H BERVOETS Firma JOH. VOO Zn Brandenburgh Co., In OVERHEMDEN Uit onze "Raadzaal. ONDANKS Hoofdhuid PUKUL Officlsil OrgiH dir liimti Iml Vuweh|>! 1 ,oro IU5 moderne effen met slappe vanaf I 3.9LI Piqué Overhemden vanaf 12.25 Linnen Boorden in de nieuwste model- IU5 BH 10.65 f lilQBlifeÉ CollecliB oeh eurde firma TROMP N1EÜWSTIJDIHGEN. Keclamekolom. BUITENLAND ZATERDAG (^SEPTEMBER 19X6 4ZeJAARGARG Earste Blad PHILIPS LAMPEN alle soorten steeds voorhanden Solide en Billijk Co 98 OISSD AGS «b VBIJDA OSA VOMDS Mran 'Séfofoea 150. in Haklcrtteaa tóïn *nn AbaaBé’a vanakavd tegen ^agalckkaa vaat i teerde Staten van Friesland aan de gemeente verleende vertrillllli rw voor de Ipvprimr van nleetricehen cfrnnm vergunning voor de levering van electrischen stroom. dering en raad. Welke moeilijkheden drei- Terstond bevestigt daarop de rechtbank ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge- van Ziet onze speciale Etalage?. gld feij vasilaa «aa ••s wijaviager. een een En nu nog even naar de om een one Ananas Na turel voor 14 cent en een one Paradijs Mixed voor 18 cent. Uverhaerlijk de enorme prijsstijging der Oasgloeiiichtkousjes, blijven wij voor de echte „PATENT ROSS” Kousjes onze oude prijzen handhaven kenbondsvergadering ook al onderwerpt zij zich bij wijze van uitzondering en in het eenige doel om nieuwe verwikkelingen te voorkomen, ditmaal hieraan dan toch ’t recht en de plicht heeft haar diepe teleur stelling over deze wijze van handelen uit te spreken. Ik heb deze tribune niet beklommen om oppositie te maken. Ik begrijp de moeilijk heden van het oogenblik te goed. Doch die genen onder u, die aanwezig waren in de bijeenkomst der derde volkenbondsverga dering op 25 September 1922, zullen zich zeker niet verwonderen, dat ook thans de gedelegeerde van Nederland in beginsel be strijdt de vermeerdering van het aantal leden van den Volkenbondsraad. Wij waren toen geheel alleen in ’t stem men tegen de uitbreiding met twee niet- permanente raadszetels. Mijn zeer betreurde collega prof. Struycken lichtte onze stem al dus toe: De solidariteit en de collectieve verantwoordelijkheid van den volkenbonds raad zullen erdoor verminderen, zeide hij, en hij eindigde met deze woorden: „Indien men dit jaar een hervorming van het voor naamste orgaan van den Volkenbond toe staat ter wille van aspiraties van politieke groepen, welke waarborgen zal men dan hebben, dat men een andere keer niet nog maals de samenstelling van den volken bondsraad zal willen regelen naar den ver anderden staat der dingen.” De volken onder punt 20 opgenomen ten aanzien van het vergoeden van gemaakte kosten door het bedrijf aan de gemeente, welke toelichting aansluit bij het in art. 26 der „Algemeene regelen” opgenomen verbod van heffing eener retributie als genoemd in art. 14 der Bedrijfsverordening dezer ge- j meente, bevredigt ons niet geheel en sluit, indien wij wel R. H. B. S. Tot de ie klasse van de R. H. B. S. werd nog op verklaring van ’t betrokken schoolhoofd toegelaten: *G. Beintema te Sneek. In de 3e klasse werden geplaatst (afkomstig van een andere H. B. S.): G. J. v. d. Kooij te Lemmer, *H. J. Dijkstra te Sloten en R. Visser te Warns. Na; gehouden examen toegelaten tot de 3e klasse: *M. M. D. van Hoeven te Longerhouw, R. Kerstma te Harich en A. Schram te Wijckel. Meisjes. Notaris Boshuijer verkocht publiek finaal bij Bokma in de Nieuwe Stadsherberg een bur gerhuis aan de Geeuwkade, in eigen gebruik VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 8 Sept. In den namiddag van 26 Januari j.l. is H. H., 44 jaar, koopman te Sneek, aldaar in kennelijken slaat van dronkenschap op den openbaren weg aaugetroffen. De kanton rechter te Sneek heeft hem deswege, bij vonnis van 7 April, voor openbare dronken schap bij 4e herhaling tot 14 dagen hechte nis en opzending naar een rijkswerkinrich- ting voor den tijd van 6 maanden veroor- deeld. Tegen dit vonnis heeft H. hooger beroep aangeteekend, zoodat de zaak heden door de rechtbank wordt behandeld. De president is niet gemakkelijk voor den verdachte, die gaarne van de opzending vrij zijn ingelicht, ook niet geheel aan bij de door de com missie uit de distributiebedrijven met de electriciteitscom- missie gehouden besprekingen. ÏIEÏÏWE sseeker coueabt annex SHEERER COURANT an WYMBRITSERADEEU Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven Veranderen, verbeteren, vernieuwen van GASLEIDINGEN, ELECTRISCHE LICHT- en KRACHT-INSTALLATiES „De Metalen Wereld” - SNEEK ÜlIgaWri volkenbondsvergadering over het feit, dat nog heden de toepassing van het beginsel der universaliteit, onontbeerlijk voor de ont wikkeling van den Volkenbond, een groote schrede vooruit zal hebben gedaan door de toelating van Duitschland. En ten slotte verheugt de Nederlandsche delegatie zich over het feit, dat deze toelating niet slechts de meerderheid, doch de eenstemmigheid Abonnementper jaar f 2.50 fr, p, post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT gld. bij «aïllsa Ejt «sta a» dalai. vv IK gl& bij ««rites 49 «aa mb vinger Het komt ons volslagen billijk voor en sluit geheel aan bij de sedert enkele jaren gevolgde methode van inrichting der gemeentebegrooting, dat het distributiebedrijf zijn aandeel draagt in de algemeene bestuurskosten der ge meente, welk aandeel bezwaarlijk anders dan lang^ den weg van fixatie zal kunnen worden vastgesteld. Aangezien het hier echter niet betreft een kwestie van electriciteitsvoorziening maar van financieel gemeente beleid, welke kwestie bij de behandeling der gemeente begrooting aan de orde kan komen en wij het voornemen hebben U dan een bepaald voorstel te doen, behoeft hier naar wij meenen, bij deze zaak niet langer te worden stil gestaan. Het zou, na deze aan de nog bestaande bezwaren ge wijde opmerkingen onbillijk zijn en tot een eenzijdige beoordeeling leiden, indien wij niet zeer nadrukkelijk Uw aandacht vestigden op de tegemoetkomingen waartoe de Gedeputeerde Staten zich bereid hebben verklaard en welke uit hun antwoord nauwkeurig kunnen worden ge kend. Wij hebben thans de vraag te beantwoorden of, ondanks de boven uiteengezette bezwaren, deze tegemoetkomingen van dien aard mogen worden geacht, dat zij een intrekking van het nog aanhangige beroep rechtvaardigen. Wij hebben, na ernstige overweging en na het advies der'commissie voor de gemeentebedrijven te hebben inge wonnen, gemeend deze vraag in bevestigenden zin te moeten beantwoorden. Wij doen dat eenerzijds omdat wij de in uitzicht gestelde wijzigingen op zich zelf van betee- kenis achten en anderzijds omdat wij daarin meenen te mogen zien een uiting van de zucht naar een harmonieuzer samenwerking met de distributiebedrijven dan naar onze bescheiden meening tot dusverre wel te constateeren viel, een uiting die wij ten zeerste waardeeren. Daartegenover past het, meenen wij, de gemeente, te doen zien dat bij haar niet voorzit een zucht tot uitspinnen van geschillen en het zoeken van „recht” in hoogste instantie, maar dat ook haar de electriciteitsvoorziening als geheel ter harte gaat. Deze voorziening nu, is er meer bij gebaat, indien provincie en gemeente bestaande verschillen trachten te overbruggen, dan wanneer de verschillen op de spits wor den gedreven. Hoezeer dus bij ons een aantal bezwaren blijven bestaan, meenen wij U om de in dit voorstel uiteen gezette redenen te moeten adviseeren van verdere actie af te zien. Het is ons bekend dat de commissie uit de distri butiebedrijven ten aanzien van enkele punten nog nader contact met de Gedeputeerde Staten zal trachten te ver krijgen. Wij stellen U dus voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 17 Augustus 1926, no. II 07.353.5 (7); BESLUIT: in te trekken het beroep, ingevolge raadsbesluit van 12 Januari 1926, no. 2, ingesteld tegen de door de Gedepu- Gevonden Voorwerpen. wil, en c|e officier eischt bevestiging van het Aanwezig en te bevragen bij de navolgende vonnis. ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge-* Terstond bevestigt daarop de rechtbank vonden aangegeven op 9 Sept. 1926: rijwiel- de uitspraak van den eersten rechter, belastingmerk, F. Althuisius, 2e Steenklipstraat 55; haarstrik met speld, S. Ellen, Wijde Noor- derhorne 18; rijwielbelastingmerk, D. de Jong, 3e Steenklipstraat 15; twee rood koralen arm banden, H. Koopmans, Parallelweg 15; zwarte kinderhoed, Bos (Harmonie), Willem Lodewijk- straat; zilveren sierspeld, J. Visser, Smidsbuurt 3; moersleutel, S. Zandstra, Parkbuurt 40. geweest bij win. mej. de wed. H. J. Prins. Koo- per werd Jan Visser, visscher te Sneek, voor f 2988. Geslaagd voor het politiediploma Alg. Ned. Politiebond de heer A. Boeijenga, alhier. Op de Landbouw-tentoonstelling te Drach ten werden „Volkers Simplex” bakjes en „Kan dos hekken”, beide fabrikaten der firma Joh. Volkers en Zoon, alhier, met een eersten prijs bekroond. De fa. U. A. Faber alhier verwierf met de Manus Melkmachine een le prijs. L. C. f 80.000 verduisterd. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde in hooger beroep een kantoorbe diende, die in een paar jaar tijd bij een bankinstelling een bedrag van f 80.000 had verduisterd, tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. De postchèque- en giro-dienst. Blijkens het verslag over 1925 van den postchèque- en girodienst leverde deze dienst een voordeelig saldo op van f 636,300. Het aantal postrekeningen bedroeg bij het begin van 1925 108,176het vermeer derde in 1925 met 12,428 nieuwe reke ningen opgeheven werden 7380 rekeningen. Het niet meer betalen van rente is op dit groote aantal opheffingen van invloed. Op 31 December 1925 was derhalve het aan tal 1 13,224* Het aantal behandelde postrekeningen steeg van gemiddeld 14,951 per dag in December 1924 tot gemiddeld 23,178 per dag in December 1925. Voor leeningen aan gemeenten e.d. be nevens voor aankoop van effecten was op 31 December 1925 besteed f21,132,740,81 en ter beschikking van den Staat was ge steld f 56,034,275,87. Totaal f77,167,016,68 van alle delegaties zal ontvangen. Tot zoover deze rede. Alles is dus terecht gekomen, maar toch behoudt de stemming te Genève iets ge dwongens. Het zout van de waarheid en de eendracht, waarvan de bisschop van Up sala Zondag j.l. in zijn ter gelegenheid van de hooge vergadering gehouden preek sprak en zonder ’t welk geen groote dingen tot stand kunnen komen, is nog steeds niet te Genève gearriveerd. B. en W. stellen o. a. het volgende voor: No. II 07.353.5 (7). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het beroep, ingesteld tegen de vergunning voor de levering van electri schen stroom, verleend door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 16 December 1925, no. 110, 2de afdeeling F. Bij raadsbesluit van 12 Januari 1926, no. 2 is ons door U-opgedragen bij de Koningin beroep in te stellen tegen de bij besluit van de Gedeputeerde Staten van 16 Decem ber 1925, no. 110, 2de afdeeling F, aan de gemeente ver leende vergunning voor de levering van electrischen stroom. Aan deze opdracht is door ons nog op denzelfden dag uitvoering gegeven. Tevens hebben wij, in samenwerking met het gemeentebestuur van Tietjerksteradeel, de eenige gemeente die, naast .de onze, tot het instellen van beroep had besloten, een vergadering van alle belanghebbende distributiebedrijven in de provincie bijeengeroepen, ten einde daar te bespreken de ook bij anderen gerezen be zwaren tegen de voorwaarden, aan de stroomleverings- vergunning verbonden en den weg vast te stellen, langs welken zoo mogelijk nog op andere wijze dan door het instellen van beroep, aan deze bezwaren uiting zoude kunnen worden gegeven. In deze op 3 Februari jl. gehouden séynenkomst is een commissie ingesteld, waarin ook onze gemeente was ver tegenwoordigd, aan welke commissie werd opgedragen de gerezen bezwaren nader te overwegen, daaraan uiting te geven jegens de Gedeputeerde Staten en‘ te trachten in overleg met dat college te treden ten einde zooveel eenigs- zins mogelijk die bezwaren uit den weg te ruimen. Deze commissie heeft, na een voorloopige bespreking met het college te hebben gehouden, een Nota van gemeen schappelijk gevoelde bezwaren geformuleerd, van welke Nota een exemplaar bij dit voorstel is overgelegd. In een tweetal conferenties mocht zij deze Nota met de electrici- teitscommissie uit de Gedeputeerde Staten bespreken en de ontwikkelde bezwaren toelichten. Gevolg van een en ander is geweest, dat vanwege de Gedeputeerde Staten, in een mede hierbij overgelegd stuk, is toegezegd een herziening der „Algemeene regelen om trent stroomleveringsvergunningen” op onderscheidene punten. Vergelijking van de door de Commissie ingediende Nota niet het stuk van de Gedeputeerde Staten, doet duidelijk zien in welk opzicht tegemoetkomirfgen in uitzient zijn gesteld. Ook na deze tegemoetkomingen blijven nog een aantal bedenkingen tegen de „Algemeene regelen” bestaan, die wij hier in enkele punten critisch willen samenvatten. 1. Bestaan blijft het bezwaar, dat de Gedeputeerde Sta ten zich bij het vaststellen der „Algemeene regelen” niet bondsvergadering schonk toen geen gehoor aan deze opmerkingen. Met 44 stemmen tegen slechts een de onze vermeer derde zij den volkenbondsraad met twee leden. j Vandaag is het erom te doen niet min der dan vier zetels aan den raad toe te voe gen. In een tijdsverloop van vier jaren zul- len wij dus van acht tot veertien zetels ge- stegen zijn. Welk een gevaar ontstaat niet hieruit voor den volkenbond vóór de hand- having van het evenwicht tusschen verga dering en raad. Welke moeilijkheden drei- I gen niet in geval van noodzakelijkheid tot spoedige bijeenroeping van den raad of I wanneer een kwestie van politieken aard een onmiddellijke beslissing vordert. De bezwaren tegen raadsuitbreiding zijn hel der uiteengezet in de reorganisatie-com- inissie. De verslagen dier commissie lee- ren ons met welke kracht Scialoja, Sjoe- borg, Le Breton zich verzetten tegen een nieuwe raadsuitbreiding. De kleinste ver meerdering, zeide Scialoja, zal de beste zijn. Het beste zou zijn in het geheel niet te i vermeerderen. Desniettemin hebben de tegenstanders uit een geest van verzoening, om tegemoet te komen aan de eenigszins beangstigende moeilijkheden, die men, naar ik vrees, al te dikwijls de crisis van den Volkenbond noemt, zich tenslotte neergelegd bij ’t com promis, dat wil zeggen de vermeerdering ’van de niet-vaste zetels tot het cijfer van negen. De Nederlandsche delegatie zal het zelfde doen en om dezelfde redenen, maar zij staat er op, te verklaren, dat zij al haar vorige bezwaren handhaaft en dat zij, in dien dit mogelijk zou zijn, den terugkeer zou vragen tot het cijfer van vier niet-perma- nente zetels, het cijfer dat tot 1922 van kracht was,'ook al zou daardoor Nederland wellicht nimmer zijn intrede in den volken bondsraad doen. Zooals ik met de diepste overtuiging in de volkenbondsvergadering van Maart ver klaarde, bestaat de geest, die den Volken bond zou moeten bezitten, doch die helaas hier niet steeds heerscht, hierin dat men het belang van de gemeenschap plaatst boven de eigenliefde der leden van den Volkenbond. De Nederlandsche delegatie vereenigt zich dus noodgedwongen met het voorstel om nogmaals het aantal niet-per- j,_ manente raadszetels te vermeerderen. Zij vereenigt zich met dit voorstel, omdat dit voor het oogenblik het minst slechte is en met het eenige doel, de möeilijkheden die ontstaan zijn uit den weg tg ruimen. Dit gezegd zijnde, verheugt de Neder landsche delegatie zich evenals de geheele In gestreept en ge ruit met stijve of slappe boord f tjq vanaf tinten boord, De Volkenbond. Te Genève yvaar deze week de Volken bondsvergadering geopend is, stond de barometer op veranderlijk. Eerst 4eek het alsof alles van een leien dakje zou gaan, behalve dan, dat Spanje zich zoo niet uil I den bond dan toch uit het bondswerk zou I terugtrekken. Over Duitschland s toetreding en de wijze, waarop deze zou plaats vinden, f waren allen, naar het heette, het eens. Later f kwamen er evenwel haken en oogen. De Volkenbondsraad stelde voor drie dingen tegelijk te behandelen, n.l.: Duitschlands toetreding, het toekennen aan dit land van f een vasten zetel in den Raad ..en het uit breiden van dien raad tot een lichaam met vijf vaste en negen niet permanente zetels, 1 waaronder er drie, die losvast zullen zijn. Deze verdeeling van de landen-Bondsleden in mogendheden eerste, tweede en derde rang is nu niet heelemaal in overeenstem ming met de democratie. Vooral verschillende kleinere landen wa ren alles behalve gesticht over deze rege ling. Zij konden het moeilijk verduwen, dat de Raad er op stond alle drie punten tege lijkertijd te behandelen. Voor Duitschland’s toetreding waren ze allen, maar als ze deze l tezamen met xle nieuwe samenstelling van den Raad moesten slikken dan werd ’t ’n bit tere pil. Evenwel zou een andere samenstel ling op tegenstand stuiten«bij sommige grootere mogendheden, vooral bij Frankrijk, dat zijn beschermeling Polen een half per manenten. zetel wil toekennen, opdat Duitschland niet al te veel in de melk te brokken krijgt. De voorgestelde regeling, die met zooveel moeite tot stand is geko- L men mocht geen gevaar loopen, zou de ge- zonde ontwikkeling van den Bond niet wor den bedreigd. Daarom heeft de Raad voet bij stuk gehouden en hebben de in de oppo- sitie zijnde kleine naties ten slotte wel door den zuren appel moeten heen bijten. Alle drie voorstellen kwamen er met algemeene stemmen door, Duitschland is nu lid van den Bond, heeft een raadszetel en daarmede treedt meteen het verdrag van Locarno in werking. De ontstemming der kléine naties over de gang van zaken is o. a. knap geuit door den Nederlandsche gedelegeerde Lou- I don, die zeide: „Het bureau stelt ons voor, overeenkom- stig de resolutie van den volkenbondsraad, te besluiten, dat in overeenstemming met artikel veertien, lid twee van het inwendige reglement der volkenbondsvergadering de punten een en twee der agenda van dezen dag, namelijk de Duitsche toelatingsaan vrage tot den Volkenbond en het raadsvoor stel inzake den vasten Duitschen raadsze tel en de vermeerdering van het aantal niet- permanente raadszetels behandeld zullen worden zonder voorafgaande verwijzing dier kwesties naar een commissie. Wat het eerste punt betreft, de toelating l van Duitschland, kan er geenerlei bezwaar I tegen deze procedure bestaan, daar de be trokken commissie van de. buitengewone volkenbondsvergadering van Maart reeds I eenstemmig zich ten gunste der toelating heeft uitgesproken. Voor wat betreft het bovengenoemde raadsvoorstel zal ik er mij evenmin tegen I verzetten. Ik zou echter te dezen aanzien te kort t schieten aan oprechtheid, indien ik niet ver- I klaarde, dat naar mijn oordeel en niettegen staande alles wat de rapporteur Motta ge zegd heeft, het een dwaling is de kwestie van den vasten raadszetel voor Duitschland, wat naar wij weten niemand hier aan dit land wil weigeren, te verbinden aan de kwestie van de vermeerdering van ’t aantal niet-vaste zetels, een punt waaromtrent efe meeningen verdeeld zijn. Ik geloof dat deze I procedure de vrijheid der volkenbondsver- L gadering aan banden legt en dat de vol- Vai&ana VMrvaudaa ovs-eaixaekotaea stdt da AI|aaB«ea@ Varxa» 8ld bli flWL ingeval wan jgft gld. ölj wmUm wan 7K --x>---7 4vVv lang* invaliditeit. «VU ll|den Manen S0 d, IvV één band, weet e! oag 19 hebben gehouden binnen de perken der „Electriciteitsver- ordening voor Friesland”. Wel is dit bezwaar practisch tol geringere proportiën teruggebracht, nu uit de „Algemeene regelen” een aantal punten, welke buiten de verordening omgingen, zijn geschrapt en overige punten zijn verzacht, maar het verdient toch aanbeveling hier het blijven bestaan van het bestaan te stipuleeren, nu de mogelijkheid niet absoluut is uitgesloten, dat het bij een eventueele toekom stige herziening der „Algemeene regelen”, ook practisch gezien, weer van meer gewicht wordt. 2. In de „Algemeene regelen” is niet öpgenomen een termijn, binnen welke de distributiebedrijven door de pro vincie niet zullen worden genaast. (Zie punt 15 van Nota en antwoord.) Door een aanvulling van art. 23, 2e lid (zie puilt 18 van het antwoord van Gedeputeerde Staten) is echter voor komen, dat de distributiebedrijven rechtstreeks financieel nadeel van naasting zouden kunnen ondervinden. Bepaald zal nl. worden, dat de bonus, welke ingevolge art. 8, 4e lid der Electriciteitsverordening door de provin cies moet worden betaald indien binnen 20 jaar tot naas ting wordt overgegaan, eerst moet dienen tot dekking van in het verleden geleden verliezen en eerst daarna zal worden aangewend tot betaling van een wachtgeldregeling voor het door de provincie eventueel niet over te nemen personeel. Hoewel door de regeling zooals die nu getroffen zal* worden, onze bedenking niet is weggenomen, moet toch worden erkend, dat zij aan belang heeft ingeboet en moet de tegemoetkoming worden gewaardeerd. 3. De mogelijkheid van tusschentijdsche herziening der „Algemeene regelen” blijft bestaan. Een correctie ligt echter in de toezegging van de Gede puteerde Staten om aan de Provinciale Staten het voorstel te zullen doen de „Electriciteitsverordening” zoodanig aan te vullen, dat de mogelijkheid van beroep bij herziening der regelen ontwijfelbaar vast staat. 4. De in art. 16 der „Algemeene regelen” aan de Gede puteerde Staten voorbehouden bevoegdheid om de distri butiebedrijven te dwingen tot samenwerking, laat vrij vee mogelijkheden toe. De poging om te geraken tot een be perking, door een toelichtende omschrijving als in het antwoord van de Gedeputeerde Staten opgenomen, schijnt ons niet geheel gelukkig te zijn geslaagd. Overleg om in dezen tot een meer concrete voorstelling van de beteekenis van het artikel te geraken, blijft ge- wenscht. 5. De toelichting in het stuk van de Gedeputeerde Staten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1