I! KWATTV5; JAVA..REEP U. ITALIANO n: WYMBRITSERADEELL NIEUW8TUDIN8EN. I s Beter jan 6oed: DE BESTE KWAÏTA - SPECULAAS Bedrijfsorganisatie. Mn! Orgiii iir IibiiiM hut Brandbnburgh Co., Svsn Tfi'dges Mo» 150. Go. IB Borst* Blsri WOEGSOAG 24 GOVEMBER IBSB 43s JAARGAGG a I. 75 >0 •o •5 i5 HETNIEÜWE OESTMIDDEL 0IMDA.G8 «m VRIJDAG8ATG1FD» U’$|rav«e Vraagt 1 ilverleer. dat langza- ta Valgena vearvaarden evereaagakamen ma* da Hsllaadteetoe AigamiaaBe Vars«> boeren zijn die 1 Zijn nu zoo krasse maatregelen noodig? On- (Volgen handteekeningen). Fr. D. winstprikkel als de motor van de vooruitgang voldoende om te waken tegen verspilling bij de voortbrenging?” Zijn conclusie is dat van een algemeen stelselmatig waken tegen verspilling nog ternauwernood sprake is. )0 15 >0 10 >0 10 na :n. en de 10 >0 *0 >0 10 0 0 0 OW SSEEKER COURANT annex SHEERER COURJMT tegen 5 st., waarna werd vastgesteld. in de commissie voor het nazien der rekening over 1926 werden benoemd de h.h. Jaarsma, Sandstra en W. Boersma. Wat de behandeling der agenda voor de alge- meene vergadering betreft het volgende: Inzake het agendapunt om de meening der afd. te hooren over vervroeging van den datum van sluiting van het zoeken der kievitseieren van 28 tot 20 April, waren er twee stroomingen in het bestuur, de eene de meer sportieve, de andere die meer het oog had op landbouwbe langen. Met alg. st.x vereenigden de aanwezige leden zich met het standpunt der laatstgenoem den, verklaarden zich dus vóór vervroeging van de sluitingsdatum, te meer ook uit het oogpunt dat als men zoo vroeg sluit, de jonge kieviten niet in die mate het slachtoffer worden van de maaimachines als anders. Wat het voorstel-Bergum om de quotum-hef- fing niet van de leden individueel maar van de afdeelingen in evenredigheid van het aantal pon- dematen te doen geschieden, stelde het bestuur der afdeeling voor deze actie niet te steunen, In de Harmonie sprak Zaterdagavond voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling de heer dr. Th. v. d. Waerden over bovengenoemd on derwerp. Heeft de medezeggingschap betrekking op de mederegeling door de arbeiders van de werk zaamheden in een bepaalde onderneming, de bedrijfsorganisatie bemoeit zich met het com plex dér bedrijven in eenzelfde tak van industrie. De bedrijfsorganisatie der soc.-dem. is ook iets geheel anders dan wat de R.-K. er onder verstaan, voor wie deze organisatie is de uit bouw van het collectief contract op wettelijken basis, zóó dat de bedrijven ook verordenende bevoegdheid krijgen, terwijl ook de regeling der prijsverhoudingen er bij betrokken is, in het bijzonder voor de bedrijven, voor de locale markt werkend. Als spr. het over bedrijfsorganisatie heeft wil dat zeggen het onderzoek of het huidige voort- brengingsstelsel aan zekere eischen van doel matigheid voldoet of dat het vervangen moet worden door ’n stelsel, waarin de gemeenschap zeggingschap heeft Moet ook het bedrijf een publiekrechtelijk karakter hebben en moet de gemeenschap mederegelende factor zijn bij het doelbewust organiseeren der productie? Deze organisatie kan dan omvatten bv. de gemeen schappelijke aankoop van grondstoffen, een vormigheid geen eentonigheid -*-'der produc tie, algemeene normalisatie der productie, zoodat met zoo weinig mogelijk soorten volstaan kan worden, uitschakelen van alle overtollige tus- schenpersonen, vervanging van verouderde pro ductiemethoden door beteré, en zelfs de veror denende bevoegdheid tot sluiting van achter lijke bedrijven. tegenzeggelijk heeft het vrije spel der krachten de productiviteit reeds belangrijk opgevoerd, zelfs is hier en daar ordening en doelmatigheid aan te wijzen. De concurrentie heeft geleid tot massafabricage maar tegelijkertijd het technisch risico der grootbedrijven sterk doen toenemen, een enkele nieuwe uitvinding kan een tot op het oogenblik modern bedrijf hopeloos doen achterblijven in den concurrentiestrijd, door de toegenomen productiviteit in een concurreerend bedrijf. Zoo kost een schroefbout op een een voudige draaibank vervaardigd 53 pfennig, op een revolverdraaibank 25 pf. en op een auto matische draaibank 7 pf. Owens’ flesschenma- chine maakt onder toezicht van 3 jongens per dag 15000 flesschen. Door de Rotterdamsche graanelevators is het aantal arbeiders per schip gedaald van 121 tot 14 en de grootste drijvende kolenelevator in de Rotterdamsche havens ver werkt 105 waggon steenkolen per uur. Fabelachtige dingen zijn dus door ’t vrije spel der krachten tot stand gebracht, maar ’t bracht 'ook het enorme risico van het mogelijk plotse ling verouderen der dure installaties mede, zoo dat de ondernemingen aanstuurden of> samen werking om de eventueele stooten van de mo derne techniek op te vangen. Zij zochten samen werking in het kartel, dat het afzetgebied onder die bedrijven verdeelde. Grooter beteekenis nog kreeg de samenwerking in trustvorm, waarbij eigenlijk één geweldig groot bedrijf ontstond uit de kleinere. Dan was zekere ordening en een veel grooter productievermogen verkregen. Zoo bespaarde de Amerikaansche staaltrust direct al 1 '/2 millioen dollar aan vracht door een doelma tige verdeeling der orders, en kon zij het aan tal handelsreizigers van 320 tot 20 terug bren gen. De suikerrafineertrust kon 19 van de 24 in haar opgenomen raffinaderijen sluiten en de 5 overigen produceerden meer dan vroeger alle 24. De Trusts hebben geleerd dat een vereen- een schrijven van de ver. een bijdrage ter delging de schuld doör het tekort van het Concours gld. bij imIIh van mb duim. geleid wordt, wel het gansche jaar op voor raad kan gewerkt worden. Tot welke waanzin de concurrentie bij het vrije spel der krachten bij de keuze der artikelen voert, toont hetzelfde rapport aan. Een Amerikaansche confectiefa briek mahkte 29 modellen, op verzoek nog 14 erbij, de voering kon men in 3 kleuren en 3 kwa liteiten krijgen, de stoffen in 1100 kwaliteiten en kleuren, zoodat de klant een keus heeft uit 278000 combinaties. Zoo iets beantwoordt toch niet aan de werkelijke behoefte maar levert een voorbeeld van de uitspattingen van dit produc tiestelsel. Voorts is er vaak een verkeerde opzet van het gebruik der gebouwen en zijn sommige machines overbelast, andere half be last. Een efficiency ingenieur voerde bij een machinefabriek het productievermogen zonder 1 arbeider meer aan te stellen, met 120 op. Standaardiseering van grondstoffen en arbeids- methoden ontbreken over het algemeen, en dat in Amerika, dat Europa op dit gebied in ieder geval nog ver vooruit is. De voorzitter van het Amerikaansche mijn- bouwcongres verklaarde dat een rationeele or ganisatie der industrie zou leiden tot 10 milliard dollar besparing per jaar, terwijl de Amerikaan sche inkomstenbelasting 6 milliard dollar be draagt. Van hakbijlen voor de mijnwerkers wa ren er 6118 modellen, dynamietpatronen waren er in 2.100.000 soorten! De natuurlijke en vrije ontwikkeling is dus absoluut niet gericht op opzettelijke doelmatig heid. In Nederland is het natuurlijk nog veel on gunstiger gesteld. Ir. D. H. Stigter, voorzitter van de ver. van raadgevende ingenieurs, zegt dat de meeste particuliere bedrijven niet be schikken over gegevens om het technisch ge deelte van het bedrijf te beoordeelen. En prof. Limperg, de man die wel als accountant de meeste soorten van bedrijven heeft onderzocht, stelde in z’n inaugureele rede de vraag: „Is de Strijd tegen de misdaad Meer dan eens hebben wij de aandacht gevestigd op de verbijsterend hooge crimi naliteit, welke in sommige Amerikaansche groote steden en daaronder in de eerste plaats Chicago wordt geconstateerd. Maar Chicago wil daar nu toch ook kras tegen optreden. Er heeft een Federale Groote Jury zitting genomen, die zonder aanzien.des persoons lieden in staat van beschuldiging stelt, in dien het voorloopige onderzoek daartoe termen oplevert. Reeds zijn 153 personen naar de openbare terechtzitting verwezen, en naar het gerucht gaat, zal het totaal voor 1 Januari tot over de duizend zijn, ge klommen. Het gaat thans vooral tegen over treders van de drankwet. En zonder aanzien des persoons. Immers onder de naar de openbare terechtzitting verwezen personen zijn menschen als de gemeente rechter Henry Walker en commissaris van politie John Prendergast. Behalve deze menschen van prestige en invloed, zijn er onder de beschuldigden ook tal van boeven en desperado’s uit de „onderwereld” van Chicago. De justitie beschikt over gegevens, waaruit blijkt, dat „de dranksmokkelbaron- nen” verscheiden politieambtenaren en jus titiemannen hadden omgekocht. Het is vooral ter verbreking van die on- gewenschte banden tusschen wetsovertre ders en de lieden die juist voor de toepas sing der wet dienen te waken, dat het hui dige onderzoek van de Federale Groote Jury te Chicago is aangevangen. Een van de ergerlijkste ervaringen, bij dat voorloopige onderzoek opgedaan, was, dat politie- en justitie-ambtenaren de hoofden van de smokkelorganisaties er bij behulp zaam waren, de werktuigen dier organisatie er toe te dwingen, van de gemaakte, onge oorloofde winsten een „behoorlijk” deel af te staan aan de hoofden van het complot. De kleine misdadigers werden soms een voudig opgepakt en voor een politie-com- missaris, die in het complot was, gebracht, die hen dan dwong af te schuiven. als de nevenbedrijven hun loonen verlagen of hun werktijd belangrijk verlengen; als men daar inplaats van 8 12 uur werkte zou men een geheel andere situatie krijgen, ook een verlaging der salarissen der rijksambtenaren zou daartoe meehelpen door verlaging der belastingen. Ge schiedt dit niet dan wordt de boerenstand de dupe van dé maatschappelijke toestanden. Uit de vergadering werd gevraagd hoe men tot die verlenging van werktijd en salarisver laging moest komen. Toegegeven werd dat het loon van het directe personeel der boeren niet meer verjaagd mag .Aten was van oordeel dat maatschappelijk gesproken het landbouwbedrijf te veel aan de Peripherie ligt, te weinig de aan dacht der regeering en der partijen heeft. De schuld van de toestand ligt ook bij het buiten land; verlaagt men de loonen in het binnenland dan krijgt de bevolking voorts nog minder koop kracht. Men doet beter te zoeken op de inter nationale markten naar meer export en dus meer inkomsten. De inleider zeide dat de landbouworganisaties voudiging van de productieordening mogelijk is en dat zij niet behoeft te groeien, maar wiskun dig zeker kan in elkaar gezet. Is dus door trustvorming ordening mogelijk, ze schept ook het gevaar dat de trust de ver bruiker in een tang neemt en door haar mono polie elke prijs laat betalen. Daarom is er al jaren in de Ver. Staten een anti-trustbeweging. Het is niet de opzet der trustvorming om te ordenen, maar om meer winst te maken, en men volgt de politiek van hooge of lage prijzen al naar de eene of de andere meer winst op levert; de trust werkt dus niet voor de gemeen schap maar voor de kapitaalmagnaten. Verduistering. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft voort gezet de behandeling van de zaak tegen den 58-jarigen R. L. W., oud-gemeente-ontvanger van Franeker, die door de rechtbank te Leeu warden is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens voortgezette verduistering van onge veer f38.000. De advocaat-generaal heeft 1 jaar gevange nisstraf geëischt wegens voortgezette verduis tering en het voortgezet valschelijk opmaken van registers. JORWERD, 22 Nov. De jaarvergadering van de Ijsclub Jorwerd was door 30 van de 121 leden bezocht. De rekening van den penning meester wees in ontvang aan f 396.73 en in uitgaaf f 370.201/2- De heer Tj. Kampstra werd als bestuurslid herkozen en tot' keurmeesters benoemd de h.h. KI. Greijdanus en P. Huizinga. Besloten werd de eerste rijderij te houden onder vrouwen om gouden, zilveren en nikkelen hor loges; de tweede wedstrijd zal een estafette- rijderij zijn en de derde werd overgelaten aan het bestuur. De contributie werd verhoogd tot f 1.50 en de nrs. 24 en 33 van de rentelooze lee- Naast deze trusts zijn er echter een ontzaglijk aantal bedrijfstakken, waarin nog volslagen anarchie heerscht, daar ziet men nog niet het eerste begin van de egoïstische ordening van de trust. Spr. citeert hier Walther Rathenau’s Neue Wirtschaft, Nach der Flut en Von kommenden Dingen, waarin hij voorspelt dat deze maat schappij, „technisch zoo slecht ingericht, orga nisch een werk van amateurs,” slechts te kiezen heeft tusschen bedrijfsorganisatie of cata strophe. De fabricage van waardelooze ge schenken enz. is bv. zoo groot, dat iedere arme ter wereld behoorlijk gevoed, gekleed en ge huisvest zou kunnen zijn, als de productie in behoorlijke banen werd geleid. In het werk der veertien Amerikaansche inge- neurs onder leiding van den geniaien Hoover opgesteld „Waste in Industry” behandelend de verspilling in de Amerikaansche industrie, ko men dezen tot verbijsterende conclusies. Hoe er een geweldige speculatie is in grondstoffen en halffabrikaten; tal van fabrieken zijn overladen, er is een groote wisseling van personeel, er is absoluut gemis aan controle op het zuinig ver bruik der grondstoffen, een groote onregelma tigheid in de productie, terwijl als deze goed houden. De secretaris, de heer H. de Boer, las de notulen, welke onveranderd werden vast gesteld/ Ingekomen was o. a. Oranje te Sneek om van En welke organisatie-denkbeelden hield nu een Rathenau er bv. op na, wat stelt hij als opbouw tegenover z’n kritiek? Hij wil: lo. Alle industrieën daar concentree- ren, waar de voorwaarden voor het gedijen het gunstigste zijn. Dikwijls staan de moderne fa brieken op plaatsen waar ’t oorspronkelijk kleine bedrijf ontstond (Stork uit een smederij, de mo derne papierfabriek waar de handwerkende manufactuur van een beek profiteerde enz.). In deze verarmde maatschappij is iedere ver spilling een zaak van de gemeenschap, een ver ouderde machine met te groot steenkool- en olie- verbruik is zoo’n verspilling en dient dus ver vangen. Ziehier een der nieuwe zedelijke grond stellingen, nl. dat de grondstoffen niet verknoeid mogen worden. Ook de soc.-dem. hebben dit vroeger wel ge zegd, maar naar hen werd niet geluisterd. Ge lukkig als men wel wil luisteren nav groote fi guren als Rathenau. 2e. Beveelt Rathenau aan dat men in één be drijf niet alle typen moet willen maken, doch slechts enkele typen. De beste draaibankfabriek is te Springfield in de Ver. Staten en daar maakt men maar 2 typen; elke bestelling op een ander type wordt geweigerd. Met deze specialiseering naast de normalisatie alleen is al veel te berei ken. Rathenau zelf verklaarde aan een maaltijd waaraan ook spr. aanzat, dat de A. E. G. haar electromotoren voor of 1/3 van de tegen woordige prijzen zou kunnen leveren als alleen bepaalde typen behoefden vervaardigd en de besteller die bv. een motor van een daarbuiten vallend type wilde hebben, ook niet bij een Afd. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. Onder voorzitterschap van den heer IJ. Veld huis werd Maandagmorgen een ledenvergade ring der Afd. Sneek van de Friesche Maatschap pij van Landbouw in café Leeuwen alhier ge- Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen lll/2 en 12J/2 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 22 en 23 November 1926: Boutje met vleugelmoer en steunsel. Tennisbal. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 22 en 23 Nov.: Beursje met inhoud, J. Visscher, Geeuw- kade 8; paar zwarte polsmoffen, A. Brou wer, Hooiblokstraat; groene zakklep, P. Dijkstra, Kloosterdwarsstraat 14; koperen ring, J. de Vries, Zuidend 9; beursje inh. 31/2 cent, H. Gjeltema, Woudvaartskade 42. Inter Nos. Zondagavond j.l. gaf bovengenoemde dansclub een balavond In Harmonie, waar ’t weer, zooals vorige keeren, gezellig toe ging. Er werd echter niet alleen aan eigen ge zelligheid en pleizier gedacht. Het bestuur n.l. hield een collecte, ten doel hebbende, de oudjes van ’t Armhuis, alhier, wier laat ste levensdagen in grijsheid voorbijgaan, te offreeren. Voorwaar een navolgenswaardig voor beeld. Gefabriceerd door de if Fa TONNEMAS Co., Sneek ts verkrijgbaar’bij de meeste goede winkeliers,en wordt af gewogen tn Italiano-zakjes A 20 cents per ons. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën0 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT per uur verdiende. Dat beteekent dus dat de inzake een actie tot werktijdverlenging niet veel deden uit vrees, dat de regeering haar ook een kortere werkdag zou opleggen. De soc.-dem. kunnen zijn, verdient geweldig zullen de kwestie van de verkorting van den n 1 werkdag in het boerenbedrijf echter nu aan de orde stellen en dan moet door de landbouw juist aangestuurd op verlenging van de arbeidsduur in de nevenbedrijven zonder loonsverlaging, 1 waardoor de koopkracht behouden wordt. Dat getracht moet worden de export te verhoogen, is spr. volkomen met debaters eens, maar het onrecht der wanverhouding blijft daardoor be staan. De oplossing is gedeeltelijk 1 van de arbeidsduur. De boerenstand laat zich te onbetuigd; waar de minste weerstand is val len de klappen, wordt dan gezegd. Wat de pacht betreft als er L~.3.. door te hooge lasten ten ondergang gedoemd zijn heeft de regeering tot taak deze sociaal zwakken, in dezen boer en arbeider, te helpen. Daarna had de uitreiking der medailles bij de keuring verworven, plaats. Bij de rondvraag wees een der aanwezigen er op dat men de cadavers wel wat lang laat liggen voor Bergum ze komt halen. Van andere zijde werd er op gewezen dat het wel wat lastig is dat alles over de keuringsveearts te Oudega loopt, dat neemt nog al veel tijd. Het zou een vooruitgang zijn als men het bij de secretarie van Wymbritseradeel kon opgeven. Hiertoe zal de afdeeling nu adresseeren. Hierna sluiting. gld. bij ver if es vaas mbi vinger waartoe is besloten. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering werd benoemd de heer Jaarsma, met 26 st.; tot plaatsvervanger de heer J. H. Bootsma. De heer Veldhuis sprak over de maatschap pelijke onevenwichtigheid naar aanleiding van de bekende ingezonden stukken in de L. C. „Schipbreuk op het land.” Spr. wil trachten een diagnose voor de zieke maatschappij op te stellen, en wel aan de hand van de loon- cijfers in het landbouwbedrijf en die in de nevenbedrijven bijv, de bouwvakken enz. op het platteland. In 1912, ’13 en '14 verdiende de boerenarbeider f 1011 p. week, de timmer man, als hij werk had, f 12.50 bij 12 uren arbeid per dag. Anders werd het toen in 1918 de 8-urendag voor tal van groepen arbeiders in werking trad. De timmerman verdiende 70 ct. in 1922, in 1926 60 ct. per uur, tenminste dit bedrag komt op de rekening van den boer, terwijl de boerenarbeider in 1925 f25.per week, in 1926 de losse boerenarbeider 35 ct. Hippique met Koninginnedag gehouden ontstaan. Het tekort is f 373.74. De heer Wind stelde voor f50 te geven, de heer Alberda wilde f 25 geven. Dit punt werd later bij de begrooting 1927 Pachter paviljoen. Voor de jaren 1927, '28 en ’29 is door het bestuur der Ver. voor Vreemdelingenver keer alhier tot pachter van het paviljoen aan het Sneeker Meer benoemd, de heer S. de Vries, pachter van Amicitia. Gewetensgeld. Bij den belastinginspecteur der 2e afd. alhier is f 150.gewetensgeld ontvangen wegens te weinig Jietaalde belasting over vorige jaren. Ned. Spoorwegen. De contrólebeambte A. Sannes is per 28 Nov. in dezelfde functie overgeplaatst naar Utrecht. De arbeider-telegrafist J. Hiemstra te Bozum is geslaagd voor ass.-stationschef. Op de voordracht voor de benoeming tot leeraar of leerares in de oude talen aan het ste- delijk gymnasium te Leeuwarden zijn geplaatst: 1. mej. H. W. F. Stellwag, te Utrecht, en 2. de heer S. Wijnberg Wzn., leeraar aan het gym- 1 nasium te Sneek. loonen der directe en indirecte arbeiders van den boer geweldig onevenwichtig zijn; de boerenarbeider, die de oorzaak is dat de andere arbeiders er 1 veel minder bij zijn werkdag van 12 uren, dan de anderen bij hun 8-urendag. Wanneer men dus boerenarbeider is, en kin deren heeft, zullen deze in de laatste plaats bij den boer terechtkomen, de meest pienteren komen dus niet in het boerenbedrijf in een tijd dat men die dan juist het meest behoeft door de verbetering van de landbouwtechniek. De onevenwichtigheid der loonverhoudingen treedt ook bij de zuivelfabrieken aan het licht. Een zuivelfabriek betaalde in 1912’13 aan loon f14.390, in 1925 f40.820, in 1926 f34.820 dus toch nog meer dan het dubbele van 1914. De botermaker met f 14 in 1914 verdient nu f 32f 33. Dit alles staat natuurlijk ook in ver band met de betere organisatie van dergelijke arbeidersgroepen. Als nu in deze nevenbedrij ven bijna de dubbele loonen gelden van die der boerenarbeiders, dan zegt men wel eens: dit komt vanzelf in orde, door het teveel dat op deze wijze aan arbeiders in die nevenbe drijven zal ontstaan. Maar men kan deze nor malisatie ook keeren door de organisaties wat ten gevolge heeft dat het landbouwbedrijf de klappen krijgt, waar geen machtige organisaties de loonen hooghouden. De bestaansmogelijk heid in dit bedrijf wordt bedreigd zoowel van arbeider als boer en eigenaar. Een verlaging van de pacht zou misschien tot opvoering van de loonen meewerken. Maar slechts een oogen blik zou dat helpen, omdat als de boer daardoor wat meer verdiende, de organisaties weer ver- disconteering zouden vragen in de loonen der nevenbedrijven. Wat kunnen wij doen dat onze arbeiders gelijkwaardig worden aan die in de nevenbedrijven en de boer met de middenstan der der steden? Pachtwetten alleen kunnen hier niet helpen. De huur was in 1912, '13 en ’14 in deze om geving f40 p. pdm., nu is deze f70 tot f 80 dus net als het loon der boerenarbeiders onge veer het dubbele. Maar de andere bedrijven be talen aan loonen en beuren aan winst enz. veel meer dan het dubbele. De grondprijs wordt te hoog genoemd. Is hij dat? De uitbreiding van de hoeveelheid cultuurgrond zal de pachten doen dalen, en nu is het een feit dat na 19121913 de ontginning stilstond tot 191718, toen groote kapitalen daarin gestoken werden, waarop ech ter enorme verliezen geleden zijn. Zonder rijks- steun kan men op het oogenblik niet met voor deel ontginnen, dat wijst er op dat de grondprijs niet te hoog is. Er moet dus gestreefd naar een evenwicht tusschen het boerenbedrijf en de nevenbedrijven voordat de maatschappij weer hersteld zal zijn. De boerenstand: eigenaar, boer en arbeider, kunnen alleen bestaansmogelijkheid veroveren met de Kerstdagen een kleine versnapering ning uitgeloot. De vlaggen der chib zullen niet weer mogen worden verhuurd en de consump- tietent zal onder de zich daarvoor aanmeldende leden worden verloot, wanneer de kasteleins er geen gebruik van wenschen te maken. Ds. S. P. Vermeer. Gelijk we reeds vermeldden was op de ver gadering der Classis Workum een advies inge komen van een 140-tal belijdende leden der Ger. Kerk van Oudemirdum. „Woord en Geest” pu- bliceert thans de tekst van dit advies. Hij luidt aldus: verlenging j Ondergeteekenden, belijdende leden der Ger. 1 ioo4 Oudemirdum e. o., vermoedende dat de kwestie van hun herder en leeraar Ds. S. P. Vermeer aan de orde komt, verklaren in de eerste plaats, dat zij het ten zeerste betreuren, dat de kerkeraad hierin handelt geheel zonder de gemeente en voorts, dat Ds. S. P. Vermeer hier drie jaar met zeer veel zegen is werkzaam geweest tot heil der gemeente, dat zijn predi king ons heeft opgebouwd in ons allerheiligst geloof, dat hij al dien tijd het zuivere Evangelie naar Geref. belijdenis heeft gediend, dat de steeds grooter wordende belangstelling in trou we kerkgang getuigt van een opwakend geeste lijk leven in de gemeente, dat op leer en wandel van dezen Herder en Leeraar geen enkele aan merking is te maken, waarom zij niet begrijpen kunnen waarom Herder en gemeente moeten gescheiden worden. U de leiding des Geestes toebiddend, dat niet des menschen woord, maar Gods woord hier beslisse afgehandeld. Eén nieuw lid en een nieuw buitengewoon lid werd aangenomen. Voor alle cursussen, op Landbouw-boek- houden na, was te weinig deelname. Voor het waarborgfonds voor de groote tentoonstelling is in deze afdeeling f1150 geteekend. De heer Wind trad af als bestuurslid en was niet herkiesbaar. Bij herstemming tusschen de h.h. J. H. Bootsma en H. H. Zijlstra werd eerst genoemde met 24 st. benoemd. De heer Zijlstra had 9 st. De heer Bootsma nam die benoeming aan. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f2194.83. Te voren was het voorstel-Wind om f50 aan de Oranjevereeniging te Sneek te geven met 22 tegen 11 st. verworpen en met 18 tegen 14 st. een voorstel-Alberda om f25 te geven aangenomen. De heer Alberda stelde nog voor de post inleggelden voor de veekeuring (f 105.onder ontvangsten te schrappen. De meerderheid van het bestuur meende dat het inleggeld moet blijven bestaan, doch dat de medailles, als dat noodig is, uit de kas der afdeeling kunnen worden betaald. Het voorstel Alberda werd verworpen met 27 de begrooting onveranderd CA gld. öl> «wrilea van vv Mn vijvvingM- Vaigana vaarvaardan avaraaugakaman ma* da Hallaiadaeto» JAAA 1AA gld. ingeval van avar- IE A gld. bt| varliaa vaa SaliladlaM »i|n anae Abanné’a vanekerd tegen «ngaiakkan vaat •vVV lange Savaliditsi*. fijdan binnen S0 d. IvU Mn band, vee* ai eng lv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1