J 1 Braodenburgh Co., Sneek Goed drukwerk is een groote schat! - 4 - 200 150 Hbuwstijdmgtu. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Ooèd: Qt BESTE Vraagt KWATTA - SPECULAAS I «EDEILANDSCRf HTP0THEEI8AIK 4!/2°|o Pandbrieven a 100 °|0 GELDEN BESCHIKBAAR bUHLNLAND V, ■II lillli WHWBil II Biul Omni hr Iiriiü buk °|0 lager. SS n SNEEKER COURANT, Ménilmontant. Telefoon 150. WOEMSDAG 15 DECEMBER ISSB tree «mwmmnmsi ‘joctt iff n w<ni|wiTrrjMeM ^^smatmmtaeccaa^aa—Mfcawt—eae—ameMzeee wslk blad statie bij nlet-abonrré’? cp dt „Nieuwe Sneeker Courant" asa hrJs bezorgd. Wij garaadeeren das een hais-siti- kaia-verspreiding van alle advertenties voer deze bladen opgegeven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroegtijdige inzen ding van adverteatiËa. Kieinzand 1—7 Maar. hoeveel zaken weten dat? Met klachten over het Giet geregeld oütvan- gea vat» de NIEUWE SNEEKER COURANT gelieve men zieb oamiddell^k tut osa bure&« te wenden. Met klachten over het siet geregeld ontv&n gen van de SNEEKER COURANT 43aJAARGARG Aan Adverteerders: De advertentie? in de NIEUWE SNEEKER COURANT op billijke voorwaarden. „Nleewe OHTBDAGfl o VRMDA&SATöMt» Brandknbürgh Co., I 4 9. 5 re ss 7C Old bij verlies EA iv van een duim, vv Volgens voor waar den overeengekomen met de Hollandsoh* Algemeen* Verste» 7000 kaninna-Rank te Schiedam siin onze abonné’s verzekerd tegen onaelnkken voor *vvV e kerings-Bank te Schiedam zijn onze abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor I I I de öt UITBEVERS. 6 000.000 Kedjeren (Oostkust van Atjeh) de onderoffi- s e t ÏIEUWE SBEEKEH COURAET annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAOEEL gld. bij levens lange invaliditeit Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der directe belastin gen enz. te Sneek le Afd. werd ontvangen f50, f200 en f 1000 gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaalde belastingen. HEERENVEEN. In de gehouden vergadering van den gemeenteraad van Engwirden heeft de heer M. K. v. d. Berg de verklaring afgelegd, dat hij is toegetreden tot de S. D. A. P. Hij is indertijd tot raadslid gekozen als candidaat der toe haast nooit een vreemdeling toegelaten wordt. gld. ir geval van over lijden binnen 30 d. gld. bij verlies van één hand, voet of oog gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te weadhu. gld. bij verlies van een wijsvinger' Aan niet-abonné’s: n t it Et 1- m Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentieën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Uiteraard zult gij naar uwe consciëntie moe ten oordeelen, doch het kan voor u van betee- kenis zijn te weten, hoe een groot deel der anti revolutionaire partij over deze zaak denkt. Al was het alleen maar hierom, omdat als belang rijke factor bij de beoordeeling van een zoo in- Het verdrag met België. Honderd bekende anti-revolutionairen in den lande hebben aan de anti-revolutionaire leden van de Eerste Kamer ’t volgende adres gericht: Wij, ondergeteekenden, allen leden van de anti-revolutionaire partij, zijn ten zeerste teleur gesteld door het votum der Twpede Kamer der Staten-Generaal van 11 November jl., waarbij ’t wetsontwerp tot goedkeuring van 't Neder- landsch-Belgische tractaat werd aangenomen. Wij achten ons verplicht ons gevoel van te leurstelling en droefheid onder uwe aandacht te brengen. waarvan de meeste leden vrijzinnig zijn. Daar hij toen ge kozen werd door een overschot van stemmen, oordeelde de heer v. d. Berg het niet noodig, zijn mandaat als raadslid neer te leggen. De sociaal-democraten hebben nu in den gemeente raad de meerderheid (6 van de 11 zetels). Gratie gevraagd. Naar de Fr. Crt. verneemt, is te Franeker een adresbeweging begonnen tot onder steuning van het door den ex-ontvanger W. aan H.M. de Koningin gericht verzoek om gratie van de straf, waartoe hij wegens de bekende delicten werd veroordeeld. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11'/2 en 121/2 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 13 en 14 Dec. 1926: beige ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op: 13 en 14 Dec 1926: gestreept haarlint, R. Meijer, le Oppenhuizerdw.- straat 2; potloodslijper, R. Kroeze, Parkbuurt24; r.’tSS^aNRBHHBRUBMNNNLX^flB opgenomen, worden kosteloos overgenomen In de Het trok Zaterdagmorgen ter drukkerij der uitgeversmaatschappij J. B. Wolters, in de Ak- kerstraat te Groningen, de aandacht, dat de 29-jarige W. S., een zetter van deze drukkerij, kreupel liep. Het was bekend, dat men Vrijdag avond iemand over een schutting in de nabij heid van de plaats van den moord heeft zien klimmen. Een en ander maakte dat men S. ging verdenken van den Vrijdagavond gepleegden moord op den 42-jarigen J. S„ voorman van de machinezetters van diezelfde drukkerij. Op grond ook van verdere inlichtingen heeft de politie S. om 1 uur aangehouden. Na met het lijk van den verslagene te zijn geconfronteerd, heeft hij de misdaad bekend. Hij heeft verklaard te hebben gehandeld uit wrok over vermeend onrecht. g opg.H.ht ffi VeHlldSffl ’S90 i Directie Mr. M J BO8 en Mr J. WILKENS Wapensluikhandel naar Ierland. De Manchester Guardian, die een boekje heeft opengedaan over het gekonkel tusschen I- Duitsche departement van rijksweerbaarheid, Duitsche firma’s in oorlogstuig en de Sowjet- regeering, zegt nu nog een detail aan hare ont hullingen te kunnen toevoegen dat op Ierland betrekking heeft, teneinde te toonen hoe veel vuldig de bedrijvigheid van de Duitsche mili taristische organisaties is geweest. In 1921 werd met behulp van deze organi saties een schip, geladen met wapens en muni tie, naar Ierland gezonden om den „lerschen opstand" tegen Engeland te steunen. De ziel van deze onderneming aan Duitschen kant was een officier die naderhand in hechtènis werd ge nomen wegens vermeende medeplichtigheid aan den moord op Erzberger. Aan lerschen kant werd de expeditie bedisseld door zekeren heer „X.”, die zegt deel te hebben genomen aan den moord op Britsche officieren te Dublin, daarna door de Engelschen in hechtenis genomen en in Engeland geïnterneerd werd. Hij slaagde er in te ontsnappen en bereikte Duitschland, waar hij nog altijd in groote armoede leeft. Terwijl de Duitsche officier in de gevangenis zat, in afwachting van het onderzoek naar den moord op Erzberger, kreeg hij een chèque voor 300.000 mark. De gevangenisbeambten wilden eerst niet toestaan dat hij zulk een groote som inde, maar hij beweerde dat hij het geld van het Duitsche departement van rijksweerbaarheid voor „bewezen diensten” had ontvangen. De Manchester Guardian verneemt dat bij onder zoek deze bewering juist bleek en dat hij de chèque mocht innen. Tot de „bewezen diensten” behoorde de steun dien hij aan den „lerschen opstand” verleend had. voor eerste hypotheek NB. Deze Bankende! te vee» warren met de 15 jaar later even- eera te Veend -m gevestigde Veen dammer Hypotheekbank. Hoogleeraren en oud-hoogleeraren van de Landbouwhoogeschool te Wageningen hebben tot de Eerste Kamer een request gericht, waarin zij, evenals hun ambtgenooten te Utrecht en Groningen, aan dat college verzoeken te voor komen, dat het ontwerp-verdrag met België ongewijzigd worde bekrachtigd. Van de 32 hoogleeraren en oud-hoogleeraren plaatsten 27 hun naam onder het verzoekschrift. Van de 5, die niet teekenden, gaven 2 te kennen, dat zij als voorstanders van het verdrag be schouwd wenschen te worden. De redenen van het niet onderteekenen door de andere 3 zijn niet bekend. 1 l ■jnillllilFnJ HI,IW|XI. na «njjn.gTj- J~n,M Cl -Tlirn f ft'iWi'Ihf iL- ~^J.T inlintL"'-!'. V -SKfflhg»? van de algemeene aard zich weerspiegelt in de nieuwe Volkenbondscommissie van in vestigate ontastbaar zijn en dat men niet kan berekenen hoe zij zullen werken. Maat het zijn feitelijk de eenige krachten die den wil tot den oorlog in Duitschland of elk ander beschaafd land, afdoende kunnen in- toomen. Scheuring in ’t Engelsche mijnwerkersverbond. Uit verschillende districten wordt gemeld, dat de Engelsche mijnwerkers bezig zijn nieuwe vereenigingen te stichten buiten het verbond om, teneinde zich los te maken van het extre mistische element, dat het tot een politiek lichaam heeft gemaakt. Deze beweging, in Not tingham begonnen door het Lagerhuislid Spen cer, die daarvoor uit het verbond is gestooten, heeft zich thans uitgebreid tot Derbyshire en andere mijnstreken. Italië, Zuid-Slavic en Albanië. Volgens berichten uit Belgrado heeft generaal Brodero, Italiaansch gezant aldaar, in naam van Mussolini aan de Zuid-Slavische regeering voor gesteld zich aan te sluiten bij het Italiaansch- Albaneesche verdrag teneinde aldus een drie voudig verbond tot stand te brengen. Brodero zou verzekerd hebben, dat Italië geen agressieve plannen heeft en dat het verdrag met Albanië niets anders is dan een waarborg voor het be houd van den status quo op den Balkan. Mar- kowitsj, vertegenwoordiger van den minister van buitenlandsche zaken, heeft geantwoord, dat de regeering van het oogenblik, die waarnemend in functie is, geen besluiten ten opzichte van het Italiaansch voorstel kon nemen. Ménilmontant, de film die Woensdag avond in de Harmonie vertoond zal worden door het Instituut voor Arbeidersontwikke ling ontleent zijn naam aan een der poëti sche, schilderachtige Parijsche voorsteden. Daar speelt zich ’n kort aangrijpend drama af. Het is de ondergang van een jeugd, die hoopvol begint, maar droevig eindigt; het is de bittere ontgoocheling van twee jonge meisjes, die van buiten komen om in Parijs haar droomen uit te leven, maar in de groote stad, aan zich zelf overgelaten, niet ontkomen aan het noodlot, waaraan reeds zoo vele argeloozen ten offer vielen. De film is samengesteld door den jongen Rtts- sischen tooneelschrijver Kirschanoff, geheel naar zijn eigen inzichten en onbeinvloed door dwingende voorschriften van kapita listische bioscoopmaatschappijen. Het eenvoudige gegeven verkrijgt betee- kenis door de bizondere wijze van behande ling. Geen ondertitels, doch een reeks van tooneelen op een bewonderenswaardige kernachtige manier in hun karakteristieke beteekenis weergegeven. Men krijgt een merkwaardige opeenvolging van korte aan- wijzigingen, die een sterken indruk achter laten. Zoo b.v. van het uitgaan der mode- ateliers, van het intense verkeer op de Pa rijsche straten. De vertolkster van de hoofd rol, de Russin Nadia Sibirskaia heeft door haar uitbeelding iets zeer bizonders van deze film gemaakt. De groote Parijsche bladen prezen alle de groote kunstwaarde van dezen film. „Le Soir” (2 Febr. ’26): „Eindelijk bios- coopwerk van zuiver gehalte!” „L’Impartial francais” roemt den geeste lijken rijkdom van dezen film en zegt: „Dat verlangen wij al zoo lang en zonder succes van onze artisten! Deze Russen; geven ons heden een strenge les.” „Le Temps” spreekt van „het bewonde- renswaardig talent van Nadia Sibirskaia.” „Le Petit Journal”: „een der meest ont roerende films, die ooit ontworpen zijn. Eerst als men een werk als Ménilmontant ziet, begrijpt men, wat de cinema is en wat ze moet zijn.” De andere hoofdfilm: „Zuid-Limburg en de Kolenmijnen” is speciaal voor het onder wijs vervaardigd onder leiding van den heer Van der Well, directeur der gemeentelijke schoolbioscoop te Rotterdam. Deze schitte rende leerfilm is een openbaring voor hen, die in de opvoedkundige waarde van de film niet gelooven. Wij zien hier schitte rende natuuropnamen, de vruchten en ge wassen, die het land oplevert, de mergel grotten en de bewerking der mergelblok- ken, de huizen die er van gebouwd worden en de menschen, die er in wonen. Het meest merkwaardige gedeelte vormt echter de ondergrondsche opname van de staatsko- lenmijnen, waardoor we gelegenheid krij gen een kijkje te nemen in dat geheimzin nige en toch zoo belangrijke bedrijf, waar- A i a A Io an i s op Saeeke? Crwsnt” volk, waarbij gij allereerst zult denken aan het i anti-revolutionaire gedeelte dé“s volks, dat gij in de Eerste Kamer der Staten-Generaal ver tegenwoordigt. Ondergeteekenden aarzelen niet te constatee- ren, dat dit zoo ingrijpende tractaat den steun, wat een belangrijk deel van het anti-revolutio naire volk aangaat, mist. Afgedacht nog van het verzet, dat buiten de Staten-Generaal tegen het verdrag leeft, is van groote beteekenis het feit, dat het tractaat in de Tweede Kamer is aangenomen met slechts 50 tegen 47 stemmen. Wanneer men nu be denkt, dat onder de voorstemmers er, althans wat de anti-revolutionaire fractie betreft, waren, die met vele bezwaren voor stemden, dan is ook de meerderheid in onze Tweede Kamer ten gunste van het verdrag wel een buitengewoon zwakke, een zoo zwakke, dat daarop geen ver drag, dat voor de eeuwen bindt, mag worden gebouwd. Wij zijn overtuigd, dat onze bezwaren tegen het tractaat u bekend zijn en willen die te dezer plaatse niet uitmeten. Wij pleiten dan ook niet voor eigen mate- TE gld. bij verlies *v van een vinger bruin beursje met kleine inh., T. Bakker, Tulp-1 democratische kiesvereeniging, straat 4; zilveren dameshorloge, A. v. d. Meer, p/a A. Baijema, schipper, Qeeuwkade (Kolk); beursje met inhoud en broodmes, M. Oppen huizen, Kleinzand 41beursje met inhoud, F. de Ruiter, van der Heijbuurt 17. Abonnements- Concert. Men schrijft ons: Zeer terecht wordt Mia Peltenburg een eerste plaats toegekend onder de Nederlandsche zan geressen, want haar zang is zoo „af”, haar tech niek zóó rustig en beheerscht, dat het esw onvermengd genot mag heeten haar te hooren als wij 1.1. Maandag op den tweeden avond van de Concert-vereeniging. Hoe wist zij Schubert te vertolken met beval lige eenvoud, hoe Bizet, die héél wat vereischt van de zangeres, maar vooral welke uitbeelding kieeg de „Kinderstube” van Moussorgsky, die juweeltjes van moderne kunst. Zij had zich ge heel ingeleefd, in de gevoelens onzer kinderjaren, de jeugd met zijn onbezorgde genoegens en snel voorbijgaande verdrietelijkheden, wat Moussorgsky bv. fijngevoelig weet te behande len in „Steckenpferdreiter”. Ook in „Der Kater” wist zij het onschuldig kinderlijk naïve juist te treffen. Och! We sommen niet verder op, anders kreeg elk lied een beurt; alles brengt zij vlek keloos naar voren. Haar partner aan den vleugel, Hendrik An- driessen, die geen lichte taak had, paste zich volkomen bij haar aan. Zijn volgzaamheid aan de zangeres was subliem. Voornamelijk bij Moussorgsky was zijn accompagnement bewon- derenswaardig. Als solo speelde hij nog de Suite bergamasque van Debussy. Wij hadden deze gaarne meer expressief gehoord. De zangeres had bloemen in ontvangst te nemen en luid applaus, waarin zij haar bege leider betrok. Na de laatste noot van het programma het gewone jachtende geijl van het zeer talrijke publiek naar den uitgang, waardoor iedere con- certgever verhinderd wordt in het traditioneele toegiftje. Moord te Groningen. Te Groningen is Vrijdagavond een laaghartige moord gepleegd. Toen de chef der machine- zetterij van de Uitgeversmaatsdhappij J. B. Wolters om 7 uur de drukkerij in de Akkerstraat verliet, werd hij onverhoeds van achteren aan gevallen door iemand, die hem blijkbaar had opgewacht. Met een mes werd hem de halsslag ader doorgesneden. De man zakte met een gil ineen en overleed, zonder eenige aanwijzing te hebben kunnen geven omtrent den dader. Deze heeft, naar men vermoedt, de vlucht genomen door een gangetje naast het gebouw. De getroffene is de 42-jarige J. Schot. Hij was ongeveer 2 jaar geleden uit Nijmegen gekomen en had naar de meening van iemand uit het personeel absoluut geen vijanden onder zijn ondergeschikten. Hij laat een weduwe achter met vier kinderen, waarvan het jongste drie maanden is. rieel voor- of nadeel want de meesten onzer zullen de nadeelen van het tractaat, althans in vollen omvang, niet meer beleven doch wij zijn stellig overtuigd, dat de beslissing ten aan zien van het tractaat een historisch oogenblik vormt in onze geschiedenis. Wie thans een krachtige overtuiging heeft, doch desniettegenstaande zou zwijgen, zou zich schuldig maken aan verzuim van zijn eersten plicht als vaderlander en zou zich terecht het verwijt der komende geslachten waardig maken. Het is daarom, dat wij spreken, spreken ook tot u, als onze senatoren, aan wie in het Parle ment het laatste woord in deze zaak is. Naar onze meening eischt het landsbelang, dat het tractaat in zijn tegenwoordigen vorm niet worde aangenomen. Concessies, die, onder invloed van vrees, uit gaan boven wat in gerechtigheid en billijkheid van ons kan worden gevorderd, verzwakken wel, doch bevrijden niet. Trouwens, wie zou het Nederland moeilijk maken, indien het zich eenerzijds kan beroepen op zijn goed recht en anderzijds doet blijken van zijn bereidheid tot onderhandelen? Wij gevoelen het gewicht van uw taak. Wij bidden u vooral toe wijsheid van Boven om zoo te beslissen, dat aan ons volk niets worde opgelegd, wat in strijd is met gerechtig heid en billijkheid. Gepl Mnatsch Kap. en Reserve? Hypotheken I 48 0G0.000 Pandbrieven f 46 000 000 voor omwisseling van 6% pandbrie ven is de koet s Wenscht ge voor Uw zaak goed verzorgde DRUKWERKEN Vraagt dan eens offerte aan DRUKKERIJ - Uit Oost-Indië. Interneering. Batavia, 11 Dec. (Aneta). De landvoogd heeft onderteekend het interneeringsbesluit van zeven personen uit Batavia en het Buitenzorgsche, van drie uit het Krawangsche en van veertien uit de Midden-Preanger, allen leiders of propagan disten. Zij gaan naar de nieuwgeschapen onder- afdeeling Boven-Digoel (Zuid-Nieuw-Quinea). Uit Atjeh. Kota-Radja, 10 Dec. (Aneta). Een Gajoer grijpend tractaat moet gelden het antwoord op met messteken in het bivak te Blang- de vraag, of een dergelijk tractaat al of niet ax.-ux j steun vindt in de rechtsovertuiging van het cleren Van Gent en De Gruyter gedood. Een kamponghoofd vermoord. Padang, 11 Dec. (Aneta). Het kamponghoofd te Pasaram Batjang is met browningschoten vermoord. De dader is voortvluchtig. Militairen omsingelden een kampong in het Soloksche, alwaar een bende gesignaleerd was. Drie vluchtenden werden aangeschoten. Een verzoek van den Volkenbondsraad. De correspondent van de N. Rt. Ct. te Genève meldt: In de aan de openbare raadszitting vooraf gaande vertrouwelijke raadsvergadering over de benoeming der voorzitters der investigatiecom- missies voor Duitschland, Oostenrijk, Bulgarije en Hongarije voor het jaar 1927 heeft de Vol kenbondsraad de Nederlandsche regeering ver zocht een hoofdofficier van het Nederlandsche leger te willen aanwijzen als voorzitter van de investigatiecommissie voor Bulgarije ter ver vanging van den Zweedschen generaal, die dit niet langer blijven kan, omdat Zweden niet meer in den Volkenbondsraad zit. Minister Van Karnebeek heeft op dit verzoek van den Vol kenbondsraad bevestigend geantwoord. Het militair toezicht in Duitschland. De ministers van buitenlandsche zaken te Genève hebben Zaterdag ten aanzien van de terugtrekking der militaire controle commissie uit Duitschland een accoord be reikt, dat slechts een halve oplossing aan de hand doet. De zaak is dat de geallieerde mogendheden zich feitelijk verbonden had den een einde aan dat toezicht te maken en van hun toezegging op dit stuk niet meer terug konden komen zonder de nieuwe internationale verzoeningspolitiek in gevaar en de Duitsche regeering, die de politiek van Locarno en Thoiry op haar program heeft, in de grootste moeilijkheden te bren gen. Het besluit van Zaterdag bepaalt daarom dat op 31 Januari de commissie teruggetrokken zal worden, misschien iets later dan men aanvankelijk verwacht had. Den Isten Februari zal het investigatie- stelsel onder auspiciën van den Volkenbond in werking treden. Dit is besloten ondanks de technische moeilijkheid dat de gezan- tenraad aan Duitschland nog niet de ver- eischte kwijting heeft verleend ten aanzien van het voldoen aan alle vereischten voor zijn ontwapening, omdat er nog verschil van meening over twee punten, de vestin gen in het Oosten en de uitvoer van half fabrikaten voor oorlogsmaterieel uit Duitschland, bestaat. De datum is dus vastgesteld in het vertrouwen, dat deze twee punten in der minne geregeld zullen worden. Duitschland heeft de concessie gedaan dat het inmiddels de werkzaam heden aan de vestingen zal laten rusten. De minnelijke regeling van de twee over blijvende punten is echter niet als voor waarde gesteld voor de terugroeping van de commissie. De toestand is daardoor eenigszins verward. Als Duitschland niet toegeeft, en het dus niet met den gezan- tenraad eens kan worden, zal de Volken bondsraad de geschilpunten aan het nieuwe instituut der investigatie-commissie van den Volkenbond voorleggen. Daar kan een eindeloos gerekte gedachtenwisseling uit voortkomen, maar het is niet goed te zien, welke middelen deze commissie zou willen gebruiken om Duitschland ten slotte te dwingen. Daarom spraken ^wij hierboven van een halve oplossing aldus de overzicht schrijver van de N. R. Crt. De kwestie van de procedure van de Volkenbonds-commissie is Zaterdag door den Volkenbondsraad geregeld. Duitschland heeft daarin zijn zin weten door te zetten. Overeengekomen is dat de commissie van investigatie alleen zal optreden, wanneer de Volkenbondsraad met meerderheid van stemmen een onderzoek naar een bepaald geval gelast. Dit geldt zoowel voor de gedemilitariseerde zone aan den Rijn als voor het overige Duitschland. Zoo lang de geallieerden hun bezetting van den linker Rijnoever handhaven, is het natuurlijk van minder belang dat de gede militariseerde zone in dit opzicht met de rest van Duitschland gelijk gesteld wordt, maar het zal juist een toets voor de gun stige ontwikkeling van de verzoenings politiek zijn, dat er ook aan die bezetting, onnoodige dubbele waarborg na het trac taat van Locarno, binnen niet al te langen tijd een einde komt. Een toezegging op dit stuk zou daarom Duitschland tot inschik kelijkheid kunnen bewegen. Van vele zijden is dan ook beweerd dat bij al de vertrou welijke gedachtenwisselingen die pas te Genève gevoerd zijn, de kwestie van de ontruiming van Rijnland den eigenlijken achtergrond vormde, ofschoon er naar buiten toe niets van is gebleken. De opheffing van dwingend toezicht in Duitschland en van de bezetting van zijn gebied zal een proef zijn, die de moeite waard lijkt om te nemen. De ervaring van acht jaar heeft bewezen dat hun bestendi ging den militaristischen geest in Duitsch- land niet kan beteugelen, maar hem eer aanwakkert. Bevrijding van Duitschland van allen dwang moet daarentegen breede kringen van het Duitsche volk rijp maken voor het inzicht dat het voor verwezenlij king van politieke oogmerken meer heeft te verwachten van internationale samenwer king met andere volken dan van een revanche-oorlog met al zijn ellende en ge heel onzekere kansen. De Engelsche bladen toonen zich alge meen voldaan over de beslissing ten aan zien van de Duitsche ontwapeningskwestie. De Ternes zegt: De tijd is gekomen dat de taak om de gevaarlijke ontwikkeling van het Duitsche militarisme te stuiten, overgelaten moet worden aan de Duitsche openbare meening, verhelderd en gerustge steld door een vrijer en vertrouwelijker om gang met de naburige naties. Zoodoende kan zich het besef voor onmisbare gemeen schappelijke belangen tusschen de Euro- peesche volken ontwikkelen en de interna tionale oeconomische organisatie groeien. Men kan betoogen dat deze krachten waar-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1926 | | pagina 1