H GT OOK DE KWAL.ITBITS REEP 200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Niauwstijdiagaii. GELDEN BESCHIKBAAR op aerate hypotheek RxEUSTTU 5 voor bedragen boven 15000. BUITENLAND. Ilfltlnl Orgm in IiihiIi lint VaiMjhfiBt I lEiaUHICU ITNTKUUil 14 l/2°|o Pandbrieven a 99 V2 °|o «HOl ZATERDAG 4 SEPTEMBER 18X8 Ro. 86 Eopoto BloR 41e JAARGARR UIMBDAGi ra TRIJDAG8A TOD» Uitfmn Brandenburgh Co., IkiKK Tdefsss Mh I opgericht te Veeiïdaffl in 1890 Directie Mr. M. J. BOS en (■ftood Etiket) in 7E gid. bij «wUm Cfl 13 «as mb «taint. UU yarlngn-Sank fin SnklMtaai si|n ansa Abemti’s varaakard tagan aagalakkaa mi et f 6 000,000.— f 47.000.000 t 45.000.000 gid. blj varliaa aan vijavingav. ht or 1 1 J levens invaliditeit aamwmrsw^'nnaiissnriTii mmr^-inwurw^. urisi Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiên9 ct. p. regel, inge zonden mededeelingen hooger,* bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT te, an tal 28 jr >2 !6 in '3 al ?n u r n- te Koninginnedag. Een zonnige dag Woensdag toen hier Ko- ninginneverjaardag werd gevierd. Zonnig dank zij de natuur, zonnig ook dank zij 't fel kleurig oranje, waarmee de gezondagste kinderen dan het dagelijksch straatbeweeg doorsprenkelen, en dat zoo’n extra feestelijk cachet geeft aan alles, waarbij dan ditmaal nog kwam dat het bestuur der Vereeniging Oranje wel heel erg z’n best had gedaan om deze viering vol blij heid te doen zijn voor oud en jong, door een zeer uitgebreid afwisselend programma op te stellen, dat geheel is uitgevoerd ook. Om 9 uur de kleurige optochten, die van Oranje en die van de buurtver. Prinsengracht. Wat al fleur en kleur brachten die in de stad, met al die versierde hoepels, wagentjes enz., voor de ongehavendheid waarvan de kleine be zitters en bezitsters angstvallig waakten, soms bijgestaan door vader of moeder, die jong weer door der kinderen enthousiasme bij het maken der plannen en der versiering natuur lijk een handje heeft geholpen. Een arbeid met vreugde verricht, welke vaak zeer schoone vruchten droeg, want mooie exemplaren troffen het oog.’ Voor de 54 deelnemers aan de optocht van de buurtvereeniging Prinsengracht etc. waren een eereprijs en 4 extra prijzen beschikbaar gesteld en de jury had een moeilijke taak. Na de rondgang door destad werd een be gin gemaakt met de diverse kinderspelen. Voorts werd onder de kleinste kinderen een tombola gehouden om fraaie prijzen. ’s Middags om 2 uur een herhaling van den optocht, waarna de stoet zich verzamelde in de versierde zaal van de Harmonie, Sperkhem. 't Ging hier echt gezellig toe. De kleinen wer den flink getracteerd op versnaperingen. De uitslag van de verschillende spelen is als volgt: Jongens 8, 9 en 10 jaar (Ringsteken met hin dernissen). Ie prijs Jelle Buding; 2e prijs Arjen Feenstra; 3e prijs Arjen Canrinus; 4e prijs Hillebrand Dijkstra. Mr. J. WILKENS B B Gepl. Maatach. Kap. en Reserves Hypotheken Pandbrieven SIEUWE SBEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMRRITSERADEEL N.B. Deze Bank niet te ver> warren met de 15 jaar later even eens te Veendam gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. verdeelen in vier kwartalen, ieder met twee maanden van 30 en één van 31 dagen. Dit wordt samen 364 dagen. De dag, die er overschiet zou dan een dies non of een datumlooze dag worden en op Nieuwjaars dag vallen. Deze plannen doen ons denken aan de Kalender der Fransche revolutie. Toen had men twaalf maanden, ieder van 30 dagen en iedere maand was verdeeld in drie „weken” van 10 dagen. Deze regeling heeft het officieel nog geen tien jaar uitgehouden, terwijl men er zich in het dagelijksch leven weinig aan stoorde, naar het schijnt. De tegenwoordige voorstellen zijn ech ter minder ingrijpend en hebben daarom waarschijnlijk meer kans van slagen. Avondbijeenkomst. 's Avonds halfnegen in Amicitia een feest voor de leden van Oranje en een aantal introducées. Advendo heeft daar gegymnastiseerd, de heer Van Wijk heeft op de hem eigen knappe wijze gezongen, er is gemusiceerd door de hh. Wolt- hof, van Leeuwarden, Rusticus en F. v. Bergen van hier en natuurlijk gesproken. Het openings woord sprak de heer B. Hofstee, voorzitter van Oranje, die de zeer talrijke aanwezigen welkom heette en constateerde dat, zoo hier en daar de Oranjeliefde bekoeld moge zijn in deze onrus tige tijden, bij duizenden en duizenden de liefde voor het Oranjehuis en in ’t bijzonder voor Koningin Wilhelmina, zoo nauw verbonden met haar volk, stand houdt en toeneemt. Zij, Wilhel mina, is dan ook een vorstin, die in rampen De Volkenbondszetels. Met de Volkenbondszetels blijft het een eindeloos geonderhandel, een voorstellen van oplossingen en een verwerpen van deze voorstellen, die de Europeesche diplomatie nu niet bepaald van haar gunstige zijde la ten zien. Óp het oogenblik vergadert de commissie voor het zetelvraagstuk, welke commissie op zich zelf al een verlegenheids- instituut is. Toen men het in Maart van dit jaar op geen enkele manier eens kon worden, moest men toch iets doen om zijn figuur te redden. Men benoemde daarom een commissie, die de zaak nog eens in de puntjes zou onderzoeken. Thans moet deze commissie gehoord worden over de aan spraken van Spanje en Polen, die beide meenen recht te hebben op een vasten raadszetel. Maar ook deze commissie kon ’t niet eens worden en heeft op haar beurt weer een subcommissie benoemd. Ais bui tenstaander vraagt men zich met verbazing af, welke steekhoudende argumenten beide landen wel kunnen aanvoeren om als groote Velgen* veofWMud«n_svarMngek«wsn met de Knllanrtsatm Algaaieaiia^Veraa* 2000 S1® K. ter Horst, f In Heemstede is overleden de heer K. ter Horst, tot voor enkele maanden onze stadge noot, daarna aldaar wonende. Met den heer ter Horst is iemand heengegaan, die jarenlang in de besturen van een aantal corporaties te dezer stede voor het algemeen nuttige arbeid heeft verricht. We denken hier o. a. aan z’n be stuurslidmaatschap van de Ver. tot Ziekenver pleging alhier gedurende vele jaren, als de pen ningmeester dezer vereeniging nam hij daarin een zeer belangrijke functie in. Dan was de heer ter Horst een der directeuren van de Spaarbank alhier, en van zijn verdiensten voor die instelling heeft gistermiddag bij de ter aardebestelling op de Algemeene Begraafplaats alhier de heer J. van Druten getuigd. „Hoe ont stellend”, aldus deze spr. o. a. „kunnen de levensgebeurtenissen soms een scherpe wen ding nemen. Welk een tegenstelling: weelde rige zonneschijn met een verschiet vol illusies verduisterd tot een donkere sfeer, waarin wij ons heden zoo droef te moede gevoelen. Is de smart der naaste bloedverwanten over dit ver lies groot, ook vele vrienden voelen diep dit heengaan, dit scheiden voor goed, dat voor hen kort geleden ingeleid was door het vertrek van den overledene uit Sneek. Smartelijk voelen di recteuren der Spaarbank dit verlies, aan welke instelling hij, als zijn vader voor hem, jaren z’n krachten gegeven heeft; veel moeite heeft hij zich voor de spaarders getroost en de aanslui ting bij het Ned. Spaarbank Bureau, nu tot stand gekomen, is nog mede door hem voor bereid. De waardeering voor hetgeen de over ledene hier heeft verricht; zij 'de naaste bloed verwanten eenige troost bij dit smartelijk ver lies. Voor de houtbond Friesland sprak de heer v. d. Werf van Boisward, die den overledene kort geleden als voorzitter daarvan is opge volgd. Spr. kon niet vermoeden da*t zijn eerste officieele taak aan het graf van z’n voorganger zou zijn. Ter Horst was meer dan een voor zitter, hij was een vriend, een humaan mensch, die eenvoudig en sober leefde maar veel voor z’n medemenschen deed. Hij ruste in vrede. Voor het personeel der fa. ter Horst sprak de oudste der werklieden W. Has. Voor hen was de heer ter Horst niet alleen de patroon, maar ook de vriend die als rampen het personeel troffen, hen steunde en bijstond. Nooit zullen wij de stoere figuur vergeten, die zoo week van hart was en bang scheen z’n goede eigenschap pen te verraden. Z’n hoogheid was meer een vorm dan een natuurlijke eigenschap, wij zullen hem missen al misgunnen wij hem de rust niet. Den jongen patroon zegde spr. aan dit graf de steun van het gansche personeel toe bij de nioeilijke taak die hem wacht, nu de leider is gevallen. „Allen voor één, één voor allen zij het devies”. Spr. wenschte den overledene een rust in vrede tot het wederzien op den Jongsten dag. De zoon van den overledene dankte voor de hulde, z’n besten vader bewezen. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 19 A.s. Zondag zal de Havendienst 8 vaart een mogendheid zich te laten gelden. Spanje, dat op militair gebied tegen een handjevol halve wilden keer op keer 'de nederlaag leed, zoodat ten slotte Frankrijk er aan te pas moest komen om als groote broer op te treden en de orde in het Rif te herstellen, Spanje, waar het grootste deel der bevol king lezen noch schrijven kan en dat op het gebied van kunsten en wetenschappen veel minder beteekent dan bijvoorbeeld Neder land of de Skandinavische rijken. Het eenige argument zou zijn de wénschelijkheid om de Spaansch sprekende landen en dat zijn er nogal ettelijke, een vaste vertegenwoor diging in den raad te geven. Maar dan zou een groote Zuid-Amerikaansche republiek als Argentinië hier het aangewezen land zijn. Of nog beter ware het zooals is voor gesteld in de zetelcommissie, n.l. om te zorgen, dat van de negen niet permanente zetels er drie komen aan Spaansch spre kende landen. Niet veel beter staat het met de aanspra ken van Polen. Dit land, dat pas in den lijd van den wereldoorlog zijn onafhanke lijkheid kreeg en sedert dien reeds herhaal delijk te kampen had met groote beroerin gen op financieel en politiek gebied, is wel allerminst geschikt orn onder de leidende mogendheden der wereld een plaats in te nemen. Beide landen zouden zeer zeker nul op het rekest h/bben gekregen als hier geen andere politieke factoren in het spel waren.’ Frankrijk ziet gaarne, dat Duitschland in het oosten een krachtige buurman heeft, liet heeft daarom alle mogelijke moeite ge daan om Polen zoo. sterk mogelijk te maken en de eisch van dit land om het een vasten zetel in den Raad te geven vindt dan ook weerklank in sommige Fransche kringen. En Spanje’s uittreden uit den Bond zou, zooals wij een vorige maal zagen wel eens de vorming van een den vrede vijandige macht in het zuiden van Europa ten gevolge kunnen hebben. Zoodoende doet men alle mogelijke moeite om tot een resultaat te komen, dat allen bevredigt. De zooeven genoemde subcommissie stelt nu voor om drie van de negen niet permanente Raads leden herkiesbaar te stellen. In tegenstel ling van de vroegere voorstellen kan de a.s. Volkenbondsvergadering dadelijk tot de herkiesbaarheid voor éénmaal besluiten. Komt dit voorstel in kruiken en kannen, dan zullen drie landen er vrijwel van verzekerd kunnen zijn, dat zij tot 1932 in den Volken bondsraad vertegenwoordigd zijn ten minste als zij in 1929 worden herkozen. Als men zoover is, zou men later eens verder kunnen zien, wat er dan zou moeten gebeuren. De drie gelukkigen zouden dan zijn Spanje, Polen en als zulks mogelijk is Brazilië, dat onlangs boos uit den Bond is weggeloopen. Het is nog zeer de vraag of Spanje met een dergelijke regeling genoegen zal nemen, vooral nu er onlangs nog een complicatie is bij gekomen in den vorm van het Tanger- probleem. Deze stad werd tot nog toe in ternationaal bestuurd, maar nu de zaken in het Rif eindelijk tot een oplossing zijn gebracht, eischt Spanje deze stad voor zich op. Zoodoende komt dit land ter Volken bondsvergadering met twee eischen. Ten eerste wil het een vasten zetel in den Vol kenbond en ten tweede wil het Tanger. Wel weigeren Engeland en Frankrijk de laatste eisch te Genève te behandelen, maar het Tangerprobleem blijft bestaan en de Spaansche regeering zal zeker niet na laten de eene eisch tegen de andere uit te spelen. Het zou al heel vreemd moeten loo- pen als ze niet in het eene of in het andere geval geheel of grootendeels haar zin zou weten door te drijven. En Polen zal met z’n streven naar een Volkenbondszetel waar schijnlijk weten te bewerken, dat het de eerstvolgende jaren behoorlijk in den Bond vertegenwoordigd is. Zooals men ziet, de brutalen hebben de halve wereld, ook in de hooge politiek. Een Kalenderhervorming. Een andere kwestie, die van minder be lang js dan de vorige, maar zeker niet min der vermeldingswaardig zal deze maand eveneens te Genève worden behandeld. Wij bedoelen die van onze kalender. Allereerst zal men trachten te komen tot een viering van het Paaschfeest op vaste dagen, n.l. op den tweeden Zondag en Maandag in April Naar verluidt gaan niet alleen vele regee- ringen, maar ook de Roomsch Katholieke, de Grieksche en de Anglicaansche kerken hiermee accoord. Verder zijn er plannen in omloop om het jaar regelmatiger in te deelen. Men wil het gld. Dij ««rites «3 «in ma vinger de vaart op het paviljoen onderhouden voor een retourprijs van 25 ct.; door de ijverige bemoeiingen van Vreemdelingen verkeer is dit verkregen. Het terrein is als altijd voor ieder vrij toegankelijk. Geslaagd te Wageningen voor het examen tuinbouwkunde 1. o.: de heer H. Frankena, alhier. De adjunct-inspecteur der directe belasting, invoerrechten en accijnzen, de hr. R. U. Rijpma, vroeger alhier, is met ingang van 1 September a.s. verplaatst van de in spectie Arnhem naar Groningen, le afdee- ling. Nu de wedstrijd in het hardboomen. Ook dat, oudtijds hier zeer geliefde vermaak heeft hier ten aanschouwe van massa’s toeschouwers Woensdag weer plaats gehad in de Kerkgracht. De menigte heeft met spanning de deelnemers gevolgd, natuurlijk hopend dat er eens iemand buiten boord zou geraken, welk gelukje zij ech ter zoolang wij deze wedstrijd volgden niet deel achtig werd, de deelnemers waren te handig; maar er waren natuurlijk die handig waren in de overtreffende trap en kampioen hardboomen van Sneek voor het jaar 1926 is. M. Kanon; hij boonie echter niet te zwaar over deze over winning, want er waren concurrenten die hem op de hielen zaten en het volgend jaar een beste kans hebben. Volledige uitslag: le prijs M. Kanon; 2e prijs A. de Lange; 3e prijs Andr. Mulder; 4e prijs Thijs Boot; 5e prijs Alb. Boeijenga; 6e prijs Dirk Boot. Verder troostprijzen (18). Vooral voor ’n andere categorie van publiek, in het bijzonder dat van buiten, was bestemd, ’t concours hippique, dat om twee uur op ’t Vrije Speelterrein een aanvang nam en waarvoor Oranje op zoo royale wijze prijzen had be schikbaar gesteld. Er was een behoorlijk aantal dieren ingeschreven en het was een lust dit elegante schouwspel van deze keurig stappende dieren met de in de zon glanzende mooie lijven, trillend van kracht, gade te slaan. De uitslag van dit concours is: Rubriek 1: Concours van aangespannen Tuig- paarden, Friesch ras. le prijs „Klazina”, 3 jaar, Stamboekmerrie, eig. J. W. Hoogterp, Deersum; 2e prijs „Ada”, 6 jaar, zw. Stamb. merrie, eig. J. F. J. de Jong, Joure; 3e prijs „Carolo”, 3 jaar, zw. merrie, eig. S. Bruinsma, Sneek. Rubriek II. Landbouwtuigpaarden. Hackney's uitgesloten, le prijs „Hertha”, 5 jr., zw. stamb.- merrie, eig. J. H. Alta, Rijs; 2e prijs „Didica”, 6 jr., zw. witv. merrie, eig. R. Velstra, Leeu warden; 3e prijs „Fuldova”, 8 j., schimm. stb.- merrie, eig. J. H. Alta, Rijs; 4e prijs „Exponna”, 6 jr., zwarte merrie, eig. B. Wiebenga, Leeu warden. Rubriek ill. Luxe Tuigpaarden. le prijs .„Charming Wonder”, Koffie Vos, eig. J. H. Alta, Rijs; 2e prijs „Hollands Princes”, 6 j. Vosmerrie, eig. B. Wiebenga, Leeuwarden; 3e prijs „Gar ton Beauty”, Koffie Vos, eig. J. H. Alta, Rijs; 4e prijs „Princes Champignon”, eig. H. F. Bult man, Rijk (Haarlemmermeer). Rubriek IV. Spannen Paarden, le prijs „Wachtels Bles” en „Nico”, 5 en 7 jr. donker- br. Stb.merrie en ruin, eig. mevr. N. Kloppen- borg, Groningen; 2e prijs „Princes Champig non” en „King Cross”, 7 jr., beide vos ruin, eig. H. F. Bultman, Rijk (Haarlemmermeer); 3e prijs „Vedon” en „Hedonna”, eig. J. H. Alta, Rijs. Het nummer Tandemrijden door den heer Bultman viel zeer in den smaak. De meisjes vermaakten zich intusschen met ringfietsen, een bezigheid die ook al zware eischen aan de handigheid stelt. De prijzen vielen ten deel aan: Boven 15 jaar: Je prijs Simmie Gaastra; 2e prijs Anna Kussendrager; 3e prijs Hiltje Oppen huizen. Beneden 15 jaar: le prijs Nienke Boonstra; 2e prijs Antje van Ham; 3e prijs Reino Dikhof. Versierde fietsen: le prijs Susanna Postuma; 2e prijs Dirkje Bruinsma; 3e prijs Maaike Sus- tring. Scheper; 6e prijs Hendrik Woudstia. En eenige troostprijzen. Slingerbal-wedstrijd. 4 groepen. Jongens 12 en 13 jaar: le prijs Poppe Bat- stra2e prijs Hendr. Kussendrager; 3e prijs Jan V’enema. Meisjes van 12 en 13 jaar: le prijs Eelkje Hoekeina; 2e prijs Margje Leerling; 3e prijs Reintje Metz. Jongens van 1416 jaar: le prijs Age Salver- da; 2e prijs Jentje Beetstra; 3e prijs Gerrit Oppenhuizen. Meisjes van 1416 jaar: le prijs Joh. Tromp; 2e prijs Bankje Roosje; 3e prijs Hillie de Haan. Op het Oud Kerkhof een vermaak, dat voor de toeschouwers steeds spannend blijft en voor de meeste deelnemers ook de bekoring van het frissche heeft: het kuipjesteken met het onver mijdelijk bad voor de meeste deelnemers. Er was hier natuurlijk bijzonder veel publiek, en de kuipjesstekers hebben dat aan zich verplicht door het een ruime gelegenheid voor hilariteit te schenken, als daar zoo’n ridder van de kuip met zijn geweldige degen tegen de kuip stootte en het bad onderging, dat intusschen door het mooie weer gemakkelijk te ondergaan was. Uitslag: le prijs M. Bosma, IJsbrechtum (23 jaar); 2e prijs H. Mollinga, Sneek (13 jaar); 3e prijs P. Elzinga, Sneek (13 jaar); 4e prijs KI. Plantinga (11 jaar); 5e prijs Th. Toussaint, Sneek (12 jaar). Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 2 September: Heerenrijwiel en motorhoorn, M. Elzinga, Ijlst (Lemmerweg 40); zakmesje, G. Ma- nak, Bloemstraat 37; witte zakdoek, H. v. d. Werf, Galigastraat 3; kinderbeursje met inh. en zakmesje, M. de Rapper, 3e Woud- straat 21broche, B. Dijkstra, Oppenhuizer- weg 80; metalen kinderbeursje, T. v. d. Steeg, Kleinzand 65. Woensdagmiddag tijdens de feestelijkhe den ontstond een begin van brand in een wag gon stroo, die op de Prins Hendrikkade stond. Door dien waggon gedeeltelijk te lossen kon de brand gebluscht worden. De schade is zeer ge ring. Naar de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Door de politie is een 15-jarige jongen aangehouden, verdacht van diefstal van een motorrijwiel. gld. ingeval van «v«- |£A gld. bij «wlln vaa Uidsa binnen 30 d. IvV Mn hand, vaat «i s«g Meisjes 8, 9 en 10 jaar (Balloopen met hin dernissen). le prijs Marijke de Vries; 2e prijs Eelkjen v. d. Werf; 3e prijs Gerritje Walinga; 4e prijs Albertje Kamstra. Jongens 11, 12 en 13 jaar (Talhoutrapen). le prijs Sietze v .d. Meulen; 2e prijs Geert Kracht; 3e prijs Joh. Kracht; 4e prijs Eelke Bakker. Meisjes 11, 12 en 13 jaar (Korf aan ’t juk loopen). le prijs IJmkje Postma; 2e prijs Sjoukje Bijsterbosch; 3e prijs IJtje Dijkstra; 4e prijs Steintje Rozema. In totaal werden door de Commissie een 40 prijzen voor de optocht beschikbaar gesteld.. De eereprijs (voor Moeder) verkreeg ’t bruids paar, tevens le prijs; de 2e prijs pierrots; 3e prijs zigeunertroep; 4e prijs Roodkapje. De prijzen voor de optocht zijn gisteravond in ’t St. Joseph-gebouw aan de winnaars uit gereikt. Het bestuur der buurtvereen. en zijn helpers komt zeker ook ditmaal een woord van lof toe voor de uitstekende leiding, waardoor een en ander een goed verloop had. Thans de wedstrijden door Oranje georgani seerd. Op de Veemarkt een ouderwetsch, maar nog zeer geliefd amusement, allicht meer vermake lijk trouwens voor den toeschouwer dan voor den deelnemer: het mastklimmen. Maar de prij zen verzoetten de inspanning van hen, die daar in de aalgladde paal naar boven wurmden, de blik altijd maar naar bovën richtend naar de fel-begeerde prijzen, die de omhoog strevenden wachtten. Uitslag: J. JiUings (2 prijzen) f 10.en een kist sigaren; P. Kuipers, leverworst; R. Kluiten- berg, Ed. kaas; J. Tekelenburg, worst; H. v. Winden (2 prijzen) rollade en worst; J. v. d. Horst, rijksdaalder; J. de Rapper, worst; De Haan, taart; W. Hofstra, rijksdaalder; F. Rien- stra, paling. Op het Sportterrein aan de Kerkhofslaan wer den wedstrijden in polsverspringen en slinger- bal gehouden. Publiek was hier weinig, maar wedijver onder de zeer vele deelnemers en deelneemsters veel, zoodat om de mooie prij zen zeer hard is gestreden. Uitslag: Polsverspringen: le prijs Age Sal- verda; 2e prijs Rinse Postuma; 3e prijs Wietse Arema; 4e prijs Edger Vermeer; 5e prijs Halbe President Coolidge. Het was in 1923, toen op een zomermor gen de telegraaf de geheele wereld over seinde, dat de president der Vereenigde Staten van Amerika, de heer Harding, het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. De dagen daarna brachten de bladen uit voerige verslagen over de begrafenis van den grooten doode. Deze berichten spraken over Hardings opvolger, de vice-president Calvin Coolidge, die ambtshalve tot den dag van Hardings aftreden het hoogste ambt van de Unie zou moeten bekleeden. Wat men over den nieuwen president, toen nog een volslagen onbekende in Europa, vernam, was niet zeer gunstig. Onze dag bladen beschreven hem als een onbedui dend man, die op den dag van de begrafe nis van zijn voorganger erg verlegen scheen met zijn nieuwe waardigheid en die het naar veler meening wel niet lang op het Witte Huis zou uithouden. Toch werd hij het vol gend jaar met groote meerderheid van stemmen herkozen en men kan niet anders zeggen dan dat de stille, maar vlijtige Coo lidge in zijn land een groote populariteit schijnt te genieten. Voor het grootste deel zal dit zijn reden wel vinden in de periode van welvaart, die Amerika tegenwoordig doormaakt. Volgens een Amerikaansche journalist zullen de geschiedkundigen der toekomst F de periode van Coolidges presidentschap aanduiden als een tijd, waarin Amerika meer voorspoed genoot dan ooit te voren. „Zelfs velen van de armsten, zoo schrijft hij, genieten een weelde en een comfort, grooter dan dat van George Washington, die toch de rijkste man van zijn tijd was. Om maar een voorbeeld te noemen, de kleine man kan zich voor eenige weken loon een auto aanschaffen, welke met een kracht, gelijk aan die van twintig tot zes tig paarden, hem over de oppervlakte der aarde rijdt niet een snelheid en een gemak, die hem zouden worden benijd door zekeren Engelschen koning, welke eens zijn heele koninkrijk aanbood in ruil voor een enkel paard.” Waar bijna alle regeeringen van Europa de grootste moeite hebben om hun uitgaven in overeenstemming te brengen met hun in komsten, houdt Amerika jaarlijks groote sommen over, waarmee de nationale schuld wordt afgelost. Geen wonder, dat men er van spreekt om Coolidge, als hij in 1928 moet aftreden we derom als president te herkiezen. Wel zou dit tegen de traditie zijn nog nooit is iemand langer dan acht jaar president van Amerika geweest en Coolidge zou het dan zijn van 1923 tot 1932 of negen jaar, maar vele practische Amerikanen redeneeren, het zou dwaas zijn iertiand, die zoo goed op zijn plaats is, te laten schieten. En nu mogen zijn politieke tegenstan ders zeggen, dat de groote bloei van Ame rika te danken is aan de gunstige economi sche omstandigheden, waaraan de presi dent zelf heel weinig kan doen, dat Coo lidge het groot-kapitaal veel te veel naar de oogen ziet, dat hij tegen de volksver tegenwoordiging zeer ontactisch is opge treden zoo nu en dan, dit zal hun heel wei nig geven. Als de tegenwoordige welvaart tot 1928 duurt, zal dit de beste propaganda voor den tegenwoordigen president zijn. IÏSCH DE n k JKRAtHTi 061» ECONOMIE a e s 'v.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1