H Het Christusbeeld in den 200 21 MONDHYGIËNE N1EUWSTIJDIHGE1L loop lier eeuwen. NEDIRLANDSCHE HffOIHEEIBiH GELDEN BESCHIKBAAR I t Olfielisl Orgiai dir lamiiH Snik, f 4Vao|o Pandbrieven a 100 °|0 1/s °|o lager. ZATERDAG 27 ■OVEMBER 1928 43» JAARSARR *n i ie It IFo 17 - Eerst» DHTSDA.6S sa VRUDA&8AT91TD* UltjevesB Brandenburgh Co., Jêjrasa - Tstessas 150. RENTE 5 S3 6 000.000 V»y.ko;v>pi>ri-<\ AgentC. SONIUS, Veemarktstraat 2a Groningen. f 1 is een eerste vereischte. Zij wordt bevorderd door Uw tanden te poetsen met Chlorodont tandpasta op den Chlorodont tandenborstel. Gr. tube 50 ct. KI. tube 30 et. Mooi legaat. Wijlen de heer J. H. Hessels, onlangs te Bloe- mendaal overleden, heeft bij testamentaire be schikking zijn vermogen, behoudens een legaat aan een der colleges te Cambridge, vermaakt aan de gemeente Haarlem, ten einde uit de ren ten een gedeelte van de kosten der Stads Biblio theek en Leeszaal te bestrijden. Aan het kapitaal moet jaarlijks een tiende deel van de rente worden toegevoegd. Berooving. Woensdagavond is een man, wonende te Arn hem en tijdelijk verblijf houdende in een hotel in Den Haag, het slachtoffer geworden van een berooving. Hij had zich met een vrouw begeven naar het perceel Francois Valentijnstraat 10 en toen hij dat perceel weer verlaten had, bemerkte hij, dat zijn portefeuille met f 3300 verdwenen was. Hij deed van dezen diefstal dadelijk bij de politie aangifte, die een uitgebreid onderzoek instelde. Na korten tijd gelukte het haar aan te houden de 27-jarige W. B., in dat perceel wonende, als verdacht van den diefstal gepleegd te hebben. Zij is opgesloten. Daar het onderzoek nog niet afgeloopen is, heeft de politie een post voor het perceel ge plaatst. de eerste Christenen zich door Jezus hoeden op den weg naar het einddoel, de hervorming leer de dat men zich den weg tot God, zij het gehol pen door Jezus, toch zélf moest zoeken door het geloof in Gods Heilige Geest, getuigend in ons binnenste. Het bovenzinnelijke dat wij allen in ons hebben, maant ons steeds tot onze plicht vraag, het voornemen heeft te kennen gege ven, ook! in het vervolg krachtig op te ko men tegen het lijstenstelsel, zooals dat in de tegenwoordige Kieswet is geregeld, welke strijd door die fractie reeds is aange bonden door de indiening in April 1925 van haar initiatief-voorstel tot wijziging van die wet. Mitsdien adviseeren zij hun politieken vrienden, den Vrijheidsbond in den ver volge krachtig te steunen. Aardverschuivingen in den omtrek van Nice. Naar de Eclaireur de Nice meldt beloopt de schade, die in deheele berggroep Roque- billière is aangericht, verscheidene millioe- nen. Vooral in het dal van de Vésubie, een zijrivier van de Var, is de schade groot. Een tiental huizen is meegesleept door ’n aard verschuiving. Een chaos van aarde en slijk vormt een vormelooze massa in de Vésubie over een lengte van bijna een K.M. Een laatste bericht in de Eclaireur meldt, dat de heele berg Belvédère in beweging is gekomen. Men vreest voor verdere aardver schuivingen in de Roquebillière, daar er zich nieuwe spleten, gevormd hebben. Er zijn 20 menschen in het gebergte om gekomen. dat is voor geheel Amsterdam f 1.200.000 meer. Het getal politiedienaren nam toe van 1924’25 met 55 (2252-2307); in Rotterdam ging het daarentegen achteruit met 80 (15881508). De heer Boissevain stelde, teneinde vorm te geven aan de wenschen van den raad, en den raad in staat te stellen zich uit te spreken, met den heer Weiss, voor, de post: salarissen van de politie, groot f6.615.000, te verminderen met f 1.—. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën j 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens grans ge plaatst in de SNEEKER COURANT IEm SJEEKER CGÜRAHT ■nnax SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL gia. nij v«n es «ixu er ..'uuasM'.T.ï," r Oud Griekenland en Rome in Oost-Europa ken nis gemaakt, men wilde nu een kunst die schept uit eigen scheppingsdrang, een wetenschap die schept uit eigen wetensdrang, niet meer beperkt door wat de Kerk wilde en veroorloofde. Het werd ’n heroïsche strijd, deze zelfstandigheids- poging van kunst en wetenschap, waarvan we ook in het type van het Christusbeeld de afspie geling zien. Men schildert nu Jezus weer als mensch van vleesch en bloed, z’n tocht over de aarde volbrengend, men haalt dus Jezus weer op aarde om het wat plat uit te drukken. Giotto is de eerste die dit onderneemt, Rafael, Titiaan, Michel Angelo, Leonardo da Vinci volgen, maar bovenal schept Fra Angelico van Fiesole Chris tusfiguren van buitengewone innigheid (Em maüsgangers). het kruis in het Grieksche wereld vermeden, of waar de krui siging getoond wordt, daar is het niet de Man van Smarten, die uitgebeeld wordt, maar de Ko- ning, wel aan ’t kruis geslagen, maar opgeheven Mr. H. C. Dresselhuys. Bij informatie Woensdagavond laat ten huize van mr. H. C. Dresselhuys, vernam 't „Vad.” dat zijn toestand nog steeds station- nair is. Helaas deed zich geen wending ten goede bespeuren. De ziekte is van dien aard, dat de toestand nog steeds zeer zor gelijk is. Mr. S. v. Houten c.s. en de Vrijheidsbond. Mr. S. van Houten en zijn politieke vrien den hebben overwogen, dat voor een afzon derlijk optreden bij de verkiezingen voor Kamer, Staten en gemeenteraden geen aan leiding meer bestaat, nu de Tweede Kamer fractie van den Vrijheidsbond, de Liberale Staatspartij hun, op een door hen gedane redelijk geacht, om deze gewoonte alge meen door te voeren. De Arbeidswet voor de winkelbedienden. In verband met de persberichten, dat Z.Ex. de Minister van Arbeid eenige ont- werp-regelingen ter advies aan den Mid- denstandsraad heeft gezonden, welke be trekking hebben op de arbeids- en rusttij den der werknemers in de winkelbedrijven, hebben de hoofdbesturen van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assisië” en de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden zich tot ge noemden Minister gewend en verzocht, om, waar het hier geldt de belangen van de werknemers, georganiseerd in hunne res pectievelijke bonden, ook deze ontwerpre gelingen ter advies te mogen ontvangen. Een nieuwe Sovjet-film. De „Nationale Bond tegen Revolutie” heeft aan de burgemeesters van alle plaat sen, waar bioscoopvoorstellingen worden gegeven, een schrijven gericht, waarin hij wijst op een nieuwe film van de Russische filmpropaganda-centrale, „De Bocht des Doods”, die spoedig ook in Nederland aan bioscoop-exploitanten zal worden aange boden. De Bond verzoekt, „gezien de fu neste uitwerking, welke de film „Potemkin” reeds op een deel van ons volk heeft gehad, wat betreft deze film het voorbeeld der Duitsche autoriteiten te willen volgen en de vertooning van „De Bocht des Doods” in uwe gemeente niet te willen toestaan'.” Een korte inhoudsopgave van de film is bij het schrijven gevoegd. Het bijkantoor der I. T. F. te Rome. Op de vragen van het lid der Eerste Ka mer, den heer Moltmaker, betreffende ver woesting door gewapende fascisten van het bijkantoor der Internationale Transportar beiders Federatie, gevestigd te Rome, ant woordde de minister van Buitenlandsche Zaken: Van hetgeen met het te Rome gevestigde bijkantoor der Internationale Transportar beiders Federatie zou zijn geschied, is der regeering bekend hetgeen berichten in dag bladen daaromtrent hebben meegedeeld. Van schade, aan Nederlandsche belangen toegebracht, is niet gebleken en voor het instellen van een onderzoek bestaat voor de Nederlandsche regeering geen aanleiding. Het spoorwegongeluk bij Leiden. Er worden op het oogenblik in het Aca demisch ziekenhuis te Leiden nog vier per sonen, die bij het spoorwegongeluk bij Lei den werden gewond, verpleegd. Het zijn al len zwaar gewonden, wier toestand lang zaam vooruit gaat. Vooral de genezing van den heer Hageman vordert slecht langzaam. Hoe lang de patiënten nog in het zieken huis zullen moeten blijven, is niet bij bena dering te zeggen. De reeds eerder uitge sproken verwachting, aldus de Tel., dat al len genezen de inrichting zullen verlaten, blijft bij de directie van ’t ziekenhuis echter bestaan. De Anisterdamsche politie. De Anisterdamsche politie werkt duur bewe ren daar tal van raadsleden. De leiders van de fracties van den Vrijheidsbond en van de Neu trale Middenstandspartij, de heeren Boissevain en Weiss, voegden hunne opmerkingen bij die van den voorzitter van de sociaal-democratische raadsfractie, den heer Boekman. De heer Bois sevain gaf vergelijkingscijfers. In 1914 bedroe gen de kosten voor openbare veiligheid daar ter stede, dat is: politie en brandweer te zamen, 2.8 millioen en thans... ruim 11 millioen! Per hoofd der bevolking betaalt men in de hoofdstad rijke kernen gevormd worden waaruit weer sporen worden en wel duizenden in ieder knobbeltje aan den maagwand. Eindelijk barst dit knobbeltje open en komen de sporen vrij in het bloed van de mug. De meesten gaan nu naar de speekselklieren van Anopheles, die ze weer, als zij een mensch steekt in diens bloed overvoert, waarna de keten zich dan weer verder scha kelt. Bloedonderzoek alleen kan uitmaken of een patiënt aan malaria lijdt. Het is, gezien de wijze van besmetting, een zaak van groot gewicht de Anopheles- mug te bestrijden en zooveel mogelijk te verdelgen. Men moet haar daarvoor eerst kunnen onderscheiden van andere muggen; zij is van de gewone steekmug te onder scheiden door het rechte lichaam, door de kaaktasters die even lang zijn als de zuig- snuit, door de niet getijgerde pooten die langer zijn dan het lichaam en de ge vlekte vleugels, de eieren worden in stil staande doch heldere wateren, poelen enz. afgezet. Spr. vertelde chiarfRu een en ander van de ontwikkeling van ei tot mug, waarna hij de bestrijdingsmiddelen noemde. Be spuiten van het water, waarin de larven zich ontwikkelen, met paraffine onscha delijk voor vee en visch met lysol van de stallen enz., waarin de muggen huizen, het gebruik van raamhorren, vooral tegen den avond als de muggen zwermen enz. Ten slotte wees spr. op ’t eigenaardig feit, dat in Denemarken veel malariamuggen voorko men, doch geen malaria onder de menschen heerscht, daar het wijfje van Anopheles dat alléén bloed zuigt en wel in den tijd dat de eieren moeten gelegd daar alleen van dieren bloedzuigt, niet van den mensch. Na de pauze gaf spr. nog een aantal beel den van schitterende kristalvormingen. De voorz. dr. Bouma sloot de bijeenkomst met een woord van dank tot den spr., daar bij nog eens in het bijzonder wijzend op het groote nut van de malariafilm. In spr.’s veertigjarige praktijk te dezer stede zag hij zelden malaria, nadat ze hier omstreeks 1850 onder de naam Friesche koortsen heel wat lijden had veroorzaakt. En thans keert de ziekte hier terug, uit Noord-Holland ge ïmporteerd, waarschijnlijk over Bolsward. Thans zijn er hier in Sneek wijkgedeelten, naar spr. van collega’s hoorde, waar huis aan huis malarialijders zijn. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen ll/2 en 12*/2 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 25 Nov. 1926: zwarte handschoen; prentenboek; koperen tabaksdoos met tabak. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, ais ge vonden aangegeven op 25 Nov. 1926: streng koralen, F. D. Cock, Parkbuurt 1schaartje, F. Tuinstra, Kruizebroederstraat 19; beursje met kleine inhoud, Joh. Zijlstra, Alb. Agnesstraat 5; zijden haarlint, M. Faber, Ged. Neltjeshaven 22; lange houten paal, P. Kooprrians, Klein Tinega; zilveren broche, O. Hoekstra, Jan van Nassau- straat 13. De St. Nicolaasdrukte en het winkel personeel. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisie”, heeft zich per circulaire tot H.H. Patroons in het winkelbedrijf gewend met het verzoek, het overwerk dat in deze tijden onvermijdelijk is, ook extra te beta len. Dit vooral, nu in verschillende zaken ook arbeid zal worden gevorderd op den Zondag, welke het St. Nicolaasfeest vooraf gaat. Sommige patroons volgen reeds deze lofwaardige gewoonte, maar het wordt spanning doet ontstaan tusschen godsdienst, zedelijkheid en maatschappij, en ook de oude vorm van godsdienst geen veilige haven meer biedt, dan ziet men immer een opieven van de religieuse instincten der menschheid in een zoe ken naar nieuw geestelijk houvast. En is dat ge vonden, dan heeft deze menschheid dat steeds uitgedrukt door het scheppen van een nieuw type Christusbeeld. Zooals het individu gaarne bezit een goed gelijkend portret van een hem dierbaar afgestorvene, om er nog dikwijls de blik naar op te slaan en in herinnering bij hem te verwijlen, zoo blikt de menschheid, eenmaal in het bezit van haar nieuw gewonnen geeste lijken schat, gaarne op naar een gestalte van Hem, in Wien zij, zij het weer op andere wijze dan een voorgeslacht, die schat heeft gevonden. Als de chiliastische verwachtingen (de hoop op een spoedige wederkomst van Christus), in den loop van de eerste twee eeuwen van het Christendom zijn uitgebloeid, als de persoon van Jezus Christus niet op aarde verschijnt, dan ont staat daar de behoefte aan zijn beeld. In de fresco’s in de Catacomben van het begin der derde eeuw, scheppen deze Christenen dan hun voorstelling van den Christus: Jezus met het lam over de schouder, de Goede Herder, waar van ook een statue uit dien tijd in ’t bezit van den Paus is. Ook beeldt men hem af als de Vorst des Levens of als de Rechter in de Heme len. Goede Herder, Vorst des Levens, Rechter in den Hemel, ziedaar een trias, waarin deze eenvoudige aanhangers van Christus uitdrukten hun blijdschap door hun godsdienst verlost te zijn van de knellende banden dezer wereld, ver lost te zijn ook van de zonde, immers hun sfeer van geestelijke reinheid ging ver uit boven de toen algemeen heerschende, van bevrijding van de doodsvrees, die allen beheerscht en be- heerschte en in dien tijd versterkt werd door het geloof aan booze geesten in de lucht aan wie de beeld in een in goud gevatte smaragd gesneden, door den bezitter sultan Bajazet aan Innocen- tius VIII (in de 15e eeuw) cadeau gegeven. Ook dit beeld heeft v. Eyck geïnspireerd en de R.-K. Kerk verklaart dit voor het eenig ware beeld van Jezus Christus. Deze legendebeelden zijn echter door de his torie gewogen en te licht bevonden, al verdedigt .1 ge bruik beelden in de kerk te plaatsen, dat enkel het gevolg was van het feit dat de kerk groepen heidenen opnam die hun afgodsbeelden niet wil den missen, waarom de Kerk zich aanpaste, zoo als ze het zich ook aan onze Germaansche hei- densche feesten heeft gedaan. Heel de middeleeuwen nog door heeft het type: Jezus de Goede Herder, de Vorst des levens, de Rechter in den Hemel de kunst op dit gebied beheerscht, men kende niet het toon beeld van menschelijke ellende dat de gekruiste Jezus, met doornenkroon en gesloten oogen, met de gewonde zijde en de van pijn opgekrompen spieren, bood. Dat kwam omdat door Constan- tijn de Groote’s overgang naar de Chr. Kerk het Christendom vermaagschapt werd met de Hel- leensche geest, waarvoor onaanvaardbaar was Woensdagavond hielden de afd. Sneek van de Ver. van Vrijz. Hervormden en die van den Protestantenbond de eerste vergadering van dit seizoen. De voorzitter, de heer F. W. C. de Haas, sprak een woord van welkom, waarin hij tevens de gehouden kerkelijke verkiezingen nog even ter sprake bracht. Die verkiezingen zijn ge ëindigd met een overwinning der vrijzinnigen, wat ook verleden jaar het geval was. Men zal echter z’n uiterste best moeten doen de meer derheid steeds te behouden, omdat dan alleen de rechten van allen in de Ned. Herv. Kerk alhier zullen worden gehandhaafd. Een vrijzin nige meerderheid zal ook in de toekomst steeds de rechtzinnigen het hunne gunnen. Steeds zal een der predikanten dan een rechtzinnig man zijn. Krijgen daarentegen de rechtzinnigen de meerderheid, dan worden wij, vrijzinnigen, al dus spr., de kerk uitgegooid en zullen stellig de vrijzinnige .predikanten, als de huidige functio narissen eens mochten vertrekken, vervangen worden door rechtzinnige. Vandaar dat de vrij zinnigen steeds al hun krachten zullen moeten blijven inspannen. Hierna was het woord aan Ds. H. Schuurmans jalhier, voor het uitspreken van zijn causerie over „Het Christusbeeld in den loop der eeu wen”; het woord beeld dan als verzamelwoord ppgevat voor het beeld van marmer of hout of «zandsteen, schilderij, mozaiek, fresco (muur schildering) en zelfs is er een Christusbeeld gesneden in een in goud gevatte smaragd. Iedere tijd drukt, dat zal in spr.’s lezing blij- 'ken, z’n geestelijke levenshouding uit in een ^bepaald type van Christusbeeld. Als een be paalde cultuur over haar hoogtepunt heen is, als zij zichzelf overleeft en haar afbraak groote De autobusconcessies. In verband met de aanneming van de wet op de autobusconcessies door de Staten-Generaal, welke wet op 24 Augustus jl. in werking is ge treden, moeten alle eigenaren van autobussen binnen een half jaar, dus uiterlijk 24 Februari 1927, in het bezit zijn van een concessie. De ingekomen verzoeken van autobusonder nemingen zijn dan ook talrijk en doorgezonden naar de burgemeesters van onderscheidene ge meenten, waarop autobusdiensten bestaan. De burgemeesters brengen over de verschillende kwesties advies uit, waarna de beslissing aan Ged. Staten blijft. Waar Ged. Staten ten aanzien van de kwestie zich op geheel vreemd terrein bevinden, wordt naar alle zijden advies ingewonnen. Zoo zal een vergadering plaats hebben tusschen Gedeputèer- den en den Bond van Autobusondernemers, en op 2 December a.s. zal te Utrecht een vergade ring worden gehouden van alle Gedeputeerde Staten in Nederland. In die vergadering zal men de verschillende bepalingen nader bespreken. (Stand.) De malariafilm. Gisteravond werd voor leden van het Na tuurkundig Genootschap en de kring Zuid westhoek der Ned. Maatschappij v. Genees kunde de Malariafilm in de Bioscoop bij de Waag vertoond. Toelichting gaf de heer J. C. Mol van Bloemendaal, die betoogde dat al is de malaria zelden een ziekte met doo- delijken afloop,- zij toch zooveel energie en levenslust opslorpt, dat zij op de felste wijze dient bestreden. In de oudheid werd de ziekte toegeschreven aan de uitwasemingen van moerassen, terwijl men omstreeks 1640 toen de chinine naar Europa kwam, haar geneeskracht tegen de malaria ontdekte, en tot heden is deze een der werkzaamste be strijdingsmiddelen gebleven. In 1880 ontdekt Laveran in de bloedlichaampjes de eencel lige parasiet, plasmodium, welke de ziekte verwekker is, terwijl omstreeks 1898 de Engelsche officier van gezondheid Ross in Voor-lndië na volhardend onderzoek de wijze van besmetting ontdekt en de ontwik kelingsgang welke de parasiet in de noodlot tige keten mensch-mug-mensch-mug enz. doormaakt. Steekt ’n malariamug (Anophe les) die bij ’n malarialijder bloed gezogen heeft, daarna een gezond mensch, dan drin gen met het speeksel van de mug in de bloedsbaan van dien mensch de lange smalle sporen van plasmodium. Deze dringen nu in de roode bloedlichaampjes, leven ten koste daarvan, groeien zoodat het bloed lichaampje opzwelt. Na bepaalde tijd, voor de inlandsche vorm van plasmodium hier 48 uren, deelt de parasiet in een aantal deelen (6 12). Het bloedlichaampje is vernietigd. De dochtercelletjes komen weer vrij in het bloed, en op dit moment treedt bij den lijder de koortsaanval op. De doch tercelletjes dringen weer in andere roode bloedlichaampjes en zoo gaat de ontwik keling voort. Nadat deze ongeslachtelijke voortplanting zich eenige malen herhaald heeft, deelen de parasieten zich niet meer, maar gaan over in mannelijke en vrouwe lijke cellen, die vrijkomen in het bloed. Deze cellen kunnen alleen tot ontwikkeling ko men en elkaar bevruchten wanneer zij met het bloed door de Anopheles-mug worden opgezogen. In de maag dezer muggen wor den deze cellen geslachtsrijp, en de afge- stooten draden der mannelijke cellen drin gen in de vrouwelijke. De cel, door deze vereeniging gevormd, dringt na eenigen tijd door de maagwand van de mug en komt aan de buitenzijde daarvan tot rust in een omhulsel, waarin zij zich deelt, zoodat tal- Dan komt de poging de Westersche geest los te maken van Rome op het gebied van kunst en wetenschap. Op de kruistochten naar het Oosten heeft het Westen met de nabloei van f 1.69 meer voor de politie dan in de Maasstad, opgericht t6 VOflndïlïl in 1890 Directie Mr. M J BOS en j Mr. J. WILKENS Gepl. Maatsch. Kap. en Reserves Hypotheken f48 000.000 Pandbrieven f 46.000.000 voor omwisseling van 6% pandbrie ven is de koers op eerste hypotheek voor bedragen boven f5000. NB. Deze Bank niet te ver> warren met de 15 jaar later even eens te Veendam gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. overledenen ten offer zouden vallen. Want bij allen leeft intuitief het besef dat het met den dood niet uit is en Jezus gaf ten deze een rijke belofte. Het was de tijd van de afbraak der antieke cultuur, op godsdienstig gebied bevredigde het geloof aan góden en godinnen niet meer, het doel waarvoor te leven ontviel de menschheid en in haar heimwee naar nieuw geestelijk hou- de R.-K. kerk juist in verband hiermee het vast woelde het religieus instinct naar boven om tastend uit te gaan naar wat dat houvast geven kon. En dat was naar het doel dat Jezus gaf, het doel waard om te leven; het doel was voor alles en allen God, en einddoel van het leven: het Eeuwige leven in God; ook de weg er heen wees Jezus. Een nieuwe geestelijke levenshouding was gevonden en zij vond uit drukking in de Jezusgestalten: Jezus de Goede Herder, Vorst des Levens, Rechter in den Hemel. De R.-K. Kerk neemt aan dat er nóg oudere beelden van Christus zijn dan de hierboven ge noemden. Zij kent de zgn. Achiropoiten, de legende-beelden, welke niet door menschen ge maakt zouden zijn. Er zouden er 5 zijn geweest nl. lo. de voorstelling van Kamuliana in Cappa- docië, welke verloren is gegaan; 2o. de Chris- tusvoorstelling welke koning Abgar van Edessa zou hebben genezen en waarvan er thans een drietal zijn te Rome, Genua en Parijs; 3o. het beeld der heilige Veronica, die op den Kruisweg met een doek het zweet van het aangezicht van Jezus zou hebben gewischt waarop het beeld van Christus op den doek is verschenen. Die doek wordt in den St. Pieter bewaard; 4o. het beeld van Lentulus, de voorganger van Pontius Pila- tus, die in een brief Jezus, z’n tijdgenoot nauw keurig moet hebben beschreven, naar welke be schrijving Jan van Eyck in de 15e eeuw z’n Christusfiguur schilderde. Naar dit voorbeeld zijn vele beelden welke men bij Katholieken on der stolpen geplaatst aantreft, gemaakt; 5o. het Groote huizen. In Engeland constateert men al net het zelfde als hier en elders groote huizen gaan niet meer en moeten herhaaldelijk on der de waarde verkocht worden. Een kras voorbeeld heeft men er pas weer in Londen van gehad met het huis van Lady Michel- ham, stellig een van de mooiste woonhui zen van Londen. Nog slechts acht jaar gele den had mevrouw Michelham het voor f 1.440.000 van Lord Salisbury gekocht. Zij liet het prachtige ruime huis met zijn reeks receptiekamers, zijn prachtig trappenhuis, zijn 30 slaapkamers en 8 badkamers flink opknappen en besteedde daaraan meer dan f 1.200.000, zoodat het nu voor een der mooiste huizen doorging. En dat huis, waarvoor dus pas f2.640.000 besteed was, kon bij den verkoop niet meer halen dan f 900.000. Het werd gekocht door een ren- stalbezitter uit Parijs bij wijze van specu latie. «uUn vu» En nu komt de geweldige 16e eeuw met z’n ineenstorting van de Middeleeuwsche cultuur, de losmaking van het feodale stelsel, de vervan ging van het oude gildewezen door de vrije arbeid, de toenemende onveiligheid en onrust doordat de heeren hun nu vrij geworden hoori- gen niet meer beschermden tegen roovers enz., het concurrentiestelsel en het kapitalisme. De maatschappij was van spanning vervuld en ook de gedachte dat Gods Zoon smadelijk aan het het Katholicisme kon de in onrust woelende kruis zou zijn gestorven, daarom is bijna altijd menschheid niet meer bevredigen, waarbij het oude Christendom van de door Jezus gestelde doel en de gewezen weg naar dat doel waren bedolven geraakt onder allerlei vormen en gebruiken. Weer worstelde het religieuse instinct Qm nieuw houvast en ziet: in de hervorming bloeide het oude beginsel van ’t hoofd, zonder doornenkroon, met geopende ’t Christendom opnieuw schoon op; doch lieten oogen, de spieren geen enkele aandoening van pijn verradend. gl«. tagawfcJ gia. Öli »uuw vb» 7C gia. tnj «urllab lïldaa Must» 80 !vV> Min «j »ag «na Valgans vtsfffMurciais ev«,z««nga£oiaati mot de NeBlaMdsaMe Mgaatsea» 7IUHI 91S- a5-l leveu» silo ®n»a Abanné’a tegas «sgalekkcB «aer vU laags lavajfditait ••rl ZY/A11 H- en zilverleer. dat langza-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1