H Kinderlectuur. 200 1 llticliRl Orgui dir liaiuti hut Vanehgat ~~annttx, SNEEKER; COURANT «n WYMBRITSERADEEL Nisuwstijdiiigeii. I 43e JAAR6A9R W0E9S0AG 10 OCTOBER 1916 Eerste Blad flo. 6 - OHTSDAG1 VRUÜAQ8ATOMDS Ulif«v«n Brandenbürgh Co., 7& gltt m) ««vUm n IV van asn d«la. arm- rechten van het kind voor het oogenblik aan dacht schenken. Het kind heeft dus recht te pro- fiteeren van een zekere hoeveelheid goed ge not. De verdediging van het kind tegen die slechte lectuur dient georganiseerd. Op één punt ver dedigt het kind zich zelf: saaiheid duldt het niet. Avonturenboeken durft spr. niet zonder meer af te keuren. De Indianenboeken van vroe ger hebben spr. wel goed gedaan, al stond er veel raars in; het valt mee wat het kind voor bij gaat. Spr. durft die boeken in ieder geval verkiezen boven die baldadigheidsboeken van tegenwoordig. Men ziet nu wel hoe vreeselijk lastig de keus van een boek is. Het mag niet saai en niet te moeilijk zijn, het moet toch iets De voorzitter, de heer Sikkes, bracht den spr. dank voor zijn zeer onderhoudende causerie. gia bl] «ariiaa Hl mh vijavingai. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post; f,3.60. Advertentiën 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT T leelijke plaatjes, de kinderen wennen er gauw aan en in zeker opzicht wordt een wansmaak gekweekt. Het moeilijke met dit alles is echter, dat het noodig is dat het kind zichzelf iets uit een boek leert, en zal dit het geval zijn, dan moet het toch in woord, begrip en aesthetisch opzicht iets boven het kind liggen. Er moet dus naar een middenweg gezocht: het goede boek moet in al de genoemde opzichten iets meer geven dan het kind tot op dat oogenblik heeft kunnen opnemen, maar de hoogte waarop het staat, dient voor dat bepaalde kind toch ook bereikbaar te zijn. .eeren, het moet voorbereiden voor de groote menschenlectuur, waarvan ’t beste over de aller gewoonste dingen handelt. Het ware te wen- schen dat onze kinderlectuur zoo hoog stond als onze Nederlandsche lectuur voor groote men schen. Jaar in jaar uit verdedigt spr. nu al dat de kinderen kunnen genieten van vei halen over heel gewone dingen, men zie naar het succes 7an Afke’s Tiental. Ook spr. schreef een boek uit het gewone jongensleven, het is gunstig be oordeeld, de kinderen op school lezen het, maar jpr.’s eigen kinderen zeggen toch: „Vaders boek is wel aardig, maar een beetje suf is het toch wel!” WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. De Gezondheidsraad vestigt de aandacht op het gevaar, dat het poetsmiddel, onder oen naain: „Cinderella Silver Slipper Clea ner” in den handel gebracht, oplevert. Dit middel is bestemd om zilveren of verzil verde versierselen van damesschoenen nieuwen glans te verleenen. Het is een op lossing van een hevig vergif (blauwzuur natrium en zilver), dat slechts met de al lergrootste voorzichtigheid mag worden gebruikt en bewaard. Kinderen mogen het nooit in handen krijgen. GEZONDHEIDSRAAD. Oplichting. Een jeugdig student te Amsterdam hac bij zijn meerderjarigheid de beschikking gekregen over f 60.000 en vond al spoedig iemand, die hem graag van zijn rijkdon' ifhielp. Maar de student had daar zoc >;een erg in. Hij dacht een flink eerlijk, maai ondanks die goede kwaliteiten toch werke loos persoon, eens aardig op streek te kun len helpen. De man zou sigaren koopen en de student zou borg zijn. Van wat hij ver diende, mocht hij zelf twee derde houden en de geldschieter kreeg één derde. Onder voorspiegeling van reuzen zaken te kun nen doen, o. a. zou de protégé van den stu dent 30.000 sigaren moeten leveren aan de Paters-Capucijners met wie hij zulke beste vrienden heette te zijn, kreeg hij f 18.000 van den student los en stak dit inplaats van in sigaren in ziin eigen portefeuille. Toen eindelijk den student de oogen open gingen was ’t heele bedrag spoorloos verdwenen! Dezer dagen stond de man, een 30-jarin etaleur voor de rechtbank te Amsterdam. Er werd één jaar en 3 maanden gevangenis straf tegen hem geëischt. De brand te Edam. Bij den brand in een der opslagplaatsen van de Vereenigde Touwfabrieken te Edam is, naar het Hdbl. meldt, aan touw en hen nep verbrand tot een waarde van een kwart millioen gulden. Een boek is ontwikkelend; een volwassene die niet leest staat in ontwikkeling zoo tamelijk stil. Kinderen leeren uit boeken echter nog ont zettend veel meer dan volwassenen; men kan zich die ontwikkeling haast niet voorstellen zonder boek. Groote stadskinderen bv. hebben vaak nog nooit een dorp, een veldwachter of jager gezien, toch hebben ze er een goede voorstelling van. Waardoor? Door het boek. Het dorpskind zag vaak nimmer een matroos, toch kent het die, alweer door het boek. Men leert dus uit boeken, en wel op zeer prettige wijze, het gevoel huiswerk te maken ontbreekt bij het lezen, het boek is dus een prachtig middel om kennis op te doen. Ook wordt het maken van ernstige taalfouten door veel en aandachtig lezen beperkt of voorkomen. Door het lezen krijgt het kind stijl, de ordelijke taal gaat in den geest over, het kind leert ze toepassen, en kan zelf iets opstellen. Uit dit alles volgt wel dat 01Ü. Oi; i««MU9 langs InvalicUtstt. Op het gebied der kinderlectuur zijn veel fou ten gemaakt. Nu nog worden in Amsterdam karrevrachten dikke boeken a 6 ct. aangeboden, met afgiijsehjke plaatjes en krankzinnige ver halen en vol taalfouten. Arbeidersvrouwen koo pen ze voor kaar kinderen, maar spr. begrijpt niet wie zoo’n boek in de wereld helpt en waarom men het koopt. Een geweldig misver stand b.eeft er ook plaats gehad met de klas sieke kinderlectuur. Er zijn drie klassieke, be roemde kinderboeken: de Robinson Crusoë, de men op een school geen behoorlijke resultaten I Don Quichot en Gullivers reizen. Achteraf ge niet het taalonderwijs kan bereiken, zonder een behoorlijk voorziene schoolbibliotheek. Van boe ken lezen leert het kind dus ook taal. Een ander soort ontwikkeling, welke boeken geven, is de zedelijke. Neem liet begrip „trouw zijn”. Vader, moeder of meester hebben het daarover met spr. nooit gehad, al zijn er wel gezinnen waar men opzettelijk moraliseert. Wel nu, spr. heeft toch ’n goed begrip over „trouw” en voelt er veel voor. Dat komt eenvoudig om dat hem deze „trouw” door de boeken is aan- geprezen. En zoo is het met „braaf zijn”, „lief de” enz. Goede boeken voeden dus op in de richting van de. moraal, op dat gebied leert het kind uit boeken veel meer dan we oppervlakkig denken. Ten slotte kan ook een kinderboek door taal en platen een stuk schoonheid zijn, en daarom van beteekenis voor de aesthetische ont wikkeling van het kind zijn. Als een goed boek onwillekeurig op een kind zoo goede invloed kan hebben, spreekt het dat slechte boeken slechte leermeesters zijn. Een boek is slecht als ’t bv. te moeilijke woorden of begrippen geeft. Op dit gebied is vroeger ge weldig gezondigd. Een boek van een bekend kinderschrijver als Andriessen bv., dat in spr.’s jeugd in de schoolbibliotheek was, bevatte het woord „lichtekooi”; blijkbaar vond deze schrij ver dat niet zoo erg, maar thans slaat men over zoo iets de handen in elkaar. Spr. noemde passagiers in 1925, een vermeerdering dus van 114.997 K.G. en 1486 passagiers. Met ingang van de winterdienst op 4 Oc tober is hét aantal lijnen op Nederland in gekrompen. De K. L. M. blijft dagelijks in oeide richtingen vliegen op Londen en Pa- ijs. De lijn naar Scandinavië moest worden gestaakt in verband met het korten der da gen en de ongunstige weersgesteldheid op deze route. Farman blijft vliegen. Op hét oogenblik zijn vijf nieuwe Fokker-vliegtui- gen voor de K. L. M. in aanbouw, tusschen Parijs, Brussel en Amsterdam. De Duitschc lijnen BerlijnHannoverAmsterdam en lamburg-Bremen-Amsterdam worden ge handhaafd. De bedrijfskosten zijn door het gebruil mn steeds verbeterde types van machine? aanmerkelijk gedaald. Zoo bedroeg de prijs van het vervoer per vliegtuig van 100 K.G over 1 K.M. in 1922 nog f4.60 en in 192C raar schatting f 1.35. Deze berekeningen zijn van belang in yerband met het feit, da op 31 Dec. 1926 het subsidie-contract ein- figt en bij het nieuwe contract de ton-K.M prestatie den grondslag ligt. zien is het totaal onbegrijpelijk hoe die boeken tot kinderlectuur konden worden verklaard. De Engelschman Defoe, schrijver van de Robinson, leefde ten tijde van den Koning-Stadhouder, dus omstreeks 1700. Hij liet zich veel in met gods diensttwisten, was een afgescheiden dominé, geraakte om die twisten in de gevangenis. Hij had echter gehoord van de avonturen van den matroos Alexander Selkirk op een onbewoond eiland en wilde nu de menschen eens een nut tige bekeeringsgeschiedenis geven. Hij bediende zich nu van deze avonturengeschiedenis avonturenboeken vielen toen in de smaak om een boek samen te stellen dat aantoonde hoe iemand tot God werd gebracht. Spr. heeft zijn klas dat boek van Defoe in de Wereld bibliotheek verscheen het in volledige vertaling eens voorgelezen, maar er was geen belang stelling voor, er moesten heele stukken, de eigenlijke bekeeringsgeschiedenis betreffende, overgeslagen worden om de aandacht gaande te houden. Men heeft nu uit dit boek later het avonturenverhaal gehaald en dat wat opge smukt, zoodat alleen is overgehouden de ge schiedenis van iemand, die zich zelf op een onbewoond eiland leerde redden. Spr. las eenige stukken uit de oorspronkelijke Robinson om te bewijzen dat dit geen kinderboek is. Met de Don Quichot is de vergissing even groot geweest. Cervantes, de 18e-eeuwsche schrijver, die een parodie op de ridderromans wilde geven, gaf met z’n door teleurstelling ver bitterde geest daarin de geschiedenis van z’n eigen leven op zoo kunstzinnige wijze, dat het werk door alle eeuwen een genot voor literaire fijnproevers z^il blijven. Maar dat boek, een der grootste werken ooit voortgebracht, is verhas peld tot een kinderboek door er enkele malle dingetjes uit te verzamelen, terwijl de meeste In de Harmonie sprak Zaterdagavond voor de afd. Sneek van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling de heer Theo Tijssen van Amster dam over bovengenoemd onderwerp. Spr. begon met de mededeeling dat ook hij de oplossing van het probleem der kinderlectuur niet kon geven. Men zit er mee. Hoogstens kan spr. duidelijk maken dat het een buitengewoon moei lijk probleem is. Spr. sluit van z’n bespreking de allervoornaamste’kinderlectuur: de school boekjes, uit, en zal het dus alleen hebben over de boeken, welke kinderen zelfstandig lezen. Het voorlezen aan kinderen is jammer genoeg uit den tijd geraakt, doch dat moet eigenlijk weer in eere hersteld, al maakt de moderne wereld met z’n jachtende drukte ’t moeilijk er tijd voor te vinden. Spr. zou ieder ouderpaar dat een gezin' begint willen aanraden: richt Uw leven zoo in dat vader of moeder de kinderen bv. 1 uur per week kunnen voorlezen, dat is van ontzaglijke waarde. siene uitgaven is uitgetrokken f 875.65. De geheele begroeting werd hierop vastgesteld met nkomsten en uitgaaf op bijna- f54000. De juiste cijfers zullen door B. en W. worden vastge- steld. De heer Visser verzoekt aanteekening in de notulen dat hij tegen gestemd heeft in ver band met de post subsidie armbestuur. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1926. Als voorgesteld besloten. Benoemd worden in de commissie van toe zicht op het lager onderwijs de hh. F. van Jijk, hoofd der Ger. school en E. S. de Vries, de laatste in plaats van hét vertrokken lio Js. Gijzel. Hierna sluiting. Tegen de ratten. Om de verdelging van ratten te bevorde ren, hebben B. en W. van Almelo een pre mie van 10 cent uitgeloofd voor elke doode zat, welke op het terrein der gemeenterei- .liging wordt ingeleverd. De premie wotdt uitsluitend toegekend aan ingezetenen. De vierde s.-d. burgemeester. Tof burgemeester van Hoogezand is be noemd de heer D. Bartels, secretaris van de gewestelijke federatie Groningen der Soc. Dem. Arb. Partij. In de gevangenis overleden. De commissionnair in diamanten Acha- iania, die Zaterdag in het huis van bewa- ing te Amsterdam werd opgesloten, ver dacht van verduistering is Zaterdag over leden. De Kon. Luchtvaart Maatschappij. Het gaat de K. L. M. goed! In de eerste 9 maanden van 1926 bedroeg het vervoer op alle lijnen tezamen 5952 passagiers en 206.614 K.G. goederen, tegen resp. 3536 en 149.000 K.G. in het zelfde tijdvak van 1925. Een gewichtig volgend stadium wacht de K. L. M., vernam de Tel. De koerê in de eerstkomende jaren zal er vooral op ge richt zijn, onze luchtvaart uit te bouwen naar het Oosten, naar onze Koloniën. Wat de resultaten van de zomerdienst der K. L. M. betreft, het voornaamste feit is wel geweest de groote doorverbinding Londen-Malmö en Parijs-Malmö via Rot terdam-Amsterdam-Hamburg en Kopenha gen met eigen vliegtuigen tot stand ge bracht, e?n luchtlijn van 1200 K.M. Het geheele vervoer Nederlandsche en buitenlandsche lijnen tezamen op en van Nederland bedroeg van 1 Januari tot 30 September 1926 323.574 K.G. goederen en 8932 passagiers, tegen 208.577 KG. en 7446 IIEUWB SNEEKER CQURAKT groote menschen de ware Don Quichot niet kennen. Voorwaar een tragisch gebeuren. Van Gullivers reizen is de lersche geestelijke Swift de schrijver. De man, die ook omstreeks ’t begin van de 18e eeuw leefde, schreef schot schriften tegen de Staatskerk en raakte er door in de gevangenis. Toen hij er uitkwam schreef hij op nog feller wijze, maar zoo dat men geen vat op hem had; hij verhaalde in Gullivers rei zen van vreemde landen waar de lilliputters en de reuzen woonden en zei z’n tijdgenooten vol vlijmende satyre op deze wijze de waarheid. Ook dat boek is tot kinderboek gemaakt!! Er is dus wel een reusachtig misverstand ge weest met de klassieke kinderlectuur. Daarna is men gekomen met de braafheidslectuur, de kinderen moesten door de boeken braaf ge maakt. Dat had tengevolge dat de jeugd genoeg kreeg van lezen, tot we het genre der beschre ven werkelijkheid kregen. Het eerste boek dat de sleur doorbrak, een frisschere atmosfeer schiep, was Dik Trom. De schrijver Kievit kan alles, behalve schrijven, maar in ieder geval was dit boek van hem een soort van verlossing op het gebied der kindei lectuur, die saai was, al hadden we dan de Indianenboeken, die echter vertalingen waren. Het verderfelijke is echter geweest dat het soort boek als Dik'Trom was, een genre geworden is, het eene boek moest nu al maar weer baldadiger worden dan ’t andere. Veldwachters en groote menschen in het alge meen waren er om in de maling genomen te worden. Het werd een heele industrie; na Dik Trom kwam: De zoon van Dik Trom, Dik Trom en z’n dorpsgenooten, De kleinzoon van Dik Trom. Het genre is tot volmaking gebracht door Chr. van Abkoude met z’n Pietje Bel, het ploertigste boek voor kinderen dat spr. ooit las, een boek waarvoor, als geen zachtaardiger zeden golden, de schrijver opgehangen moest worden. Het boek verheft niet, het is met de geheele serie die er op volgde weerzinwekkend: vol gebrek aan eerbied, liefde en ernst, vol. bal dadigheid alleen de kinderen lezen ’t graag. Spr. leest enkele fragmenten uit een soortgelijk pas verschenen boek; er zit geen vernuft in, het haalt de kinderen omlaag, het is een speculatie op de platte smaak der kinderen. Een heele kaste kinderschrijvers en schrijfsters maakt daaruit geld, en voorziet de jeugd van de aller slechtste boeken. veel als voorbereiding voor de groote mensch. En dat is niet goed; beter is het te erkennen dat de jonge mensch in het eerste vijfde deel van een menschenleeftijd recht heeft ook op een eigen portie geluk in die leeftijd. We moeten het kind dus maar niet altijd klaar wil len maken voor dit of dat, maar ook aan de Er is eigenlijk maar één oplossing van dit probleem. Het wonder moet gebeuren dat de kunstenaar een kinderboek schrijft. De Kunstenaar maakt het onbelangrijke belangrijk, ooeiend en opvoedend. Maar hoe krijgen we dat in ons kleine land gedaan, waar we nu geen schoolbibliotheek kunnen samenstellen met 100 volmaakt goede boeken. In de praktijk moeten we water in den wijn doen. De eenige manier om het peil nog eenigszins op te voeren is: strenge critiek. De groote pers doet daaraan niet, het zou voor haar ook te duur zijn als ieder kinderboek moest worden gelezen en breed voerig beoordeeld. De boekverkooper beveelt vaak het boek aan waarop hij de grootste kor ting geniet. Op aanbevelingen van pers en boek verkooper kunnen de ouders dus niet steunen. Daarom is de goede weg de boekenlijsten te raadplegen van het Nut, de Leeszalen, Ons Huis, het N. O. G. en de Bond van Ned. On derwijzers. Ook op dit gebied is er versnippe ring, maar dat is nog niet zoo kwaad, omdat er op dit gebied nu eenmaal verschil van smaak en inzicht is. Op den duur zullen die lijsten ten gevolge hebben dat de eischen aan een goed ooek te stellen omhoog gaan. Neem dus die lijsten ter hand bij de keuze van een boek voor Uw kind. Maar voor arbei ders zijn er financieele bezwaren om dergelijke ooeken te koopen. Daarom is de schoolbiblio theek van zooveel beteekenis. Laat men daarom zorgen dat deze waar ze niet is er komt, en waar ze is ook goed voorzien is en blijft. Dat kost nog al wat, te meer omdat een boek niet te lang in omloop moet zijn. Want het is ont zettend als een kind doordat het slordige boeken m handen krijgt, daaraan went. Tot slot één raad: Als Uw kind thuis wil lezen, erken dan dat het kind daarop recht heeft, geef het dan ook niet direct een boodschap op, re geer niet te veel! Lezen is geen andere manier van luilakkerij, het is niet persé noodig dat een meisje altijd ’n breikous of naaiwerk in de hand wordt gestopt enlaat de kinderen niet lezen onder het eten. Vclganc ««ervaarden •«•ïMngafceman imrê da NxllaMSMfee Wat»»»» sijo Abannéa varaakard tagac angalakkan waar IrVVV de gemeente als lid toetreedt op een contributie van f 10 ’s jaars. Goedkeuring Armvoogdijbegrooting dienst 1927 met een subsidie van f2760. De V o o r z. brengt verslag uit van de con ferentie welke B. en W. hebben gehad met h.h. Armvoogden. Naar aanleiding van de medege deelde cijfers stelden B. en W. voor om voor- .oopig nog niet over te gaan tot opheffing van het stedelijk armhuis. De heer Visser evenwel was door deze mededeelingen nog niet overtuigd van de juist heid der medegedeelde cijfers en had verwacht dat hij als oppositieman in deze zaak, een uit- ■loodiging tot bijwoning der conferentie hac ontvangen. Hij stelt voor nog een nader onder hoek te doen en de begiooting van het arm bestuur aan te houden tot een volgende ver gadering. De V o o r z. moet zulks ten ernstigste ont raden. Het voorstel van den heer Visser, in stem ming gebracht, werd verworpen met 5 tegen 1 iem, terwijl 1 stem blanco was. Hierop wordt de begrooting van het oestuur aangenomen met een ontvang en uit gaaf van f4063.01'/2' De heer Visser ver zoekt aanteekening in de notulen dat hij heeft .egen gestemd. Behandeling der gemeentebegrooting. Bij de ontvangsten werd gesproken over de vergoeding voor het gebruik der lokalen dei J. L. School. De vereenigingen die hiervan ge bruik maken eenmaal per week zullen f 15 ’s jaars betalen moéten, die welke tweemaal per week er gebruik van maken f 30. De heer Brens wijst op de noodzakelijk heid om bij het openen en sluiten der schooi oeter toezicht te houden. De V o o r z. zegt dat hiervoor zal gezorgd worden. Bij behandeling van ’t salaris der politie meent de heer De Vries dat dit moet verhoogd wor den met f 60 per jaar en hij stelt dit voor. De heer Woudstra dient op dit voorstel een amendement in en wil het salaris verhoogen met f 145 ’s jaars. Het amendement Woudstra werd verwor pen met 5 tegen 2 stemmen; hierna werd het voorstel De Vries met algemeene stemmen aangenomen en het salaris van den politieagent gebracht op f1400. De straatverlichting en onderhoud der lan taarns werd verhoogd met f 100 en gebracht op f 1100. De post onkosten gemeentehuis werd verhoogd met f 100 en gebracht op f250. Het onderhoud straten en pleinen werd gebracht op f600; wegen en voetpaden op f400. De kosten bruggen werden verhoogd met f 200 en ge- bracht op f 400. De post arme krankzinnigen werd verlaagd met f 400. De inkomstenbelasting wijst een bedrag aan van f 24.000. Voor onvoor- aoMtrai Kinderverlamming. Te Deventer heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. De zetel van de Rijksverzekeringsbank. Naar de Delftsche Crt. meldt, is de vraag: Amsterdam of Delft, onlangs in den minis terraad behandeld. De minister van Arbeid, de heer Slotema- ker de Bruine, stelde voor, de Bank in de noofdstad te laten. Alle andere ministers waren daar tegen. Het debat dat hierna volgde vond, aldus het blad, ten slotte dezen uitweg, dat de regeering aan curatoren der Technische Hoogeschool zal vragen, of naar de mee ting van dit college de mogelijkheid be staat, dat in de toekomst het gebouw, waarop men voor de Rijksverzekeringsbank Volwassenen lezen boeken als verheffend ge not, dat lezen kan ontwikkelend zijn, de horizon kan er door worden verruimd. Dat boeken de geest sterk kunnen beïnvloeden blijkt bv. uit de Negerhut van Oom Tom van Beecher Stowe, waardoor de slavernij in Amerika werd afge schaft, de Max Havelaar van Multatuli, die in de beschouwing van de koloniale politiek bij een vorig geslacht hier te lande een geheele omwenteling bracht, Hilda van Suylenburgh, 't boek dat in Nederland grooten invloed had op de emancipatie der vrouw. Als het nu waar is dat voor het leven van den tegenwoordigen mensch boeken onmisbaar zijn, dan hebben we: le. kinderboeken noodig, als voorbereiding voor het lezen door volwassenen; de kinderboeken moeten dus passen bij de ontwikkeling en den leeftijd van het kind, stapje voor stapje moe ten ze wat moeilijker worden om, als het kind 17 of 18 jaar is, over te gaan in boeken voor volwassenen, dan zijn de grenzen uitgewischt. Nog van meer belang is echter het tweede punt waarom er kinderboeken moeten zijn. Men moet de kinderen nl. wennen aan geestelijk verkeer met schrijvers, wat de behoefte aan geregeld lezen zal doen ontstaan, men moet leeshonger bij het kind opwekken. Nu zullen er ouders zijn, die eerder over de lees woede van hun kinde ren hebben te klagen; ’t is inderdaad een klein kunstje een kind maar raak te laten lezen, maar de groote kunst is het kind naar goede boe ken te doen vragen. Op één ding dient daarbij gelet: we beschouwen de kinderleeftijd vaak te nog eenige veel krasser staaltjes op dit gebied. Verkeerde begrippen kan een boek bijbrengen bv. als het vertelt, dat rijkdom in dit leven alles is. Daartegenover mag echter een boek niet prekerig zijn over braafheid enz., want dan ont staat het gevaar dat het kind, dat het land heeft aan preeken, ook het land krijgt aan de braaf heid zelf. Men passe ook op voor boeken met it gid. U) mri M van hu «ing«r Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 121/. uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 18 Oct. 1926: haargesp. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 18 Oct. 1926: vulpen, J. van Wieren, 2e Zomerrakbuurt 11duimstok, R. de Vries, Franekervaart 3; zakatlas, mej. Lampe, N. Burgstraat 11; hondenpenning, wed. S. Visser, W. de Zwijgerstraat 26. Met ingang van 1 Nov. a.s. is ver plaatst van de inspectie Eindhoven, 2e afd., naar de inspectie 2e afd. alhier, de adjunct inspecteur der directe belastingen, invoer en accijnzen, W. de Boer. SCHOTERLAND, 18 Oct. Na een buiïgen voornacht heeft het tegen den morgen zoo gevroren, dat de melkers het ijs in het gras vonden. Blijven deze nachtvorsten aanhou den, dan’ gaan de boeren hun melkvee stal len, omdat de koude den melkopbrengst vermindert. Er is nu nog wel gras, maar de nacht vorsten dat leert de ondervinding rui men het zeer snel op. HEERENVEEN, 18 Oct. Hedenmiddag werd de brandweer alhier gealarmeerd voor een brand te Rottum. De spuiten werden in allerijl door auto’s paar den brand getrokken, die bleek te woeden in de groote boerderij van den heer H. D. Siebenga, even voorbij den spoor overweg. Vrij zeker is de brand door hooibroei ontstaan. De brandweer kon weinig tegen het ge weldige vuur uitrichten, de geheele boer derij met aangelegen hooischuur ging in de vlammen op. Duizenden kilo’s hooi gingen verloren. Van den inboedel kon nog een gedeelte gered worden. Naar wij vernemen was alles verzekerd bij de Brandwaarborgmij. Woudsend. Raadsvergadering Ijlst. IJLST, 16 Oct. Vergadering van den Raad. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn: a. het verslag van de hooibroeicommissie; b. schrijven van de vereeniging voor vreemde lingenverkeer om subsidie. Besloten wordt dat gld. ïugaval <u nw- |£i| gld. Bi| *aa lilden binnen Sft 4. Ivv 6tn hand, «eet of eop het oog heeft, misschien nog door de Tech nische Hoogeschool zelf zou kunnen wor den gebruikt. Een reuzenhagedis. Artis te Amsterdam heeft voor zijn levende have een zeer merkwaardige aan winst ontvangen, een unicum van groote wetenschappelijke waarde. De heer W. Groeneveldt, assistent-resident te Bima, heeft een circa 3 meter lang exemplaar van de Reuzenwaraan van Komodo-eiland aan het Genootschap ten geschenke gegeven. Het eerste levende exemplaar van deze merkwaardige reuzenhagedis, dat naar Europa kon worden overgebiacht. Hagedissen van 7 meter lengte, als de Maashagedis (Mososaurus) uit het Lim- burgsche krijt, waarvan de fossiele over blijfselen in den St. Pietersberg zijn gevon den, zouden, naar men tot voor korten tijd meende, niet meer voorkomen. Onder de grootste hedendaagsche hagedissen, de Waranen, van tropisch Azië en Afrika, werd een exemplaar van 1 >/2 a 2 meter lengte reeds als een reus beschouwd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1