegging der desbetreffende stukken stellen wij LJ voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; uit te brengen, eerst een conferentie dienaangaande met ons te hebben. Deze samenspreking heeft hedenavond plaats gehad. Wij hebben gemeend, waar reeds met ingang van 1 Sep- TK gld. bij vtrllea *8 iu Mn vinger VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK, op MAANDAG 9 AUGUSTUS 1926, ’s avonds 7% uur. Voorzitter: de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris: de heer S. Bijlsma, loco-Secretaris. Aanwezig 14 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Sij- tema. Aan de orde is: Punt Notulen der vergadering van 26 Juli 1926. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken Ingekomen zijn: a. Verzoek van H. E. Elberssen om ontslag als lid van het College van Curatoren van het Gymnasium. (1.851.33.02.7-2(1)) Wordt eervol verleend. b. Besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de gemeenterekening over 1924 (X07.352.18(4)). Aangenomen voor kennisgeving. Punt 111. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 12 April 1926 no. 6, betreffende ruiling van perceelen aan den Leeu warderweg met het Old Burger Weeshuis, (bijl. 79, dossier no. X07.351.11(28)). B. en W. adviseeren: Door U werd in de vergadering van 12 April 1926, onder punt 6, onder goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, verleend bij besluit van 28 April 1926, no. 40, 2e afdeeling, besloten tot ruiling van landerijen met het Old Burger Weeshuis in dien zin, dat aan de genoemde stich ting tegen taxatiewaarde in eigendom zouden worden afgestaan twee perceelen weiland, ter grootte van respec tievelijk .96.70 H.A. en 1.30.60 H.A., kadastraal bekend sectie D, nos. 532 en 533, gelegen tusschen den Leeuwar- derweg en den SneekerLeeuwarder trekweg, terwijl de gemeente van het Old Burger Weeshuis tegen taxatie waarde in ruil zou ontvangen het perceel weiland, ten kadaster bekend als sectie D, no. 543, groot 2.31.60 H.A. en gelegen aan den Leeuwarderweg, terwijl verder aan het Old Burger Weeshuis werd toegekend het recht van koop van de boerderij „Welgelegen” aan den Leeuwarderweg met het daarbij gelegen perceel land sectie D, no. 525, met dien verstande, dat de Regenten van de genoemde stich ting zich omtrent den koop moesten verklaren vóór 1 Januari 1932. Sedert is door ons ontvangen het hierbij overgelegde taxatierapport van de deskundigen, benoemd om de waarde te schatten van de vorenbedoelde tusschen de gemeente en het Old Burger Weeshuis te ruilen landerijen en van de genoemde boerderij met het daarbij gelegen perceel land. De kennisneming van dit rapport heeft ons tot de con clusie gebracht, dat de waarde van het perceel, door het Old Burger Weeshuis aan de gemeente over te dragen, op zich zelf en ook in verhouding tot die van de door de gemeente aan het Old Burger Weeshuis over te dragen perceelen, dermate hoog is, dat het belang van de ge meente bij de overdracht geringer is geworden dan het ons aanvankelijk toescheen. Onder deze omstandigheden verdient het naar onze meening geen aanbeveling de bedoelde overdracht te doen plaats hebben. Blijkens het hierbij gevoegde schrijven van de Regenten van het Old Burger Weeshuis bestaan er bij hen geen bedenkingen tegen, dat de ruiling achterwege blijft. Op grond van een en ander geven wij U in overweging Uw vorenbedoeld besluit tot het aangaan der ruiling in te trekken: Wij stellen U daarom voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 20 Juli 1926, no. X07.351.11 (28) BESLUIT: in te trekken zijn besluit van 12 April 1926, no. 6, be treffende ruiling met het Old Burger Weeshuis van het perceel weiland sectie D, no. 543, gelegen aan den Leeu warderweg, tegen de perceelen sectie D, nos. 532 en 533, gelegen tusschen den Leeuwarderweg en den trekweg SneekLeeuwarden, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 28 April 1926, no. 40, 2e afdeeling en betreffende overdracht van de boerderij „Welgelegen” en het daarbij behoorende perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek sectie D, no. 525. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de genees-, heel- en verloskundige armenzorg in de gemeente Sneek. (bijl. 80, dossierno. V 107(1)). B. en W. adviseeren: Door Mej. H. Dijkstra, gemeente-vroedvrouw, is onder W. op te dragen, met voorstellen komende, dan ook te rapporteeren over het adres van het R.-K. Armbestuur over subsidie voor hare bewaarschool.” inwendige geneeskunde, die volgens artikel 3 daarvoor in prJJ XTns^ o u t maatregelen ten opzichte van het gewoon lager onderwijs 3. Het verleenen van de hulp, in het eerste hd onder b - - J bedoeld, geschiedt door den geneesheer, die daarvoor jaarlijks volgens rooster door den burgemeester wordt aangewezen.” j iwuo mCl m au- van .bf£?.len’ c’eze wÜz'g’n8 >n werking treedt op tember a.s. (aanvang nieuwe schooljaar) het 7e leerjaar Januari 1927. aan schOol 2 geplaatst dient te worden goed te doen, U voor te stellen, tot de overbrenging van dit leerjaar en de overplaatsing van den onderwijzer R. Frank zoo spoedig mogelijk te besluiten. De uitvoering van Uw opdracht, om een advies van meer algemeene strekking betreffende het bewaarschoolonder- wijs in deze gemeente uit te brengen, eischt een dermate omvangrijke voorbereiding, dat het niet doenlijk is, de „bewaarschoolkwestie” tegelijkertijd aan de orde te stellen. Het lijkt ons niet noodig, U nog nader in te lichten omtrent de noodzakelijkheid van de te nemen maatregelen met betrekking tot het 7e leerjaar. Wij hebben dienaan- nieuwe banden voorzien en op sommige nieuwe opschriften aangebracht. Aan de verzoeken om inlichtingen uit het ar chief werd steeds voldaan. Aan Dr. F. Szper te Sneek werden in de maanden Maart en April 1925 ter inzage ver strekt, de copieën uit het Politie-Reces- en Pro- clamatieboek van Sneek, van 1501-1517, als mede enkele deelen van „Zwartzenberg’s i Vriesch Charterboek”. Aan Dr. O. Postema te Groningen werd toe- Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om bij H.M. de Koningin beroep in te stellen tegen het werd onthouden aan het raadsbesluit van 12 April 1926 no. 1211b, tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1926, betreffende de kosten der demping van de Wip c.a. (bijl. 81, dossierno. 1.811.111.2(19)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarverklaring van de woning Zuidend no. 17. (bijl. 82, dossietno. 1.778.522(4). B. en W. adviseeren: Van de Gezondheidscommissie met den zetel Sneek ont vingen wij onder dagteekening van 16 Juli j.l. een schrij ven, waarin ons wordt geadviseerd te bevorderen, dat de woning Zuidend no. 17, eigendom van den heer M. J. Hou- wink te Amsterdam, onbewoonbaar wordt verklaard. Het bedoelde perceel, een bovenwoning, bevat een kamer van 3.10 X 3.10 M., een kleine keuken en een portaal. De woonruimte is dus veel te klein, terwijl, vergrooting, gezien de in totaal beschikbare ruimte, niet mogelijk is. Een smalle trap, breed 0.45 M., geeft toegang tot de woning. Beneden, in een donkere gang, bevindt zich een privaat zonder ventilatie. De geheele woning is in zoodanigen slechten toestand, dat zij door het aanbrengen van ver beteringen niet in behoorlijk bewoonbaren staat kan wor den gebracht. Ofschoon wij, zooals U reeds in ons voorstel, d.d. 20 April j.l. no. 1.778.522(3), tot onbewoonbaarverklaring van de woning Zuidend no. 11 werd medegedeeld, het voornemen hebben eerlang met voorstellen tot het onbe- woonbaarverklaren van meer dergelijke woningen als het onderhavige tot U te komen, komt het ons gewenscht voor deze woning thans reeds bij afzonderlijk besluit onbe woonbaar te verklaren, omdat hiermede kan worden voorkomen, dat het perceel, dat thans onbewoond is, bin nenkort door een nieuwen huurder wordt betrokken. Onder overlegging van het advies der Gezondheids commissie met den zetel Sneek, zoomede van een rapport van den gemeente-architect, stellen wij U voor het vol gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 Juli 1926, no. 1.778.522(4); Gelet op het advies der Gezondheidscommissie d. d. 16 Juli 1926; gld.inganlnnjBvnr- gld.^bij^vwllM^vu Jg Deze boeken werden 16 September 1925 terug ontvangen. De behoefte aan een behoorlijke inventaris, ingericht naar nieuwe wetenschappelijk archi- varische opvattingen, doet zich te meer gevoe len, nu het archief, door de uitnemende wijze, waarop het thans is geborgen, meer toeganke lijk is gemaakt. Dit punt is nog bij het college van Burge meester en Wethouders in overweging. Ik spreek de hoop uit, dat het spoedig tot een be vredigende oplossing mag worden gebracht.” De totale schuld der gemeente bedroeg per 31 Dec. 1925 f 1.158,000 met een rentelast over 1925 van f63,874.94 en een aflossing van f 52.500, zijnde totaal f 116.374.94. In het schuld- bedrag zijn niet opgenomen de rijksvoorschotten voor woningbouw. Uit de statistiek der plaatselijke inkomsten belasting noteeren wij dat het zuiver inkomen in 1915 in deze gemeente bedroeg f2.711.500 bij 1960 aangeslagenen, in 1920 f 6.247.200 bij 3128 aangeslagenen, in 1922/23 f8.386.406 bij 3828 aangeslagenen en in 1924/25 f7.594.110 bij 3681 aangeslagenen. Door de grenswijziging tusschen Sneek en Wymbritseradeel is onze gemeente in opper vlakte toegenomen van 886 H.A. 74 Are tot 909 H. A. 94 A. 84 c.A. De eigendommen niet bestemd voor den pu- blieken dienst leverden in 1925 totaal aan ont vangsten f70778.686 (o. a. landerijen f31906.16, huizen f9234.90, cijnzen en erfpachten f 12990.30, renten Grootboek enz. f 12527.51). Onder het hoofd: Gast- en Ziekenhuizen vin den we o. a. vermeld: In het St. Antonius Ziekenhuis, opgericht door het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur alhier en door den Nederlandschen pond voor Ziekenver pleging als algemeen ziekenhuis erkend, werden gedurende 1925 verpleegd 567 patiënten en wel 262 mannen en 305 vrouwen, waarvan 146 per sonen uit Sneek en 421 uit andere gemeenten afkomstig waren. Het aantal verpleegdagen bedroeg 16623. Verpleegd werden in de le klas 7 patiënten; 2e klas’A 77; 2e klas B 102; 3e klas 381. Ont slagen werden 494 patiënten. Overleden zijn 43 patiënten. Op 31 Dec. 1925 waren nog in verpleging 30 patiënten. Er werden 349 groote en 124 kleine operaties verricht, terwijl het aantal loopende patiënten 1156 bedroeg. In de barak voor besmettelijke ziekten wer den verpleegd 12 patiënten, waarvan 3 uit Sneek en 9 uit andere gemeenten afkomstig waren. Het aantal verpleegdagen bedroeg 304. Ont slagen werden 8 patiënten, terwijl er 2 over leden, zoodat er op 31 December 1925 nog 2 in verpleging waren. Het aantal zusters bedroeg 25, terwijl verder in dienst waren twee portiers-huisknéchten en 5 dienstboden. De zusters, belast met de wijkverpleging, brachten 1798 betaalde en 2249 gratis bezoeken. De onvermogende krankzinnigen werden op kosten der gemeente verpleegd in de gestichten te Franeker, Zuidlaren, Noordwijkerhout, ’s Her- togenbosch, Wolfhezen, Deventer en Utrecht en in de kolonie „Beileroord” te Beilen. 31 December 1925 werden voor rekening der gemeente verpleegd: 13 personen in het gesticht te Franeker; 6 personen in het gesticht te Zuid laren; 4 personen in het gesticht te Noordwij kerhout; 2 personen in het gesticht te ’s Her- togenbosch; 1 persoon irt het gesticht te Wolf hezen; 2 personen in het gesticht te Deventer en 1 persoon in het gesticht te Utrecht, terwijl 1 patiënt was opgenomen in de kolonie voor gezinsverpleging „Beileroord” te Beilen. Over de gemeente-politie vinden wij opge merkt: In het jaar 1925 heeft de sterkte van het Politie-corps, dat thans bestaat uit 3 Hoofd agenten en 15 agenten geen wijziging onder gaan. De inkrimping van het personeel sedert 1923 doet zich echter steeds meer gevoelen, daar het arbeidsveld zooveel grooter wordt en levert dikwijls moeilijkheden op, mede veroor zaakt doordat de gezondheidstoestand van het personeel in het afgeloopen jaar belangrijk slechter was. Er waren niet minder dan 284 ziektedagen tegen 120 in het vorige jaar. Met het oog op de ontwikkeling van het per soneel wordt de cursus, in het vorige jaar be gonnen, nog steeds voortgezet met een gunstig resultaat. Door drie agenten werd dit jaar examen ge daan; alle drie behaalden het diploma met aan- teekening. Verwacht wordt dat in 1926 alle agenten vol ledig gediplomeerd zullen zijn. Er werden 98 processen-verbaal opgemaakt terzake van misdrijven, waaronder voor dief stal 34, verduistering 4, oplichting 2, weder- spannigheid 5, zedenmisdrijven 7, mishandeling 5, heling 3, huisvredebreuk 2, vernieling 2, be- leediging 3, kinderdoodslag 1, hondenbelasting I, oneerlijke mededinging 1. Er werden drie zelfmoorden gepleegd en er hadden 2 verdrinkingen plaats. Terzake overtredingen werden opgemaakt 705 processen-verbaal, waarvan wegens open gaande reeds voldoende gehandeld bij ons voorstel van 20 Juli jl. (bijl. 73), zoodat wij U onder verwijzing naar dat voorstel en onder overlegging van het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs in overweging geven, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 5 Augustus 1926, no. 1.851.1(1); BESLUIT: I. behoudens vergunning van de Koningin het aan school 1 verbonden 7e leerjaar over te brengen naar school 2; II. in verband met het bepaalde onder 1 te bepalen, dat met ingang van het schooljaar 1926/1927 de onderwijzer R. Frank van school no. 1 naar school no. 2 zal worden overgeplaatst. De V o o r z. deelt mede dat de inspecteur adviseert door overplaatsing van leerlingen alle scholen zoodanig te bevolken, dat zoo weinig mogelijk boventallige onderwijzers behoeven te worden aangesteld. Hadden B. en W. echter bezwaar tegen deze overplaatsing, dan zou de inspecteur zich echter, de voorwaarde door den heer Frank voor zijn overplaatsing gesteld (nl. dat als er een vacature aan school I komt hij het eerst voor plaat sing daar in aanmerking zal komen) daargelaten, met het denk beeld van B. en W. desnoods kunnen vereenigen. Nu hebben B. en W. inderdaad bezwaren tegen het voort durend overplaatsen der leerlingen van verschillende scholen, waarom zij aan hun gedaan voorstel meenen te moeten vast houden. Het voorstel inzake de bewaarschool is thans los gemaakt van dat betreffende de verplaatsing van het zevende leerjaar, omdat B. en W. uitteraard betreffende de bewaarschoolkwestie nog geen nader voorstel konden hebben. De heer Blok wijst er even op, dat de raad z. i„ als hij den heer Frank verplaatst, gebonden is aan de door dien heer gestelde voorwaarde. Dat is naar spr.’s oordeel echter geen een zeer goed onderwijzer is, die BESLUIT: I. de verordening op de genees-, heel- en verloskun dige armenzorg in de gemeente Sneek te wijzigen in dien zin, dat: a. in art. 2 onder a achter „voorzooverworden inge- lascht de woorden „de vroedvrouw afwezig is of”: b. aan art. 2 wordt toegevoegd een tweede en derde lid, luidende: „2. De verloskundige hulp, in het eerste lid onder a bedoeld, wordt verleend door den geneesheer voor heel kunde en bij diens verhindering door den geneesheer voor Velgraa vMnrMrdan MarMngakoiMB mat da Nallaadaaha i Warxa- TflAft ?W" 200 Itarlaga-BaBlk to SahEadam alja snia Abanné’a varaakard tagan eagalakkaa vaar «UW tanga invaliditeit. «UU droeg eind 1925 14.381 zielen (6986 mannen, 1 7395 vrouwen). Het aantal kiezers bedroeg voor de Tweede Kamer 7463, Provinciale Sta ten 7333, Gemeenteraad 7125. In 1927 moet de verkiezing voor den gemeenteraad plaats heb ben. Dan geeft het verslag een overzicht van de voornaamste in den gemeenteraad behandelde onderwerpen. We teekenen even aan dat de restauratie van het Stadhuis totaal ruim f 24000 heeft gekost. De conversie van de 6 en 7 leeningen 1920 en 1925 in een 5 leening heeft een zeer belangrijke rentebesparing ten gevolge, voor het eerste jaar der nieuwe lee ning alleen reeds f5980. Over het archief brengt de Secretaris, de heer P. Sikkes het volgende verslag uit: Het archief bevindt zich in goeden staat. Evenals in 1924 werd ook in het afgeloopen jaar met het ordenen van het archief doorge gaan. ‘Verschillende stukken werden in porte feuilles verzameld. Enkele boeken werden van Verslag der gemeente Sneek over 1925. Wij ontvingen ’t verslag der gemeente Sneek over 1925, als steeds de laatste jaren, een flink boekwerk. We teekenen er een aantal bekende en min- der bekende feiten uit aan: De bevolking be- stemming verleend, in het archief nasporingen te doen naar gegevens omtrent de Middelzee, s Van deze toestemming werd op 14 April 1925 gebruik gemaakt. Door tusschenkomst van de Universiteits-Bi- bliotheek te Amsterdam werden aan W. Idzerda aldaar de jaargangen 1875 en 1876 van de Snee ker Courant van 22 Juni—2 Juli 1925 in bruik leen gegeven. Voor een wetenschappelijk onderzoek naar het oud Friesch recht en voor het verzamelen van Friesche stukken, werden op 3 Augustus 1925 door P. Sipma te Leeuwarden verschillende aanteekeningen gemaakt uit de geschriften be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1