I I! HIEÜWST1JOIHGEH. Historische figuren. J 1 BUI FINLAND Silieliil Orgm óir liamti Snik. W0EH3DAG I DECEMBER 1986 n e t 43e JAARGARB Ro, 18 Eerste DIMDAGSn VRUDAGSAYOIUi Brandbnburgh Co., si) st!» AtMnn*••rs'ikard t«g» «ngatakka» ’«®- De zaak Ds. S. P. Vermeer. vermaakt aan De Graaf de Cagliostro. sterren- en streepenvlag over Mexico waait. Doch dat zal niet gebeuren, zoolang er nóg een Mexicaan overeind staat om den inval af te weren. naar de vorige Bondsvergadering niet met een verslag over ’t verhandelde dier vergadering ter tafel waren gekomen. Een der gedelegeerden deelde mee, dat er op die heele vergadering niets bijzonders was behandeld, noch iets bij zonders was besloten. Voor de a.s. Bondsvergadering, die 8 Dec. wordt gehouden, werden de afgevaardigden van ’t vorig jaar weer benoemd. Het bestuur zal, naar aanleiding van een me- dedeeling van een der leden, bij de a.s. rijde- rijen eens een proef nemen met „schotstarten”. de heer M. J. heeft aan het De Graaf de Cagliostro of beter hier: Ginseppe Balsamo, bezat ongetwijfeld groote gaven, veel menschenkennis en een zeer groote behendig heid, welke eigenschappen, had hij ze in de goede richting benut, hem ongetwijfeld op de hoogste sporten der maatschappelijke ladder zouden hebben gevoerd Als bijzonderheid zij hier nog vernield, dat Schiller Cagliostro’s persoonlijkheid gebruikte in zijn „Geisterseher” en Goethe ditzelfde deed in zijn „Oroszkophta”. Aardenia en IJ. Buiteveld- Pachter van de ijstent werd W. Bouma. Besloten werd zoo mogelijk een hardrijderij te houden van jongens tot en met 16 jaar. ’t Paar verlote schaatsen viel ten deel aan A. Talman. Bij sneeuwval zal de bode, in overleg met het bestuur, de noodige maatregelen nemen, waarbij op aller medewerking wordt gerekend. L. Ct. Abonnementper jaar f 2,50 fr. p post f 3.60. Advertentièn: 9 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentièn worden tevens graas ge plaatst in de SNEEKER COURANT Sim SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL wetten. Deze betooging volgde op een bespreking, waarbij verscheidene afgevaardigden de politiek van de regeering te Washington gelaakt hadden, niet alleen ten opzichte van de land- en petro- leumwetten, maar ook in verband met de crisis in Nicaragua. Een van de afgevaardigden zei, dat zekere belanghebbende kringen in de Ver. Staten niet tevreden zouden zijn, voordat de POPPINGAWIER, 27 Nov. Hedenavond hield onze ijsclub „De Schaats” hare jaarlijksche al- gemeene vergadering, waar 18 van de 55 leden aanwezig waren. Het verslag van den secretaris, dat in hoofdzaak gewijd was aan ’t schitterend geslaagde gouden feest in December van ’t vo rige jaar, werd onder algemeene instemming goedgekeurd. De goedgekeurde rekening van den penningmeester wees een flink batig saldo aan; de buitengewone uitgaven van 't herden kingsfeest waren bijna geheel gedekt door vrij willige bijdragen. Herkozen werden als bestuurs leden de heeren j. de Leeuw en F. Wiersma en als keurmeesters de heeren Tj. Zwierstra, G. bepaalde gevallen hiervan moeten noemen, en de Mexicaansche regeering zal dan bereid zijn, genoegdoening voor zulke inbreuken te ver schaffen. Hierbij kan de zaak voorloopig blijven, zonder dat natuurlijk het gevaar voor toekom stige verwikkelingen ook maar eenigszins ter zijde gesteld is. De houding van Washington ten aanzien van de jongste incidenten is enkel een weerspiege ling van een tegenstelling, die zich van liever lede tusschen de twee republieken ontwikkeld heeft. Amerika heeft allerlei grieven. Over de grens van Mexico worden vele Europeesche immigranten in de Vereenigde Staten binnen gesmokkeld, die zij in haar zeehavens weren. Er is een nieuw tractaat tot stand gekomen tus schen Japan en Mexico, dat de vestiging van Japanners uit Californië aan de West-Mexicaan- sche kust mogelijk maakt, en waarbij aan Ja- pansche schepen in Mexicaansche wateren een bevoorrechte behandeling verzekerd wordt. De goede verstandhouding tusschen Mexico en Ja pan is een factor die Washington moet irriteeren. De tegenstelling tusschen Amerika en Japan maakt de Stille Zuidzee tot een van de gevaar lijkste plaatsen in de wereld en, zooals de zaken nu staan, is het niet twijfelachtig, welke partij op Mexico’s „welwillende onzijdigheid” zou kunnen rekenen. De wrijving over den toestand in Nicaragua is verder een aanwijzing, dat Me xico zich wil vrijmaken van Amerikaansche be moeizucht in Midden-Amerika, waar het zelf de overheerschende positie wil bekleeden, waarop zijn grootte en beteekenis het recht geven. Het Amerikaansche kapitaal eindelijk heeft zulke groote belangen in Mexico, dat het de regeering te Washington elk oogenblik kan nopen in de een of andere ,,uitlander”-kwestie zijn partij op te nemen. Zoo wordt het duidelijk, dat Kellogg in een van zijn twee laatste nota’s van een „bui tengewoon kritieken toestand” heeft gesproken, wat al weer verder gaat dan de „niet geheel bevredigende toestand”, waarvan hij in Juni ge waagde. Hoe kalm en bezadigd president Coo lidge ook in zijn politiek moge zijn, men kan er geenszins gerust op zijn, dat het tusschen de Vereenigde Staten en Mexico niet tot scherper verwikkelingen zal komen, zoolang er zooveel brandstof opgehoopt blijft. Wijlen de heer H. J. Boersma, in leven veehouder alhier, heeft f500. de Doopsgezinde Kerk alhier. komstig was, hoe hij die verkregen had en waarin zij bestond, gaf de Cagliostro het min of meer dwaze antwoord: „In verbis, in herbis, in lapidibus” (in woorden, in kruiden, in stee nen). Een antwoord dat, hoe dwaas op zichzelf ook, toch Lavater met een kluitje in het riet stuurde. In het jaar 1783 vertrok de Cagliostro weer naar Frankrijk en, na in Lyon een loge te heb ben gesticht, verscheen hij in 1785 te Parijs, van nu af echter werd de fortuin hem ontrouw. Wel werd hij ook hier weer met groote onder scheiding behandeld, doch hierin kwam spoedig verandering toen bleek dat ook hij betrokken was bij de beruchte geschiedenis van het col lier van Marie Antoinette, van welks verdwij ning de kardinaal de Rohan ten onrechte werd beschuldigd. De „graaf” de Cagliostro werd zelfs in hechtenis genomen en in de Bastille op gesloten. Wel werd hem na eenigen tijd weer zijn vrijheid hergeven, maar dit deed niets af aan het feit dat hem voorgoed het betreden van den Franschen bodem werd verboden. Hierna vertrok hij naar Engeland, doch ook hier moest hij toen tot de erkenning komen dat men zijn bedriegerijen begon te doorgronden en hij ver trok ijlings toen zijne practijken door Morand aan de kaak werden gesteld. Vervolgens begaf hij zich naar Bazel en daar na naar Turijn; welke laatste stad hij ook spoe dig weer moest ontruimen. Op verzoek van zijn gemalin begaf hij zich hierop naar Rome. Dit werd zijn val. Den 27en December 1789 werd hij hier aangeklaagd wegens vrijmetselarij en op den Engelenburg in de gevangenis gewor pen. De persoon die hem hier herkende en zijn arrestatie bewerkte, was ’n zekere Piétro di Fal- loni die eens door hem voor een aanzienlijk be drag was opgelicht. Door de rechtbank der inquisitie werd hij wegens ketterij ter dood ver oordeeld. Pius VI veranderde echter in 1791 dit vonnis in levenslange gevangenisstraf. Zijn vrouw werd naar een strafklooster gezonden. In het fort San Leone bij Urbino overleed den Cagliostro uiterst gemeenzaam om met den 28en Augustus 1795 op 52-jarigen leeftijd de De Statenverkiezing. De Federatie van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond in Friesland heeft bepaald, dat in elk der vijf kieskringen één lijst met 10 candi- daten voor de Statenverkiezing zal worden in gediend. De eerste vijf candidaten zullen wat namen en volgorde betreft op deze lijsten gelijk zijn. Op de groslijst, voor de eerste vijf num mers, der candidatenlijsten zijn geplaatst de heeren j. J. G. S. Falkena te Oosterwolde (aftr. lid), J. Wuite Jz. te Huizum (aftr. lid), G. Boe- lens te Drachten, A. H. Veenbaas te Leeuwar den, D. Zuiderbaan te Sneek, Gj. D. Hoekstra te Bergum, J. L. Kort te Harlingen, IJ. Velde te Beetsterzwaag en IJ. Oosten te Workum. De rangorde voor de plaatsen 1 tot en met 5 wordt bij referendum bepaald. De heer J. M. Houwen te Heerenveen wenscht, zooals we hebben gemeld, niet weder voor een benoeming in aanmerking te komen. L. Ct. Het stoomgemaal buiten werking. Gisteravond 10 uur werd het stoomgemaal bij Tacozijl stopgezet. Stand: 16.2. De Vereenigde Staten en Mexico. De betrekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Mexico zijn aan vele wisselvalligheden onderhevig geweest en kenmerken zich op dit oogenblik allerminst door hartelijkheid, aldus de N. Rt. Ct. In Juni jl. heeft Kellogg, de Ame rikaansche minister van staat, door de pers een verklaring van hem laten verspreiden, volgens welke de toestanden in Mexico niet geheel be vredigend waren en de Vereenigde Staten de fAexicaansche regeering van president Calles (in 1924 tot dit ambt gekozen) slechts zoolang zouden steunen als zij Amerikaansche levens en rechten beschermde en haar internationale plich ten nakwam. Deze waarschuwing is pas aange dikt in twee nota’s uit Washington over de ver meende levering door Mexico van wapens aan de opstandelingen in Nicaragua en over de toe passing der Mexicaansche mijn- en landwetten ten nadeele van Amerikaansche burgeis. Wat de eerste kwestie betrof, zag Kellog het spook beeld van een „bolsjewieksche hegemonie”, die zich zou stellen „tusschen de Vereenigde Staten en Panama”. Nicaragua is een van de Midden- Amerikaansche republieken waarin burgeroorlog en revolutie de voortzetting van de binnenland- sche politiek met andere middelen beteekenen. Het lijkt eenigszins overijld om aan den opstand die er thans gaande is, kort en krachtig een bol- sjewieksch karakter toe te kennen, maar Ame rika heeft blijkbaar in het conflict de partij van de aan het bewind zijnde regeering gekozen en schijnt geneigd het oor te leenen aan den nood kreet naar Amerikaansche tusschenkomst, dien de Nicaraguaansche president geslaakt had. Zulk een tusschenkomst is altijd mogelijk door 't uitzenden van Amerikaansche oorlogsbodems naar Nicaraguaansche wateren „tot bescherming van levens en eigendommen van Amerikanen”. Mexico zelf heeft voor het overige geen wapen en munitie-industrie van eenige beteekenis, zoo- dat, indien de Nicaraguaansche opstandelingen werkelijk oorlogsmaterieel van Mexico krijgen, dit misschien voor een deel afkomstig is uit de voorraden (Wapens, munitie en vliegtuigen), waarmee de Vereenigde Staten indertijd den Mexicaanschen president Obregon bij zijn ver dediging tegen de insurgenten in eigen land ge riefd hebben. Ernstiger kiemen voor conflict zijn echter aan- ÜSRXK 150. Onze vroegere stadgenoot Houwink, (hans te Amsterdam, gemeentebestuur aangeboden het op zijne kos ten plaatsen van een muziektent hier ter stede naar een ontwerp van den architect Goodijk alhier. Het houten geraamte dat thans op het Schaapmarktplein is opgesteld, dient om een indruk van de juiste afmetingen te krijgen. overal zorg droeg zooveel mogelijk uit alles munt te slaan, zal zij zich ongetwijfeld zeer tot Ongetwijfeld behoort de Graaf de Cagliostro niet tot die historische personen welke een rol in de geschiedenis van hun land spelen. Avontu rier ais hij was mogen we hem geenszins rang schikken in de rij der mannen die door hun moed of talenten boven hunne tijdgenooten uit staken en zich dikwerf bijzonder verdienstelijk jegens hun land maakten. Toch wordt de Graaf de Cagliostro door de vele boeken, gedichten, ja zelfs tooneelstukken aan hem en aan de al of niet door hem bedreven daden gewijd, alleszins tot een historische figuur gemaakt. De Graaf de Cagliostro (zooals we hem voor het gemak willen noemen, hoewel zijn ware naam Giuseppe Balsamo was en hij geenszins recht had op eenigen titel) werd te Palermo ge boren den 8en Juni 1743. Door den vroegtijdi- gen dood zijner ouders kwam hij onder voogdij van een oom van moederszijde. Hij bezocht het seminarium van den heiligen Rochus te Palermo, begaf zich daarna in het klooster der Barmhar tige Broeders te Caltagirone en als vaststaand mag worden aangenomen, dat hij hier de begin selen der schei- en geneeskunde leerde, welke hem later zulke onschatbare diensten zouden bewijzen. Zijn onrustige en op avonturen beluste geest deed hem weldra weer naar Palermo vertrekken waar hij zich in verbinding stelde met den toen daar woonachtigen kwakzalver Walloto. Dit heerschap, hoewel doorgaand voor een geletterd man, genoot toch een uiterst slechte reputatie en het mag eveneens als vaststaand worden aangenomen, dat de Cagliostro zich onder zijne leiding ontwikkelde tot een gevaarlijk bedrieger. Beide „heeren” hielden zich nu onledig met schatgraverij (een in die dagen vooral door mannen van een twijfelachtige reputatie gaarne uitgeoefend „beroep”, daar dit niet zelden de dekmantel moest vormen voor van oplichting of diefstal afkomstige goederen) en ’t namaken van handschriften. Veel plezier hadden de hee ren hier echter niet van hun bedrijf; weldra toch werden hunne bedriegerijen door de politie daar ontdekt. De Cagliostro verdween hierop ijlings van Sicilië en reisde als goochelaar, waarzegger, schatgraver enz. door Sardinië, Genua, Griekenland, Egypte, Perzië en Rho- dus. De Cagliostro wordt ons beschreven als een man van zeer knap uiterlijk met de voor name manieren en de gemakkelijkheid van be wegen, den „pur sang” aristocraten eigen. Te Rome trad hij in het huwelijk met Lorenza Feliciani, een vrouw, die in die dagen voor een volmaakte schoonheid doorging. Zelf een zeer sluwe vertegenwoordigster van hare sekse, die IJsvereeniging Friso. De IJsvereeniging Friso hield Vrijdagavond in „Onder de Linden” haar jaarlijksche ledenver gadering, die in vergelijking met vorige keeren vrij druk was bezocht. t Jaarverslag herinnerde nog eens aan ’t schitterend slagen der wedstrijden van den ver- loopen winter, vooral die onder mannen, waar aan 76 personen deelnamen. De commissie, be last met het nazien der rekening, kon met ge noegen constateeren dat de penningen der ver- eeniging weer zeer accuraat waren beheerd. In ontvang en uitgaaf sloot de rekening met een bedrag van f789.23; er was een voordeelig slot van f298.75. Aan contributie was er, met inbe grip der bijdrage van 21 nieuwe leden, ontvan gen f 248.80. Niettegenstaande die 21 nieuw aan- genomenen was ’t ledental toch achteruit ge gaan. Als bestuurslid was aan de beurt van aftreding de penningmeester, die met op één na alge meene stemmen werd herkozen. De heer Zwart nam de herbenoeming aan, waarop de Voorz., de heer Ringnalda den wensch uitte, dat de herkozen minister van financiën nog tal van jaren de belangen van de kas der Vereeniging mag blijven behartigen. Bestuursvoorstellen: ’t Bestuur had geoor deeld dat ’t best was de gewone rijderij weer op een Vrijdag te houden, die voor vrouwen op een Dinsdag. Échter zal naar omstandigheden met die rijdagen worden gehandeld. De 3e rijderij hoopt men onder de leden te houden. En als nabetrachting misschien nog een rijderij met arresleden op het groote Spoorkanaal. Nu de Kunstijsbaan, zooals de heer De Wolf meedeel de, thans scheef is aangelegd, biedt deze bij een lengte van 140 M., voldoende ruimte voor Fri- so’s rijderijen. Met het oog op de kosten als anderszins achtte men de kunstijsbaan de aan gewezen plaats. Nadat eenige leden nog enkele bedenkingen ter tafel hadden gebracht, die door het bestuur werden ondergangen met nog eens te verzekeren, dat naar omstandigheden zal wor den gehandeld, werd tot de aanwezigen de vraag gericht, hoe men er over dacht, aan de jaarlijksche bijeenkomst een attractie te verbin den, bv. door het houden van een kienpartij. Misschien zou dit kunnen leiden tot meer bezoek der vergadering, ’t Resultaat van de besprekin gen over dit punt was, dat men het verleden van de IJsvereeniging Friso geheel in strijd achtte met het houden van attracties voor aan moediging van trouw bezoek. Bij de rondvraag gaf de heer Volkers zijn ver wondering te kennen, dat de afgevaardigden dezen met eene overtuiging, maar vooral met een welsprekendheid, die niemand aan de waar heid zijner woorden deed twijfelen. Zijn rustige, zoo overtuigende wijze van optreden imponeer de een ieder. Steeds hield hij zijn ouderdom en zijn geboorteplaats verborgen. Heden verhaalde hij dat hij de bruiloft te Kana had bijgewoond, en morgen verzekerde hij dat hij getuige was geweest van den zondvloed. Nu eens noemde hij Mekka zijn geboorteplaats en de dochter van den daar aanwezigen sjerif zijn moeder, dan weer noemde hij zich een zoon van Pluto, den groot-meester van Malta en van een vorstin van Trebizonde; somtijds ook voerde hij zijn geboorte terug tot den tijd der vereeniging van de kinderen Gods met de dochters der men- schen. Ook werd wel door hem verklaard, dat hij door den wijzen Uhltotas te Medina was op gevoed en dat hij zijne opleiding ontvangen had in een onderaardsch vertrek van één der Egyp tische pyramiden. Hij bezat volgens zijn zeggen millioenen en was als opper-priester der Egyptische Vrijmet selaars geroepen om de wereld tot wederge boorte te leiden. Door bezweringen deed hij de gestorvenen uit hunne graven verrijzen en de toekomst was hem even duidelijk als het ver- .eden. De lichamelijke bevalligheid van Lorenza ondersteunde de behendige tooverij van haar gemaal. Door de bovengenoemde practijken stroomde het goud de Cagliostro van alle zijden toe en dit werpt tevens een eigenaardig licht op de groote mate van goedgelovigheid, maar vooral van bijgeloovigheid, welke men in die dagen toonde. Door de enorme weelde en overdreven luxe, waarmede de „Graaf” de Cagliostro zich omgaf, 200 luisterrijke wijze ontving Ernstiger kiemen voor conflict zijn echter aan- De Mexicaansche Kamer heeft een motie van wezig in de kwestie van de toepassing van de vertrouwen in de regeering aangenomen en de Mexicaansche land- en mijnwetten. De bepalin- regeering toegejuicht uit waardeering voor haar gen er van vloeien voort uit de nieuwe Mexi- standvastigheid inzake de land- en petroleum- caansche grondwet van 1917 (welke ook de Katholieke kerk met de regeering van Calles in botsing heeft gebracht) en men kan van Calles moeilijk anders verwachten dan dat hij zich naar haar beginselen gedraagt. Voorloopig heeft Mexico echter aan Washington geantwoord: indien die wetten inbreuk maken op erkende be ginselen van internationale wetten of gebruiken, zal het Amerikaansche departement van Staat 0ia UtgaiM o«w- dn gtö. Mnaa» BO i. Ivv Mn stelijke waardigheid over Koerland aan te bie den. Zoo ver is het echter nooit gekomen. De Cagliostro was voorzichtig en zijn „beroep” bracht nu eenmaal mee vooral nooit te lang op eenzelfde plaats te vertoeven. Vanuit Koerland vertrok hij naar St. Peters burg, waar zijn gemalin als gravin de Santa de vraag Zondagmorgen werd in de Geref. Kerk te Nijemiraum, waar Ds. E. C. van der Laan den dienst leidde, medegedeeld, dat Ds. S. P. Ver meer, ouderling L. Ottema en diaken S. Eppinga zich aan de gemeenschap der Geref. Kerken hadden onttrokken, omdat deze kerken zich ge- oonden achten aan de besluiten van de Synode te Assen. Ds. E. C. van der Laan hield hierna een predi cate naar aanleiding van 1 Tim. 3 14 en 15. In de middagdienst werd medegedeeld dat ’s morgens f 25 gecollecteerd was als een dank offer. Ds. S. P. Vermeer treedt op. De volgelingen van Ds. S. P. Vermeer had den Zondag samenkomsten georganiseerd in de leegstaande Openbare School te Nijemirdum. Circa 60 personen woonden beide malen den dienst bij. Toen Ds. S. P. Vermeer ’s morgens de localiteit betrad werd hem de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Aleer de dienst aanving las Ds. Vermeer een verklaring, waarin werd medegedeeld, dat, waar de Geref. Kerken besloten hebben zich te zullen houden aan de besluiten der Synode te Assen, welke de consciëntie binden, niet met de macht van Gods Woord, Spr. en zijn volgelingen zich daaraan geestelijk niet kunnen onderwerpen, waarom zij zich van deze kerken hebben los gemaakt en zich opnieuw op den alouden ^rondslag van Gods-Woord, de Belijdenisschrif ten en de Dordtsche kerkenordening hebben ge constitueerd. Z.Eerw. hield hierna een predikatie naar aan leiding van Efeze 3 1821. In een voorafspraak zeide spr. o. m. dat de droefheid zijns harten niet is om wat hem per soonlijk werd aangedaan maar dat de Kerk ver scheurd werd. Het gaat niet goed als ’t lichaam van Christus verscheurd wordt om beuzelingen. De Geref. Kerken zijn eng geworden in heur ingewand. Daartegen ging spr.’s protest, omdat naar zijn oordeel men den ander zijn meening n t mag opdringen terwijl men in de diepste beginselen één is. De dienst had verder het gewone verloop. Aan het eind der dienst dankte Ds. Vermeer voor de hem toegezongen zegenbede, alsmede voor de liefde en het gebed, waarmee zij hem m deze dagen omringd hadden. Daar is tegen Donderdag een vergadering bijeengeroepen. F. D. ik giO. ölj vrriftB •8 vinder de Cagliostro en zijn „beroep” .hebben aange trokken gevóeld. Een feit is het echter dat deze Lorenza haar man in alles hielp en, wat waar schijnlijk meer zegt, nooit ook maar heeft ge tracht hem te verraden of zijne bedriegerijen aan de kaak te stellen. Integendeel, de Caglios tro vond in haar een goeden steun in zijne op lichterijen. Het behoeft nauwelijks betoogd dat deze twee menschen hij, een elegante maar trotsche figuur, met die vriendelijke nederbui- gendheid over zich, waarvan dikwerf de hoog geborene tegenover een beneden hem staande weet blijk te geven; zij, niet minder trotsch en zeer mooi hoe goed zij samen ook mochten harmonieeren, toch een uiterst gevaarlijk echt paar vormden, daar zij uitsluitend van oplich terij leefden en moesten bestaan. Wie deze zwierige edelman met zijne schoone dame zag reizen, zal wel weinig hebben ver moed met een tweetal avonturiers van uiteraard geringe afkomst te doen te hebben. Na zijn huwelijk noemde de Cagliostro zich markies Pel legrini, om dezen naam echter spoedig weer te veranderen in markies d’Anna. Het staaf vast dat hij op zijn reis van Rome naar West Europa en ook daar, zich van tal van namen heeft be diend, zooals o. a. graaf Fennix, Melissa, Bel monte, Harat enz. enz. Hij trok door Italië, Duitschland, Polen, Frankrijk, Spanje, Portugal, Engeland enz. In de hoofdsteden van Europa deed Lorenza winst met hare schoonheid en haar heer gemaal verkocht tincturen en essen ces, welke dienden om het leven te verlengen, kwalen te genezen, de schoonheid te verhoogen enz. De Cagliostro verdiende daarenboven veel geld door zijne gewaande goudmakerij. Gedurende zijn tweede verblijf te Londen nam hij den titel van Graaf de Cagliostro aan, onder welken naam hij wel het meest bekend is in deze streken. Hij stiChtte hier het genootschap der Egyptische Vrijmetselarij, gaf zich uit voor een bode van Elias of Groot-Kophta en waagde het zelfs na eenigen tijd zich voor dezen zelf uit te geven. Hij beloofde den menschen dat zij naar lichaam en geest zouden worden weder geboren en alzoo zouden opklimmen tot volko- i menheid. Het eerste kon geschieden door de materia prima of den steen der wijzen en het I laatste door hen terug te voeren tot den staat i van onschuld, die zij door de erfzonden verloren I hadden. De menschen, strevende naar weder- geboorte naar het lichaam, zouden volgens hem i dat men er zelfs ernstig over dacht hem de vor- ■een ouderdom bereiken van 5557 jaar. Alleen een man van 50 en een meisje van 36 jaar waren echter vatbaar voor deze wedergeboorte. Deze en nog vele andere theorieën werden te Londen en trouwens in alle'plaatsen van West- Europa door den „Graaf” de Cagliostro bezocht, verkondigd. Zij werden voorgedragen door rlnf lonorza- j| 2ta 09 «mum Ï‘«B vlMvInS**’ til) vasUM vaa fllö. til) »»ruu hsril «t IW am> Croce in zeer korten tijd als de meest gevierde vrouw van deze stad schitterde. De Cagliostro zelf had met zijn „beroep” tot nog toe schatten verdiend, dit alles echter stond nog ten achter bij de enorme sommen welke hem hier toevloei den. Zijn verjongingswater begroef hem letter lijk onder het goud. Plotseling werd de Cagliostro echter gedwon gen de ontginning van deze goudmijn te sta- xen. Catharina II toch schreef drie blijspelen, waarin de Graaf de Cagliostro naar Russische wijze gegeeseld werd. De houding van Catha rina jegens de Cagliostro'is tot op heden altijd eene onverklaarbare geweest. Een feit is name lijk dat hij door haar doorzien werd. Dat zij hem echter niet als bedrieger en oplichter heeft laten arresteeren of toch minstens genomen hem aan de kaak stelde, wordt door sommigen uitgelegd dat zij wel iets vermoedde van zijne bedriege rijen, maar toch niet voldoende zeker van haar zaak was om tegen den alom gevierden man te durven optreden; terwijl weer anderen beweren, dat er een liaison tusschen Catharina en den „graaf” de Cagliostro moet hebben bestaan. Hoe het ook zij, ais gezegd, de Cagliostro was voor zichtig en hij achtte het dan ook geraden deze blijspelen te beschouwen voor wat zij zeer waarschijnlijk ook bedoelden te zijn: een be leefd verzoek om zoo spoedig mogelijk te ver trekken. Het echtpaar de Cagliostro vertrok. Echter niet om Rusland reeds te verlaten. Mocht het verwondering wekken dat de Cagli ostro het waagde om, in strijd met zijne ge wone zeer voorzichtige taktiek, toch de stad Warschau met een bezoek te vereeren, nog meer valt het te verwonderen dat deze stad hem op verwierf hij een verwonderlijken invloed op°de veel onderscheiding behandelde. Doet dit laatste aristocratie terwijl de groote menigte blind was bijna niet veronderstellen als zouden degenen, door de groote luister waarmede hij zich omgaf. die meenen dat er iets moet hebben bestaan Avonden en partijen, dikwerf door hem aange- tusschen Catharina II en den graaf de Cagliostro, boden, overtroffen zelfs de soirée’s van de rijk- gelijk hebben? sten in ’t land. Hij werd alom gevierd; waaiers, hoeden, knoopen etc. werden schier overal ge dragen a la Cagliostro. Ook Den Haag werd met een bezoek van den „Graaf” vereerd. Vanuit deze stad vertrok hij over Leipzig en Berlijn naar Mitau in Koerland. Hier verscheen hij ten tooneele als Spaansche graaf en kolonel. De weelde en rijkdom hier door hem ten toon gespreid, moet zoo mogelijk al het vorige in de schaduw hebben gesteld. Den indruk dien hij hier op de adel maakte was zóó overweldigend, Vaiyen* «vurwMuUüu u» NviiaixXaMa til) Mvans st!» AtMnn* ••r««kard •ngatakka» '«na* ivV Van Warschau vertrok het beroemde en be ruchte echtpaar naar Straatsburg. Hier ging de CagllVöllM UIIVIOI ^^„1 VIll I ■U.V.AV.JV. kardinaal de Rohan en deze omgang verschafte grootste avonturier welke Europa wellicht ooit hem niet weinig invloed en vertrouwen. Deze gekend heeft. kardinaal toch was zooal niet één der grootste, dan toch zeker één der bekendste mannen van zijn tijd. Dat het overigens een geslepen en handig man, als de Cagliostro in hooge mate was, niet moeilijk moet zijn gevallen een man als deze kardinaal de Rohan, die de geschie denis van het collier van Marie Antoinette is daar om het te bewijzen een bijzonder goed- geloovig man was, in zijn netten te vangen, mogen wij veilig aannemen. Hier in Straatsburg ontving de Cagliostro eens het bezoek van Lavater, een Duitsch schrij ver, die in die dagen in hoog aanzien stond. Op van dezen, vanwaar zijn kennis af-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1