iiVVAiiV5. .JAyiV.KfEP De Koninklijke Zeilvereeniging Snoek 75 jaar. 200 150 ffi.ïïa.'SSLÏÏ 2000 CS I MMX SHEERER COURANT an WYMBRITSERADEEL Qilieliil Öroiii hr liwiiti huk Offlciöel gedeelte. NiiHWStijdiagsR. Beter dan 6oed: DE BESTE WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1088 48e JAARGANG No» 01 Eerste NlaO 76 aid* wi twiiM en lv vaat mb dalai. vv Branüenburgh Co., ■■■u TdefMït Ma» 150. s. z. c. naar aanleiding van het van de zeilsport komen dus in hét credit onzer jubi- 1925 werd door verdere aankoop dit bezit aid. MM Misbruik van vertrouwen. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft Gysbert Japiks, greate namme Haw ic oan myn scipke joon, in de prys der elts op flamme Fiks mei glans en glorie woon. Eern fleach Gysbert mei syn pinne Op de wieucken fen foarstan. Nou oer Frieslans marren hinne Broest er, syit er as de bran! tot vaststelling van een voor den gemeente-ont- IETO SHEKEL C OÜEABT Die vlag zal ongetwijfeld nog vele jaren van menige mast wapperen en hier en elders ge tuige zijn van overwinningen van Sneeker zei lers, maar wij vreezen dat zij op een plaats, en een zeer belangrijke, niet veel jaren meer zal wapperen. Dat is van de Roekoepolle, die de zetel der directie tijdens zoovele wedstrijden is geweest, en met ondergang bedreigd wordt. Afslag, ijsgang en het aanloopen van booten, die gaandeweg deze polle in tweeën snijden, doen verwachten dat binnen enkele jaren dit stuk terrein, dat zoo prachtig gelegen is voor D1MMDAHI n VKIJDAGSAYOMDS UitgflYMTS s bij miUm van vljavingar. Smokkelarij. Toen dezer dagen zekere J. H. uit Schore belastingambtenaren zag opdagen, zette hij 13 kisten over boord, die bij onderzoek frauduleus ingevoerd sigarettenpapier ble ken te bevatten. Er was voor ongeveer f5000 aan inkomende rechten ontdoken. Het zal voor H. nu wel een zeer dure reis wor den. leerende zeilvereeniging ook deze, voor onze stad in het algemeen van zoo groot belang. Wanneer de reglementeering, klasse-indeeling enz. van zooveel belang voor onze zeilsport is geweest, dan mogen hier enkele data daarom trent worden genoemd. In de eerste plaats valt dan de aandacht op de uitbreiding van het aan lal der klassen. De wedstrijden omstreeks 1850 omvatten vijf klassen: Boeiers en jachten, veer- des tijds afdoend verdedigde en er onze Zeil vereeniging het ongestoord gebruik van ver zekerde. Het 75-jarig bestaan der Koninklijke Zeilver eeniging Sneek,'aan den vooravond van de her denking waarvan wij thans staan, omspant niet de geheele geschiedenis van het Sneeker wed strijdzeilen. Ver voor 1851, het stichtingsjaar der Zeilvereeniging, immers werdén hier wed strijden gehouden. In dat aardige boekje, in 1913 door de directie der Sneeker Zeilvereeniging den leden ter ge legenheid van den lOOsten jaarlijkscheii zeil wedstrijd aangeboden, wordt reeds gewag ge maakt van een Sneeker vlootvertoon in 1767 op den Prinsendag, 8 Maart, den verjaardag van den erfstadhouder Willem V, waaraan een veertigtal jachten deelnamen. De jaren van woe lingen en Fransche overheersching waren voor de zeilsport ongetwijfeld niet bevorderlijk, maar daarna herleefde ze spoedig en in 1814 beginnen de geregelde zeilwedstrijden en het admiraal- zeilen hier weer, eerst op ,,’s Konings verjaar dag den 24steft Augustus”, later op de Kermis Woensdag en Donderdag. Zilveren scheerhou ten, of andere zilveren voorwerpen, vlaggen enz. zijn de meest geliefde prijzen in de klassen van dien tijd: Jachten, boeiers en booten, in 1821 gevolgd door een klasse veerschepen. Het oudste in het archief der Zeilvereeniging aan wezige stuk dateert echter van een zeilpartij een 25 jaar na 1821 gehouden: nl. het pro gramma van den wedstrijd van 18 Augustus 1847. Voor ,,eale Friezen” zegt het boekje ,,een stuk van belang”. Onder de deelnemers vinden wij toch het beroemdste jacht van den beroemd- sten Fries: de Gysbert Japiks van Eeltje Hal- bertsma. Het is het schip dat onze Friesche bard begeesterde tot zijne onvergefelijke zeilüederen; z’n ,,lt wie op in Simmerjoun”, z’n „Skipke silen, Skipke silen” enz. enz. zullen klinken zoolang Friesche jachten over Friesche wateren zullen scheren. Reeds in 1844 had Dr. Eeltje met z’n Gysbert Japiks op de zeilpartij te Sneek een zilveren ta baksdoos na zeer harden strijd gewonnen en vol verrukking over deze overwinning „to Snits” in het deksel laten graveer en: BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat ter secre tarie dier gemeente gedurende 14 dagen vanaf 18 Augustus 1926 voor een ieder ter lezing wordt neergelegd en in afschrift te gen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld de aan den Raad aangeboden rekening der ontvangsten en uitgaven dier gemeente over 1925. Sneek, 17 Augustus 1926. Is onze Zeilvereeniging slechts een jaar „Ko ninklijk”, daardoor ook in haar naam getuigend van de belangstelling welke het Vorstelijk Huis voor haar en de Sneeker Zeilsport heeft, die belangstelling is oud en op verschillende tijden en wijzen getoond. Zoo werd in 1847 door prins Hendrik een zilveren bokaal als wedstrijdprijs uitgeloofd, terwijl hij in 1865, als beschermheer der Vereen, de luisterrijke zeilwedstrijd van dat jaar bezocht. Eigenhandig reikte de Prins den winnaar in de klasse boeiers, den heer G. H. ter Horst, den eersten prijs uit. In 1892 werd ter gelegenheid van het bezoek van de Koningin en Koningin-Regentes met Oostergoo (de Zeil vereeniging die voor Leeuwarden is wat onze Zeilvereeniging is voor Sneek) een wedstrijd georganiseerd. Maar het gloriepunt in de ge schiedenis onzer Zeilvereeniging in dit opzicht is toch wel de spontane schenking door H. M. de Koningin van het predicaat Koninklijke aan onze Zeilvereeniging verleden jaar aan boord van de Prins Hendrik tijdens het door het weder helaas mislukte admiraalzeilen, toen, in een onderhoud met den voorzitter van de Zeilvereeniging, den heer Hibma, de Koningin daarmede wilde erkennen het feit dat het de oude Zeilvereeniging Sneek is, die wel verre weg de meeste zeilwedstrijden heeft gehouden. Thans voert deze oude zeilvereeniging de Ko ninklijke kroon in de linkerbovenhoek van haar vlag. De Eierprijs. In tegenstelling met andere jaren, als de prij zen der eieren in den zomer langzaam gaan stijgen, zijn deze thans nog voortdurend aan het afbrokkelen, zoodat in de tweede helft van Juli groote witte eieren voor f4.50 per 100 stuks werden opgekocht. Men schrijft dit toe aan ’t feit, dat de kippen- Houderij in bijna geheel Europa zoodanig is uit gebreid, dat landen welke tot nog toe voor ons een goed afzetgebied vormden, zooais Enge land, zich thans voldoende uit eigen productie kunnen voorzien. Door pessimisten worden dan dok reeds zeer sombere voorspellingen met be trekking tot onze pluimveeteelt gedaan. De hoofdredacteur van „De Kleinveeteelt” kan zich met de pessimistische beschouwingen echter niet vereenigen. Hij vestigt er in de eerste plaats de aandacht cp, dat ook de voedermiddelen lager in prijs zijn geworden, zoodat de achteruitgang niet zoo gfoot is, als hij schijnt. Voorts heeft de mijn- werkersstaking een verminderd eierenverbruik ten gevolge gehad, waardoor op de Londensche markt een veel grooter aantal binnenlandsche eieren werd aangeboden. De Engelschen zelf zijn dan ook allerminst van meening, dat hun kjppenstapel voldoende is om de binnenlandsche behoefte te dekken. Ten slotte zal ook de alge- meene economische toestand zijn invloed wel doen gelden. Het blad meent, dat het er maar op aan komt, den productieprijs te verlagen. In dit verband geeft hij als zijn meening te kennen, dat de hoenders in het algemeen te veel gevoederd worden. Nooit mag meer gevoerd worden dan dan de dieren vlot achter elkaar opeten. Voorts moet de droogvoermethode toegepast worden en de drinkbak een flink eind van de droogvoe- derbak staan en moet voor doelmatige huisves ting en verzorging worden gewaakt. Ten slotte kunnen ook de eigenschappen van de hoenders nog worden verbeterd, terwijl een vaststelling van de verteringscoëfficient der Voedermiddelen voor het pluimvee van groot belang is. Hoe lager de eierprijs, des te vlotter afzet, zegt de schrijver ten slotte. En het snelle dub beltje is te verkiezen boven ‘t langzame kwartje. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker ker Zweminrichting was heden 20 Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11J4 en 12j£ uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 16 Aug. 1926: Heerenrijwiel, hondenpenning no. 240. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 16 Aug.: Beurs z. i., v. d. Meer, Ged. Polle; collier, G. IJntema, Looxmadwarsstraat 22; zak mesje, A. Hoekstra, Overweg 7; sleuteltje, wed. Stijgenga, Ged. Neltjeshaven 5. Afd. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. Bovengenoemde afdeeling vergaderde Zater dagmorgen in café Knor, onder voorzitterschap van den heer IJ. P. Veldhuis, die in z’n ope ningswoord de leden opwekte de moed niet te laten zakken, nu moeilijkheden op exportgebied het bedrijf bedreigen. Er werden twee nieuwe buitengewone leden aangenomen. De aanwezige leden spraken zich uit tegen de bindend verklaring der collectieve arbeids overeenkomst, waaromtrent een bespreking op de algemeene vergadering te Drachten zal wor den gehouden en welk punt de voorzitter eenigs- zins uitvoerig inleidde. De afdeeling verklaarde er zich voor dat de Friesche Mij. voor f 10.000 deelneemt in het garantiefonds voor de Prov. Tentoonstelling het Bioscoopnieuws. Men zou misschien denken dat onze Snee ker bioscopen van het kermisbezoek der gelijke concurrentie ondervonden, dat ze weinig publiek in deze dagen trokken. Niets is minder waar, avond aan avond zijn ze beide overvol, wat natuurlijk ligt aan de gelukkige keuze der hoofdnummers. In de Amicitia Bioscoop wekt „Bet trekt de 100.000” met medewerking van mevrouw Andrienne Solser onverflauwd enthousiasme voor haar en Piet’s avonturen. Er is gewel dig gelachen en men kan daar dunkt ons ook het verdere deel van de week op een goede bezetting rekenen evenals in de Bioscoop bij de Waag waar men ons vijf dagen naar Parijs brengt, in gezelschap van den onverbeterlijken komiek Rimsky. Elke voorstelling was tot nog toe uitverkocht en als men het geweldige spel van den Russischen komiek gadeslaat kan men be grijpen dat het succes uitbundig is van dit werk dat de geestig voorgestelde avonturen van een Anierikaansch bankbarnbte met z’n meisje in de Fransche hoofdstad beschrijft. Een schitterend kermisstuk vol kostelijke humor. SPEERS BIJ DEERSUM. De werkmans woning bewoond door ’t nette arbeiders gezin van Gosse Stroop stond Woensdag van de vorige week betrekkelijk onbeheerd. Stroop werkte van ’s morgens zes tot des avonds zeven uur bij z’n boer, de vrouw logeerde elders een paar dagen en de zes tienjarige Neeltje maakte een boottochtje mee naar Oranjewoud. Van die gelegenheid heeft iemand gebruik gemaakt om ’t kabi net te openen en daaruit te ontvreemden: twee gouden tientjes, twee briefjes van 10 gulden, een beursje met f 1.50, benevens een gouden ring, van buiten gemerkt G. S. Voor ’t ijverige gezin, dat hierdoor beroofd is van een groot deel van z’n spaarpenningen beteekent deze diefstal een groot verlies en te hopen is ’t zeker, dat de politie, die reeds ijverig nasporingen doet, succes zal heb ben. Nader vernemen wij, dat ’t wachtmees ter Rijpkema van Sneek gelukte den ver dachte, Zondagavond j.l. opnieuw gearres teerd op de kermis te Sneek, tot volledige bekentenis te brengen, ’t Is de 22-jarige J. T. van Leeuwarden, opgevoed in een rijksopvoedingsgesticht te Hoenderloo. Bij de bekentenis bleek, dat de dief zich al den tij,d heeft gegund; op z’n gemak thee heeft gedronken in ’t keukentje en zelfs niet vergat een eau de colognefleschje aan te spreken. Wachtmeester Rijpkema verdient zeker een woord van lof voor z’n beleidvol en actief optreden in deze zaak, die gelukkig spoedig tot helderheid is gebracht. jaren, er zijn er Vetgans womud» avaraangakaman mat de Nellaatisatae MUfaiNeaN» Varaa» kerlagB»Haak Ma SaklaüaM ei|» ansa Abenni’a venekerd tegen engelakken vms volgend jaar ie Leeuwarden te houden. Als af gevaardigde en plaatvervangend afgevaardigde naar de alg. vergadering werden resp. gekozen de h.h. J. H. Bootsma en J. Leenstra. Het bestuur stelde voor de najaarskeuring dit jaar te houden op I Sept., de dag van de Oranjefeesten te Sneek. Waar dan ook een con cours hippique wordt gehouden meende het be stuur dat er dan ook meer bezoek op de keu ring zou komen. De aanwezige fokkers waren over het algemeen tegen dit voorstel en ver klaarden zich er voor de keuring den derden Maandag in September te houden, èn omdat het vee dan nog wat heter figuur zal maken èn omdat juist de feesten de aandacht van het publiek van de keuring zullen afleiden en ’t per soneel door de keuring zoo in beslag wordt ge nomen dat het niets aan de feesten heeft. Het bestuursvoorstel is ten slotte met 1511 st. verworpen, zoodat de keuring de derde Maan dag in Sept, wordt gehouden. Bij de bespreking der rubrieken voor de keu ring werden de eischen aan productiedieren te stellen als volgt vastgesteld: Als rier 150 K.G. boter, 3.30 vet, als twenterrier 180 K.G. boter, 3.30 vet, als oudere koe 225 K.G. boter, 3.30 vet. Aangenomen werd een voorstei-J. H. Bootsma om de rubriek oudere koeien bij tweetallen te vervangen door de rubriek oudere koeien één- tallen. Uit de vergadering werd nog bezwaar ge maakt tegen het betalen van inleggeld voor de keuring nu de kas der afd. goed voorzien is. De voorzitter achtte behandeling van dit voor stel nu niet toelaatbaar; het komt op de agenda voor een volgende vergadering. De S. Z. C. hield Zondag op ’t meer een zeilwedstrijd in 4 klassen en wel: 1. Open kielbooten, le prijs: Gretha van J. Hofstra, 2e pr. Windekind van J. Vrolijk. 2. Overdekte jollen, le prijs Henny van J. Dorhout. De premie werd niet uitgereikt. 3. Gemengde klasse, le pr. Maraudeur van Jo. Vrolijk, 2e pr. Twirke van G. de Boer. 4. 7.10 M. klasse, le pr. Meeuw van W. Geveke, 2e pr. Carmen van H. Geveke, bei den van Leeuwarden. Wat de deelname aan de wedstrijden van 1926 betreft, zij opgemerkt dat deze voorzoover zeilers uit Holland betreft, iets heeft geleden door de snelle opeenvolging der zeilwedstrijden elders; toch is deze over het algemeen genomen heel mooi. Waren er in 1925 totaal 71 aangiften, nu zijn er niet minder dan 81. Zooais wij reeds schreven wordt de 6 M. klasse gemist, in de C-klasse zijn 2 deelnemers, 35 M.2 klasse 3, Regenbogen 8, Overdekte Kieljachten 3, Open Kieljachten enz. 11, Jachten tot 7 M. 2, 12 voets- jollen 12, Schouwen 6 X 1.8 M. 5, Schouwen 4.75 X 1.42 M. 20, Tjotters tot 1.70 M. 10, Vrijbuitersklasse 5. We naderen het einde van deze beschouwin gen. De Koninklijke Zeilvereeniging Sneek heeft haar ups en downs gehad. Tot de laatste be hoort het tijdvak van ’t begin der 20e eeuw, in 1903 bv. was er alleen een voorzitter de heer H. Hubert, die als secretaris den heer Mr. P. C. Andreae naast zich kreeg. Spoedig werd het toen echter beter, een nieuw bestuur werd ge kozen, bestaande uit de h.h. Mr. Andreae, voor zitter, P. de Jong Pzn., secretaris, R. Gorter, penningmeester, Mr. C. Paehlig en dr. J. Hanne- rna, en bergopwaarts ging het weer. De deel name aan de wedstrijden groeide weer, elk jaar bracht nieuwe vooruitgang, al moest in het eerste oorlogsjaar, 1914, de zeilwedstrijd afge last worden, de eerste keer naar wij meenen na 1866, toen de cholera hier ter stede heerschte en het evenmin gewenscht was de wedstrijd te houden (in de week waarin anders deze wed strijd gehouden zou worden kwamen toen hier 4 choleragevallen voor, waarvan 2 met doode lijke afloop. Vooral onder de bewoners van schepen vielen veel slachtoffers). Voor zijn groote verdiensten jegens de zeil vereeniging werd den heer Mr. Andreae het eerelidmaatschap aangeboden en in 1915 trad als voorzitter op de tegenwoordige functionaris de heer J. Hibma, sedert April 1908 bestuurslid, die thans met de h.h. van Ham (vice-voorzit- ter), Edel (secretaris), dr. Kingma, (penning meester) en j. H. Halbertsma (vice-secretaris) en met de wedstrijd-commissarissen de h.h. W. Hesselink, W. Stam, J. Feenstra, A. ten Cate, Mr. H. Mulder de vereeniging bestuurt en de .wedstrijden leidt. En als men vraagt naar het resultaat van het werk onzer Zeilvereeniging in de laatste tien, twintig jaar dan valt er toch maar te wij zen op het feit hoe hier in Sneek de zeilsport meer en meer is doorgedrongen tot alle lagen der bevolking, dat het -scnepental maar steeds groeiende is, zoodat hier een Jachthaven kon tot stand komen zooais men er weinigen vindt. Daar in de Jachthaven werd de vloot samen getrokken welke voorheen over verschillende gedeelten der stad verdeeld was. Inderdaad onze 75-jarige heeft nuttig werk verricht tijdens haar loopbaan. Moge die loop baan nog lang zijn tot heil van de Sneeker zeilsport. Moge ook nog jaren het tegenwoor dige bestuur z’n beste krachten geven aan de leiding onzer Koninklijke Zeilver. Sneek. Ongetwijfeld zullen velen gebruik maken van de gelegenheid het bestuur te complimenteeren, dat daarvoor receptie houdt heden, Dinsdag avond tusschen 8 en 9 uur in de bovenzaal van Amicitia. dubbeid om, als de Roekoepolle is weggeslagen, deze te vervangen. Zal 't echter zoover komen? Met eenige financieele opoffering is de Roekoe polle afdoende te beveiligen, en ons dunkt dat het oud-Friesch geslacht van edel bloed, dat deze polle bezit, er gaarne toe zal medewerken voor de Friesche zeilsport een brok terrein te behouden, waaraan zooveel tradities zijn ver bonden. Welk een monument zou deze familie zich in de harten onzer Sneeker zeilers stichten, schepen en" snikken (de laatste "beurtschepen wanneer zij onze Roekoepolle tegen de tand met scherpe koppen), jachten en booten en als vijfde klasse „bootjes vrij van belasting”. Eigenaardig is het dat we ook thans weer déze „bootjes vrij van belasting” hebben in onze 16 M.s, de klasse tjottertjes, breed 1.70 M., die niet onder de belastingbepalingen, voor plei- ziervaartuigen geldende, vallen. De eerste wedstrijd der jonge Vereeniging in 1851 was al direct een financieel succes, er was een batig slot van f 121.38. Een belangrijk bedrag voor dien tijd ongetwijfeld, al lijkt dat nu niet zooveel nu de prijzen welke de Vereeni ging uitlooft, wel een waarde van f 1000 ver tegenwoordigen. Zooais men ziet waren het alle ronde vaar tuigen, die aanvankelijk aan de wedstrijden deelnamen. In 1882 kwam de eerste groote ver andering, toen de centerboards, de midden- zwaardjachten, werden toegelaten, jachten welke gebouwd (varen naar het model van En- gelsche viSchkotrers. In deze klasse verschenen in dat eerste jaar 2 deelnemers, waarvan de Johanna van L. Smit Jr., Rotterdam, de prijs won, 2e was de Nautilus van O. H. Schutte te Amsterdam. Belangrijke data op dit gebied zijn verder de jaren 1908, toen de flying start werd ingevoerd, 1910 toen werd overgegaan tot de handicap- regeling voor scherpe vaartuigen, waarna om streeks 1920 met de oprichting van de Noord- Nederlandsche Watersportbond en de aanslui ting daarbij door de Zeilver. Sneek, met de han- dicap-regeling weer kon gebroken worden en de klasseschepen zonder handicap gaan varen. In 1924 verschijnen dan voor het eerst op onze Meer in de zeilwedstrijden de moderne race- schepen, de zesmeters, die ook in 1925 kwamen, doch ditmaal wegens hun te overvoerde pro gramma niet te Sneek kunnen komen. Wanneer men de zesmeters noemt, noemt men tegelijk den huidigen voorzitter van de Kon. Zeilver. Sneek, den heer J. G. Hibma, die met een dezer schepen zich een internationale faam verwierf door de verovering van de One Ton Cup. Binnen enkele dagen zal de heer Hibma deze cup weer moeten verdedigen. Wenscht heel zeilend Nederland hem van harte succes toe, de Friesche zeilers ongetwijfeld bo venal en nog meer in het bijzonder Sneek en de Zeilvereeniging, die eenigszins deelen in de glorie van dezen zeiler bij uitnemendheid. Zijn er klassen bij gekomen in den loop der natuurlijk ook vervallen. Wij noemen hier de beurt- en vrachtschepen, die toen ze hoe langer hoe grooter werden, het programma moesten geschrapt. Het is voor al bij deze klasse, dat wij er even aan denken welk een groote verbetering de strenge regle- menteering tot stand bracht, want vooral bij het varen dezer schepen gold vroeger maar al te vaak het recht van den sterkste. In 1908 en 1910 werden door de Zeilvereeni ging resp. behendigheidswedstrijden en ’n polo- wedstrijd voor motorbooten uitgeschreven, de laatste door dè medewerking van den heer Henri Meier, den bekenden vroegeren redacteur van de kampioen. gld. bij «erlia •8 VMM mm vlngej VERGADERING van den RAAD der ge meente WVMBR1TSERADEEL, op ZA TERDAG 21 AUGUSTUS 1926, des voor- middags 10 uur (N. T.). Punten van behandeling: Punt 1. Notulen der raadsvergadering van 10 Juli 1926. Punt 11. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt Hl. Beëediging van den nieuw be noemden gemeente-ontvanger H. van Ek. Punt IV. Voorstel van B. en W. tot het converteeren en aangaan van geldleenin- gen. Punt V. Idem nieuwe instructie vanger. Punt VI. Idem verzoek van mej. S. Andela, geb. Spieringa om een jaarlijksche tegemoetkoming voor het overhalen van personen over de Bols- wardervaart van Wolsum naar Vijfhuis. Dunt VII. Idem tot het onbewoonbaar ver klaren van 5 woningen te Woud send en 1 woning te Heeg. Punt Vlll. Aanbieding gemeenterekening dienst 1925. Punt IX. Idem staten oninbare posten. Punt X. Aanvraag van het bestuur der Vereeniging voor schoolonderwijs op Gere formeerden grondslag te Heeg, om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen ten behoeve vervanging verwarmingsketel. terechtgestaan de 24-jarige Maria F., uit Purmerend, die eenigen tijd bij een notaris in een plaats in Noord-Holland hulp in het huishouden is geweest en na zijn dood met zijn dochter te Hilversum is gaan wonen en laatstgenoemde op verschillende wijzen heeft opgelicht en benadeeld. Haar waren ten laste gelegd; in de eerste plaats dat zij 1 Oct. 1925 heeft weggenomen eenige gouden spelden en andere sieraden; voorts dat zij, 1 Maart 1926 een gouden heerenhorloge heeft weggenomen. Zij zou de notarisdochter, wier onbeperkt vertrou wen zij genoot, hebben bewogen tot afgifte van dit horloge, dat zij zich daarna had toegeëigend, door haar te doen gelooven dat zij verloofd was geweest met den overleden zoon van een dokter R., die haar een gouden heerenhorloge ten geschenke zou hebben gegeven; dit zou zij hebben be leend en nu zou zij in moeilijkheden zijn ge raakt, doordat dokter R. er naar gevraagd had; vandaar haar verzoek om het horloge zoo lang mogelijk te hebben. Van het heele verhaal is later geen woord waar gebleken, maar het horloge heeft de eigenares nooit teruggezien, zoomin als een stel zilveren tafelgoed, dat zij het meisje daarna nog „in bruikleen” gegeven heeft, nadat dit haar op de mouw had gespeld dat een kennis het zoo goed zou kunnen gebruiken bij een dinertje dat hij zou geven. De zaak heeft gediend met gesloten deu ren. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorhechtenis. Dreigend conflict bij Heemaf. De arbeiders van Heemaf te Hengelo vragen 20 percent loonsverhooging bij uurloonen tot 30 cent, 15 percent voor uurloonen van 31 tot 50 cent, en 5 cent voor loonen boven 50 cent. Voorts voor overwerk 12/2 tot 25 percent ver- hooging. Donderdag a.s. wordt het werk neer gelegd, indien de directie deze eischen niet in willigt. >1: Wij zijn nu genaderd tot het midden van de negentiende eeuw, toen ook elders in het va derland de behoefte werd gevoeld aan een hechter basis voor de zeilwedstrijden, en aan het reglementeeren daarvan. Zoo werd 1851 het geboortejaar van de nu ook Koninklijke Zeilvereenigingen De Maas en de Dordtsche, en nog in ditzelfde jaar volgde hier te Sneek de oprichting der Zeilvereeniging Sneek, die nu de taak tot het organiseeren van de jaarlijksche wedstrijd overnam van eene commissie van lief hebbers. Het doel der vereeniging werd als volgt omschreven: „Door onderlinge samen werking de instandhouding en bloei der jaar lijksche hardzeilerij te Sneek te bevorderen zoo door het aanwakkeren van nuttigen wedijver onder de beoefenaren der belangwekkende zeil kunst als door andere doeltreffende middelen”. Daarmee was de constante organisatie gescha pen, die een betere reglementeering der zeil wedstrijden mogelijk maakte en wat dus het 75-jarig tijdvak van het bestaan der Zeilver. Sneek wel omvat, is de geschiedenis van de hecht georganiseerde, goed gereglementeerde Sneeker zeilsport. En dat juist is de groote ver dienste van deze vereeniging voor die sport hier ter stede, en van hare opvolgende besturen, omdat door die reglementeering en de moderne uitbouw daarvan de zeilsport te Sneek van het genoeglijke onderonsje van oudsher, is ge heven naar hooger plan. Aan onze wedstrijden is geleidelijk gegeven een nationale beteekenis, waarmee in de geheele Nederlandsche zeilwereld rekening wordt gehouden. De daaruit voort vloeiende propaganda voor onze stad en haar mooie waterrijke omgeving is zeker niet gering het starten, voor het doel onbruikbaar zal zijn, geweest, het vreemdelingenverkeer is er onge- Het bestuur heeft met vooruitziende blik gaan- twijfeld in belangrijke mate door bevorderd deweg ander terrein aangekocht. In 1910 werd bij haar verdiensten op het engere gebied van een deel van het kermisterrein aangekocht; in de zeilsport komen dus in hét credit onzer jubi- 1925 werd door verdere aankoop dit bezit ver- Aboiinement per jaar f 2.50 fr. p posiftf 3.60. Advertentiën 0 ct. p. regel.lr>i zonden mededeelingen hoogër, bi Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURAN 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1