Eet MEER H Uit onze Raadzaal. I annex SHEERER COURANT 150 200 Officliil Organ dar lasiiiu hui NIEUWSTUDIN6EN. ■o. 131 Z I fe" 43a JAARSABR Blarf r I EM Se it t- VcnehgBi nnfSDA&les VBIJDAÖ8AV@Jro& üitgarsMS s Brandbnburgh 'Co., fenm “feat*»® 150, WOENSDAGRIT NOVEMBER 1818 B. en W. antwoorden: Wij zouden een verhooging van dezen post tot f 10.000.nu de uitvoer van geslacht vee naar Engeland zulk een groote stagnatie ondervindt, stellig ontraden. Den heer Lampe is het niet bekend welke de gevolgen van en Volgno. der Begrooting 249. Advies van z-a f-i 1 f n f>'4- knotiinr i K SH Vaiyeus <»ox*w(l»a •««««sugaKansa aaa* ae N«3laiM*ae*o Mlgaaaaaaie ••r«a- $e«FlMe*»ftKSte 8» SnteleS»» at!» »nss Atsonu* r varsakard ’«gas anaalakkau »oe? s. belang van het onderwijs wenschelijk is te ach ten; dat echter mede naar het oordeel van dezen Het voorstel-Lampe komt in stemming. Voor stemmen de leden: Zuiderbaan, Lampe, Potma, De Wolf, jjift liiyxvw nue awas üida» Mwssbb 80 6. flKk. 61) «arua» «*s a aim n De heer Lampe heeft niet gezegd dat er nog niet veel aan de straten en wallen zou zijn te doen,maar duidelijk aange toond waarom hij voorstelt de post met f 5000 te verlagen. De heer Blok: Maar als men later meer dan f5000 noodig heeft, moet het toch weer gezocht. Het is beter de f 10.000 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiên9; ct.J p£regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiên worden tevens graus ge plaatst in de SNEEKER COURANT Thans'worden de Inkomsten behandeld. Keurloonen f9500. Volgno. 30. De 2e Sectie merkt op: Waar 3 jaar lang deze post meer dan f 10.000 opge bracht heeft, acht de Sectie het niet te optimistisch hier voor f 10.000 te ramen. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek le afdeeling werd ontvangen f500 gewetensgeld wegens vroeger te weinig be taalde belastingen. In de vergadering van het college van No tabelen der Ned. Herv. Gemeente, jl. Donder dag gehouden, werden herbenoemd de aftreden de Kerkvoogden de h.h. Dr. D. H. Posthumus en U. Sijtema, terwijl in de vacature F. H. Pijt- tersen, die niet weer in aanmerking wenschte te komen, benoemd werd de heer H. de Boer. FOLSGARE. Voor het 3e gedeelte van het notarieel examen is geslaagd de heer K. Abma te Amsterdam, geboren alhier. DEERSUM. Het vermoeden, dat de noodlot tige brand ten huize van den veehouder Sijbran- die alhier door hooibroei zou zijn ontstaan is wel gebleken juist te zijn. Als op vele andere boerderijen was ’t hooi, vooral de tweede snede, niet onder gunstige omstandigheden gewonnen, wat tot noodlottige gevolgen heeft geleid. On danks herhaald roeden vond men niet de juiste broeiplaats, die, naar later bleek, in de midden- golle lag. Zaterdag is ’t omgekomen vee in een zestal auto’s naar Bergum vervoerd. Eén spoor alzoo uitgewischt van ’t vernielingswerk. Maar nog stijgen rookzuilen omhoog en kronkelen vlammen langs verkoolde balken. De eigenaresse, Mevrouw Heemstra, bezocht heden van uit Den Haag de afgebrande hoeve. Met bekwamen spoed zal zeker een nieuwe boer derij worden gesticht, ’t Is te hopen, dat dan een meer moderne bouworde zal worden toe gepast, die groote reddingskansen voor ’t ge stalde vee biedt bij rampen als deze. DEERSUM. 11 November, vergaderde onze vereeniging Plaatselijk Belang. Bij den aanvang wijdde de voorzitter een woord van deelneming aan 't zwaar getroffen gezin van de familie Sij- brandie. Besloten werd art. 2 van ’t reglement zoodanig te wijzigen, dat de vereeniging voor taan ook financieel zaken van plaatselijk belang zal kunnen steunen. Het bezit der vereeniging bleek te bestaan in f 130.97. In de plaats van den aftredenden voorzitter, de heer S. Schiere, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer j. Hoog- terp. IJTENS. Men klaagt over malaise in ’t vee- houdersbedrijf en in verband daarmede over een verkeerde wijze van verhuur. Zulks mag echter niet gezegd worden van een boerderij alhier, groot 40 pdm., waarnaar gegadigden kunnen solliciteeren, nadat vooraf billijke huur is vast- gesteld> Een navolgenswaardig voorbeeld voor zeker! HEERENVEEN, 15 Nov. Heden hield alhier het Veefonds in de gemeenten Schoterland, Eng- wirden, Haskerland, Opsterland en Utingeradeel algemeene vergadering. Tot directeur werd voor den tijd van vijf jaar herbenoemd de heer Kamp, notaris te Heerenveen. Uit het verslag bleek dat het verzekerd kapitaal thans f 649.000 bedraagt; de uitkeering wegens sterfte beliep f 4700. De omslag werd vastgesteld op 75 ct. per f 100 verzekerd kapitaal. Het reglement werd gewijzigd in dien zin, dat voortaan in plaats van 60 a 80 hoogstens 80 van de verzekerde waarde bij afmaking of sterfte zal worden uitgekeerd, met dien verstande dat de opbrengst van het cadaver komt ten bate van het Veefonds. Tot voorzitter-commissaris werd herkozen de heer J. Gerritsma te ’t Meer, tot commissaris de heer L. Jonker te Oudehorne. Tot branders werden herbenoemd de heeren L. Oosterloo te Tjallebèrd en K. Bos te St. Jo- hannesga; tot lid der finantieele commissie de heer K. Snijder te Oudeschoot. De vergoeding aan commissarissen en branders werd verhoogd. Het salaris der assistenten. Bij Kon. besluit van 27 October jl. is onge grond verklaard het beroep, ingesteld door den Raad der gemeente Baarderadeel, tegen het be sluit van Ged. Staten van Friesland van 3 Maart 1926, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting dier gemeente voor het dienstjaar 1926, uit overweging, dat de Raad op deze be grooting f 800 heeft uitgetrokken voor een assis tent aan de openbare lagere school te Hijlaard, krachtens de regeling, door den Raad getroffen, om aan. alle eenmansscholen met 33 of meer leerlingen een assistent te beloonen met f 800. Het Kon. besluit steunt in hoofdzaak op de volgende overwegingen: dat op grond van het ambtsbericht van den Hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de 5e hoofdinspectie, ingewonnen naar aanleiding van de openbare behandeling dezer zaak voor de Afdeeling van den Raad van State voor de Geschillen van Bestuur, moet worden aangeno men, dat de aanstelling van een(e) assistent(e) aan de openbare lagere school te Hijlaard in het wordt onzen leerlingen, die naar die school overgaan, een acte beloofd, gratis boexen enz. Door wie wordt dat alles betaald, ziedaar een vraag ter beantwoording aan den heer Boeijenga. De Voorz.: Deze kwestie heeft toch niets te maken met de vertegenwoordiging der gemeente in de Handelscursus. De heer Boeijenga: De Chr. herhalingsschool ontvangt subsidie, omdat de gemeente ook een heihalingsschool heeit. Er schuilt geen adderqe onder het gras; wat de ver. voor Chr. Onderwijs doet is publiek voor iedereen te kijk. Er is ook bij haar in het geheel geen concurrentiezucht en wat de heer De Wolf nu zegt, had hij immers ook in de sectie kunen zeggen, dan had spr. zijn bezwaren misschien al direct kunnen onder vangen. Practisch komt het hierop neer dat èn deze Handels cursus èn de Chr. Herhalingsschool deze laatste volgens de wet door de gemeente worden gesubsidieerd. De Voorz.: Deze kwestie gaat eigenlijk buiten de orde. Het was ons niet bekend, dat de Chr. Herhalingsschool ook Handels cursus was. Men zal dit ondeizoeken, maar als de school maar aan de minimumeischen inzake het herhalingsonderwijs voidoet, moet zij gesubsidieerd. Z. h. s. wordt de post aangenomen. Kosten gemeentereiniging met vallende onder Hoofdstuk XIII, ïóüO. Volgno. 285. De le Sectie merkt op: In de sectie wordt de vraag gesteld, of uitbaggeren van de Waterpoortsgracht niet noodzakelijk wordt geacht. B. en W. antwoorden: Wij stellen ons voor, aan de vraag, of baggering der Waterpoortsgracht niet noodzakelijk wordt geacht, in het nieuwe begrootingsjaar aandacht te schenken. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Subsidie muziekkorpsen, f400.Volgno. 428. Punt XXVllc. Volgno. der begrooting *28. Advies van Burgemeester en Wetnouders op het adres van het Comité, gevormd uit de plaatselijke muziekvereenigingen „Sym- phonia”, „Sneeker Muziekcorps”, „Harmonie" en „Steun in den Strijd” houdende verzoek om toekenning van een subsidie van f 400.voor het geven van openbare muziek uitvoeringen in 1927. (Bijlage 104; dossierno. 1.854.1(6)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer Boeijenga verzoekt B. en W. de datums der uitvoeringen niet al te vast te leggen, vooral met het oog op de Koninginnedag. Het is altijd gewoonte geweest op dien dag een concert te hebben. Nu viel die verjaardag op Dinsdag en die is toen Woensdags gevierd. Er is toen eenige wrijving geweest over de uitvoering tusschen de corpsen. Spr. zou willen dat de Koninginnedag samenvalt met een dag voor een concert. Den Voorz. is het ook bekend dat er eenige wrijving is geweest, doch gelooft dat dit de volgende keeren niet meer ge beuren zal. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Kosten openbaar voorbereidend lager onderwijs, f8676.96. Hoofdstuk VIII 6. De le Sectie merkt op: Met het oog op de in voorbereiding zijnde plannen ten opzichte van het voorbereidend lager onderwijs meent de sectie, dat deze paragraaf onbesproken kan blijven. De heer Potma heeft deze vraag gedaan, opdat deze kwestie hier ter sprake zou komen. Spr. zal zich nu niet tegen de post verzetten, daar er plannen voorbereid worden, zoodat er later nog over kan gesproken worden. De heer Breeuwsma kan zich met deze zienswijze ver- eenigen, wanneer ze beteekent dat als B. en W. praeadvies uit brengen over het adres inzake de R.-K. bewaarschool, dan tevens besproken zal worden de kwestie van 't fröbelonderwijs in ’t algemeen. Doch spr. meent dat aanneming van deze post wel eenige meerdere vastheid beteekent dan de heer Potma wil laten voorkomen. Ze laat den raad vrij om zich te beraden over de methode van dit onderwijs, maar als de raad de post nu aanneemt, beteekent dat ook, dat dit bedrag voor 1927 is vastgelegd. De aanhouding der bespreking van het fröbelonderwijs hield verband met de motie-Lampe, maar daarmede vervalt niet de post, noodig voor het gemeentelijk bewaarschoolonderwijs. Als deze post geaccepteerd wordt, dan volgt de raad de lijn die in deze begrootingspost is aangegeven. De heer Potma: Deze post geldt natuurlijk voor 1927. Maar spr. hoopt dat B. en W. in den loop dezer periode met voor stellen zullen komen. Dan kan men bij de volgende begrooting deze kwestie nader bespreken. De Voorz. verklaart dat er al een bespreking in B. en W. is geweest en dat het wel niet zoo lang zal duren, vóórdat voorstellen den raad zullen bereiken. De post wordt z. h. s. aangenomen. Steun aan uitgetrokken werkloozen. f 2500. Volgno. 444. De le Sectie merkt op: Een deel der sectie vraagt, waarom de raming van dezen post zooveel lager is dan vorige jaren. De 2e Sectie merkt op: Men stelt de vraag, waarom deze post f 1000.lager geraamd is. B. en W. antwoorden: Wij hebben het geraamde cijfer van f2500.overge nomen van de commissie voor de werkloosheidsverzeke ring, die van oordeel is, dat de toestand op het gebied der werkloosheid, zooals die zich tot heden heeft ontwikkeld en zich voor de naaste toekomst laat aanzien, een derge lijke' lagere raming rechtvaardigt. Op ons verzoek heeft de commissie ten dezen een meer omstandig rapport uitgebracht, dat U bij de stukken vindt overgelegd. Wij merken nog op, dat, indien het noodig mocht blijken, de post in den loop van 1927 kan worden aangevuld. Z. h. s. wordt deze post aangenomen. Punt XXVIIe. Volgno. der Begrooting 547/583. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende opneming en belegging van kasgelden. (Bijlage 106; dossierno. X 07.352.622(1)). Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. HOLUHtD. ZWITStksl:.. <ac IIEUWE STOER COÜEUI n’ WYMBRITSERADEEL ÖJ *VUV Unga invaliditeit VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK op MAANDAG 8 NOVEMBER 1926, ’s voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering, welke te zeven uur aanvangt, is de heer Dokkurn niet aanwezig. Aan de orde is: Punt XXVIIb. I' Burgemeester en Wethouders op het adres van het bestuur Hoekstra, Van der Meulen en Bronsema; tegen de leden De 'J“" v..„. „z>- Groot, Blok, Sijtema, Oppenhuizen, Breeuwsma, Smeding en Boeijenga. De stemmen staken dus (77). In een volgende vergadering moet óvergestemd worden. Aanleg van trottoirs bij nieuwe bouwterreinen, f 1300. Volgno. 279. De 2e Sectie merkt op: In de Sectie wordt de vraag gesteld of dit bedrag be steed wordt aan geheel nieuwe bouwterreinen. B. en W. antwoorden: De gestelde vraag wordt bevestigend beantwoord. De heer De Wolf vraagt of dit de goede weg wel uitgaat. Belastinggeld wordt hier besteed aan nieuwe aanleg, dus voor buitengewone uitgaven. Op die manier komt men nooit tot verlaging van de H. O. Deze aanleg hoort bij het woningbedrijf ondergebracht. De gelden voor verkochte grond gaan in de ka- pitaaldienst, dus daaruit moet dit ook betaald. De heer Lampe vraagt of de trottoirs niet in de prijs der terreinen zijn opgenomen. De Voorz. zegt dat deze vraag der Sectie nu een heel ander karakter krijgt; een antwoord daarop is eerst na onder zoek te geven. De heer Breeuwsma: Inderdaad is dit zoo niet zonder meer door B. en W. te beantwoorden. Als de vraag uitvoerig gesteld was, zouden we reeds een onderzoek hebben kunnen instellen. De Voorz.: We zullen deze vraag, die nu nieuw gesteld is, na onderzoek beantwoorden. De heer Lampe: Het kan zijn, dat B. en W. onvoorbereid hierop niet kunnen antwoorden, maar spr. acht de vraag toch niet ongemotiveerd in verband met de door de sectie ge stelde vraag. Het kon zijn dat een der leden van B. en W. hierop had kunnen antwoorden. Waar geen wijzigingsvoorstel is gedaan, kan spr. het echter zelf waarschijnlijk ook wel eens nagaan. De Voorz.: We moeten toch een nieuwe vergadering heb ben voor de kwestie van het extra onderhoud der straten, en dan kunnen we nadere inlichtingen ook over deze zaak verstrekken. Deze post wordt aangehouden. Onderhoud en bediening klokken, uurwerken enz. f410. Volgno. 283. De le Sectie merkt op: Een der leden vraagt, in welk stadium de kwestie be treffende het carillon verkeert. B. en W. antwoorden: Zooals U bekend zal zijn, hebben wij ons meerdere malen, laatst bij brief van 15 Februari 1926, tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek om toekenning van een rijkssubsidie voor de restauratie van het carillon. De Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, in wier handen de Minister van Onderwijs ons genoemd schrijven stelde, deelde ons bij brief van 27 Mei 1926 mede, dat vermoedelijk het ver langde subsidie eerst bij de rijksbegrooting voor 1928 zal wor den aangevraagd. In verband hiermede gaf de commissie ons in overweging een bestek en begrooting voor de restauratie van het carillon te laten maken door den Nederlandschen Klok ken- en Orgelraad. Bij schrijven van 4 Juni d.a.v. hebben wij die raad de bedoelde opdracht verstrekt. Op 9 Juli j.l. namen 2 leden van den Klokken- en Orgelraad het oude carillon in oogenschouw, terwijl wij in het laatst der vorige maand de mededeeling ontvingen, dat een ontwerp- bestek met voorstel spoedig kon worden tegemoet gezien. Tot dusver ontvingen wij het evenwél niet. De Voorz. kan nu meedeelen dat bij een bezoek om andere redenen aan Den Haag spr. ook aan de afd. Kunsten en Weten schappen van het ministerie van Onderwijs is geweest. Hij heeft toen vernomen dat in 1927 in geen geval op subsidie te rekenen valt en voor 1928 moet men zich opnieuw wenden tot het rijk. De begrooting van de Klokken- en Orgelraad is inmiddels inge komen en circuleert bij de leden van B. en W. De heer Bronsema: De le Sectie wilde alleen weten of er doorgewerkt wordt, en dankt voor deze mededeeling. De Voorz.: Er wordt inderdaad doorgewerkt. Subsidie aan de Ver. Middenstand voor den Handelscursus. f 1550. Volgno. 405. De 2e Sectie merkt op: In de Sectie wordt de wenschelijkheid uitgesproken de Raad in het Bestuur te doen vertegenwoordigen. B. en W. antwoorden: Wij zullen deze aangelegenheid tot een punt van over weging maken. Overleg met het bestuur van den handels cursus zal daarbij noodig zijn. De heer De Wolf begrijpt eigenlijk de bedoeling van deze vraag niet. Waarom moet een vertegenwoordiger der gemeente hierin zitting hebben. De heer B o e ij e n g a, steller van de vraag, dacht dat de heer De Wolf, die ook in deze sectie zat, de bedoeling we! kende. De school krijgt nogal een belangrijk subsidie van de gemeente en daarom mag de laatste wel eenigen invloed op den gang van zaken oefenen, zooals dat ook bij de Ambachts school gebeurt. Welke bezwaren kan de heer De Wolf daar tegen hebben. De heer De Wolf heeft geen bezwaren, want wat er aan de Handelscursus gebeurt, kan openbaarheid verdragen. De com missie van Toezicht bestaat uit de h.h. F. W. C. de Haas, A. Postma, Haytink en ir. v. d. Poel. Als hierbij nu nog meer toe zicht noodig is dan vraagt spr. zich af of er ook niet eens kan toegezien op de handelingen van de bijzondere school aan het Oud Kerkhof. Daar is ook een Handelscursus, waaraan heeren les geven en nu moet toch zeker ook toegezien hoe die het doen, waaruit het licht betaald wordt en het schoonhouden enz. der lokalen. Er schuilt hier een addertje onder het gras. De Jan van Nassauschool treedt nu als concurrente op van de Handelscursus van Middenstand. In een gedrukt briefkaartje il gia. oij *«r •8 van «inv dat ook tegen êen belooning van niet meer dan f 500, een gegadigde voor deze betrekking zich beschikbaar zal stellen; dat daarom in verband met den financieelen toestand der gemeente Baarderadeel bezwaar moet worden gemaakt tegen het uittrekken op de begrooting van een post van f 800, ter zake als bovenbedoeld en Ged. Staten mitsdien te recht, zij het ook op grond van andere over wegingen, aan de begrooting hunne goedkeuring hebben onthouden. «wiiaa *a* v" mb wiiavinga» Ua ct c«s nu maar direct uit te trekken. De heer Lampe: Neen, het is beter dat te doen als de inkomsten het blijken toe te laten. i De Voorz.: Men bedenke eens, hoe dringend noodig ver- j betering der straten enz. is en hoe nuttig deze post al heeft gewerkt. De verbeteringen van Oude Koemarkt en Galigastraat zijn hieruit bestreden, en dat mogen toch dringend noodzakelijke j verbeteringen worden genoemd. ..An-nlnl I r, »-»-,»-»1rz-»m+ r» nlamrrunrr der Vereeniging voor Kraamverzorging, houdende ver zoek om toekenning van een subsidie van f 700.voor 1927. (Bijlage 103; dossierno. 1.842.1(1)’). Het subsidie voor de Ver. voor Kraamverzorging wordt z. h. aangenomen. Extra onderhoud straten en pleinen f 10.000. Volgno. 267. De 2e Sectie deelt mede: Een lid der Sectie stelt voor dezen post met 5000 gld. te verlagen. B .en W. antwoorden: Dat wij in de door het sectielid voorgestelde verlaging niet kunnen meegaan, zal U uit de toelichting bij dit volg nummer duidelijk zijn geworden. De heer De W ol f heeft zich de moeite getroost 10.000 trappen met de fiets gedurende de vorige dagen te doen en heeft alle straten bezien. Het doet hem genoegen dat alle straten piekfijn in orde zijn; alleen waar de kabels pas ingegraven zijn, zijn ze wat slecht. Nadat dus eenige jaren deze f 10.000 op de begrooting zijn gebracht, is alles nu in orde. Vóór voor te stellen nu f5000 van deze f 10.000 te nemen, zou spr. wel eens nadere inlichtingen wenschen wat men nu nog meer wil doen, en als men spr. overtuigt dat het volle bedrag nog noodig is, is hij niet uit dat hout gesneden om de som te weigeren. Spr. wil weten wat dit jaar uitgevoerd is en nog uitgevoerd zal worden. De heer Blok: De heer De Wolf neemt alles nog al gemoe delijk op; hij is echter wat traag in het nazien der stukken, want in de begrooting staat de f 10.000 gemotiveerd omschre ven. Zoo is ook geschied met de f 10.000 voor 1926 uitgetrokken en dat bedrag is op de omschreven wijze besteed, alleen met enkele practische wijzigingen. Bv. dit jaar is er bij de Leeuwar- derkade bestraat en ook wat elders, terwijl een gedeelte Harinx- makade uitgesteld is to( het volgend jaar. Er is in de commissie besproken om het volgend jaar eens te onderzoeken .of er dan wat af kan van de f 10.000. Nu kan dat nog niet. De heer De Wolf is niets wijzer geworden. Die kleinig heden halen de f 10.000 lang niet, misschien is ook het nieuwe gedeelte Oppenhuizerweg er uit betaald? De heer Blok: Neen. De heer De Wolf: Waar zijn de centen dan gebleven? Ik snap niet, wat daarmee gebeurd is. Is de Koemarkt misschien er uit betaald? De heer De Groot heeft als commissielid deze zaak onder zocht en weet vrij precies wat er gebeurd is. Uit het gewone onderhoud ad f 14000 is de Marktstraat, het Julianapark, de Veemarkt, het Zuidend betaald. Uit het andere gedeelte extra onderhoud ad f 10.000 is betaald de Oude Koemarkt mét de rioleering, de Lemmerweg, de walmuur aan het Grootzand voor ’t grootste gedeelte. Op dit werk is aanmerkelijk bezuinigd door den architect, die de werkwijze technisch wijzigde, zoodat met het geld er inplaats van 40, 58 M. walmuur gekomen zijn. Wat er nu nog moet gebeuren? De Geeuwkade is zeer slecht, de Oosterdijk moet vernieuwd, bij de Steenklip moet ver beterd, aan de Oude Koemarkt moet nog wat gedaan. Dan moeten er nog houten wallen vervangen worden door steenen, om aan het dure onderhoud daaraan voor goed een einde te maken. Als men nog een paar jaren doorgaat met het toestaan van deze post, dan zal vooral het onderhoud der wallen aanmerke lijk lager worden. Men kan natuurlijk voor de Oude Koemarkt, de Oosterdijk, de Geeuwkade enz. ook leenen, maar de vraag is of dat de goede weg is. De heer Lampe zegt dat de heer Dokkurn ook bij de algemeene beschouwingen deze post aangeroerd heeft in ver band met de financieele politiek. Ook vorige jaren is daarover gesproken en meermalen is gevraagd: waar is de grens dezer politiek bij B. en W., al wil de geheele raad ook een voorzichtig beleid. Nu is het dreigende punt in deze begrooting dat de H. O. op ongeveer dezelfde hoogte is uitgetrokken als het vorig jaar, en een verhooging van het vermenigvuldigingscijfer kan slechts uitblijven als ’t belastbaar inkomen straks even hoog getaxeerd wordt als 't vorig jaar. Daarom is spr.’s aandacht ook op deze post gevallen en heeft hij zich afgevraagd of deze post nu niet iets verminderd kan, om daardoor de H. O. ook wat te be snoeien, opdat de zekerheid verkregen worde dat het vermenig vuldigingscijfer niet behoeft verhoogd. In de Sectie is voorgesteld ook eenige posten onder de ont vangsten te verhoogen, doch ook dat wijzen B. en W. af. We hebben nu op deze post eenige jaren f 10.000 uitgetrokken, en spr. zou voor een continuatie wel te vinden zijn, als de inkom sten ook maar flink hooger waren, maar waar 'het gevaar dreigt dat het vermenigvuldigingscijfer niet zal meevallen, durft spr. wel voorstellen deze post met f5000 te verlagen, om dan in den loop van 1927 te zien wat de dienst voor extra onder houd toelaat. Is er een meevaller, dan kan de post alsnog ver hoogd. De heer Blok vraagt zich af of het wel noodig was tegen over den heer De Wolf alles op te sommen, wat de heer De Groot deed. Niemand beter dan hij weet immers, wat er aan straten en wallen gebeurt. De heer Lampe heeft gelijk met de bewering, dat als men niets uitgeeft men het geld in kas houdt, maar de raad besloot na de mobilisatie toch 10 jaar lang f 10.000 voor dit extra onder houd te besteden en dat wel in verband met den toestand der hoofdambtenaar de verwachting gewettigd is, straten. Nu is hef een kwestie van waardeering hoever men met de verbetering is gevorderd. Wij en de commissie meenden dat wij het bedrag voor 1927 in elk geval nog noodig hadden, om voor 1928, na een algemeene inspectie, uit te maken of er dan wat af kan. Er zijn toch nog onderscheidene deelen in de stad, die vernieuwing behoeven. Wil men leenen, dan krijgt men toch de uitgaven voor rente en aflossing. Met schrappen van het blauwe potlood is men niet klaar; de toe stand der straten en wallen gaat in de goede richting en voor men de extra bijdrage halveert, moet men ook bedenken dat er tegenwoordig ontzaglijk meer van de bestrating gevergd wordt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1