KWATTAW VOLLEMIlh KEEPEN Sfechts een merk, kan aan de spits staan Dat s KWATTA H 200 Pdrlameniaire Schetsen. -=□=- GELDEN BESCHIKBAAR op eerste hypotheek 5 voorb6drRgen^boveD£iL5000. I lEOEÜHDSCIIE ifPOIiEEIBHI HitüWSTUO NBLN. Olficlnl Orgiii hr IibimH bul 4'Al» hndliiitiiii i 99 Vs °|o ZATERDAG 30 OCTOBER 1838 43* JAARGA8G KSSaBR - Eerst* Bied Brandenburg!! Co., >t!w Banll «M» an»a *hann*’« nmk^d tapas angalakkac vaar want wat was de arbeidersklasse in die tijd een f 6.000.000— Denkt u er om, als u eens komt. T t 47 000.000 f 45.000.000 le. 2e. 3e. le. 2e. 3e. gia. mgevai van «vai- lildan btanaa SS d. HIEUWE SÏEEKEH CDÜEASI annex SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL der arbeidersbeweging tegenover de vrouw. Dat kiesrecht kan zij op een goede manier gebrui ken, als zij in de bestuurslichamen vertegen woordigers kiest, die voor haar belangen strij den. Die de kinderen goed onderwijs willen doen geven, die beseffen dat de vrouw ook in het huisgezin moet geholpen worden (stichting van waschhuizen enz.). De vrouw kent nu het verband tusschen slechte woningtoestanden en zuigelingensterfte, tusschen deze laatste en haar eigen werkzaamheden tijdens de zwangerschap. Zij weet.dat consultatiebureaux haar over deze en andere zaken kunnen inlichten, en dat deze er kunnen komen als de openbare lichamen daar voor subsidies beschikbaar stellen. Zij stuurt haar kinderen naar de A. J. C. om deel te heb ben aan het mooie jeugdleven der socialistische beweging. Het gezin wordt nu een kleine ge meenschap waarin het ideaal leeft van man, V«neh|Bt DUTlSDAGi ra VR1JD AGBAVöMDf Uitfarem: Inn Tslefrais Ma. 150. vrouw en kinderen, waar inderdaad gewerkt en armoedig zoodje tegenover de machtige onder- geleefd wordt. Maar dan komt voor de moeder het moeilijke Er zijn in de Tweede Kamer drie soorten van plaatsen voor „het publiek”, namelijk: de loge’s, de gereserveerde tribune, de publieke-tribune. Het fijnste, het aller-fijnste, heb ik hier bovenaan gezet. De loge’s. Eigenlijk vallen deze (ik ben op het oogenblik bezig mijn parlemen taire schets te schiften als een dominéé) eigenlijk vallen deze ook weer in drieën te splitsen, gelijk daar zijn: de voorzittersloge, de diplomaten-loge’s, de gewone loge’s. De voorzitters-loge is heelemaal alleen voor den voorzitter. Privé-appartement. Hij mag er zijn vrouw en zijn kinderen zetten en zijn bloedverwanten tot in den vèrsten graad. Maar alle voorzitters zijn met het gebruik van hun coupé zeer liberaal, want als een Kamerlid komt bedelen of als-je- blieft zijn beminde gade met haar knappe vriendin eens een uurtje in de loge van den president mogen zitten, staat de voorzitter dat altijd toe. Tegenwoordig wordt de voorzitters-loge eenmaal per jaar zeer bij zonderlijk gestoffeerd, want dan zet Boer Krelis, alias de heer Weitkamp, er zijn aar dige dochter in, gekleed op z’n boerinnen- Overijselsch. Dit geschiedt op Prinsjesdag, met de opening der Staten-Generaal. Dan kunt u de deern daar als een levende belle fleur, ’n bloeiende boterblom aanschouwen, en dan moet u de steelsche blikken van al die Kamerleden naar de w (lept Maatech Kap. er> Reser vm Hypotheken Pandbrieven N B Daae Bank (niet te gwer- ■aeraa mot de 15 jaar later even eens te Veendsm gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. Houdini. Houdini, de vermaarde „boeienkoning”, die te Detroit voorstellingen gaf is daar ge durende een séance in elkaar gezakt. Hij moest onmiddellijk aan den blinden darm worden geopereerd. Zijn toestand baart zorg. Houdini is een van de merkwaardig ste kunstenaars in zijn eigen genre, het ver breken van kluisters, openen van sloten en ontworsteling aan boeien, die er ooit ge weest zijn. Ook hier te lande is hij herhaal delijk opgetreden. Een van de liefhebberijen van Houdini was de ontmaskering van z.g. spiritistische mediums. Volgens een ander bericht zou Houdini zich inwendig hebben geblesseerd bij het uitvoeren van een bij uitstek moeilijken toer. Moedige Engelsche zee-officieren. Aan den moed van twee zee-officieren is het voornamelijk te danken geweest dat den kruiser Calcutta bij den orkaan op de Ber muda’s het lot van de kanonneerboot Vale rian bespaard is gebleven. De Calcutta, een bodem van 4000 ton, lag gemeerd aan de marine-werf toen de orkaan losbarstte. In twee minuten tijds sloegen zeven-en-twintig van haar acht-en- twintig trossen weg en was haar toestand hachelijk geworden. Luitenant Roshill van het oorlogsschip Wistaria en de adelborst Alershankey van de Capetown deden dadelijk reddingsgor- dels aan en zwommen in den vreeselijken stormwind met lijnen naar de Calcutta toe. De bemanning heesch daarna nog meer trossen aan boord en het schip werd be houden. De negentien geredden van de Valerian maken het goed. Volgens de laatste berichten is de Vale rian geheel onderste boven geslagen. De bemanning trachtte zich op vlotten te red den, maar de meeste van die vlotten zon ken. in de eerste plaats het moederdier, dat haar J £n jan zegt de vrouw: we offeren ons kind niet aan dat kwaad en vindt troost in de socialisti sche beweging, die de broederschap van alle volken op aarde predikt. De christelijke partijen mogen zeggen dat de oorlog er altijd blijven zal omdat de mensch van nature zondig is, het beste in ons zegt anders en ons verstand zegt hetzelfde. Er is immers een tijd geweest dat iedereen de vijand van iedereen was, later sloten de menschen zich aaneen tot groepen, die tegen elkaar streden. De steden streden tegen elkaar, later nog de provincies, nu alleen nog maar de landen. Dat wijst in de richting dat ook deze eens niet meer zullen vechten, als er ontwapend is, als men dus niet meer vechten kan omdat de wapenen ontbreken en als een macht gevormd is die bo ven de staten staat, de macht waartoe het socia lisme de Volkenbond wil doen uitgroeien. Nu de vrouwen eenmaal wakker geworden zijn, willen ze dat haar kinderen zullen leven in een werkelijke m e n s c h e n wereld, de wereld welke het socialisme wil vormen. Daarom, roept spr. uit, komt allen tot ons om de wereld goed te maken, komt tot ons en wij maken u, vrouw, tot een kameraad van uw man die met hem spreken kan over de hoogste dingen welke hem bezig houden. Werk mede voor het socialisme. Mevrouw Beekhuis dankte de spreekster met een enkel woord, evenals Morgenrood. Het zevende leerjaar. De minister van onderwijs heeft naar het Utr. Dgd. meldt aan de inspecteurs voor het lager onderwijs opgedragen te on derzoeken welke scholen wel en welke niet een zevende leerjaar hebben, en eventueel, voor welke scholen bij invoering een lokaal zou moeten worden aangebouwd. Het lot van den logger VI. 25. Maandagmiddag heerschte er groote span ning in Scheveningen. Voor de havenhoofden dobberden de visschersbooten, kleine scheepjes met grauwe zeiltjes op de groote rustige zee. Op hen was het wachten. Als zij bij het binnen lopen geen nieuws brachten van de VI. 25, dan zou de boot vergaan zijn. Onherroepelijk. Voor de Keizerstraat op den Boulevard, oogenschijn- lijk kalm maar met een groote onrust in hun stoere borsten stonden de Scheveningers, en stonden ook zoo nu en dan de vrouwen, heele maal zwart met een rein-wit kapje op het gladde haar. Zij tuurden vèr de zee in, naar de vloot, waar alle hoop, als zij er was, rustte in de grijze schuiten. Men sprak stil met elkaar, kalm en berustend, maar veel hoop op goede tijding had men niet... Wachten moest men, altijd wachten, met die brandende onrust in zich, wachten tot de schepen binnenvielen, met hoog water. En ’s avonds toen de zwarte nacht neerlag over de zee, toen kwam de zee, hooger en hoo- ger en in de harten der Scheveningers steeg één woord op: De vloed! Daar kwamen de booten, opdoemend uit de duisternis, de haven binnen, gesleept, één voor één. De groote stilte, die eerst op den wallekant lag, werd verstoord door een onrustige, jagen de bedrijvigheid. Vrouwen stonden er, met kleine kinderen aan de hand. Maar gelukkig, zegt het Vad. Een vreugde- gil bijna, van één der kleinen aan den arm. Daar was de boot, daar was vader. En hij kwam aan wal, de stoere visscher, bruin zelfs in het zwakke lantaarnschijnsel, een zak in de hand. Dan een begroeting, heel kort, maar met veel nemers. De vrouwen volgden maar heel langzaam en angstig. Zij vreesden aanvankelijk oogenblik dat ze haar jongens, die ze tot nog van het verzet der mannen nieuwe werkloos- toe ver hield van alle vuil van het leven, moet heid, als de echtgenoot z’n baantje kwijtraakte, afstaan aan ’t leger, waar men zijn medemensch wat dan? Aanvankelijk belemmerde de arbei- op wetenschappelijke manier leert vermoorden, dersvrouw dus de strijd der arbeiders vaak, ze terwijl de socialistische beweging geleerd heeft maande den man dikwijls tot gedweeheid, ze ieder medemensch als broeder te beschouwen, was i kinderen wenschte te beschermen tegen de ge- I volgen van wat zij achtte dwaze dingen van haar man. Maar dat werd anders, ze zag dat de strijd der mannen de arbeiders meer geluk bracht, dat die strijd de man ook iets bracht, dat scheen te komen uit ’n andere en betere wereld, ze zag en merkte dat stakingen ook wel eens leidden tot loonsverhoogingen, ze zag een vooruitgang. Want al’staat, zooals wij het zien, de arbeiders klasse nog slechts aan het begin van haar werk, er is sedert het midden der 19e eeuw toch heel Notaris Mulder verkocht Maandag in Onder de Linden finaal: Het heerenhuis Stationsstraat 42, in gebruik bij mevr. wed. A.' Dekker Jzn., kooper de heer j. G. Machwirth alhier voor f 8982. Het graanpakhuis Korenbloem aan de Geeuw, kooper de heer K. v. d. Meer voor f4127. Drie woningen aan de Geeuw, resp. gekocht door de h.h. A. Molemaker voor f2163, M. Frit- sma voor f2050, J. Kuperus voor f2751. Een open terrein met loods aan de Geeuw en het Kaatsland (terrein voorm. Glucosefabriek), koopster de gemeente Sneek voor f5535. Een huis aan de 3e Woudstraat, kooper de heer J. Pietersma voor f 1870. Een woning aan de Boschdwarsstraat, koo per de heer J. Terpstra voor f462. Soc. Dem. Vrouwenclubafd. Sneek S. D. A. P. Woensdagavond hielden de Soc. Dem. Vrou wenclub en de afd. Sneek der S. D. A. P. eene openbare vergadering in de Harmonie. De pre sidente mevrouw BeekhuisHesselink wees er op dat deze vergadering bedoelde te zijn een viering van den Vrouwendag en eene bekroning van de vrouwenpropagandamaand, welke hier in Sneek club en partij 20 nieuwe leden aanbracht. Morgenrood zong daarna eenige liederen, waarna de spreekster, mevrouw Weersma—van Duin, van Zutfen, ’t woord kreeg. Spr. betoog de dat de vrouwen altijd, ook tijdens den groo- ten oorlog, gevoeld hebben voor en gestreefc hebben naar internationale samenwerking, op dat ’t mogelijk zou worden deze schoone aarde in broederschap te bewonen. Op het Soc. Con gres te Kopenhagen in 1910 werd besloten een groote socialistische vrouwenbeweging te vor men, en elk jaar één dag te wijden aan de een heid over de geheele wereld der socialistische vrouwen: de vrouwendag. Ook in den oorlog hebben deze vrouwen steeds voeling met elkaar gehouden als arbeidsters aan één groot doel: de internationale verbroedering, en daarvoor is het ook dat wij nu de strijd voortzetten. Er zijn nog wel mannen, ook socialistische, die meenen dat de vrouw niet in de politiek hoort, welke haar naar beneden zou halen, maar de politiek bemoeit zich wel met de vrouw en dat is het wat haar in den strijd brengt. De burgerlijke vrouwen hebben dat het eerst begrepen, omdat het kapi talisme met zijn fabrieken haar het vele werk, dat moeder en dochters vroeger in het gezin verrichtten, ontnam. Zij stonden toen met leege handen, en toen de besten en flinksten onder haar werk zochten in de maatschappij, bleek het dat zij overal stuitten op de wetten, dooi en voor mannen gemaakt, dat die de sfeer vooi de werkzaamheid van de vrouw feitelijk beperk ten tot het gezin, ’t poëtische „rijk der vrouw”. Deze vrouwen begrepen dat hierin verandering moest komen en ijverden voor het kiesrecht der vrouw, waarmee men er in zou kunnen slagen deze wetten om te zetten. Aanvankelijk voelde, de proletarische vrouw voor die kiesrechtstrijd niet veel, het arbeiders meisje van vroeger had maar één ideaal: zelf een huisje te hebben, al was ’t nog zoo armoe dig, waarin een eigen gezin kon gevormd. Twee dingen brachten haar slechts in verband met de buitenwereld: het loon en de werktijd van haar man; door die twee dingen alleen leefde zij nog met de wereld mede. Maar door die twee dingen ook nam zij de druk van het ongebreidelde kapi talisme van de 19e eeuw op zich. Met een veel te klein loon möest zij zien de eindjes aan elkaar te knoopen, zij leefde en werkte in een krot dikwijls met steenen vloer, of in de groote huur kazernes der grootere steden, daar leefde zij, haar door het lange werken afgebeulde man, die door het kapitalisme slechts als een verlengstuk van de machine werd beschouwd, haar vele kin deren, waaronder de sterfte door slechte wo ning- en voedingstoestanden groot was. Leed, dat was de hoofdtoon in het arbeidersleven van de negentiende eeuw. Regelmatig terugkee- rende werkloosheid maakte de zware gang naar het armbestuur noodig, een werkloosheid inhae- rent aan het kapitalisme, dat een productiestelsel van anarchie is, zonder orde of regelmaat. Wan neer er weer te Veel geproduceerd is, wordt de fabriek gesloten, kan de ondernemer zich een reisje naar het buitenland veroorloven, maar worden de arbeiders op straat geworpen en naar wat bereikt. De arbeider is doorgedrongen tot het armbestuur verwezen. Nog erger was het als de meedoogenlooze machine in dat tijdperk van zich ten volle uitlevend kapitalisme den ar beider greep en voor zijn leven verminkte, de armenzorg was dan het eenige toevluchtsoord voor het gezin. Ook de betere veiligheidswetten vertegenwoordigen dus een stukje arbeiders- strijd. Maar ’t geeft niet dat ik u gewaarschuwd heb. U valt toch! Een klein deel der gereserveerde tribune is ingenomen door de pers. Want de groote en de kleine perstribune zijn niet toerei kend om alle journalisten te bevatten, zoo- dat men er ook een paar op de gereser veerde heeft geplakt. Veel plaats is er daar trouwens niet, en men zit er werkelijk een beetje ongelukkig. Wie bp de tweede en op de derde rij zitten hebben geregeld last, dat hun knieschijven terecht komen in den nek van hun voorman en men zit of ligt er vaak zoo wonderlijk in elkaar gekronkeld als palingen in een bak. Op groote dagen als er wat bijzonders te wachten is wordt de gereserveerde bestormd. Dan valt het Nederlandsche volk bij heele klitten het beruchte trapje af, en dringen de nieuwsgierigen zich spartelend naar voren. Op de gereserveerde zit, bij salaris-debatten, de elite der Nederlandsche vakbeweging, een uitgezóchte collectie vrij gestelden, die hun afgevaardigden voorzien van allerlei instructies, pardon inlichtin gen. Stappen wij thans van de gereserveerde tribune af (past op het trapje!) en begeven wij ons naar de publieke. Gratis toegang. Dit is het punt, waarin, bij alle verdere en treffende overeenkomst, de Tweede Ka mer toch van Scala verschilt, dat er voor het publiek, zoover de voorraad strekt, vrij toegang is. Men kan de voorstelling koste loos bijwonen, zelfs zonder speciale kaart, men kan de verschillende specialiteiten in hun wonderbare evoluties volgen, zonder dat het een cent kost. Alleen dient men te zorgen een beetje tijdig in'de rij te staan, kelijkheid, de debatten bijwonen. Dag in dag uit. Wat zijn dit voor menschen? Ge- pensionneerden? Maar zij kunnen dan toch wel op gezelliger wijze hun eerlijk verdiend pensioen genieten? Moeten zij hun leven op deze wijze eindigen? Of hebben ze geen thuis? Is hun aanwezigheid een gevolg van de hooge kolenprijzen, dus een bezuini- gings-daad, uit wanhoop, want nu hebben ze hier gratis warmte? Ik weet het niet. Maar er zijn nu eenmaal een paar die nooit ontbreken. Arme kaerels! Ik herinner me nog van vroeger, dat er jaren en jaren achtereen, dag in, dag uit, dezelfde ouweheer in hetzelfde hoekje van de gereserveerde tribune zat. Wij kenden hem allen bij name. Hij was een historisch type geworden. Eiken dag kreeg hij een kaart van den eersten den besten afge vaardigde, dien hij ontmoette. Nooit, nooit, nooit ontbrak hij. Van vroeg tot laat hing zijn groote grijze baard over den rand der tribune de zaal in, als een treurwilg. Zijn seniele aftakeling ging zelfs zoo ver, dat hij de wetsontwerpen, die behandeld werden, meebracht. Op een dag viel hij flauw. Dr. Scheurer toen juist Kamerlid geworden, hielp hem bij: dat was de maiden-speech van dien afgevaardigde. Niet lang daarna is deze historische stamgast overleden. In hoever zijn leven door de debatten is ver kort, laat ik in het midden. Stamgasten zijn er nog. Vooral op de publieke tribune. De oorzaak van hun kwaal is mij onbekend. Tusschen de publieke tribune en de pers- i tribune is vaak een gespannen verhouding. Doch daarover vertel ik later wel eens. D. HANS. gevoel van groote innigheid. Geen der booten echter bracht tijding, bracht goed nieuws. Wel vertelde een schipper, dat men hem op zee gezegd had, dat er een boot vergaan was, maar men wist niet het nummer en de plaats van herkomst. Hij had een reis ge had van 7 weken, ruw weer, hooge zee. Een week over tijd. De waterschout was niet te spreken over de berichten in de bladen wat de VI. 25 betreft. Volgens hem waren alle berichten, die inhielden, dat er iets van het schip gezien was, al waren het ook maar planken of kisten, uit de lucht gegrepen. Vooral over het feit, dat men uit he’t vergaan der VI. 25 wat nu vaststaat het omkomen der bemanning geconcludeerd had. Dit behoeft echter heelemaal niet. Eenigen der bemanning' kunnen zich drijvende gehouden hebben op wrakhout en pas na vele dagen op gepikt zijn door ’n visschersschip, dat, uit den aard zijner bestemming, hen naar Noorwegen bv. bracht. Om een paar menschen naar Sche- ■veningen te brengen, daar verandert men den reisduur niet voor. De vrouw van den schipper Jan de Bruin heeft de gordijnen van haar huisje laten zakken Zij heeft geen hoop meer Haar man is ver dronken Maar nog zijn er Scheveningers, die hoop hebben voor het leven van de beman ning, misschien voor enkelen der bemanning. Gepantserde postauto’s Een telegram uit Washington meldt, dat de Amerikaansche regeering een aanbeste ding uitgeschreven heeft voor 100 gepant serde postwagens met 100 dito aanhang wagens en 25 wagens voorzien van afweer-, geschut, ten einde de postverzendingen •absoluut te beveiligen voor aanslagen van bandieten. ken! Waar precies de diplomaten-loge’s be ginnen en eindigen, weet ik niet. Maar ze zijn er. Trouwens, het is in ons land een groote zeldzaamheid, dat een vreemde diplomaat de debatten komt bijwonen. In buitenlandsche parlementen -zoo leest men slag op slag zijn de diplomaten- loge’s vaak geheel gevuld: bij ons ver dwaalt er zoo eenmaal per jaar per ongeluk een gezant in één der loge’s. Deze worden dan ook gewoonlijk bezet door oud-Kamer- leden, leden van de Eerste Kamer of van den Raad van State en ambtenaren, die een minister komen helpen. Maar druk is het er hoogst-zelden. Trouwens: het moet mij van het hart, dat men in die loge’s allesbehalve een prettig zitje heeft. Wie vooraan zit, moet zich met zijn geachte bovenlijf finaal over de verschansing bui gen, om wat te zien, ’t Zijn onpractische plaatsen. Vervolgens de gereserveerde tribune. Al leen te betreden door wie in het bezit is van een kaart. Deze kaart moet worden afgepeuterd van een Kamerlid, die op zijn beurt er den griffier om moet vragen. Wie zoo’n kaart heeft, mag de gereserveerde tribune betreden, na eerst een poging te hebben gedaan om zijn hals te breken. Dit is geen kortswijl. Aan den ingang der gere serveerde tribune is een aller-miserabelst trapje, dat geheel onverwachts verschijnt en dan ook door niemand wordt opgemerkt, j Wij, op de perstribune, zitten, als ’t deurtje i van de gereserveerde tribune opengaat, al- - tijd met nieuwsgierigheid te speuren, wie er nam mC voorzitters-loge i nu weer naar binnen zal tuimelen. zien. Het groene blaadje! En de ouwe bok- I Denkt u er om, als u eens komt. Abonnement: per jaarf 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT de plaats waar men de wetten maakt, klein in getal aanvankelijk in die lichamen vertegen woordigd, hebben zij de gewetens kunnen wek ken van vele goedwillenden die in de sleur het oude bestaande aanvaardden. En nu werd ook de vrouw wakker, zij las gaandeweg de krant, en luisterde naar de mannen toen zij zag dat deze stukje voor stukje de wereld veroverden; wat een vreugde was het voor haar toen de eerste kinderwetten er kwamen, toen zij hare kinderen dus wat kon laten leeren. Nu wilde ook de arbeidersvrouw meepraten, zij begeerde en verwierf het kiesrecht en daar mee kwam ook een verandering van de houding M opgericht tö V68ndani 1890 Directie Mr M. J BOS eu 3 Mr. J. WILKENS maar dat moet men bij Scala voor de plaats bespreking ook. Men behoeft werkelijk geen roode duit te besteden, want con sumptie kan men in het parlement niet krij gen. En tegenwoordig is de bediening zelfs zoo prachtig, dat men niet meer buiten be hoeft te wachten, maar in ’n goed lokaal met gratis vuur en licht. Totdat de vergadering wordt geopend en ge u naar hartelust kunt voeden met de geestelijke spijze van het debat. Of de substantie van dit voedsel al tijd voldoende is, moet ge zelf maar beoor- deelen. Ziehier de verschillende plaatsen, van waar het debat kan worden bijgewoond. Maar zelfs is alles en alles vol, dan zit er nog slechts een handjevol Nederlanders. Ik vraag mij af of men niet meer kan doen om het parlement te populariseeren. Ziet u ooit een kiek van de Kamer? Neen. Fotographie- toestellen worden er met ijzeren gestreng heid geweerd. Waarom niet op z’n tijd een paar aardige, foto’s? Desnoods tijdens het debat genomen? En zou het niet de moeite loonen, om eens een film van de Staten- Generaal te doen vervaardigen? Een ge trouwe rolprent van een paar uur debat. De vraag zou alleen kunnen rijzen, of dit nu werkelijk een propaganda zou zijn of de keurings-commissie de film wel zou toe laten. Maar aangenomen dat dit geschiedt, dan zouden op deze wijze althans duizen den Nederlanders hun parlement aanschou wen inplaats van de paar dozijn die er nu zitten. Onder die paar dozijn komen stamgasten voor Natuurlijk. Die heeft men overal. Dus ook hier. Er zijn eenige personen, die altijd op het- zelfde plekje, met onverwoestbare aanhan- >i gia. oi) «ar> •8 van «as vliiv«r Het arbeidersgezin van de 19e eeuw kende eigenlijk nimmer onbezorgde vreugde. Werden .ie kinderen grooter dan schatte moeder ze al gauw of ze niet al iets mee konden verdienen, urn zoo het tekort in het budget wat aan te vullen. Zoo gingen de kinderen van 8 jaar en jonger zelfs de school af en de fabriek in, vaak .vilde de fabrikant alleen de man nemen ais hij z’n kinderen ook meebracht. Nu strijden wij er al voor dat het kind niet voor z’n 14e jaar in dé werkplaats mag, toen was arbeid der 7- of 3-jarigen in Engelsche fabrieken en ook bv. bij Regout regel. Daar werkten ze dan 12, 14 of 16 aur; groote kindertehuizen waren bij die fabrie ken opgericht niet om zooals nu met kinder- .ehuizen het geval is het kjnd in heerlijke om geving nieuw leven en nieuwe gezondheid te geven maar de kinderen konden daar slapen, m twee ploegen werkten ze: als de eene helft n het tehuis kwam, ging de andere naar de fabriek, men kon dus aan bedden met de helft van het aantal kinderen toe, de bedden waren in zoo’n inrichting nooit koud, schreef een com missie van onderzoek. De Engelsche fabrikanten Kochten die kinderen van de weeshuizen, die meestal vol waren omdat de tuberculose en an dere ziekten tallooze slachtoffers maakten onder de arbeiders van middelbaren leeftijd, en de do- miné was vaak bij die verkoop de bemiddelaar! En geen lichte arbeid verrichtten daar de kin deren, niet al spelende ging het; bij Regout in Maastricht deden zij het meest moordende werk voor de ovens: naakt, vaak met water over goten, met halfverbrande huid en afgebrande oogharen. Is het wonder dat in die kinderen alles gebroken werd wat mooi en goed was? Denken we aan die tijd terug dan wordt het duidelijk dat de vrouw zich ten strijde geroe pen gevoelde. Zij leed onder het kleine loon van haar man, dat haar belette haar kinderen goed te voeden niet alleen, maar haar ook be lette die kinderen te geven: zorg, liefde, opvoe ding. De vrouw werd wakker, al was het later dan de man, die meer met de buitenwereld in aanraking kwam, meer zag van het kapitalis tisch productieproces, dat de wereld wel ont zaglijk verrijkt heeft, maar die rijkdommen naar één zijde, die der ondernemers, deed stroomen. Zij, de arbeiders, gingen nadenken, uit Duitsch- land kwam de roep „Proletariërs van alle landen, vereenigt U,” zij leerden de waarde van hun getal beseffen, luisterden naar de voorspelling van een nieuwe wereld en hoopten en geloof den .vaak tegen beter weten in eigenlijk, Velgwu «oarvaaiten Algemea* b—«il» tnn Ahanni’ii wrMkurd taan «naalakkac vmv («nga invaliditai* £1| gia 91) «arlla» «bm gia. 31) «arllaa «aa 'JE gia. 31) «arlla» Ivu 44n af ««o IV van «ar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1