KWUTAaV JAVA reepen" Slechts één merk kan‘t beste zyn Dat’sKWATTA NIEUWSTIJDINGEN. Nederland lid van den Naad van den Volkenbond. IHiliil Inin in Iiihiii link ▼vrMh|hi 200 iso lEDEIlilDSCHE HYPOTHEEKBANK opgeriobt te Veendam in isöo Directie Mr M. J BOS en Mr. J. WILKENS GELDEN BESCHIKBAAR op eerste hypotheek IRZH] JSTTIED 5 voor bedragen boven f 5000. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL ■o. 100 41A°|o Wrimn i 381A °|o ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1886 41a JAAR0AB0 Emte Blad unriDAGI u VRUDAG8A YOJTDB Uitgaven Brandbnburgh Co., Inn Telefeea Be? 150. I ne TE gl(S ttj verilM Eli gld bij IV VU MB 4 aim. Vv MB vii INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. aangenomen twee werden B., 1 6 000.000 I Muller buitengewoon was Wade heeft de lucht van die uitvinding ge- de bezwaren en de argumenten vóór het 47.000.000 1 45.000.000 gld. bij vwUm »»i 44n hand, weet ai neg J varllM vu mb wijsvinga*. bij lava tu ig» invaltditait. kregen en eerst moet Jimmy nog met hem strijden om het bezit er van. Toch slaagt Jimmy er na ontzaglijke moeilijkheden in, met een Knights-raceauto aan de ren deel te nemen. Als de ronkende monsters over de baan suizen, wordt hij echter voortdu rend gehinderd door een omgekochte renner, maar toch wint Jimmy die daarna nog moet racen naar het kantoor der firma om te voorkomen dat de zaak in Wades bezit over gaat. Dat gelukt en Claire is de belooning van den ex-melkboer. De Bioscoop bij de Waag heeft de eerste dagen als hoofdnummer een recordfilm der Co- lumbia-pictures nl. de grootsche brandweerfilm: Het gevecht in de vlammen. De hoofdrollen in dit sensationeele stuk spelen Wm. Haines, Do rothy Devore en de tweede Jackie Coogan: de kleine Frankie Darro. De film is pas in Neder land en geeft schitterende fotografie van een geweldige brand. Als tweede hoofdnummer gaat tegelijkertijd ,,’t Pruts agentje”, een daverende succesklucht met Harry Langdon in de hoofdrol. Maandag tot en met Donderdag ter gelegen heid van het Paramount-jubileum in Nederland krijgt men daar te zien: Zondaren in een para dijs, een groot romantisch filmspel in 7 acten, met Richard Dix en Bébé Daniels. De geheele week hebben we hier bovendien nog de plech tige begrafenis der Lobo’s. Sluiting Paviljoen. A.s. Zondagavond wordt het paviljoen geslo ten; het heeft in z’n korte bestaan wel bewezen hoezeer het in een behoefte voorzag: alleen de Havendienst vervoerde in ’t afgeioopen seizoen 16000 menschen. Een flink getal zeker, dat naar we niet twijfelen, echter het volgend jaar, als eerst een volledig seizoen gemaakt kan worden, nog aanmerkelijk zal worden overschreden. en uitgesproken door Nederland als lid van den het nm S5EEKER COÏÏRABT de hulp in van z’n vaderlijken vriend Pee- kins, die een „t vonden welke de Knights auto’s in een race de overwinning zou kunnen bezorgen. Ook Onder Sneeker aannemers werd voor gemeenterekening aanbesteed ’t bouwen van een gebouwtje voor de opstelling van twee centrale verwarmingsketels op ’t ter rein van de Gasfabriek aan de Almastraat. Ingeschreven werd door: B. v. d. Vliet f2246, T. IJtsma f2146, J. Lusthoff en A. Ooms f2121, J. Hoekstra f 1987, J. Andringa f 1986, G. Velsink f 1782, C. Faber f 1679, K. Hiemstra f 1628, A. de Graaf en S. de Wolf f 1606, O. de Vries f 1605, H. Koetzier f 1543, E. Metz f 1540. Gegund aan Metz. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 15 HEERENVEEN, 16 Sept. In de hedenavond gehouden vergadering van de Vereeniging voor Ziekenverpleging in de gemeente Schoter- land, deelde de voorzitter Ds. IJsbrandij o. m. mede, dat thans in Friesland 30 afdeelingen met ettelijke duizenden leden bestaan. Het aantal leden der afdeeling Schoterland is geklommen tot 1800. Vanaf 1 April werden 25 patiënten door de afdeeling geholpen. Tegen het cadeau-stelsel. Onder voorzitterschap van den heer Gor- ris uit Amsterdam heeft te Utrecht het comité van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux een vergadering ge houden. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat deze actie uitgaat van de drie middenstandsorganisaties. De bedoeling is om in de eerste plaats te trachten het doel te bereiken langs organisatorischen weg en indien dit mislukt dan zal getracht worden langs wettelijken weg het doel te bereiken. Vervolgens voerde de secretaris van het comité, de heer H. Leemhuis, het woord. Spr. zette uiteen, dat geen enkele organisa tie iets voelt voor het cadeaustelsel, doch dat van alle kanten de tegenstand komt. Hetzelfde verschijnsel ziet men ook in het buitenland; ook daar niets dan tegenstand. In Denemarken heeft men zelfs een wet telijk verbod en in Duitschland en Oosten rijk plegen de organisaties met de regeering J ervan. Het comité voert geen actie tegen de gege- Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentlën9 d. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentlën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT de Heide-Maatschappij, wees nog speciaal op de wenschelijkheid om nieuwe bosschen te scheppen. De heer Bloemers, o. a. sprekende als voorzitter van het Instituut voor Volkshuis vesting en Stedenbouw, zeide dat het insti- stuut ten diepste overtuigd is van de nood zakelijkheid van het behoud van natuur schoon; het zal gaarne aan de actie mede werken. Ten slotte moties. De eerste hield o.a. in: De vergadering enz., noodigt, uitsluitend met het oog op het algemeen belang, de regeering en de volks vertegenwoordiging uit met spoed maat regelen te nemen, die de oorzaken van de ontluistering van Nederland kunnen tegen gaan en o. a. ernstig aandacht te wijden aan het adres te dezer zake ingediend door den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land en de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland en ook in hel bijzonder aan de nota van den Boschraad, waarin is voorgesteld bijzondere bepalingen in het leven te roepen ten behoeve van die landgoederen en bosschen waarvan het be houd officieel zal zijn erkend als te zijn van algemeen belang; doet een beroep op het Nederlandsche volk om blijk te geven, dat het behoud van bosschen en landgoedereii der natie ter harte gaat en sympathie te toonen met de maatregelen, die tot dat behoud kunnen lei- De verwachtingen, die dienaangaande werden gekoesterd, zijn verwezenlijkt. De zevende As semblee van den Volkenbond, die reeds in den aanvang van haar bijeenkomst besloot tot een reorganisatie van den Raad van den Volken bond, gelijk deze door de daartoe ingestelde commissie was voorgesteld, heeft Nederland tor Raadslid gekozen. Het treedt den Raad binnen, min of meer ais opvolger van Zweden, dat bij de uitbreiding van den Raad in 1922 waar tegen Nederland zich verzette werd aange wezen om de groep der Scandinavische en an dere in den oorlog neutraal gebleven landen te vertegenwoordigen. Zweden heeft dat, enkele jaren achtereen, met grooten tact, met groot be leid gedaan; Branting eerst, zijn opvolger Un- den daarna hebben getoond te beseffen welke verplichtingen op hen rustten. De noodige te genstand, door Unden in Maart 1926 geboden aan den op hem geoefenden druk om toe te geven in aangelegenheden, welker beslissing hij verderfelijk achtte, is ongetwijfeld nog niet ver geten. Nederland treedt nu, tegelijk met andere lan den, die voor het eerst tot het Raadslidmaat schap worden geroepen, in het belangrijke col lege, waartoe de Raad zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld. Duitschland behoort tot de nieuwe permanente leden van den Raad; Polen tot de nieuwe semi-permanente leden, en Ne derland tot de nieuwe niet-permanente leden. De 'arbeid, die, vermoedelijk reeds in de eerst komende jaren, voor den Raad ter afdoening ligt, is niet gering. Immers, met de uitbreiding van zijn ledental is de Nederlandsche delega tie wees er in 1922 reeds op ook zijn karak ter gewijzigd. Mocht men aanvankelijk den Raad beschouwen als het lichaam, dat den gang van zaken bij den Volkenbond had te regelen; dat eigenlijk geroepen was om beslissingen te ge ven, die vervolgens door de Assemblée zouden worden gehomologeerd of geregistreerd in den loop der jaren heeft men de eigen positie, die de Assemblée zich verwierf, leeren erkennen. Maar desondanks is de Raad gebleven een der belangrijkste lichamen in het raderwerk van den Volkenbond, vooral reeds daarom wijl hij perio diek samenkomt. Niet alleen bestuurt hij in den eigenlijk gezegden zin het werk van den Bond; niet alleen is het onder zijn direct toezicht, dat Sir Eric Drummond en zijn staf te Genève wer ken, maar de Raad behandelt bijkans immer in eerste instantie alle de groote vraagstukken, die aan het oordeel van den Volkenbond worden onderworpen. Toen einde 1925 het plotseling uitgebroken Grieksch-Bulgaarsche conflict een spoedige bijeenkomst van den Raad wensche- lijk, neen noodzakelijk maakte, leverde de Raad onder leiding van Briand zijn proefstuk. In nau welijks tweemaal 24 uren tijds waren de heeren bijeen; hun eenstemmig advies tot Griekenland en Bulgarije gericht, heeft een verdere uitbrei ding van het conflict voorkomen, en heeft ertoe geleid, dat spoedig de atmosfeer was gescha pen, waarin een onpartijdige commissie van on derzoek kon waken om erger te voorkomen! Ook de Nederlandsche gedelegeerden in dien Raad zullen zich op plotselinge vergaderingen als er toen een te Parijs gehouden werd, voor bereid moeten ihouden. Het lidmaatschap van den Raad brengt als elke eervolle functie rechten naast plichten met zich. Rechten in dezen zin, dat nu Nederland als lid van den Raad optreedt, zonder zijn voor kennis, voor een groot deel zelfs zonder zijn in stemming, in den Volkenbond zich niets kan ontwikkelen. In tal van gevallen is voor een beslissing van den Raad éénstemmigheid ver- eischt; het veto van slechts één der leden kan veel verhinderen. Maar ieder lid is zoo verstan dig om van dit vetorecht een uiterst beperkt gebruik te maken. Anderzijds rust de plicht op Nederland om zich over elke aangelegenheid van belang, die in den Raad onderwerp van discussie uitmaakt, uit te spreken. Ook al spreekt men zich in een redevoering niet uit, dan toch legt de stem, die men uitbrengt, van zelf een uitspraak in den mond. Trouwens, een dergelijke verplichting is de consequentie van het lidmaatschap eener organisatie als.de Vol kenbond vormt. Nederland heeft het de Me morie van Toelichting yan Minister van Karne- beek is daarvan het bewijs van den aanvang af geweten, dat het, door toetreding tot den Volkenbond, principieel prijs gaf zijn vroeger recht om zich in elk conflict neutraal te houden. Doet zich op een gegeven dag een conflict tus- schen den Volkenbond en een zijner leden voor, dan bevat het Grondverdrag mogelijkheden in zich, die ook Nederland kunnen verplichten om zijn houding, los van elke neutrale gedachte te bepalen. Totnutoe kon in analogen zin Neder land zich onthouden van een uitspraak of een oordeel over elk internationaal conflict, dat zich voordeed. Lid van den Volkenbond geworden, kon Nederland dit reeds niet, wijl t.g.t. een vraag aan de Assemblée van den Volkenbond kon worden voorgelegd. Lid van den Raad geworden, moet Nederland stellig de zekerheid onder de oogen zien, dat het in tal van vraag- ijt gld, Ö!j «rl'.e» •w van aan vlnger Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen liy2 en uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 16.Sept. 1926: Schroef van handvat van kinderwagen, paarlen-halssnoer, sleuteltje (brandkast- sleutel?). Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 16 Sept.: Bruine ceintuur, F. H. Brenninkmeijer, le Badbuurt 10; blauwe kiel, S. Cambach, 2e Boschdwarsstraat 6; beursje met inh., D. Noorderwerf, Oud Kerkhof 23; blauwe post duif, G. Brandsma, Joh. Willem Frisostr. 8; rijwielbelastingmerk, S. Jaasma, le Fritte- mahovenstraat 36; stuk ketting, U. Weisen bach, Parkbuurt 16. Op de bakkerij tentoonstelling te Bolsward is nog bekroond: in de afd. taar ten, M. v. d. Meer, bediende bij H. J. Vol kers te Sneek met diploma voor zilveren medaille. den en den aanleg van nieuwe kan bevor deren. De inhoud van de tweede motie is als volgt: De vergadering enz., noodigt de besturen van den A. N. W. Toeristenbond voor Nederland en de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland uit een studie- en pro- pagandacommissie in het leven te roepen, die voornamelijk werkzaam zal zijn voor het behouden en scheppen uitsluitend in het algemeen belang van houtopstanden en landgoederen in Nederland. Beleediging van den Culemborgschen poli tiecommissaris. Voor de Tielsche rechtbank is behandeld de zaak tegen de heer O. de B., bedrijfs leider en directeur van een sigarenfabriek te Culemborg. In de dagvaarding wordt hem ten laste gelegd, dat hij omstreeks 15 Mei 1926 opzettelijk de eer en den goeden naarn van den heer J. Blok, commissaris van politie der gemeente Culemborg, ter zake van de rechtmatige uitoefening van diens bediening heeft aangerand althans opzettelijk genoemden commissaris van po litie ter zake van de rechtmatige uitoefening van diens bediening in het openbaar belee- digd heeft, door, niet het kennelijk doel, daaraan ruchtbaarheid te geven, opzette lijk in de „Nieuwe Culemborgsche Courant” heeft doen opnemen een door hem, ver dachte, opgesteld, ingezonden en voor ge noemden commissaris van politie Blok be- leedigend stuk. Nog een tweede feit van gelijke strekking wordt den hr. B. ten laste gelegd. In beide zaken zijn gedagvaard 2 getuigen a charge en 23 a décharge. Als verdediger trad op mr. T. Massis te Amsterdam. De belangstelling groot. De raadsman van comm. Blok stelde zich civiele partij voor f 150. Beide zaken wer den samen behandeld. Het O. M. bij de rechtbank eischte tegen de B. ter zake van smaad en beleediging 2 X f 50 boete subsidair 2 X tien dagen hechtenis. Het betreft hier eigenlijk de bekende Cu lemborgsche moordzaak. Op den 26sten December, 3 jaar geleden, zijn in een perceel aan den Achterweg te Culemborg zekere van Wiggen en zijn zuster vermoord gevonden. Het door de plaatselijke politie ingestelde onderzoek leidde niet tot de ontdekking van de da ders. Er werden verschillende personen aangehouden en verhoord in verband met dezen moord. Zeer in het bijzonder trok het de aandacht in het stadje en natuurlijk ook in de omstreken, dat de gewezen re chercheur Haveman, die reeds geruimen tijd voordat het feit werd gepleegd, wegens wangedrag uit den politiedienst was ont slagen, in dit onderzoek weer als ware er niets gebeurd rechercheursdiensten ver richte. Van de ontstemming, die hierover ontstond, maakte het s. dweekblad De Arbeid zich in den loop van 1924 de tolk. In zijn artikelen, die naar men algemeen veronderstelde werden geschreven door den heer O.- de B., trok het blad fel te velde te gen commissaris Blok en zijn leiding in het onderzoek van de moord op de van Wig- gens. Er ontstond een hevige gisting onder de bevolking van Culemborg, die zich uitte in samenschoolingen vóór het politie-bu- reau. Bij een van die opstootjes werd zelfs een zware steen in de kamer van den com missaris geworpen. Ten slotte is Haveman als verdacht van medeplichtigheid aan den moord gearres teerd en pleegde hij, in de cel zelfmoord. Toen schreef de B. weer artikelen tegen de commissaris en daarvoor wordt hij nu ver volgd. In die artikelen wordt geïnsinueerd dat de commissaris meer van de zaak weet. Men weet dat er thans nog eenige ver dachten achter slot en grendel zitten. cadeaustelsel uiteen en concludeerde, dat de nadeelen ervan overwegend zijn. Indien er van dit stelsel niets dan kwaad te zeggen was, dan zou de strijd niet zwaar zijn; doch dit is niet het geval. Het is echter een pu bliek belang, dat dit stelsel zoo krachtig mogelijk bestreden wordt. Vervolgens gaf jhr. L. C. Mollerus, die als privé-persoon in het comité zit, een nadere toelichting van het reeds in de pers ge publiceerde program van actie. Spreker betoogde daarna, dat de bestrij ding van het stelsel allereerst moet aan vangen bij de groepen van fabrikanten, die den oorsprong van het stelsel vormen, om dan daarna via de Middenstandsorganisa ties het publiek te bewerken. Geven echter de pogingen om langs organisatorischen weg het doei te bereiken geen resultaten, dan zullen andere wegen moeten worden bewandeld. Verschillende aanwezigen hebben vervol gens het woord gevoerd. Nadat de heer Leemhuis de verschillende sprekers had beantwoord, wees de- voor zitter er op, dat de bijeenkomst goed ge slaagd is. De actie zal krachtig worden voortgezet en binnen een paar weken zal een nieuwe circulaire het licht zien. Daarna werd de vergadering gesloten. J. Boersma. f Woensdagavond is te Groningen op 61- jarigen leeftijd overleden de heer J. Boer sma, hoofdredacteur van het „Nieuwsblad van het Noorden”, geboren te Groningen. Aanvankelijk was hij werkzaam bij het on derwijs in Nederland, later in Zuid-Afrika. Tijdens den Transvaalschen oorlog keerde hij in ons land terug. Eenigen tijd daarna werd hij benoemd tot hoofdredacteur van het „Nieuwsblad van het Noorden”, welke betrekking hij tot aan zijn dood vervulde. De overledene had tevens zitting in de besturen van verschillende vereenigingen en instellingen. Hij was o. a. oud-lid van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Journalistenkring. Tragisch. Dinsdag vierde een echtpaar in de Nieuw- straat te Enschedé zijn gouden bruiloft en alle kinderen en kleinkinderen waren ge komen om een gezelligen dag samen door te brengen. De gouden bruid die reeds eenigen tijd ziek is geweest, kon blijkbaar de vele emoties van den dag niet verdragen, en werd juist toen mén aan tafel wilde gaan, onwel. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Behoud van natuurschoon. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam is een vergadering gehouden, uitgeschreven door de besturen van den A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland en de Vereeni ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Belangstellenden waren tot deze verga dering opgeroepen door middel van een circulaire, waarin o.a. wordt gezegd, dat het aantal bosschen in ons land voortdurend vermindert, voornamelijk in Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant, maar ook in andere provincies. Op die wijze dreigt het natuurschoon grootendeels te loor te gaan. Naar de circulaire opmerkt is dit verdwij nen van bosschen voor een groot deel te wijten aan de fiscale maatregelen, genomen door achtereenvolgende regeeringen. Door die maatregelen zijn veel eigenaars er toe overgegaan hun bosschen geheel of gedeeltelijk op te ruimen. De beide genoemde vereenigingen willen nu de publieke opinie warm maken voor een krachtige actie tot behoud van het natuur schoon in Nederland en in verband daarmee was deze vergadering belegd. De belangstelling was groot. Na de inleidende rede van den heer Edo Bergsma, hield dr. Jac. P. Thijsse een voor dracht waarin hij zeide, dat de bosschen en de boomen worden bedreigd door vier dingen: woningen en wegen, baatzucht en belastingdruk. Woningen en wegen zijn noodig, maar zij moeten op oordeelkundige wijze worden gebouwd, wat niet altijd het geval is. Tegen de baatzucht is gestreden, zoolang de menschheid bestaat; zij zal thans wel niet zijn te overwinnen. Maar tegen den be lastingdruk moet worden gestreden. Belas tingen zijn noodig, maar zij moéten worden aangewend om de welvaart van het land te bevorderen, niet om de schoonheid te ver nielen. Spreker liet een reeks lantaarnplaatjes zien van natuurschoon, dat nog bestaat en van andere, dat is vernield. Hij gaf er een geestige toelichting bij, waarin hij o.a. zeide, dat de staat, welke zelf bosschen op de domeingronden beheert, toch wel weet, wat het onderhoud kost. Hij moet daar eens aan denken als hij belastingen heft van particu liere eigenaars. Hij moet bevorderen, dat de bosschen, die er nog zijn, behouden blijven en dat er nieuwe komen, ten bate van hen die duizenden jaren na ons leven. Er volgde eenige gedachtenwisseling, waarbij o. a. werd gewezen op de moeilijk heden voor de gemeenten, waarin veel groot landbezit ligt, en waarin voorts op een nog krachtiger actie werd aangedrongen. Voorts werd er op gewezen, dat het pu bliek nog niet beseft, hoe ernstig de toe stand ten aanzien van ons boschbezit is. De hr. J. P. v. Lonkhuizen, directeur van Bioscoopnieuws. De Amicitia-bioscoop heeft nu als hoofd nummer de Auto-duivel. ’t Is het verhaal van Jimmy Farrell, een melkbezorger in de zaak van z’n oom, die Claire Knight, dochter van een autofabrikant uit handen van ban dieten bevrijdt, en haar zegevierend op z’n melkwagen naar huis brengt. Gevolg: een hevig verliefde melkboer, die z’n klanten, veronachtzaamt, door z’n oom wordt ont slagen en ternauwernood aan een pak slaag ontkomt door weergaloos vlug langs daken, telefoondraden enz. z’n biezen te pakken. De heer Jimmy, die ongewoon voor een melkboer, rijk is, wijdt zich nu aan de autosport en Claire, en is er nu op uit haar vaders autozaak, die in finanpieele moeilijk heden verkeert, uit handen van zekeren lljn picscll uc mei Staton Wade te redden. Daarvoor roept hij overleg omtrent de bestrijding rlo huln in 1 rx J super-speedo, heeft uitge- reclame-artikelen, welke onverplicht' I ven wor£jen Vervolgens zette spreker in den breede Gepl. Maatach. Kap. en Reserves Hypotheken i I Pandbrieven NB Deze Bank niet te ver warren met de 15 jaar later even eens te Veendam gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. Raad het staat toch te vreezen, dat buitenland, en vooral het in een bepaalde aan gelegenheid geïnteresseerde buitenland dit on derscheid niet zal kunnen of willen voelen. Nadat in 1899 de Eerste Vredesconferentie hier te lande gehouden werd en Nederland door middel van .het werk van „Den Haag” tot een bijkans nieuwe internationale taak werd geroepen, konden jaren voorbijgaan, voordat de openbare meening in Nederland zich dit be wust werd. En ook nu nog is het aantal der- geneiï klein, die beseffen, wat het herbergen, het waarborgen van dit zoo bij uitstek nuttig werk van den Haag met zich medebrengt. Zoo zullen er ook nu nog zijn die de beteeke nis van het lidmaatschap van den Raad van den Volkenbond voor Nederland nauwelijks beseffen of gevoelen. Er zullen er daarentegen anderen zijn, die de beteekenis ervan overdrij ven, en zich bij voortduring zullen gevoelen als burgers van een land, dat medespreekt in in ternationale aangelegenheden. Noch de eene, noch de andere categorie zal de Nederland- sche Regeering in de nieuw op haar gelegde taak versterken. Slechts diegenen zullen het doen, die het nieuwe Raarslidmaatschap ge voelen als een voorrecht en een plicht tege lijkertijd. Een voorrecht om zijn krachten te mogen geven aan den opbouw eener internati onale gemeenschap, welke in het bijzonder voor een klein land van beteekenis is. Een plicht tegelijkertijd, aangezien de uitoefening van dit voorrecht moeilijkheden te over in zich bergt. Maar als een plicht waaraan, daartoe geroepen, zeker het land van Grotius zich het allerlaatst kan onttrekken. Wenschen wij den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken of degenen, die in zijn- plaats effectief het Nederlandsche Raads lidmaatschap vervullen, sterkte en kracht, tact en beleid en geduld toe. M. Vnlgnaa vaarvaardan evavMngakaman mat da Nvllaataotoa Algaaiaaaa Varaa- 7000 karlafla-Baak te ■ahladaw rijn eua Abanné’a rarMkard tagea angalakkan vaar *"vv laag stukken van internationaal belang geroepen zal worden tot zulk een oordeel. Dergelijke gelijktijdige rechten en plichten brengen bezwaren en voordeelen tegelijkertijd met zich mede. Op de bezwaren zal door voorzichtigen bij voorkeur de aandacht wor den gevestigd, op de voordeelen door degenen, die minder zwaar oordeelen over zekere con sequenties van verantwoordelijkheid. Dat de bezwaren zwaarder zullen tellen bij degenen, die zich ver van den Volkenbond verwijderd gevoelen dan bij degenen, die Nederland’s lidmaatschap daarvan een voordeel achten, spreekt vanzelf. Dat de mogelijkheid niet uit gesloten is, dat, althans oogenschijnlijk, de Nederlandsche buitenlandsche politiek zich door dit nieuwe Raadslidmaatschap zal doen beïnvloeden, is eveneens duidelijk. Er zijn in ons land velen, die aan onze buitenlandsche politiek verwijten geen consequente lijn te vol gen. Doch men kan die consequente lijn .zien in den stilzwijgenden wensch om zich niet te mengen in internationale aangelegenheden, die niet rechtstreeks onze belangen of ons bestaan raken. Maar zelfs met deze lijn, die velen niet voldoende consequent doorgetrokken achten, zal naar het uiterlijk gebroken moeten worden, nu Nederland eenmaal lid van den Raad is ge worden. Men moge meenen, dat er onderscheid bestaat tusschen het oordeel, uitgesproken door Nederland als onafhankelijken Staat,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1