I 200 NEDE8LAMDSCHE llYPOIHEEtllKt opgericht tfl Veftfldaiïl in 1890 Directie Mr. M J BOS en Mr. J. WILKENS GELDEN BESCHIKBAAR op eerste hypotheek ZREUSTTlHi 5 voor bedragen boven 15000. 2000 I I BUITENLAND NisuwstijdiNQo. I 4V2°|o Pandbrieven a 99 V2 °|o annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL 11 Orgiii dir hmiti huk. I ZATERDAG S OCTOBER ISSS lA Sj. de Boer, ceintuur, ft T I 43a~JAAR6ABR Abonnementi per jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 Jet. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens grans ge plaatst in de SNEEKER COURANT UGI VRUDA&BA TOJTD8 U’tgrvdrt Brandenburgfi Co., TalcfM» Md. 150. 1 1 Ivv Mo hand mg Iv «m mb duim [en ba? 11 f 6.000.000.— x van is, T 'r - I 147.000.000 1 45.000.000 cases met een verzuim van betrekkelijk korten duur, omdat het gemiddeld verzuim berekend was te bedragen 4 dagen. Af te wachten valt, gsd. lA0«val waa •«•>- Ü|da> Mnnn 30 d. Gepl. Maatsch. Kap. en Reserves Hypotheken Pandbrieven IEIJWE eseeker cdueaht Vrijzinnig democratische bond Zondag 17 October zal te Amsterdam de Partijraad van den Vrijzinnig-Democratischen Bond bijeen worden geroepen ter bespreking van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De bijeenroeping geschiedt op verzoek van de Tweede Kamerfractie, omdat zij, vóór de openbare behandeling in die Kamer aanvangt, de adviezen van den partijraad met betrekking tot dit verdrag gaarne zou willen vernemen. Mishandeling. Gisternacht 2 uur is de marechaussee De. L. uit Marum (Gr.), die in gezelschap van zijn v.erloofde op de kermis te Roden (Dr.) ver toefde, onverhoeds aangevallen en in den rug gestoken ook de slagader aan den slaap werd geraakt. Nadat De L., geneeskundig was be handeld, is hij per auto rfaar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De daders zijn aangehouden en in de marechaussée-ka- zerne te Marum opgesloten. Als hoofdschul- Typhus. Te Roosendaal is gisteren ’n geval van typhus vastgesteld. De burgemeester heeft per bekend making tot voorzichtigheid aangemaand, en de commissaris van politie heeft al de dansvergun- ningen ingetrokken. Vliegterrein in Twente. Men meldt, dat de vestiging van een vliegterrein in Twente door den staat ver zekerd is. Voor het examen wiskunde 1. o. is geslaagd de heer R. T. Dijkstra te Sneek. jubileum. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer E. Graafsma, brieven- en telegrambesteller al hier, in dienst bij de posterijen trad. I - gen en te houden, toch nog den tijd om te doen, wat een zijner meest geliefde bezigheden dige wordt beschouwd j. P., uit Roderveld. De toestand van De L. laat zich niet ongun stig aanzien. Opruiende plakkaten afgescheurd. De Limburger Koerier meldt: Nadat uit de persberichten ruimschoots was gebleken, dat het geroep over de achteruitzet ting van Limburg bij de samenstelling van het college van commissarissen van de Limburgsche Tramweg Mij. ten minste overdreven was, daar er teen Limburgsch presidium en een Limburg sche meerderheid in verzekerd zijn, heeft het Directorium” der Limburgsche Liga gepoogd met een nagekomen trompetstoot het eerste ge rucht te overstemmen. Op verschillende plaatsen va>n Maastricht nL De gestokene, die vervoerd is, zal levenslang Gerbault gestrand. Alain Gerbault, de Fransche tennisspeler, J die verleden jaar alleen met een zeilboot ••orwwajrtiaa »iuHng«Uii*u mat da Alg«M««aa Vwrae» te SwbliMteM sIJb «hm Abanni n varmkard tag as angalakkan «aatr NB. Deze Bank niet te var» ■arren met de 15 jaar later even eens te Veeudam gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. De aangifte van mijnongevallen. De N. Rott. Ct. schrijft: De hoofdinspecteur van den raad van arbeid te Maastricht heeft tegen de mijnonderne mingen proces-verbaal ppgemaakt wegens niet of niet tijdig aangeven van ongevallen. Er is Ijier geen overleg gepleegd met de mijnonder nemingen, anders zou men het eens zijlr kun nen worden over het uitlokken van een beslis sing van den rechter over de al of niet wet- Donderdagmiddag ontstond een begin van brand in een boothuis aan de Stadsgracht alhier. Hulpvaardige handen hebben dit brandje, dat door kortsluiting in een motorboot ontstond, schijnt te zijn, het uitspreken van redevoeringen spoedig kunnen blusschen. op Zondag en bij feestelijke gelegenheden. Zoo- Nebo filmpak. Dinsdagavond hebben we in de voorkamer van Amicitia bijgewoond de demonstratie van het Nebo-filmpak. We moeten zeggen dat dit filmpak inderdaad een eind maakt aan het ge vaar voor toetreding van licht, waarmede ama- teurfotogiafen bij andere filmpakken zoo vaak te kampen hebben. Dat deze Nederlandsche vinding gewaardeerd wordt blijkt wel uit het feit dat in het eerste jaar van de exploitatie reeds 6000 amateurs geregelde gebruikers wer- Naast dit filmpak werd gedemonstreerd een Nebo daglicht ontwikkeluitrustihg, welke ook zeer practisch lijkt. Vertegenwoordiger voor Sneek is de Centraal Drogisterij B. Tromp, ’Oosterdijk alhier. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 30 Sept, en 1 October 1926: Bruin lederen riem, H. Haagsma, Maria Het Einde der Volkenbondsvergadering. Het voornaamste nieuws van deze week is wel, dat de Volkenbondsvergadering als een hachtkaars is uitgegaan. Na een paar weken hard werken kregen de te Genève vergaderende vertegenwoordigers der verschillende staten van den voorzitter bericht, dat ze niet terug behoefden te komen, ja zelfs had men sommige heeren vergeten deze tijding door te brengen en zoo gebeurde het, dat de zaak al was geslo ten zonder dat sommige der deelnemers het wisten. Een vreemde houding van den president, meenden velen, net iets voor den president, die niet gesneden is van het hout, waarvan men Volkenbonds-voorzitters maakt. De man kon nog niet eens behoorlijk Fransch spreken en er ging geen leiding van hem uit. Heel anders dus als onze minister van Buitenlandsche Zaken, die ook eens een bondsvergadering heeft gepresi deerd en die dat deed tot groote tevredenheid van iedereen. Het was een waardig slot, zeggen anderen, een ongelukkig einde van een ongelukkige zit ting. De voornaamste gebeurtenis, de nieuwe samenstelling van den Raad liet de verschillen de mogendheden van hun kleine kant zien. Het was niet een verkiezing, maar een gesjacher van zetels. Overal, waar maar afgevaardigden bijeenkwamen, zag men sommige heeren druk onderhandelen en marchandeeren op een ma nier, die voor ieder buitenstaander iets weer zinwekkends had. En dan dej wijziging van de samenstelling zelf. Vaste zetels, halfvaste zetels en losse ze tels, of met andere woorden eerste, tweede en derde rangs mogendheden. Het geheel een compromis, dat niemand voldoet en dat niet heeft kunnen verhinderen, dat Spanje den bond is uitgeloopen. Men kan dit alles toegeven en toch over deze vergadering niet ontevreden zijn. Ten slotte is gelukt, wat in Maart van dit jaar zoo deerlijk mislukt is. Duitschland zit nu in den Bond, en niet als verschoppeling, maar als groote mo gendheid met een vasten raadszetel, als de gelijkberechtigde van Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. En de ministers van buitenland sche zaken van Duitschland en Frankrijk zijn heel vriendschappelijk met elkaar omgegaan en zijn nog vol lof over elkaar. Zonder zich aan een te groot optimisme schuldig te maken, kan men zeggen, dat er begonnen is aan een groot werk, .de opruiming van datgene,- wat de twéé gr.oote centrale landen van Europa, Duitschland I en Frankrijk zoo lang gescheiden heeft gehou- den. "Zoo lang Europa nog een der belangrijkste werelddeelen is, zal de voorbereiding van den I wereldvrede daar moeten beginnen. Zoolang daar nog de beide grootste machten als twee. kemphanen tegenover elkaar staan zijn we nog niet op den goeden -weg. Voor men den vrede eldersgaat preeken, dienen thuis de oude veeten beslecht. En wij hebben hier te doen met een oude veete. Wrok tegen Duitschland is in Frank rijk al zeer oud, al moest het 1870 worden voor zij in een feilen haat tegen al wat Boche was tot uiting kwam. Tot groote verwondering, van de Franschen gelukte het de Duitschers om in een ommezien half Frankrijk te veroveren en Parijs, de „hoofdstad der wereld” geheel in te Sluiten, zoodat er zoo goed ahs niets in en uit k kon. De Duitschers bleken toch andere kerels te zijn, dan men op gezag van de bekende Fransche schrijfster Madame de Staël, die ze als onpractische droomers afschilderde, steeds had aangenomen. En wat het ergste was, i Frankrijk zag zich gedwongen twee der rijkste provincies af te staan en zware schattingen op te brengen. Een wrok maakte zich van het Fransche volk meester, een wrok, die bleef, toen na een zwaren oorlog in .1918 het verloren I gebied weer heroverd werd. Frankrijk had te SÊ 21 dooden-te betreuren, te veel landstreken ra en verwoesten om alles te vergeven en te j ergeten. En aan de overzijde van den Rijn Terschte ongeveer dezelfde stemming. Als de Genève gedane eerste stap om deze weder- ijdsche wrok en haat weg te nemen door vele nderen gevolgd mocht worden, zou het goede mrk door de laatste Volkenbondsvergadering edaan, gemakkelijk opwegen tegen de velg minder gelukkige besluiten, die er genomen zijn. De Redevoeringen van Poincaré. De tegenwoordige minister-president Frankrijk Poincaré vindt bij al zijn druk en ver antwoordelijk werk om de franc op peil te bren- HEERENVEEN, 1 Oct. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het besluit tot stichting van een nieuw ziekenhuis alhier.. Stil gelegd. Naar aanleiding van het sluiten van de Engelsche grenzen voor geslacht vee lig gen de werkzaamheden aan de expdrtslach- terijen te Hoek van Holland reeds'geruimen tijd stil. Wel is een proef genomen om voor Duitschland en Denemarken te slachten, doch dit schijnt geen voordeel op te leve ren. Het Volk verneemt’ nu, dat met ingang van 1 October al het personeel wordt ont slagen, terwijl tevens een 24-tal bootwer kers, in lossen dienst bij de Harwich-lijn, hun ontslag hebben gekregen. was een manifest der Limburgsche Liga aange plakt, waarin in zulke oploopende taal op chau vinistische instincten van het volk een beroep werd gedaan en in zulk® onbeheerschte wen dingen het vertrouwen in het beleid der rijks- regeering werd geschokt, dat de burgemeester der gewestelijke hoofdstad zich ambtshalve ver plicht heeft geacht de politie te gelasten de affi- ches der Liga, als zijnde van opruienden aard, van de muren te verwijderen. „Vermoedelijk” zoo schrijft ’t Maastricht- sche blad „zal niemand over dit besluit zoo verwonderd en uit het lood geslagen zijn als het Directorium zelf, dat nooit ophield de bedoeling der Liga van trouw aan 't Nederlandsch staats gezag te betuigen Wellicht dat dit jongste gebeuren het Direc torium nu overtuigen zal van de goede mee- ning, waarmee wij het reeds bij een vorige ge legenheid aanrieden, in het belang der Liga zelve, de „voorloopige” leiding er van in rusti ger en meer ervaren handen over te leggen. Auto-ongeluk. Te Cabauw is de autobus UtrechtSchoon hoven in de sloot gereden. De 14 of 15 passa giers kondeh gered worden, doch eenigen hun ner werden licht gewond. De chauffeur zeide met een snelheid van niet meer dan 20 K.M. per uur gereden te hebben, maar de weg, die daar ter plaatse zeer smal is, heeft losse kanten, die door den regen zacht waren geworden. Toen de bus daarop kwam, is hij beginnen te. glijden, en kon de bestuurder zijn wagen niet meer op den weg houden. Later wordt bericht: De 48-jarige mej. Vroege, uit Lopik, die in een sloot was geraakt bij het autobusongeluk in die buurt, had modder binnengekregen en is ’s middags overleden. Dr. Groesbeek, van Schoonhoven, had de vrouw voor verdere behandeling verwezen naar haar huisdokter, dr. De Weerd> te Lopik. Daar is zij per auto heen vervoerd, maar de hulp heeft niet meer mogen baten. Nadat zij in haar woning teruggekeerd was, is zij gestorven. De autobus is in beslag genomen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Het kankervraagstuk. Naar Aneta meldt uit Batavia zal dr. Lu- mentut, die onlangs op het natuurweten schappelijk congres aldaar zijn opzienba rende en niet zonder critiek bejegende meening uitte met betrekking tot het*ont staan van kanker, den 15den October met een driemaandelijksch verlof uit Indië ver trekken om voor Europeesche specialisten zijn theorie over den kanker uiteen te zetten. Het verdrag niet België. De Memorie van Antwoord van minister vhn Karnebeek is verschenen. De minister verdedigt zich tegen de opvatting, dat hij als pleitbezorger van het Belgische belang zou zijn opgetreden. Hij acht nadere onderhandelingen met de Bel gische regeering uitgesloten. Voor de verbete ring van de verbinding van Amsterdam met den Rijn kunnen weldra definitieve voorstellen worden verwacht. I Louisestraat 11 Swartsbuurt 6. Tentoonstelling voor slechthoorenden. In verband met de hier ter stede van 19 tot 22 October a.s. te houden tentoonstelling voor slechthoorenden is het de moeite -waard het onderstaande over te nemen uit „Stemmen uit de Doovenwereld” het orgaan uitsluitend door slechthoorenden geschre ven. Daarin dan vertelt mej. Tine Marcus o.a. dat de Ver. ter bevordering van de be langen van slechthoorenden al het moge lijke doet om goede gehoor-apparaten bin nen het bereik der slechthoorenden te bren gen. O. a. wordt een proefkist met appara ten uitgezonden. Toch, aldus het stuk, wa ren we met dit succes nog niet tevreden, en vroegen wij ons af: hoe bereiken wij de slechtlroorenden, die nog buiten den kring van onze vereeniging staan? En de tentoon stellingen 1n de verschillende groote plaat sen van ons land waren er het antwoord op. leder heeft daar vrije toegang, ieder mag de toestellen beproeven, en voor ieder staan wij klaar om met raad en daad te helpen. Honderden dooven worden op deze wijze geholpen, duizenden bezoekers worden met doel en streven van onze Vereeniging be kend gemaakt, en velen zijn dankbaar met dit vrijwel onbekende leed der S. H. in aan raking te zijn gebracht, blij als zij zijn door toetreding als lid een mooi werk te kunnen steunen. Maar nog waren we niet voldaan. We kunnen toch met onze tentoonstelling 1 maar op één plaats te gelijk zijn, en de vele moeiten en kosten er aan verbonden, ma ken ook, dat we maar een drie a viertal ten- f toonstellingen in een jaar kunnen houden. Maar ook hiervoor hebben we raad ge schaft. We hebben n.l. een centraal maga zijn of museum ingericht, waar ieder na voorafgaande kennisgeving vrije toegang heeft, om, zoolang als men wil, de instru menten in een rustige omgeving en met des kundige voorlichting te beproeven. We ho pen daar dok de electrische apparaten aan toe te kunnen voegen en hiermee te vol doen aan onze wensch: alle denkbare toe stellen, zoowel mechanisch als electrisch, binnen het bereik te brengen van alle slecht hoorenden. Binnen het bereik! Ja, maar dat is nog niet in het bezit van den on- en minvermo gende'; -hoor ik zeggen (al ben ik dan ook volslagen doof!) Gij hebt gelijk, maar ook hiervoor doen wij ons bast. Een gevolg van de .Utrechtsche tentoonstelling was, dat de Vereeniging „Sociale hulp aan- zieken”, al daar gehoorinstrumenten aan on- en min vermogenden ging verschaffen. In een half jaar tijds kwamen 9 aanvragen in, waarvan 6 personen geholpen werden. En in afwach ting van den tijd, dat alle groote steden dit voorbeeld volgen, is er door ondergetee- kende een fondsje opgericht, -waarin wel gestelde lotgenooten hun penningske stor ten, om tijd en wijle mogelijk te maken, dat aan onze armere broeders en zusters, ge heel of ten deele kosteloos, een instrument wordt uitgereikt. Nog dien ik even te vermelden, dat ten huize van ondergeteekende, waar ook een rijk geïllustreerde catalogus tegen betaling te verkrijgen is, het Centraal Museum ge vestigd is. Tine Marcus, Middelwijkstr. 21, Soest. De staking bij den heer B. J. Wielinga, Groothandel in Klompen alhier, door de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders geproclameerd, is jl. Maandag opgeheven, nadat in een confe rentie was overeen gekomen, dat de stakers weer zouden worden aangenomen. Voor 2 arbeiders zijn de loonen met f 1.en f 3.per week verhoogd en voor de anderen en de geregelde betaling van de schadevergoe ding. Frankrijk heeft nooit geweigerd op loyale wijze met Duitschland te praten, en niettegen staande de wettigheid van de verleden grieven wil het tegenover zijn vroegere tegenstanders geen politiek van haat en wrok voeren. Het blijft bereid tot pogingen van toenadering bin nen de grenzen der verdragen en van zijn bond-- genootschappen, mits de verantwoordelijkheid van de keizerlijke regeering aan den oorlog niet in twijfel wordt getrokken en wij het vooraf gaand en beslissend bewijs hebben van de ma- terieele en moreele ontwapening van onze buren. Wij zijn bereid al het mogelijke té doen om de menschheid een minder sombere toe komst te waarborgen, maar waar het morgen onzeker is, zal niemand er zich over verwon deren, dat wij geen contractueele rechten op offeren noch onze waakzaamheid verslappen. Deze-rede kan men op twee manieren opvat ten. Of Poincaré wil er mee zeggen, dat Frank rijk genegen is de spons over de oude v.eeten te halen, mits ook Duitschland over de brug komt. Of hij bedoelt: Frankrijk is steeds vrede lievend, maar in de tegenwoordige omstandig heden kan hef niet verder gaan dan het de laatste jaren reeds is gegaan. Met andere woor den: Poincaré heeft de verzoeningspolitiek van Briand willen goedkeuren of doen uitkomen,, dat hij niet achter zijn minister van buitenlandsche zaken staat. Slaat de tegenwoordige minister president werkelijk ’n andere toon aan of zingt hij!slechts een nieuw liedje,op een oude wijs? De Engelsche mijnwerkersstaking. Het einde der mijnwerkersstaking schijnt nu in het zicht, maar het is een ander einde dan de arbeiders, toen zij den maandenlangen strijd aanbonden verwacht hadden. De staking begint te verloopen. Reeds meer dan honderdduizend arbeiders zijn weer aan het werk gegaan op de voorwaarjden, die de directies aanbieden. De mijneigenaars willen in tegenstelling tot de arbeiders de arbeidsvoorwaarden districtsge- wijze regelen. Van een nationale loonregeling willen zij niet weten. De regeering heeft nu een tusschenvoorstel gedaan. Districtsgewijze regeling, maar onder toezicht van een nationaal scheidsgerecht, dat dus heeft te zorgen, dat de voorwaarden niet al te ongunstig zullen tuiden. De arbeiders wilden hier eerst volstrekt niet aan, maar in den laatsten tijd is er een kente ring in hun houding gekomen. De leider Cook heeft Zondag jl. gesproken van een ordelijke terugtocht. Van de 'oorspronkelijke stakings- leuze: Geen cent lager loon en geen minuut langer arbeid is dus zoo go^d als niets over gebleven. En de tijd, dat de arbeiders het'wérk hervatten, lijkt niet ver meer. Het is nog zeer de vraag of een dergelijke oplossing de beste is. De. arbeiders zullen met groote tegenzin aan den arbeid gaan en zoodra zij de kans schoon zien weer gaan staken. i I tenlandsche zaken, die een bedrag van I I 353.000 Mark van de bank hadden gehaald, een portefeuille, waarin zich 53.000 Mark c, ze naar het departement waren terugge- keerd. Toen ze bemerkten, dat het geld ont- brak, was de taxi reeds verdwenen. Gis- Augustus hebben de teravond had de chauffeur zich nog niet Zonder de minste aanleiding stak hij dezen met een mes in een zijner kuiten. Het bleek zoo hevig te zijn aangekomen dat een pees doorgesneden was. De gestokene, die naar het ziekenhuis mank blijven loopen. De politie heeft den dader in bewaring ge steld. 53000 markvergeten. Jïergistermorgen hebben .te Berlijn twee telijkheid van het niet-aangeven in zgn. test»- I ambtenaren van het departement van bui- 11 gid. öl) eer.ta* *8 «KB MD «lrv«r gld. 01) «arUaa «kb vv aan «rijavlAga*. Motorfietsongeluk. Gisteravond heeft op den Rotterdamschen Weg voorbij de Zweth, onder Delft, een ernstig ongeluk plaats gehad. L. de Wij mand, een wa genmaker uit Den Haag, wou op zijn motor fiets drie voor hem uitrijdende auto’s passee- ren en bemerkte niet, dat van de tegenover gestelde richting een auto kwam. Hij raakte daarmee'in botsing. De Wijmand werd van den motor geslagen, kreeg een gecompliceerde beenbreuk en een zware schedelbreuk en was bijna onmiddellijk dood. De duo-rijder, J. H. Neukirchen, caféhouder in Den Haag, kreeg een lichte wonde aan een been. Nadat dr. Karreman hem de eerste hulp had verleend, zijn: het lijk en de gewonde naar Delft vervoerd. als een ander Zondags uit visschen gaat of een 'autotochtje maakt, gaat Poincaré uit redevoe- I ren-. Een paar jaar geleden deed” hij dit ook al, en dan hamerde hij er steeds op, dat Duitschland de eenige schuldige aan den oorlog was en dat dit land dus al de oorlogskosten had te betalen en de groote landstreken, die in Frankrijk ver woest waren, weer had op te bouwen. Met dit liedje: De Duitscher kan betalen en de Duit- scher zal betalen, zong de toenmalige minister president de publieke opinie in Frankrijk in slaap. Töt dat men op een goeden dag wakker den van dit binnenlandsch fabrikaat, werd en bemerkte, dat de Duitscher niet zou betalen, maar men zelf had te dokken. En toen was het weer Poincaré, die geroepen werd om orde in de financiëele chaos te scheppen. Weer is hij minister-president en weer gaat hij den boer op met zijn Zondagsche redevoeringen. Toch is het net alsof er nu een andere toon in valt te beluisteren. Sprekende over de verhouding tot Duitsch land herhaalde Poincaré, dat Frankrijk den vrede wenscht- „Wij vragen alleen het waar borgen van ons definitief hersteld grondgebied Einde van den zomertijd. In den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. zal de klok een uur worden stilgezet. "Vanaf Zondag geldt dus weer de oude tijdregeling. Men denke hieraan! De klagers hebben ongelijk. De regenval te Sneek bleef in September met 63.7 m.M. nog iets beneden het gemid delde. Het grootste deel dezer hoeveelheid komt op rekening van de laatste dagen. Gedenken wij de talrijke schoone dagen in' de afgeloopen maand en voegen wij hieraan toe dat in de maanden Juni, Juli en Augustus de hoeveelheid neerslag in onze streken belangrijk beneden-het gemid delde bleef, terwijl in Juli en Augustus de temperatuur iets, en het aantal uren zonne schijn vrij wat boven ’t gemiddelde waren, z’in de loonen hetzelfde als vóór de staking, dan kan gerust van een gunstige zomer gesproken worden. welke ongevallen nu het onderwerp der pro- bevond, in de taxi laten liggen, waarmee cessen-verbaal uitmaken. Deze precessen-verbaal betreffen echter niet-aangegeven ongevallen, uit een vorige pe- j riode, want sedert 22 mijnondernemingen op een aanzegging van de j aangemeld. Rijksverzekeringsbank opnieuw van alle onge- vallen ook de kleine dus aangifte ge- daan. Dit heeft de administratieve werkzaam- 1 heden weer een geweldigen omvang doen aan- ^en Atlantischen Oceaan overstak, is thans bezig den Stillen Oceaan over te steken. De Firecrest, zoo heet zijn boot, is echter bij de Salomo-eilanden in een storm ge raakt en gestrand, waarbij de kiel verloren is gegaan. Gerbault zelf is ongedeerd en zijn boot is ook verder onbeschadigd, doch hij zal moeten wachten op de komst van een groot schip, daar op de plaats van de stranding dé middelen om een nieuwe kiel aan te brengen en de boot vlot te maken ontbreken. Het verloren taschje. Een onbelangrijke, maar toch niet alledaag- sche gebeurtenis, speelde zic'h dezer dagen bij het vertrekken van het Lloyd-stoomschip „Bre men” te Bremerhaven af. Toen het schip de haven verliet, boog zich een jongedame voorover om afscheid te wuiven en liet daarbij haar handtaschje in het water vallen. Het taschje bevatte niet alleen geld, maar ook haar passagebiljet, haar pas en andere belangrijke papieren. De ontsteltenis der jongedame was natuur lijk zeer groot. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Het taschje werd later in de viSSchershaven der stad door twee kifïderen gevonden, die het 'onmiddellijk bij de politie deponeerden. De „Bremen” was reeds in volle zee en niet meer in te halen. Doch het taschje werd aan den kapitein van een ander zeeschip overhandigd, dat juist reis vaardig in de haven lag en die het naar New York meenam. Daar dit schip sneller vaart dan de „Bremen”, zal het taschje eerder te New York arriveeren dan de eigenares ervan, die inmiddels per radio- telegram bericht heeft gekregen, dat ze bij aan komst te New York haar in Bremerhaven ver loren „schat” ongerept terug zal ontvangen. némen. Bovendien moeten de arbeiders Óp hun geld wachten, aangezien zij dit thans van de Rijksverzekeringsbank ontvangen. De arbeiders moeten dan ook allesbehalve gesticht zijn over het optreden der vakbonden en dit door op zeggingen van hun lidmaatschap laten' blijken. Te meer hebben zij daartoe redenen, omdat nu de vakbonden stricte toepassing van de wet hebben verlangd, de werkgevers zich thans zonder meer aan de wet houden en voor een verzuim van 2 dagen of korter geen uitkeëring doen, waarop de vakbonden weer geantwoord hebben met een openbare aansporing tot simu- 1 latie, ten einde het verzuim tot meer dan 2 da gen te rekken. Als de drank in den man is. Een straatventer te Rotterdam, die in be schonken toestand was, ontmoette gisterna- middag bij de Mosseltrap een collega. gid. M) 7£ gid. Oi] «mUm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1