H Brandenburgh Co., NIEUWSTIJDINGEN. Mini Oriui l« Inmti lint WAAROM HET AAMZOEK. 200 **D|Q,*X 150 Io. «7 Eerst* Blad I WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1118 Brandknbijrgh Co. 4Sw JAARMM k«rlB|M"BaBk t« SataletfaM >1|b anaa Abonni'a vusakard tegen angalskkan vaar UB UiTOBViUn. K aatt mijn de Bier en men gelieve men zich unmlddelHjk tat uns bureau te wentleu. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van' politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen U'/o en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 6 en 7 September 1926: kinderbeursje met inhoud; sigarettenpijpje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 6 en 7 September 1926: zilveren vingerhoed, G. Stilma, W. Lode- wijkstraat 23; bruine hoed, O. Hofstra, Schei- dingsteeg 2; zilveren sigarettenkoker, BouriTan, Gr. Kerkstraat 2; zilveren broche met steentjes, D. v. d. Veen, Stadsarmhuis; bruine beurs met inhoud, M. Ligthart, 2e N. Selfhelpstraat 13; streng koralen, J. de l eeuw, le Badbuurt 2; smidshamer, A. Aukema, 3e Woudstraat 49. te ik bij levene- ige invaliditeit. Me i.animwi «*jaswFEawrj8W*TiBirwn,iV0TWiiFyw^toWMWV»JRarwr**wreMMg’«K5£jOi nm SIEEKEH comiï - ennex SHEERER COURANT an WYMBRITSERADEEL SNEEKER COURANT, welk blad gratis bij niet-abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” aan huis wordt bezorgd. Wij garandeeren dus een kuis-aan huis-verspreiding van alle advertenties voor deze bladen opgegeven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroegtijdige inzen ding van advertentlën. goed onderwijs, scharen om onze goede oude school, de openbare, die opleidt tot alle chr. en maatschappelijke deugden, een opleiding die voert tot de vorming van den verdraagzame!!, ijverigen mensch, die zoekt zichzelf maar ook anderen zoo gelukkig mogelijk te maken. Het comité, dat hulde verdient voor het beleggen zoo’n stelsel in Baden met z’n 10 richtingen niet •opgaan zou, misschien in Nederland, waar hij het aantal secten niet kende, wèl. Welnu, we hebben hier in Nederland precies 103 richtingen! Het kan zoo niet voortgaan en daarom moeten wij ons weer scharen om onze oude, trouwe en goede openbare schóól, voor land en gemeente van zoo groot belang. Te meer moeten we dit doen .nu bv. de voorzitter van Chr. onderwijs, •oum-minister De Visser, waarschuwend de vin- iger tot de hervormden heeft uitgestoken en ge zegd: „pas op, als de bezuiniging komt op het onderwijs, zal die hoofdzakelijk ons hervormden treffen, de gereformeerden en r.-katholieken zijn al binnen. En „De Tijd” schreef direct daarna: „ook wij zijn nog lang niet binnen, laten wij ook oppassen”. Zoo iets wijst er op dat we hier een schoolstrijd tegemoet gaan, nog erger dan de vorige, en daarom dienen wij te zorgen sterk te zijn. Wij willen ons, met eerbiediging van elke overtuiging, maar voor onze kinderen eischend pond, doch zou geen onsje lichter zijn als hier inplaats van een rechtsche een linksche regee- ring gezeteld had. Zoo is het: wij doen niet aan politiek, maar helaas de politiek doet aan ons. Wij vragen enkel: goed, deugdelijk onderwijs voor alle kinderen van ons volk en dat kan niet meer op dwze wijze, nu het onderwijs te duur wordt. Men herinnert zich zeker wel het rapport Van deze bijeenkomst, noemde deze een wapen- Vsi«di|ui UIMAUAGi en VRIJDAGS A VOMDi Uitgaven Iim Tdeiees 150. 7E gld. bij JirllM CA gld. bij varÜM na Iv hi een duim, vv aan «tjavinget. zou U niet profiteered van de groote voordeelen, die een groote Drukkerij .met moderne machines U biedt, als deze liet diiiirtlcr is da;, andere? Vraagt ons eens offerte voor Uw benoodigde Drukwerken. Aanbevelend KLE1NZAND 1—7, Telefoon 150 Kantooringang Ged, Poortezijlen Bioscoopnieuws. De Amicitia-Bioscoop heeft als hoofd nummer „Dansende Vrouwtjes”, een mo dern kluchtspel, waarin een danshistige echtgenoote, Lucie Chauvelin, voorkomt wier man Edmond edhte-r liever thuis zit dan haar naar de dancings te vergezellen. Nu gaat Lueie er met kennissen op uit en de beroemde danser Max Sillery vindt in haar een waardig partner en zeer laat zetten zij ten huize van de Chaüvelin’s in gezelschap van de beneden buurvrouw, de tooneel- speelster Yvonne Trieux en andere lustige klanten het festijn voort. Natuurlijk maakt Chauvelin Claude Gerson, zijn vriend die Lucie naar de dancing heeft vergezeld een hevig standje, te meer daar mevrouw Lueie Hij, Johan, was eenvoudig doodelijk van haar. Dat is een komische of tragische le vensomstandigheid (al naar u ’t beschou wen wilt), die echter meer voorkomt. Den eersten keer, dat hij haar zag, trof haar schoonheid hem als een bliksemstraal. Hij sidderde. Zoo iets had hiji werkelijk nog nooit ge zien. Hier, in deze jonge vrouw, was nu let terlijk alles vereenigd, wat tot opperste schoonheid voeren kan. Hel was of de na tuur hier nu bepaald een model-exemplaar had willen leveren. Een mannequin van het genus: droom. Hij ontmoette haar op een partijtje bij een vriend, waar het erg druk was, en kreeg slechts even gelegenheid om met haar te spreken. Maar dat eene oogenblik was al genoeg. Haar stem pure engelen-mu- ziek was volkomen in overeenstemming met al het andere van haar. Zij was aan hem voorgesteld als juffrouw Versteghe, en als een onbeholpen schooljongen stond hij even met haar te praten. Van dat oogenblik af had hij geen rust meer. Door een handige informatie was hij te weten gekomen waar zij woonde, en er ging geen dag voorbij, of hij zwierf even om haar huis, in de hoop, dat hij haar tref fen zou. Het lukte. Drie dagen na zijn eerste verkennings tocht liep hij haar loodrecht tegen het lijf.. Hij kreeg een kleur als een vaandel van de S.D.A.P. nam zijn hoed af dien hij vallen liet, en stamelde een paar woorden. Ze zei, met een ironisch glimlachje toch even een paar vriendelijke woorden terug, en aaide dan haar hondje, dat zij in haar armen Het hoogste lotingsnummer, dat voor de lich ting 1927 t4t gewoon dienstplichtige is bestemd, is voor: Achtkarspelen 100, Aengwirden 28, Ameland 15, Baarderadeel 31, Barradeel 32; het Bildt 39, Bolsward 40, Danturnadeel 92, Dok- kmn 20, Doniawerstal 31, Ferwerderadeel 46, Franeker 34, Franekeradeel 27, Gaasterland 31, Harlingen 56, Haskerland 48, Hem. Oldephaert en Noordw. 22, Hennaarderadeel 24, Hindeloo- pen 3, Idaarderadeel 34, Kollumerland en Nieuw- kruisland 42, Leeuwarden 250, Leeuwarderadeel 78, l.emsterland 43, Menaldumadeel 55, Oost- dongeradeel 47, Ooststellingwerf 79, Opsterland 97, Rauwerderhem 16, Schiermonnikoog 3, Scho- terland 94, Sloten 2, Smallingerland 85, Sneek 6.1, Stavoren 4, Tietjerksteradeel 99, Utingera- deel 27, Westdongeradeel 38, Weststellingwerf 100, Wonseradeel 67, Workum 20, Wymbrit- seradeel 62, Ijlst 5. gaan, meneer, wanneer u niet wilt, dat u bijl uw kraag neem?” Hij waggelde weg. Draaide de aarde of niet? Was alles nu werkelijkheid of niet? Zou hij zich nu maar kei-hard verdrinken of niet? Een beetje arsenicum innemen of niet? Hij besloot vier-en-twintig uur bedenk tijd te nemen. Maar in die vier-en-twintig uur kwam hij haar weer tegen, de stralen de schoonheid. Ze keek als een heelen dag onweer. Uit eigen beweging kwam ze naar hem DE GRE1DHOEK. De veehouder klaagt, de kleinveehouder is ook niet tevreden. Het voer is te duur, en de eierprijzen zijn laag. Eveneens zijn de te verknopen jonge kippen zoowel als oudere voor de slacht goedkoop. In den konijnenstal treedt hier en daar ziekte op, waardoor soms leelijke schade posten ontstaan. Uiterst zindelijke behan deling en niet te overdreven voedering met krachtvoer voorkomt, naar men ons mede deelde, veel teleurstellingen. gelieve men zlcb ontniddelUjk tot ona bnreaa te wenden. Aan niet-abonné’a: Met klachten over bet niet geregeld ontvan gen van de SNEEKER COURANT n in'MMiint111 i f Ti i—h i iit HüMnjnonrrtia nnn "ii- Abonnementper Jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentlën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentlën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Den volgenden dag was het weer mis. ^e negeerde hem straal. Liep, toen ze ’m zag, zelfs hard weg, en vluchtte een winkel in. Hij ook. Ze draaide hem den rug toe. Alles weende in hem. Maar op den avond van den zelfden dag, kwam hij haar weer nu ja tegen, en nu straalde ze van vriendelijk- j heid. Er kwam zelfs een blos op haar wangen, toen ze hem zag. Ze was mét haar vader, groette hem liefkoozend, maar toen ze een tram instapten, deed hij hetzelfde. Op het balcon stond hij naast haar. Haar voet raakte den zijnen aan. Hij kon zich niet langer bedwingen. „Mag ik hopen?”, fluisterde hij. Haar blik was voldoende ant woord, haar wenkbrauwen wezen naar pa. Hij liet er geen gras over groeien. Op z’n mooist aangedaan vroeg hij den volgen den dag belet bij haa* vader, die ’m statig ontving. „Meneer Versteghe”, sprak hij, met Aan Abonné’s op Sneeker Courant” Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de NIEUWE SNEEKER COURANT De plaatselijke inkomstenbelasting. Naar wij vernemen is op dc begrooting voor 1927 de post plaatselijke belasting naar het inkomen uitgetrokken op' een bruto bedrag van f340.000, voor kwade posten is geraamd f21.000 netto dus f319.000, voor 1926 bedroeg de bruto raming f341.160, netto f325.000, zoodat deze laat ste post voor 1927 1'6000 lager is kunnen worden geraamd. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 18 straat moest. „Ik ook!” loog hij. „Leuk!” fluisterde ze, en het was of er een hemel voor ’m openging. Twee straten verder zag hiji zijn patroon aankomen Als een hazewind schoot hij een banketbakkerswinkel in. „Bonbons!” riep hij tegen haar. Hij kocht een pracht- doos. Ze nam hem blozend aan. Hij mocht haar weder thuisbrengen ook. gld. bij varllai *9 vu aan vinger Aan Adverteerders: De advertenties in de i ernstige geschillen in den j NIEUWE SNEEKER COURANT huize Chauvelin dreigen, waarvan het slot i ti in 1 wordt. De Bioscoop bij de Waag heeft als hoofd nummer: De Bruidsnacht met als hoofdper soon nu win. Rudolf Valentino. Don Alonzo Castro., een man van de wereld en speciaal de vroolijke zijde daarvan zal Julietta Val dez huwen, die in eert klooster is opgevoed. Pas is het huwelijk voltrokken of de Too- verhoofdman El Tigre ontvoert de bruid, nadat hij Don Alonzo buiten westen gesla gen heeft. Als'Alonzo bijkomt vervolgt hij den bandiet maar hij raakt in gevecht met de bende, moet vluchten en vermoedt tot overmaat van ramp, ten onrechte echter, dat z’n bruid van El Tigre houdt. Alonzo blijft op wraak zinnen en zoekt alle dievenholen van Buenos Ayres naar den bandiet af. Daarbij heeft hij nog gelegen heid z’n vriend don Luis te redden uit de netten van zekere dona Florencia, die hem tot belooning bijna overhoop schiet. Einde lijk ontdekt hij El Tigre in een kroeg en hij steekt den bandiet, door een vrouw verra den, neer. Als Alonzo nu van dezelfde vrouw nog hoort dat Julietta een veilige schuil plaats in een klooster heeft gevonden, be reikt deze zeer sensationeele filnveen ge lukkig slot. varf den hoofdambtenaar die op last van den schouwing. Welnu, al houdt spr. niet veel van minister van onderwijs een studiereis in het dit woord, laat deze wapenschouwing dan getui- buitenland maakte en waarin hij schreef dat „:»i. -1 elders verbrede ever het I groote macht is geworden. Toen spr. secretaris Nederland, dat het mogelijk werd waren er 2800 leden, nu zijn er 36.989 (applaus). Volksonderwijs houdt zich dus goed, maar bovenal het inzicht begint ons volk te ver overen dat de openbare de school voor de kin deren van Nederland is. Bij dat openbaar onder wijs zijn de belangen van onze kinderen veilig, van alle kinderen van Nederland, want alle kinderen zijn voor ons gelijk. Op dan voor het kind, daarom op ook voor de openbare school, daarom op voor Volksonderwijs! Er was een hartelijk applaus van de talrijk opgekomenen. Morgenrood zong nog eenige lie deren, waarna de heer Mr. Andreae sloot met een woord van dank aan spreker en zangkoren, er op wijzend dat ’s heerèn De Vries betoog spr. eens te meer overtuigd heeft dat de open bare school het winnen moet van de bijzondere, omdat de eerste opvoedt tot naastenliefde, wat de sectarische school niet kan, die het stempel van minderwaardigheid legt op andere kinderen hield. Jaloersch keek hij er naar. Hij wenschte een hondje te zijn. Toen ver dween ze in haar huis. Nu was hij heelemaal van streek. Ze had ’m herkend. Ze had tegen ’m gesproken. Ze was vriendelijk tegen ’m geweest. Ze had zelfs z’n hoed willen oprapen. Twee dagen later was hij opnieuw den koning te rijk, toen hij haar dicht bij haar woning zag aankomen. Verheugd trad hij op haar toe. „Juffrouw Versteghe. Ik ben waarlijk een boffer! Ik Hij schrok van den blik harer oogen, die ’m vreemd aanzagen. „Ik heb niet het genoegen u te ken nen”, zei ze. Hij was stupefait. „En eergisteren hebben we hier in deze zelfde straat nog met elkaar „Ik spreek niet met heeren, die ik niet ken”, zei ze verontwaardigd en liep door. Hij stond paf. Wat was er gebeurd in dien tusschen- tijd? Wat had men haar wijsgemaakt over hem? Want natuurlijk er moest iets bij zonders zijn. Een mededinger? Een vijand? Een lasteraar? Een week lang bleef hij in onzekerheid. Toen nam hiji een kloek besluit: hij zou het weten. Hij zond een boodschap naar zijn kantoor, dat hij wegens lichte ongesteld heid niet komen kon, en besloot den heelen dag in de nabijheid van haar huis te blijven patrouilleeren. Dan moest hij haar zien. Om negen uur trok hij op post. Om kwart voor twaalf kwam zij haar huis uit. En hoe Reeds uit de verte zag hij haar zonnigen glimlach, toen ze hem in de gaten kreeg. Hij duizelde. Was het alles weer goed? Had zij bemerkt, dat zij hem onrecht had aangedaan? „Juffrouw VerstegheWat een geluk dat ik u weer Het genoegen is heusch kant, meneer Verhagen Hij wist niet goed wat hij zeggen moest, toen ze ’m vertelde, dat ze jiaar Friesland zal „leveren" 1383 man, als volgt: Achtkarspelen 51, Aengwirden 16, Ameland 12, Baarderadeel 20, Barradeel 23, Het Bildt 26, Bolsward 27, Danturnadeel 55, Dokkum 14, Do niawerstal 20, Ferwerderadeel 31, Franeker 25, Franekeradeel 20, Gaasterland 20, Harlingen 31, Haskerland 27, Hem. Old. en Noordw. II, Hen naarderadeel 15, Hindeloppen 3, Idaarderadeel 18, Kollumerland en Nieuwkruisland 29, Lpeu- warden 172, Leeuwarderadeel 55, I.emstèiland 31, Menaldumadeel 35, Oostdongeradeel 29, Ooststellingwerf 47, Opsterland 64, Rauwerder hem 10, Schiermonnikoog 3, Schöterland 57, Sloten I, Smallingerland 53, Sneek 48, Stavoren 4, Tietjerksterade.el 68, Utingeradeel 18, West dongeradeel 31, Weststellingwerf 62, Wonsera deel 42, Workum 17, Wymbritseradeel 38, Ijlst .4. toe en zei: „Nu ik gemerkt heb, dat u tel kens een ander meisje achterna loopt, spreekt het vanzelf dat alles, alles tusschen ons uit is!” Weg was ze. Als een pauw zoo trotsch, als een hinde zoo snel. Zijn hoofd dreigde te barsten. Hij een ander meisje achterna loopen? Hij, die 's avonds verzen maakte op haar? Die eiken dag een schoon boordje om deed, omdat hij haar kon tegenkomen? Welke vuige laste raar was hier aan het werk In zijn knetterende wanhoop besloot hij alles aan zijn vriend te vertellen, in wiens woning hij haar het eerst had ontmoet: die zou hem raad geven, stellig. Hij deed het. De vriend luisterde aandachtig en begon toen te lachen dat de meubels in de kamer er van trilden en de familieportretten van den muur vielen. „Stommeling”, brulde hij, toen de bui wat over was, „stommeling, heb je dan niet gemerkt, dat het een tweeling was? Het zijn twee zusters, en zij lijken zoo spre kend op elkaar, dat ze zelfs thuis in de war zouden komen, als ze niet een hulpmiddel tje hadden om ze uit elkaar te houden: de een draagt een gouden en de ander een zil veren ringetje. Stommeling!” „Maar met wie heb ik dan bij jou kennis gemaakt?” hakkelde hij?. „Weet ik het. We hadden ze allebei verzocht, maar de eene was ziek. Wie er geweest is weet ik niet eens.” Hij is stil weggegaan en heeft getracht zijn eerste liefde te vergeten. Want hij wist immers niet eens, wie nij gevraagd had? D. HANS. de „Nieuwe al de mannenmoed, die in hem was, „ik ben iemand van onbesproken gedrag, goe de betrekking, P. G., en kom u de hand uwer dochter vragen. We beminnen el kaar!’ De vader keek hem lichtelijk-verbouwe- reerd aan, en zei: „Verklaar u nader, me neer Op dit oogenblik ging de deur open van het salon en keek een bekoorlijk meisjes gezicht naar binnen. Zij was het. „O”, riep ze, „hebt u belet?” Maar dan, eensklaps, ging de deur wijder open, en zei ze: „O pa, dat is nu de mijnheer, die me telkens brutaal achterna loopt....!” „Kom eens hier, Els!” zei de vader, „Deze heer „Loopt me achterna, en ik ken ’m niet. „Kent u me niet? En we hebben sa- „Stil mijnheer,” zei de vader streng. „Erma, heb je dezen heer lief? „Lief”? Ik vind 'm gewoon een. dat doet er niet toe „Mag ik u dan verzoeken heen men zich overal elders verbaasde over schoolstelsel in maakte dat met 40 kinderen maar weer .een schooltje werd opgericht, dat kon alleen in het rijke Holland! Ziet, wij volwassenen zien elkaar niet boos aan, als we naar verschillende kerken stappen, maar wel is het te betreuren en ver keerd dat men de kinderen reeds in groepjes verdeelt, dat is een font die wij hebben te her stellen. Sedert de invoering van de onderwijswet 1920 tot 1924 moesten 33000 kinderen 'n pjaats vinden op de Nederlandsche scholen. Had men allemaal scholen van behoorlijke grootte, dan waren hiervoor 160 scholen in Nederland noo- dig geweest, in werkelijkheid zijn er echter in dien tijd 1154 bijgebouwd. Is het te verwonde ren dat de kosten van het onderwijs van f4 per' kind in 1901 tot f23 per kind per jaar nu geste gen zijn? Er is niets tegen dat voor goed onder wijs goed geld gegeven wordt, want in dat onderwijs ligt de toekomst van het kind, maar ’t onderwijs is juist achteruitgegaan in z’n leng te, diepte en beteekenis. Eefi chr. schoolblad ■schreef reeds dat het tijd werd eens na te gaan of bij het onderwijs niet te veel het uitwendige schade deed aan het inwendige. Die vraag is anet recht gesteld, maar juist bij het openbare onderwijs wordt meer aandacht aan het inwen dige dan aan het uitwendige geschonken, daar is alleen de vraag: Wat is voor het kind in z’n jeugdige ontwikkeling van beteekenis en die vraag is één van de meest ernstige voor ons volk. Op het Congres voor Zedelijke opvoeding in Den Haag zei een buitenlander dat wij in Ne derland misschien gelijk hadden met ons school stelsel, maar niet moesten vergeten dat de staat die geld geeft om z’n kinderen in groepen te verdeelen, ’n gevaar vormt voor zich zelf omdat verdeeldheid in strijd is met het karakter van den Staat, die éénheid wil en moet zijn. Toch hebben wij bij de gelijkstelling de kerkdijken hun zin gegeven, omdat wij anders geen uitweg zagen uit den schoolstrijd en ook geen ver beterd onderwijs zagen komen. We moeten dan maar door hef moeras heen en dwars er door heen om het snel achter ons te krijgen. Ds. Pier son, de bekende voorstander van het bijzonder ‘Onderwijs, kreeg ook in Amerika, tegen z’n ver wachting, te hooren dat ons stelsel een onhoud bare toestand in het leven roept en ook elders in het buitenland, waar men naar Nederlandse!: voorbeeld dit stelsel wil importeeren, waat- Volksonderwijs. Zondagmiddag werd op een afgesloten terrein nabij het Paviljoen aan het Sneeker Meer de aangekondigde meeting' van Volksonderwijs ge houden. Leider der bijeenkomst was de heer Mr. P. C. Andreae, die na een kort openings woord en nadat het VHjzinnig Kerkkoor eenige liederen had gezongen, het woord gaf aan den spreker, den heer Klaas de Vries, secretaris van Volksonderwijs. Deze spreker had met. veel vreugde voldaan aan de uitnoodiging naar Friesland te komen, de projgncie waar 60 jaar geleden Volksonderwijs werd opgericht, het lichaam dat de openbare school zou moeten verdedigen tegen de toenemende aanvallen van hen, die meenden dat kerkelijkheid mocht treden in de plaats van Christenzin. Voor die belaster de maar mooie school trad Volksonderwijs in het krijt en ze heeft het steeds gedaan tot nu op dit oogenblik. In gedachten gaat spr. nu nog een 60 jaar meer terug tot 1806, om even te verwijlen bij de geboorte van onze Openbare school, die zou beoogen de verstandelijke vermogens der kinderen te ontwikkelen en hen daarnaast op te leiden tot alle maatschappelijke en christelijke deugden. Vooiwaar dus ’n school met een uitgesproken positief beginsel: de op leiding tot maatschappelijke en christelijke deugden met e'erbiediging van ieders godsdien stig beginsel. En daarom durft spr. het hier, een centrum van den aanval op de openbare school, nog eens met nadruk zeggen dat de openbare school is de ware christelijke school, die de deuren openzet voor alle kinderen naar het woord van Christus: laat de kinderen tot mij komen; inderdaad alle kinderen kunnen tot ons komen en daarom steekt de openbare school torenhoog boven alle sectarische scholen uit. Ook op z’n laatste reis in het buitenland, in Zwitserland en Beieren heeft spr. weer gemerkt hoe wij alleen staan met onze scholensplitsing, alleen hier is het mogelijk dat in een dorp van 2100 inwoners een gereformeerde, een hervorm de, een chr. nationale, een roomsche en een openbare school naast elkaar voorkomen. 5 scholen dus op een dorp dat elk jaar 42 nieuwe leerlingen voor de lagere school levert, gemid deld voor iedere school dus 8. Vandaar dan dat onmogelijk groot aantal kleine scholen, met I of twee leerkrachten, terwijl ieder deskundige toch weet dat de beste school die kan zijn waar iedere klas z’n eigen onderwijzer heeft, om van de .geweldige kosten der ver doorge voerde splitsing nog maar niet te spreken. Wij, de palstaanders voor de openbare school, zooals het Friesch Dagblad ons smalend noemt, roeren ons niet zoo geweldig omdat, zooals het F. D. beweert een blad dat overigens op dit terrein al jaren lang geen geloofwaardige reputatie ge niet wij zouden voelen dat het voor de O. S. op deze wijze verkeerd gaat. Ook hier is het F. D. onlogisch, zet ’t oorzaak en gevolg tegen- ..^hüwT’men'* D?‘Bade"nsch‘e''minïstm"’zeï'dat over elkaar. Inderdaad hangen ook om de O. b. wolken, doch de leiders van Volksonderwijs, die het terrein wat meer kunnen overzien, wij zien de positie der openbare school in Nederland hoe langer hoe stérker worden, ojndat men alge meen begint in te zien dat die school voor ons volk van groote waarde is. Zeker ook wij hebben meegewerkt aan de gelijkstelling, uit rechtvaardigheidsoogpunt en in de meening dat na de verkregen gelijkstelling we zouden krijgen ook een verbeterd onderwijs, voor de verkrijging waarvan, zoo meende ook win. Dr. Bos, we dan alle krachten konden samentrekken. Doch thans is het onderwijs juist slechter geworden. Drie jaar geleden teekenden 606.000 volwassen Nederlanders het petitionne ment van Volksonderwijs tegen de verslechte- ling en toen spr. dit aan den minister ging aan bieden kon hij tot hem zeggen: Excellentie, zie daar het grootste petitionnement dat ooit van het Nederlandsche volk uitging, het weegt 281 De lichting 1927. voor de lichting 1927 moeten en wel gemeente-gewijs Valgaaa «MfvaudaB •«•raengakcniea iaat da RMllaadaakM AlgaaaaeMa Varaa- JftAA flld. ------ f frvvu !*oö Benoemd is tot onderwijzeres aan de Chr. school te Putten o. d. Veluwe,. mej. W. de Vries, volontair aan de Jan van Nassauschool alhier. SNEEK LEEUWARDEN. Men is thans bezig aan onzen straatweg in een lang ge voelde behoefde te voorzien, n.l. door den aanleg van dubbele rijwielpaden of een flinke verbreeding van den weg. Het nog steeds toenemerld verkeer wordt hierdoor bijzonder gebaat. Tevens zat naar men ons mededeelt, eerlang een proef worden ge nomen met teerbespuiting over een ge deelte van ’t rijwielpad, ’t Is te hopen, dat de proef mag slagen, omdat momentelijk onze rijwielpaden nog geen ideale rijwiel- wegen zijn. gen ook van het feit dat Volksonderwijs een I l heur haar maar direct bobbed heeft laten knippen en zich 15 danstoiletten heeft aan geschaft. Maar nu komt de verwikkeling doordat Edmond verliefd dreigt te worden op Yvonne Trieux en Max Lucy het hof be- i gint te maken - bovengenoemde bioscoop onthuld opgenomen. worden kosteloos overgenomets In de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1