Eet H IS Uit onze Raadzaal. I UW MOND NIEUWSTIJDINGEN. lltilnl Own hr Ihihü link Tenohjnt - annex SNEEKER COURANT |en WYMBRITSERAOEEL 200 150 75 ïïi’SK 50 t 43eJAARSARR WOEHSOAGJO ROVEMBER JR16; Eerste Blad ÜIMSDAQ» u VBIJDA&8A VGÜDi U’tfnvoïi Brandenburgh Co., Sun TelntMK Wt. 150, I d I \«7»V.0;1OOOM<\ Agent: C. SONIUS, Veemarktstraat 2a Groningen. van het voorkeur zelfs aan de overheid, daar dan iedereen bijdraagt r-. -- gld. bij »wlln rar. «ra wij«iin(j»< 3IEÜWE SÏEEKER COURANT MEER HOUAMDsch XWITSiBSCHI tmmiB. «twii iMHHHH^Hi^^^Miraerarani^Maeerae^ra^raB^ra^rararararararaerara«i^MraraErara^rararaHraBerai^Bai^^rarararara««arararaeraarara«rarara^ra«rararaaBraraMBraaBrararaaraa^n«MB«raBanHBn«BMMBKKaara««i VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK op MAANDAG 8 NOVEMBER 1926, ’s voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 11 October 1926. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd‘vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: Ingekomen is Adres van S. D. de Jong, leeraar in de Staathuishoud kunde aan het Gymnasium, houdende verzoek om eervol ontslag als zoodanig; met adviezen van den Inspecteur der Gymnasia en Curatoren van het Gymnasium. (No. 208). Het gevraagde ontslag wordt z. h. s. eervol verleend, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Punt lil. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzeres aan de open bare lagere school no. 2. (Bijlage 129; dossierno. 208). wordt ontsierd door tanden met leelijke kleur en onaangenaam riekenden adem. Deze schoon- heidsgebreken worden verholpen door Chlorodont tandpasta te gebruiken op den Chlorodont tandenborstel. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën9 ct.' p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT steund en of particulieren dit doen of de overheid is in de grond Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen ll’/z en 12*/2 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 8 November 1926: Zakmesje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 8 Nov. 1926: Muts, G. v. d. Werf, 2e Woudstraat 9; kinderbeursje met inhoud, Zelle, W. de Zwijgerstraat 92; grijs katje, J. Dijkstra, Prinsenbuurt 9; parapluie, Masselink, Suup- markt 10; rijwielbelastingmerk, Dir. Gem.- reiniging, Lemmerweg. Sneeker Mixed Hockeyclub (S. M. H. C.) In vervolg op de hier gespeelde demon- stratie-hockey-wedstrijd is op Vrijdag j.l. in een zeer geanimeerde vergadering opge richt de Sneeker Mixed Hockey-club (S. M. H. C.). Het bestuur van de vereeniging, waarbij veertig leden toetraden, bestaat uit de h.h.: J. H. Halbertsma, voorzitter, Dr. J. J. Hon- dius, vice-voorz., B. J. Bouman, penning meester, W. B. Lankhorst, comm, van ma terieel en mej. R. Cock, secretaresse. Tot captains werden gekozen mevr. A. v. Rhijn- Lankhorst en de h.h. Dr. A. Kingma en Dr. J. J. Hondius. Het club-costume zal zwart zijn. De oefeningen zullen worden gehou den op Zaterdag- en Zondagnamiddag, voorloopig op hef sportterrein aan de Lem merweg en reeds op Zaterdag a.s. een aan vang nemen. Gaarne wenschen wij de jonge sportclub een bloeiend bestaan toe. Door de politie alhier is aangehou den een persoon verdacht van diefstal, die in het Huis van Bewaring te Leeuwarden is ingesloten. Voor den rechtmatigen eigenaar ligt aan het Bureau van Fojjtie alhier een bruin étui met gereedschap, merk „Herder” be schikbaar, dat vermoedelijk van diefstal af komstig is. Bij den Inspecteur der directe belas tingen enz. te Sneek le afdeeling werd ont vangen f 750 gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaalde belastingen. en Spr. zal met alle vrijmoedigheid dit voorstel-De Groot steunen. De Voorz.: De belasting is nog al drukkend en als men de een f 200 geeft verliest men het recht het een andere inrichting te weigeren. De vorige keer heeft men zoo’n aanvraag om financieele redenen en met het oog op de er uit voortvloeiende gevolgen afgewezen. Dat was ons argument om nu weer met een afwijzend advies te komen. De heer Breeuwsma heeft in B. en W. niet verzocht een meerderheids- en minderheids- voorstel op te maken; dat is de reden dat dit advies luidt als het hier ligt. De heer D o k k u m acht zeker de belastingdruk nog abnor maal hoog hier, vandaar het recht om alle aanvragen te toetsen aan de financieele toestand. Van een huis in Overijsel zal onze provincie trouwens niet in de eerste plaats profiteeren, en ten slotte, als men deze instelling wat geeft, verliezen we zeker het recht om andere soortgelijke inrichtingen, die er zijn en nog komen, niet te steunen. Dat het met deze bijdrage ineens afge- loopen zou zijn is ook niet zeker; er bestaat reden te veronder stellen, dat zoo’n exploitatie zich nooit bedruipen kan; als men de instelling nu helpt er te komen, hebben we de zedelijke verplichting ze ook mee in stand te helpen houden, als dat gevraagd wordt en dat is te verwachten. Principieel gelooft spr. ook niet dat de overheid het aangewezen lichaam is om der gelijke dingen te steunen. De heer Breeuwsma zegt, dat ai is men niet homogeen in B. en W., dat niet altijd in het voorstel behoeft te blijken, wanneer er geen principes bij zijn betrokken. In B. en W. is over deze zaak alleen met zakelijke argumenten gehandeld en vooral gewezen op de beslissing in 1921. Naar aanleiding daar van heeft spr. zich alle vrijheid voorbehouden zonder dat ,z. i. in het voorstel van B. en W. gesproken behoefde te worden van een minderheid. De heer Zuiderbaan zal voor het voorstel-De Groot stemmen, al wil hij daarmee niet zeggen dat de financieele toestand zoo is, dat allé aanvragen kunnen worden ingewilligd. Maar spr. wil iedere aanvrage op zich zelf beschouwen; dat verplicht ons tot geen enkele consekwentie. Spr. nu meent dat deze f 200 niet boven de krachten der gemeente gaan. De heer S ij te m a bedoelde geen verwijt met zijn opmerking inzake de adviezen, maar het bevreemdde hem toch, dat de persoonlijke meening der beide wethouders in dit advies niet naar voren kwam. Over het voorstel-De Groot wordt gestemd. Voor stemmen de leden: Sijtema, Breeuwsma, Smeding, De Wolf, Zuiderbaan en De Groot; tegen de leden Blok, Oppen huizen, Boeijenga, Dokkum, Potma, Hoekstra, Van der Meulen, Bronsema en Lampe. Dit vo<*-stel is dus verworpen met 96 st. Z. h s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om, in samenwerking met het Old Burger Weeshuis den bestaanden wandelweg langs de Leeuwarder trekvaart te verlengen. (Bijlage 116; dossierno. 1.754.2IK 1 Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer Boeijengais ook van oordeel dat onze gemeente niet rijk aan wandelwegen is; daarom verdient een poging van B. en W. om met het Weeshuis iets tot stand, te brengen in dezen eensdeels toejuiching. Maar in verband met de toestand der gemeentefinanciën, verdient zoo’n voorstel tofch wel nadere beschouwing. Het gaat hier toch om f 3000, en die voor wandel wegen alleen uit te geven, daarvoor voelt spr. niet veel. Aanlokkelijk is echter het element der werkverschaffing in het voorstel. Daarom vraagt spr.: hoe denkt men dit w^rk uit te voeren, opdat het beantwoorde aan den eisch van werkver schaffing. We hebben hier een afd. van dem Algemeemen bond van landarbeiders en van den Chr. Bond, samen misschien met 25 leden. Als men nu die menschen in de eerste plaats aan het werk zet zou dit een motief zijn voor spr. om voor het voorstel te stemmen. De Chr. Bond dofct moeite productief werk in deze gemeente aan te wijzen; er is dan ook eén adres bij B. en W. ingekomen, dat afgewezen is. Maar als deze verlenging van den wandelweg zoo uitgevoerd wordt, dat ze werk ver schaft aan georganiseerden in deze gemeende, zal spr. voor stemmen. Wordt dit werk daarom in. eigen beheer uiitgevoerd of aan een aannemer gegeven? Als men het met eigen menschen uit Sneek uitvoert, is spr. er voor, omdat er dan minder voor armenzorg uitgegeven behoeft te worden. Spr. zou op deze vragen gaarne antwoord hebben en ook ingelicht willen worden over het adres van den Bond aan B. en W. De heer Dokkum zou ook alleen uit de overweging van werkverschaffing kunnen voorstemmen. Spr. virtdt het argument van B. en W., dat de f 2000 voor den Trekweg uitgetrokken voor dit doel besteed kan wórden, niet serieus. Want dat bedrag trekt men voor den trekweg uit om toch wat Me doen, doch men weet zelf wel dat die som voor dat doel nog van geen beteekenis is. De totale f 3000 komen dus in een of anderen vorm toch op de rekening der gemeente. Bovendien is dat nog niet tet netto bedrag, omdat de weg over de landerijen konrt, evenals de verbindingsweg met de Leeuwarderweg, zoodat de landhuren ook verminderen. Als spr. dus zal voorstemmen, moét hij eerst wel zeker weten, dat het geld besteed wordt s/oor werkver schaffing. De heer De Wolf: Zooeven weigerde men f200 voor een noodzakelijk doel, nu wil men f3000 gever» voor iets, waarvan bijna geen gebruik gemaakt wordt. Wie de wandelweg eens geloopen heeft als er wind is, komt er nooit weer. Spr. heeft er oude mannen achter elkaar zien loopen, omdat hef er zoo smal was. Dat is geen wandelweg; laat men liever f 3000 aan verbetering van het eerste stuk van deze wandelweg besteden, voorgesteld wordt is - »t Bid. ötj «wie» #8 «au «ra «lager Het voorstel vindt men in ons vorig nummer. Benoemd wordt mej. W. Adema, te Schingen, no. 1 der voordracht, met 12 st.; mej. G. de Hoo te Oudebildtzijl had 3 st. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders openbare verpachting der bruggelden van de brug „De Laatste Stuiver”,, de Woudvaartsbrug, de Oosterpoorts- brug en de Lemmerbrug c. a. (Bijlage 113; dossierno. 1.811.112(3)). Vervallen. Afgevoerd in verband met punt XIV. Punt V. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de firma B. Bakker en Zonen, handelaren in stalmest alhier, houdende verzoek om van de gemeente te mogen huren een stuk weiland ter grootte van 300 vierkante Meter, gelegen aan het Zomer rak, om daarop een mestopslagplaats in te richten. (Bijlage 114; dossier no. X 07.351.34(22)). B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het Comité tot oprichting van een kolonie- huis speciaal voor herstellende, zwakke en praetubercu- lose kinderen uit de 4 Noordelijke provinciën, houdende verzoek om toekenning van een bijdrage ineens voor het aankoopen en inrichten van het huis „De Reggeberg” te Hellendoern tot koloniehuis voor 45 kinderen. (Bijlage 115; dossierno. 1.842.78(1)). B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer De Groot gaat niet met het afwijzend advies van B. en W. mee. De stichting is van groot belang voor de be vordering der volksgezondheid; hoe meer koloniehuizen er komen hoe meer kinderen er kunnen worden uitgezonden en hoe langer de kinderen er kunnen worden verpleegd. Het ver zoek is spr. zeer sympathiek; ook de overheid dient dit doel te bevorderen. Spr. stelt voor f 200 in eens te geven. De Voorz. zegt dat het voorstel van B. en W. gegrond is op een vorig jaar genomen beslissing, toen voor het Noorder- huis een subsidie werd gevraagd. Ook meenen B. en W. dit verzoek te moeten afwijzen, omdat in voorbereiding is de stichting van een tehuis voor herstellenden door het Groene Kruis in Friesland. Wij hebben gemeend dezelfde lijn als door de beslissing inzake het Noorderhuis is getrokken, te moeten houden. De heer De Groot zegt dat het voorstel inzake het Noor derhuis in 1921 in behandeling is geweest en afgewezen onder het argument dat geen subsidie moest verleend na behande ling der begrooting. Later vroeg het Noorderhuis 5 ct. per inwoner, dus totaal f 700 per jaar. Dat verzoek is afgestemd met de stemmen der soc.-dem. en van den heer De Wolf voor. Van rechtsche zijde is toen opgemerkt dat men alleen van de linksche kant zou vragen om steun voor dergelijke inrichtingen. Nu gaat het hier om een chr. vereeniging, die kinderen van alle gezindten opneemt. Spr. zou willen vragen of de tijden nog dermate abnormaal zijn, dat men voor dit doel geen f200 ineens kan geven. De heer Breeuwsma heeft ook in 1921 bij de aanvrage van het Noorderhuis niet onsympathiek tegenover dat verzoek gestaan, en ook voor dit adres voelde spr. wel, zooals uit zijn houding in het college van B. en W. bleek. De belasting is sedert 1921 verlaagd, bovendien vroeg het Noorderhuis een belangrijke bijdrage voor elk jaar, wat grooter bezwaar is dan een bijdrage ineens als hier verzocht wordt. Voor den aankoop van terrein, bouw en inventaris is een bepaald bedrag noodig en verder hoopt de stichting uit particuliere bijdragen enz. zich te kunnen bedruipen wat de exploitatie betreft. Waar Sneek niet royaal is op dit gebied, verdient in dit bijzonder geval het voorstel-De Groot ernstige overweging. Spr. zal er voor stemmen. De heer Blok erkent dat het een nuttig doel geldt, maar moeten alle nuttige inrichtingen door de gemeente gesteund? De maatschappij is heel wel in staat deze dingen tot stand te brengen zonder overheidshulp en waar dit kan, moet de ge meente zich onthouden. De gemeentefinanciën eischen dat men op de kleintjes let; het belastingcijfer is, al is het sedert 1921 gedaald, toch zoo respectabel hoog, dat men moet trachten het verder omlaag te brengen en niet het op hetzelfde peil te houden. Gezien ook het vroeger ingenomen standpunt, meent spr. dat men deze zaak aan het particulier initiatief moet over laten; de gemeente kan zich van steun onthouden. De heer S ij t e m a vindt dit een eigenaardig prae-advies, waar een bijdrage is, terwijl de Valgena «rarvaudra •«•rrangakairaa nat d« NeilanAseke Aigeaiaeaa Varxa» TlllïA i«v«aa MerlHaa-Baak ta SahleSaa* «i|n «naa Afeanni’a «anakard tagra asgalakkaa vaat *UVv ïaxiga invaliditeit te Leeuwarden in de Dokkumer Ee geloo- •pen. De oude heer werd gered en i stadsziekenhuis overgebracht, waar hij zon- I 1 1 A 11 i inm 1 - - - i leden/ J week van April. Ongelukken. Zondagnacht is de heer K. Slot met een auto in de breede vaart langs den Twuij- verweg tusschen St. Pancras en Broek op Langendijk (Noord-Holland) gereden en daarbij verdronken. Te Deurne is de 61-jarige J. Evers, door de duisternis misleid, in een sloot gevallen en verdronken. - De heer G. N. Manak, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, heeft bedankt voor zijne benoeming tot leeraar aan de Am bachtsschool te Assen. LEMMER, 8 Nov. De heer H. Pollema, burgemeester der gemeente ‘Lemsterland, oud Staten- en Kamerlid, mocht heden zijn 75ste verjaardag vieren. Van verschillende zijden ontving de in deze provincie en ver daar buiten algemeen hooggeachte jubilaris zeer vele blijken van belangstelling, o. a. van vele hooge autoriteiten uit bijna alle deelen van ons land, in het bijzonder van waterstaat en onderwijs. In den avond bracht het muziekcorps „Excelsior” alhier, den jubilaris een serenade. De Statenverkiezing. De officieele candidaatstelling voor de Statenverkiezing heeft plaats op Dinsdag 22 Febr. 1927; de stemming in de eerste de eene wethouder feitelijk vóór andere op principieele gronden tegen alle subsidie is, terwijl het I praeadvies uitsluitend spreekt van de financieele omstandig- heden der gemeente, waajom men niet wil bijdragen. Hoe komen nu zulke adviezen tot stand? Spr. houdt zich aan het officieele advies. Mochten financieele motieven in 1921 gelden, de toestand is sedert dien wel zoo gestabiliseerd, dat men wel f 200 kan geven voor een zoo goed maatschappelijk doel. Men beroept zich op een vroeger genomen besluit, doch dat behoeft toch niet in lengte van dagen te gelden? Voor iedere gemeente geldt dat het belang van haarzelf bij de inrichting i niet z0° £r0°t is, maar dat belet niet dat de instelling als zoo- Vnjdagavond is de 87-jange L. Wiersma danig van groot maatschappelijk nut is door de opname van prae-tuberculose kinderen, wier leven door tijdige opneming naar het kan gered worden. Iedere poging om dit te bereiken dient ge- - -steund en of particulieren dit doen of de overheid is in de grond der Dij bewustzijn te zijn gekomen, is over- hetzelfde, ten slotte betalen de particulieren het toch. Spr. geeft inplaats van voor verlenging. Wat nu weggegooid geld. Den heer Smeding is dit voorstel van B. en W. zeer sympathiek. Er wordt juist veel gebruik gemaakt van de wan delweg en bovendien maakt de aanleg de omgeving wat boom rijk. Spr. zou echter ook gaarne willen dat hier georganiseer- den werden te werk gesteld. De Voorz.: We doen dit voorstel omdat de bestaande wandelweg aan een verlangen van het Sneeker publiek blijkt te voldoen. Dat het pad smal is, is waar en als er gemeenteland naast lag, was er al een vooffitel tot verbreeding gekomen. Nu wil het Weeshuis de helft betalen van de kosten der ver lenging en een deel der landerijen, waarover hij komt, is van die stichting. Men kan dus thans verderop ’n betere weg maken, terwijl ook de Trekweg er beter door wordt door verbetering van de wal. Daarom mogen we de f2000 voor onderhoud van de Trekweg uitgetrokken, hiervoor besteden. Er gaat een stukje land van de landerijen af, maar men krijgt dan ook een breede wandelweg. Deze f 2000 en het aanbod van het O. B. W. maak ten het mogelijk, dat wij met een voorstel bij U kwamen. De de liefdadigheid niet zoo zeer op den voorgrond treedt. f 1000, die er bij moeten, kunnen we beschouwen ais voor werkverschaffing besteed. Daarom zal het werk dus in eigen beheer worden uitgevoerd, door grondwerkers uit Sneek. Wat de afwijzing van het adres van den Chr. Bond betreft, dat vroeg instelling van een commissie, welke werk zou zoeken voor de werkloozen; doch B. en W. meenden dat de gemeentew niet zoo groot is, dat dit noodig was; B. en W. achten zich daartoe zelf wel in staat. De heer Breeuwsma wil nog even nader ingaan op het adres van den Chr. Bond, omdat de heer Boeijenga wat ont stemd scheen over de afwijzing. Dit adres is echter met de noodige ernst onder de oogen gezien, dat kan spr. verzekeren. Spr. meent dat de bond vroeg bepaalde gemeentelanderijen te doen afgraven en greppelen. B. en W. lieten een deskundige daarover rapport uitbrengen. En nu bleek dat dit een zeer groot bedrag zou eischen en bijna van geen waarde zou zijn voor de landverbetering in de Hospitaler polder. Dat was de oorzaak dat op dit adres gemotiveerd afwijzend is be schikt. Wij wisten bovendien toen reeds, dat wij met dit voor stel zouden komen, dat voor de werkloosheidsbestrijding onder de landarbeiders van veel meer beteekenis is, en waarvan Sneek en omgeving profijt kunnen trekken. De werkloosheidsbestrij ding is dus ook een motief bij B. en W. geweest, maar boven dien deze wegaanleg zal de aantrekkelijkheid van Sneek als woonplaats weer iets verhoogen. Dat de wandelweg gewaar deerd wordt, blijkt uit het feit, dat hij zoo veel meer gebruikt wordt dan spr. zich ooit voorstelde. De heer De Wolf: Ja, door de jongens en meisjes. De heer Breeuwsma: En als dit werk uitgevoerd is, dan is de wandelgelegenheid sterk verbeterd. Ook hier weer hebben we de volle medewerking van regenten, die de helft der kosten aanbieden, en de weg over hun land ook willen hebben. Langs het eerste deel van den weg kunnen wij zoo maar niet het land van de aanliggende eigenaars voor de verbreeding krijgen, daar zijn dus aan deze verbreeding belangrijke bezwaren ver bonden; enkele eigenaars zouden meewerken, maar andere niet con amore en daarom is dat maar niet zoo spoedig in orde. Wat dus de werkloosheidsbestrijding betreft kunnen we niet beter doen dan dit voorstel aanijemen. Het kost ons eigenlijk maar f 1000. De gemeente voelt immers dat zij zich nog wel met den Trekweg bemoeien moet, maar ook dat f2000 een druppel op een gloeiende plaat is, en waar de aanleg van deze weg zeer nauw verbonden kon aan de verbetering van den Trek weg, achtten B. en W. zich gerechtigd deze f2000 daarvoor te bestemmen. De heer S ij t e m a kan door eigen aanschouwing ontkennen, dat er geen gebruik gemaakt zou worden van den wandelweg. Spr. heeft dezen zomer gewoond met het uitzicht ,op dien wandelweg en geconstateerd dat zelfs bij betrekkelijk slecht, weer er een druk gebruik van werd gemaakt. Spr. weet wel wat de heer De Wolf wil: demping van de sloot naast het bestaande deel van den wandelweg. Dat zou ontegenzeggelijk eene verbetering zijn en misschien was er van den zomer daar voor een mooie gelegenheid geweest. Krikke heeft daar toen met zijn spuitmachine gelegen en als de zaak toen geregeld was met de eigenaren, had men met betrekkelijk geringe kosten de sloot kunnen dempen. Een nieuwe sloot was er niet noodig, waar er geen waterschapsbelangen bij betrokken waren, afrastering was voldoende. Zijn er echter voldoende medewerkende eigenaren? Spr. weet dat enkele gevraagd zijn, maar er is zeker één eigenaar wiens medewerking nog niet gevraagd is. De heer Dokkum wijst er op dat regenten wel gratis grond ter beschikking stelden, maar handhaven den eigendom van hun land. Kan dat nu ook moeilijkheden geven? Overigens acht spr. de opmerkingen van den heer Sijtema van zooveel belang, dat spr. meent dat deze eerst overwogen moeten worden voor tot nieuwe aanleg wordt overgegaan, De verbreeding van den bestaanden wandelweg is van meer beteekenis dan de verlenging, daar meer wandelaars de kleine dan de vergroote weg zullen loopen. Daarom zou spr. in ieder geval de uitvoering van dit plan willen opschorten tot men weet wat met de aanliggende eigenaren van het smalle ge deelte is te bereiken. De heer De Wolf zegt dat zijn plan niet was de sloot gedempte te krijgen, al zou hij graag zien, dat de kade breeder werd, niet alleen voor de wandelaars maar ook om het aan zicht. Maar bij spr. is nog nooit iemand geweest om te praten. Als ze komen voor de verbreeding, kunnen ze het stuk van ons cadeau krijgen, roept spr. uit. (Applaus). Spr. weet natuurlijk niet of de andere eigenaren er ook zoo over denken, maar verwacht van wel. Als men overlegt kan men wel een goede wandelweg krijgen. Daarom dient dat eerste gedeelte eerst in orde. Wij dempen zelfs graag onze eigen sloot, dat hoeft de gemeente niet te doen. Daar is nu dus een aanbod. De Voorz.: Dat aanbod is niet zoo schitterend. De heer De Wolf is verplicht volgens het stratenplan daar een kade aan te leggen, maar door dit aanbod wil hij dat nu de gemeente laten doen. De heer De Wolf: Wij moeten alleen 15 M. ruimte laten voor een kade, als het heele stratenplan wordt uitgevoerd. De heer S ij t e m a wil, om misverstand te voorkomen, even vastleggen dat het niet zijn bedoeling is, voorrang te geven aan de verbetering van den bestaanden wandelweg boven het aanleggen van de nieuwe. Maar spr. meent naar voren gebracht te hebben dat men misschien een gunstige gelegenheid heeft laten ontsnappen om tot verbreeding te komen. De heer Zuiderbaan vreest dat opschorting nieuwe plan gevaarlijk zal zijn. Spr. gelooft dat er goede wandelwegen hier noodig zijn, maar heeft ook het oog op de werkverschaffing en juist daarom zou spr. het zeer betreuren, nu men voor den winter staat, als men de uitvoering ging opschorten. De verbetering van het eerste deel kan altijd nog gebeuren. De wandelweg voorziet inderdaad in een behoefte; met heel slecht weer komen er niet veel menschen, maar bij goed weer velen en waar wel eens geklaagd is, dat sommigen wandelaars de stad op Zondag vaak te rumoerig is, daar kunnen zij hier stilte vinden. De heer Blok zegt dat het idee-Sijtema niet zoo eenvoudig is als het lijkt. De sloot kan volgespoten, maar een afrastering beteekent nog al wat; dat aanbod van den heer De Wolf is prachtig; als nu de andere eigenaars ook maar zoo doen, dan kan men het eene doen en het andere niet laten. Het zou dus aanbeveling verdienen al de eigenaren eens te polsen. De heer Boeijenga dankt voor de mededeeling dat het werk in eigen beheer uitgevoerd zal worden en beveelt aan dat vooral georganiseerden aan het werk zullen worden gezet. Organisatie- is nl. een groot maatschappelijk belang, dat dient gesteund door de overheid. Spr. neemt nu gaarne aan, dat het adres alle aandacht bij B. en W. heeft gehad; het ging

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1