EI SC HT GOEDE KWALITEIT Woensdag 1 Sept. Muziek en Bal MEUBELEN fit Bioscoop 0— Ut DijdeWaag IJNEEK Agar De Danseres ABONIMÉ „De Drie Friezen” V IA NIEUWSTIJDINGEN. Mlttei Ohjaa» ta Gsnieente Sneek. Verschijnt BRANDENBURGHCo. g lirmo JOHs. MP. 1 gpiiiiiiMiM Oud Hollandsche U moet dezen film zien 111 Eerste Blad annex Officiéél gedeelte. Beclamekolom. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Th. van FOEKEN Siiiiiiiiiiiiiia BETTY BLYTHE ■illllilllHH in Café WOEHSfcMd SEPTEMBER IS8B 41aJAAR6AI6 £o 95 NIEUWE SNEEKER COURANT Tel. 398 - Tel. 398 W. BOSSCHA. DE ZWAARSTE pt GEZONDHEIDSRAAD. DIENSTPLICHT. Aan Adverteerdt'i: Smeenk De SNEEKER COURANT, Schapenplein 11 DE UITUEVBRS. l i Mf~<n~ci-ri ran—'B'iiin i -L.-. J- -r-^ U-rw” gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. SECRETARIE SNEEK. In verband met de viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin op Woens dag 1 September 1926 is de Secretarie der gemeente Sneek op dien dag alleen ge opend van 8i/2. uur v.m. tot 12J^ uur n.m. advertenties in de de politie meegedeeld, dat ,,De Goede Verwachting”, gelieve men zich onmMdellijk tot oa« barcaa te wenden. Aan n 1 e t -a b o n n b: Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de SNEEKER COURANT welk blad gratis bij niet-abonnè’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” aan taais wordt bezorgd. Wij garandeer en das een huis-aau huis-verspreiding van alle advertenties voor deze bladen opgegeven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroegtijdige inzen ding van advertentiën. KBPPER WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Veeren kussens een gevaar. Moeders, wil dit terdegë leeren, Gevaarlijk voor Uw kleine is een kussen [met veeren. Wilt ge den zuigeling voor leed bewaren, Laat hem slapen op een dun kussen met [varen. GEZONDHEIDSRAAD. DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers SNEEK Telefoon No. ISO NIEUWE SNEEKER COURANT SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL S= VRAAGT UWEN 1 Bf ft SIGARENWINKELIER g Engros v.h. DE VRIES Zaken en Landbouw: De Minister ontveinst zich niet, dat voor sommige groepen der bevolking de laatste weken van den zomertijd den druk verzwa ren. Intusschen kan, gelijk bekend, met het oog op de internationale verkeersregeling geen ander tijdstip voor het eindigen van den zomertijd worden gekozen dan is be paald bij K. B. van 25 jan. 1926 (St.bl. no. 13). Ons land steekt echter, wat den aan- WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Voorkomen van verontreiniging van drinkwater. Laat nooit een slang, die verbonden is aan een tapkraan der waterleiding, in het handwaschbakje of in den gootsteen han gen. Daardoor toch kunnen in de riolen voorkomende witte wormpjes in de kraan kruipen. Indien dan weer water wordt af getapt worden deze wormpjes meegenomen en zij verontreinigen zoodoende het drink water. Op het strand te Ostende is een Nederlander door twee jeugdige dieven beroofd van 80.000 frs. Terwijl onze landgenoot aan het baden was, zijn zij in zijn badkoets binnengekomen en namen sieraden weg en Hollandsche, Belgische en Fransche bankbiljetten. De beide dieven zijn gearresteerd; zij hadden reeds 30.000 frs. verteerd. in groote veracheidenheid voorradig j Bergens beter ft ft Nergens goedkooper ft VROOM S DBEESMANH. HllIllllIlillillllllllllllllllllllllllllliUIUIilIlllllllllllllllllllllin^ - den. Zeer waarschijnlijk zal deze een buitenge woon hoogen prijs opbrengen, daar roode dia manten uiterst zeldzaam zijn. Sensatie-zucht. upgenomen, worden kosteloos overgenomen in de Speciaal Adres voor fijn ÏT Dames Haarknippen ~~f volgens de nieuwste modellen is Een tekort van f 575.565. Men meldt uit Veendam: De Groningsche Zaadteeltvereeniging heeft een tekort over het afgeloopen boekjaar van ruim f575.565. Elk aandeelhouder, die een aan deel heeft van f50, mpet over dit boekjaar f610 bijpassen. Deze mededeeling heeft groote beroering ge bracht in de landbouwerskringen van Noord- en Oost-Groningen. Naar verluidt zou het wan beheer van den vertrokken direkteur aan dezen toestand schuld hebben. H. V. Een Nederlander te Ostende bestolen. Vijf kinderen met moeite gered’ Zaterdagnacht brandde een groote boer derij te Gemonde onder Boxtel tot den grond toe af. Geheel de oogst verbrandde, alsmede een partij kippen. Met moeite wer- gered, die in nacht- werden opgenomen, vernield, bijna niets Inbraak. Vrijdagnacht hebben inbrekers getracht hun slag te slaan in de R.-K. pastorie te Bergen (N.-H.) Kapelaan O. werd om 2 uur wakker. Hij hoorde plotseling, hoe eenige personen de trap afgingen en door de gang en de keuken de pastorie verlieten. Hij stelde een onderzoek in, doch ontdekte niets bijzonders. Hedenmorgen, toen de geestelijke zich naar zijn studeerkamer be gaf, ontdekte hij, dat daar alles overhoop gehaald was. Uit een geldkistje is f 7.50 gestolen. Het is nog niet bekend, of er meer ontvreemd is. De politie stelt een onder zoek in. brengt U tot en met Donderdag a.s. het Cinematographisch kunstwerk Naar den beroemden roman „Le Puit de Jacob” van PIERRE BENOIT. Een schepping van den eersten rang met de vermaarde schoonheid (bekend als De Koningin van Sheba) in de titelrol. Voor hen die een kunstfilm weten te waardeeren be- teekent het zien van dezen film een avond van genot. en was onmiddellijk dood. Terwijl de dienstbode J. O. van den landbou wer v. d. W. te Beerta Donderdagmiddag naai de weide ging te melken, werd zij fttotseling door een der koeien aangevallen, met het gevolg dat het woeste dier haar op de horens nam en daarna herhaaldelijk stootte en trapte. Het 5- jarig dochtertje van v. d. W., dat mede naar het land was gegaan, wist onder de draden door te kruipen en zich in veiligheid te brengen. Gelukkig passeerde juist een arbeider, die het arme meisje uit haar netelige positie wist te bevrijden. In bewusteloozen toestand werd het over het geheele lichaam verwonde meisje naar huis vervoerd, waar geneeskundige hulp ver leend werd. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie, 2e afd. ter inzage ligt: a. de beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 20 Augustus 1926, Vlle afd. no. 307 V, waarbij het verzoek van THEODORUS H1ELKEMA, dienstplichtige der lichting 1923, om vrij stelling van den dienstplicht, is afgewezen; b. de beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 21 Augustus 1926, Vile afd. no. 270 V, waarbij het verzoek van NANNE BRATTINGA, dienstplichtige der lichting 1924, om vrij stelling van den dienstplicht, is afgewezen. Tegen deze uitspraken kan binnen 10 dagen na de dagteekening dezer bekend making beroep worden ingesteld. Sneek, 31 Augustus 1926. Aan Abon ai 'i op de „Nieuwe Sneeker Courant” Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de NIEUWE SNEEKER COURANT lag de „IJselmonde” en er achter de „Mi nerva” en de „Schiedam”. Toen het En- gelsche schip de Jobshaven was uitgetrok ken en op de rivier gezwaaid had, wilde de kapitein van de „Minerva” ter hoogte van de Dokhaven de sleeptros, waarmede de sleepboot aan de Ranchi” was ver bonden, los gooien. Door tot nu toe on bekende oorzaak gelukte dat losgooien niet vlug genoeg en het gevolg was, dat de Ranchi”, die intusschen op eigen kracht langzaam was gaan opstoomen, de „Miner va” omtrok. Deze zonk onmiddellijk, de bemanning, bestaande uit vijf personen, met zich mee sleurende. Onmiddellijk schoot van alle kanten hulp toe en het gelukte drie van de vijf menschen te redden. Twee hunner n.l. de kapitein K. en de 2e matroos v. d. S., waren spoedig in de diepte verdwenen en verdronken. De machinist Van R. bleek bij de redding verwond te zijn en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De rivierpolitie was intusschen begonnen te dreggen, doch alle pogingen de lijken te vinden, bleven zonder resultaat. K. laat een weduwe met vijf kinderen achter. Een oplichter. Dezer dagen kwam een ondernemende be woner van Warschau op het denkbeeld zich uit te geven voor den impressario van den beroem den Russischen zanger Szaljapin, zoo meldt de Voss. Ztg. Hij reisde naar een groote provincie stad en liet daar overal een biljet aanplakken, waarop in vette letters werd meegedeeld, dat de groote Russische zanger besloten had een concert in de stad te geven; toegangskaarten waren aan het loket van de stedelijke concert zaal te verkrijgen tegen 10 en 20 zloty. Maar toen de talrijke geestdriftige kunstvrienden voor het loket verschenen, hing daar een kaart: uit verkocht. De teleurgestelde bewonderaars van den beroemden zanger vonden echter in het portaal den impressario, die hen geruststelde en zeide, dat hij alle plaatsen had opgekocht men moest toch leven, nietwaar. Gaarne echter was hij bereid de kaarten .met 10 zloty verhoo- ging te verkoopen. In korten tijd was hij al zijn kaarten kwijt. Den volgenden dag ver scheen echter weer een aanplakbiljet, thans met de mededeeling, dat het concert niet kon door gaan, daar de zanger plotseling ziek was ge worden. Aan de cassa kon men zijn geld terug krijgen. De cassa echter betaalde alleen de aangekondigde toegangsprijzen terug de zgn. impressario was met zijn zoete winst in middels reeds spoorloos uit de stad verdwenen! 500.000 francs aan juweelen vergeten. Een Parijsche koopman met zijn vrouw, die aan het Gare de Lyon te Parijs uit den trein stapten, bemerkten bij het. verlaten van het sta tionsgebouw, dat zij een leeren koffertje met juweelen ter waarde van een half millioen francs in hun coupé hadden laten liggen. De politie, van het verlies in kennis gesteld, deed oogenblikkelijk de noodige nasporingen, maar tot nu toe vergeefs. Roode diamant gevonden. In de diamantvelden van Lichtenburg (Zuid- Afrika) is een 18 karaats roode diamant gevon- De Zomertijd. Op de vragen van den heer Braaf betref fende verkorting van den duur van den Ernstig ongeluk op de Maas. gg Zondagmiddag ongeveer twee uur had g§ op de Maas een ernstig ongeluk plaats, dat ft weer twee menschenoffers eischte, schrijft ft Het Volk. Eenige dagen terug was in de ft Rotterdamsche haven aangekomen het En- ft gelsche stoomschip Ranchi” met 500 vreem- ft delingen, die een bezoek kwamen brengen ft aan ons land. Zondagmiddag vertrok dit ft schip weer naar zee om den tocht naar Engeland te aanvaarden. De Ranchi” moest uit de St. Jobshaven worden gesleept, voor ze naar zee kon vertrekken. De sleepboolen „Minerva”, „IJselmonde” en „Schiedam” verleenden hun dienst. Voor de „Ranchi” zoodat ten onzent de bezwaren minder we gen dan elders. Toestanden.... Een moeder, niet in staat in het onder houd van haar kinderen te voorzien, wenscht afstand van hen te doen. Het betreft twee meisjes van 5 jaar en 7 maanden, en twee jongens, 3 en 2 jaar oud. Alleen, wie een of meer dezer kinderen tot zich wenschen te nemen, zonder vergoeding, komen in aanmerking. Aldus een advertentie’in een onzer bla den. Een zeereis tegen wil en dank. Men schrijft uit Vlissingen aan de „N. R. CL”: Deze week hebben twee Amerikanen een onvrijwillige reis naar Engeland gemaakt. De beide heeren hadden zich hier aan boord laten brengen door een kruier met de be doeling naar Breskens over te steken, maar door een misverstand kwamen zij aan boorc van de boot van de „Zeeland” en eerst toen zij een eind op weg waren, bemerkten zij onder weg naar Folkestone te zijn. Daar zat er niets anders op dan met dezelfde boot den volgenden dag weer terug te kee- ren naar hier. De reizigers maakten be zwaar de reis te betalen en de politie moest er aan te pas komen om hen duidelijk te maken, dat daaraan niet te ontkomen was. De trein van Saint-Dizier naar Bar-le-Duc (Frankrijk) liep Dinsdagavond bij het dorp Mogneville op een obstakel, doch kon dadelijk, zonder te ontsporen, tot stilstand worden ge bracht. Het bleek dat er een rail dwars over de spoorbaan was gelegd. Het onderzoek leidde tot de aanhouding van een 19-jarig boeren arbeider uit Mogneville, die verklaarde eens te hebben willen zien hoe een trein ontspoorde Noorsch stoomschip door Chineesche zee- roovers geplunderd. Een bende van 38 zeeroovers, die als passagiers waren vermomd, hebben het Noorsche stoomschip Sandviken den 21 en dezer nabij Hongkong leeggeplunderd. Zij hebben aan geld en juweelen voor een waarde van ca. twintigduizend dollars buit gemaakt. De kapitein en de bemanning werden overrompeld en gedwongen koers te zetten naar de Bias-baai nabij Hongkong, waar de zeeschuimers met hun buit verdwenen. Een gevaarlijke arrestatie. Uit een hotel in Harrogate waren in het begin van deze week effecten ter waarde van 5000 pond gestolen. Toen nu Donder dag bij een makelaar te Carlisle iemand effecten te koop kwam aanbieden, die,naar men meent, uit de Ver. Staten kwam, ver moedde de makelaar, dat deze wel de ge- stolene konden zijn. Hij verzocht den ver- kooper, 's middags terug te komen en belde ondertusschen de politie op. Een recher cheur kwam op het kantoor zitten, alsof hij een van de bedienden was, en toen ’s mid dags de jonge man terugkwam met de effec ten, deelde hij hem mede, dat hij; zijn arres tant was. De jonge man haalde toen een revolver te voorschijn, maar de rechercheur wist hem dien te ontwringen en, bijgestaan door den makelaar, hem te boeien. Op hef politiebureau verklaarde hij, Mortimer te heeten, maar wilde geen verdere bijzonder heden geven. In zijn bagage, die aan het station te Carlisle stond, is een geladen revolver gevonden. KORT.GEMENGD. De Itaiiaansche ganzen houden hun faam, die dateert van de redding van ’t Kapitool door hun Romeinsche voorzaten, hoog. Mussolini’s vurige woorden ter herinnering aan het groot- sche verleden schijnen ook de ganzen beroerd te hebben. In een landhuisje bij Parma werden de eigenares, haar drie kinderen en verschei dene bedienden ’s nachts gewekt door het ge kwaak der ganzen, die door het huis liepen. Het huis bleek in brand te staan en de bewoners konden nog juist bijtijds de vlucht nemen. Ook de trouwe ganzen wisten tijdig het vuur te ont- loopen. met Jazz-Band Muziek Aanvang 7 uur. Aanbevelend, den de vijf kinderen kleeren bij de buren Ook het huisraad is kon gered worden. Verzekering dekt ten deele de schade. Onder den trein. Uit Doetinchem wordt gemeld Terwijl Zaterdagmiddag tegen zes uur het circa tienjarig zoontje van den heer te Oaanderen tusschen de rails speelde, zag de heer Kok, dat uit de rich ting Doetinchem een trein naderde. De heer Kok snelde toe om het kind weg te trekken, doch kwam even te laat, met het noodlottig gevolg, dat beiden door de lo comotief werden gegrepen. Het kind was terstond dood. De heer Kok wiens beide voeten werden afgereden, stierf kort daar op. De heer Kok was ruim 30 jaar en on gehuwd. In den trein onwel geworden. Vrijdagavond jl. vertrok de oud-kassier, de heer L. van Dijk Jz., te Meppel, met den avond- sneltrein naar Den Haag. Naar het schijnt moet, naar de M. Crt. ver neemt, de heer Van Dijk onderweg onwel zijn geworden. Na aankomst van den laten trein zijn de lichten gedoofd en is deze op een dood spoor gerangeerd. Daarbij schijnt de eenzame, bewustèlooze reiziger niet te zijn opgemerkt. Ten minste eerst Zaterdagmorgen in de vroegte heeft het treinpersoneel hem gevonden, gedoken in een hoekje van een der coupé’s. Men meende aanvankelijk, dat de verlaten reiziger er in sla penden toestand verkeerde. Bij onderzoek bleek echter, dat het geval veel ernstiger was. Door de Haagsche Eerste Hulp bij Ongelukken, welke dienst direct was gewaarschuwd, werd de heer Van Dijk daarop naar een ziekenhuis overge bracht. Het duurde daarop nog geruimen tijd, voor hij weer bij kennis kwam. Toen kon hij zich persoonlijk identificeeren. Inmiddels kon I daarna zijn echtgenoote, die reeds enkele dagen L in Den Haag logeerde, gewaarschuwd worden, waarna de heer Van Dijk naar een andere zie keninrichting is overgebracht. De heer Van Dijk, die ongeveer 70 jaar oud is, moet helaas gedeel- telijk verlamd zijn. Ongevallen. De 18-jarige loodgietersknecht C. J. D. is op een bouwwerk aan den Kleiweg te Hilligersberg van een 10 meter hooge stelling gevallen. De jongen brak de wervelkolom. Hij is in het zie kenhuis opgenomen. De schipper De J., liggende met zijn schip „Vrouw Marie” in de Z. O. Buitensingel in Den Haag, heeft aan schipper B. van welk schip in het water aan het Groenewegje ligt, sinds eenige dagen verdwenen is. in ver band met deze mededeeling heeft de politie ter plaatse gedregd, evenwel zonder resultaat. De nasporingen worden voortgezet. Donderdagavond had te Weert het ongeveer 4-jarig zoontje van G. Bekkers het ongeluk tus schen de dorschmachine te komen. Het eene beentje werd op drie plaatsen gebroken, terwijl van het andere de knie en onderknie gebroken werden. Ook aan hoofd en armen bekwam het knaapje ernstige verwondingen, zoodat men voor zijn leven vreest. Te Beets viel het 1-jarig kind van J. v. d. Linde, in een tobbe met water. Het is overleden. Donderdagmiddag 2 uur kwam de 5-jarige Joh. de Pee te Dordrecht thuis vertellen, dat zijn 6-jarig vriendje Jan Schippers, wonende Vest 13, in de Riedijkshaven was gevallen. Men kon het kind echter niet meer vinden. Te vijf uur werd het lijkje door de politie opgehaaid. De 20-jarige G., werkzaam in de kleiwaren- fabriek van den heer A. Russel, te Tegelen, is daar door een drijfrad gegrepen. Hij werd zomertijd antwoordde de min. van Binnenl. enkele malen rondgeslingerd, waarbij de kleeren 'hem van het lijf warden gerukt. Toen de ma chine stop gezet was, kon de man uit zijn benarde positie verlost worden. Hij werd be wusteloos naar zijn woning overgebracht. Bij de eerste geneeskundige hulp werden geen doo delijke verwondingen ontdekt. Donderdag had te Overschild een droevig on geval plaats. De 14-jarige zoon van den arbeider J. van der Schuur, in dienst bij den landbouwer H. Houtman, geraakte, doordat de paarden op vang betreft, gunstig af bij andere landen, ho1 sloegen, onder een met koren beladen wagen Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post I 3.60. Advertentiën: 9 et. p. regel Ing. zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge □laatst in de SNEEKER COURANT ik iJSCH ECQNQMIE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1