R V800M 08EESMANN Goed drokwefk is esn groote schat! A WESTERHOF’s THEE Brandenburgh Co., Sneek REISDEKENS en PLAIDS onmisbaar in uw auto. Zeer aparte collectie brengen wij in dit artikel Firma H, WESTERHOF LEVERTRAAN „DRAISMA VAN VALKENBURG'’ „W. A BUYS” Smaakloze NOORSCHE LEVERTRAAN LEVERTRAAN EMULSIE Adres voor Winkeliers. ■iiiiivniM öi'iciesl Orgaan der Gemeente Snoek. Verschijnt A f 575 Handwondjes PUROL »rt 5 I Beclamekolom. I I f BRANDENBURG» &Co. 4 ■•LEVERTRAMtj VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Vraagt jKWAÏTA-SPECULAAS Ngsuwstsjdiiigeii. Eerst» Blad WOEMSDM 8 DECEMBER i8£8 43» JfcARIAIA f— I- as d I 32 34 36 40 45 48 Waar. hoeveel zaken weten dat? 47 DRABlflftvAN-VALKENBURG'S-- Broken Pecco Pecco Roodzak No. 3 China Eouchon Imperial Pecco Staat alles U tegen? Kleiüza-d 1—7 Telefoon 150. Wis zenuwachtig is Mijnhardt’s Zenuwtableiien 3 n vanaf s is 1”^ j.5- -• LEEUWARDEN PER Doos 30-60-90 ot. B t ONS De scheuring in de Gereformeerde kerk. Vrijdagmiddag is te Utrecht, onder lei ding van ds. H. C. van den Brink, uit Zand den mêter diepe reservoir af en verbond op den bodem den zwaar gewonden man, die daarna op een baar door de dekselopening naar den klokketoren werd gekabeld. Het heeft meer dan twee uur geduurd, voor men hem daar had ge kregen. Langs de smalle wenteltrap werd hij daarna naar den beganen grond gebracht. Zijn toestand is ernstig. Nabij Doesburg is de 62-jarige mej. B. door de stoomtram gegrepen. Zij werd zoodanig ver wond, dat zij aan de gevolgen is overleden. De aannemer Sijtsma te Heerenveen is aan de gevolgen van een motorfietsongeluk overleden. Vrijdagavond is te Alkmaar de 51-jarige Jan Pieterse, geboren te Hoogeveen, in het Noord-Hollandsch Kanaal verdronken. is en DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers SN EEK Telefoon No. 150 IW SÏÏEEKER COURAHT annex SHEERER OOURAMT en WYMBRITSERADEEL ct. In de Donau-haven Giurgewo, ont stond op een stoomboot een ontploffing. Het schip ging in vlammen op. Het vuur verspreidde zich over een zestal andere booten, die mede een prooi der vlammen •werden. Twaalf personen verloren bij de ramp het leven. PRIJZEN VRAAGT ZE UWEN WINKELIER /7 fi vkx'^ Gebrek aan eetlust Verstopping t Slechte spijsvertering en 3 alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster’s Maagpil- len, die uw geheele or ganisme verkwikken. Foster’s Maagpillen alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Deze commissie wees als haar vertegen woordiger in het dagelijksch bestuur aan dr. J. G. Geelkerken. De commissie voor het steunfonds werd gevormd uit de heeren D. Lijberse, voorz.; J. H. Bekkering, seer.; H. H. Baggelaar, D. Buys en A. Holl. Deze commissie is in het dagelijksch be stuur vertegenwoordigd door den heer D. Lijberse. Bovendien werden naast de genoemde heeren nog de volgende bestuursleden aan gewezen: H. F. Punt, E. Scheps en P. Feitsma. Naar men aan het „Hdbl.” van bevoegde zijde uit Oudemirdum mededeelt waren er Zondagmorgen precies Ill hoorders aan wezig in de school te Nijemirdum. Dit ter rectificatie van het bericht uit „de St.”, waarin van 60 hoorders werd gesproken. De "„geestelijke»vader”* der Geelkerken-’ actie te Rotterdam heeft het verband met de Geref. kerk van Delfshaven verbroken. In de uitspraak der Synode blijft hij zien „een ontoelaatbare druk op de consciëntie van de leden der Geref. Kerken”. Binnen kort hopen de bezwaarden een kerk bjjiten het synodale verband te vormen, waarvoor men op een 100-tal belijdende leden rekent. De relletjes te Assen. Naar aanleiding van mededeelingen omtrent een militair strafrechtelijke vervolging van den kapitein J. C. M. Glasius in verband met de jongste militaire opstootjes te Assen, heeft Het Volk ter bevoegder plaatse inlichtingen inge wonnen. De auditeur-militair bij den krijgsraad voor de landmacht bericht het blad nu, „dat de inlichtingen, dat binnenkort voor den krijgsraad een zaak tegen den kapitein Glasius in behan deling zou komen, niet juist zijn”. De Tel. verneemt, dat bij het Hoog Militair Gerechtshof een aanklacht is ingediend tegen majoor Brussen, uit Amersfoort, die beschuldigd wordt bij de militaire relletjes, welke aldaar op Koninginnedag hebben plaats gehad, niet de noodige maatregelen van geweld tot onderdruk king der ongeregeldheden te hebben genomen. Bruidjes met kort haar. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Putten heeft besloten-geen huwelijken meer te bevesti gen indien de bruid niet gekleed is in een eer baar gewaad en met gedekten hoofde het kerk gebouw binnengaat. Ook wanneer de bruid zich de haren heeft laten afknippen wordt het huwe lijk niet kerkelijk bevestigd. Ongelukken. Te Wouw is een man onder een zwaar be laden wagen gekomen en zoodanig verwond, dat hij kort daarop is overleden. In het R.-K. Liefdehuis te Hulst is een 63- jarige man, die aldaar verpleegd werd, van een trap gevallen en dood opgenomen. Vrijdagmorgen is te Zwolle door het losschie ten van de haak van een katrol de 34-jarige werkman Pons, uit Rotterdam, vader van vier kinderen, van een hoogte van 7 meter in het reservoir van de gemeentelijke waterleiding ge vallen. Dit reservoir wordt van binnen geverfd. Politie en brandweer brachten zoo sngl mogelijk hulpmiddelen aan om den man van de zeer moeilijk te bereiken plaats te halen. De zieken- Donderdagmiddag heeft te Groningen op het emplacement van het station van de Drachtster tram een droevig ongeval plaats gehad. De gehuwde voerman W. Ramaker, wonende in de Van Julsinghastraat 50, in dienst van de fa. Van der Wolde en Zweep, zou met een wagen, volgeladen met zakken steenkool, stadwaarts keeren. Bij het over steken van de rails botste de wagen tegen ’n' wagon van een rangeerenden goederen trein. De beide paarden, die voor den wa gen gespannen waren, wist men te grijpen, doch de voerman viel door den schok van de kar en kwam terecht tusschen het linker- voorwiel van de tram en een zak steenko len en werd ongeveer tien meter langs de spoorbaan meegesleurd. Ernstig gewond de beide beenen waren verbrijzeld werd de man opgenomen en naar het Academisch ziekenhuis overgebracht, alwaar hij des avonds is overleden. Opschrift op een oud huis. L. N. schrijft in ’t Maandblad Amstelodamum: In de Keizersstraat 16 te Amsterdam, of eigen lijk aan ’t begin van een klein zijsteegje, ziet men een huis thans een kruidenierswinkeltje met twee tonnetjes op de deurposten; op welke tonnetjes een opschrift is geklad, dat moet voorstellen de woorden vrij wijn. Waaruit blijkt, dat in vroeger tijden in dit perceel een tapperij moet zijn gehouden. Want enkel voor herbergen en kroegen trof men toen dit opschrift aan. Aan vankelijk op uithangborden. En zoo kan men ’t nog zien op een aanschouwingsplaat van Van Lummel, een buitenherberg met omgeving voor stellend. Later werd het aangebracht op de symbolen van ’t bedrijf: vaatjes of tonnetjes. Ter Gouw heeft ze goed gekend: in zijn tijd schijnen ze niet zeldzaam te zijn geweest. Of er thans nog meer zijn overgebleven dan het door mij aangeduide, weet ik niet. Wel, dat ze dan niet talrijk zijn. Wat bedoelde de man, die met vrij wijn ad verteerde? Natuurlijk niet, dat hij zijn klanten vrij van betaling wijn schonk, maar iets anders. Wie wijn in een inrichting wilde verkoopen, moest daarvoor vergunning vragen van de ste- -delijke autoriteiten en voor die vergunning beta len. Die de vergunning bekomen had, gaf dat aan zijn deur aan den gaanden £n komenden man te kennen door de woorden vrij wijn. Bij hem kon men dus gerust binnen gaan, zonder ’t gevaar te loopen, dat de Onderschout binnen kwam om ’t gansche gelag in beslag te nemen, zooals meermalen gebeurde bij hen die in stilte gelagen zetten, de sluik- of smokkeltappers. Vrij wijn drukt dus ’t zelfde uit ten aanzien van wijn, als ons woord vergunning ten aanzien van ster ke dranken. Het kwam ook voor met uitbreidin gen bv. vrij wijn en mee, vrij wijn en mol, vrij wijn en sterke dranken. Het huisje waarvan sprake is, is op zichzelf ook reeds een merkwaardigheid. Het vormt met twee daaraan belendende perceelen (een huis en een pakhuis) een steegje, maar geen dat rechthoekig op de Keizersstraat staat en tegelijk met deze is aangelegd. Het huizencomplex vormt een scherpen hoek met de as der straat, springt eenigszins terug en stond er klaarblijke lijk reeds toen deze werd aangelegd, en zich genoodzaakt zag zich bij ’t bestaande aan te passen, wat hierop neerkwam, dat ze er zich omheen moest wringen. En daar het stadsge deelte, waarvan de Keizersstraat een deel uit maakt, tusschen 15851593 is voltooid, moeten de hier bedoelde huisjes daar reeds vóór dien tijd hebben gestaan en dus deel hebben uitge maakt van de Lastage, de buitenbuurt van de 16e eeuw, waar schepen gebouwd en gerepa reerd werden, ’t Zou natuurlijk ook kunnen, dat zij de opvolgers zijn van andere, die vóór 1585 op hun plaats stonden, maar ze zien er roestig genoeg uit voor een ouderdom van een eeuw of vier. De wet tegen de prikkellectuur in Duitschland. De strijd om de wet tegen de prikkel lectuur, woordelijk vertaald de wet tegen „Bocht en vuilnis” („Schund und Schmutz”) is, aldus de Berlijnsche correspondent van de „N. R. Crt.”, ten einde gestreden. Voor het compromis, dat met eenvoudige meer derheid tot stand is gekomen, hebben alleen enkele democraten en alle afgevaardigden van de andere burgerlijke partij(en gestemd, terwijl de soc. dem. en communisten hun stem eensgezind tegen het ontwerp uit brachten. Het oorspronkelijke ontwerp wordt thans in dier voege gewijzigd, dat in verschillende groote steden van het rijk commissies van censuur zullen worden be noemd, die officieel den naam van rijkscom- missies zullen dragen maar feitelijk, daar haar leden op voorstel van de regeeringen doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering ol bloed vergif figitg. Reinig ze altijd dade lijk en behandel zê verder met Onrustig en overspannen en zijn gewone Kalmte wil hsrwinnen, gebrnike «enigen tijd de kalmeerende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Straatroof. Den laatsten tijd zijn te Leeuwarden bij veel vuldige herhaling beroovingen voorgekomen. Deze geschiedden meest in auto’s. Buitenmen- schen werden van de Waeze af uit de café’s aldaar, die te zamen de zoogenaamde „kermis” vormen, in een auto meegenomen naar buiten de stad. Op den eenzamen weg werden,de men- schen dan, als de gelegenheid schoon werd ge zien, uitgeschud. In vaktermen werd dit bedrijf porceleiri-rijden genoemd. Na een dergelijk, overigens zeer genoegelijk autoritje, kwamen de feestgangers, die met een gezelschap per auto weg gingen, zeer dikwijls tot de ontdekking, dat de portefeuille aanmer kelijk gelicht was. Al lang had deze kwestie de aandacht der politie, zegt het L. Nbld. Zooals gezegd, vonden de beroovingen echter steeds buiten de ge meente plaats, zoodat het hoogst moeilijk was de, daders op het spoor te komen, temeer daar lang niet van ieder geval aangifte werd gedaan. Wat wel begrijpelijk is van den kant van dege nen, die geplunderd waren en die deswege schaamte gevoelden. ’t Onderzoek in een beroovingszaak kon zoo doende zeer lang duren. Thans is het de Leeu warder politie gelukt, onder leiding van inspec teur Hombrink, licht in een zaak te brengen en de geheimen daarvan bloot te leggen. Het betreft hier de berooving van een buiten man, die tot Sneek begeleid was en die al spoe dig tot de ontdekking kwam, dat het gezelschap, waarmee hij er op uit was getrokken, zijn por tefeuille aanmerkelijk gedund had. Bij het door de politie te Leeuwarden inge steld onderzoek is het inspecteur Hombrink gelukt, het slachtoffer op te sporen. De dieven bleken een flinken slag te* hebben geslagen. verp[eger Por daalde langs een ladder in het i Veel plezier zullen ze er ditmaal niet van be- - leven, want thans is de politie er in geslaagd de daders met de medeplichtigen aan te houden. i In deze zaak zijn gearresteerd de vrouwen A. V. en E. S. en de medeplichtigen R. J., koop man, J. S., los werkman, en J. M., chauffeur. Dit 5-tal- is ter beschikking van de justitie gesteld. Zijn broeder doodgeschoten. Naar het huis van bewaring te Roermond is overgebracht een 26-jarige jongeman, die Vrijdagmiddag bij, een huiselijken twist op zijn 32-jarigen broeder met een revolver had geschoten. De getroffene is eenige uren later aan de bekomen verwonding overle den Een visscher te Baflo heeft in het Rasquerderdiep, een watertje van pl.m. 200 meter lengte, met de schakels 300 pond visch gevangen, w. o. snoeken van 7 pond. Te Gouda zijn aangehouden de vreemdelingen A. R. P. en A. S. N„ beiden Spanjolen, gedomicilieerd te Rotterdam, die zich zoowel te Rotterdam als te Gouda had den schuldig gemaakt aan poging tot dief stal van geld. Bij het inwisselen van een bankbiljet van 100 gulden, bij de winkelier ster A. aan den Kleiweg te Gouda, trachtten zij hun slag weer te slaan. Daar de politie te Rotterdam beide perso nen zocht voor eenzelfde feit, zijn zij naar Rotterdam overgebracht en ter beschikking gesteld van den hoofdcommissaris van po litie aldaar. Te Blackpool (Engeland) was door voorbijgangers al geruimen tijd de aan dacht gevallen op een hond, die voor het raam van zijn meesteres uur na uur bleef zitten en telkens als er iemand voorbijging teekenen van onrust vertoonde. Toen de politie op het geval opmerk zaam was gemaakt en haar tevens was meegedeeld, dat men de bewoonster sinds twee dagen niet gezien had, drong ze het huis binnen en vond de bewoonster, een 57- jarige vrouw, dood te bed liggen. Een dame uit Bugue (Dordogne) die aan doofheid leed, had een reis naar Bor deaux ondernomen. Op het station Bergerac aangekomen, moest ze van trein verwisselen en liep op het perfon te wachten. Plotseling kwam er een locomotief het station voorbijstoomen. De machinist liet de signaalfluit zoo hard gillen, dat het iemand door merg én been ging. Op hetzelfde oogenblik voelde de dame een stekende pijn in beide ooren en merkte tot haar verbazing, dat zij plotseling het gehoor had teruggekregen. Nabij Francaville-Fontano, in de buurt van Brindisi, ontspoorde de locomo tief van een reizigerstrein en sleepte drie wagons mede. Deze laatste sloegen om, tengevolge waarvan de koppeling afbrak en de loco motief alleen verder reed. Zij drong door den gevel van een baanwachtershuisje en kwam in de slaapkamer, waar drie kleine kinderen in hun bedje lagen, tot stilstand, slechts eenige centimeters van het ledikant, waarin zich de drie wichten bevonden. De kleinen bleven, wonder boven won der, ongedeerd. Wenscht ge voor Uw zaak goed verzorgde DRUKWERKEN Vraagt dan eens offerte aan -r.. DRUKKERIJ der bondsstaten door de rijksregeering zul len worden benoemd, door het rijk betaalde commissies der bondstaten zullen zijn. Beieren heeft thans een eigen commissie en hiermede zijn zin gekregen en men heeft tevens voldaan aan den eisch van Pruisen, dat uitsluitend rijkscommissies benoemd wilde zien. De commissies zullen uit een voorzitter en 8 leden bestaan, die alleen met een twee derde meerderheid, dat is dus met ten min ste 6 tegen 3 stemmen, kan besluiten een boek op den index te plaatsen. Daar zoowel de uitgevers als de letterkundigen elk door twee leden in de commissies zullen worden vertegenwoordigd, acht men de belangen der kunstenaars door deze bepaling vol doende gewaarborgd. Als deze vier eens gezind tegenstemmen, zal het betrokken werk in geen geval kunnen worden verbo den. Bij het aannemen van de wijzigings- stellen waren alle burgerlijke fracties afwe zig. Daar de Duitsche volkspartij en ’t cen trum de ontwerpen van de Duitsch-nationa- len en voikschen hadden goedgekeurd zon- S» der vooraf de democraten te hebben ge raadpleegd, trokken deze hun handteeke- ning weder terug. Deze beweging was ech ter slechts van formeelen aard, daar de meerderheid der democraten zoowel voor de amendementen als voor de wet zelf heeft gestemd. KORT.GEMENGD. „De dienstknecht in het huis”. Voor de opvoering van dit tooneelstuk op Dinsdag 4 Jan. 1927 door het Vereenigd Tooneel (directie Verkade en Verbeek) blijkt groote belangstelling te bestaan. Naar we vernemen, is ongeveer de helft der be schikbare kaarten reeds verkocht. Wie op den avond der opvoering niet teleurgesteld wil worden, doet goed, zich reeds thans van een kaart te voorzien. Zie voor de adressen de advertentie in dit nummer. Geslaagd aan de technische hooge- school te Delft voor het candidaatsexamen voor civiel-ingenieur de heer P. Boersma, geboren te Sneek. 22 jaar aan de spits en nog steeds zonder weerga. Men schrijft ons: Aan deze fiere uitspraak welke de Ford Motor Company aan het begin van dit jaar heeft gedaan, wordt men onwillekeurig her innerd wanneer men even stilstaat bij de 7-daagsche non-stop rit, die momenteel plaats heeft Om te bewijzen hoe deugdelijk het ma teriaal van het product en hoe groot het prestatievermogen van den motor is, be sloot de Ford Company een nonstop rit te maken van 7 dagen en nachten, gedurende welken rit de motor geen oogenblik stil zou staan. Daarvoor zou een gewone wagen uit den voorraad worden genomen, zonder eenige speciale uitrusting. Dit is gebeurd en de motorkap is offi cieel door een notaris verzegeld, waarna de tocht op 7 December des voormiddags 9 uur te Rotterdam werd aangevangen. De tocht wordt gemaakt door geheel Neder land, langs alle official Ford Dealers en zal Dinsdagmorgen, 14 December te Rotterdam eindigen. Het behoeft geen betoog, dat een motor, welke 7 etmalen onafgebroken roteert, uitstekende constructieve eigen schappen moet hebben en uit de beste ma terialen moet zijn gebouwd. In dit verband willen wij, even aanstippen, dat geen eene bijstelling gedurende het rijden mogelijk is, aangezien het geheele motorische gedeelte zich onder de motorkap bevindt. Letterlijk alles functioneert onafgebroken 7 dagen lang: carburatie, smeringen, ontsteking, enz. enz., zonder eenige bijstelling of verande ring. Indien er ooit het bewijs mocht wor den verlangd voor de stelling, dat de Ford- wagen ontegenzeggelijk de wagen is, die voort, een vergadering gehouden van leden door iedereen kan worden bestuurd en die (jei. Gereformeerde kerk, die zich bezwaard de minste technische kennis en vaardigheid i gevoelen tegen de besluiten der Asser sy- node. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. De bedoeling was om te komen tot een „Kring van bezwaarden”, volgens het ont- werp-reglement, dat aan de vergadering werd voorgelegd, ten doel hebbende: het organiseeren van het verleenen van finan- cieelen steun aan medeleden-predikanten en anderen, die tengevolge hunner bezwa ren in financieele moeilijkheden verkeeren; de geschillen, welke de Gereformeerde ker ken beroeren, zooveel mogelijk tot de ware proporties terug te brengen; een brug te slaan tusschen de Gereformeerde’ kerken eenerzijds en de bezwaarden anderzijds. Naar het „Hbld.” meldt, werd een regle ment vastgesteld. Tot leden van het mode- ramen werden aangewezen ds. H. C. van den Brink, voorzitter; mr. F. J. D. Theyse, seer.; M. Petrie, penningmeester. De com missie van voorlichting bestaat uit de hee ren dr. J. G. Geelkerken, voorzitter; W. Haagsma, seer.; P. R. Offringa, mr. P. G. Knibbe en P. Keuning. van den bestuurder eischt, dan is dit door dezen tocht wel ten duidelijkste gedaan. De wagen komt hier te Sneek Woensdag op Donderdagnacht waarschijnlijk te 3 uur aan en gaat van hier naar Bolsward. Er zijn dan reeds deelen van Zuid en Noord- Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel en Drente bezocht. Ongeveer 200 plaatsen wor den bezocht. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Zitting van Zaterdag 4 December. Arresten. In ’de zitting van 20 November heeft te recht gestaan: R. W. L., 58 jaar voorheen gemeente-ont- vanger te Praneker, voor voortgezette ver duistering in zijne betrekking aldaar tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De pro- cureur-generaal eischte schuldigverklaring aan voortgezette verduistering en voortge zet vaisch opmaken van boeken en regis ters en veroordeeling tot dezelfde straf als in prima en heden heeft het hof het onder zoek in deze zaak niet volledig bevonden, waarom terstond nog wordt overgegaan tot het verhoor van een nieuwen getuige, n.l. van den procuratiehouder der Friesche Bank, F. C. Wouters. Diens verklaring geeft den procureur-generaal en den verdediger echter geen aanleiding om nog iets aan re quisitoir en pleitrede toe te voegen. Na de pauze volgt de uitspraak. Het hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd en, opnieuw recht doende, den verdachte schuldig verklaard aan het voortgezet mis drijf van-het valschelijk opmaken van boe ken en registers dienende voor de controle en hem deswege veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met vrijspraak van het overigens ten laste gelegde. L. C. Ter waarschuwing. Vrijdagavond waren te Leeuwarden twee Engelsch sprekende Spanjaarden, die naar het oordeel van de politie, daar waren ge komen, evenals zij dat in andere plaatsen hebben gedaan, om hun slag te slaan. Men verdenkt hen n.l. van pogingen, om bij het koopen van kleinigheden groot geld aan te bieden en bij het wisselen met het aangeboden en het wisselgeld er van door te gaan. Het signalement luidt van den eene: tus schen 30 en 40 jaar oud, middelmatige lengte, mager, smal postuur, scherp getee- kend donker gelaat, type van een Engelsch- man, spreekt vloeiend Engelsch, gekleed in bruine Ulsterjas en zwarten bolhoed. De tweede is 25 a 30 jaar oud, klein, ge zet postuur» zwarte wenkbrauwen, spreekt Fransch en Spaansch, gekleed in wijde grijze jas, grijzen slappen hoed met omlaag gebogen rand. Beiden zijn onmiddellijk als buitenlanders te herkennen. L. C. Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge □laatst in de SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1